25ste Jaargang DONDERDAG 5 APRIL 1934 No. 7778 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooraübetaling: Voor Leiden 19 cent per week 1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN' TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15' ll GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11] DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Politieke propaganda en waarheid. Van niets moet een propagandist dieper doordrongen zijn, dan van het feit, dat zijn propaganda onwaardig is, als zij onwaar is; dat zijn optreden verachting verdient in- plaats van waardeering, als hij zich niet laat leiden, en uitsluitend laat leiden, door wat hij zelf ziet en erkent en aanvaardt als waarheid. Dit geldt ook, natuurlijk, voor de propa ganda voor een politieke partij! En daarom handelen bijvoorbeeld die po litieke propagandisten zoo verkeerd en vaak weerzinwekkend, die in volksver tegenwoordigingen voorstellen doen, welke niet kunnen worden aanvaard, welke moeten worden verworpen door een haar verantwoordelijkheid bewuste meer derheid, en welke dan ook alleen worden ingediend terwille van.... de propaganda! Zulk een propaganda is dan onwaar. Zij brengt de politiek in discrediet. Jammerlijk moet zulk een op onware pro paganda ingestelde politiek herhaaldelijk worden geconstateerd, waar de S. D. A. P. in vertegenwoordigende lichamen in de minderheid is! De R. K. Staatspartij staat terecht afwij zend en afkeerig tegenover zulk een poli tiek. Maar en hierop willen wij 'ns wij zen ons inziens laat zij zich door die afkeer verleiden tot consequenties, welke daaruit niet behoeven te worden getrok ken. Het Tweede Kamerlid ir. Feber maakte iif een politieke rede, onlangs te Leiden ge houden, de opmerking, dat naar zijn mee ning de Tweede-Kamerfractie der R. K. Staatspartij meer met voorstellen in de Ka mer moest komen, en zich niet moest laten afhouden van het doen van voorstellen door de overweging, dat deze niet de sym pathie en steun zouden hebben van be vriende partijen, dat deze toch zouden wor den verworpen. Wij zijn het met deze opvatting volko men eens! Onze politici willen als eerlijke lieden geen voorstellen doen, welke niet verwezen lijkt kunnen worden, willen geen voor stellen doen in de verwachting en in de hoop dat deze.... verworpen zullen worden. Maar dit houdt niet in, dat zy geen voorstellen mogen doen, als tevoren vast staat, dat deze verworpen zullen wor den, omdat de meerderheid zich er niet mee kan vereenigen, ter wijl zij zelf er oprecht van overtuigd zijn dat deze voorstellen goed, ge- wenscht én momenteel prac- tisch uitvoerbaar zijn. Het doen van zulke voorstellen kan hun recht zijn; het kan ook hun p 1 ic h t zijn ter wille van wij aarzelen niet het ronduit te zeggen: de propaganda. Natuurlijk 't moet niet te dikwijls ge schieden. 't Moet gaan om ernstige, gewich tige zaken; anders is 't tijdverlies, verspil ling van nationalen tijd. De vertegenwoordiging van de R. K. Staatspartij in de Tweede Kamer moge deze gedachte van ir. Feber die hij ook daar wel en daar ook meer concreet zal hebben gepropageerd! ernstig overwegen e n er eenige conclusies uit trekken voor de prac- tijk, voor haar werkprogram in de eerst volgende maanden. CONTRAPRESTATIE DOOR STEUNTREKKENDEN WERKEN INPLAATS VAN LEDIGGANG. UITBREIDING VAN DE PROEF. Het Ned. Corr. Bureau bericht aan de „Msbd.": De laatste maanden is in de pers meer malen geschreven over een proef, die, in overleg met het departement van sociale zaken wordt genomen en welke hierop neerkomt, dat, teneinde den lediggang on der de werkloozen tegen te gaan en aan den anderen kant de gemeenschap althans eenige bate te doen toekomen van de gel den, welke voor werkloozenzorg moeten worden uitgegeven, de gesteunden als te genprestatie voor hun steun, werk ver richten. Wij hebben ons één dezer dagen tot den Minister van Sociale Zaken gewend en dezen gevraagd, of ons ten aanzien van deze aangelegenheid enkele inlichtingen konden worden verstrekt. De minister zeide ons, dat hij besloten heeft ten aanzien van een niet onbelang rijk aantal gemeenten uitbreiding aan deze proef te geven en aan de verschillende ge meentebesturen, welke hem hierover had den geschreven, mede te deelen, dat hij be reid is er toe mede te werken, dat zij, die steun ontvangen, zooveel mogelijk hier voor aan het werk worden gezet. Eenige regelen vastgesteld. 1. Voor het verrichten van arbeid voor het steunbedrag komen uitsluitend zij in aanmerking, die in de goedgekeurde steun regeling zijn opgenomen. 2e. De steunregeling in vollen om vang, ook wat betreft de controle-maatre gelen, om. het stempelen blijft tijdens de dagen, waarop geen tegenprestatie wordt geleverd, onverzwakt van kracht. 3e. Het bedrag, dat aan de hand van de steunregeling aan de gesteunden, die een tegen-prestatie moeten leveren wordt uit gekeerd, kan b.v. met 10 pet. worden ver hoogd, als kleine tegemoetkoming in de kosten van slijtage van kleeding en schoei sel en van de noodige voeding. Wanneer aldus het steunbedrag met 10 pet. wordt verhoogd, en overigens volgens de steunregeling aan een gesteunde 8. dient te worden uitgekeerd, dan wordt dit bedrag gebracht op f 8.80. Daarna heeft over het totale bedrag der uitkeering be rekening plaats voor den deeler, welke deeler gelijk is aan het werkverschaffings- loon in de betrokken gemeente en heeft vaststelling plaats van het aantal uren, dat de betrokkene zal kunnen en moeten werken. Wanneer de deeler bijv. 33 is, dan werkt de betrokkene in het beschreven ge val 27 uur. 4e. Indien het wensohelijk is met het oog op het toezicht, perioden te nemen van volle dagen, omdat anders wellicht gedeel ten van dagen moet worden gearbeid, hetgeen soms bezwaren met zich brengt, bestaat daartegen geen bezwaar. 5e. Gedurende de dagen, dat niet gear beid wordt, moet de betrokken arbeider op de gewone wijze, evenals andere ge steunden, stempelen. 6e. Als aan het einde van de week uit een desbetreffende opgaaf van den onder steunde blijkt, dat de inkomsten (uit ar beid verkregen) van zijn gezin over de af gel. week b.v. 6 hooger zijn geweest dan over de afgeloopen week zouden deze daar door feitelijk dienen te worden verminderd met twee-derde van ƒ6. Nu echter de be trokkene voor den steun heeft gewerkt, kan vermindering van den steun over de wordt de korting van 4 toegepast op den steun van de volgende week, waardoor de tewerkstelling in die week over een klei ner aantal uren plaats heeft. Het bovenstaande moge met een wille keurig gekozen voorbeeld worden toege licht. De arbeider die 8.80 uitgekeerd zou krijgen, geeft op, dat hij 1 of meer dagen niet gestempeld heeft, dat er naast de 8.80 8 plus 10 pet.) nog 6 uit arbeid is verkregen. Er zou dus op den uit te keeren steun 2/3 van ƒ6 is ƒ4 in minde ring moeten worden gebracht en derhalve ware geen werk verricht 8 ƒ4isƒ4 steun worden uitgekeerd. Nu echter ge werkt is in de afgeloopen periode, moet de 8.80 ten volle worden uitgekeerd, "doch vindt de korting van de ƒ4 in de volgende week plaats. Zijn de inkomsten van het gezin in de week van te werkstelling echter gedaald, dan kan naar evenredigheid, in overeen^ stemming met de bepalingen van de steun regeling, over de loopende week, de steun worden verhoogd. In deze gevallen heeft immers tewerkstelling over een korter aan tal uren plaats gehad, dan waartoe het be drag, hetwelk aan het einde der week uiteindelijk blijkt te moeten worden uit gekeerd, aanleiding zou geven. 7e. De werken, die als werkverschaf- fings-objecten voor het leveren van pres tatie door de gesteunden zullen worden aangewezen, moeten vooraf via den inspec teur worden voorgedragen en door den minister worden goedgekeurd. 8e. Werken, waarvoor, als zijnde nor male onderhoudswerken, gelden op de be grooting zijn uitgetrokken en welke der halve als gewone door de gemeente uit te voeren werkzaamheden moeten worden beschouwd, komen niet in aanmerking om onder de hierbedoelde regeling te vallen. Op onze vraag aan den Minister of dus de gemeenten voortaan voor den steun künnen laten werken, antwoordde de Mi nister, dat, indien de gemeenten aanspraak' op rijkssubsidie willen blijven maken, zij zich uiteraard naar de hier gegeven re gels zullen dienen te richten. Onze Lenteprijsvraag. De belangstelling en de accuratesse, waarmede men de advertenties in ons Lentenummer heeft gelezen, blijkt uit hel feit, dat op onze prijsvraag ongeveer vijf honderd goede oplossingen zijn ingeko men en uit deze zijn bij loting do winnaars aangewezen. De stroom van inzendingen, die steeds aanhield, dwong or.s de trekking een week uit te stellen, zoodat wij nu eerst den uitslag mededeelen. Allereerst de oplossing. Deze luidde als volgt: Wij zijn zoo blij, als 't lente is, Al is het ook nog koud en frisch; Het is nog Maart, toch zijn wij blij, Want na twee maanden komt de Mei. De loting had den volgenden uitslag: Fototoestel: Henrica Pouw, Zuiieinde 32A, Nieuwkoop. Permanent-wave (beschikbaar gesteld door mej. Riek Ze venter): Mevr. A. van ThielBantzinger, H. Rijndijk 165, Leiden. 12 vulpenhouders werden gewonnen door: J. H. Spruijt, Nieuwveensche weg 61, Nieuwveen. R. Goddijn, Hooigracht 70, Leiden. M. Gussenhoven, Groenhovenstraat 3, Leiden. J. A. v. d. Dorst, Levendaal 176, Leiden. M. A. Elderhorst, Dorp D 50, Zoeter- woude. R. Hoogma, Dorpstraat 155, Nootdorp. A. Pont, Morschweg 139, Leiden. J. H. v. d. Meer Az., B 310, Roelofarends- veen. A. Hölscher, B 193, Roelof arendsveen. B. Rooyakkers, Korte Mare 20, Leiden. Nic. van Schie, Zijleinde, Warmond. G. C. Mank, Levendaal 48, Leiden. De 12 luxe klokjes vielen de volgende winnaars ten deel: W. A. Roest, Tedingerstraat 24, Leid- schendam. S. F. Barnhoorn, Grachtweg 35, Lisse. Jeanne Simonis, Haarlemmerstraat 138, Leiden. J. Berendsen, Rijndijkstraat 80, Leiden. P. L. Zwetsloot, Burgerm. Vernèdepark 89, Voorschoten. Els Keesom, Wasstraat 3, Leiden. Mevr. de Vroomen, Achterweg 13, Lisse. H. Breuring, Maredijk 86, Leiden. L. J. van Leeuwen, Sanatorium „Berg en Bosch", Bilthoven. C. W. Simonis, Maresingel 69, Leiden. M. van Noort, Morschweg 55d, Leiden. P. Oosterveer, Tuinpad 31, Wassenaar. De winnaars van de 12 vulpotlooden zijn: P. C. van der Zon, Witte Rozenstr. 66 Leiden. Mej. den Dubbelden, Wijtenbachweg 43, Oegstgeest. A. Bakker, Sophiastraat 69a, Leiden. Willy den Hollander, Oostvlietweg 46, Stompwijk. J. Nederloff, Tuinstraat 107, Boskoop. N. L. v. d. Berg, Zeestraat 45, Noordwijk. Corrie Hooymans, Mariahoeve, Oegst geest. Jo Castelein, Oude Rijn 30, Leiden. Mej. A. C. Hoogeveen, Noorden. Mevr. E. A. M. PerquinTimp, de Rid derstraat 5, Leiden. Mej. G. A. Pouw, Hedastraat 6, Alphen a d. Rijn. P. Olsthoorn, Zwammerdam De prijzen zullen zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. De winnaars der vul penhouders zullen echter nog even geduld moeten oefenen, daar de door ons bestelde penhouders nog niet zijn ontvangen. BINNENLAND Minister Verschuur'» toestand Omtrent den toestand van minister Ver schuur, die, zooals men weet sinds eenigen tijd in het Mariapaviljoen wordt verpleegd, verneemt de „Maasbode", dat de pogingen van de medici om de niersteenen los te krijgen tot dusverre niet mochten geluk ken. Intusschen zou nog geen beslissing ge nomen zijn, of er al dan niet operatief zal moeien worden ingegrepen. Burgemeester van Veere. Tot burgemeester van Veere (Zeeland) is benoemd onze oud-stadgenoot, de heer D. Huinink, voorheen gedurende geruimen tijd hoofdredacteur van „De Nieuwe Leid- sche Courant", alhier. ZESDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. 's-Hertogenbosch verwacht op 23 en 24 Juni tienduizenden katholieke mannen en vrouwen. Thans, nu de feestdagen voorbij zijn, wordt het de hoogste tijd om met kracht te gaan werken voor het welslagen van den zesden Nederlandschen Katholieken dag, welke op Zaterdag 23 en Zondag 24 Juni a.s. te 's Hertogenbosch wordt gehou den. Nu ook, overeenkomstig het verlangen véin onze Hoogwaardige Bisschoppen, vol daan is aan den sinds vele jaren tot uiting gekomen wensch van het in maatschappe lijke geledingen georganiseerde katholiek volk, de nationale sociale organisaties be trokken zijn in de leiding en de uitvoering van het werk der Nederlandsche Katholie kendagen, mag met reden verwacht wor den, dat de komende Katholiekendag in zijn nieuwen vorm op de allerbeste wijze zal slagen. Meer dan ooit heeft het welslagen van den Katholiekendag beteekenis, omdat hij staat volkomen beantwoordend aan de eischen van den dag in 't teeken van „het gezag". Het is niet zonder beteekenis, dat het katholieke volk eens massaal gaat ge tuigen en openlijk demonstreeren hoe het zich verhoudt tot de gezagskwestie, welke op zoo velerlei wijze en tot groot nadeel van Kerk en maatschappij in deze dagen vertroebeld wordt. Men zij zich dit alles dus welbewust en beijvere zich, ieder op zijn wijze, door zoo veel mogelijk er toe bij te dragen, dat 's-Hertogenbosch een wapenschouw zal bie den van ons katholieke volk geschaard om zijn bisschoppen, zooals Nederland nimmer te voren er een te aanschouwen bood. De beteekenis van dien wapenschouw wordt nog verhoogd, doordien hij zal wor den benut tot het brengen van een groot- sche hulde aan Neerlands grooten kardi naal Wilhelmus van Rossum z.g., te wiens eere op het pas naar hem genoemde plein in de grijze Hertogstad een standbeeld zal worden onthuld. 's-Hertogenbosch maakt zich op om do mannen en vrouwen, jongelieden en jonge- dochters op den Nederlandschen Katholie kendag waardig te ontvangen, zoowel de honderden die des Zaterdags, misschien reeds Vrijdagsavonds verwacht worden voor de algemeene vergaderingen, waar het onderwerp op deskundige wijze zal worden bezien in de velerlei facetten welke het be zit, als de tienduizenden die des Zondags van heinde en verre zullen komen om een grootsche hulde te brengen aan Koning Christus, Die in hun midden op het altaar zal neerdalen tijdens de plechtigheid van de Bisschopsmis in de openlucht, en voor de juiste gezagsopvatting in echt katholieken zin, zullen te samenkomen in een allesover- treffende massa-bijeenkomst, vervolgens in een défilé hun trouw, liefde en aanhanke lijkheid zullen betuigen aan het Kerkelijk Gezag, vertegenwoordigd in de Hoogwaar dige Bisschoppen. Binnenkort hopen wij meer concreet te kunnen aangeven de volgorde der plechtig heden en voorts die mededeelingen te kun nen doen, welke van belang kunnen wor den geacht. Voor heden volstaan wij met mee te dee len, dat het Uitvoerend Plaatselijk Comité gevormd is door de volgende personen: jhr. mr, P. G. M. van Meeuwen, voorz., C. J. E. Foppele, onder-voorz., mr. H. G. J. M. Wagen aar, secretaris, mr. Ernest Lamers, secretaris, dr. P. N. M. Kooien, penningmeester, kapelaan G. Suetens, J. van Genabeek, Jos, E. A. M. Meijring, afgevaardigde Ned. R. K. Middenstandsbond, J. A. Schutte, afgevaardigde R. K. Werk liedenverbond, P. van Haeren, afgevaardigde R. K. Boe ren- en Tuindersbond, mej. B. Moubis, afgevaardigde R. K. Vrouwenbond, mr. H. Wagen aar, afgevaardigde Alg. R. K. Werkgeversvereniging, aalmoezenier G. P. J. Bannenberg, afge vaardigde Interdiocesane Jeugdcom missie, pater Perpetuus O.F.M., afgevaardigde voor de Derde Orde, pater Jac. Mulders S.J., afgevaardigde voor de Maria-Congregaties, pater N. Govers C.s.s.R., afgevaardigde voor de H.H. Familiën. Voorts zyn nog verschillende commissies gevormd voor: de H.H. Missen, logies, transport, ledenwerving en propaganda. Pers, optocht, vergaderingen, kaartenver- koop enz. Reeds nu kunnen we meedeelen, dat de Nederlandsche Spoorwegen zeer belangrij ke reducties zullen verleenen op vier- en een-daagsche retourbiljetten. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Gaat de Duitsche marine herleven? (2de blad). Frankrijk wil bezuinigen. (2de blad). De godsdiensthaat der Sovjets. (2de blad). De balans van de ramp te Hakodate in Japan wijst 1900 dooden aan. (BuitenL Be richten, 2e blad). Overstroomingen in Amerika. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De Regeering wil uitbreiding geven aan de proef van contraprestatie door werkloo zen. (1ste blad). De aanstaande Zesde Nederlandsche Ka tholiekendag. (1ste blad). Wij beginnen in dit nummer met reisbeschouwingen. (3de blad). ST. WILLEBRORDUS-FEDERATIE. Voor de laatste maal in algemeene vergadering bijeen. Nadat om 9 uur in de St. Martinuskerk een H. Mis tot intentie der Federatie was opgedragen, kwam de St. Willibrordusfe- deratie om 10 uui in het gebouw voor K. en W. te Utrecht onder leiding van den heer H. G. de Boer uit Noordwijk in ver gadering bijeen. Bijzonder werden welkom geheeten de zeereerw. heer en W. R. de Jong, inspec teur van het onderwijs in het Aartsbis dom en J. Nolet, inspecteur van het onder wijs in het bisdom Haarlem, den heer van de Berg, vertegenwoordi regvan de St. Ca- nisiusfederatie; den heer Pot en broeder Coelestinus, bestuursleden van de Ulover- de Berg, vertegenwoordiger van de St. Ca- Vereeniging van hoofden van scholen in het Aartsbisdom en het bisdom Haarlem. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat de heeren Omloo en Speller als leden in het Federatie-bestuur waren herkozen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer S. J. Luyf uit Baarn werd spoedig goedgekeurd. Eveneens de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer H. Th. v. d. Krogt. Er was een voordeelig saldo van 1496.10. De voorzitter heette nog van harte wel kom den hoogeerw. heer kanunnik J. G. van Schaik, Utrecht, moderator der fede ratie, die inmiddels ter vergadering was gekomen. Korte besprekingen werden gevoerd over de begrooting, die op 4766.werd vastgesteld. Z. h. st. werd aangenomen het bestuurs voorstel om de contributie van 1934 te be palen op 1.per lid. De voorzitter en secretaris, de heeren De Boer en Luyf werden by acclamatie herkozen. De heer Wiltschut sprak enkele woorden van erkentelijkheid namens de algemeene vergadering van Utrecht, het federale be stuur, de Vereenigmg in het Aartsbissdom en persoonlijk tot den heer De Boer, nu deze door de oprichting van het K.O.V. spoedig zal scheiden. Gij hebt, aldus spr., veel goeds en nut tigs voor ons katholiek onderwijs gedaan. Dezelfde woorden richtte spr. tot den heer Luyf, die veel zwaren arbeid als secretaris heeft verricht. Dank bracht spr. ook aan den heer Verweij namens allen als admi nistrateur van het O.I.Z. De heer Remmerswaal, hoofdbestuurslid van de St. Augustiusvereeniging sloot zich bij deze woorden aan. De heer De Boer dankte mede namens den heer Luyf. Het jaarverslag van den redacteur-secre taris van „Het Katholieke Schoolblad", alsmede de rekening en verantwoording en de begrooting van het orgaan, werden goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1