WOENSDAG 4 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 7 prijsinstorting in het najaar van 1933 hier te lande voorkomen. Voor de telers van groenten en vroege aardappelen is voor 1934 nu ook een maat regel genomen, welke goede verwachtingen rechtvaardigt, n.l. de teeltbeperking. Dat mu' van dezen maatregel goede verwach tingen mag koesteren, bewijst het verloop van den z.g. bewaarkoolafzet in Noord- Holland in het begin van dit jaar. In 1933 heeft de regeering bepaald, dat in plaats van 1500 H.A. kool 1000 H.A. tarwe en 500 H.A. suikerbieten mochten worden ver bouwd. Al hebben ook andere factoren er toe bijgedragen, dat de afzet van kool nu weer tegen loonende prijzen mogelijk is, zeer sterk is daarbij ook op den voorgrond getreden de inkrimping van de koolteelt, Zoolang de afzetmoeilijkheden niet ver minderd zijn, kan slechts door teeltbeper king meer evenwicht worden verkregen tusschen productie en afzetmogelijkheid van den tuinbouw. De medewerking van dezen bedrijfstak bij de teeltbeperking is spontaan en algemeen, omdat het resul- taai van 1933 iederen twijfel heeft wegge nomen ten aanzien van de vraag, of teelt beperking het juiste middel is. Zij zal voor 100 pet. slagen en dit zal een zeer groote verlichting voor den tuinbouw be- teekenen. Zij zal tot een verhooging van de groentenpryzen leiden. Maar met be trekking tot de kosten van het levensonder houd behoeft dit geen ongerustheid te wi-kken. Het prijsver loop zal weer het nor male beeld van vroeger vertoonen, waar tuinbouw en consument wel bij zijn geva ren. Er zullen steeds in het volle seizoen voor bepaalde groentesoorten lage prijzen zijn door ruime aanvoeren, welke van elk product ondanks beperking zullen blijven plaats vinden, maar er zullen ook weer prijzen zijn, welke den teler een loonen de opbrengst waarborgen. Een voordeel van teeltbeperking is ook, dat de moeilijkheden met het buitenland, 'nzake uitvoer van onze tuinbouwproduc ten zullen verminderen. Het buitenland heeft zich verzet tegen de ongekend lage prijzen, waarvoor tericlotte het product werd aangeboden. Dit verdraagt op den duur geen enkel land en zulks leidde tot maatregelen tegen onzen uitvoer. Pluimveehouderij. Den journalisten is een schriftelijke uit eenzetting verstrekt betreffende de vier groepen crisismaatregelen, welke recht streeks verband houden met de pluimvee houderij, t.w. maatregelen met betrekking tot den uitvoer van eieren naar Duitsch- land, voorschriften, inzake restituties bij den uitvoer van eieren en slachtgevogelte in verband met de heffing op voedergra- nen bij den invoer ervan, bepalingen voor den invoer van eieren en eiproducten en voorschriften betreffende de teelt van pluimvee. In verband met dit laatste punt wordt aan deze uiteenzetting ontleend, dat de uitvoer van eieren in de laatste jaren achteruitgaat. Bedroeg de export in 1931 nog 1094 mil", oen stuks, in 1932 was het uiu oercijfer 1074 millioen en in 1933 719 nr.Ilioen De totale productie aan eieren was in 1932 2200 millioen stuks, in 1933 2000 mil lioen. Zij zal vermoedelijk in 1934 grooter zijn dan in 1933, terwijl de exportmoge lijkheden ongeveer hetzelfde zijn gebleven Er zullen dus nog meer eieren dan in 1933 hier te lande moeten worden geconsu meerd, hetgeen aleen mogelijk is tegen la gere prijzen, terwijl de pluimveehouder eigenlijk meer zou moeten krijgen, in ver band met stijging van productiekosten enz. Hoogere prijzen zullen alleen kunnen wor den gemaakt, wanneer minder eieren be hoeven te worden verkocht, wanneer dus de pluimveestapel wordt ingekrompen. Ir. J. G. Tukker, regeeringscommissaris voor de eteunverleening aan de pluimvee houderij, merkte nog op, dat de uitkomsten der pluimveehouderij in 1933 nog'juist loo- ne d zijn geweest. Van de 5 millioen die vcs.r steun waren bestemd, is maar 2 ton verbruikt. Maar daar de bedrijfsresultaten In 1932 waren meegevallen en men dacht, dat dit zi:h in 1933 wel zou herhalen, heeft men in 1933 niet alleen meer eieren in de broedmachines gelegd dan in 1932, maar ook de broedcapaciteit enorm vergroot. Deze vergrooting zal wel 3 millioen eieren bedragen Het aantal leghennen was in 1933 10 millioen. Nu zyn er aanmerkelijk meer. In ons land hebben voorts 12000 personen een broedmachine, met een ca paciteit van 5 millioen eieren. Als zij steeds gebruikt worden, zouden de machi nes 60 70 millioen eieren in een jaar uit broeden. Wel worden daarvan de helft haantjes en sterven er ook, maar men be grijpt, dat men zou vastloopen, gis niet werd ingegrepen. KERKNIEUWS Pastoor C. Olifiers. Gistermorgen is de Zeerw. heer Ghr. Oli fiers, pastoor te Monster tijdens het opdra gen van de H. Mis bij het Credo onwel ge worden. Men moest hem van het altaar dra gen naar de pastorie, waar hein des mid dags door den Zeereerw. heer G. Maait, de ken van Poeldijk, de laatste H.H. Sacra menten werden toegediend. De hoogbejaarde patiënt had zich veel moeite gegeven in verband met de eerste plechtige H. Mis, die de weleerw. pater A. Visser S.V.D. gisteren in Monster zou op dragen. Het was de eerste neomst geduren de zijn 25-jarig pastoraat aldaar. Deze drukte gevoegd bij de vermoeienissen van de Goede Week is hem blijkbaar te veel geweest. „Msb." Kanunnik L. Boogmans. Uit voorzorg zijn de H.H. Sacramenten toegediend aam den hoogeerw. heer L. J. Boogmans te Haarlem, conservator van het Bisschoppelijk museum en archivaris van het bisdom Haarlem. BUITENLAND DUITSCHLAND. HITLER ZET ZIJN POLITIEK UITEEN Geen nota-wisseling, maar samenspreking Rijkskanselier Hitier heeft aan Louis P. Lochner, den Berlijnschen corerspondent van de Associated Press, het groote Ame- rikaansche persbureau, een onderhoud van bijna een uur toegestaan, waarin hij over de binnen- en buitenlandsche politiek heeft gesproken. Ter inleiding zeide Hitier, dat hij een overtuigd aanhanger ls van de persoon lijke gedachten wisseling, van de „man te genover man-diplomatie", en dat niets hem liever zou zijn dan de verantwoordelijke leiders van de belangrijke naties, met in begrip van Amerika, onder vier oogen te kunnen spreken. De verouderde diploma tieke methode van nota-wisseling veroor deelt zichzelf door het feit, dat ondanks de pogingen der diplomaten de volken in 1914 tot den grootsten oorlog der geschie denis overgingen, hoewel Hitier persoon lijk er van overtuigd is, dat de diplomaten zelf het meest verrast waren, toen de oorlog werkelijk uitbrak. Openhartig en eerlijk Hitier zeide verder: „Elke vertegen woordiger van een buitenlandsche mo gendheid zal bij zijn gesprek met mij vast stellen, dat ik absoluut openhartig zeg, wat Duitschland bereid is te doen en dat ik geen hoogere eischen stel dan noodig is. Wanneer ik bijvoorbeeld zeg, dat wij een leger van 300.000 man noodig hebben, dan laat ik mij er niet toe brengen, later tot 250.000 man te verminderen. Ik wensch, dat er weer waarde wordt gehecht aan het woord en de handteekening van Duitsch land. Onder geen omstandigheid zal ik mij aan een dictaat onderwerpen. Wan neer ik eenmaal er van overtuigd ben, dat een bepaalde koers de eenige en juis te voor mijn volk is, dan houd ik dien, er moge komen wat wil. En wat ik doe, dat doe ik openlijk. Ik zal bijvoorbeeld nooit overeenkomen 150.000 man als voldoende sterkte voor onze rijks weer voor de bui tenwereld te aanvaarden en dan in het ge heim nog 150.000 man te bewapenen". Over het ontwapeningsprobleem zeide Hitier: „Niemand zal zich meer verheu gen, wanneer de wereld ontwapent, dan wij. Wij zouden al onze krachten willen wijden aan productieve doeleinden. Wij willen onzen werkloozen weer arbeid ge ven. Daarna willen wij den levensstan daard van een ieder verhoogen. Wij wil len onze moerassen droogleggen en impro ductief land ontginnen en verbeteren, ons volk zooveel mogelijk in staat stellen voor zichzelf te zorgen, het den boer mogelijk maken, een maximum uit zijn grond te ha len, fabrikanten en industrie-arbeiders in staat stellen productief te werken, ons land door kunstmatige vervangings-pro- ducten zooveel mogelijk te leveren, wat aan grondstoffen ontbreekt. Door straten aan te leggen, kanalen te graven, moerassen droog te leggen, dijken en sluizen aan te leggen, verrichten wij een constructieven arbeid, die onze energie in beslag kan ne men. Als verantwoordelijk staatsman kan ik niet toestaan, dat Duitschland wordt bloot gesteld aan de mogelijkheid, dat een buur staat het kan overvallen, of bommen op onze industrieele ondernemingen kan wer pen, of een z.g. preventieven oorlog voe ren, alleen om de aandacht van de eigen binnenlandsche moeilijkheden af te leiden. Alleen om die reden, en om geen andere, eischen wij een leger, dat voldoet aan onze verdedigingseischen". Op de vraag, of de werkverschaffing voor iedereen beteekent, dat er proletari seering ontstaat, met ander woorden, of de rijkskanselier zich er mede zal tevre den stellen, dat door uitbreiding van de werkmogelijkheid wel is waar iedereen een minimum-inkomsten wordt verzekerd, doch dat de groote inkomens geheel zullen ver- verdwijnen, antwoordde de rijkskanselier: „Integendeel. In de eerste plaats moet ik natuurlijk een einde maken aan den gee- sel der werkloosheid. Zoodra ons volk weer werk heeft, zal ook de koopkracht stijgen en daardoor de levensstandaard. Wij willen geen primitief volk worden, maar den. hoogst mogelijken levensstan daard hebben". Over zijn verhouding tot zijn onderaan voerders zeide Hitier: „De fout van het oude stelsel was, dat geen enkele minister wist, hoe lang hij aan het roer zou blijven. Ik heb iedereen, die met mij het bewind op zich nam, ook diegénen, die niet tot mijn partij behoor den, van de stabiliteit van hun functie ver zekerd". Het zou laster zijn, van een van de man nen, die jaar in jaar uit mij hebben bijge staan, te veronderstellen, dat zy mij eruit willen dringen. De oorzaak van die sprgok- jes, is misschien, dat ik mij niet met nullen omgeef, maar met werkelijke mannen. Nullen zijn rond, zij beginnen 't eerst weg te rollen als het slecht gaat. De mannen uit mijn omgeving staan stevig op hun bee- nen. Elk hunner heeft zijn wil en eer zucht, anders zouden zy niet zoo ver zijn gekomen. Wanneer een dergelijke groep van mach tige persoonlijkheden bijeenkomt, kan het niet uitblijven, dat er wel eens wrijving voorkomt, Maar nog nooit heeft een van die mannen, die mij volgen, getracht mij zijn wil op te dwingen; zij hebben zich juist naar mijn wenschen geschikt". Ik moet echter mijn oogmerken steeds op ons hoofddoel gericht houden, het eene of het andere deatil bevalt mij misschien niet, toegegeven, maar ik moet 't aan mijn medewerkers overlaten aan die kleinighe den een einde te maken. Wij beoogen groo te doeleinden. Ik heb vier jaar noodig om het eerste deel van ons program uit te voeren. Dan heb ik nog vier jaar noodig voor het volgende gedeelte. Wij streven naar een belangrijker, beter en gelukkiger Duitschland". OOSTENRIJK. POLITIEKE GEVANGENEN UIT LINZ GEVLUCHT. Gisternacht zijn uit het huis van bewa ring te Linz de aldaar opgesloten leider van den republikeinschen Schutzbund in Op- perijOostenrijk en drie onder-aanvoerders uitgebroken en in een auto ontvlucht. Ook tv/ee nationaal-socialisten zijn ontsnapt. Terwijl de vier Schutzbundleiders in de richting van de Tsjechoslovaaksche grens zijn gevlucht, zouden de beide nationaal-so- cialisten in de richting van de Duitsche grens zijn ontkomen. De leiders van den Schutzbund werden beschuldigd van hoogverraad en zouden de volgende week terechtstaan. De twee ontsnapte nationaal-socialisten waren reeds veroordeeld tot veertien maanden zware kerkerstraf. De politie is van meening, dat de vlucht geruimen tijd zorgvuldig is voor bereid en is uitgevoerd met behulp van een brigadier. Omtrent andere medeplichtigen kon de politie nog geen mededeelingen doen. De vlucht van nationaal-socialisten en le den van den Schutzbund uit de gevangenis te Linz heeft groot opzien verwekt. De po litie heeft direct de grensstations verwit tigd en omvangrijke maatregelen genomen om de vluchtelingen aan te houden. De ont snapten zijn over den gevangenismuur ge klommen en geholpen door een cipier, die nachtdienst had en eveneens gevlucht is. Op bevel van den minister van Justitie zijn de directeur en de bewakers der gevange nis direct ontslagen. RUSLAND. HET PAASCHFEEST TE MOSKOU. De Paaschgodsdienstoefeningen te Mos kou zijn Zondag voor het eerst sedert tien jaren door een Amerikaanschen geestelijke geleid. Pater Leopold Braun celebreerde een H. Mis in de Fransche Katholieke kerk van St. Louis de France. BUITENL. BERICHTEN. D-TREIN ONTSPOORD BIJ KALGAN Dertig dooden en gewonden In de nabijheid van Kalgan is een D- trein in volle vaart ontspoord .Tot dusver zijn reeds 30 dooden en gewonden gebor gen. HET DRAMA DER TSJELJOESKIN- MANNEN Spoedige redding noodig, wil men een tragedie vermijden Tegenslagen blijven de vliegers, die po gingen in het werk stellen om de beman ning van de „Tsjeljoeskin" te redden, ver volgen. Nadat Levonefski gedwongen was tot een noodlanding bij het eiland Kiljoets- jin, zag ook de vlieger Hepnef, die met een Amerikaanschen mecanicien onderweg was om Levonefski een nieuwe schroef en an dere onderdeelen voor zijn toestel te bren gen, zich door mist en sneeuw genoopt bij Teller (aan de kust van Alaska) te dalen. Inmiddels begint de tijd te dringen. Een draadloos bericht van prof. Schmidt, den leider der Tsjeljoeskin-expeditie, onder streept de geweldige moeilijkheden en ontberingen, welken zijn mannen moedig het hoofd bieden. Hij zegt verder, dat een spoedige redding noodzakelijk is, als men een tragedie wil voorkomen. Een Rus sisch vliegtuig heeft over het kamp op het ijs gevlogen, maar kan ten gevolge van het slechte weer niet dalen. Officieel wordt gemeld, dat de vlieger Boboesjkin met een mecanicien, van het kamp der bemanning van de „Tsjeljoes kin" naar kaap Wankarem is gevlogen en behouden is gedaald. Men legt deze vlucht uit als een bewijs voor de mogelijkheid van een vliegtuigverbinding tusschen Wan karem en het kamp op de ijsschots. Deze tocht heeft daardoor de hoop op een spoe dige redding der schipbreukelingen doen herleven. AFSCHUWELIJKE ROOFMOORD TE BREMERTON Zes personen In afgelegen villa omgebracht Groot opzien heeft gebaard een ontzet tende roofmoord, welke zich heeft afge speeld in de buurt van de stad Bremer ton (V.S.) De millionnair Frank F. Leider bezat daar in de omstreken een groote villa met park. Op den Eersten Paaschdag zijn de eige naar, diens vrouw, het dienstmeisje en drie heeren, die als logé's te Bremerton de Paaschdagen doorbrachten vermoord ge vonden. Het huis bood een afschuwelijken aan blik. Het schijnt, dat de overrompelde vil la-bewoners nog geprobeerd hebben, te genstand te bieden. Alle muren der kamer waren met bloed besmeurd. De lijken der slachtoffers waren deerlijk verminkt, Men neemt aan, dat tusschen dit bloedige drama en de ontdekking er van 36 tot 48 uren zijn verloopen. Alle vertrekken in de villa zijn ver woest. Kasten e.d. zijn opengebroken en ohtruimd. De roovers hadden hun slacht offers niet alleen aan handen en voeten gebonden, doch ook den mond „gesnoerd" $W\1| NAZIEN VAN JlDi UITLOTINGEN BE»! IM 41 KANTOREN TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10-12 uur, Hotel „van Haatten" LEIDEN, iederen Vrijdag 10—12 uur, Hotel „Bellevue" KINDEREN SPELEN.... REVOLUTIE! Een elfjarige jongen opgehangen In de gemeente Steyermuhl, in Stiermar ken, hadden kinderen een nieuw spel be dacht. Zij speelden de „Februari"-revolu tie", waarbij de kinderen zich in twee groepen verdeelden: de republikeinsche Schutzbund en de Heimwehr. De kinderen, gewapend met houten sa bels en steenen, die zij met katapulten wegschoten, leverden een geregelden slag. Volgens de regelen der kunst werden ge vangenen gemaakt en de Heimwehr richt te een concentratiekamp in. Het standrecht was afgekondigd en dien overeenkomstig werd een der kinderen, behoorende tot den republikeinschen Schutzbund tot den dood door de strop veroordeeld. De elfjarige jongen, wien dit vonnis gold, werd naar den opgehangen sociaal-democratischen leider Wallisch ge noemd. Het vonnis zou onmiddellijk wor den voltrokken en met behulp van een ste vig touw werd de knaap aan een in de na bijheid staanden boom opgehangen. Toen de in nood verkeerende knaap om hulp begon te schreeuwen, vluchtten de kinde ren. De moeder van den jongen, die het hulpgeroep hoorde, snelde toe en kon tijdig het touw doorsnijden en den jongen, die reeds bewusteloos was, redden. UIT DE OMGEVING LISSE. RIJKSTUÏNBOUWSCHOOL VOOR DE BLOEMBOLLENCULTUUR Het getuigschrift der school met toege kend aar,: F. v. Aken, met aanteekening voor Engelsch en Zweedsch; C. Üriehuizen, met aanteekening voor Engelsoh, Duitsch, Zweedsch, Steno en Mach.; C. W. v. Brus sel, Haarlem, met aanteekening voor En gelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machinesch.; P. A. Ie Clercq, Sassen- heim met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno' en Mach.; J. v d. Kamp, Sassenheim met aan teekening voor Engelsch, Duitsch en Fransch; J. G. Faase, Noord wijk met aan teekening vooi Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno- en Mach.; M. Hillenius, Hillegom met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fiansch, ZweecLsoh, Steno en Mach.; Ch. llylkema, Hillegom met aantee kening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno; C. M. Roozen, Heemste de met aanteekening v. Engelsch, Duitsch, Zweesch, Mach.; J. Scheepstra, Bloemen- daal, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno; C. Slot, Haarlemmermeer, geen aantekening; P. v. Tol, Haarlemmermeer met aanteeke ning voor Zweedsch en Steno; F. C. Vel- tema, Leiden met aanteekening voor En gelsch, Zweedsch, Steno en Mach.; F. A. Vlag, voorschoten met aanteekening voor Duitsch, Zweedscn; Chr. Vloetman, 's-Gra- venhage, met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Eransch, Zweedsch, Steno en Mach.; J. A. Zwaan, Voorburg, met aan teekening voor Er.gelsch, Duitsch, Fransch, Zweedscn, Steno en Mach. Door ziekte waren twee leerlingen ver hinderd aan hel examen deel te nemen. Zij doen later examen. Overgangsexamens. Van klasse I naar klasse II. Onvoorwaardelijk zijn geslaagd: H, J. den Beider, Haarlemmermeer; E. En- gelberts, Arnhem; P. Laven en J. P. de Groot, Noordwi.ik; C. M. v. d. Meij, K. F. Tromp, Th. A. A. v. Werkhoven, Lisse; W. A. Philippo, Heemstede. Niet bevorderd werd één leerling. Van klasse II naar klasse III. Onvoor waardelijk geslaagd zijn: C. Colijn, W. H. Thilippo, J, A. Slingerland, Sassenheim; C. O. A. Driehuizen, C. de Vink, Lisse; H. W. Kaatman, Haarlem; Th. J. Meijer, Den Haag; P. v. d. Most v. Spijk, M. H. de Reede, Leiden; K. A. Scharpff, Heemstede. Mandoline-kunstenaars. Onze R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" nam, onder directie van den heer G. Dik te Leiden, op 2en Paaschdag deel aan het Mandolinecon cours te Utrecht en wist daar in de derde afdeeling een tweede prijs te behalen met 193 punten. Een mooi succes! Bloempjesverkoop. Op 2en Paaschdag werden aan de kerken van de St Agatha- parochie en van de H. Engelbewaarders bloempjes te koop aangeboden ten bate va nde R. K. Vereeniging tot uitzending van zieke en zwakke kinderen. De opbrengst was in de Agathaparochie 76.50 en in die der H. Engelbewaarders ƒ42.30 of te sa men ƒ118.80. Een mooi bedrag ofschoon de Engel hierbij uitblinkt! SASSENHEIM. Gemeenteraad. De raad der gemeente vergadert Woensdagavond te 7 uur. Agen da: 1. Notulen en ingekomen stukken. 2. Vaststelling aanvullende instructie ge meente-opzichter. De bestaande instructie vastgesteld 22 December 1925 is voldoende voor gewone tijdsomstandigheden. Voor buitengewone tijdsomstandigheden is aan vullende instructie gewenscht. 3. Bepaling Jaarwedde tydelijk gemeente-opzichter. B. en W. hébben een oproeping gedaan tegen een jaarwedde van 1600. 4. Benoeming .tijdelijk gemeente-opzichter. Dë bedoeling is voor een proeftijd te benoemen. 5. Be noeming agent arbeidsbemiddeling en cor respondent werkloosheidsverzekering. De benoemde gemeente-opzichter wordt hier voor voorgedragen. Aan de eerste functie is een afzonderlijke belooning verbonden, waarin het Rijk bijdraagt 40 pet., naar een grondslag van een jaarwedde van 100. De vergoeding voor de tweede functie is beschouwd te zijn begrepen onder het sa laris van gem.-opzichter. 6. Wijziging be grooting 1933. Ontwerp-besluit wordt nog toegezonden. 7. Wijziging begrooting 1934. Ontwerp-besluit wordt nog toegezonden. 8. Bevestiging beschikking reistegemoetko- ming kinderen naar de openbare lagere school te Lisse. Ged. Staten schrijven dat dit door den Raad nader behoort te worden vastgesteld. Voordracht voor de benoeming van een gemeente-opzichter. Voorgedragen worden: 1. G. Schrama, geboren 11 Maart 1910, wo nende te Berlikum (Fr.). Vakdiploma's: Middelbaar Technische School Afd. Bur gerlijke Bouwkunde. Middelbaar Techni sche School Afd. Waterbouwkunde. Dag- cursus. Nederl. Technicuim P. B. N. A. als betonteohnicus. Nederl. Technicum P. B. N. A. als wegentechnicus. 2. J. O verdijk, geboren 16 December 1907 wonende te Huizum. Vakdiploma's: Mid- delb. Technische School Afd. Waterbouw kunde. Nederl. Technicum P. B .N. A. Bouwkundig Opzichter. Nederl. Technicum P. B. N. A. betontechnicus. Nederl. Tech nicum P. B. N. A wegentechnicus. 3. H. G. de Lange, geboren 12 October 1906, wonende te Leiden, Vakdiploma's: Middelbaar Technische School, Afd. Bouw kunde. Avondcursus Architectuur, Acade mie van Beeldende Kunsten. Burgemeester en wethouders bevelen eenparig eerstge noemde ter benoeming aan. K. J. C. Wat de Katholieke Jeugdcen- trale is heeft gisteren heel onze parochie van nabij kunnen aanschouwen. En dat het juvenaat het volle meeleven waard is, zal iedereen getuigen, die gisteren een blik heeft geworpen op het priesterkoor, alwaar een detachement van 70 Jonge Waohters, in Paaschstemming het H. Misoffer bij woonden, waarbij door hen de liturgische gezangen werden uitgevoerd. Een ontroe rende plechtigheid onder de H. Mis was het communiceeren der kleurige garde. 's Middags 4 uur had in de kerk de plech tige installatie plaats van 9 nieuwelingen door den geest, directeur, kap. Veldhuyse, welke installatie met de gebruikelijke ce- demoniën geschiedde. Hierna was de wacht op klokke half 8 present in het K. S. A.-gebouw, alwaar een feestavond werd aangeboden bij gelegen heid van de tweede installatie-plechtig heid. De groote zaal van de „K. S. A." was geheel gevuld met genoodigden en ouders om getuige te zijn van het spel der jongens waarvoor maanden lang was gerepeteerd. Kap. Veldhuyse opende met een kort wel komstwoord aan alle genoodigden, in het bijzonder aan den districts-directeur, rector v. d. Ven, uit Leiden, verschillende K. J. C.-besturen uit den omtrek, genoodigden en ouders. Spreker schetste in korte trek ken, wat het jeugdwerk zich ten doel stelit en welk een ijver het bestuur aan den dag legt om de jongens die gedachte bij te brengen, welke volgens Bisschoppelijk voorschrift nuttig en noodig zijn. Spreker vertrouwde, dat de leiders hun taak op vatten zooals dat moet in het belang van de karaktervorming der Jonge Wachters. Een bijzonder dankwoord richtte spreker aan mej. Alkemade voor haar medewer king voor deze uitvoering, welke dank la ter op den avond werd herhaald met een bloemenmand. Vervolgens wendde spr. zich met een extra dankwoord aan den hoofd leider, den heer Keijzer, voor zijn onver moeide zorg en ijver voor de Jonge Wach ters. Ten soltte richtte spr. zich tot de ouders en drong er op aan, zooveel het kan, de K. J. C. te steunen. Hierna was het woord aan de jongens, die in twee tooneelen een Maria-spel op voerden. Dit spel, bestaande uit spreekko ren maakte een diepen indruk en is door de harmonie van het kleurig décor met de rhytmische gebaren en het gezang een succes geweest. Het effect werd ditmaal nog verhoogd door de begeleiding op de piano. Als volgend punt werd het parochieel K.J.C.-bestuur geïnstalleerd door rector Van der Ven. Bij deze gelegenheid wilde de rector de parochie feliciteeren met het alhier bestaande jeugdwerk en constateer de, dat dit in deze parochie behoort onder de best ingerichte. In korte trekken schil derde hij het jeugdwerk in 't algemeen, en spoorde er toe aan, dat alleen die het Christogram als symbool van de K. J. C. opgespeld krijgen, hun taak zullen opvat ten tot uitbreiding van Christus' rijk. Na deze installatie werd het programma verder afgewerkt. In tegenstelling met den vorigen keer, toen het program meer een humoristisch tintje had, was nu alles stemmig. Jammer, dat de diepe beteekenis van de strekking door sommige aanwezi gen zoo slécht begrepen werde, terwijl de nummers toch door den hoofdleider vol doende uitgelegd waren. Ondanks dit hin derlijk optreden is er toch genoten, gelijk uit het applaus bleek, en de leiders Key- zer en de Greef kunnen met hun jongens bogen op twee genotvolle avonden. Deze avonden hebben er veel toe bijgedragen om het publiek te toonen, wat het jeugd werk >..u eigenlijk is. Buitenkaag. Op Vrijdag 8 April zal de R.-K. Vereeniging „Ziekenzorg" Sas senheim een propaganda-ledenvergadering houden in café Tromp aan de Rin"dijk Huigslout. Het bestuur der vereeniging ter bestrijdh.g van onkosten van ziekenhuis- verpleging vertrouwt, dat diegenen, welke hierin beiang stellen, hierbij tegenwoordig zullen zijn.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7