WOENSDAG 4 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 BINNENLAND CONGRES NEDERL. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Het vraagstuk van het groote gezin van alle zijden bezien. De Nederlandsehe R. K. Bond van Groo te Gezinnen heeft zooals reeds in 't kort vermeld. Maandag op den tweeden Paasch- dag in Casino te Den Bosch een Gezins congres gehouden. Zooals de voorzitter van het congres het zeer terecht in zijn ope ningswoord zei: „Het Groote Gezin heeft het op den dag van heden zwaar te ver antwoorden". In de wereld ziet men aller- wege weinig waardeering voor het Chris telijke huwelijksleven en valsche theo rieën worden verkondigd, die het er op aanleggen de onvergankelijke wetten van God te verdoezelen of als ouderwetsch en uit den tijd voor te stellen. En daarnaast worden het groote gezin ook op economisch gebied dagelijks nieuwe moeilijkheden in den weg gelegd. Zeer goed is het dan ook geweest, dat de Bond van Groote Gezinnen door middel van dit congres de aandacht van het land nog eens op al die nooden heeft willen vestigen. Wij hadden dan ook verwacht, dat niet alleen van de zijde van de afdeelingen van den Bond groote be langstelling zou zijn getoond Cer was een heele volle casino-zaal), doch dat ook van wege de leidende figuren uit het Katho lieke kamp getoond zou zijn. dat men voor deze, een der voornaamste der Katholieke organisaties, belangstelling zou toonen, en dan spijt het ons te moeten vaststellen gat we onder de aanwezigen van de autoritei ten alleen gezien hebben Mr. Fr. Teulings, secretaris van de R. K. Tweede Kamer fractie, den heer Jos. Meyring, voorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond, Mr. H. Wagenaar, secretaris van de Bos sche Kamer van Koophandel, eenige leden van den Bosschen Gemeenteraad en daar mee was het afgeloopen. Wel was er een heele lange lijst van Eerste en Tweede Kamerleden en verdere katholieke autori teiten, die zich lieten verontschuldigen, terwijl na de middag-pauze h ost lur en afdeelingsafgevaardigden geheel alleen congresseerden. Gelukkig dat in ieder geval het congres naar den inhoud wel geslaagd is. Er waren drie deskundige sprekers, die ieder voor zich op duidelijke wijze het vraagstuk van het Groote Gezin van bepaalde zijde heb ben belicht. Rede Pater Dr. F. Schweigman. De eerste spreker was Dr. F. A. Schweig- man, professor aan het Albertinum te Nij megen, die het woord voerde over: Het Gezin beschouwt in het stelsel van h.-t in dividualisme en van het collectivisme. Het gezin is de eerste vereeniging van wie er sinds de schepping van den mensch be staan hebben. Het is de door den Schep per gewilde op de natuur der menschen gegrondveste levensgemeenschap tusschen ouders en kinderen. Het gezin is voorts niets anders dan de natuurlijke uitbouw van het huwelijk met als voornaamste doel de voortplanting van het -hei ijk geslacht en het gezamenlijke welzijn van alle gezinsleden. Dit gezamenlijke welzijn omvat het eeuwige en het tijdelijke wel zijn, is dus van geestelijken en materiee- len aard. Daaruit volgt dus, dat het gezin in een toestand moet verkeeren, dat het mogelijk is, dat het zijn doeleinden Ian nastreven. De gevaren die het gezin bedreigen res pectievelijk de schade die het wordt toe gebracht zijn dubbel erg. Door het gezin toch worden ook getroffen: Maatschappij, Kerk en Staat. In den breede heeft Pater Schweigman vervolgens nagegaan, hoe de toestand van het gezin geweest is onder de overheer- sching van het individualistische libera lisme op economisch, cultureel en gods dienstig gebied. De. juiste opvattingen om trent het gezin kunnen 'onder dat systeem nimmer tot gelding komen. Ook onder col lectivistisch systeem zooals dat van com munistische en socialistische zijde is ge propageerd kan het gezin nooit zijn wat het naar katholieke opvatting moet zijn. Integendeel, het christelijk gezin wordt er door in de grondvesten aangetast en uit geroeid. Zulks ware niet het geval wan neer het gezin kon gedijen in een collec- tivistische maatschappij van christelijke structuur Ook fascisme en nationaal-so- cialisme streven een zeker soort collecti visme na en niet ontkend mag worden, dat zoowel in Duitschland als in Italië zeer veel goeds voor het gezin en bijzonder voor het groote gezin is gedaan. Doch daarnaast staat een geweldig gevaar dat ons weerhouden moet van fascisme of na- tionaal-socialisme voor het gezin in waar- lijke katholieken geest veel te verwachten. Hoe ook de diveise partijen dezer richtin gen onderverdeeld zijn: dit hebben zij met elkaar gemeen, dat zij een maatschappe lijke en politieke beweging vormen welke nastreeft het ondergeschikt maken van alle belangen van individuen en groepen aan de belangen van den Staat. Dit is volmaakt in strijd met de Katholieke beginselen. En er bestaat ook gevaar dat in een fascis tisch Nederland niet-katholieke elementen de lakens zullen uitdeelen. Er rest niets anders dan zich aan eigen katholieke be ginselen te houden en van Staat en Over heid te eischen, dat men ook tegenover de Groote Gezinnen naar de katholieke eischen handelt. Bij het debat werd er gevraagd, of het individualistisch-liberalisme op dit oogen- blik niet machtiger is dan ooit. Pater Schweigman antwoordde daarop in bevestigende zin. De ineenstorting van het liberaal-kapitalistisch wereldbestel heeft deze crisis veroorzaakt en het is zijn vaste overtuiging dat we naar een corpo ratieve inrichting der maatschappij gaan, waarin de eischen van het gezin maatge vend zullen worden. Dr. Heijmeyer over kinderzegen. Na de middagpauze voerde Dr. Heij meyer S.J. uit Maastricht het woord over kinderzegen, niet om te bewijzen dat het geen men kinderzeden noemt inderdaad een zegen is, doch om den kinderzegen aan te wijzen als het voornaamste van de drie elementen van het christelijke huis gezin: kinderzegen, heilige huwelijks trouw en de sacramenteele plicht der kin deropvoeding voor dit leven en de eeuwig heid. Inzake kindertal en kinderzegen zyn tal van dwalingen uitgevonden en gepro pageerd. De Katholieke Kerk steekt daar boven uit als een rots met de onvergan kelijkheid van haar stelling, dat het van af en tot der eeuwigheid verboden is, de natuurlijke handelingen, die op de voort planting gericht zijn, door tegennatuurlijke handelingen te misbruiken. Zij weet, dat deze onverzettelijkheid haar vele offers kost. De Kerk kan en mag niet anders leeraren, zooals Z. H. de Paus het in zijn Encycliek Casti Connubii duidelijk heeft aangetoond. Toegelaten zijn slechts vrij willige onthouding of vrijwillige periodie ke onthouding. Men vergete echter niet, dat het doel van het huwelijk is, kinderen voort te brengen en dat ieder wel zijn eigen verantwoordelijkheid in deze kenne. Tot slot wijdde spreker uit over den plicht tot opvoeding van de kinderen. Na deze rede werden verschillende vra gen gesteld over de methole Ogmn Smulders, waarop wij uit den aard van de zoek in een krantenverslag niet verder willen ingaan. Volstaan we met er op te wijzen, dat de spreker nogmaals onder lijnde dat deze methode niets te maken heeft met neo-malthusianisme en het voorts een kwestie is die iedereen afzon derlijk met zijn biechtvader en eventueel met zijn dokter moet uitmaken. Voorop blijve gesteld dat het doel van het huwe lijk is: de voortplanting. De vele moeilijkheden van het groote gezin. Tot slot sprak de Bondsvoorzitter de heer J. W. F. van Meegeren Jat het gezin ten zeerste te lijden heeft van de verwor ding die zich openbaart in het verlies van godsdienstzin en den achteruitgang in de waardeering voor het christelijk huwelijk. De vele moeilijkheden worden vcorts ver oorzaakt door bioscoop, dans, pornografie, gezagsondermijning enz. Middelen ter ver betering zijn: het herstel van Christus Koningschap en den Franc tscaansohen geest in de gezinnen, het geven van meer en betere bekendheid aan de huwelijks leer der Kerk; Overheidsmaatregelen ter uitvoering van de Wet-Regout, sluiting der bioscopen voor kinderen beneden de 18 jaar, optreden tegen naaktcultuur en ontuchtig badleven. De moeilijkheden voor hei gezin zijn ook van economischen aard. De crisis van het gezin wordt niet veroor zaakt door overbevolking en deze is ook niet de oorzaak van de economische crisis. Do ciisi? van het gezin worJt wei bevor derd c'oor heel ons belastingwezen, dat veel te sterk gekenmerkt wordt door in di vidual ;stische opvattingen, door onze so ciale wetgeving, die door eer. zuivere m- 1]vidua1 ïstische idee beheerscht wordt. Evenzoo doordat men geen zuivere op vatting heeft omtrent het rechtvaardige gf.zinsloon terwijl ook het woningvraag stuk voor het groote gezin nog niet is op gelost. Billijke schoolgeidregoling en een gepaste reductie op de tarieven voor gas, water en electriciteit, blijven nog m tal van gemeenten achterwege. Verbetering kan men alleen bereiken door het voeren van een gezonde gezinspolitiek, het ver krijgen van die maatregelen op fiscaal en sociaal gebied, waardoor de verhouding en verdeeling der lasten tusschen ongehuw- den en gehuwden wordt verkregen. Bij de debatten kwam de algemeene klacht tot uiting dat zoovele katholieke voormannen steeds wel doen alsof zij de katholieke beginselen zijn toegeJaan en zullen doorvoeren, doch nauwelijks zitten zij op het kussen of zij zijn het blijkbaar vergeten. En daarom actie, actie en nogmaals actie en die kan alleen slagen, wanneer de Ned. Bond van Groote Gezinnen inderdaad ook namens alle katholieke Groote Gezinnen kan optreden. DE WERKLOOSHEID. In de week van 5 tot en met 10 Maart. De directeur van den Rijksdienst der .werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat de werkloosheid on der de 593.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 5 tot en met 10 Maart 25.4 pet. heeft bedragen. In de vo rige verslagperiode (19 tot en met 24 Fe bruari) bedroeg het percentage 26.9; de werkloosheid is dus in den loop van twee weken gedaald met 1.5 pet. In de overeen komstige week van het jaar 1933 bedroeg de werkloosheid 30.3 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 10 Maart 1934 in to taal 371.047 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 354.006 mannen. Van dezen wa ren werkloos 346.596 personen, onder wie 334.713 mannen. Op 24 Februari bedroeg het totale aan tal ingeschreven werkzoekenden bij een on geveer gelijk aantal organen 383.591. Van dezen waren werkloos 359.511 personen, on der wie 347.657 mannen. Het aantal inge schreven werkzoekenden is derhalve sedert 24 Februari gedaald met 12.544, het aantal werkloozen met 12.915. Het dreigend conflict in het Loodgieters- bedrijf. De Rijksbemiddelaar Mr. Dr. S. de Vries Czn. heeft de partijen/ betrokken bij het dreigend conflitih-in, Vet loodgietersbedrijf, opgeroepen tot eur bespreking op Donder dag 5 April op het Departement van Soci ale Zaken. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Veere D. Huinink; is benoemd tot burgemeester der gemeen te Midwoud J. H. Avis. De nieuwbenoemde burgemeester van Veere, de heer D. Huinink, is oud-gemeen tesecretaris van Meester Cornelis. De nieuwbenoemde burgemeester van Midwoud, de heer J. H. Avis, is 15 Septem ber 1891 te Midwoud geboren. Hij is tuin bouwer en tevens vakonderwijzer in de tuinbouwvakken en thans volontair ter ge meentesecretarie van Kwadijk. KATHOLIEK INTERNATIONAAL VROUWEN-CONGRES. Te Rome heeft op den Tweeden Paasch- dag de opening plaats gehad van het In ternationaal congres der Federatie van R.-K. Vrouwenbonden. Omtrent de ope ningszitting wordt uit Rome het volgende aan de „Msbd." gemeld. Te 3 uur nam de openingszitting een aanvang. Aanwezig waren o.m. Kardinaal Hlond, Mgr. Smit, Mgr. Eras en meerdere Italiaansche en Fransche bisschoppen. Kardinaal Dolci wees er op, dat heden, meer dan ooit, de Kerk rekent op het pos- tolaat der Katholieke vrouwen in alle lan den, om de eeuwige Katholieke principes te bewaren en zé steeds sterker te doen indringen in de zielen. Z.Em. prees de keuze van het onderwerp van het congres: dr encycliek van Z. H. Paus Pius XI over de opvoeding en wees er op, dat de vrouw de opvoedster bij uit nemendheid is. Z.Em. sloot met Gods zegen over het congers af te smeeken. Mevrouw SteenbergheEngeringh open de als voorzitster de bijeenkomst met een rede in het Fransch uitgesproken: Mgr. prof. Hoogveld gaf als inleiding op het congres een algemeene beschou wing over de pedagogiek, waarin de beide vragen werden behandeld, wat de zin is van de pedagogiek en welke de waarde leer is, die de opvoeding dient te richten. Spreker vat zijn betoog samen in vier punten. Eerstens dient men het einddoel der opvoeding te beschouwen en dit is al leen te kennen uit het einddoel van den mensch. Het menschelijk leven is de op gang naar God en de weg naar God is deugdzaam leven. Vandaar dat opvoeden steeds moet zijn de vorming van de gods- dienstig-zedelijke persoonlijkheid. Hier staat tegenover o.m. het naturalisme in zijn vele vormen en verschijningen. Dat naturalisme of ten minste een neutralisme is de grondtoon van vele internationale pedagogische bewegingen en congressen. Daarom is samenwerken met zulke con gressen voor de katholiek zoo moeilijk. Verder dient de opvoeding te streven naar harmonie tusschen het individueele en sociale .element in den mensch. Spreker wijst op de extreme vormen, die of aan het eene of aan het andere tekort doen. Hij wijst verder op het gevaar, dat de Staat de rechten van ouders en inlividu te kort doet of de rechten der Kerk miskent. In dit internationale milieu dient ook bij zonder gewezen op de taak der opvoeders tot het bevorderen van onderlinge waar deering der volkeren en daardoor van den vrede. De harmonie" tusschen geest en stof, de harmonie tusschen de geestelijke vermo gens onderling zijn de verdere doeleinden. Spreker wijst op de gevaren van eenzij dige physieke cultuur, van een industriali satie van de opvoeding, van een gevaar lijke sexueele opvoeding. Verder bespreekt hij het eenzijdig intellectualisme, dat ken nis verwart met deugd. Grooter gevaar dan dit intellectualisme vormt in onze da gen het irrationalisme, dat zich in talrijke vormen openbaart, die ten minste dit ge meen hebben, dat zij door bun relativisme de grondslagen der waarheid zelf onder mijnen. Ten slotte wijst spreker er op hoe wij staande op de rots van Petrus een vasten en veiligen grondslag hebben voor de op voeding. De leer en het voorbeeld van Christus, de zekere theologische gegevens, de wijsgeerige beginselen van St. Thomas van Aquino zijn voor de katholieke opvoe der de vuurtoren, die aan zijn werk den juisten koers geeft. Interacademiale Sociale Studie-Club. De Interacademiale Sociale Studie Club van de Unie van R.K. Studentenvereeni- gingen in Nederland, houdt hare jaarlijk- sche Interacademiale Sociale Studie Dag te Delft op 22 April 1934, onderwerp: ,,De Staat in het Sociale Leven". Praeadviseur: Dr. P. de Bruin S.J. Studentenspreker: J. A. M. Derks jur. cand. Het onderwerp werd in het afgeloopen jaar volgens de onderstaande richtlijnen in studie genomen: I. Wijsgeerig gedeelte. A. Definitie van den Bond en Privaat- bond. Definitie van Staat. Definitie van So ciaal Leven. B. Macht van den Staat gezien zoowel direct als indirect volgend uit de definitie. C. Verhouding van den Staat en het In dividu. II. Sociaal-economisoh gedeelte. Hierbij werd bijzondere aandacht besteed aan het economisch leven. Na de conclusie, dat er ordening in het economisch leven moet zijn, werden de vol gende vragen ter beantwoording gesteld: 1. Hoe moet die ordening in het econo misch leven zijn? 2. Moet deze ordening voortkomen uit het Bedrijf, of heeft de Staat in dezen een taak te vervullen? Zoo ja, welke? De aandacht wordt erop gevestigd, dat voor belangstellenden, wel'ke niet tot de R.K. Studenten behooren, gelegenheid be staat aan de I.S.D. deel te nemen, op voor afgaande aanvraag bij den ab-actis C. J. A. Berding, Hippolytusbuurt 28, Delft. NED. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering van het hoofdbestuur. In de jongste bijeenkomst van het hoofd bestuur van den Ned. R.-K. Middenstands bond werd de nieuwe directeur van het Bureau van den Ned. R.-K. Middenstands bond, mr. F. J. H. Bach, met een toepas selijk woord geinstalleerd. Mededeeling werd gedaan van de aan sluiting van den Ned. R.-K. Bond van Kerkorgelbouwers en van de instelling eener Commissie tot bestudeering van de bemoeiingen der R.-K. middenstandsorga nisatie met het verzekeringswezen, onder voorzitterschap van den heer dr. A. B. H. van Kethel. Als penningmeester van het hoofdbe stuur werd aangewezen de heer J. A. Koops, te Venlo. In de hierdoor ontstane vacature van eersten secretaris zal in de eerstvolgende bijeenkomst worden voorzien. In de Raad van Redactie van de R.-K. Middenstander werd mede benoemd drs. H. L. Jansen, adjunct-directeur van het Bondsbureau. De vergadering betuigde haar ernstige teleurstelling over het passeeren der mid denstandsbonden bij de samenstel ling der ge,reorganiseerde Ra den van Arbeid. Stappen zullen in dit verband worden gedaan bij den Mi nister van Sociale Zaken. Vertrouwd werd, dat bij de volgende samensteling der Ra den ook de Middenstandsbonden in de ge legenheid zullen worden gesteld de noo- dige aanbevelingen in te dienen. Kennis werd genomen van verschillende staaltjes van 1 a ak b a r e propagan damiddelen door fascisti sche en n a t i o n a a 1-socialisti- sche groepeeringen ge bruikt. Een bespreking werd gewijd aan het Vastenmandement van het Hoogwaardig Episcopaat. Vastgesteld werd, dat hierdoor ook voor bestuursleden van plaatselijke organisaties de aansluiting bij of actie voor fascistische en nationaal-socialistiscihe groepeeringen verboden is. Door den voorzitter, den heer Jos. E. A. M. Meijering werd reeds thans een krachtig woord van opwekking gesproken tot alge meen en massaal bezoek aan den Ned. Ka tholiekendag, welke op 23 en 24 Juni a.s. te 's-Hertogenbosch zal worden gehouden en aan het Gezagsthema zal zijn gewijd. Een uitvoerig program werd vastge steld van de verdere actie, welke door den katholiek georganiseerden mid denstand in stands- en vakverband ten gunste van het Ordenings-, Saneerings- en Beschermingsprogram van den N. R. K. M. zal worden gevoerd. Verordenende bevoegdheid van den Middenstand. Ten slotte werd naar aanleiding van een bespreking in de jongste bijeenkomst der Comm. van Overleg der 3 Ned. Midden standsbonden, een voorloopige bespreking gewijd aan het door den voorz. van den Middenstandsraad, den heer mr. A. Baron van Wijnbergen, naar voren gebrachte denkbeeld van toekenning van verordenen de bevoegdheid aan den Middenstands- raad. Tot uiting kwam, dat zoowel de wensche- lijkheid als de mogelijkheid hiervan ver schillend wordt beoordeeld. In zijn eerstvolgende bijeenkomst hoopt het hoofdbestuur zijn standpunt ter zake definitief te kunnen bepalen. ONTHULLING STANDBEELD MGR. DR. ARIëNS. De onthulling van het standbeeld van Mgr. dr. Alphons Ariëns dat te Enschede zal worden opgericht is bepaald op Zater dag 16 Juni, namiddag half vier. Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, heeft toegezegd de onthulling te verrich ten. Na de plechtigheid volgt een défilé van verschillende organisaties. In Enschede vormt zich een comit, dat de plaatselijke voorbereiding zal ver zorgen en wier voornemen het is na het défilé een korte vergadering te beleggen, waarop mgr. dr. .Alph; Ariëns zal worden herdacht. Het standbeeld, dat naar een ontwerp vai^ den beeldhouwer Aug. Falise wordt ver vaardigd, is thans ter gieterij in bewerking Op het voetstuk komt het opschrift: Mgr. Dr. Alphons Ariëns voorman en stuwer der R.-K. Arbeidersbe weging en der R.K. Drankbestrijding in Nederland. 1860—1928. Giften kunnen worden gestort op postre kening van den penningmeester van het Dr. Ariëns-Comité te Utrecht, No. 141464. DE VAR A. Gedurende het Paaschcongres werd in de wandelgangen verteld, dat dan heer Zwert- broek per deurwaarders-exploit zou zijn medegedeeld, dat hij op staanden voet is ontslagen als secretaris van de V.A.R.A. met onmiddellijke inhouding van zijn sa laris. Naar de „Telegraaf" verneemt, zijn deze geruchten juist. Nadat den heer Zwert- broek op 20 Maart j.l. door den Vereeni- gingsraad van de V.A.R.A. schriftelijk was medegedeeld, dat hem ontslag werd ver leend met toekenning van een jaar salaris, is hij op 26 Maart j.l. per deurwaarders- exploit op staanden voet ontslagen zonder verder salaris. Tot en met laatstgenoemden datum is den heer Zwertbroek salaris uit- MEIWEER IN APRIL. Als het waar is, dat een witte Kerstmis een groene Paschen voorspelt, dan is dat spreekwoord wel de laatste dagen beves tigd geworden. De prachtige zoimersche dag met een temperatuur, die tot bij de 20 gra den steeg, is er het bewijs voor. Wij zouden kunnen vragen welke oor zaken hier hebben samengewerkt tot het resultaat van zoo'n mooien warmen dag. Er is er meer dan een geweest. In de eer ste plaats moet wel een soort Föhnwerking in de vrije atmosfeer, een veel voorkomend verschijnsel, vooral in dezen tijd van het jaar, hebben medegewerkt. Dit verschijnsel berust op de verwarming door samendruk- king van neerdalende luohtstroomen, waar door soms buitengewoon hooge temperatu ren kunnen ontstaan, die niet alleen tot stand kunnen komen door enkele verwar ming van de onderste luchtlagen in den sterken zonneschijn. De relatieve vochtig heid daalt daarbij tot een zeer laag niveau en dit was ook gisteren het geval.- In de tweede plaats moeten wij er reke ning mede houden, dat de lente dit jaar ongewoon vroeg is gekomen en dat het dus mogelijk is om dezen tijd een weersgesteld heid te krijgen, die meer bij het einde dan bij het begin van April behoort. Daar de buitengewoon mooie weerstoe- stand'nu reeds eenige dagen heeft aange houden mogen wij er een bevestiging in vinden van hetgeen ik al meermalen heb gezegd, namelijk dat de lente dit jaar on geveer een viertal weken te vroeg is ver geleken bij andere jaren. betaald, daarna ontvangt hij mets meer. Als redenen voor het onmiddellijk ontslag zouden zijn opgegeven: absolute ongeschikt heid, beleediging van V.A.R.A.-bestuurders en openbaarmaking van ambtsgeheimen. De heer Zwertbroek heeft namelijk in zijn brochure salarissen genoemd, die hem uit hoofde van zijn functie bekend waren. i 465e STAATSLOTERIJ (Niet olflcleel) 2de klasse, 2de lijst Trekking van Woensdag 4 April 1934 Hooge Prijzen 1500.— 12318 1000.— 6473 18937 20960 I 400.- 8633 17135 V 200.— 14516 20072 100.— 738 1628 4463 5366 8637 11692 14011 18065 Prijzen van 35.— 124 172 188 273 308 317 340 347 355 375 398 429 449 485 534 560 590 620 630 635 664 736 807 811 821 823 844 851 882 886 895 927 953 966 995 1001 1036 1045 1064 1073 1078 1135 1183 1235 1291 1330 1331 1339 1363 1376 1385 1409 1430 1458 1461 1487 1494 1505 1515 1522 1543 1595 1609 1637 1692 1758 1779 1806 1816 1891 1892 1906 1913 1916 1993 2048 2072 2124 2132 2144 2168 2214 2221 2246 2277 2286 2288 2315 2352 2489 2810 2619 2645 2683 2696 2711 2715 2720 2827 2844 2863 2901 2917 2941 2947 2956 3007 3059 3090 3140 3162 3209 3248 3266 3275 3305 3402 3428 3429 3472 3494 3501 3568 3573 3588 3625 3685 3695 3716 3835 3876 3890 3901 3931 3957 3962 3986 3989 4002 4006 4014 4015 4051 4057 4068 4074 4103 4111 4206 4286 4306 4322 4334 4415 4421 4434 4497 4538 4591 4752 4757 4764 4834 4848 4867 4901 4962 4973 4981 4992 5013 5040 5098 5130 5152 5164 5190 5253 5292 5323 5427 5470 5497 5513 5565 5578 564C 56S5 5705 5712 5718 5730 5766 5775 5'794 5799 5875 5935 5940 5958 5964 5978 5995 6002 6006 6008 6105 6117 6174 6175 6203 6244 6261 6270 6282 6292 6348 6392 6421 6433 6436 6479 6480 6554 6596 6680 6689 6692 6738 6761 6821 6885 6893 6898 6941 6972 6979 7009 7019 7045 7057 7062 7154 7159 7209 7218 7233 7249 7251 7263 7375 7386 7402 7413 7421 7433 7485 7509 7568 7600 7606 7651 7679 7743 7746 7748 7756 7805 7844 7864 7962 7978 8024 8072 8081 8089 8091 8113 8133 8249 8307 8311 8379 8404 8435 8470 8479 8511 8512 8513 8521 8528 8607 8541 8651 8661 8663 8681 8709 8735 8746 8761 8772 8774 8781 8830 8915 8931 8957 9000 9016 9074 9038 9097 9102 9128 9170 9202 9236 9239 9242 9252 9264 9273 9274 9349 9354 9358 9391 9393 9397 9405 9406 9434 9481 9559 9568 9569 9582 9597 9638 9656 9670 9708 9720 9724 9801 9824 9827 9359 9933 9966 9986 10038 10044 10072 10080 10105 10109 10115 10174 10184 10214 10234 10269 10270 10275 10351 10412 10457 10459 10463 10490 10512 10526 10575 10638 10662 10669 10681 10687 10730 10738 10731 10786 10795 10797 10873 10900 10908 10929 10935 10968 10971 10989 11000 11003 11051 11067 11073 11077 11039 11130 11136 11153 11263 11343 11366 11409 11423 11436 11452 11463 11493 11556 11596 11607 11622 11641 11655 11656 11688 11708 11711 11738 11773 11802 11844 11867 11878 11917 11919 11962 11993 12007 12037 12073 12091 12095 12122 12156 12163 12227 12260 12316 12339 12361 12371 12426 12435 12450 12514 12535 12536 12543 12556 12566 12574 12579 12595 12G30 12674 12724 12759 12784 12785 12801 12813 12320 12323 12910 13009 13023 13051 13143 13282 13284 13301 13233 13355 13392 13454 1S506 13530 13593 13305 13661 13675 13755 13790 13860 13910 13984 14002 14C-79 14090 14101 14203 14223 14242 14232 14325 14368 14371 14393 14402 14466 14467 14521 14526 14584 14604 14608 14743 14828 14C64 14938 14951 14999 15010 15014 15027 15097 15107 15166 15171 15272 15345 15397 15464 15505 15514 15524 15599 15613 15627 15631 15710 15718 15751 15754 15766 15804 15820 15821 15839 15889 15935 15937 15984 16008 16017 16034 16042 16052 16106 16187 16216 16249 16300 16311 16331 16343 16365 16378 16113 16448 16475 16503 16506 16671 16685 16593 16700 16703 16735 16751 16808 16328 16848 16363 16921 16949 16977 17000 17028 17125 17142 17143 17166 17190 17181 17244 17266 17331 17377 17381 17473 17483 17490 17523 17553 17567 17573 17733 17792 17800 17853 17868 17882 178S4 17894 17929 17931 17968 17989 17996 18001 18002 18014 18036 18046 18051 18094 18111 18113 18126 18143 18152 18175 18206 18209 18241 18263 18329 18334 18343 18361 18372 18441 18461 18517 18562 18578 18611 18631 18658 18705 18707 18740 18754 18781 18790 18796 18846 18936 16958 19028 19032 19121 19138 19155 19197 19211 19248 19294 19301 19317 19327 19338 :9350 19358 19372 19394 19405 19432 19441 19457 19479 19484 19491 19492 19519 19528 19530 19535 19552 19573 19600 19674 19772 19786 19796 19805 19822 10853 19891 19941 19960 19967 19994 20004 20091 20098 20100 20135 20143 20154 20166 20274 Z0291 20324 20325 20338 20341 20351 20373 20410 20424 20483 20484 20507 20520 20561 20603 20652 2066b 20681 20694 20703 20776 20790 20827 20364 Verbeteringen 2e kl. Ie lijst293 m. z. 294: 2827 m. z. 2829; 3490 m. z. 3470; 7822 m. z. 787

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11