DINSDAG 3 APRIL 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. PAG. 11 BUITENLAND VAN HET VATICAAN. KARDINAAL EHRLE. t Z. H. Em. kardinaal Franciscus Ehrle van de Sociëteit van Jesus is in het Generalaat der Eerw. Paters Jesuieten, overleden. Kardinaal Ehrle werd 17 October 1845 te Isny in Wurtemberg geboren en is dus bijna negen en tachtig jaar oud geworden. Zijn wetenschappelijke loopbaan begon in 1881, toen hij naar Rome ging, om daar in de Vaticaansche bibliotheek zijn ge schiedkundig werk voor te bereiden. Met andere medewerkers ondernam hij de samenstelling van de „Bibliotheek van scholastieke theologie en wijsbegeerte" waarvan in de jaren 18851894 zeven dee- len verschenen. Persoonlijk publiceerde pater Ehrle in 1889 het eerste deel van de groote „Geschie denis van de bibliotheek der Roomsche Pausen". Van toen af werd hij als het ware vereenzelvigd met de Vaticaansche biblio theek, waarvan hij in 1895 prefect werd. Zijn geweldige eruditie, zijn organisato rische geest alsmede zijn groote voorko mendheid en vriendelijkheid stelden hem in staat onschatbare diensten te bewijzen aan tal van historici, die uit alle deelen der wereld naar Rome kwamen, om in de Vati caansche bibliotheek te werken. Tot 1914 bleef mgr. Ehrle prefect der Vaticaansche bibliotheek. In dat jaar werd hij, zooals men weet, in deze functie opge volgd door mgr. Ratti, den tegenwoordigen Paus. In 1922 werd mgr. Ehrle door den thans roemrijk regeerenden Paus in het H. Con sistorie van 11 December kardinaal ge creëerd en in 1929 werd hij benoemd tot bibliothecaris en archivaris van de H. Roomsche Kerk. Kardinaal Ehrle was lid van verschillen de Congregaties, o.a. van die van de Semi naries en Universiteiten. SPANJE EN HET VATICAAN. Pita Romero 15 April naar Rome? Volgens het Madrileensche blad „A.B.C." zal de Spaansche minister van buitenland- sche zaken, Pita Romero, den 15en April a.s. naar Rome vertrekken, om met het Vati- caan onderhandelingen aan te knoopen over het sluiten van "een modus vivendi. ONTWAPENING. KOERSVERANDERING VAN FRANKRIJK. Thans bereid aan Duitschland een zekere bewapening toe te staan? De Parijsche correspondent van de „Ti mes" is van meeninjg, dat het standpunt der Fransche regeering in de ontwapenings kwestie sedert het bezoek van minister Barthou aan Brussel, in verschillend op zicht gewijzigd is. Terwijl Frankrijk in zijn nota van 17 Maart aan Engeland nog van meaning was, dat herbewapening van Duitschland onder geen voorwaarde moest worden toegestaan, schijnt Frankrijk thans bereid te zijn, aan Duitschland een zekere bewapening toe te staan op voorwaarde, dat hiermede geen vermindering van de huidige sterkte van het Fransche leger gepaard gaat en dat Frankrijk bevredigende waarborgen ont vangt. BELGIE. DE NATIONALE ROUW IN BELGIë. Van zes maanden tot drie maanden verminderd. De Belgische koning heeft besloten, dat de nationale rouw van zes maanden tot drie maanden zal verminderd worden. De vorst heeft dit besluit genomen, omdat hem ge bleken was, dat de handel onder den lan gen rouw leed. De nationale rouw zal dus op 17 Mei a.s. eindigen. Het hof blijft echter gedurende zes maan den den rouw handhaven. DUITSCHLAND. DUITSCHE BETALING AAN DE V. S. Op rekening van diverse schulden. Tussohen het Amerikaansahe ministerie van Buitenlandsche Zaken en den Duit- schen gezant is een overeenkomst gesloten inzake een gedeeltelijke betaling op het be drag, dat Duitschland aan de Vereenigde Staten schuldig is wegens de kosten der bezetting en op grond van diverse andere vorderingen. Duitschland zal een bedrag storten van 3.17.125 Mark, hetgeen 2»/,% is van het in totaal verschuldigde bedrag. ENGELAND. ENGELAND GAAT FEESTVIEREN. Zilveren jubileum van koning George. In Mei van het volgende jaar zal koning George een kwart eeuw over het Britsohe Imperium hebben geregeerd. Reeds thans worden plannen besproken, om dit zilveren jubileum op waardige wijze te vieren. George V, Frederic, Ernest, Albert volg de op 6 Mei 1910 zijn vader op als koning van het Vereenigde Koninkrijk van Groot- Brittaninië, Hij werd gekroond op 22 Juna 1911. Deze voor Groot-Brittannië zoo gedenk waardige gebeurtenis zal, naar de „Daily Express" weet te melden, over de geheele wereld met grootsche feestelijkheden wor den herdacht. In Canada, Australië, Zuid-Afrika, in iederen hoek van de Britsche Dominions, worden reeds thans toebereidselen getrof fen voor groote herdenkingsfeesten. Ook Indië zal aan de algemeene feeste lijkheden deelnemen. De Indisohe prinsen kunnen tot de meest loyale onderdanen van den koning gerekend worden en zij wen- schen van deze gelegenheid gebruik te ma ken, om hun trouw aan den troon op een passende wijze te demonstreeren. Londen, als centrum van het Britsche Imperium, zal by het afleggen van deze bewijzen van trouw het voorbeeld geven. Er is sprake van, dat dit jubileum een goede gelegenheid zou zijn voor een groote bijeenkomst van de verschillende staats lieden en afgevaardigden van het Imperium, niet alleen als staatsbeambten, doch ook als vertegenwoordigers van iedere geleding van het Britsche rijk. Ook in iedere stad en ieder dorp van het Imperium zullen herdenkingen worden ge organiseerd. Alle Britsche onderdanen, waar zij zich ook bevinden mogen, zullen zich vereeni gen, om een koning te eeren, die het pres-, tige van den troon heeft vergroot tijdens een regeering, die meer is gevuld geweest met wereldveranderende gebeurtenissen dan eenige andere in de Britsche historie. Men hoopt, dat de koning bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum een radiorede zal houden tot zijn onderdanen in het ge- heele Britsohe rijk. BUITENL. BERICHTEN. DE STORM OP MADAGASCAR. 82 inboorlingen omgekomen. Omtrent den storm, die Madagascar en de eilanden daar in de buurt heeft geteis- teerd, wordt nader nog gemeld, dat op de naburige eilanden in het geheel 82 inboor lingen om het leven zijn gekomen. Het aantal slachtoffers op Madagascar zelf is nog niet bekend, daar de verbin dingen grootendeels gestoord zijn. VULKANISCHE UITBARSTING OP IJSLAND. De in het zuid-oostelijk deel van IJs land gelegen vulkaan Skiedar Joekel is weer in werking. Reeds einde der vorige week kon een sterke wijziging van den Skeidaregletscher worden waargenomen. Geweldige ijsmassa's kwamen in de Skei- dar-rivier terecht. Van Reykjavik, dat op ongeveer 250 ki lometer van den vulkaan verwijderd ligt, zag men ontzettende vuurzuilen opstijgen, waarvan de hoogte op den avond van den Eersten Faaschdag op eenige duizenden meters werd geschat. Binnen twintig mi nuten werden 78 bliksemslagen geteld. Te gelijkertijd hoorde men een onder- grondsch gerommel. In den nacht van Maandag os een asch- regen gevallen, welke mogelijk ook het noordelijke deel van het eiland zal treffen, aangezien de windrichting intusschen is veranderd. De Skeidar-rivier spoelt ten deele kokend water mede. De telegrafische verbindingen zijn grootendeels verbroken. Men gelooft niet dat menschenlevens in ge vaar verkeeren, aangezien het gebied ten zuiden van het vulkaan uiterst dun be volkt is. BOMAANSLAG OP EEN PROCESSIE. Toen de te Zamora ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag gehouden processie de kerk weer binnenging, ontplofte plot seling een bom. Het moordtuig richtte, wonder boven wonder, slechts geringe schade aan. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. EEN VLUCHTENDE BANKIER. Na veel omzwervingen gearresteerd. Eenigen tijd geleden ontvluchtte een bekend bankier, Samuel Insull, de Ver eenigde Staten wegens de een of andere oplichting. Hij dook op in Griekenland, doch werd uitgewezen. Amerika eischte zijn uitlevering. Insull verliet Griekenland op een schip, de „Meötis", dat met hem in de Middel- landsche Zee rondvoer, doch nergens aan land kon gaan, daar geen land op de te genwoordigheid van den voortvluchtigen bankier gesteld was. Eindelijk verscheen het schip te Stamboel (Turkije) waar het onmiddellijk werd vastgehouden. De Turksche regeering heeft juist een uitleveringsverdrag met Amerika geratifi ceerd en dientengevolge is Insull gearres teerd en zal worden uitgeleverd. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTKOMEN. Vijftig mensohen in een omnibus en on geveer vijfhonderd treinreizigers zijn gis teren als door een wonder aan den dood ontsnapt. Een locomotief kwam op een brug in een der Londensche voorsteden met een trein in botsing. In den trein za ten gedelegeerden van een godsdienstige secte, „Het verbond der vier Evangeliën", die naar een congres in Alberthall gi-ngen. Zes hunner liepen verwondingen op. Een driehonderd kilo zware buffer, die van het laatste rijtuig van den trein werd afgerukt, .vloog over de brug en sloeg een gat in de straat. Gelukkig zag de chauf feur het naderend onheil, zoodat hij nog juist kon uitwijken. Dat er in den trein geen dooden vielen is te danken aan de om standigheid, dat vyftig der gedelegeerden juist een paar minuten tevoren naar een ander compartiment waren gegaan. 250 Vlsschers en 100 paarden op een Ijsschots. Aan den mond van de Newa is een groot ijsveld van naar schatting 3 vierkante ki lometer losgeraakt. De schots drijft thans in Noordelijke richting af naar de Finsche golf. Op de schots bevinden zich 250 vis- schers en 100 paarden. Twee ijsbrekers heb ben 55 visschers gered, doch moesten we gens den dikken mist het verdere reddings werk staken. BINNENLAND PAASCHCONGRES DER S. D. A. P. Na de openingsrede van den heer Oude geest, door ons reeds vermeld, was het woord aan den heer H. Molendijk, als rap porteur der Congres-commissie, die tot taak had, de op den beschrijvingsbrief staande voorstellen te schiften en advies uit te brengen over het verwijzen van voorstellen naar andere partij-instanties of voorstellen van de agenda af te voeren. Mr. Duys verlaat de vergadering. Zoo wordt o.a. geadviseerd, alle voorstel len, betrekking hebbend op „het geval Duys", waarvan sommigen de houding van Mr. Duys scherp afkeuren, enkelen zelfs zijn royement eischen, niet op dit congres te behandelen aangezien de ingestelde commissie haar werkzaamheden nog niet beëindigd heeft en binnenkort rapport zal uitbrengen aan den Partijraad, die de voorstellen dan verder zal behandelen. Mr. J. B. W. Duys vraagt hierover het woord, wat de heer Oudegeest zegt, hem slechts te kunnen geven, indien hei con gres dat goedkeurt aangezien de heer Duys als lid van de Kamerfractie slechts gast is. Bij de stemming, die de voorzitter laat houden, schijnen vele afgevaardigden met te weten, dat er gestemd wordt en ver klaart een meerderheid zich ertegen, den heer Duys het woord te geven. Mr. Duys staat op en verlaat onder de woorden „Leve de democratie!" de zaal. Het Partij bestuurslid Mr. Van Eek pro testeert tegen het van de agenda afvoeren van de voorstellen inzake cumulatie van functies. De heer De Miranda tegen hetzelfde lot, dat men de voorstellen inzake staavnen- sioen wil laten ondergaan. De heer Swierstra (Hoorn) bepleit het geval Duys tóch op dit congres te behan delen, wat krachtig gesteund wordt door het lid van het Partijbestuur G. J. Zwert- broek, die tevens een dringènd beroep op het congres doet hem hier de gelegenheid te geven zijn naam te zuiveren van de smet, die door de gebeurtenissen in ver band met de V. A. R. A. voor het geheele Nederlandsche volk erop is geworpen. De heer Vliegen bestrijd thet voorstel- Swierstra en deelt daarbij mee, dat hij Duys in een persoonlijk gesprek heeft ont raden, op het congres te komen. De voorzitter der commissie, die de zaak-Duys onderzocht, prof. Bonger, zegt, dat de commissie door den Partijraad is ingesteld en dus ook haar rapport aan de Partijraad moet uitbrengen. Tenslotte wordt het voorstel van de con grescommissie, nadat de voorzitter heeft toegezegd, dat de kwestie van cumulatie en van Staatspensioen nog op de agenda zullen worden geplaatst, aangenomen. Voor de bespreking van de jaarverslagen en het beleid van partijbestuur, Kamer fractie en redacties van de partij-organen geven zich een dertigtal sprekers op. De rij wordt geopend door den heer Paul Kiès (EnschedeLonneker), die cri- tiek oefent op de wijze, waarop de Anti- Oorlogs Liga werd verboden. De heer Van Pareren, namens alle Am- sterdamsche afdeelingen, vraagt de motie ven, die het P. B. tot het verbod van de Liga hebben genoopt. „Het Volk" en ook het discussie-orgaan „De Sociaal-Demo craat" weigeren al te dikwijls stukken, die blijk geven van een afwykende mee ning. Spr. laakt het, dat de Tweede Kamer fractie heeft gestemd voor het benoemen van een regeeringscommissaris voor Beer- ta, wat bovendien door Schaper verdedigd werd, terwijl in de Eerste Kamer Mr. Men- dels het scherp bestreed en met Moltma- ker er tegen stemde. Evenzeer critiseert spr. het stemmen der Kamerfractie voor het gewijzigde Regle ment van Orde en voor de Omzetbelas ting. Spr. bepleit het benoemen in functies van meer jongeren dan tot nog toe het geval is. Tenslotte wil spr., dat het P. B. maatregelen neemt om er een einde aan te maken, dat elk partijgenoot, die meent, dat hem geen recht gedaan wordt, maar een brochure gaat schrijven. De heer A. B. de Zeeuw (Rotterdam) keurt de verklaringen van den heer Al- barda, naar aanleiding van het. gebeurde met ,De Zeven Provinciën" goed en be treurt, dat in „Het Volk" niet duidelijk genoeg is uitgekomen dat de party slechts den wettigen weg wenscht te bewandelen en uitsluitend een democratische partij is. De partij heeft geen behoefte aan een Liga, maar evenmin aan een ordewacht- organisatie, die het P. B. in plaats van de Liga wil stellen. De partij houdt vast aan de democratie, niet slechts „zoolang als het kan", maar altijd, omdat het moet. Van de vele sprekers, die over tal van zeer uiteenloop ende onderwerpen het woord voerden, noemen we nog het lid van de Tweede Kamerfractie mevr. De Vries Bruins, die de houding laakt van het Am- sterdamsche raadslid mr. S. Mok, die te gen 'de geheele raadsfractie in vóór het ontslag van de huwende ambtenares stemde. De heer Van der Kieft (Bussum) gelooft niet, dat men de boycot-beweging tegen Duitschland tot in eeuwigheid kan voort zetten. Beter dan d -^e goed-geslaagde boycot te laten verloopen, kan men over wegen haar tijdig op te heffen. Spr. oefent critiek op een circulaire van het P. B. aan de raadsfracties inzake de te volgen loon politiek. De circulaire was zeer vaag en gaf geen enkele positieve richtlijn. De heer Swierstra wil het geval-Scha- per nu niet bespreken, omdat de heer Schaper door ziekte afwezig is. De critiek in „Het Volk" op zijn boek was echter be neden peil. Namens de Federatie Den Haag wordt opgemerkt, dat na de eerste waardeerende artikelen bij het overlijden van de Ko ningin-Moeder de bladen van de Arbei derspers in haar berichtgeving wel wat meer soberheid hadden kunnen betrachten. Verboden lidmaatschap Anti-Oorlogsliga. Op de avondvergadering heeft de heer Albarda een belangrijke verklaring afge legd over het verbod van de Anti-Oorlogs liga voor leden der S. D. A. P. Eenige dagen nadat de reglementen van de weerbaarheidsafdeeling der N. S. B., welke algemeen beschouwd werden als een bewijs van de illegaliteit der N. S. B., door „Het Volk" waren gepubliceerd, kwam aan het Partijbestuur der S.D.A.P. een bundel weerbaarheidsreglementen in handen van de anti-Oorlogsliga, welke nog uitvoeriger en krasser waren dan die van Mussert. In het reglement van Mussert werd ten minste geen doel genoemd, in het stuk van de Liga wèl. Wanneer deze stukken in handen der Regeering waren gekomen, zou de S. D. A. P. ongetwijfeld onmiddellijk door de Regeering zijn verboden, ja zelfs door de Rechterlijke Macht, als een onwettige ver- eeniging zijn ontbonden. De S. D. A. P. heeft nog juist op ttfd de banden met de Liga verbroken. Achteraf immers bleek, dat denzelfden dag, dat de Liga werd verboden, door de regeering aan de politie opdracht is gege ven een onderzoek in te stellen naar de gedragingen der Liga. Ook is gebleken, dat de vechtpartijen op Plein 13 in dén Haag door een Liga-afdee- ling zijn uitgelokt. In de zitting van Zondagochtend lichtte Ir. Albarda de conclusies van het herzie ningsrapport toe, die waren neergelegd in een viertal resoluties, n.l. over de tactiek en methoden der sociaal-democratie, over de democratie, over ontwapening en het oorlogs- en gifgasgevaar en over het voe ren van actie voor een plan van socialisa tie en planmatige productie, dat door een daartoe in te stellen wetenschappelijk bu reau zal worden uitgewerkt en aan een buitengewoon congres zal worden voor gelegd. Ir. Albarda verklaarde, dat de S. D. A. P. bereid is elke regeering te steunen, die stelling neemt tegen het fascisme en de democratie beschermt. In geen geval mag de arbeidersbeweging van den democrati- schen weg afwijken. De gewijzigde omstandigheden in Euro pa maken een wijziging noodig van de houding der partij inzake den strijd tegen het oorlogsgevaar. In de huidige periode kan men den eisch der nationale ontwapening niet op den voorgrond stellen en zal de democratie zich voorloopig hebben te bepalen tot een krachtige actie voor internationale ont wapening. Vooral het laatste punt stond in het mid delpunt der discussies, die op deze inlei ding volgden en waarbij een groot aantal sprekers het woord voerde, zoodat de ge heele middagzitting ermee gevuld was. Bij enkele candidaatstelling is tot par tijvoorzitter gekozen de heer K. Vorrink, aangezien de heer Oudegeest zich niet her kiesbaar stelde. Tot secretaris-penning meester werd de heer C. Woudenberg en tot secretaresse mej. Mr. Ribbius Peletier herkozen. In het overige Dagelijksch Be stuur werden herkozen Dr. F. M. Wibaut en de heer E. Boekman, terwijl in de plaats van den heer J. W. Matthijsen, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer S. R. de Miranda in het Dagelijksch Be stuur werd gekozen. In het verdere partij bestuur werden herkozen Ir. J. W. Albar da, Dr. W. Banning, W. Drees, Mr. D. A. van Eek, Mevr. Suze Groeneweg, J. E. Stokvis en W. H. Vliegen, terwijl in de plaats van den heer G. J. Zwertbroek ge kozen werd de heer J. van der Kieft uit Bussum. Maandagochtend werd het Paaschcon- gres voortgezet en hield Ir. J. W. Albarda een rede, ter beantwoording van de dis cussie, naar aanleiding van de conclusies op het Herzieningsrapport, welke discus sie tot gisteravond tien uur had geduurd. Ir. Albarda constateerde met voldoening, dat de resolutie over de democratie de al gemeene instemming van het congres had. Spr. was bereid een amendement in de resolutie op te nemen, waarin duidelijk wordt uitgesproken, dat de grondwet de middelen tot bereiking van het doel der S. D. A. P. waarborgt, en dat de partij elke geweldmaatregel of voorbereiding van ge weld ondoelmatig acht en onwettige acties verwerpt. Hoewel tegen den luchtoorlog afdoende bescherming technisch onmogelijk is, is de partij verplicht, medewerking te verlee- nen aan het organiseeren van eerste hulp en waarschuwingsdiensten. De resolutie inzake ontwapening en oor logsgevaar kan door het congres niet ver worpen worden, omdat de partij daardoor zichzelf in een uiterst gevaarlijke positie zou brengen. Intrekking van vroegere re soluties inzake de houding der partij in geval van oorlogsgevaar is in de gewijzig de Europeesche omstandigheden eveneens noodzakelijk, wil men de Duitsche troepen niet den weg door Nederland vrijlaten. Hoewel momenteel minder nadruk er op gelegd kan worden, blijft de eisch van nationale ontwapening gehandhaafd. De resolutie van het Partijbestuur in- PAASCHTOCHT. De heele zaak zat op de fiets, Beladen met de buit, En ging, omdat het Paschen was, Eens fijn een daggie uit. Voor Jan had Pa een fiets gehuurd Ma torste kleine Rie, En Pa vervoerde op zijn fiets De overige drie. Twee vonden zitplaats op de stang In onderling verband, En achteraan zat nummer drie Te schudden in de mand. Jan torste de provisiekast Brood, melk, van alles wat En keek steeds schichtig achterom Of 't zaakje nog wel zat. De banden waren opgepompt, De fietsen ingevet, De kind'ren waren voor den tocht Gewasschen en ontsmet. En zoo vertrok de karavaan, Plus eiers, brood en worst. Maar zie na tien minuten kreeg De kleine Kees al dorst. Dus stapte de familie af En uit het eetpakket Kreeg kleine Kees een bekertje Met melk, correct en net. Het duurde zoowat een kwartier Pa had al wat gemord Voor Jan de heele zaak weer op Zijn fiets had vastgesjord. Weer hobbelde de heele stoet Een poosje op en neer, Tot een gehuil van Jaap weerklonk: „Mijnh'm, die doet zoo zeer". Pa werd al boos en nijdigde Je blijft maar zitten hoor, Zoo ging op vaderlijk bevel De tocht weer, huilend, door. Toen kreeg Pa zelf een mankement, De veter van zijn schoen, En daarna huilde kleine Rie „Ik moet een plassie doen". Een poosje later sprong een band, Spinnijdig bleef Pa staan, Intusschen had de kleine Jaap Wat in zijn broek gedaan. Toen 't euvel weer verholpen was Van fietsband en van broek, Toen zanikte weer nummer drie: „Mag ik een stukkie koek?" En eind'lijk kwam de catastrophe, Jan reed parmantig rond, Hij botste tegen vader op En daarna op den grond. Een kreet steeg uit de schare op, Die bleek was en ontzet, De kind'ren keken naar de melk, Die kwam uit het pakket. De fietsen zaten in elkaar De kind'ren schreeuwden luid En vader deelde links en rechts Zijn rake klappen uit. „Is dat nou Paschen", krijschte Ma Onder het luid gegil, „Nee Moe" zei huilend Jaartje toen, „Het is toch 1 April". TROUBADOUR. zake tactiek en methode kwam vervolgens in stemming en werd op slechts een en kele stem na bij handopsteken aangeno men, evenals de resoluties inzake de de mocratie en inzake het socialisatieplan. De resolutie inzake ontwapening en oor logsgevaar werd in een door Ir. Albarda voorgestelde gewijzigden vorm, zij het ook met een grooter aantal stemmen tegen, eveneens aangenomen. De op deze resolu tie betrekking hebbende amendementen zijn hierdoor vervallen. Bij motie van orde werd besloten de voorstellen inzake staatspensioen en cu mulatie van functies op een volgend con gres te behandelen. Tegeri één uur werd het congres met een slot- en tevens afscheidswoord van den heer Oudegeest gesloten. DE RADIO-REDE VAN DE KONINGIN De overkomst van de radio-rede van de Koningin j.l. Zaterdag is in Oost-Indië bij zonder goed geweest en volgens de eerste berichten uit Suriname en Curagao is de rede ook daar goed ontvangen. De Bataviasche Radiovereeniging heeft den directeur-generaal der P.T.T. het vol gende telegram gezonden: „dank u, schitte rende uitzending H.M.'s woorden". Paramaribo meldt: „Rede Koningin van begin tot einde enorm succes. Geen woord gemist. Alles duidelijk, geen fading, geen vervorming. Gouvernementshuize waar verschillende gasten, betuigen hartelijke tevredenheid. Terrein Ned. Gas-Maatschappij ont vangst met 12 luidsprekers. Massa publiek. Gunstigst beoordeeld. Van alle luisteraars prachtige rapporten. Namens allen in Su riname besten dank". Zooals gemeld, werd de rede uitgespro ken in de St. Jacobskerk te 's Gravenhage. Omstreeks kwart vóór een had H.M. zich met klein gevolg naar de.Groote Kerk be geven. In de kerk waren verder uitsluitend aan wezig de Kerkeraad, Kerkvoogden, Nota belen en het College van Collectanten der Ned. Herv. Gemeente. Nadat op het orgel t'vee coupletten van het Wilhelmus waren gespeeld, sprak H.M. haar rede uit. Na de rede speelde de organist het Wien Neêrlandsch Bloed.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11