ZAifcRDAG 31 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. PAG. 6 AFDEELING LEIDEN R. K DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan een der redactieleden: Mejufrouw LAURA WERY, Pieterskerkkoorsteeg 15, Leiden; Zr. I. V AN DEN ABEELEN, Willem de Zwij gerlaan 25, Oegstgeest; Mevr. FEHMERSBOER KNOTTNERUS, Warmonderweg 37. PAASCHFEEST. Christus is opgestaan; Alleluja, Alleluja! Reeds op Paaschzaterda<g jubelt de Kerk het uit, eerst bij de gebeden van de wij ding van de Paaschkaars: „Dat de hemel- 6che scharen der Engelen nu juichen, dat nu blijde de Goddelijke geheimenissen weerklinken, dat de bazuin des heils weer galm e om de overwinning van zoo gToot een Koning" (Exsultet), daarna wordt bij de Gloria blij het orgel ingezert en 't Alle luja al gezongen, t Is, alsof we niet meer kunnen wachten tot Paaschmorgen, na de droeve herdenking van de veertig lenga dagen, maar vooral na de laatste bange da gen van de Goede Week. Christus is opgestaan, Alleluja, Alleluja. Dit blijde geheim hebben de geloovige middeleeuwers met hun sterk gevoel zelf willen beleven en zoo is het mysteriespel van Paschen het eerste spel geweest, waar- In de Christenen het lijden en de Opstan ding aanschouwelijk wilden voorstellen; na dit spel zijn de vele andere mysteriespelen gevolgd. Paschen is ook het feest van den Vrede. Bij Zijn komst op aarde heeft Christus door Zijn engelen over de velden van Bethle hem zijn groote Vredesboodschap laten verkondigen; na Zijn Verrijzenis verschijnt Hij met een „Pax Vobis" aan allen, die Hem lief hebben. Als wij van goeden wil zijn, dan zal de verrezen Christus ons Zijn Vrede geven. EMMA, ONZE KONINGIN-MOEDER t Gaarne willen wij in onze rubriek, kort onze lieve Koningin-Moeder dankbaar her denken. In de herinnering, zooals we haar zagen in concert of schouwburg, wandelend over het Lange Voorhout of rijdend in haar vaak open wagen, leeft zij voor ons als de lieve, oude voorname ddme, van wie we veel moesten gaan houden; uit de vele por tretten, die we, dezer dagen vooral, van haar zagen, zien wij, hoe zij naast haar groote gratie en eilfheid wijs en stil was. Onwillekeurig denken we bij de herinne ring aan haar aan het gebed in de Mis van een heilige Vrouw: „Uitgegoten is bevalligheid op Uw j lippen, daarom heeft God U gezegend voor eeuwig". Wij vrouwen kunnen trotsch zijn op het feit, dat een vrouw ons land nu ruim 44 jaren gezegend heeft en dat ons land er steeds wel bij is gevaren. JAARVERSLAG „SANCTA VERONICA" 1933. Op het afgeloopen jaar kunnen wij met groote tevredenheid terugzjen. Door de nog steeds voortdurende droeve tijden, waarin door stille armen veel gebrek geleden wordt is er door onze vereeniging veel en goed werk kunnen verricht worden. Door Be stuursleden en vele ijverige werksters is er prettig samengewerkt; hierdoor zijn er honderden kleedingstukken vervaardigd en uitgedeeld. Onze Magazijntmeesteresse zal hierover meer vertellen. Op deze wijze is de moeders veel verlichting gebracht. Gedurende dit jaar waren er verschei dene veranderingen in het Bestuur. Noe men wij allereerst het aftreden van den zeereerw. heer Retor Reijnen; met leed wezen hebben wij dezen Geestel. Adviseur zien heengaan. Hij was een trouw bezoeker van onze vergaderingen. Als nieuwe G. A. werd Rector v. d. Ven benoemd. Mej. Ca- tijn heeft in den loop van dit jaar haar ont slag als penningmeesteresse ingediend, we gens gezondheidsredenen. Daar zij een goede kracht was voor onze vereeniging, spijt dit ons zéér. De functie van secreta resse is inmiddels vervuld dooT Emelie Aalders. Mevr. Jongmans werd als vice- presidente gekozen. Dit jaar werden 4 vergaderingen gehou den en was er 11 maal zitting op de le Donderdagen. Was er eerst zitting in de Zita Ver., nu zijn wij verhuisd naar het i Vincentiusgebouw, waar ook de goederen bewaard worden. Veel geld was er natuurlijk noodig, om het geheele jaar aan 't werk te kunnen blijven en op verschillende manieren is hiervoor gewerkt. Allereerst werd er een loterij gehouden; dit heeft een batig saldo opgebracht van 28.In Juni organiseer den wij een grootsch tuinfeest op den Burcht met velerlei attracties. Dit was een zware en vermoeiende onderneming, doch dit werk is beloond met ruim 300.voor onze kas. In December kregen wij van B. en W. toestemming tot het houden van een bloe mendag en heeft dit ons ook ca. 300. opgebracht. Dank aan de vele milde gevers en geef sters die ons in staat stelden deze som bij een te brengen. Hoeveel Is er echter weer uitgegeven;; nog een klein sommetje heb ben wij om het nieuwe jaar te beginnen, doch zullen er ook in 1934 met Gods Zegen zeker komen en hopelyk veel hulp kun nen bieden; door voortdurende steun van meer- en minderbedeelden. Tot slot zy nog vermeld, dat wy door B. en W. geplaatst zijn op de lijst van er kende Weldadigheidsinstellingen en, komen wij dus nu ook in aanmerking bij 't verdee- len van legaten. Mogen er spoedig vele en groote sommen gelegateerd worden! Met een hartelijke aanbeveling in Uw aller sympathie voor onze vereeniging sluit ik dit verslag. E. Th. A a 1 d e r a, Secretaresse. Verslag Magazijnmeesteresse. De onderafdeeling „Sancta Veronica" van den R. K. Vrouwenbond in Leiden gaf in het afgeloopen jaar blijk van diep gevoel de liefde voor noodlijdende gezinnen en groote activiteit, want werkelijk hebben zioh de leden of trouwe medehelpsters (zooals wij ze noemen mogen) innig bewust van haar verantwoordelijkheid als vrouw, geheel en al gewijd aan de zoo speciaal voor haar weggelegde taak; het maken van kleedingstukken voor hun minder bedeel de zusters en dit is tot een succes geworden dat U allen en zelfs ook het bestuur ver raste. Om U dit duidelijk te maken, noemen wij de cijfers: 't aantal gezinnen wal wy kon den helpen was 55, waarvan er verschillen de groote gezinnen bij zijn die méér malen uit nood voor een, 2e of 3e maal bij ons moesten aankloppen, 't Aantal stuks wart. uitgereikt is dit jaar bedroeg 942 stuks. Dat mag toch zeker een daadwerkelijke hulp ge noemd worden! Het aantal stuks wat door eigen materiaal vervaardigd is bedroeg 525 stuks. Ook werd ons 149 stuks cadeau gegeven dit jaar. Wy kunnen gelukkig met blijdschap op het afgeloopen jaar terugzien, want 192 stuks mochten wij méér uitdeelen. Laien wij hopen dat zich nog s'eeds meer dames aanmelden om als is 't maar 1 a 2 stukjes in de maand voor ons te vervaardigen, zoo dat onze kast steeds goed gevuld mag zijn. Dus dames, met nieuwen moed 't jaar be gonnen, zoodat onze vereeniging steeds in bloei moge toenemen. Mevr. Th. Jongmans-Weenink lste Magazynm. ONZE PAASCHTAFEL. Nu de veertig lange dagen van verster ving weer achter ons liggen en de kinderen zoo hun best gedaan hebben, met een blij hartje zich de gewone snoepjes te ontzeg gen. moeten we tooh zorgen dat de ontbijt tafel op Paaschzondag een feestelijk aan zien heeft. Met heel weinig kosten i« dit mogelijk, vooral nu de eieren zoo goedkoop zijn en eierenkleurstof reeds in heele kleine pakjes te krijgen is. De duidelijker gebruiksaanwijzing op ieder pakje maakt het kleuren zoo gemak kelijk en, behalve dat, kunnen we nog on telbare variaties aanbrengen. Overdrukplaaijes leenen zich ook zoo goed om er hardgekookte eieren mede te versieren. Wanneer we genoeg gekleurde eieren hebben, verdeelen we ze over de ontbijt tafel in bakjes of oude bloemenmandjes, waarin we een papieren servetje zoo schik ken, dat de randen eenigszins gefronst de gekleurde eieren als met een kraagje om geven. Willen we midden op tafel liever één ge heel, dan zijn losjes geschikte boerenkool- bladeren, waarop de eieren als in een nestje rusten, een alleraardigste versiering. Een klein soort bloempotje, de z.g. cac tuspotjes, gevuld met een groengekleurd ei, voor iedere bord geplaatst, zal de tafel een gezellig aanzien geven. Vooral als we op de borden nog een gezellig gekleurd ser vetje leggen, b.v. geel, wa' een aardig ef- fed bij de groene eieren geeft. Beschikken we niet over mandjes of bakjes, dan maken we los op tafel nestjes van gekleurd vloei papier, waarin we de eieren plaatsen. Zoo is het zelfs mogelijk, zonder bloemen de tafel een feestelijk aanzien te geven. Zyn er kleinere kinderen, voor wien het eieren eten nog geen genot is, dan strooien losjes over de tafel wat kleine suiker eitjes met hier en daar een kippetje of haasje. Wat in de omgeving van 'hun bordje ligt wordt dan na afloop van het ontbijt hun eigendom. En het succes daarvan is zelfs bij grootere kinderen verre uitgaand boven de kleine kosten, die we gemaakt hebben. Alles is zoo goedkooo da* zelfs de meest bescheiden beurs nog wel kans zal zien, de Paaschmorgen tot een feest te maken, waar toe we toch allen tydens de H. Mis wor den opgewekt. I. v. d. A. IMTERPAROCHIEELE ZALIG PASCHEN. Op gezette tijden weet de H. Kerk ons op te wekken tot blijdschap of tot droef heid en, wanneer het dit laatste betreft, dan gloort door de droefheid heen de da geraad van intense blijheid. Paschen nu verplicht ons tot vreugde. „Hae cdies" zingt de Kerk; verheugt u! Met Paschen herdenken wij immers de op standig van Christus. Na een fel lijdens proces en een smartelijken dood te hebben doorstaan, na de verguizing van een do lende menschheid te hebben geproefd, na de zondeschuld van gansch de wereld te hebben uitgeboet, verrijst op den Paasch morgen Christus, Koning der Liefde. Hebben wij, jongeren, ooit genoegzaam beseft wat Paschen voor ons beteekent? Zien we den levenslijn, voor ons uitgestip peld door Christus? Ons leven zal, bewust of onbewust, uit- loopen op de eeuwigheid. En daar wij als Katholieken ons dat einddoel bewust zijn, is onze verantwoording des te grooter. Want eerst is er de zorg voor eigen ziel, en daarnaast staat onze zorg voor de ziel van anderen. Onze zorg? Ben Ik de bewaker mijns broeders? Ja, dat zijt gij, dat is de eisch van practi- sche naastenliefde. We zyn niet alleen op de wereld, maar naast ons staan duizend tallen, ook geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Die duizenden zijn onze broe ders in Christus, die recht hebben op onze steun in samen bidden en samen werken. Voor velen der onzen slaat Paschen zoo ver weg Daarom is het onze katholieke plicht ook voor hen 't Paasohfeest te maken tot een stuk vrede en blijheid; dan wordt het de opstanding.... voor velen, een „Zalig Paschen" voor hen en voor ons. SEVERUS. VOOR ONS DISTRICT. Maandag 9 April vergadering van 't districtspresidiaat te half 4 in ons ge bouw Rapenburg 52. 's-Avonds half 9 vergadering van het dis- tricts-senioraat. De Centraalpraeses zal in beide vergade ringen aanwezig zijn. Mag ik den presidenten en senioren wyzen op onze verloofdencursus. Zorgt dal ook uw verloofde gezellen met hun meisjes zoo eenigszins mogelijk Zondag 15 April 's middags om 4 uur aan wezig zijn. DISTRICTSPRAESES. AFD. GEHUWDEN. Dinsdag as. maandelijksche bijeenkomst der gehuwden. Op deze bijeenkomst verkiezing van commissarissen. Uw aller opkomst gewenscht. Verleden Zondag 25 Maart is er een be langrijke vergadering geweest in Den Haag voor de afgevaardigden der gehuw den afdeelingen der St. Josepr Gezellen. Ook onze vereeniging was daar tegen woordig. Afgevaardigden waren de com missarissen Vuurpijl, Lam boo en Vorst, die met hun vice-praeses deze belangrijke vergadering bijwoonden. De besprekingen zullen wij aan de gehuwden mededeelen op de vergadering van a.s. Dinsdag. Laten al- allen zooveel mogelijk aanwezig zijn. ONS WERKKAMP TE BAARN. Wie geeft zich op voor ons werkkamp te Baarn? Doel is: onze werklooze gezellen daar eenige dagen aan 't werk te stellen. Het Centraal Verband heeft zich geen moeiten en offers, vooral financieele offers ge spaard, om te komen tot de oprichting van een eigen werkkamp. Doel is niet alleen het werk, om zoo afleiding te geven in een droevig bestaan, maar vooral ook, de jonge mannen te steunen, want 't is onge- twyfeld waar dat deze langdurige werk loosheid om minstens van verflauwen in geest van lamlendigheid, van godsdienst- loosheidom minstens van verflauwen in godsdienstzin kan zoo heel gemakkelijk door de werkloosheid worden gekweekt. Daarom, werklooze gezellen, geeft u op voor 't werkkamp. Het Centraal Verband heeft daarmede 't beste met u voor, geeft u op bij uwen vice-praeses. En gij, die moogt werken, helpt mede, dit moeilijke werk in stand te houden door deze maand uw kwartje te offeren voor ons werkkamp de Liebaard. Iedere werklooze gezel kan zich opgeven en kan dan gedurende 13 dagen gratis daar verblijven. Ook ieder lid van den Volks bond, mits hij ook lid is van zijn vakorga nisatie en niet ouder dan 24 jaar, kan zich opgeven. STUDIE- EN DEBATING CLUB „ST PETRUS CANISIUS". Wij deelen onze leden mede, dat een nieuwe regeling is ingetreden inzake de verspreiding van ons maandblad „Leering en Leiding" alsmede „Het Schild". Deze tijdschriften zullen vanaf Zondag 8 April verkrijgbaar zijn op de Bibliotheek en vervolgens op die tijden waarop de bi bliotheek zitting heeft. De lezers worden in het algemeen aan geraden, hun tijdschriften na lezing, waar voor een termyn van twee weken is vast gesteld, zoo spoedig mogelijk in te leveren, daar anders een boete van tien cent zal worden geheven. De bibliothecaris verstrekt gaarne ver dere inlichtingen. Zorgt alle voor een geregelde afwerking, het is in uw eigen belang! Begin Mei zal voor alle Gezellen toegan kelijk wederom een sociale avond worden gehouden. Alsdan spreekt kap. B. J. Dorbeck, geestelijk adviseur van „Dr. Schaepman". PINKSTER-EXCURSIE. Zooals gebruikelijk zal ook dit Jaar we derom een groote excursie gehouden wor den de z.g. „Pinkster-excursie", welke dit jaar in de maand Mei zal plaats vinden en wel naar Rotterdam. Een volledig program zal aan alle leden tijdig worden toegezonden. De onkosten zullen vier gulden be dragen: reeds Is er gelegenheid tot sparen bij den eersten en tweeden penningmees ter. KERNVORMING „De Paladijnen". Door bijzondere omstandigheden kon de bijeenkomst van 27 Maart 1.1. niet door gaan. Deze bijeenkomst is echter ver plaatst naar Vrijdag 6 April a.s. Wij rekenen op U. Raad v. Bestuur. Woensdag 4 April, vergadering van den Raad van bestuur 's avonds om 8.30 uur precies. Kolpingswandelctub „Leiden". K. W. C. L. Voor de a.s. Paaschdagen z(jn er geen clubtrainingsmarschen. Degenen, die aan de 40 K.M.-marsch van Graaf Floris in Den Haag deelnemen zorgen er dus voor, tijdens de Paaschdagen flink te wandelen, om in goede conditie te blijven. Verder is jullie misschien reeds bekend, dat de wandelclub „De Trekvogels" op 15 April een 35 K.M.-marsch als propaganda voor de wandelsport in R.-K. verband or ganiseert. Zij. die daaraan willen deelne men, en dat zijn er natuurlijk velen, moe ten zich opgeven bij het bestuur en wel zoo spoedig mogelijk. De kosten zijn voor hen, die zich voor 8 April opgeven f 0.65 en voor hen, die zich daarna opgeven 0.75. Verder aan alle leden namens het bestuur een Zalig Paschen. Het Liebaard-kwartje. In den loop dezer week en van de vol gende week wordt door de commissarissen het kwartje voor onze Liebaart ingeza meld. Wij rekenen op aller medewerkinge om vlot te kunnen afwerken. Geen Gezel onttrekke zich aan dezen gemeenschaps daad. Spaarkas St. Joseph-Gezellen. Zondag 1 April géén Spaarkas. Voor noodzakelijke gevallen vervoege men zich bij den heer W Kohlbeck, Heerenstraat 25. Gironummer 176553. Mijn dank voor enkele donaties, welke onder N.N. mij zijn toegekomen. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven bij den penningmeester den heer O. Bick, Lage Rijndijk 96, of bij den vice-praeses H. Schrama. Breestraat 139, Donateurs6 van ons gezellenwerk zijn al degenen, die jaar lijks 5.—, 3.— 2.50 geven. Ook hoogere donaties zijn welkom, en jaarlijksche bij dragen van 1.worden dankbaar aan vaard. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. (50). Zoo zagen we de vorige meal, dat de priesters bij de toepassing van R. N. een vooraanstaande plaats innamen. Mert heel de kracht van een hooge roeping wisten zij zich de bestuurders van het volk en de naast hen opkomende leekenleiding ga ven zy aldus een godsdienstigen onder grond. Naast de kerk deed zich ook de wereld lijke macht zich gelden en ook deze heeft bij de toepassing van de leer daden ge steld. Leo XIII had reeds aangetoond, dat de grenzen van het het liberalisme te eng en te benauwd waren. Daarin kon de mensch heid niet blijven leven, over die grenzen heen moesten we, naar het wijde land van rechtvaardigheid, naastenliefde en vrede. De Paus schreef toen in Zyn Rerum Nova rum, dat de wereldlijke macht niet enkel te zorgen heeft voor recht en orde, maar er ook met alle kracht naar moest streven, dat door wetten en instellingen de Staat zoo worde ingericht, dat de welvaart van individu en gemeenschap er ais vanzelf op bloeien. Ernstig meent Hij te moeten waarschu wen tegen overdrijving van z.g. vrijheids beknotting, waardoor enkeling en gezin be nadeeld kunnen worden. Maar anderzijds zegt de Paus, dat bij beoordeeling van te stellen daden het algemeen belang voorop moet staan. Speciale zorg acht Hij van de zijde der wereldlijke macht noodig voor onbemiddelden. Letterlijk schreef Leo XIII: „Want de klasse der rijken is door eigen middelen beschut en heeft dus de be scherming van den Staat minder noodig; maar de misdeelden, niet beveiligd door KALENDER DER WEEK PASCHEN. ZONDAG 1 April. Hoogfeest van Paschen of De Verrijzenis van Onzen Heer Jesus Christus. Mis: Resurrexl. Gedurende de geheele week Gloria en Credo. De Sequens „Victimae". Prefatie van Paschen (invullen: Vooral op dezen dag). Men lette ook gedurende het geheel octaaf op de veranderingen in de Canon (lijst der vaste gebeden) der H. Mis. Kleur: Wit. Uit de Misliturgie straalt ons tegen de Paaschvreugde, de blijde jubel over Chris tus' opstanding ten leven. „Ik ben verre zen en bij u, Alleluja!" juicht Christus in den Introitus. Het heerlijk betuigd feit van de verrijzenis doet ook ons het Alleluja wellen naar de keel, want door Christus' overwinning op den dood is voor ons ont sloten de toegang tot het eeuwig geluk. (Gebed). Ja, waarlijk! dit is de dag, dien de Heer gemaakt heeft. Hoe goed, hoe barmhartig is toch onze Heer Christus. Die ons Paasch- lam wil zijn. Alleluja (Graduale; Alleluja vers). In het Epistel vermaant ons de Apos tel, dat wij ons moeten reinigen van den ouden zuurdeesem, d.i. van onze zonden en onvolmaaktheden, willen wij deel hebben aan de zegepraal van Christus Verrijzenis, welke ons in het Evangelie door een Engel wordt verhaald. Offertorium en Communio zijn uitingen van den Paaschjubel, welke voor ons een maal een eeuwige zal zijn, ais wij, verloste broeders en zusters in den verrezen Chris tus, eensgezind in de liefde Gods zijn. Heer stort in ons allen dien geest van liefde. (Postcommunio). MAANDAG 2 April. Tweede Paaschdag. Dag van devotie. Mis: Introduxit. De Heer heeft ons door Zijne overwin ning op den dood uit het land der balling schap (de zonde) binnengevoerd in het land der vrijheid (genade). Dat (uit dank baarheid) de Wet des Heeren altijd in on zen mond zij (Introitus). De overige dee len der Misgebeden overtuigen ons nog meer van het feit der verrijzenis. DINSDAG 3 April. Derde Paaschdag. Dag van devotie. Mis: Aqua. WOENSDAG 4 April. 4e dag v. h. Paasch- octaaf. Mis: Venite. 2e gebed v. d. H. Isido- rus. Bisschop. Belijder en Kerkleeraar. De heilige belijder en kerkleeraar en bis schop van Sevilla Isidorus is één der meest bekende Spaansche bestrijders van de ket terij van Arius. Groot ook zijn zijne ver diensten voor de kerkelijke tucht. DONDERDAG 5 April. 5e dag v. h. Paaschoctaaf. Mis: Victricem. 2e gebed v. d. H. Vincentius Ferrerius. Door zijne voortdurende prediking over het laatste oordeel heeft deze heilige van de Dominicaansche Orde vele bekeeringen bewerkt. VRIJDAG 6 April. 6e dag v. h. Paasch octaaf. Mis: Eduxit. 2e gebed voor Kerk of Paus. N.B. De votiefmis v. h. H. Hart van Jesus is op dezen eersten Vrijdag vanwege het Paaschoctaaf niet geoorloofd. ZATERDAG 7 April. 7e dag v. h. Paaschoctaaf. Mis: Eduxit. 2e gebed voor Kerk of Paus. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: WOENSDAG 2e gebed v. d H Benedic- tus van San Philadelpho; 3e v. d. H. Isi dorus. VRIJDAG, 2e gebed v. d. Z. Maria Cres- centia Hoss, Maagd. ZATERDAG 2e gebed v. d. Z. Gulielmus van Scicli, kluizenaar. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. eigen vermogen, steunen vooral op de be scherming van den Staat. Daarom moet deze zijn bijzondere zorg en waakzaam heid uitstrekken tot de loonarbeiders, daar dezen tot het groot aantal der bezitloozen behooren." Hiermede bedoelt de Paus niet, dat ar men- en weezenzorg door den Staat moet geschieden, maar dat een nieuwe so ciale geest het staatkundig werk door dringen moet. Wezenlijk charitatief werk is beter thuis bij de kerk, want het bewijs moet nog geleverd worden, dat de staat voldoende „Leitmotiv" voor zulk werk be zit. Op dat terrein is de taak van den staat aanvullend. Het al te veel op liberalen geest steu nende staatkundig streven keurde Leo XIII reeds af, en Pius XI in Q. A. spreekt van een „wankelend liberalisme", waaruit een nieuwe politiek moet komen. De parlemen ten bezaten reeds voorvechters (denk aan Schaepman in ons land), die met onverzet- telijken geestdrift zich voor de nieuwe richting verklaarden. En het resultaat is geworden een nieuw recht op sociaal ter rein, het arbeidsrecht. Wat is sinds dien gekomen? Noemen we slechts de zorg voor gezondheid, gezin, be huizing, arbeidsloon, veiligheid en ouder dom, dan is voldoende aangegeven hoe al lerwegen een nieuwe sociale richting ge kozen is. Is alles dan af? Och, hoe kan men zoo iets verlangen. Zeker is er veel veranderd en verbeterd, maar niet alles is even gaaf. „Niet overal en in alles", zegt onze Paus, „is volkomen overeenstemming met de wenken van Paus Leo, maar het is niet te ontkennen, dat men er veel in vindt, wat doet denken aan Rerum Novarum, waaraan het op de eerste plaats is toe te schrijven, wanneer het lot der arbeiders is verbeterd." Hoe naast de kerk en de staat ook de menschen zelf aanpakten, zullen we in vol gend artikel aantoon en. S. M

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6