GRATIS!!! SLEGTEÜHOftST's Fotowerken ZATERDAG 31 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD. PAG. 2 BAROMETER. naar «waarnemingen verricht in den morgen van 31 Maart 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barameterst.: 777.8 te Haparanda. Laagste barometerst.: 748.5 te La Coruna. Verwachting tot den avond van 1 April: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, licht tot hall bewolkt, droog weer later iets zach ter Na het wegtrekken van de kleine storing die gisteren hier te lande Noordwestelijke winden bracht, heeft de hoóge drukking zich verder over het Noordwesten en Zuid- Oosten uitgebreid en is de depressie op den Oceaan inderdaad naar de Golf van Bis- caye vertrokken, maar neemt in beteekenis af zoodat va.. Noorwegen en Zuid-Zweden tot Midden-Europa en de Golf van Biscaye zwakke tot matige Oostelijke winden waai en bij over het algemeen stijgende baro meter. Er is gisteren zeer weinig neerslag ge vallen. De vooruitzichten voor de Paasch- dagen zijn dus gunstig met kans op gelei delijk stijgende temperatuur. In Zuid-Zweden valt nog een weinig regen en sneeuw, ook in Ierland is de lucht betrokken en er valt een weinig regen, in West-Duitschlund was vanochtend mist, die voor de zon wel wijken zal. In Zuid-Frankrijk heerscht op veel plaat sen windstilte bij stijgende temperatuur, de vorst in Scandinavië is nog slechts van wei nig beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 8.- gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagavond 7.01 tot Zondagoch tend 5.07. Van Zondagavond 7.03 tot Maandagoch tend 5.05. Van Maandagavond 7.04 tot Dinsdagoch tend 5.02. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 1 April v.m. 3.12 uur en nam. 3.20 uur. Maandag 2 April vun. 3.39 uur en nam. 3.55 uur. Dinsdag 3 April vjn. 4.12 uur en nam. 4.30 uur. mondjesmaat. Aan het eind van de 17e eeuw hebben 70.000 menschen gewoond binnen het singelgebied. Daarna is de be- Leiden, welke in de kamer hangt en waar van in één oogopslag af te lezen valt, hoe de stad aan drie kanten door spoordijken wordt ingesloten, die op de noodige over wegen evenzoovele verkeersobstakels vor men. Het verkeer en het bruggen* vraagstuk. „Ja, dat verkeer in Leiden kost ons neel wat hoofdbrekens. Daar is vooreerst het waterverkeer. Dank zij het Rijn- en Schie- kanaal kan het doorgaande verkeer A'dam R'dam buiten de stad om plaats vinden, doch het watervervoer van Oost naar West moet door Leiden heen geschieden. Dat brengt een uitgebreid bruggenvraagstuk met zich mee. Niet alleen dat deze bruggen onderhouden moeten worden, en, voorzoo- ver zij beweegbare bruggen zijn, bediend moeten worden, maar van lieverleden zijn zij te klein geworden en moeten zij vervan gen worden door nieuwere en grootere. Van welk een omvang ons bruggen-probleem is, wordt duidelijk als men weet, dat Leiden met Amsterdam aan de spits staat van de Nederlandsche steden wat betreft het aan tal bruggen. Wij hebben niet minder dan 91 vaste en 30 beweegbare bruggen". „Naast het waterverkeer is ook het ver keer in de stad een bron van voortdurenden zorg. Binnenkort zal een algemeene ver- keersverordening den raad bereiken, welke verschillende veranderingen en verbeterin gen zal aanbrengen". „Ook wat betreft het vraagstuk der taxi's?" „Het taxi-vraagstuk wordt binnenkort eveneens geregeld. Na de raadsvergadering, waarin het „snordersverbod" werd aange nomen, hebben B. en W. verscheidene aan vragen om standplaatsen bereikt, zoodat deze kwestie weldra in algemeen verband dient te woeden geregeld. De voornaamste verkeerskwestie wordt echter gevormd door de te nauwe straten. Ook dat is een karakteristieke eigenschap van Leiden, dat het altijd te klein is ge weest. Jarenlang is de stad beperkt geble ven tot het grondgebied binnen de singels en pas in den laatsten tijd is de stad wat uitgebreid, maar altijd nog te zeer met vormen overigens een groote verkeersbe- lemmering rondom de stad". Wij werpen een blik op de kaart van volking teruggeloopen, terwijl sinds eenige jaren die grens weer naar boven is over schreden. Thans wonen verscheidenen bui ten de singels, maar men vraagt zich af, hoe die 70.000 vroeger gehuisvest hebben moe ten zijn. Zelfs nu is de stad nog te klein. Wel heeft het stadsgebied nog een flinke ruimte achter de Rijn- en Schiekade, maar ook hier in het weer de spoordijk, die een uitbreiding der bebouwing naar die zijde in den weg staat. Ook de andere spoorlijnen houden de Woningbouw er achter belangrijk tegen". Leldens markten. „Wanneer wij het stadsbeeld schetsen, mogen daarin natuurlijk de markten niet ontbreken. Deze zijn voor Leiden van groot belang. Wij hebben er een tien-tal: de vee markt en de poelierswarenmarkt, de vette varkensmarkt, de kaasmarkt, de boter markt, de groente- en fruitmarkt, de bloe menmarkt, de turfmarkt enz. en niet te ver geten de Zaterdagsche markt". Op onzen vraag naar de in uitzicht ge stelde verplaatsing van de Veemarkt, ant woordde de burgemeester, dat er dienaan gaande binnenkort een voorstel in den raad zal worden gedaan. Op een gedeelte van het Schuttersveld zal een parkeerterrein worden aangelegd. Zoolang het eigenlijk aangewezen Veemarktterrein nog niet in gebruik kan worden genomen, iets waar voorloopig nog geen uitzicht op is, zal men het bestaande terrein eenerzijds inkrimpen anderzijds uitbreiden. Er zal dan een brug over den Rijnsburgersingel komen, bij de molen, welke de Turfmarkt en de Lammer markt met het Schuttersveld zal verbinden. De aard der bevolking. „Ten slotte zouden wij gaarne iets van u vernemen over den aard der bevolking". „De aard der bevolking is sterk beïnvloed door de toestanden in de diverse indus- trieën. De nijverheid heeft altijd hard om haar plaatsje onder de zon moeten vechten en zoo kon het voorkomen, dat vooral in vroegere jaren de loonen niet op dat peil stonden waarop wij ze gaarne zouden heb ben gezien. Dat heeft ongetwijfeld een on- gunstigen invloed uitgeoefend op de ar beidersbevolking. Tegenwoordig is dat veel verbeterd. Leiden heeft steeds een zeer gemengde bevolking gehad. Naast de zoo juist ge noemde arbeidersbevolking staan de uni versitaire kringen en alles wat daarmee sa menhangt. Vervolgens het naar verhouding groote contingent middenstanders en ten slotte nog het garnizoen. In den laatsten tijd is het garnizoen aanmerkelijk vermin derd; wij hebben nu nog slechts infanterie en veldartillerie". „Hoe staat het met de criminaliteit?" „De criminaliteit is hier niet hoog". In verband hiermede werd nog even een fac tor aangeroerd, welke op de criminaliteit altijd min of meer invloed heeft, n.l. het woningvraagstuk. Hierin is reeds veel ver beterd men denke aan den uitleg van de stad en aan de saneerin?solannen van Bou- welouwensteeg en Paradijssteeg. Hierna meenden wij ons onderhoud om trent de meest kenmerkende eigenschapoen van onze goede vaderstad te kunnen beëin digen, toen de burgemeester uit eigen be weging nog onze aandacht vestigde op een onderwerp, dat hem blijkbaar na aan het hart ligt. n.l. de sport. De Leidsehe 'sport wenschte hij op hooger peil gebracht dan waarop zij thans staat. De oorzaak moet deels gezocht worden in ter rein-moeilijkheden tengevolge van de be grensdheid van de beschikbare terreinen, deels in gebrek aan organisatie en samen werking. Plannen ziin dan ook in de maak om wat meer orde te schennen en de be moeiing van de gemeente met de snort be ter te organiseeren opdat meer effect kan worden bereikt. Wii nadert afscheid d^kbaar voor de welwillendheid waarmede burgemeester v. d. Sande Pakhuvzen onzen kiik on de stad had verruimd en in ons mede dragend een dieo besef van de omvangrijkheid zijner taak en van zijn groote belangstelling in het zoo rijke en veelzijdig leven onzer stad. met haar eigen karakteristiek en haar eigen problemen. Mr. H. F. A. GEISE. STADSNIEUWS DEEL UW PAASCHVREUGDE. Helaas kregen wij voor ons LIEFDEWERK STILLE ARMEN de laatste maand geen bijdragen. De aanvragen kwamen echter geregeld en steeds dringender. Mag ik daarom vriendelijk er op aan dringen, om, indien dat eenigszins mogelijk is, dit liefdewerk niet te vergeten. Nog altijd hopen wij er op, ook nog eens een deeltje van de vergeten millioenen te krijgen. Voor hulp en schulddelging aan ons Liefdewerk voor Kinderbescherming, zoude een prachtig werk kunnen worden verrichte. Op hoop van zegen en aan te genwoordige en toekomstige weldoeners (dames en heeren) van harte een Zalig Paschen gewenscht. JAC. CREYGHTON, Pres. Bijz. Raad der St. Vincentius- vereeniging. Rijnsburgerweg 149, Giro 71164. JUVENAATS DISTRICTSBOND. Op Woensdag 11 April a.s. zal aanvangen een Technische Cursus voor Jonge Wacht- leiders in het District Leiden. Deze z.g. Cursus A is vooral ingesteld op de prac- tijd. Bijzondere aandacht wordt besteed aan het werk in de kerngroepen, wat zal worden behandeld volgens de methodiek van „De Kruisvaart". Gesproken wordt over de Ridderschap, Organisatie en uiter lijke Vormen. Practisch Banuur, Voorvor ming en installatie, 3 lessen Spel, Zang, Kunst van Vertellen en Projectie en Na tuurstudie. Opgave voor deelname kan geschieden tot Donderdag 5 April bij Rector H. van der Ven, Hoogewoerd 57. Voor deelname kunnen alleen zij in aanmerking komen, die op een Algemeene Cursus voor jeugd leiders het Diploma hebben behaald. ST. LIDUINA-PROCESSIE NAAR SCHIEDAM. Aangenoemdigd door het welslagen van de eerste bedevaart, verleden jaar bij gele genheid van St. Liduina's 5e eeuwfeest van haar zalig afsterven, gehouden, heeft het Comité wederom op initiatief van Pastoor Th. Beukers een processie georganiseerd en wel op 10 April a.s. Een bewijs voor deel name kost slechts ƒ2.50. Daarvoor ontvangt men reisbiljet, toegangskaart voor de kerk en voor een filmvertoon ing in „Musis Sa crum" waar de groote film „Koning der Koningen" en bovendien als een bijzonde re attractie „De Brand der St. Petruskerk te Leiden vertoond zal worden. Bovendien is hier inbegrepen een kaart waarop men gratis kan deelnemen aan de algemeene koffietafel. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wjj naar de biljetten in de kerkportalen. HOE STAAT HET NU MET DE PERCEELEN, NOODIG VOOR HET STADHUIS? 't Is een vraag, die wij dikwijls hooren stellen, en naar het antwoord daarop is men, begrijpelijkerwijze, nogal belangstel lend. Wij zijn daarom 'ns op informatie uitge gaan en tot de ontdekking gekomen, dat nog lang niet een resultaat is bereikt; dat de eigenaars der bedoelde perceelen nog geen eind zien aan de toestand van onzeker heid, waarin zy verkeeren! Nu nog niet! De zaak zit zoo. Van gemeentewege is ondernandeld over den prijs en bij die on derhandelingen is men niet tot overeen stemming gekomen althans niet in de meeste gevallen. Omtrent één pand, n.l. dat van wijlen den heer .Boekwijt, vernamen wij bij geruchte, dat „de zaak voor elkaar is", maar een officieele bevestiging daarvan hebben wij niet kunnen krijgen. Dat er geen overeenstemming is verkre gen, behoeft ons niet per se te verwonderen. Wij hebben ook een aanbieding van een be langhebbende vernomen, welke belachelijk hoog was. Maar wat ons wel verwondert, zijn andere feiten, welke hierbij vallen op te merken. Eerstens, dat het gemeentebestuur zich naar men ons verzekert zich weer niets heeft aangetrokken van de taxatie zij ner eigen deskundigen, doch een prijs heeft aangeboden, ver van die der taxateurs af wijkend naar beneden. Dit zou dan dezelfde geschiedenis zijn, als bij de onteigening in de Bouwelouwe- steeg c.a. Men vertrouwt zijn deskundige taxa teurs, of men doet dat niet. Vertrouwt men hen niet welnu, gooi dan geen goed geld weg, door die per sonen een taxatie te laten opmaken, waar aan men ten slotté toch geen waarde hecht! Vertrouwt men hen wel welnu, men legge dan niet als regel hun advie zen naast zich neer! Men behoeft niet en men mag zelfs niet, van betrouwbare advi seurs alles maar raak aanvaarden en gelooven, maar het heeft den schijn als onze inlichtingen juist zijn dat bij de taxaties van de door de gemeente aange stelde taxateurs in den laatsten tijd eerder het tegenovergestelde het geval is! En wij hebben een vermoeden, dat, i n- d i e n op grond der door die taxateurs od- gemaakte bedragen, zou zijn onderhandeld, het althans in enkele gevallen wel tot een overeenstemming zou zijn gekomen. En nu zal er geprocedeerd moeten wor den. Maar dat zal nog niet zoo spoedig ge beuren!Het tweede feit n.l., dat ons in deze geschiedenis vreemd voorkomt vreemd èn niet te rechtvaardigen is, dat het gemeentebestuur, nu de onderhande lingen mislukt zijn, nog niet wil gaan pro- cedeeren, maar daar nog wat mee wil wach ten! Waarom? Omdat zulks om redenon van tactiek gewenscht lijkt, aldus werd be langhebbenden medegedeeld. Men zal be ginnen met een tweetal der kleinere pan den en dan even wachten, misschien wel tot den uitersten datum, 26 September, om over de andere te gaan procedeeren! .Dit moge men „tactiek" heeten o.l. hebben de belanghebbenden toch ook rechten, die men niet om redenen van „tactiek" mag negligeeren! En wat ons daarom op de derde plaats verwondert, en in verband met bo venstaand in zeer sterke mate, is, dat B. en W. de aan de firma Schlatmann ver huurde etalage-ruimte tegen 1 Juni hebben opgezegd, met het gevolg, dat de eigena res der winkelpanden aldaar die nu toch nog niet kunnen verhuizen! worden neergezet in een omgeving, welke de waar de hunner panden en de kwantiteit van hun debiet moet doen dalen. Dat is daarom een VAN ONZE ADVERTEERDERS. NIEUWE ZAAK C. L. M. VAN CLEEF. De békende zaak in radio- en electrische artikelen van den heer C. L. M. van Cleef, tot heden gevestigd Korevaarstraat 24, is vandaag verplaatst naar Levendaal 27 bij de Korevaarstraat. De ruimte in het oude perceel bleek op den duur te klein voor deze handelsartikelen, welke nogal veel plaats vragen en de nieuwe winkel geeft thans gelegenheid tot expositie van pl.m. 80 lampekappen, benevens tal van kleinere artikelen. De heer van Cleef, die als eerste op ra dio-gebied hier ter stede gediplomeerd werd, nu 14 jaar geleden, legt zich speciaal toe op het ombouwen van radio's. In alle artikelen zijn de goedkoopere en betere soorten verkrijgbaar, zoodat hier voor „elck wat wils" is. Vermelden we nog, dat het schilderwerk verricht werd door de firma Hartevelt en Verlint. Den heer v. Cleef veel succes in zijn nieuwe zaak. maatregel, die, naar onze overtuiging, niet genomen mag worden, omdat het gemeente bestuur niet alleen rechten, maar ook ver plichtingen heeft tegenover de bewoners van de Vischmarkt c.a. „Als een straat opengebroken wordt, is dat al aan den ver koop merkbaar", heeft de rechtskundige adviseur der gemeente Leiden, mr. Briët. 'ns zeer terecht gezegd. Dat nu de gemeente Leiden zelf niet de Vischmarkt ga „ver- dooien", terwijl de menschen, die er hun winkels hebben, niet, althans heel bezwaar lijk. kunnen wegloopen! Wij hopen, dat èn het proces met de eige naren, met wie men niet tot overeenstem ming is gekomen, met spoed aanhangig zal worden gemaakt èn dat het gemeente bestuur zoo lang m o g e 1 ij k de Visch markt late. wat deze nu is en niet in stand achteruitzette. UITLOTING GELDLEENING. In de officieele kennisgeving betreffende de uitloting van geldleeningen, opgenomen in ons nummer van Donderdag 29 Maart is een fout geslopen. Onder e van de 4 1/2 percent geldleening van 1914 staat vermeld No. 254. Dit moet zijn No. 245. Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" Naar wij vernemen zal de feestelijke uit reiking der Mobilisatiekruisen, welke we gens het overlijden der Koningin-Moeder werd uitgesteld, thans plaats vinden op Vrijdag 13 April a.s. De voor den te houden feestavond reeds uitgegeven programma's, alsmede de reeds gehouden plaatsbespreking en andere ge troffen voorbereidingen blijven voor dezen nieuwen datum onveranderd gelden, zoo dat een ieder dus wordt aangeraden de reeds toegezonden programma's en be- spreekbewijzen zorgvuldig te bewaren. Dr. Horst Statenlid. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis dat te beginnen op Maandag 9 April 1934 .krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6den Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9den Juli 1928 (Gemeenteblad no. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloo- ten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daar toe behoorende bruggen en andere kunst werken, voor zoover die bijzonder eigen dom zijn, en, zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wa teringen en slooten, en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, bui zen, oegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. HINDERWET B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. J. M. v. d. Horst om vergunning tot het oprichten van een ver- chroominrichting en lakkerij in het perceel Rijn-, en Schiekade no. 124, kad. bekend Sectie M no. 4043; b. P. Verhoef om vergun ning tot het oprichten van een fabriek van fijne vleeschwaren in het perceel Boerhaa- vestraat no. 9, hoek Kruisstraat, kad. be kend sectie B nis. 2668 en 2925, is ver daagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Maart 1934. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, 42e Alg. Verg. der Dioc. Ver. Sint Augustinus, Foyer, Stadsgehoor zaal, 10.30 uur. Dinsdag, R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, af scheidsavond bondsvoorzitter Van Hamersveld, Jacobazaal „Den De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen op lsten Paaschdag door de doktoren: Jasperse, Kortmann, Meyboom, Poortman en Verbrugge. Op 2den Paaschdag door de doktoren: De Graaf f, De Jager, Polak, Renaud en Timmermans. De Zondagsdiensten te Oegstgeest wor den waargenomen: le Paaschdag dr. Hugenholtz. 2de Paaschdag dr. Varekamp. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April (lsten Paaschdag) a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523, Maaadag 2 April (2den Paasch dag) neemt waar apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „BE LANDMAN" B Zware Pruimtabak. 7 cent per 1/2 ons Fa. Wed. C. i. VBSTER - HAVEN 20 - LEBBEN Dr. M. D. Horst, directeu" van den ge neeskundigen dienst alhier, die opvolger is op de lijst van de Vrijz. Dem. Bond voor de Prov. Staten in de vacature J. Kort land (Vrijz. Dem.) heeft zijn benoeming aangenomen. De heer J. Pommer, wonende Hooge Rijn dijk 186, herdenkt morgen zijn zilveren ju bileum als vertegenwoordiger der N.V. Stoom-Zeep-Eau de Colgne en Parfum, fab. v.h. Sanders en Co. Wegens familieomstan digheden zal geen feestelijke herdenking plaats hebben. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. Taal, afgenomen door den Alg. Stenogra fen-Bond, slaagden: de dames N. Fros en C. W. Lau. Idem voor Machineschrijven diploma B, snelheid ten minste 120 regels per uur: de dames H. G. Heertjes, J. Heisterborg, Oegst geest, J. Hogendoorn, E. Mulder, A. van Niekerk, Sassenheim, C. Nijssen, Voorhout, A. J. Paats, A. C. Verhaar, A. N. Visser en de heeren S. W. Belt, Stompwijk, A. Dunnebier, C. le Grand Sassenheim, W. van Hage, Sassenheim, C. Kuilman, P. van Nes, Boskoop, B. Ouwerkerk, F. v. d. Waals. Idem voor diploma A, snelheid ten minste 90 regels per uur: de heer T. J. Hillebrand, Rijp wetering. Allen zijn leerlingen van de Pontschool, Steenschuur 14. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. De Leidsehe Ophaaldienst heeft in de af- geloopen maand 21257 aan den Rijksont vanger afgedragen, benevens ƒ1.022.55 aan den Gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Hedenmorgen te 10.15 uur is de wielrij der v. S., die met zijn meisje, mej. v. D., op den bagagedrager met zijn rijwiel op den Stationsweg reed, bij het oversteken van den weg aangereden door den motor rijder O. uit Utrecht. Zoowel de motorrij der als de wielrijder klaagden over pijn in het linkerdijbeen en werden, hoewel de E. H. D. geen uitwendig letsel kon consta- teeren ter observatie naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Zooals uit een geplaatst advertentie zal blijken bestaat er gelegenheid via een in koop- en verkoop-bureau melk aan te bie den, of te koopen. PaasiHeclame BIJ 6 FOTOKAARTEN OF 6 CABlNET-FOTO'S één eerste klas SALSN^EUGüDOTIMG (Fa. M. BO.-1GENAAR) Alléén gevestigd Stiieuwe £*ijn 46 Beide Paasciidagen geooend BIOSCOPEN. Trianon. Watt en half Watt Pat en Patachon heeten zij tegenwoordig, wellicht omdat de Fransche benaming deftiger is in een musiceerende, sprekende en zingende film. Het is een sensatie. Maar wel niemand zal vermoeden, dat zij het er zoo goed afbren gen. Zij beginnen in deze film al met een harmonica-concert voor de meisjes van een kostschool, waar zij het edele beroep van tuinman uitoefenen. Zij zingen daarbij aar dige liedjes, zittend op hun kruiwagen en met alle aardige pensionair es om zich heen. Deze twee tuinlieden doen echter van alles, behalve tuinieren. Zij helpen de meisjes bij clandestiene uitstapjes, maken muziek, spelen mee in een nachtelijke too- neeluitvoering, als „Hamlet" zal worden opgevoerd en doen zooveel mals, dat zij tegelijk met een der pensionair es op straat worden gezet. Zij gaan gedrieën aan boord van een vaartuig, waar de geliefde van het meisje stuurman is. Wat en half Watt eerst als verstekeling en daarn„ resp. ails dek- zwabber en kok. Tenslotte komen zij aan het tooneel, waar zij beurtelings kapelmees ter, tooneelknecbt en nog een aantal an dere baantjes vervullen. Het is alles meer dan dol en met de aar dige liedjes en zeer mooie opnamen een van de beste films, die wij ooit van deze twee zagen. „Wij zijn gezworen kameraden", is weer eens een echte Duitsche miltaire klucht van den ouden stempel, van het begin tot het eind doorspekt van dwaasheden. Hier voor zorgen op waarlijk kluohtige wijze Pau Hörbiger en Fritz Kampers, die el kaar heftig dwars zitten om een lief meis je. Alles speelt zich af in hun verloftijd, die zij eigenlijk hebben gekregen om op bevel van den kapitein te heiraten. En hoe wel zij dit eigenlijk niet van plain zijn, ein-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2