Hsld^'bij WAALS DONDERDAG 29 MAART 1934 DE LEID3CHE COIJRANT DERDE BLAD. PAG. 9 BINNENLAND EERSTE KAMER» Gisteravond vergaderde de Eersite Kamer onder leiding van haar voorzitter mr. W. L. Baron de Vos van Steenwij k. Aan de orde is het trekken van afdee- lingen. Daarop wordt de vergadering ge schorst tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Na heropening der vergadering deelt de voorzitter mede, dat gekozen zijn tot voor zitters der afdeelingen de heeren Jansen, Fock, Ter Haar, Smeenge en Polak en tot onder-voorzitters de heeren van Sitters, van Sasse van Ysselt, van Asch van Wijck, Serrarens en Droogleever Forfcuyn. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de centrale afdeeling besloten heeft onmid dellijk na afloop dezer vergadering in de afdeelingen te doen onderzoeken het wets ontwerp tot het aangaan van één of meer geldleeningen ten laste van het Rijk en dat in de bedoeling lag, dit wetsontwerp in openbare behandeling te nemen op Don derdag 29 Maart 11 uur. De vergadering werd hierop gesloten. En de opheffing van de aütobusdiensten. In verband met de voorgenomen ophef-, fing der autobusdiensten in de Rijnstreek en rondom Gouda bij de openstelling van de nieuwe spoorlijn GoudaAlphen aan den Rijn, is dezer dagen te Gouda een vergadering gehouden van de betrokken gemeentebesturen, aan wie Ged. Staten van Zuid-Holland het verzoek hadden gericht hun meening omtrent de voorgenomen op heffing der autobusdiensten kenbaar te maken. Hoewel op deze vergadering wel bleek, dat men de autobus voor deze streek on misbaar achtte en opheffing van de dien sten als een gevoelig verlies zou beschou wen, werd met op een na algemeene stem men besloten Ged. Staten te berichten, dat men zich een oordeel wilde voorbehou den tot een jaar nadat de nieuwe spoor lijn zal zijn geopend. Eerst dan, zoo meen de men, zou men kunnen beoordeelen, of deze nieuwe lijn in een behoefte voorziet en de autobusdiensten daardoor zullen kun nen worden gemist. „N. R. Crt" - NIEUW SYSTEEM VAN WEGAANLEG BIJ GOUDA IN UITVOERING. Opleving voor de Griendcultuur? Langs den weg GoudaStolwijk nabij Stol wij kersluis is momenteel in uitvoering een proefvlak volgens een geheel nieuw sys tem van wegaanleg, dat sterk afwijkt van de tot dusver gebruikelijke methode en bij slagen van 't grootste gewicht zal zijn voor de lage deelen van ons land. Het novum be rust op het principe om door drukverdee-> ling een gelijkmatige belasting te verkrij gen en het middel daartoe is het maken van een als drijfmat dienst doend zinkstuk onder het grondoppervlak. Gezien de uiterst slappe bodemgesteld heid in Gouda's omgeving zou aanleg vol gens de gebruikelijke methode van zand- storten een te dure geschiedenis worden. Het zand zakt voortdurend in het ven weg en de kosten loopen daardoor zoo hoog op, dat ze het economisch belang van den weg te boven gaan. Een andere mogelijkheid was om eenvoudig een kunstwerk van beton op palen in den vorm van een brugconstruc- tie te maken, maar ook van dit systeem zouden de kosten nog vrij hoog zijn. In 't kort komt het systeem neer op het principe van gelijkmatige drukverdeeling, Die gelijkmatige drukverdeeling is te verwe zenlijken met een zinkstuk, nl. een mat van rijshout, een construct-e, welke in de wa terbouwkunde groote bekendheid heeft ge kregen. Het cardinale punt was of 't theo retisch plan practische waarde heeft en om dit te onderzoeken, wordt op een 30 tot 40 meter breed stuk land onder de gemeente Stolwijk tusschen den weg GoudaStol wijk en de spoorlijn Gouda—Schoonhoven een proef genomen. De grond van het proefvak is een meter uitgegraven en toen is men met de con structie van het zinkstuk op de slappe veen laag begonnen. Eerst zijn gewone rietbos- sen gelegd, de eerste laag in de richting rooster gemaakt van langs- en dwarwiepen, dat zijn van rijshout gevlochten bundels, welke op de kruispunten, met sjorringtou- wen aan elkaar zijn gebonden. Op dit roos ter werden vervolgens drie lagen rijsbos- sen gelegd, de eerste laaag in de richting van de langswiepen, de tweede in tegen overgestelde richting en de derde weer als de eerste. Het geheel is tenslotte afgedekt met eenzelfde rooster als onderop ligt. De touwen heeft men doorgetrokken, naar bo ven en om het bovenrooster bevestigd, waardoor een stevig vastgesjord vlechtwerk tot een diepte van 70 c.M. is ontstaan, een compacte massa met een fliinke draag kracht. Hiermede is het zinkstuk voltooid. Boven op het zinkstuk wordt zand ge bracht en dan is het proefvak klaar. Vol gens berekening is 1.25 M. zand voldoende doch daar het hier een proef geldt, maakt men in dat geval een overbelasting, de zandlaag wordt twee meter. Met het zand- storten is men momenteel nog doende. Over een paar weken zal het proefvak gereed zijn. Het blijft dan eenigen tijd lig gen, in het najcar komt er een klinkerbe strating op en in den komenden winter wordt het verkeer er overheen geleid om te zien of het systeem inderdaad voldoet. Blijkt dit het geval te zijn, dan gaat men in 1935 volgens dc nieuwe methode door voor den aanleg van den weg Gouda Bergstoep en dan zullen ook de wegen in de Alblasserwaard, voor zoover de bodem gesteldheid daartoe aanleiding geeft, vol gens de nieuwe methode aangelegd wor den. En hoe zijn nu de er-aringen tot dus ver? aldus onze vraag aan ir. Royer, die ons De wïnfermanfeï uit. 'f Stéét nïef meer ©m dien nog verder door te dragen. Maar 't is ook nog geen tijd om in "n japon uit te gaan» Dus 'n nieuwe zomermantel I Ja, maar wat voor een Zeker toch niet zoo'n algemeen mód el, hè U doet het beste eens bij Waals te gaan kijken naar de nieuwste Parijsche en Weensche modellen. Iets aparts. Iets chics. En geloot het maar, voor die kwaliteit zeker zoo billijk in prijs ook. Daarom HAARLEMMERSTRAAT Onze groofe sorfee- ring in an'els is dit laar inder daad iets bij zonders. Zie onze étalages welwillend inlichtte over de in uitvoering zijnde proef. Niet ongunstig tot nu toe, lüidde het bescheid. Er bestaat hoop dat het zinkstuk inderdaad een drijfmat zal blijken. Op het proefvak hebben we z.g. zaktakens ge plaatst, welke regelma ig gewaterpast worden. Tot dusver na een regelmatig aangebrachte zandophooping van 1 meter is nog geen zakking geconstateerd. Er moet echter nog een meter zand b.'j en dat is een heel gewicht. Dat er echter iets goeds in het systeem zit bleek wel bij de eerste werkzaamheden. Toen de .-enlaag afge graven .was en het veen bk-ot kwam, zak ten de arbeiders er in weg. Nadat de riet- bossen er op gelegd waren, bleven ze staan, Dat bewijst dus, dat er door gelijkmatige drukverdeeling een grootere draagkracht verkregen wordt. Bestaat er, omdat het zinKstuk toch feitelijk op een ze^ slappe veenlaag met een uiterst hocg watergehalte ligt, geen vrees voor verzakkingen? Hierom draa'.t het, aldus ir. Royer. Volgens enze gedachte moet heL stuk het houden, het zal een same.-xpersende wer king op het veen moeten hebben. Treedt er wegpersing op en verzakt het zinkstuk in eens, dan is het verkeken. En plaatselijke verzakkingen? Die achten we uitgesloten. Eerstens is het zinkstuk een compacte, stevige masr en tweedens wordt de druk gelijkmatig verdeeld, dat mobiele belasting op een be paald punt van geen invloed is. We krij gen geen verzakking of algeheel verzak king, maar niet op bepaalde punten. Dan zit er nog een belangrijke kant aan de zaak. Slaagt de opzet, dan heeft men in de toekomst groote hoeveelheden rijs hout, een zuiver Nederlandsch product, noodig en dat beteekent een voori ame werk verschaffing en een groote opleving voor de griendcultuur. Dat blijkt wel hieruit, dat alleen voor dit proefstuk al 100.000 bos sen rijshout noodig zijn geweest, dat is de oogst van ongeveer 30 H.A. griendland. „Telegraaf". DE KONINGIN OVER DE HOUDING DER TROEPEN. Heden is de volgende Dagorder uitge vaardigd door den luit.-gen. commandant van het Veldleger, jhr. W. Röell: „Het heeft Harer Majesteit de Koningin behaagd Hoostderzelver hooge tevreden heid uit te spreken over de houding en de verrichtingen van alle rotpen en gedeel ten der Weermacht, welke in mijn functie van Gouverneur der Koninklijke Residen tie te mijner beschikking waren gesteld voor dienstvervulling bij de plechtige ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van Hare Majesteit de Koningin-Moeder op 27 Maart j.l. Ik noodig de er bij betrokken comman danten uit het vorenstaande ter kennis van voormelde troepen en verdere gedeel ten der Weermaoht te brengen." AANVANGSUUR IN BAKKERIJEN VERVROEGD. Het heeft in het Staatsblad gestaan: Met 1 April treedt in werking de wet van' den Isten December 1933 tot wijziging van de bakkerijparagraaf der Arbeidswet 1919. Dat beteekent zooveel, als dat over eeni- ge dagen, met handhaving ook van het be sluit, dat met den voor-arbeid in de bak kerijen met zes of meer gezellen reeds te drie uur 's nachts begonnen kan worden, overigens het aanvangsuur algemeen ver vroegd wordt. In plaats van te zes uur kun nen dan alle Nederlandsche bakkers reeds te vijf uur beginnen met het deeg in de ovens te schuiven. Maar, in weerwil van het feit, dat de meeste bakkers na deze algemeene vervroe ging van het aanvattgsuux reeds een flinke hoeveelheid brood vóór achten des morgens gereed kunnen hebben, blijft in al zijn ge strengheid gehandhaafd het verbod om het baksel vóór tien uur af te leveren. PAASCHSPEL VAN „DE GRAAL". „Nu gaat de Heer voorbij". „De Graal" geeft in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Alkmaar het Paaschspel: „Nu gaat de Heer voorbij". Dit spel bedoelt te zijn eene meditatie over Jesus' Wonderbare Leven, Zijn Lijden en Glorieuse Verrijzenis, eene meditatie èn voor de medespelenden èn voor het publiek. Het brengt vooral ook in eerbiedige her innering hoe Christus heeft willen zijn: Het Offerlam, Dat wegneemt de zonden der we reld. Zang, dans, beschouwend koor en muzi kale illustratie onderlijnen de meest naar voren komende geadchten, terwijl de Ver halende Stem eenvoudig vertelt. Iedere stad komt uit met z'n eigen groe pen. De verhalende stem is voor iedere stad één en dezelfde, en wel mevrouw El len Russe, die de Graal hare volle mede werking heeft toegezegd. De repetitie's voor het spel zijn reeds in de. diverse steden in vollen gang. Parallel met het in studie nemen loopt de ge lijke actie, waaraan alle Graal- en Graal- wachitleden en -leidsters deelnemen en wel ke wordt gehouden voor het geestelijk wel slagen van het spel. Deze actie omvat drie groepen n.l.: De Eucharistische Groep, welke per week de H. Mis en de H. Communie opdraagt voor de intentie: „Het Kruis van Christus Onze Höop en Onze Glorie", en eenmaal in de week een kwartier aanbidding heeft. De Lijdensgroep, die zich verplicht, een maal per week den Kruisweg te bidden in de Parochiekerk. De Kruisgroep, welke iederen dag twee verstervingen doet en een bepaald gebed tot den H. Franciscus-Xaverius bidt voor dezelfde intentie. Daar het aantal spelenden, gezien de be perkte ruimte der schouwburgtooneelen, betrekkelijk klein blijft en niet boven en kele honderden gaat, doen de niet-mee- spelende leden mee aan het spel in eigea clubhuis, dat op bepaalde data gehouden wordt, opdat door de kruishulde van de Graal, de harten der mensohen meer en meer tot Christus gfetrokken mogen wooden. Zoo speelt Rotterdam z'n geestelijk spel op den avond van de uitvoering van Am sterdam, Amsterdam speelt voor Rotter dam, Delft en Leiden voor den Haag enz. De kaartverkoop is reeds begonnen. Kaar ten zijn te "verkrijgen aan de clubhuizen van „de Graal". Het Paaschspel wordt gegeven: Op 18 April 20 uur 15 te Amsterdam, Stads schouwburg; 6 Mei 20.30 te Rotterdam, ge bouw Doelen; 2 Mei 20.30 te Den Haag, Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen; 25 April 20.30 uur te Haarlem, Groote Schouw burg en 1 Mei 20.30 uur Alkmaar, Gebouw „De Harmonie". EEN DAALDER PER STEM! Proces-verbaal wegens geknoei bij officieele verkiezing. De recherche heeft proces-verbaal opge maakt tegen een ijverig vèrkiezingspropa- gandist, die bij de officieele stemming voor de „commissie afdeeling Orthen" één gul den vijftig pea: stem heeft betaald! De man zal vervolgd worden wegens overtreding van artikel 126 Wetboek van Strafrecht, dat dergelijke praktijken strafbaar stelt met s maanden of driéhonderd gulden boete. Orthen is een gehucht even ten Noorden van Den Bosch, dat al véle tientallen jaren geleden bij de stad gevoegd is. Het ver keerde echter in de bijzondere omstandig heid, dat zijn belangen gansch van ande ren aard waren dan die van de annexee- rende gemeente. De inwoners van Orthen verdienen meerendeels namelijk den kost met de veeteelt. Het hooger gezag maakte daarom gebruik van zijn zeer zelden toegepaste bevoegd heid, om het bij de stad getrokken dorp te beschouwen als een bijzondere afdeeling. Ten gevolge daarvan worden alle gelden te dezen behoeve op de Bossche begrooting vermeld op den post: afdeeling Orthen. De eigèndommen der afdeeling worden be heerd door de „commissie afdeeling Orthen" die in alles B. en W. van Den Bosch van advies dient. De leden dezer commissie worden geko zen door de inwoners van voormalig Or then; de verkiezing is officieel volgens de Gemeentewet. Alleen gaat het op een beet je zonderlinge manier. De veldwachter brengt de oproepingen rond en geeft daar bij meteen het stembriefje af. Op den dag der verkiezing moeten de stemgerechtigden dit briefje dan gaan afgeven aan het stem bureau. Het commissielid Van Rosmalen is nu onlangs overleden, en in deze vacature moest Dinsdag een ander gekozen worden. Eén van de candidaten was de heer Piet den Dekker. Gelijk gebruikelijk, had deze een stelletje propagandisten den boer opge stuurd om de mensohen „behulpzaam" te zijn bij het invullen van hun stembiljet. Onder deze lieden is er althans één ge weest, die zoo vriendelijk is geweest een daalder te betalen aan degenen, die in zijn tegenwoordigheid Den Dekker's naam op het briefje wilden zetten.... De tegenpar tij kreeg dat in de gaten en weldra zat de Bossche recherche er achterheen. En aan gezien het hier officieele wettelijke verkie zingen geldt, werd den royailen huisbezoe ker een proces-verb aal aangeboden voor meer dan vijftig van dergelijke gevallen. Inderdaad is Den Dekker gekozen tot lid van de „commissie afdeeling Orthen". Hij is echter nog niet toegelaten, aangezien het nog van hoogerhand moet worden uitge maakt, of deze stemming geldig is. Of hij niet bekocht is, is óók nog de vraag; want hier en daar heeft men den daalder geaccepteerd en, toen de propagandist de hielen gelicht had, met een stukje radeer- gum Piets naam uitgevlakt en door een an deren vervangen.... „Volk". STEUNVERLEENING VERLENGD. De minister van Economische zaken heeft de termijnen voor steunverleening op grond van de crisis-restitutiebesohikkingen, eie ren, eierproducten, en slachtgevolgeite ver lengd tot en met 30 April a.s. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Op verzoek is eervol ontslag verleend per 19 Maart j.l. aan den heer mr. J. A. C. M. van Hellenberg Hubar te Rijswijk (Z.-H.) als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten, en is be noemd tot lid van dien Raad de heer mr. F. J. H. Bach te 's-Gravenhage. Burgemeester. Eervol ontslag is verleend aan J. Bou- man, als burgemeester der gemeente Nieu- werkerk. In dat kasteel daar boven heb ben mün voor ouders gewoond. Wat rullen die een hoop werk sters en dienst meiden noodig ge had hebben.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9