Felle brand te Alphen aan den Rijn 25ste Jaargang DONDERDAG 29 MAART 1934 No. 7773 S)e (Bou^ci/nf DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToonritbetaJing; Voor Leiden 19 cent per week2.54 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. AfzonderlijKe nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Tegel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- -hetrekkingen worden aangeboden of gevraagd, Luur en verhuur, koop en verkooü: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V Naar d« hoogste toppen der schoonheid, In de. „Maasbode" schrijft de weleerw. heer kapelaan dr. Louis Kat een beschou wing over „de muziek der Goede Week". En hij wijst er op, dat deze muziek „onzeg baar schoon" is en „de hoogste toppen der schoonheid" bereikt. Op één passage in deze beschouwing wil de „Maasbode"-redactie hèel bijzonder de aandacht vestigen, zooals zij in een nooit opmerkt, 't Is deze: Waarom zouden wij, Katholieken, nog langer moeten „pelgrimeeren" naar Concert-zalen om Bach's Passion te hooren, terwijl Palestrina voor ons zwijgt. Hoe veel eerbied en liefde wij ook koesteren voor den allergrootsten Bach, niemand zal het ons euvel dui den, wanneer wij, als refigieuze daad het Goede-Week-office hooger stellen! Waarom, vervolgens, worden de Lamentaties en Responsories van ons Passie-repertoire bijna uitsluitend gehoord onder de koepels van als con certzaal verhuurde protestantsche kerkgebouwen, terwijl de nieuwe ker ken van een verjongd Nederlandsch Katholicisme het eigen cultuurgoed nog slechts spaarzaam kennen? Ook wij zouden, bescheidenlijk, de over weging van allen, die hier invloed kun nen uitoefenen, willen richten op de hier geciteerde passage en op het gehééle arti kel van dr. Kat, waaruit spreekt een heer lijke geestdrift, een weldadig enthousias me voor de verheven kerkelijke muziek, die „leert, sticht, verheft en bezielt", die is „een waardige Dienaresse der Heilige Li turgie". Maar wij zouden óók tegelijkertijd deze gelegenheid willen aangrijpen, om alle Ka tholieken, voorzoover noodig, er aan te her inneren, dat de liturgische plechtigheden in de Goede Week, óók al worden deze niet in den vollen rijkdom harer schoonheid ontplooid, zoo indrukwekkend mooi zijn. Deze plechtigheden, voorzoover in de morgenuren, kunnen velen niet bijwonen. Dat is nu eenmaal niet anders. Dezulken, die van goedeA wil zijn, mogen er op reke nen, dat God hun langs een anderen weg zal schenken wat zij daardoor missen Maar de vele anderen, die wél daartoe in de gelegenheid zijn, mogen nu 'ns het voor nemen maken, om morgen en Zaterdag aan te vullen, wat tot nu toe aan daadwerkelijk medeleven met de Goede-Week-liturgie heeft ontbroken. De liturgie der Goede Week „leert, sticht, verheft en bezielt", op bijzondere wijze. V Vrije leiding in de onderneming In de practijk harer eigen instellingen heeft de S. D. A. P. wel steeds zooveel mo gelijk de vrijheid van de leiders beschermd. Maar in de theorie heeft zij zich immer verzet tegen de vrijheid van de leiders in ondernemingen welke zij dan als kapi talistisch aanduidt. Daarin komt ook al kentering. 't Is merkwaardig wat de socialistische per schreef naar aanleiding van dr. Phi lips' 60sten verjaardag te Eindhoven: Wie door zulk een figuur een streep haalt, in den waan, dat de zaak daar mee is afgedaan, bewijst alléén, dat hij buiten e lke werkelijkheid staat, en dat dus ook de strijd voor welk ideaal ook hem niet is toever trouwd. Zulk een figuur zou in elke samenleving iets groots hebben opge bouwd, ?n ware er een samenleving denkbaaï, die hem daartoe geen kans bood, zij zou alleen door dat feit al veroordeeld zijn. Zulk groote schep pende talenten heeft elke maatschap pij noodig, en voor zulke persoonlijk heden heeft ieder bewondering, die wat kan. Helaas zijn dezulken zelfal uitzonderingen. Neen, de bewondering van den so cialist voor zulke scheppende kracht misstaat hem geenszins. Hun den arm slag te weigeren, dien zij noodig heb ben om groote dingen tè verzetten, ware de grootste fout, die juist de bouwers van een nieuwe gemeenschap zouden kunnen maken. Leidende figu ren met groote constructieve eigen schappen zijn het éérste noodige, juist voor ons. Organisatie, in welken zin ook, hetzij van een bedrijf, of van de daarin werkende personen, of hoe dan ook, maar zonder leiders en dan leiders, wien men de vrijheid van beweging niet afneemt is bij voorbaat verloren. Juist ook wij wenschen organisatie van een bedrijf. Ongebonden vrijheid wordt maar al te gemakkelijk een kwaad voor het oeconomische leven. Ongebonden vrijheid wordt b e s 1 i st een kwaad voor het sociale leven, voor hen, die in het be drijf een zwakke positie innemen. B e d r ij f s-organisatie is gewenscht en noodzakelijk. En daardoor wordt ook al vanzelf de onderneming in haar vrijheid beperkt. Bovendien behoort ook in de onderne ming contact en samenspreking te bestaan tusschen leider en arbeiders, tusschen werkgever en werknemers. Maar dit vooropgesteld, moet erkend, in theorie en in practijk, de beteekenis van den leider in een onderneming, „wien men de vrijheid van beweging" niet mag ontne men, zooals de socialistische pers in het hier geciteerde artikel zeer terecht op merkt De vrije leiding in een onderneming natuurlijk van wie daarvoor bekwaam heid en geschiktheid bezit mag zeker niet worden weg-géórganiseerd. 't Is goed, dat zulks ook 'ns duidelijk van socialisti sche zjjde Wordt erkend. 7 WhKDE KAMER Wijziging Inkomstenbelasting Vereenigjng van gemeenten Daar de Voorzitter op de agenda reeds de mogelijkheid van een avondzitting hf* voorzien, werd verwacht dat er nu eens extra snel gewerkt zou kunnen worden, om zoo vroeg mogelijk klaar te zijn. Veler hoop werd echter deeds de bodem inge slagen bij het begin, toen er stemming moest plaats hebben over de benoeming van een nieuwen commies-griffier. Eerst nadat er vier keer was gestemd, verkreeg een der candidaten da meerderheid. De uit verkorene was mr. Cremers. Ook het op maken van een voordracht voor de plaats vervangende leden van de Rekenkamer had veel om t' lijf. Tenslotte kwamen op de nominatie de heeren D. Norel en San ders en de heeren Sanders en. Prey achter eenvolgens en resp. voor het eerste en tweede plaatsvervangend lid. Dit alles duurde met elkaar goed 2 uren, zoodat de vergadering, die reeds om 11 uur een aanvang had genomen, hierna een half uur werd geschorscht. Het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen werd na een kort verzet van de heeren Westerman (N.H.) en De Geer (C.H.), welke laatste het verschuiven va nde aflossingen van c't leening-1916 bestreed en geldleenen voor verplichte aflossingen niet zonder bedenking achtte, aapgenomen, nadat de Minister van Financiën, de heer Oud, be toogd had ,dat hij het in principe eens was met den laatstgenoemden spr., maar dat een andere oplossing niet mogelijk was. Bij de behandeling van het schijnbaar zoo onschuldige wetsontwerp tot techni sche herziening van het tarief der inkom stenbelasting, merkte de heer F1 e s- k e n s (R.K.) op, dat hierbij zeer weinig j rekening was gehouden met de groote ge- zinnen, al was spr. dankbaar dat er al j thans iets was gedaan (de kinderaftrek i voor gezinnen met meer dan 5 kinderen I is n.l. aanmerkelijk verhoogd). De heer j Van den Tempel (S.D.) was van oor- deel, dat hier zeer, zeer matig met de groote gezinnen rekening was gehouden, j en dat men vooral niet moest denken, dat I nu deze kwestie opgelost was. De Minis- I ter van Financiën bleek het hiermee 1 volkomen eens te zijn en 'hij betoogde dat I het ook heelemaal niet in zijn bedoeling j had gelegen met dit ontwerpje de groote gezinnen-kwestie op te lossen. Zijn eenige bedoeling was geweest een paar technische i foutjes te verbeteren. De oplossing van I het vraagstuk der groote gezinnen zal moeten wachten op betere financïeele toestanden Na een vrij lang debat, waarin -zélfs twee boerenherbergen werden betrokken,, werd het voorstel aangenomen dat de grens tusschen de gemeenten Oud- en Nieuw-Beierland zou worden gewijzigd. Het debat had zulke vormen aangenomen, dat er stemtning over dit ontwerp werd aangévraagd, waarbij hét met 70 tegen 12 werd aangenomen. Meer moeilijkheden voor Minister de Wilde leverde zijn voorstel, om Lonneker en Enschedé samen te voegen. Men weet, dat Enschedé door de gemeente Lonneker geheel omsloten is. Nu moet Enschedé uit breiden en kan het niet, daar aan alle kanten Lonneker het tegenhoudt. OmTge- heele opslorping door Enschedé te voor komen, had Lonneker een flink stuk grond, aan deze stad aangeboden, waaraan zij voorloopig genoeg zou hebben. Helaas is dit nobele aanbod niet in goeden grond gevallen: Enschedé wildé heel Lonneker 'hebben. Vele leden in de Kamer trokkên partij voor het arme Lonneker, dat nu door de grootsteedsche karakter-eigenschappen van Enschedé zijn eigen landelijk karakter zóu gaan verliezen, terwijl het misschien niet eens noodig was. In dezen zin spraken de heeren Van Voorst (R.K.), Rutgers van Ro zenburg (C.H.) Met minder mooie en meer zakelijke argumenten kwam o.a. de heer v. d. Heuvel (A.R.), die in den tegenwoordigen toestand niet eens onover komelijke bezwaren zag, zich afvroeg waarom de nu wettelijk mogelijke ge meentelijke samenwerking niet werd toe gepast en waarom tenslotte men in dit voorstel veel verder ging dan eigenlijk noodig was. Als het te doen was om het geld van de vele gegoeden, die in Lonne ker wonen, dan zou dit toch niet lukken, daar men wel grond, maar geen menschen annexeeren kan.Daarentegen vonden le heeren Engels (R,K.j en Amelink (A.R.) 't de eenig mogelijke en goede op lossing, terwijl zij wezen op de vele be- trèkkirigen die de twee gemeenten nu reeds hebben, zóó zelfs dat de laatste spre ker Enschedé, sociaal, economisch, finan cieel, intellectueel en godsdienstig het cen trum voor Lonneker noemde.. Aan dit all hoefde de Minister van Binnen- landsche Zaken, de heer De Wil de, niet veel toe te voegen om. zijn ont werp te verdedigen. Alleen wilde spr. er op wijzen, dat een tegenstelling tusschen stad en land daar niet meer bestond, waar vele boerendochters en -zonen in de stad werken. Ook was er wel garantie dat En schedé goed voor de Lonnekerboeren zou zorgen, dit leert de ervaring met andere steden. Met Hengelo zal later, d.w.z. zoo snel mogelijk, begonnnen worden. De Re geering zal Enschedé niet mogen helpen bij de financieele moeilijkheden, daar hier voor vaste regels moeten worden gevolgd. N.l. op de 5 jaar wordt de financieele ver houding Rijk-Gemeente geregeld. Nadat de vergadering tegen 6 uur voor de tweede maal vandaag werd geschorscht kwam men om half negen weer bijeen om over het wetsontwerp te stemmen. De uitslag van deze stemming is, dat het ont werp werd aangenomen. Hierna ging de vergadering door om waarschijnlijk laat in den avond te eindi gen, waarmee het Paaschrecès zal begin nen. Graanmal'rïj door vuur vernield Schade van één ton. Gisteravond ontstond omstreeks 7 uur in de Hooftstraat een felle uitslaande brand in de machinale graanmalerij van de N.V. v.h. Arie Verduijn. Bij den aan vang liet de brand zich zeer dreigend aan zien. Fel laaiden de vlammen van alle zij den uit het brandende gebouw omhoog, terwijl een geweldige vonkenregen over de omgeving neerstreek. Het belendende per ceel, waarin gevestigd is de brandstoffen- handel van de firma Wille, werd eveneens door het vuur aangetast; doch met veel moeite wist de brandweer dit perceel groo- tendeels te behouden. Het woonhuis van den heer Ketel werd in allerijl ontruimd, doch bekwam geen schade. De woning van den heer Verduijn, aan de andere zijde van het brandende perceel, heeft veel water schade bekomen. De brand werd ontdekt door een chauffeur der zaak, die de fabriek binnenreed en op de bovenverdieping den brand waarnam. Hij alarmeerde dadelijk de de brandweer. Toen deze echter arriveerde stond het geheele gebouw reers in lichter laaie, zoodat de brandweer voor een las tige taak stond. Onder leiding van ir. Waardenburg werd het vuur met acht slangen aangetast. Aengewakkerd evenwel door den Noordenwind bleven de vlammen fel oplaaien, zoodat het zeer geruimen tijd duurde alvorens van vermindering van het vuur sprake was. Het vuur vond steeds opnieuw gretig voedsel in de groote voorraad granen, die telkens een vonkenregen verspreidden over den Rijn, hetwelk een zeer imposan- ten aanblik bood. De perceelen gelegen aan de overzijde van den Rijn liepen gevaar door de overwaaiende vonken te worden aangetast, hetgeen men door nat houden wist te voorkomen. Een aantal vaten ben zine wist men tijdig uit de fabriek te ver wijderen, door deze in het water te wer pen. De chauffeur, die de brand ontdekte, raakte daarbij zelf in den Rijn, doch men wist hem spoedig te redden. Op het terrein van den brand was, behalve de burgemeester, ook aanwezig een hulppost van de E. H. B. O. Het verkeer langs de Hooftstraat werd enkel uren stopgezet. De politie droeg zorg voor een goede, afzetting, ten einde het publiek op een behoorlijken afstand te houden. De voorgevel van het gebouw dreigde in te storten, zoodat deze door de brandweer moest worden gestut. Naar we vernemen, zal deze gevel worden omgehaald. Om streeks 10 uur was de brandweer het vuur meester en het gevaar voor de omliggende perceelen geweken. De fabriek en het win kelhuis in geheel afgebrand. De oorzaak van den brand wordt gewe ten aan de generator der gasmotor. De schade wordt op circa één ton ge schat, welke door verzekering wordt ge dekt. Als begrijpelijk vorderde de nablus- sching nog geruimen tijd. Tijdens den brand werd van een der toe schouwers nog een rijwiel ontvreemd. De belangstelling was overweldigend. H.M. de Koningin voor de radio Wjj vernemen, dat H. M. de Koningin het voornemen heeft om- Zaterdagnamid dag ten één uur door de radio een woord te richten, zoowel tot de bevolking van Ne derland als véin de deelen van het Rijk overzee naar aanleiding van het over lijden van de Koningin-Moeder. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Ontwapeningsconferentie wordt op 10 April bijeengeroepen (2e blad). Spoorwegongeluk in Frankrijk, veroor zaakt door een steenstorting (Buitenl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. Diefstal van fabrieksgeheimen te Am sterdam. Drie personen gearresteerd. (Gem. Ber. 4de blad). Bezoek van den ijsbreker „Krassin" aan Vlaardingen. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Zwaluwen-elftal verslaat de Roode Duivels met 42. (4de blad). Weber in de plaats van Diepenbeek in het Ned. elftal tegen Ierland gekozen. (4de blad). Nieuw Ned. en Europeesch record 4 X 100 M. vrije slag. (4de blad). Leven en sterven van een blinde. Uit Grave schrijft men aan de „Maas bode" een in eenvoud ontroerend in-memo- riam van een blind-geborene: „Uit de duisternis naar het licht". Dit was de groote aangrijpende waarheid die onze gedachte en verbeelding vervulde, toen Wij stonden bij het sterfbed van den blindgeboren Dorus Nass. Van de 67 jaren levens, die God hem geschonken heeft, had hij er 56 in ons blindeninstituut „St. Hen- ricus" doorgebracht. Zijn helder verstand, zijn opgewekt gemoed, zijn aangename con versatie en zijn werklust hadden hem met tertijd vanzelf tot 'n vooraanstaande figuur in onze blinden wereld gemaakt. Door zijn diepen godsdienstzin en door zijn vrome plichtsbetrachting was hij voor zijn lot- genooten een aanmoedigend voorbeeld. Wat een ontelbaar aantal offertjes heeft hij, naast het groote offer zijner blindheid, aan God gebracht. God was hem alles, Jezus in het H. Sacrament zyn beste vriend, Dien hij nu en dan door den dag nog eens ging begroeten. Hij wist en sprak het uit, dat hij niettegenstaande zijn vol strekte en levenslange blindheid, zich hee lemaal niet ongelukkig gevoelde, maar op recht gelukkig was. Dit geluk kwam op de eerste plaats voort uit zijn groot geloof en uit zjjn kinderlijken .omgang met God, maar ook dankte hij een groot deel van zijn levensvreugde aan zijn werkzamen aard en aan de gezellige, blijmoedige sfeer, die hij om zioh schiep. Nu hij van een ge lukkig leven hierbeneden naar een onein dig veel gelukkiger hierboven is overge gaan, laat hij onder ons een leemte ach ter. Lang zullen we zijn gemis voelen. Maar het meest zal het gevoeld worden in onze braille-drukkerij, waarvan hij ge durende 33 jaren de drijvende kracht was en waarvan bijna heel de nieuwe outillage aan zijn vindingrijk vernuft te danken is. Nu is hij na een welbesteed leven in deze wereld, die voor hem een wereld vol duis ternis was, binnengegaan in het rijk van het eéuwig licht. Welk een openbaring moet het voor dezen blindgeborene ge weest zijn, toen hjj voor het eerst het licht aanschouwde, en nog wel zulk een licht, duizendmaal schooner dan het aardsche. Als wij hieraan denken, vragen wij, bij het aanschouwen van zijn stoffelijk overschot: „Waar is, o dood, uw overwinning?" daar juist de dood dezen verslagene zulk een groot gewin bezorgt. Als wij dit glorieuze gewin overdenken, worden wij stil van be wondering en van dankbaarheid jegens God, die den mensch slechts door paden van duisternis leidt om hem des te zaliger te maken in het eeuwige licht. „Et lux per- petua luceat ei!"

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1