PEE sXLOPPENBURfi 12.5 Kijk eens naar mijn jas! Die kocht Vader bij Peek Cloppen- burg. Vader koopt daar altijd, want hij wil, dat ik solide kleeding draag. Bij Peek is alles prima enniet duur. Voor mijn jas betaalde Vader maar DINSDAG 27 MAART 1934 BINNENLAND DALENDE WERKLOOSHEID. Gunstiger cijfers over Februari. De Amsterdamsche Arbeidsbeurs behan delde in Februari in 71537 aanbiedingen van werknemers, 5476 aanvragen van werkgevers en bracht 3734 plaatsingen tot stand; dat zijn 419 plaatsingen meer dan de vorige maand en 281 meer dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Aan het einde der verslagmaand ston den als niet geplaatst nog bij de Gemeente- Arbeidsbeurs ingeschreven 56957 werkzoe kenden, waarvan 47399 werkloozen naar eigen opgaaf, alsmede 608 gedeeltelijk werkloozen. Bij vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 48787 bedroeg, blijkt, dat dit aantal aan het ein de der verslagmaand 1388 lager is. Wan neer men in belde maanden het diamantvak buiten beschouwing laat (hier was het aan tal werkloozen ultimo 'Januari 3890, ultimo Februari 3228), is de overige werkloosheid teruggeloopen van 44897 tot 44171 dus met 726. Vergeleken met het einde van dezelfde maand van het vorig jaar toen 48086 weik- loozen werden genoteerd, is het aantal werkloozen aan het einde der verslagmaand 687 lager. Een gegeven, dat mede een aanwijzing biedt omtrent den toestand en het verkeer op de arbeidsmarkt, bestaat in het percen tage, dat het getal aan de Arbeidsbeurs be kende werkloozen vormt van het totaal aantal beoefenaren. Dit percentage was in de verslagmaand 18.1 in de onmiddellijk voorafgaande maand 18.6. VERLAGING STEUNNORMEN IN TWENTE. Geen navolging over het heele land. Zooals wij reeds meldden, zijn Zaterdag vertegenwoordigers van het bestuur van het R. K. W. V. door den minister van Sociale Zaken in audiëntie ontvangen, ter bespreking van de situatie, welke ontstaat na invoering van de gewijzigde steunrege ling voor Twente. Met den minister namen aan de bespre king deel de hoofdambtenaren de heeren van Hoeven en van Geelen. Voor het Ver bond waren aanwezig de bestuurders de Bruijn, Schutte en Nijkamp. Van de zijde van het Verbondsbestuur werd instemming betuigd met het voorne men der regeering, om in de steunregeling het sociale element meer te laten spreken dan tot nu toe, door het mogelijk te maken, dat de uitkeering voor huisvaders met groote gezinnen, welke tot de laagst ver dienenden gerekend moeten worden, tot 90 pet. van het loon kan worden verhoogd. Daarentegen werd ernstig bezwaar ge maakt tegen het voornemen, om den steun- norm van 13.op ïl.terug te bren gen. Zeer klaarblijkelijk, aldus de vertegen woordigers van het Verbond, heeft de mi nister zich bij het opnieuw vaststellen van de steunnormen voor Twente, laten leiden door de loonsverlagingen, welke in één tak van bedrijf hebben plaats gevonden, waar door kennelijk over het hoofd is gezien, hetgeen op het gebied van de loonnormen in andere bedrijven bestaat. De Minister zegde ernstige overweging van een en ander toe. Zijn Exc. kon nog geen beslissing ne men, omdat hij heden de 6 burgemeesters van de betrokken Twentsche plaatsen zou ontvangen. De Verbonds-vertegenwoordigers deel den ons nog mede, dat voor de meening, welke in het land bestaat: „in Twente zijn de steunnormen verlaagd, dat zal nu over het geheele land gevolgd worden", naar hun gebleken is, geen reden bestaat. Het Verbondsbestuur zal zich heden nog met een adres terzake tot den Minister van Sociale Zaken wenden. „Geld." HOUDERS VAN RUNDVEE. Vergoeding voor verschillende producten. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de houders van rundvee uit het Land'bouw-Crisisfonds bij uitvoer van de volgende producten, de daarachter genoemde bedragen per K.G. vergoed zullen worden. Niet uitgebeend versoh rundvleesch 0.08 Uitgebeend versch rundvleesoh 0.10 Niet uitgebeend gezouten vleesch 0.10 Uitgebeend gezouten vleesch 0.12 Gerookte billen en hazen 0.15 Rund vleesch in blik bruto voor netto 0.12 Voor zoover de uitvoer plaats had na 15 October 1933, doch voor 15 October 1934 en onder overlegging van een vanwege de stichting Crisis-Rudvee-Centrale, gevestigd te 's-Gravenhage, als deugdelijk erkend be wijsstuk van uitvoer; met dien verstande, dat door of vanwege voornoemde stichting kan worden verlangd, dat de krachtens art. 2 van het Crisis-Rund- veebesluit 1933 verschuldigde gelden zijn voldaan ten aanzien van de partij vleesch, betreffende welke restitutie wordt ge vraagd; voorts zijn als groep van producenten van crisisproducenten erkend de houders van rundvee. Deze beschikking zal worden aangehaald onder den titel „Crisis-Restitutiebeschikking 1934 (rundvleesch)". LEVERING VAN RUNDVEE. Door de Crisis-Rundveecentrale zal ge legenheid worden geboden aan haar te le veren: runderen, welke de uiterlijke ken teeke nen van drachtigheid vertoonen en mins tens 6 maanden drachtig zijn, tenzij zij naar DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 het oordeel van de oommissie van overne ming als te hoog drachtig moeten worden beschouwd; versch afgekalfde vaarzen en koeden met normale meikgift; te: Rottterdam, Dinsdag 10 April 1934, 810 v.m., veemarkt. Gouda, Donderdag 12 April 1934, 810 v.m., veemarkt. Leiden, Vrijdag 13 April 1934, 810 vjb., veemarkt. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Dinsdagmiddag 3 April a.s. ten kantore van de Crisis-Rundveecen trale zijn ontvangen. De overnemings prijzen zijn met ingang van Dinsdag 3 April 1934 voor beide cate gorieën als volgt vastgesteld: in klasse A plus 32 cent per K.G. levend gewicht; in klasse A 28 cent per K.G. levend ge wicht; in klasse B 23 cent per K.G. levend ge wicht; in klasse C 18 cent per K.G. levend ge wicht. Van dieren in klasse C-min worden de prijzen per stuk bepaald. Beoordeeling van de vraag of de aange boden runderen van de opgegeven soort zijn en aan de door de Crisis-Rund veecen trale gestelde eischen voldoen, geschiedt door deze laatste. Wanneer blijkt, dat een rund niet van de opgegeven soort is of niet aan de door de Crisis-Rundvee-centrale ge stelde eisch volodeto, zoo zal op het uit te betalen bedrag 40 pet. gekort worden. De overige condities zijn als de vooraf gaande week. ARBEID BROODBAKKERIJEN. De wet van 1 December 1933 tot wijzi ging van de bakkerij paragraaf der Arbeids wet (uniform beginnen) treedt 1 April a.s. in werking. MR. J. J. L HARTE VAN TECKLENBURG Bij K. B. Is met ingang van 1 Mei aan mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State met dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem in die betrekking bewezen en is hij benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De wederopneming van arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf. Te Broek op Langendijk is aangevangen met de proef betreffende het plaatsen van werklooze arbeiders in het land- en tuin bouwbedrijf, met bijslag op het loon door rijk en gemeente. Het loon is bepaald op 15 per week, waarvan de tuinder 2/3 betaald en rijk en gemeente samen 1/3. Door verschillende tuinders zijn aanvragen gedaan voor één of meer arbeiders gedu rende den tijd van vier maanden, welke de proef duurt. RECHTZAKEN Geen verboden kleeding? In September 1.1. werd door de O.S.P. te Zutfen in de Buitensociëteit een vergade ring gehouden, waarop men verscheen met roode hemden en blouses. Er werd proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het uniformverbod. De kantonrechter te Zutfen heeft de verdachten echter vrijge sproken. Hij beschouwde deze kleeding- stukken niet als uniformen, omdat zij niet door de partij waren voorgeschreven. In hooger beroep heeft de rechtbank aldaar dit vonnis vernietigd en de verdachten ver oordeeld tot een geldboete. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Wijn veld t, concludeerde Maan dag tot verwerping van het te dezer zake ingestelde cassatie-beroep. Arrest: 23 April. AAEERKOTTER

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9