ALG. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR Lai DINSDAG 27 MAART 1934 DL LE1CSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE 173e JAARVERGADERIN G (Vervolg). Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester werd z. h. s. goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording. Het saldo van ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van 53.581.74. De voorzitter deelt dan mee, dat eenige moties zijn ingekomen, nadat de agenda voor deze vergadering reeds was vastge steld. zoodat zij slechts besproken kunnen worden, doch niet in stemmmg gebrac.lt. De afdeeüng Bovenkarspel wensent dat de inmenging van de regeering in de saneering van het bloembollenvak gestaakt worde. De afgevaardigde licht de motie toe. Ook de afdeeling Hoogkarspel spreekt zich tegen de saneering van regeeringswege uit, de afgevaardigde van deze afdeeling vraagt zich af, of er geen mogelijkheden bestaan om de omzet te vergrooten inplaats van lot vernietiging over te gaan. De afd. Voorhout wenscht de regeeringsinmenging te behou den. De voorzitter merkt op, dat het H. B. het oogenblik nog niet gekomen acht om te be slissen over al of niet voortgaan met de aa- neeringsmaatregelen. Dit kan pas in den loop van het jaar worden beoordeeld. Wel meent het H. B., dat de saneering niet moet worden uitgebreid. Een motie van de afd. W es tl and kwam hierop in bespreking, om het H. B. op te dragen te bevoegder plaatse de aandacht te vestigen op de billijkheid, dat bij de vaststelling van 't tuinbouwbeperkingspei- centage eerst de oppervlakte bloembollen mag worden afgetrokken, aangezien voor bloembollen reeds teeltbeperking heeft plaats gehad. Het H. B. is van oordeel, dat onderschei den moet worden tusschen die terreinen, die uitsluitend voor bollenteelt worden ge bruikt en die, waarop voor- en nateelt van bollen geschiedt. In dit laatste geval moet het tuinbouwbeperkingspercentage worden toegepast; in 't andere geval is 't billijk^dat dit niet nog eens geschiedt, daar voor bol- lenterrein reeds een beperking is toegepast. Het H.B. zal zich hierover tot de regeering wenden. Na rondvraag hield prof. dr. E. van Slog- teren, directeur van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, een lezing over: „Dringende problemen voor de cul tuur en export van bloembollen". PROF. VAN SLOGTEREN OVER PROBLEMEN VOOR DE TOEKOMST Spreker begon met te citeeren een ge deelte van een inleiding, welke hij in 1930 voor een meer beperkte kring van vakge- nooten heeft gehouden en waarin hy reeds heeft gewezen op de noodzakelijkheid om ook in de toenmalige tijden van voorspoed te onderzoeken, welke faktoren de verhou ding tusschen vraag en aanbod beheerschen. Hij is overtuigd, dat men ook nu niet alle tegenslagen uitsluitend aan de algemeene malaise moet toeschrijven en alleen van een opleving van handel en industrie ver betering kan verwachten. De te snelle en onevenredige groei van export en cultuur in de laatste 15 jaren moest wel leiden tot een wanverhouding tusschen vraag en aanbod; vooral omdat volgens spreker de zoo groote toename van de omzet van bloembollen niet uitsluitend vas toe te schrijven aan een zooveel groo- tere populariteit der bloembollen. Door de verandering in de maatschappelijke ver houdingen na den oorlog is het verbruik van bloemen buitengewoon toegenomen, waarvan ook de bloembollen automatisch hebben geprofiteerd. Tegelijk werd echter de concurrentie met andere bloemgewassen zooveel grooter, dat de. strijd voor de bloembollen veel zwaar der moet zijn geworden. De op grond van de crisis-wetgeving door de regeering tot stand gebrachte productie beperking zal zeker haar gunstige invloed doen gelden en naar gehoopt wordt 'n ver dere afzakking voorkomen. Indien men ech ter slechts door beperking van de produc tie de balans m evenwicht kan houden, dan beteekent dit minstens een stilstand en dus achteruitgang. Waren dus de crisismaatie- gelen in de gegeven omstandigheden wel de snelste weg tot verbetering van het evenwicht, toch kunnen deze als éénzijdige correctie slechts worden aanvaard als een noodzakelijk kwaad, en moet in de toe komst de aandacht blijven gevestigd op een stimuleering van de vraag, waardoor een vergrooting van de afzet wordt verkregen. Niet somber. Spreker ziet de toekomst van de bloem bollencultuur niet somber in, omdat de op pervlakte der wereld, waar bloembollen worden geteeld zoo klein is in verhouding tot het gedeelte, waar ze kunnen worden gebruikt, dat voor een product, dat zooveel goede eigenschappen bezit, een plaats moet z:jn te vinden. Wanneer men zich rekenschap geeft van hetgeen in het afzetgebied, waar bloembol len kunnen worden geplaatst, geschiedt, dan ziet men daar de laatste jaren de vol gende veranderingen optreden. 1. Het phytopathologisch onderzoek breidt zich over de geheele wereld uit en tracht in de eerste plaats voor elk lar,d, waarin het wordt beoefend, de invoer van ziek materiaal te voorkomen, zoowel om de invoer van voor andere gewassen, gevaar lijke parasieten te beletten, als om eigen landgenooten legen nadeel door ontvangst van minderwaardige producten te bescher- men. I 2. Daarnaast treedt helaas overal in de wereld een neiging tot protectie op. Men meent op economische gronden de invoer te moeten beperken en het gebruik van eigen voortbrengselen te stimuleeren en gaat door steeds hooger wordende tarieven onzen producten de concurrentiestrijd zeer moeilijk maken. Waar 1 en 2 samengaan en zgn. phyto- pathologische argumenten voor protectie- aoeleinden worden misbruikt, is elk verzet op wetenschappelijke oasis onmogelijk en kan slechts redding komen, doordat de be treffende regeeringen door het volgen van hun voorbeeld tegen hu neigen prodducten, zelf de schade van deze politiek ondervin den. De gronden in 1 en 2 genoemd moeten we echter elk afzonderlijk aanvaarden en dan is het een levenskwestie voor onze cul tuur om er in de eerste plaats voor te zor gen. dat A. aan de sub. 1 genoemde phylopatholo- gen geen grond voor rechtmatige bezwaren wordt gegeven, B. door verlaging van den productieprijs, zooveel mogelijk gepaard gaande met ver betering der kwaliteit, de concurrentie voor ons product, ondanks alle beperkende tarieven, mogelijk te maken en C. waar in het buitenland de neiging tot protectie er toe moge leiden om onze pro ducten geheel te willen doen uitsluiten is voor ons slechts bescherming te verwachten van tevreden klanten, welke een hun po pulair artikel willen behouden en hun eigen belang verdedigende tevens voor onze belangen opkomen. Met het voorgaande rekening houdende kunnen we vaststellen, dal aan de ziekteu- bestrijding met groote energie is gewerkt en zooveel is bereikt, dat we met een vol komen gerust geweten de juist in het La gerhuis geuite klachten kunnen aanhooren en zonder eenige bezorgdheid het toege zegde phytopathologisch onderzoek kun nen afwachten. Het ligt echter voor de hand, dat ook in tijden van slechte prijzen en minder loonende cultuur onze zorgen in dit opzicht niet mogen verslappen. Niet alleen in verband met de eischen van ge zondheid door het buitenalnd gesteld, maar vooral ook voor een economische cultuur. Wel zal echter nog zeer veel kunnen wor den verbeterd, doordat helaas nog al te vaak de groote zorgen aan de behandeling der bollen in Holland besteed waardeloos worden gemaakt doordat: le. de verbruikers de maatregelen nood zakelijk voor een goed bloeiresultaat ver- waarloozen en door het opplanten in be smette aarde, door het broeien bij te hooge temperaturen of op een onjuist tijdstip vele goede bloembollen verloren gaan; 2e. invloeden van klimaat in het afzetge bied of gedurende de reis zoodanig op de bollen inwerken, dat de goede bloeicapaci- teiten voor een groot deel verloren gaan. Een groot bezwaar is vooral, dat behalve het geldelijk verlies, dat door dit bederf wordt veroorzaakt, ook de goede reputatie van ons product lijdt, omdat de afnemers en ook de buitenlandsche deskundigen, maar al te zeer geneigd zijn, de gebreken aan de afzenders te wijten. De onderzoekingen in het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek in de laatste jaren verricht, hebben vooral beoogd om gedeelte]ük in overleg en samenwerking met buitenlandsche deskundigen zoodanig materiaal te verzamelen, dat de schade in de toekomst tot een minimum kan worden teruggebracht en vooral ook duidelijk wordt, dat de gebreken, welke in het bui tenland ontstaan door fouten der broeiers of ongunstige klimaatinvloeden, niet aan kwade trouw van onze kweekers of ex porteurs mogen worden toegeschreven. Spreker gaf vervolgens een overzicht van een aantal proefnemingen, waarbij in het bijzonder het verschepingsprobleem werd besproken. Hij sprak de overtuiging uit, dat gedeeltelijk door wijziging van het tijdstip van verzending in verband met het klimaat van het land van bestemming, ge deeltelijk door het gebruik van speciaal daarvoor ingerichte transportmiddelen een groote verbetering kan worden verkregen voor de bloeiprestatie's van onze bloem bollen in het buitenland, waardoor -Je vraag naar onze producten zeer belang rijk zal kunnen worden vergroot. De wijze, waarop de bloembollenkweekers, meer dan in eenige andere tak van land- en tuinbouw in ons land het wetenschappelijk onderzoek, zoowel moreel als materieel hebben ge steund, toont beter dan iets anders hoezeer zij bezield zijn met de wensch om hun producten aan de hoogste redelijk te stel len eischen te laten voldoen. Al mogen op het oogenblik de zeer ab normale verhoudingen over de geheele we reld ook sterk haar invloed doen gelden op de welvaart van de bloembollenstreek, toch heeft spreker de overtuiging, dat men zich weldra aan alle eischen, die aan hun pro ducten kunnen worden gesteld, zal aanpas sen en deze overtuiging doet hem de toe komst van de bloembollencultuur zeer hoopvol inzien. Daarvoor zijn de goede eigenschappen van de bloembollen van te groote waarde! BUITENLAND FRANKRIJK DE STAVISKY-AFFAIRE. Onderzoek naar de beleening der juweelen. Het politie-onderzoek inzake de belee ning van de Stavisky-juweelen in Londen is in vollen gang. Maandag slaagde de politie er in de ge heimzinnige Engelsche danseres op te spo ren, die met de beleening in verband wordt gebracht. Zij ontpopte zich als Miss Celia Nono, die vroeger in het Parijsohe variété van Stavisky optrad en thans verbonden is aan het Londensche café Anglais. Miss Nono, die drie en twintig jaar oud is, zou met den secretaris van Stavisky, Romagnino in relatie gestaan hebben. Zij werd Maandagavond verhoord door inspecteur Laudez van Scotland Yard, die met den door de Süreté generale naar Lon den gezonden Franschen detectieve Piece samenwerkte. Toen Nono door een journalist gevraagd werd, of zy den secretaris gekend heeft en de juweelen beleend heeft, weigerde zij een antwoord te geven. De Fransche juweelen-expert Seror heeft inmiddels in Londen de in de bank van leening van Sutten gevonden juweelen ter waarde van 7000 pond onderzocht en foto's daarvan naar Parijs gezonden. Thans wordt ook nagegaan, of zich nog meer juweelen van Stavisky in Engeland bevinden. FOTOGRAAF NEERGESLAGEN. Door woedenden generaal. De gepensionneerde generaal Bardi de Fourtou werd Maandag verhoord door den rechter van instructie in de Stavisky-af- faire. Hij wordt beschuldigd van ongeoor loofde beïnvloeding. Fourtou heeft in ver scheidene ondernemingen van Stavisky een leidende rol gespeeld. Toen na het verhoor eenige persfotografen hem op de binnen plaats van het Paleis van Justitie wilden kieken, werd de generaal zoo woedend, dat hij op hen inrende en een hunner een vuist slag toediende, die hem op den grond deed tuimelen. Het slachtoffer was een oorlogs invalide. De woedende generaal is direct door de orde dienst van het Paleis in arrest gesteld. OOSTENRIJK. DE NIEUWE OOSTENRIJKSCHE GRONDWET. Eenige hoofdtrekken. Op grond van inlichtingen van vooraan staande zijde, publjceeren de „Reichspost" en de „Wiener Zeitung" eenige hoofdtrek ken van de nieuwe Oostenrijksohe grond wet. Er zouden raadgevende organen en één eigenlijk wetgevend orgaan, n.L de bonds dag, worden opgericht. De wetsvoorstellen der regeering worden eerst voorgelegd aan de raadgevende organen, welker zittingen niet publiek zijn. .Deze organen zijn: een staatsraad, een bondsraad voor het onder wijs, een bondsraad voor handel en in dustrie en een raad voor de Oostenrijk- sche landen. Op grond van de instemming dezer lichamen werkt de regeering dan het definitieve wetsontwerp uit, dat aan den uit afgevaardigden van deze vier organen bestaanden bondsdag ter goed- of afkeu ring, zonder mogelijkheid van amendement, wordt voorgelegd. Naar blijkt uit verklaringen, die bonds kanselier Dollfuss Zondag tijdens een be tooging in Klosterneuburg aflegde, is de quaestie van de verkiezing van den bonds president tot dusver nog niet definitief ge regeld. De bondskanselier zeide, dat vol gens de nieuwe grondwet geen algemeene verkiezingen meer zouden kunnen plaats hebben, noch in den staat, noch in de bonds- landen. Hieruit zou blijken, dat het nog twijfelachtig is of zal worden vastgehouden aan de grondwetsbepaling van 1929, waarin vastgelegd is, dat de bondspresident door het volk wordt gekozen. Bovendien verkla ren de Heimwehren, dat in de quaestie van de verkiezings van bonds-president nog een overeenstemming in het bijzonder met hen moet worden getroffen. MILITAIRE ORGANISATIES VEREENIGD. Eén „Vaterlandische Front" onder Dollfuss. Het vergelijk, dat door den bondskanse lier Dollfuss, den leider van de „Heim- wehr" Starhemberg en den secretaris van het „vaderlandsche front", Stepan, buiten medewerking van vice-kanselier Fey, ge troffen is, leidt tot de volgende regeling. Alle militaire organisaties worden samen gevat in de „Wehrfront" en ingedeeld bij het „Vaderlandsche front". Leider van de „Wehrfront" is Starhem berg. „Vaterlandische Front" staat onder Dollfuss. Vice-kanselier Fey en dr. Schuschnigg, minister van onderwijs en tot dusver leider van de „Sturmscharen" tre den uit het verband. De afzonderlijke organisaties blijven voortbestaan binnen het nieuwe geheel. Het „Vaderlandsche front" wordt tot Oostenrijksche staatsbeweging geprocla meerd. Het aantal mannen, dat ertoe be- hooren, wordt gereduceerd tot 30 a 40.000. De financieele lasten zullen op dezelfde wijze als voorheen worden verdeeld. De geruchten omtrent het in het leven roepen van een. tweede vice-kanselierschap, voor Prins Starhemberg, worden ten stel ligste tegengesproken. Een Katholiek jeugdfront. Naar de „Reichspost" meldt, heeft kar dinaal Innitzer de Katholieke jeugdbonden ter bescherming van de vaderlandsche be langen vereenigd in het „Oesterreichische Jungfront". Tot leider van het front is door den kar dinaal de op het gebied van het maatschap pelijk jeugdwerk welbekende jeugdleider Hans Scheffel benoemd. Het „Oestc reiohsche Jungfront" verte genwoordigt thans de belangen der Katho lieke jeugd op vaderlandsch en staatsbur gerlijk gebied. ITALIË. De uitslag der verkiezingen. Bij de verkiezingen in Italië hebben, naar officieel wordt medegedeeld, 10.041.997 kiezers voor en 15.265 tegen de lyst van de regeering gestemd. LETLAND COMMUNISTISCHE ORGANISATIE ONTDEKT. Na lange observatie heeft de Letland- sche politieke politie 75 communistische agenten kunnen arresteeren. De meesten hunner hadden opleiding genoten in de zoogenaamde Leninschool in Moskou, een academie voor spionnage en propaganda. VIJFTIEN DIRECTEUREN AFGEZET. Door de G.P.Oe vervolgd. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn op bevel van het commissariaat voor de zware industrie 15 directeuren en ingenieurs van hun post ontheven wegens slechte leiding. Zij zijn door de P.Poe gearresteerd wegens overtreding van de wet op het staats eigendom. AMERIKA. OPZIENBARENDE VERKLARING VAN AMERIKAANSCH PROFESSOR. Een complot tegen den Staat? „Dwaas, belachelijk, fantastisch" zeggen de congres-leden als ze het hebben over een verklaring van professor W. A. Wirt, welke momenteel in Amerika zeer veel opzien baart. Wirt is een bekende hoogleeraar en hij beweert, van leden van Roosevelt's „her- sentrust" vernomen te hebben, dat zij voornemens zijn, de bestaande sociale orde in Amerika omver te werpen en door het communisme te vervangen. Hij heeft verder gehoord, zegt hij, dat de raadgevers van den president bij de komende revolutie Roosevelt de rol heb ben toegedacht van Kerenski. Later zal hij dan wel door een Stalin vervangen wor den. Daar Wirt weigert te onthullen, van wie hij deze schokkende inlichtingen gekregen heeft, zal toch waarschijnlijk dezer dagen bij het congres een motie worden inge diend tot het instellen van een nader on derzoek naar deze hersentrust-plannen. ap c> O Jan van Schaffelaar's voorbeeld heeft maar weinig navolging gevonden De moderne mensch gaat liever met een slecht onder houden auto zonder goede rem- men 100 km per uur rijden, wat toch eigenlijk even riskant is. BUITENL. BERICHTEN TORNADO TEISTERT NEW ORLEANS. Zeven blokken huizen een puinhoop. New Orleans werd Maandag geteisterd door een wervelstorm, die groote materieele schade aanrichtte en die ook slachtoffers bij de bevolking heeft geëischt. Zeven blokken huizen werden in een puinhoop veranderd. De verwarring in de stad werd nog vergroot door het feit, dat de telefoon- en licht-leidingen werden ver nield, zoodat de alarmeering van de red dingsmanschappen niet zoo snel als wen- schelijk was kon plaats hebben. Reeds zijn talrijke gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald; er liggen nog vele ge wonden onder de ruïnes. Volgens de jong ste cijfers zijn er twintig gewonden, waar van twaalf zwaar gewond. DE BRANDCATASTROFE TE HAKODATE. Het aantal dooden tot 1.556 gestegen. Het aantal personen, dat by de brandca- tastrofe te Hakodate het leven heeft verlo ren, is thans tot 1.556 gestegen. Vólgens een mededeeling der plaatselijke politie zijn 87 onderdanen van buitenland sche mogendheden, die te Hakodate wonen, door een nieuwen brand dakloos gewor den en wel vijf burgers van de sovjet-unie, negen wit Russen, twee Duitschers, één En- gelschman en zeventig Chineezen. Geen hunner heeft evenwel lichamelijk letsel op- geioopen. Tijdens den grooten brand waren negen tig gevangenen uit de gevangenis vrijgela ten, omdat deze door het vuur was aange tast. Zondag j.l. hadden zich reeds weder 63 hunner ter beschikking van de autori teiten gesteld. DE TAXI-STAKING TE NEW YORK. Weer talrijke excessen. De stakende taxi-chauffeurs, die zich na de hevige excessen van drie dagen geleden wat op den achtergrond hadden gehouden, hebben opnieuw groote opschudding teweeg gebracht. In de theaterwijk zijn twaalf auto's vernield. Het is daarbij tot botsingen I met de politie gekomen. Ook in andere dee- len der stad is het tot ongeregeldheden ge komen. Een poging van den burgemeester bij de staking bemiddelend op te treden is mis lukt. MOORDPARTIJ IN MEXICO. Eenige honderden boeren hebben een boerderij overvallen te Tariscuri, in den staat Michoacan, omdat de boerenknechten aldaar geweigerd hadden, te voldoen aan hun bevel de boerderij te verlaten. De aanvallers vernielden de huizen der werklieden en doodden vijf hunner, terwijl bovendien twee anderen levend verbrand den. Talryke personen werden gewond. LUCHTVAART RUSSISCHE STRATOSFEERBALLON. Het Aerologische instituut te Sloutsk, bij Leningrad, heeft Zondag een nieuwe po ging ondernomen met de „zelfstandige" stratosfeer-ballon. Deze onbemande ballon heeft een hoog te bereikt van 21 K.M. Alle apparaten heb ben zeer goed gefunctionneerd, zoowel bij het opstijgen, als bij het dalen. I Op 8900 meter hoogte bedroeg de tempe ratuur 50 graden Celsius beneden het vries punt. Vervolgens nam de koude af, en op 21 K.M. hoogte was het nog maar 40,7 graad Celsius koud. De mededeelingen omtrent temperatuur, luchtdruk, hygroscopische- toestand van de atmosfeer e.d. werden van de ballon uit langs draadloozen weg me degedeeld. Geen Paaschklokken. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Rus sische gemeentelijke autoriteiten het lui den van Paaschklokken hebben verboden. De buitenlandsche kolonie te Moskou zal in een kerk het Paaschfeest vieren, doch slechts buitenlanders zullen deze plechtig heid mogen bijwonen. IERLAND. O'DUFFY TREEDT WEER OP. Hij zinspeelt op burgeroorlog. Klaarblijkelijk aangemoedigd door het arrest van het Hooggerechtshof van Ier land, dat definitief heeft uitgemaakt, dat de militaire rechtbank generaal O'Duffy niet mag vervolgen, is hij Zondag gekleed in een blauw hemd opgetreden te Ennis, in het graafschap Clare, de Valera's eigen bolwerk, waar hij het woord heeft gevoerd van achter een bijna vier meter hooge ijzeren barricade. De vergadering werd door duizenden bezocht en verliep zonder incidenten. O'Duffy verklaarde dat de be weging der blauwhemden overal aan in vloed win "tende was en dat zij het land in haar greep had als een bergbrand. Hij waarschuwde het land, dat de Valera naar een dictatuur streeft. Wanneer hy er in slaagt den Senaat op te heffen, zou hij ook de onafhankelijkheid van de rechtspraak kunnen aantasten en daartoe maakte de Valera toebereidselen. O'Duffy zinspeelde verder op edn burgeroorlog. TEXTIELFABRIEK TE LODS IN VLAMMEN. Dertien arbeiders ernstig gewond. By een hevigen brand is een textielfa briek geheel verwoest. Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, werd op alle drie ver diepingen gewerkt. De arbeiders werden door de brandweer gered, doch dertien werklieden waren zoo ernstig gewond, dat hun overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk bleek. Waarschijnlijk zullen twee arbeiders er het leven niet afbrengen. De zwager van den directeur der fabriek, Lajbowitxz, sprong uit wanhoop in 't bran dende puin. De man is om het leven geko men. De brandweer slaagde er slechts in de belendende gebouwen voor het vuur te spa ren. De schade bedraagt ongeveer een half millioen Zloty. TWEE DOODEN OM TWEE STUIVERS. Te Puente del Arzobispo zijn twee man nen gedood, omdat zij weigerden twee stui vers te betalen. Twee broers, Damian en Baldomero Mo reno, die van een boerenerf een weinig kalk hadden genomen, weigerden den boer de twee stuivers te betalen, welke hij van hen wilde hebben. Bij den hoogloopenden twist, die volgde, raakte de boer zijn bezin ning kwijt. Hij greep zijn geweer en vuur de dit op de beide mannen af, die doode- lyk werden getroffen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13