MAANDAG 26 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURAk TWEEDE BLAD - PAG. 7 ATHLETIEK DE K. N. A. U. EN DE DAMES ATHLETIEK. Instelling van Commissie voor Dames- athletiek. E. N. D. A. T. niet opgeheven. Gisteren vond te Utrecht een vergadering plaats van het bestuur der Koninklijke Ne- derlandsche Athletiek Unie met de verte genwoordigers der bij de damesathletiek belanghebbende vereenigingen plaats. Aan deze besprekihgen ging vooraf een bijeen komst van de E. N. D. A. T. met als eenige agendapunt het voorstel tot opheffing van de touringclub. Het bleek, dat de weinige aanwezigen niet eensgezind van- meening waren, dat in de nieuwe koerspolitiek der K. N. A. U., naast de in te stellen Commis sie voor Damesathletiek, geen plaats kon lijn voor nog een organisatie. Het gevolg was, dat met 9 tegen 5 stemmen het voor stel tot ontbinding der E. N. D. A. T. ver worpen werd. De daarop volgende vergadering, welke onder leiding stond van den voorzitter der K. N. A. U., den heer A. J. G. Strengholt, had een adner verloop. De K. N. A. U.- voorzitter zette uiteen, wat de bedoelingen van de nieuwe Unieleiding zijn met de Commissie voor de Damesathleti k. Deze Commissie zal bestuurs-, technische, finan- cieele- en propagandistische bevoegdheden krijgen en wel in die mate, dat, behoudens de organisatorische verantwoordelijkheid jegens het Uniebestuur, van een vrgaan- de toewijzing van het zelf bestuursrecht ge- sprokerf kan worden. In deze vergadering, die drukker be zocht was dan die van de E. N. D. A. T.- betuigde men vrij algemeen instemming met de voorstellen van het Uniebestuur. Een consequentie van de houding der E. N. D. A. T. echter is, dat deze vereeniging geplaatst is geworden bij de verboden ver eenigingen, zoodat deze geen enkele be voegdheid op athletiekgebied meer heeft. De Commissie voor Damesathletiek zal bestaan uit vijf leden. Benoemd zijn reeds de heeren Hindriks, voorzitter, Mevr. Stak- man, tweede voorzitster en J. Mulder Hen gelo secretaris. De benoeming van de beide andere leden der Commissie is aangehou den. NIEUW WERELDRECORD KOGELSTOOTEN. Tijdens athletiek wedstrijden te Lafayette in den staat Louisiana verbeterde de stu dent Jack Torrance het wereldrecord ko- gelstooten met een worp van 16.30 Meter. riet wereldrecord stond tot nu toe op naam van Douda, die op 14 September 1932 het wereldrecord op zijn naam bracht met een worp van 16.20 Meter. Wel heeft de Amerikaan Sexton daarna nog een worp van 16.29 Meter gedaan, doch dit was ly- dens training en kon nooit officieel geho mologeerd worden. WANDELSPORT Gisteren is in een te Utrecht gehouden vergadering de afdeeling Wandelsport van de K. N. A. U. opgeheven en omgezet in een zelfstandige organisatie de Nederland- sche Unie van Wandelsportvereenigingen. In het bestuur der Unie werden gekozen de heer van Kolfschoten, burgemeester van Edam, als voorzitter, de heer H. H. Win ters, Amsterdam, 2e voorzitter, H. J. Kreu- gel. Utrecht, secretaris, A. Lammers, Gro ningen, pennningmeester, J. H. van der Meulen, Amsterdam, commissaris. De nieuwe reglementen van de Neder- landsche Unie voor Wandelsport werden aanvaard. De Koninklijke goedkeuring hierop zal ten spoedigste worden aange vraagd. De Unie zal een eigen orgaan op richten. In de vergadering werd aan Mevr. Pijper te Amsterdam het Bondseereteeken uitge reikt wegens haar vele verdiensten. Tot eereleden werden benoemd de heeren B. Veen Den Haag en A. Pijper-Amsterdam, respectievelijk voorzitter en penningmees ter van de thans ontbonden wandelsport- afdeeling van de K. N. A. U. Leidsche Wandelsporters. De trainingsdatum zijn in het vervolg weder iederen Donderdagavond en Zater dagmiddag 's Avond om half acht en 's mid dags om half drie uur vanaf het L.W.S.V.- clublokaal (Oud Hortuszicht Witte Singel). Deze training-marschen zijn nog voor een ieder vrij tot aan den Pelikaan-marsoh op 7 April. Inschrijvingen kunnen nog ge schieden tot aan dien datum. ZWEMMEN KON. NED. ZWEMBOND. Jaarlijksche Algemeene Vergadering. Onder groote belangstelling vond te Am sterdam gistermiddag in een der zalen van „Kransnapolsky" de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer C. F. Kellenbach, aller eerst met enige welgekozen woorden het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, dat staande door alle aanwezigen werd atangehoord. Er werd een minuut stilte in acht genomen. Voortgaande besprak de heer Kellenbach den groei van den Bond en deelde mede, dat deze thans 180 veree nigingen telde met 17.000 leden. Hij deelde voorts mede, dat door den bloei in het Oos ten en Zuiden thans de Bond vertakt is over het geheele land. De voorzitter bracht dank aan degenen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt voor den K. N. Z. B. en memoreerde de samenwerking, die zich thans meer en meer uitbreidt tusschen den K. N. Z. B. en den Ned. Ind. Zwembond en vestigde daarbij de aandacht op de op 1 April a.s. te houden wedstrijd Holland Indië in het Sportfondsenbad, te Amster dam. De volgende punten hadden een zeer vlot verloop. Notulen van de buitengewone alge meene vergadering van 17 December, de jaarverslagen, het financieel verslag en de begrooting voor 1934 werden alle behou dens enkele kleine wijzigingen, goedge keurd. Uit het rapport van den kas-controleur, den heer Langelaar uit Rotterdam, bleek, dat de penningmeesteresse mevr. de Dood- Koenen, décharge kon worden verleend. De heer Langelaar werd tevens in zijn functie herkozen. In de pauze werd door het lid van ver dienste, dr. K. H. van Schagen, inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding te Am sterdam, een zeer interessante lezing ge houden over het zwemmen. Diverse voorstellen van het Bondsbe- stuur tot wijziging van het huishoudelijk reglement, o. a. dat van de amateurs, wer den aangenomen. Besloten werd de heer A. S. Sirks uit Rotterdam tot lid van verdienste te benoe men. Aan de H. D. Z. werd tevens aan het begin van de vergadering de kampioens medaille voor waterpolo dames uitgereikt, evenals een tweetal medailles voor Willy den Ouden behaald op wedstrijden in En geland. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd wederom Amsterdam vastgesteld. Van de rondvraag werd, zooals gebruike lijk een druk gebruik gemaakt. Hierbij kwam o. m. ter sprake het houden van een winterkampioenschap en den Tour der Hongaren. De op- en aanmerkingen werden alle tot bevrediging van de sprekers van bestuurs- zij debeantwoord. De verkiezing voor het bestuur hadden tot resultaat, dat tot vice-voorzitter in de platats van het atftredend lid, prof. Ir. A. L. A. Schoemaker, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stelde, gekozen werd de heer dr. J. M. Kolff te Rotterdam met 274 van de 309 uitgebrach te stemmen. De aftredende secretaris, de heer A. W. Sabel werd herkozen met 283 stemmen, terwijl in de plaats van dr. Kolff tot 2e secretaris de heer C. Altink uit Utrecht wterd gekozen met 273 stemmen. De heer J. C. J. Hageraats, te Almelo, werd met 308 stemmen herkozen, als penning- metester. De leden van de waterpolo-commissie, "mevr. S. W. de Dood-Koenen (Amsterdam) en de heer H. H. Loeven (Den Haag) wer den herkozen. Tot secretaris van de Technische Com missie werd met 251 stemmen gekozen, de heer P. H. J. Dogger (Amsterdam). Na afloop van de vergadering, die onder de zeer bekwame leiding van den heer Kel lenbach, een bijzonder vlot verloop heeft gehad, werd nog een film vertoond van de Jeugd-wedstrijd FrankrijkHolland te Parijs. NIEUWE WERELDRECORDS VAN KOJAC. George Kojac heeft te New Brunswick (New Jersey) het werel/d-recond rugzwem- men op 440 yard en 500 yard verbeterd. De eerste afstand legde hij af in 5 min. 28.8 sec., de tweede afstand in 6 min, 14.2 BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. PERSONEELE COMPETITIE. De uitslagen der wedstrijden voor de personeele competitie zijn: Eerste afdeeling. B. Teegelaar (250) 197 18 59 10.94 W. F. Karstens (135) 135 18 20 7.50 B. Teegelaar (250) 152 25 42 6.08 W. F. Karstens (135) 135 25 39 5.40 J. Bruinincks (250) 250 36 27 6.94 G. M. Teegelaar (160) 145 35 21 4.14 B. de Roo (175) 96 23 23 4.17 G. M. Teegelaar (160) 160 23 27 7.61 B. ds Roo (175) 175 27 26 6.48 W. F. Karstens (135) 123 26 .31 4.73 B. Teegelaar (250) 161 15 34 10.73 J. Bruinnincks (250) 250 15 59 16.66 De eindstand in deze afd. is: gew. verl. car. h.s. a.g. pnt. J. Bruinnincks 7 1 1905 69 10.13 14 G. M. Teegelaar 5 3 1235 39 6.05 10 B. Teegelaar 3 5 1613 64 9.65 6 W. F. Karstens 3 5 953 39 4.74 6 B. de Roo 2 6 1052 32 5.65 4 De verdere uitslagen zijn: Derde afdeeling. P. Meijers (125) 98 35 15 2.80 Th. Ouwerkerk (125) 125 35 10 3.57 C. v. d. Burg (125) F. W. Veltman (125) 124 46 18 2.69 125 46 12 2.73 Vierde afdeeling. F. Kerkvliet (120) 87 54 11 1.61 J. J. Mulder (125) 125 54 9 2.31 G. Teegelaar (125) 105 55 10 1.90 F. v. d. Wijngaarden (125) 125 55 15 2.27 Vijfde afdeeling. N. v. d. Hoogt (90) 77 60 9 1.28 J. Kerkvliet (100) 100 60 8 1.66 Zesde afdeeling. D. Zirkzee (100) 100 59 10 1.69 N. N. (100) 96 58 14 1.62 P. Lageas (100) D. Roest (100) Zevende afdeeling. D. v. d. Veer (75) 70 37 6 1.89 A. Moseman (75) 75 37 14 2.02 TOERISME VOORJAARSTOCHTEN A. N. W. B. 1000 km. rit door België en Frankrijk. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland heeft dit jaar weer een 1000 km. rondrit per auto en per motorrijwiel uitge schreven, ditmaal door België en Frankrijk. Voor de vierde maal organiseerde de Bond een dergelijken rondrit. In het eer ste jaar (1931) werd een tocht door Duitsch- land gereden; in 1932 door België, Luxem burg en Duitschland; in 1933 naar de Harz en voor 1934 is de keuze gevallen op Bel gië en Frankrijk. Bij de samenstelling van dezen rit naar Frankrijk moest er rekening mee gehouden worden, dat men tweemaal door België moet rijden en het, althans voor de heen reis, niet mogelijk is, in dat land de aan natuurschoon rijkste wegen te kiezen, zon der zooveel tijd voor België te besteden, dat er geen gelegenheid meer zou zijn veel van Frankrijk te zien. Daarom is een be trekkelijk korte route door België gekozen, die echter wel in den smaak der toeristen zal vallen, nl. die van Vlissingen via Bres- kens langs de bekende Belgische badplaat sen. Van Ostende naar het mooie gedeelte van Frankrijk voert de weg door een be langwekkende streek, het bekende nog vrijwel boomlooze oorlogsgebied en verder over Ryssel, Compiègne, Versailles, Fon- tainebleau (het zuidelijkste punt op dezen tocht) en van hier terug over Reims, Mé- zières, door het schilderachtige Maasdal over Dinant, naar Luik en via Gulpen weer naar huis terug. Wie van Ostende af een anderen weg wil nemen, kan van daar rijden over Nieuw poort, Veurne, Duinkerken, Calais naar Boulogne s. Mer en de bekende badplaats Le Touquet en verder over Montreuil, Amiens, Noyon, weer naar de hoofdroute. Dit is een omweg van 123 km. Met opzet is de weg niet door Parijs ge leid, aangezien de 1000 km. rit o.a. ten doel heeft toeristen, die nog niet veel in het buitenland per auto gereden hebben, op een gemakkelijke manier vertrouwd te ma ken met het autorijden in andere landen. Parijs is niet zoo gemakkelijk per auto te doorkruisen, hetgeen echter niet wegneemt, dat ieder vertrouwd automobilist gerust kan worden aangeraden eens een proef te nemen. Men kan aannemen, dat wie in Nederland goed kan rijden, ook Parijs best kan doorkruisen. De verkeersregels in Frankrijk zijn vrijwel dezelfde als bij ons; echter gebruikt men slechts zelden de roo- de richtingaanwijzers en geeft alleen tee- kens met de hand. Wie Parijs wil bezoeken, kan afslaan bij Pontoise of Versailles, maar de aangegeven weg loopt om Parijs heen, eerst door het dal van de Oise, met zijn villa's en buiten verblijven van de Parijsche forensen; na Pontoise heeft men een schitterenden weg door de mooie bosschen van St. Germain en Versailles en daarna een uitstekenden weg naar Fontainebleau. De deelnemers ontvangen een handig boekje, met nauwkeurige beschrijving van de route, opgaaf van hotels, van de voor naamste verkeersregelen van de belang rijkste bezienswaardigheden, merkwaar dige gebouwen enz., en voorts plattegron den met plaatsbeschrijving van Blanken- berghe, Brugge, KnockeDe Zoute, Luik, Oostende. Bovendien ontvangen zij, na volbrachten tocht, de door den A. N. W. B. uitgeloofde herinneringsplaquette. Zij kun nen den rit, die ook in tegengestelde rich ting kan worden gereden, aanvangen in iedere plaats in Nederland en verlaten het land bij Sluis, dan wel bij Gulpen. Voor het afleggen van den rit is men aan geen tijds duur gebonden, mits het geheele parcours vóór 31 October is afgelegd. Rondritten en wandelingen in Nederland. Ten einde het toerisme in eigen land aan te moedigen, heeft de A. N. W. B. ook weer eenige rondritten en rondwandelingen door Nederland ontworpen. Nog vóór Paschen, met ingang van 29 Maart, zijn de volgende opengesteld: 1. Rondrit voor auto's, motorrijwielen en rijwielen rondom het Usselmeer, een mooie tocht vol afwisseling door verscheidene provincies en langs de schilderachtige ste den rondom de voormalige Zuidperzee, over een afstand van 478 km. 2. Rijwielrondrit door Noord- en Zuid- Holland (243 km.). 3. Rondwandeling door het Gooi (53.5 km.) In voorbereiding zijn nog een rondwan deling door N. O. Utrecht en een rijwiel- rondrit door het Gooi en Utrecht. De rondrit te paard door Nederland, die dit jaar ook weer wordt uitgescchreven, komt in hoofdzaak overeen met dien in 1933. Ten gerieve van de ruiters is een Reiswijzer door Nederland samengesteld, met een verzameling ruiterroutes en een stel kaarten, waarop de ruiterverbindingen zijn geteekend. Bovendien is een rondrit te paard rondom het IJsselmeer samenge steld, nadat toestemming was verkregen, dat ruiters toegelaten worden op het voor den spoorweg bestemde gedeelte van den berm va nden Afsluitdijk, waar zij dus een niet verhard gedeelte langs den geheelen Afsluitdijk voor zich gereserveerd vinden. Deelnemers aan deze rondritten en rond wandelingen ontvangen na afloop des A. N. W. B.-plaquette en voor de ruiters zyn ook weer de populair geworden zilveren bekers uitgeloofd. NAAR SOGNEFORD EN IJSLAND. De Holland—Amerika lijn organiseert behalve pleizierreizen naar Oslo en Ko penhagen (per s.s. „Volendam", 1421 Juni) en naar Lissabon en Vigo (per s.s. „Veendam", 2030 Augustus) ook een va- cantiereis naar de Sognefjord en IJsland per s.s. „Veendam", van 5 tot 16 Juli a.s. Over een bezoek aan de Sognefjord be hoeft niet veel gezegd te worden; vrijwel iedereen heeft gehoord van deze wonder - schoone, diep het land indringende fjord. Een reis naar IJsland is echter een uni cum en juist omdat dit land, vermoedelijk door zijn geisoleerde ligging, nog door slechts enkele Nederlanders is betreden, gelooven wij dat er voor dezen tocht naar IJsland, het land met de geisers, warme bronnen, uitgedoofde kraters en interes sante lavaformaties, veel belangstelling bij het Nederlandsche publiek zal bestaan. Een vouwblad met interessante bijzon derheden aangaande deze reis vermeldt nadere bijzonderheden. SCHAKEN NAAR EEN NED. R. K. SCHAAKBOND. Er worden pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een Ned. R, K. Schaakbond. Dezer dagen is er een verga dering gehouden te Den Haag op initiatief van het bestuur van het R. K. Haagsch Schaakverband. Daarbij waren uitgenoo- digd en vertegenwoordigd de besturen van het R. K. Schaakverband van Leiden en van Rotterdam. Het bestuursvoorstel was om als eersten aanloop een competitiewed strijd te spelen tusschen de verschillende groepen van de drie genoemde R. K. Schaakverbanden. Rotterdam voelde daar niet veel voor, aangezien zij van meening was, dat Leiden en Den Haag slechts twee de en eerste klas schakers zouden kunnen aanbrengen, die, gelet op de klinkende na men van bekende Hoofdklassespelers van het R. K. Rotterdamsch Schaakverband te gen deze heeren met geen schijn van kans in het krijt kunnen treden. Rotterdam be loofde evenwel alle medewerking en was van meening, dat met een juist gevoerde actie het doel wel bereikbaar zou zijn. Om tot het doel te komen, althans tot een tast baar begin tot het bereiken van het doel werd na gehouden bespreking het volgen de besluit genomen: allereerst zullen Leiden en Den Haag trachten alle R. K. schakers te brengen in R. K. verband. Vervolgens zal getracht worden door het houden van wedstrijden tusschen de districten Den Haag en Leiden een twintig a dertigtal van de beste schakers in 'n juiste bordenindee- ling te brengen. Deze groep zal dan tegen een evengroot aantal schakers van het R. K. Rotterdamsch Schaakverband een mas sakamp houden, waarschijnlijk te Den Haag Dat kan een interessante en demonstra tieve wedstrijd worden waardoor de aan dacht van de Ned. R. K. Schakers op de beweging gevestigd wordt. Daarbij of daarna is het de tijd een Comité te vor men voor verdere actie. R. K. schakers, die nog niet zijn ingedeeld in R. K. Schaakverband en willen medewer ken dit doel te bereiken kunnen zich aan melden: voor Leiden en Zoeterwoude bij H. B. Stipdonk, Vliet 41, Leiden; voor Lisse en Omstreken bij N. v. d. Poel, Julianastraat 96, Lisse; voor Roelofarendsveen en Omstreken bij G. A. van Rijn B 361 Roelofarendsveen; voor de Zilk en Omstreken bij F. Kap- tein, Stationsweg 14, de Zilk. Verdere inlichtingen kunnen worden ver strekt door den secretaris van het R. K. Leidsch Schaakverband, den heer G. A. van Rijn B 361, Roelofarendsveen. PAARDENSPORT COURSES OP DUINDIGT. De inschrijvingen voor den Tweeden Paaschdag. Blijkens het O. B. in Het Paard zyn bij de Commissie van Eigenaren tot voortzet ting van de courses op Duindigt, de vol gende inschrijvingen ontvangen voor de courses op 2 April (2den Paaschdag). I. Albatrosprijs: Pr. dr. 4de klasse over 1740 m., prijzen f 300 en f 25. 1. Welvaart van Duindal; 2. Xilandra G.; 3. Willy Quettevilles; 4. Willy S.; 5. Yankee Scott; 6. Welkom; 7. Wully Scott; 8. Wil- fried K., alle 1700 m.; 9. Wilhelm; 10. Willy Duffy, beide 1740 m.; 11. Up to date; 12. X. Doorlooper; 13. Varia, alle 1760 m.; 14. Vor stin Maria 1780 m. n. Ave Caesarprijs: Serie prijzendraverij lste kl. te loopen in 2 series, de tweede met uitzondering van den winner van de eerste Afstand 1700 meter. Prijzen: lste serie f 250 2de serie f 250 en f 25. 1. Sire Axworthy K.; 2. Uitblinker K.; 3. Robert E. Lee; 4. Evalee Hanover, alle 1700 m.; 5. baron Silvester; 6. Calumet Aster; 7. Quettevillezoon; 8. Fatima; 9. The Gleaner; 10. Senator Brewer; 11. Trumpf König; 12. Druy; 13. Fanfare; 14. Calumet Bastle; 15. Guy Bingen, alle 1720 m. III. Ostra Romanaprijs. Prij zendraverij 2e en 3e klasse over 2000 meter. Prijzen f 250 en f 25. 1. Vendu 2000 m.; 2. Tanny See v. Kerri gan; 3. Vlieger D.; 4. T. Akista; 5. Xuthus, alle 2020 m.; 6. Vaz Dias 2040 m.; 7. Sister Patrick M.; 8. Victoria, beide 2060 m. IV. Alcantaraprijs: Prij zendraverij 4de kl. over 2040 m. Prijzen f 300 en f 25. 1. Welvaart van Duindal; 2. Xilandra G.; 3. Wully Scott, allen 2000 m.; 4. Willy Bel- win; 5. Waldeck Piermont, beide 2040 m.; 6. Tom Mix; 7. Winnie Scott; 8. Varia, alle 2060 m.; 9. Voici 2080 m. V. Eerste Meerrijdersprijs: Handicap le kl. over 2000 meter. Minimu mgewicht 77.5 kg. Prijzen f 250 en f25. 1. T. Akista 2000 m.; 2. Trotteur 2040 m.; 3. Arnim; 4. Guy Bingen; 5. Edzard, alle 2060 m.; 6. Olympia; 7. Victoria; 8. Uitblin ker K.; alle 2080 meter; 9. Lockner; 10. Diamant Bleu; 11. The Gleaner, alle 2180 meter. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij inlichtingen ver- schfafen omtrent de kosten van een boot reis AmsterdamBorneo. Antwoord: Wend u tot een reisbu reau, dat u gratis inlichtingen daaromtrent verstrekt. LAND- EN TUINBOUW WERK VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft Maart. Op een betrekkelijk klein stukje grond kan men soms vele groenten telen, mits oordeelkundig aangepakt, door tusschen- of combineerende teelten. Een paar voorbeel den willen we hiervan noemen. In de eer ste plaats Spinazie, deze levert ons de eer ste jonge groente. Men heeft hiervan ver schillende soorten. Gewoonlijk wordt voor vroeg zaaien gebruikt: scherpzaad-breed- blad, voor later zaaien „rondzaad", omdat men beweert, dat deze niet zoo spoedig doorschiet. Spinazie kan zeer vroeg ge zaaid worden, begin tot half Maart is wel de geschikste tijd voor vroege spinazie. Een paar dagen voor wij ze zaaien, gaan wij ze vermengen met vochtig zand, en. zetten ze alsdan op een iets warmere plaats. Al naarmate het warm of minder warm geplaatst wordt, kan het eer of la ter gezaaid worden, maar in ieder geval vóór ze begint te ontkiemen, waarvoor vaak al een week noodig is; warm ge plaatst, kan het eerder. Dit heeft ook het voordeel, indien men direct geen gele genheid mocht hebben, op een bepaalden tijd zoo spoedig mógelijk te zaaien, dat men dan even goed thuis het zaad met vochtig zand kan vermengen; het komt dan even spoedig op na gezaaid te zijn in de aarde, als zaden die men droog uit zaait. Ook vooral het zaad van wortelen vermengen wij met zand, daar dit anders zeer lang in den grond ligt, wat vooral bij gronden, waarin veel vreterij aanwezig is, voordeelig is daar zaden, die langzaam op komen, den meesten last van vreterij heb ben. Het vermengen met zand heeft bo vendien nog dit voor, inzonderheid voor een leek, dat men kan zien wat en waar hij gezaaid heeft. Het spreekt vanzelf: hoe verder in den zomer, des te spoediger ont kiemt het zaad; we laten alsdan het ver mengen met vochtig zand achterwege; vlak voor het uitzaaien kan men het doen, als men wil, met droog zand, om een re gelmatig uitzaaien te bevorderen. Hoe diep moeten wij zaaien? In den re gel zaait men zoo diep, als het zaad dik is. Dit kan echter volstrekt piet als algemeene regel gelden. Aardappels b.v. worden vaak dieper geplant dan ze dik zyn. En voorts heeft men rekening te houden met den vochtigheidstoestand van den bodem. Men denke evenwel vooral hierom, dat men fijne zaden als: sla, raapstelen, postelein e.a., niet te diep zaait. Op gewoon van te voren gelijkgemaaktén grond, boven op zaaien, en dan slechts een weinig onder- harken is voldoende. Wij hebben gedurende vele jaren proe ven genomen met op rijen of regels zaaien, dit beviel en bevalt ons nog steeds uitste kend. Het rij en-zaaien heeft het voordeel, dat het 't schoonhouden en br werken van den grond vergemakkelijkt ffi den regel- matigen groei bevordert, waardoor dus de oogst vervroegd wordt. Het op rijen ge zaaide staat netter, volgens sommigen, en wil men in de beginnende groeiperiode aan de grenten een oplossing van Chili- of kalksalpeter toedienen, dan gaat dit tus schen de rijen beter dan op breedwerpig gezaaide bedden; men behoeft dan het ge was niet te raken. De rijen neme men pl.m. 15 c.M. van elkaar! Zeer eenvoudige combinatieteelt is ze ker: vroege spinazie of raapstelen, ver mengd, tegelijk, met één derde radys. Zoo dra de radijs goed is, wordt deze geoogst, en zal de spinazie absoluut niet hinderen. Nu kan men weer tusschen de spinazie of raapstelen met radys, bloemkool planten. Deze wordt na het zaaien der spinazie ge plant, op afstanden van een halve meter op de rij en 75 c.M. de rijen onderling van elkaar. Nog vóór de bloemkool geplant wordt, zet men de slaplanten, die in Oc toberNovember onder glas gezaaid zijn en bij iederen groentekweeker wel zijn te bekomen mét bloemkool. Voor de bloem kool wordt deze vroege groenten geoogst. Veel in gebruik is ook kropsla uit te plan ten (overwinterde) op rijen van 3540 c.M. van elkaar, en op de rij plus minus 30 c.M. Daarna plant men de bloemkool tusschen de sla-rijen, telkens een tusschen- ruimte overslaande. Eer de bloemkool de volle ontwikkeling verkrijgt, is de kropsla reeds verwijderd, zoodat beide artikelen elkander volstrekt niet hinderen. De sla plant men half Maart. Na de bloemkool kan natuurlijk nog een gewas geteeld wor den, waarvoor men wel gebruik maakt van stoksnijboonen; voor kleine tuintjes is dit minder gewenscht, en zijn stamspercie- boontjes meer aanbevelingswaardig. Men kan late boontjes zaaien bijv. in Juni als de oogst der bloemkool geheel is afgeloo- pen, of wel vroege boontjes, gelijk met de bloemkool en sla, op de volgende manier: bloemkool o o o o boontjes boontjes bloemkool boontjes sla boontjes bloemkool Op die manier behandeld, hebben wjj bij gunstiger zomers na de boontjes nog weer de andijvie geplant en geoogst, wat zeer goed ging. Indien men in plaats van kropsla: spinazie of raapstelen met radys als tusschenteelt gebruikt, kunnen de boontjes geplant worden, wanneer deze ar tikelen geoogst worden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7