NEEM MORGEN UW KLMLIJE MEE! WAALS HaarSemmerstr, MAANDAG 26 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. HEEFT GEEN GEWICHT, VEREISCHT GEEN PLAATS BIEDT VEEL GEMAK BOVENDIEN KOMT ZOO'N MAKKELIJK STOELTJE ALTIJD NOG TE PAS 5282|..f 1.75 TELEGRAFISCH WEERBERICHT «aar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Maart 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 770.3 te Hernösand. Laagste ba-ometerst.: 743.8 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 27 Maart: Zwakke veranderlij ke wind, later uit OoG.ilijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Het hooge drukgebied over de Britsche Eilanden dat gisteren opklaring bracht, trok naar Scandinavië, terwijl zich bij IJs land een diepe depressie vormde, die thans naar het Noord-Oosten aftrekt en door een belangrijk hooge druk gebied wordt ge volgd. Een secundaire over de Britsche Eilanden kan tijdelijk de bewolking wat hooger doen drijven zonder veel kans op neerslag. In Scandinavië kwam weer vrij sterke vorst voor en ook in Zuid-Duitsch- land kwam lichte vorst voor. Behalve in Oost-Frankrijk is de bevolking vrij zwaar, in Oost-Duitschland en bij het Kanaal valt j regen, op IJsland sneeuw. Behalve aan de Noorsche kust is de wind nergens storm achtig, maar de temperatuur is bijna over al onder normaal. Voorloopig is nog vrij kalm weer met weinig of geen neerslag etn af en toe zonneschijn te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 6.52 uur tot Dinsdagmorgen 5.19 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Dinsdag 27 Maart voorm. 12.07 uur en nam. 12.39 uur. „De Princevlag". Het hoofdbestuur van „De Princevlag" heeft hedenmiddag aan het paleis van wij len H. M. de Koningin-Moeder een grooten krans van aronskelken en orchideeën afge geven namens alle af deelingen van „De Princevlag". Voorts is namens de vereeni- ging een rouwadres aan de Koninklijke Familie gezonden. Alle afdeelingen van „De Princevlag" zullen op den begrafenisdag te Den Haag vertegenwoordigd zijn. De Haagsche afdee- ling komt Dinsdagochtend bij het hoofdge bouw van den Postchèque- en Girodienst op het Spaarneplein bijeen, waarna succes sievelijk de andere afdeelingen uit alle dee- len des lands zich erbij zullen aansluiten op den weg, dien de rouwstoet volgt. Het hoofdbestuur heeft voorgeschreven, dat alle deelnemers moeten zijn voorzien van een vlag, waaraan een groote rouw strik met lamfers, terwijl het onderste ge deelte van de vlag aan den stok moet zijn verbonden. De leden van de vlaggen vendels dragen de sjerpen omkleed met rouwfloers. De Princevlag-tamboers- en pijperscorp sen zullen eveneens zich langs den weg scharen. De tamboers en pijpers dragen al len een rouwband om den linkerarm. De trommen en de bazuinen worden bekleed met rouwfloers. De aan de Haagsche af- deeling onlangs aangeboden schelleboomen en het nieuwe vaandel worden eveneens medegenomen, alles in ruime gewaden van crêpe gehuld. De verschillende afdeelingen zullen zich met vieren en de vlag links dragende naar hun plaats langs den weg begeven. Bij iede re afdeeling van buiten de stad komt een crde-commissaris van de Haagsche afdee ling, ten einde den weg aan te wijzen en de verschillende door de politie te geven bevelen te helpen uitvoeren. H.M. de Koningin te Delft. Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Nieuwe Kerk te Delft. Hare Majesteit arriveerde per auto. in gezelschap van de Prinses Von Er- bach aan de kerk, waar zij werd verwel komd door den burgemeester, Mr. G. van Baren. H. M. de Koningin bezichtigde de kerk en bracht ook een bezoek aan den grafkel der. Na een verblijf van ruim een uur ver trok Hare Majesteit naar den Haag. Herdenkingsconcert Utrechtsch Stedelijk Orkest. In de groote zaal van Tivoli te Utrecht heeft het Utr. Stedelijk Orkest Zaterdag avond een concert gegeven gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moe der Medewerking verleende daarbij het koor der afdeeling Toonkunst. Het podium was in een stemmige rouwversiering ge bracht. Onder de aanwezigen bevonden zich Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen vergezeld van zijn secretaris dr. J. Geerdink, de vicaris- generaal van het Aartsbisdom Mgr. Th. Huurdeman, de waarnemend Commissaiis der Koningin, de heer J. Kettlitz, de burge meester mr. dr. ter Pelkwijk, de rector- magnificus der Universiteit dr. C. W. Star Busmann e.a. Buitenlandsche gasten. Aan het Hollandsohe Spoor-station arri veerde Zondagavond met de Pullnian van acht uur de Freifrau baronnesse Von Doernberg, geboren prinses Von Erbach Schönberg, die haar intrek nam bij gra vin Van Lynden van Sandenburg. Zij is onder veel publieke belangstelling per hof- auto afgehaald door prinses Juliana. Met den Duitschen avondtrein arriveerde omstreeks kwart voor acht de erfprins Von Erbach Schönberg, die in het paleis aan het Noordeiinde logeert en om tien uur kwam aan hetzelfde station de erfprinses, van Waldeck en Pyrmont aan, die haar in trek heeft genomen in het kasteel „Oud Wassenaar". Aan het Hollandsche Spoor-station kwam omstreeks denzelfden tijd de minister-pre sident van Luxemburg, de heer Beoh, aan, die in hotel Des Indes logeert. Hedenochtend arriveerden aan het Staats spoorstation te Den Haag met den trein van 9.52 uur de Erfgroothertog van Olden burg met de Erfgroothertogin. Met den zelfden trein kwalïien aan de Prins en Prin ses Maximiliaan van Waldeok en Pyrmont. Met den trein van 16.25 komen hedenmid dag aldaar aan de Erfprins en Erfprinsis van Wied en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg. Tegen 5 uur worden ver wacht Prins Hubertus en Hertogin van Sak sen Coburg Gotha, terwijl de Vorst en de Prinses van Bentheim en Steinfurt te on geveer 6.30 uur per auto zullen aankomen. Al deze vorstelijke personen hebben him intrek genomen in het Kasteel Oud-Wasse naar. Prins Eugen van Zweden, die eveneens met den trein van 16.25 S.S. arriveerde, be gaf zich naar het Paleis in het Noordeinde. Aan het H.S.M. station arriveerde met den trein van 15.57 uur Prins Karei van België, Graaf van Vlaanderen, die zich naar het Paleis in het Noordeinde begeeft, en te 19.57 Prins Felix van Luxemburg, die zijn intrek neemt in het Hotel des Indes. In den loop van den namiddag werden nog verwacht de Prins en de Prinses van Wied, die eveneens in Kasteel Oud Wasse naar zullen vertoeven, alwaar ook de Her tog van Saksen Coburg en Gotha wordt verwacht. Naar wij vernemen, bezichtigt H. M. de Koningin ten Paleize Voorhout herhaalde lijk met groote belangstelling het zeer aan zienlijke aantal kransen, palmtakken en bloemstukken, welke door Staatstoofden, vorstelijke personen, ook uit Indië, door Hooge Colleges of Regeeringspersonen, als mede door tallooze instellingen en ver- eenigingen in binnen- en buitenland en door particulieren als laatste groet aan H. M. de Koningin-Moeder zijn gezonden. Voorzoover zulks niet uit de aangehechte linten bleek heeft H. M. doen informeeren van wie de bloemen afkomstig waren en zorg gedragen voor rangschikking in ver band met de begrafenis. Overtuigd, hoezeer in alle geledingen van het Nederlandsche bedrijfsleven diepe ontroering wordt gevoeld bij het verschei den der Koningin-Moeder, zullen de Ka mers van Koophandel en Fabrieken als wettelijke vertegenwoordigers van handel en nijverheid zich bij de uitvaart doen ver tegenwoordigen. De Burgemeester van Delft heeft daartoe op verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken ter plaatse voor de Voorzitters en de Secretarissen der Kamers plaatsen gereserveerd ten einde hen in staat te stellen aldaar een laatsten eerbiedigen groet namens het Nederland sche bedrijfsleven te brengen. Namens alle Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland is door de heeren A. G. Verbeek en Mr. J. E. Claringbould een krans met de nationale kleuren als eer biedige hulde ten paleize aan het Voprhout neergelegd. STADSNIEUWS VERBETERING WEG LEIDERDORP— AARDAM. Vanwege Ged. Staten der Provincie Zuid-Holland werd heden aanbesteed het verbeteren van een gedeelte van den weg LeiderdorpAardam weg vak van de kom van Leiderdorp tot den Munnikenweg, be staande uit het verbreeden van het be staande en het maken van een nieuw ge deelte weglichaam, het maken van een dui- kerbrug van gewapend beton, het aanbren gen van een gewalste fundeering en het aanbrengen van een oppervlaktebehande ling, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken in de gemeente Leider dorp. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Kraayenveld's Aannemings My. en R. Hofman te Haarlem voor 44.450. Bloemenweek Breestraat De Bloemenweek in de Breestraat is Za terdag geëindigd. Of deze week succes heeft gehad? Ongetwijfeld: ja. Zonder eenige aarzeling, zonder eenig voorbehoud, durven we constateeren, dat het succes vaststaat. Wij weten niet, of er meer verkocht is, dan er waarschijnlijk anders omgezet zou zijn. Maar verondersteld wat wij niet hee- lemaal zouden kunnen gelooven dat er voor geen cent meer verkocht is, toch heeft die bloemenweek succes gehad. Een succes, hetwelk hierin bestaat, dat winkels en artikelen weer 'ns zeer spe ciaal onder de aandacht zijn gebracht; dat velen zeer nauwkeurig en met ongewone attentie de winkel-etalages hebben bezich tigd. Leiden is een uitstekende winkel-stad. Men kan, over het algemeen, elders niet beter en billijker terecht. Maar dat moet het publiek weten! Publiciteit, reclame en nog eens reclame is noodig vooral nu, nu ook velen, die nog voldoende of zelfs ruimschoots voldoende koopkracht be zitten, veel minder kooplust hebben. Dezulken moeten de winkeliers nu t r e k- ken, als 't ware tot koopen dwingen. Dat begrijpen de winkeliers, die nu eer der meer dan minder adverteeren dan voor heen. Dat hebben getoond te begrijpen de Bree- straat-winkeliers, die hun, Bloemenweek hebben georganiseerd. Door schijnwerpers is enkele dagen van deze Bloemenweek het Rijnlandshuis ver licht geworden. (Na de dood van de Ko ningin-Moeder is dö-.verlichting niet voort gezet). Dat was iets heel moois en nuttigs. Nut tig in geestelijk opzicht! Men leert zóó net publiek de aandacht richten op gebouwen, waarvan de schoonheid een verkwikking is temidden van zoo veel leelyks uit later tijd, er) die toch duizenden voorbyloopen zonder ze te zien! Gebouwen, zooals onze stad er meerderen rijk is. Men moet zoo iets meer doen. Het gemeentebestuur zal daartoe o.i. graag alle gewenschte medewerking verleenen. HET OVERLIJDEN VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Nadat wijlen H. M. de Koningin-Moeder in den dienst van Zaterdagmorgen reeds in het gebed was herdacht, werd Zondag middag te Harer nagedachtenis vanwege de Ned. Israël. Gemeente alhier, nog een spe ciale rouwdienst in de Synagoge gehouden, welke voor deze gelegenheid in rouwge waad was gestoken, doordat de lichten met rouwfloers waren omhangen. De eerw. heer V. E. Bloemkoper reci teerde de inleiding tot den dienst, waarna bij geopende Arke een gebed voor de zielerust van de overleden Vorstin werd uitgesproken. Na de recitatie was eenige Psalmverzen werd, wederom bij geopende Arke, het ge bed voor het Koninklijk Huis uitgespro ken. Hierna betrad de voorganger der Ge meente, de eerw. heer Bloemkoper, het spreekgestoelte voor het uitspreken van een rouwrede. Naar aanleiding van een Talmudisch woord, waarin ons de moreele verplichting wordt opgelegd hem of haar, die zich bij zijn of haar leven als wijze doet kennen, bij zijn verscheiden te eeren, wil hy deze uitspraak opvatten, zooals dit de groote Koning Salomo deed in het Boek der Spreken: Wie is de wijze? Degene uit wiens daden een edel karakter spreekt, die niet alleen voor ziohzelve leeft, maar een levend voorbeeld is voor anderen in braaf heid en edelmoedigheid. Wanneer een spreuk op iemand toepasselijk is, dan is dit zeer zeker in hooge mate het geval op de Hooge Vrouwe, tot wier nagedachtenis men samengekomen is. In treffende woorden herdacht de spr. al het goede, dat het ge- heele Nederlandsche Volk aan de overle den Vorstin heeft te danken. Haar leven was menschlievendheid. Wij, Joden, zijn zeer zeker verplicht van onzen dank getui genis af te leggen, aldus spr., Met een: Moge de Koninklijke Familie zich getroost gevoelen in Haar leed, dat door het ge- heele volk en niet in het minst door de Joodsche bevolking, wordt meegedragen, besloot spr. zijn rede. Na het zingen van Psal ml21 verlieten de aanwezigen, diep onder den indruk van het gesprokene woord, de Synagoge. Het was een dienst, die een treffende aanhan kelijkheid van de Joodsche bevolking aan het Kon. Huis verried. Namens de Directie en het personeel van het Academisch Ziekenhuis alhier is he denmorgen een krans van orchideëen en seringen ten Paleize Lange Voorhout be zorgd uit dankbaarheid voor de herhaalde blijken van belangstelling door H. M. de Koningin-Moeder aan deze inrichting be toond. De R.-K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinus" alhier heeft voor 3 weken den rouw aangenomen met ingang van 22 Maart. Houders van auto's en andere voertui gen, die deze morgen in de stad moeten ge bruiken, wordt nogmaals aangeraden hun wagens reeds hedenavond binnen de spoor lijn te brengen, aangezien in verband met den drukken treinenloop de overwegen Rijnsburger weg, Haarlemmerweg, H ooge en Lage Morschweg en de Vink tot 12 uur nagenoeg gesloten zullen zijn. Dit is ook het geval, hoewel misschien in mindere mate, vanaf des middags 2 uur. Morgen mag er geen muziek worden ge maakt, noch in café's, noch op straat. GRAALNIEUWS. De Graal verzoekt ons mede te willen deelen, dat hedenavond geen enkele club doorgaat in verband met het lof in de ver schillende kerken naar aanleiding van den dood van koningin Emma. De dansrepetitie heeft echter plaats en wel te 9 uur. Te 9.15 uur is er bijeenkomst ParcifaL R.-K. Studenten-vereeniging „Sanctus Augustinus". Het bestuur van de R. K. Studentenver- eeniging „S. Augustinus" alhier is als volgt samengesteld: P. J. W. Beukers, Prae- ses, P. J. H. J. Stulemeijer, vice-praeses, mej. H. J. C. M. Wintermans, ab actis Ia, G. J. F. Wintermans, quaestor, L. H. Geer- des, ab actis II, L. Kanters, assessor. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R. O. V. Radio-centrale. In verband met de plechtige bijzetting van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, worden morgen geen buitenlandsche pro gramma's uitgezonden. Stalkeuring L.G.V. Zaterdag j.l. hielden de landbouwieeraar H. Roest uit den Br iel en de adj. Veeteelt- consulent, de heer de Jong, uit den Haag, voor de afd. Leiden der L.G.V. de jaarlijk- sohe staiikeuring. Het is geen gemakkelijke taak voor de heeren geweest, om den geld prijs, die beschikbaar was gesteld door de afd.Leiden der Ned. Ver. tot Besoh. van dieren, naar billijkheid toe te kennen. Het oordeel der keurmeester was, dat er een merkbare vooruitgang te constateeren vied wat de inrichting der stallen betreft. De uitslajg werd: le prijs de heer B.; 2e prijs de heer F. v. Hal; 2e prijs B. W. v. d. Steen; 3e pr. J. Keijzer, de heeren Tege laar, Holswilder en Geugjes ontvingen ieder een 4en prijs. Zaterdag slaagden te Den Haag voor het examen stenografie, afgenomen door den Ned. R. K. Bond „St. Genesius" de dames C. Carstens, R. van Wel en P. van Zijp. Eveneens voor machineschrijven: Mej. A. Goddijn en A. Laman, leerlingen van de Mariaschool, Haarlemmerstraat, alhier. Voor eindexamen aan de Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen alhier slaag den na herexamen de dames A. van Dors- sen uit Rijswijk, A. A. Meyer uit Dronrijp, J. Warmolts uit 's Gravenhage, onder toe zicht van de Gecommitteerde mejuffr. A. F. Houba, schoolopzienster te 's Gravenhage. Vanwege het Gemeentelijk Radiodistri butiebedrijf verzoekt men ons te verwijzen naar de advertentie in dit nummer betref fende de uitzending van den rouwdienst hedenavond in de Pieterskerk. Zaterdagmiddag is de 7-jarige P. v. N. uit de Diefsteeg bij het spelen op de Doeza- straat met een been terecht gekomen in een ijzeren punt van het hek bij het gym nasium. Omwonenden hebben den jongen, die een vleeschwond aan het rechterdij been had bekomen, verbonden, waarna de politie hem naar huis heeft gebracht. Hedennacht werden op het emplacement der Ned. Spoorwegen twee Polen aange troffen, de 21-jarige K. P. en de 39-jarige K. W. Zij waren in een goederenwagen van Antwerpen naar Holland gekomen en wil den trachten zich hier te laten aanmonste ren. Zij zijn over de grens geleid. Zaterdagavond te half elf is de 22-jarige H. P. bij een vechtpartij op den Stationsweg door een ruit gevallen van perceel 33 al daar. Hij werd licht aan het oor verwond. Verdacht van diefstal van Russisch ko per ter waarde van 80 ten nadeele van zijn huisgenoot K. is door de politie aan gehouden de 25-jarige J. B. K. Bij de politie is een rijwiel te bevragen, dat onbeheerd op den openbaren weg is ge vonden. Gemeentelijke Aankondigingen. BADHUIS VAN DER WERFFSTRAAT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Ge meentelijke Badhuis in de Van der Werff- straat op Dinsdag 27 Maart a.s. den ge- heelen dag zal zijn gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Maart 1934. OPHALEN HUISVUIL. De Directeur van den Gemeentereini- gings- en Ontsmettingsdienst brengt ter al gemeene kennis, dat op Dinsdag 27 Maart a.s. vanwege bovengenoemde diensten geen arbeid wordt verricht, derhalve ook geen huisvuil wordt afgehaald. In tegenstelling met andere jaren zal dit laatste op Goeden Vrijdag wel plaats vin den. De Directeur, J. H. DE JONG. AGENDA Dinsdag. Vergadering R.-K. Overheidsper soneel, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Maart tot en met Zondag 1 April (lsten Paaschdag) a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523, Maaadag 2 April (2den Paasch dag) neemt waar apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. DWAASHEID! In een correspondentie uit Weenen in het „Handelsblad" lezen we: „Men weet op welk een tragische wijze het Weensche carnaval dit jaar werd onderbroken, juist toen het op zijn hoogtepunt was gekomen. Men viert hier, in het toch anders zeer ka tholieke Oostenrijk, n.l. niet slechts dit feest der dwaasheid en uitgelatenheid op de laatste drie dagen voor het vasten begint, maar van 6 Januari tot Goeden Vrijdag toe. Heel den vastentijd door. Wel pleegden de drie dagen, die men ook in ons Zuiden viert, in Oostenrijk het hoogtepunt van de pret te vormen". Het is natuurlijk onzin, dat de Vasten- avondtijd in Oostenrijk duurt van 6 Ja nuari tot.. Goeden Vrijdag. In plaats van „Goeden Vrijdag" is waar schijnlijk bedoeld „Asch-Woensdag!" R.K. VEREEN. VOOR KRAAMVERZORGING VOOR ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing-Bureau Boerhaavestraat 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten. Geopend eiken Donderdagmiddag van 2-5 uur tot het verstrekken van de gewenschte in lichtingen ën ter aanmelding van contribu- eerende leden. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Uitvoering Leidsche Muziekschool. De Nutszaal zag er Zaterdagavond fleu rig uit met al dat jonge volkje, executan ten en belangstellend publiek in bonte rij dooreen. Daartusschen in glundere vaders en moeders luisterend naar wat de jeug dige débutanten ten gehoore brachten; en over gebrek aan succes hadden deze niet te klagen, 't Was een applaus van belang! En ze verdienden 't ook. Ze hadden goed gestudeerd en deden hun uitersten best zoo goed mogelijk vóór te spelen. Op het programma lazen wij tallooze namen en naampjes, veelzeggend en pas send bij wat jong is, wat teer en klein is, wat overmoedig en dapper is. En zoo was het ook met de interpretatie. Kleine fijne meisjes speelden mooie aardige nummer tjes, afgewisseld door een of ander heer schap, zijn zenuwtjes verbergend achter een onverschillig-lijkend optreden. Een vio liste of violist (viool netjes gestemd) onder de kin: Een beetje voorzichtig de toon tjes plaatsend een uit glijdertje, dan weer een muzikaal-opvatting in miniatuur. Cellisten dito de cello even groot haast als die haar bespeelt. En dat alles geeft met elkaar een uitvoering. Aardig, al die eerste pasjes op het glib berig pad van de kunst. Heel aantrekkelijk zelfs. Hoevelen zullen volhouden. Zullen wat worden? O ja heusch, er zit genoeg muziek in dat jonge goed, dat ook al en semble speelt; al zijn 't alweer de eerste pogingen. Soms treft een goed gevoeld mu zikaal accent, een aardige interpretatie van contrapunt een stukje Mozart een goed muzikaal geheugen. En al deze eigenschappen en gaven worden geleid met zorg en toewijding, met talent en kennis van zaken. Dezen avond waren het voor piano: de leerlingen van Mejuffrouw van Gulik, van den heer Geirnaert en van den directeur Richard Boer. Verder de leerlingen van Mejuffrouw Batenburg voor cello en van den vioolleeraar den heer van den Burg. Het succes dat de kleinen hadden (het waren uitsluitend de jongere klassen) valt als van zelf terug op de leeraars. Zij tooh hebben de kinderen zoover gebracht, en wat dat zeggen wil, weet elkeen, die een heel klein beetje weet, wat muziek is. 't Was een aardige avond en met voldoe ning mag door de muzikale opvoeders terug gezien worden op de uitvoering 'van Zater dagavond. J. K.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2