m 25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MAANDAG 26 MAART 1934 No. 7770 $&£cid6ch&(3<}u/uMit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE IS I! GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «a verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Merkwaardige rede van een sociaal-democraat De sociaal-democraten toonen in de laat ste dagen, bij de herdenking en het eeren der nagedachtenis van de Koningin-Moe der, een opvallend streven naar saamhoo- righeid met de andere beginsel-groepen van het Nederlandsche volk, een sterk- geaccentueerden eerbied voor het regee- gend Vorstenhuis. 't Blijkt, dat van boven-af, door de lei ding een gedragslijn is voorgeschreven, waaraan allen zich houden. Merkwaardig was in dit verband vooral ook de radio-rede, Zaterdagavond door den senator Henri Polak gehouden. Deze zeide in die rede o.m.: De sociaal-democraten eerbiedigen niet alleen de Koningin als wettig hoofd van den staat, dooh erkennen te vens, dat, indien het gekroonde staats hoofd zijn plaats vervult en zijn taak opvat, zooals wijlen Koningin Emma deed tijdens haar regentschap en zoo als, mede dank zij haar vóórgaan, Ko ningin Wilhelmina het sinds haar troonsbestijging heeft gedaan, er wei nig reden bestaat om te verlangen naar een verandering van bestuurs vorm. De sociaal-democraten erken nen, dat het Koningschap, zooals het bestaat en uitgeoefend wordt in ons land evenals in België, Engeland en de Scandinavische landen in geen enkel opzicht het verlangen naar een republiek bevordert, ja, dat het in vele opzichten te verkiezen is boven het geen sommige republieken te aan schouwen geven. Aldus de heer Polak. De heer Polak begint den laatsten zin, dien wij hier citeeren, met: de sociaal-de mocraten erkennen. In den Leidschen Gemeenteraad ver klaarde onlangs de sociaal-democraat mr. v. Eek, dat zijn partijgenooten te Leiden niet alleen wegblijven van een officieele bijeenkomst, wanneer daar een lid van het Vorstenhuis aanwezig zal zijn ze zijn immers republikeinsch! maar ook zelfs dan, wanneer er kans bestaat, dat daar. het Wilhelmus zal worden gezongen. Deze opvatting wordt onder de voet ge- loopen door wat vooraanstaande sociaal-de mocraten dezer dagen verklaren en willen demonstreeren, en een meening als van den heer Polak gaat er recht 'tegen in. Wij zijn vol belangstelling, hoe deze te genstelling (de Leidsche sociaal-democra ten staan niet heelemaal alleen!) zich zal ontwikkelen. V Godsdienst en nationaal- socialisme. Wij hebben voor ons een circulaire, waar om „Katholieken, Protestanten, kortom alle Christenen" „dringend aangeraden" wor den, te gaan luisteren naar een rede van ds. G. van Duyl (N.S.B.'er) over „Gods dienst en Nationaal Socialisme". Er staat bij, dat ddt onderwerp werd ge kozen..;. „ter gelegenheid vam de Goede Week"! De Katholieken, tot wie de circulaire zich richt, zullen zioh niet genoopt of gedron gen gevoelen, den hier gegeven raad van ongeroepen adviseurs op te volgen! Dominé van Duyi moge een alleszins achtenswaardig man zijn de Katholieken bezitten over ditzelfde onderwerp de voor lichting van hun Bissohoppen, gegeven, zoo als wy zouden kunnen zeggen: „ter gele genheid van de Vasten"! Voor ons en misschien ook nog wel voor andere Christenen! heeft het woord van de gezamenlijke Nederlandsohe Bis schoppen meer waarde, meer beteekenis. Dat zal ieder verstandig mensch volkomen begrijpelijk en volmaakt redelijk vinden! Bij het begin van de Vasten hebben onze Bisschoppen een uiteenzetting gegeven over Godsdienst en Nationaal Socialisme en verklaard en betoogd, dat het Nationaal - Socialisme een groot gevaar inhoudt voor den Godsdienst. Wij herhalen hier den reeds meer door ons ge uiten wensch, dat dit Bisschoppelijk Schrijven moge worden gelezen en hèrlezen met de gezette aan dacht, waarop het aanspraak maakt! Mis schien misschien zijn er wel enkele Katholieken, grenzeloos-oppervlakkig, die veel wat van de zijde van het Nationaal- Socialisme zélf geschreven wordt over de verhouding van dit stelsel met den Gods dienst lezen, maar piet bestudeeren wat onze eigen geroepen Leiders daarover zeggen en ons voorhouden.... Wij vree zen van niemand, die, al is 't slechts even, kan nadenken, eenige tegenspraak, als wij beweren, dat zulke Katholieken zich niet kunnen verantwoorden. Bioscoop en Jeugd. De correspondent van Vaz Dias te Maastricht deelt mede, dat het initia tief van Tegelen, om een algemeene actie in het Zuiden te ontplooien ten doel hebbende het bezoek van biosco pen te verbieden aan alle personen, die nog niet den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt, zeer binnenkort in de ge meenten Sittard, Kerkrade, Heerlen en Maastricht ter sprake zal komen. Ook Noord-Brabant zal in de actie worden betrokken. Dèt is een actie, die daadwerkelijke sym pathie verdient! Jongens en meisjes beneden 18 jaar be hoor en als regel (een regel met slechts be trekkelijk zéér weinig uitzonderingen) niet thuis in de bioscoop. Zéker is voor hen een geregeld bioscoopbezoek funest! Waarmede wij, natuurlijk, niet bedoe len een vrijbrief te geven voor alle bios coop-bezoek aan hen, die ouder zijn dan 18 jaar! BINNENLAND TEELT VAN BOOM- EN BLOEM- KWEEKERIJGEWASSEN. Stichting Ned. boom- en bloemkweekerij- centrale. In verband met het voornemen op grond van de Landbouw-Crisiswet de teelt van boom- en bloemkweekerij gewassen aan nadere regelen te doen onderwerpen, is de stichting-Nederlandsche Boom- en Bloem kweekerij-Centrale, gevestigd te 's-Graven- hage, Koningskade no. 23, telefoon 117320, tot stand gekomen. Naast de regeling der bestaande credietverleeningen ten behoeve van de boomkweekers en van de bloem- kweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer, bestaat het voornemen genoemde Centrale te belasten met de regeling van de stabilisatie van de in 1933 be- teelde oppervlakte. Belanghebben den wordt derhalve dringend aangeraden iedere uitbreiding van den omvang hunner teelt te voorkomen. NAAR RIGOUREUSE VARKENS BEPERKING? Varkenshouderij als noodzakelijk bedrijfsonderdeel. Aan een zeer uitvoerig driemaandelij ksch verslag van den minister van Ec. Zaken aan de Staten Generaal uitgebracht omtrent de landbouw-crisismaatregelen in het tijd vak 1 Nov. 19331 Febr. 1934, welk ver slag door de Landsdrukkerij als boekwerk wordt uitgegeven, lezen wij, dat „het zich laat aanzien, dat het voor de instandhou ding der varkensfokkerij en -mesterij nood zakelijk zal zijn, de varkenshouderij terug te brengen tot die bedrijven, waarvan zij een noodzakelijk onderdeel vormt. Deze aangelegenheid is thans bij de Varkenscen trale in nauwgezette studie genomen". UITVOER VAN MELKPRODUCTEN EN KAAS. Het Crisis-Zuivelbureau verzoekt onderne mingen, die in de jaren 1932 en 1933 Ned er landsche melkproducten naar Duitschland, of Nederlandsche Gouda of Edammerkaas naar Italië voor eigen rekening hebben ver kocht en geleverd aan in deze landen ge vestigde afnemers, en in aanmerking wen sch en te komen voor ingevolge de Crisis- Uitvoerwet voor dezen uitvoer binnenkort af te geven certificaten, zoo spoedig moge lijk haar naam en adres, alsmede den om vang van bovenbedoelden uitvoer in kilo grammen netto, voor elke maand van de aangegeven periode afzonderlijk, in te zen den aan zijn bureau, Laan van Meerder - voort 84, 's-Gravenhage. VERANDERING IN DE WERKLOOZEN- ZORG. Meerdere categorieën kunnen door middel van hun organisatie steun ontvangen. De minister van Sociale Zaken heeft, naar het „Volk" bericht, goedgevonden, dat werkloozen, die tot nog toe buiten de vak beweging stonden, doch zich thans georga niseerd hebben bij wijze van proef mogen stempelen en hun uitkeering mogen ont vangen aan de kantoren dier organisaties, waarbij hun organisatie is aangesloten. Zij zullen dus eenzelfde behandeling ge nieten als hun georganiseerde kameraden. Dit beteekent natuurlijk niet, dat er in de hoogte der uitkeeringsbedragen wijzi ging komt, daar zij zich niet bijtijds tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid hebben verzekerd. Deze proef zal voorloopig gedurende een half jaar gelden. De uitvaart van H.M. de Koningin-Moeder DE BIJZETTINGSPLECHTIGHEID. Nopens het muzikale gedeelte van de plechtige bijzetting deelde men ons het vol gende mede: De leiding zal in handen zijn van dr. Jo-- han Wagenaar, terwijl de oudste der beide stedelijke organisten, de heer W. Thienen, het orgel zal bespelen. Naast het orgel zul len bazuinen worden opgesteld. Bij aan komst van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder in de kerk zal het Wal deck Pyrmontlied worden gespeeld. Bij het afdalen in den grafk'. ider het Wilhelmus. Tijdens den dienst wc 'den door de aanwe zigen twee koralen uit den Vervolgbundel gezongen. MUZIKALE VERZORGING VAN DEN ROUWSTOET. Wij hebben ons tot den luitenant-gene raal, gouverneur der Koninklijke Residen tie, Jhr. W. Roëll gewend om inlichtingen inzake de muzikale verzorging van de marschplechtigheid van den stoet. Ons is daarop medegedeeld, dat, zooals bekend is, ingedeeld zijn behalve de tam boers en pijpers bij de 3 bataillons, vier muziekkorpsen, te weten bij de Eerewacht aan het Paleis aan het Lange Voorhout het muziekcorps van de Vde regiment infan terie, bij de Eerewacht te Delft aan de Nieuwe Kerk te Delft de Marinekapel, aan het hoofd van het voorste gedeelte van den militairen stoet de Koninklijke Militaire Kapel, aan het hoofd van het laatste ba- taillon van het achterste gedeelte van den stoet het muziekkorps van het Vide regiment infanterie. Het muziekkorps bij de eerewacht aan het paleis Lange Voorhout zal geen an dere muzikale honneurs bewijzen dan die aan het stoffelijk overschot, n,l, bij het opbaren de Treurmarsch van Grieg, „Ases Tod" en bij het wegrijden van den rouw- wagen het Waldecksch Volkslied. Verder zal gedurende den tocht van den Haag naar Delft tusschen het paleis en de Hoornbrug door de beide muziekkorpsen en de pijpers en tamboers bij afwisseling treurmuziek gegeven worden, in verband waarmede de marschsnelheid in dat ge deelte van den weg gering zal zijn. Tusschen de Hoornbrug en den ingang van Delft zullen de muziekkorpsen niet spelen, doch zullen dan bij de drie ba taillons de tamboers en pijpers slaan en blazen, in verband waarmede op dit ge deelte van den tocht de marschsnelheid grooter zal kunnen zijn. Eindelijk zullen in Delft wederom alle muziekkorpsen spelen. De Koninklijke Militaire Kapel zal, wan neer het hoofd van den stoet de Nieuwe Kerk bereikt, spelende uitzwenken ter hoogte van het standbeeld van Hugo de Groot en treurmuziek blijven geven totdat de rouwwagen zelf het Kerkplein (stad huis) nadert. Wanneer de rouwwagen het kerkplein oprijdt, zal alle muziek ter plaatse ophou den, totdat het stoffelijk overschot de Nieuwe Kerk op korten afstand genaderd is, als wanneer de Marinekapel, behooren- de tot de Eerewacht der Nieuwe Kerk het Wilhelmus (oude toonzetting) zal inzetten, gedurende het afbaren en het binnendra gen van het stoffelijke overschot. Daarna zal buiten de kerk alle muziek ophouden. Het publiek te 's-Gravenhage en te Delft wordt uitgenoodigd de muzikale plechtigheid, zoowel bij het paleis van H. M. de Koningin-Moeder als te Delft op het Kerkplein te verhoogen door gedurende de oogenblikken, dat het stoffelijk over schot te 's-Gravenhage wordt opgebaard en het sterfhuis verlaat, zoowel als te Delft van het oogenblik af, waarop de rouwwagen het groote Kerkplein betreedt, tot en met het afbaren en binnenbrengen van het stoffelijk overschot ter plaatse vol komen stilte in acht te houden. HET VERKEER. Omtrent de regeling van het verkeer op Dinsdag tijdens de begrafenisplechtigheden zijn nu ook door de provinciale en gemeen telijke autoriteiten mededeelingen gedaan. De regeling is zeer straf. Men moet er ter dege rekening mee houden, dat van acht uur des ochtends af de gemeenten Den Haag en Delft en de daartusschen liggende weg goeddeels voor alle verkeer gesloten zijn. Het doorgaande verkeer van Noord naar Zuid zal in verband daarmee slechts over Zoetermeer-Zegwaard kunnen ge schieden. Het verkeer van Zuid naar Noord over Maassluis en 's-Gravenzande. Chauffeurs die dezen regel niet in acht nemen loopen onherroepelijk vast op afge sloten wegen, waarbij de kans zeer groot is, dat zij niet kunnen tertfgkeeren, voordat laat in den namiddag de afsluitingen zullen zijn opgeheven. In Den Haag zal om zeven uur 's ochtends een ring van posten om de binnenstad het verkeer omleiden. In den weg van Den Haag naar Delft is de Hoornbrug, die een capaciteit heeft van tienduizend persoonen per uur, een ernstige hindernis. Daarom heeft Defensie naast deze brug een pontonbrug geslagen. Langs den geheelen weg zal het publiek zich kunnen opstellen om het voorbijtrek ken van den stoet gade te slaan. In samenwerking van het Ned. Roode Kruis en de vereeniging Eerste Hulp bij On gelukken worden langs den geheelen weg posten uitgezet. Voor wat het gedeelte Den Haag betreft, worden deze op regelmatige afstanderi van negen uur v.m. af bezet, waarbij rechts van den weg de Roode Kruis-transportkolonne optreedt, links van den weg de Haagsche Eerste-Hulp-brigade. Deze posten onder houden ieder aan hun kant onderling ver binding. In aansluiting hieraan worden voorts vanwege den G.G. en G.D. zoowel bij den Kon. Schouwburg als op het Rijs wij ksche- plein auto's met bemanning gestationneerd, die daar voor bijzondere behoeften beschik baar blijven. Langs den waterkant belast zich de Haagsche Reddingsbrigade met de beschik baarstelling van personeel. Terwijl alsnog een afzonderlijke regeling voor de te ver wachten drukte aan de beide Spoorweg stations is getroffen. De spoorwegen hebben omvangrijke maatregelen genomen. Op het baanvak AmsterdamRotterdam zullen niet min der dan 98 extra-treinen worden ingelegd, op den dienst Rotterdam (Hofplein)Den Haag vijftig. Voorts loopen er van allerlei hoeken van het land extra-treinen naar Den Haag,die 's avonds uit den aard der zaak weer terug gaan. Met de zakelijke voorbereidingen vordert men snel. Op de Markt te Delft is geen wo ning meer of er zijn plaatsen verhuurd. Zondagmiddag hadden eenige personen op de Markt aan een tafeltje plaats genomen om plaatsen te koop aan te bieden. Een vol ledig plattegrond was daarbij aanwezig. Alleen reeds langs het Oude Delft zijn 86 tribunes opgericht. De bewoners stonden hier en daar op hun stoepen om eventuee- len liefhebbers een plaats te verkoopen. Men heeft berekend, dat langs den Rijks weg 150.000 personen kunnen worden ge- De Bourdon, die hersteld is, zal gaan lui den op het moment, dat de stoet de gemeen te Delft nadert en zal niet eindigen voor dat de Nieuwe Kerk is bereikt. Op de schiet baan aan den Oostsingel zal een saluutbat- terij uit Den Haag worden opgesteld onder leiding van kapitein Dürst Britt. Deze bat terij geeft per minuut een schot van het moment van vertrek uit Den Haag af tot aan het oogenblik, dat de baar de Nieuwe Kerk wordt binnengedragen. Aan de koffiehuishouders is door hun be sturen het verzoek gericht om op Dinsdag VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Geruchten omtrent ernstige ongesteld heid van koningin Elisabeth van België. (2de blad). De Stavisky-affaire in Frankrijk. (2de blad). Twee bisschoppen, die in Rusland gevan gen Lijn geweest, te Rome aangekomen. (2de blad). BINNENLAND. Ernstig auto-ongeluk bij Hengelo vraagt één doode en vier gewonden. (Gem. Ber. 3deblad). Mislukte roofoverval te Haarlem. (Gem. Ber. 3de blad). Alg. Verg. Ver. v. Bloembollencultuur. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voorwedstrijden van de wereldvoet- balkampiqenschappen (2de blad). De jaarvergadering van den Ned. Zwem- bond (2de blad). Ned. Unie van Wandelsportvereenigin- gen gesticht. (2de blad). ZOETERWOUDE. Wethouder H. F. Noordman. geen sterken drank te schenken voor zes uur 's namiddags. Nabij het stadhuis te Delft zullen zich 40 mijnwerkers van de staatsmijn „Emma" op stellen. Lengte van den stoet. De weg welken de stoet zal volgen, is 9.900 meter lang; de lengte van den stoet is 1.500 meter. In begrafenispas zal de stoet 3 uur 40 minuten voor het afleggen van den weg noodig hebben. Een raad aan het publiek. Het publiek, dat Dinsdag a.s. zich langs den weg zal scharen om een laatsten stil len groet te brengen aan het stoffelijk over schot van H. M. de Koningin-Moeder, wordt aangeraden, na het voorbijtrekken van den Koninklijken Rouwstoet te blijven staan ter plaatse, waar men zich bevindt. Men krijgt daarna n.l. de gelegenheid een hulde te brengen aan H. M. de 'Koningin, die langs dezelfde route op weg naar Deift zal voorbijkomen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1