DONDERDAG 22 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DE DOMTOREN VAN UTRECHT 'WIP is de hoogste in ons land! Maar van al de Sunlight Zeep die in één jaar verbruikt wordt zou een toren gebouwd kunnen worden die nog 22.400 maal hooger reikt! Dit geweldige cijfer is een treffend bewijs van het vertrouwen dat de Nederlandsche huisvrouwen in de volmaakte kwaliteit van Sunlight Zeep stellen! AAN DIT CROOTE VERBRUIK DANKT U TEVENS DEN UITERST LAGEN PRIJS VAN die bij nadere beschouwing de gezochte v. d. B. bleek te zijn, vroeg aan de politieman nen of hij mede naar Nijmegen mocht rij den. Vanzelfsprekend hadden de twee veld wachters tegen het gezelschap van v. d. B. geen enkel bezwaar; men reed evenwel niet naar Nijmegen, doch keerde terug naar Wychen, waar de medepassagier op het po litiebureau aan een fouilleering werd on derworpen. Hier kwamen de gestolen voor werpen voor den dag en restte v. d. B. toen niets anders meer dan maar te bekennen. De inbreker werd in verzekerde bewaring gesteld en is gistermorgen naar de gevan genis te Arnhem overgebracht. OPLICHTING. Door een pseudo-waterstaatsambtenaar. De Overschiesche politie heeft de hand weten te leggen op den 27-jarigen werk- loozen binnenvaartkapitein P. V. uit Rot terdam, die met behulp van een gefin geerd verhaal getracht zou hebben den schipper K. op te lichten. V., die een voor liefde heeft voor het dragen van mooie uniformen en tegen wien kort geleden te Rotterdam proces-verbaal is opgemaakt, vervoegde zich bij schipper K. te Over- schie, aan wien hij zich voorstelde als Sohoenmaker, ambtenaar van den Rijkswa terstaat te Dordrecht. Hij had aan K., die aanvankelijk geen oogenblik aan 's mans waarheidsliefde twijfelde, verklaard, dat hij was uitge zonden om voor den Rijkswaterstaat een schip te koopen. Hij wilde voor het schip van 8000 geven. Als Kooy het vaartuig liever verhuurde, dan was hem dit gelijk. Kooy, die voor dit laatste voorstel meer voelde, kwam hierop met den pseudo- ambtenaar overeen, dat hij zijn schip voor 35 per week zou verhuren aan den Rijks waterstaat en dat hij bovendien 38 week loon zou krijgen. Zijn zoon zou voorts een loon van 27.per week genieten. Het werk bestond hierin, dat hij met het schip dienst moest doen tusschen Rotter dam en Willemstad. K. had aanvankelijk, in verband met de fraaie uniform, die de man droeg, geen oogenblik betwijfeld, dat hij te doen had met een Waterstaatsambtenaar, doch lang zamerhand begon V. zulke wonderlijke verhalen te doen, dat hij argwaan kreeg. Zoo vertelde hij o.a., dat hij verloofd was met de dochter van ds. Dinkersloot te Dor drecht. Ten slotte had K. zich in verbinding ge steld met den Rijkswaterstaat te Dor drecht, waarbij hij te hooren kreeg, dat men geen ambtenaar van den naam Schoenmaker kende en dat voor het koo pen van een schip geen opdracht was ge geven. K. deed daarop aangifte bij de po litie, die gisteren V. arresteerde en opsloot. De man zal ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie te Rotterdam. „Vad." Leidenaars, getuigt ook uiterlijk van Uw medeleven met ons Vorstenhuis en ons Volk. Het is ontroerend te zien, hoe heel ons volk innerlijk bewogen is door het over lijden van Hare Majesteit de Koningin-Moe der, ook in onze oude Princestad Leiden, die met ons Vorstenhuis zoo nauw verbon den is. Maar van deze innerlijke bewogenheid legt onze stad geen voldoend getuigenis af in haar uiterlijk voorkomen: in sommige straten is Hollands Vlag in rouw in 't ge heel niet te zien. We zijn er van overtuigd, dat honderden innig meeleven met ons Vorstenhuis en ons Volk, maar uit valsohe schaamte of laks heid nalaten, uiterlijk getuigenis van dit medeleven af te leggen. Dat mag zoo niet langer! Daarom geven we hier de opwekking, alsnog door het uitsteken van Hollands drie kleur met Oranje-wimpel ook u i t e r- 1 ij k deel te nemen aan den algemeenen rouw. Het Bestuur van de „Princevla g". KATHOLIEKEN VAN LEIDEN. Op de allereerste plaats onzen hartelij- ken dank voor de wijze, waarop gij ons steeds heeft geholpen in ons moeilijk werk, onze armen te helpen aan kleeding, voed sel, dekking, schoéisel enz. Maar wederom is het Magazijn Bestuur der St. Vincentius Vereeniging genood zaakt een beroep te doen op uw aller me dewerking, niet direct financieel, want u weet wij zijn zeer bescheiden. Nu de win ter achter ons ligt en het voorjaar aan breekt en velen uwer zich zullen voor zien de heeren van een nieuw costuum en de dames van nieuwe japonnen en man tels wees dan zoo goed en hangt de oude niet in de kast maar geeft ons een boodschap of belt s.v.p. even op. Wij zijn gaarne bereid, dat zoo spoedig mogelijk bij u weg te laten halen voor onze armen. Daar het Paaschfeest nabij is begrijpt gij allen wel de vraag welke zij tot ons richten, ook voor him kinderen. Wij staan er machteloos tegenover, om aan al die aanvragen te voldoen in deze tijdsomstan digheden van werkloosheid. Och, wij verlangen niet van u, gelijk de H. Mar tin us deed, die zijn kleed in stuk ken sneed met zijn zwaard, geeft ons maar uw oud costuum of mantel, wij zijn u dankbaar. God zal u zegenen. Wellicht zitten velen uwer in de schoon- maakrommel, wat om dezen tijd zoo hier en daar gebruikelijk is, er moet wat nieuws komen, bijvoorbeeld stoelen, tafel, karpet, GEMENGDE BERICHTEN MAN DOOD GEREDEN. Identiteit nog niet vastgesteld. Gisteravond omstreeks half twaalf heeft op den Rijksstraatweg in de gemeente Duivendreoht halverwege het dorp en de brug tegenover Betondorp een ernstig on geluk plaats gehad. Op genoemd tijdstip werd aldaar een inwoner uit Amsterdam, die naast zijn rijwiel liep door een uit de richting Utrecht met groote snelheid ko mende personenauto aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de auto, die het ongeluk veroorzaakte, is zonder te stoppen doorgereden. In de nabijheid van de plek waar het ongeval gebeurde, vond men op den weg een koplamp van den wagen liggen. Onmiddellijk werd de politie uit Duivendrecht van het geval in kennis gesteld die op haar beurt die van Amsterdam waarschuwde. Deze stelde on middellijk een uitgebreid onderzoek in, doch de wagen kon nog niet opgespoord worden. Nadere bijzonderheden omtrent leeftijd en identiteit van het slachtoffer zijn nog niet bekend. JONGEN ONDER DE TRAM. Aan de gevolgen overleden. Bij het oversteken van de spoorrails der Z.V.T.M. nabij de tramhalte aan de Axel- schestraat te Ter neuzen is het elfjarig zoon tje van den heer H., wonende in de Dek kerstraat aldaar, door de juist passeerende stoomtram aangereden. De arme kleine werd een tiental meters meegesleurd, waar na de tram tot stilstand werd gebracht en het kind van onder den wagen werd weg getrokken. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het knaapje reeds overleden te zijn. Naar verluidt treft den bestuurder geen schuld. DOOR EEN TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half twee werd de ongeveer 8-jarige M. P., te Roermond, bij het oversteken van de straat, door een uit de richting Echt komende tram gegre pen en op slag gedood. EXPLOSIE IN EEN GARAGE. Monteur vrij ernstig gewond. Gisterochtend was in de werkplaats van de Torengarage te Den Haag de ongeveer dertig-jarige hoofdmonteur H. bezig met het autogenisoh lasschen van een scheur in een vat, waarin afgewerkte olie was geborgen. Vermoedelijk door te groote warmteont wikkeling in het vat, waaruit de lucht niet voldoende door het open gat kon ontsnap pen, ontstond er een explosie, gevolgd door brand. De hoofdmonteur werd door een weggesprongen deel van het vat vrij ernstig o.a. aan zijn been getroffen, zoodat zijn overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk was. Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die onder leiding van inspecteur de Graad met de motorspuit uit de Prinsestraat het vuur zoo spoedig bluschte, dat dit geen ge legenheid verkreeg om iets andere dan de onmiddellijke omgeving van het vat aan te tasten. De materieele schade is door dat snelle optreden, zéér gering gebleven. ROODE MOLEN BIJ ZWOLLE AFGEBRAND. Dinsdagavond is „De Roode Molen" aan de Nieuwe Vecht nabij Zwolle in brand ge raakt. Nadat de molen, welke men .sinds eenige dagen bezig is te sloopen, gedeelte lijk was omvergetrokken, zou Dinsdag na middag het werkvolk van den slooper de rietbedekking van de kap afbranden. Hier bij is het houtwerk van dezen vroegeren oliemolen, dat nog altijd eenigszins vet was gebleven, in brand geraakt, waarna de overblijfselen van „De Roode Molen", die een gretig voedsel vormden voor het vuur, weldra in lichtelaaie stonden. Politie en brandweer, die gealarmeerd werden, waren FEUILLETON. DE TWEELINGZUSTERS Uit het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. (Nadruk verboden). 52) „Het ging je gisteren geweldig goed af." „Juist, het demoraliseert je. Maar luis ter, er moet aan die heele geschiedenis een eind komen. Laat Anne dadelijk bij me ko men. Spanje ophemelen ik heb een hee le verzameling photo's; laat ze met mij gezien worden. Dan kan ze daarna een week of zo bij Jennifer Courtney gaan lo- geeren. En als de menschen dan over jul lie beginnen te praten, kan de verloving publiek worden, Anne naar de Marr's gaan en dan trouwen jullie op Waterdane. Hoe vindt je dat plan?" „Er zijn drie bezwaren." „Bezwaren? Onzin! Welke zijn dat?" „Anne wil niet. Jenny wil niet. En Ni cholas wil niet. Van mevrouw Courtney weet ik het niet, maar ik zou zeggen, die doet wat Jenny haar voorschrijft." Aurora stoof op. „Jennifer is bespottelijk waar het Jenny betreft een hen met één kuiken, die ze de eenige vogel in het paradijs waant. Toe, verruil de borden even en geef mij de kaas eens. Maar waarom-vloog je me haast aan toen ik je vroeg of je van Anne hield?" John bediende zich van de kaas en grijnsde. spoedig terplaatse. Er werd onmiddellijk water gegeven. Hoewel „De Roode Molen" op eenigen afstand van de stad gelegen is, trok deze ongewone brand vrij groote be langstelling van-het publiek. Gistermorgen toen wij nog eens een kijkje namen op het terrein van den rand „De Roode Molen" was, zooals men weet, enkele eeuwen oud was er nog slechts een ohaos van deels verkoolde binten overgebleven. De schade voor den slooper is vrij aanzienlijk. „Tel." INBREKER GEARRESTEERD TE WYCHEN! Hij hield den achtervolgauto aan om hem een eind mee te nemen! De politie te Wychen heeft gisternacht een goede vangst gedaan. Op den Rijks straatweg naar Nijmegen arresteerde zij een zekeren v. d. B, een 23-jarig Nijmege- naar, die des avonds in het kantoor van de Holland Margarinefabriek nabij het sta tion had ingebroken en bij fouilleering nog in het bezit van eenige gestolen voorwer pen werd bevonden. Omtrent deze arres tatie verneemt de „Tel." de volgende bij zonderheden: Het had al geruimen tijd de aandacht van de rijks^ en gemeenteveldwachters ge trokken, dat v. d. B. zich dikwijls op ver dachte wijze in de gemeente Wychen op hield. Al eenige malen hadden zij hem in de nabijheid van een bepaalde woning aan getroffen en zij vermoedden dan ook, dat de man, die al eerder voor diefstal was ver oordeeld, voornemens was een dezer dagen in het bewuste huis te gaan inbreken. Dins dagavond was hij weer naar Wychen ge komen en ook ditmaal constateerden de veldwachters, dat de Nijmegenaar in de buurt van hetzelfde huis bleef ronddolen. Zijn kans was evenwel niet gunstig. De be woners van he»t huis bleven toevallig heel laat op en na verloop van eenige uren zagen de politiemannen v. d. B. onverrichter zake aftrekken. Hoewel de beide veldwachters den verdachten persoon op een afstand ble ven volgen, verloren zij hem toch door de duisternis uit het oog. Later ontdekten de politiemannen, dat hij toch nog kans had gezien o»m in te breken en wel in het kan toor van de margarinefabriek nabij het spoorwegstation. Hier was een raam ge opend, waardoor de inbreker naar binnen was geklommen om daarna in een der lo-, kalen te pogen de brandkast te forceeren. Dit was den indringer echter niet gelukt. Met medeneming van eenige voorwerpen die toevallig op tafel lagen, verliet hij weer het gebouw. Daar de politie vermoedde, dat de ver dachte na de inbraak naar Nijmegen was teruggekeerd, werd per auto een achter volging ingesteld. Dichtbij Nijmegen stond midden op den weg een jonge man, die den bestuurder wenkte om te stoppen. De man, „Je overrompelde mij. Ik had je pas een uur te voren ontmoet. Daarbij wist ik het zelf nog niet. Anne evenmin. Meestal ver tel je zooiets niet aan anderen als je het zelf nog niet weet." „Mag ik de boter even? Weet Anne dat je van haar houdt?" „Ze kan het weten", antwoordde John met een vluchtig lachje. XXXIII Dien avond kreeg John een brief van Anne die hem kwaad maakte Het was een brief zonder aanhef, want na tweemaal „Lieve John" en „John, liefste" te schrij ven had ze drie velletjes papier verknoeid door ze in kleine snippers te scheuren en ze in de keukenkachel te gooien. Dit was de brief, dien John las. „Ik moet niet doorgaan met je te ont moeten. Ik had je eigenlijk heelemaal met mogen ontmoeten. Ik verwijt het mezelf voortdurend. Je moet niet weer komen. Ik meen het werkelijk. We komen er beide door in moeilijkheden. Ik kan niet Annie Jones en tegelijk mevrouw Fossick Yates' binnenmeisje zijn en tegelijk Anne Wave- ney ik wilde dat je dat goed begreep. Ik had dat eerder moeten bedenken. Maar dat heb ik eigenlijk ook gedaan. Toen we Aurora vandaag tegenkwamen, werd ik mij bewust in welke verkeerde positie ik mij bevond. Doe alsjeblieft geen moeite meer om mij te spreken en schrijf ook niet". Zoo eindigde de brief, zonder ondertee- kening. Toen hij het epistel tweemaal doorgele zen had, ging John met een strijdlustig vuur in zijn oogen zitten om het antwoord te schrijven. „Beste Anne, Ik begin zóó omdat ik heelemaal geen zin heb om op het oogenblik „lieveling" te schrijven. Maar je krijgt dezen brief pas morgenochtend, dus als ik dan niet meer boos ben, stuur ik je een telegram. Je brief is meer dan verschrikkelijk. Ik begrijp maar niet waarom je hem geschre ven hebt. Om te beginnen was het tijd verspillen, verder was het een slecht ge stelde brief. Ik geloof niet, dat je de kunst van brievenschrijven verstaat. Je hoort links bovenaan te beginnen met „liefste John" of „mijn lieve John". Of, als je in een booze bui bent, zooals ik vrees dat het geval was, kun je tenminste „lieve John" er boven zetten. Ik heb een man gekenl, die ook niet wist hoe hij een behoorlijke brief moest schrijven Maar hij gebruikte een „Brievenboek voor den Welopgevoe- den Jongeman". Daaruit kun je leeren hoe je brieven moet schrijven. Hij was met drie meisjes gelijk verloofd en hij schreef hen iedere week. En ze zeiden al lemaal, dat ze nog nooit in hun leven zul ke brieven hadden ontvangen. Ik geloof, dat een „Brievenboek voor de welopgevoe de jongedame" voor jou ook goed zou zijn. Ik zal zien een exemplaar voor je te be machtigen. Zondag kom ik op den gewo nen tijd. Zorg dat je niet zoo laat bent; anders denk ik, dat je niet komt; dan zou ik je moeten halen en dat zou misschien een heele schrik zijn voor mevrouw Fos- sick-Yates. Ik ben niet erg dol op haar, maar ik jaag haar toch liever geen dood schrik op het lijf. Wees alsjeblieft op tijd. Ik zal om half drie bij den hoek zijn en SMOKKELSLOEP GESTRAND. De beide opvarenden achter slot. Woensdagnacht is een visscheresloep „Br. 8" uit Breskens, bemand met G. L. uit de Panne en E. uit Breskens, bij hoog water vastgeioopen op het strand bij Ostende. De vissohereloep, welke smokkelwaar aan boord had, kon niet meer op eigen kracht vlot raken. De twee opvarenden moesten door de zee waden, voordat zij het strand konden bereiken. Zij gingen hulp vragen in een hotel. Rijkswacht en tolbeambten werden verwittigd en kwamen spoedig ter plaatse, j De twee smokkelaars werden aangehou den en de sloep werd in beslag genomen. Men vond er een honderdtal kisten in, wel ke kruiken jenever bevatten. De loodsdienst van Ostende zal trachten de sloep weer vlot te krijgen om haar vervolgens naar Ostende te sleepen. De twee smokkelaars zijn te Brugge op gesloten. INGEZONDEN STUKKEN tot drie uur blijven wachten. Als je er dan nog niet bent, zal er niets anders opzitten dan mevrouw Fossick Yates een doodschrik te bezorgen. P.S. Ik ben nog vreeselijk kwaad. Anne ontving deze brief met de eerste post. Bij het lezen er van werd zij beurte lings rood en bleek. Toen begon ze te lachen. Het was ongetwijfeld een prettige gewaarwording. John Waveney kwaad te hebben gemaakt. Ze werd hoe langer hoe vroolijker. Plotseling rinkelde de telefoon. Anne snelde er heen. Gesteld, dat hij werkelijk een telegram had gestuurd! Gesteld, dat mevr. Fossick Yates Ze pakte den hoorn en ving de woorden op „Een telegram voor Jones". Een onderdrukt geluid ontsnapte aan haar lippen. Het was een verwensching aan het adres van John, maar de persoon aan de andere kant van de lijn meende, dat de naam onduidelijk verstaan was. „Ja voor Johnny; O voor „Neen, neen, neen!" zei Anne zacht met een wanhopige stem. „Ja voor Johnny: O voor „Neen," herhaalde Anne. „Dat heb ik verstaan. Zegt u den inhoud van het te legram." „Het telegram is voor J-O-N-E-S Jones." „Ja, dat weet ik. Geeft u het maar op." „Voor Jones, 183 Ossington Mansions, Ossington Road. Verstaat u mij?" „Ja. Gaat u verder." „Ik ga al verder." „Voor Jones. 183 Ossington Mansniosn, Ossington Road „Ja. Ja." UIT DE RADIOWERELD DE UITZENDINGEN IN DEZE ROUWDAGEN. De beide Nederlandsche zenders zenden in deze dagen wel uit, doch hun program ma's zijn geheel gewijzigd. Vandaar dat wij de gebruikelijke programma's niet kun nen pu'oliceeren. In verband met het feit, dat de radio- distributiedienst in deze dagen ook geen buitenlandsche stations doorgeeft, hebben wij gemeend ook deze, overigens toch zeer summière buitenlandsche programma's; te kunnen weglaten. DE UITZENDING DER BEGRAFENIS PLECHTIGHEDEN. Naar wij vernemen heeft de Regeering de vier groote omroeporganisaties (A. V. R. O., K. R. O., N. C. R. V. en V. A. R. A.) bereid gevonden de radio-uitzending van de be grafenisplechtigheden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder als volgt te doen plaats vinden: le. De uitzending wordt door den Neder- landschen Omroep gezamenlijk verzorgd, die zich daartoe op verzoek van de Regee ring onder leiding van den Voorzitter van den Radioraad hebben gesteld. 2e. Te 's Gravenhage, Rijswijk en Delft zullen in totaal vier posten worden inge richt, van waaruit het ooggetuigenverslag bij opvolging wordt gegeven. 3e. Het ooggetuigenverslag zal met een korte toepasselijke toespraak worden ge opend en beëindigd. Voor aanvulling va ndit verslag zal des- noodig op passende wijze worden zorg ge dragen. 4e. De uitzending zal op gelijke wijze plaats vinden over de beide Nederlandsche zenders alsmede over de Phohi- en Koot- wij kzenders, teneinde ook de luisteraars in Oost- en West-Indië in de gelegenheid te stellen de droeve plechtigheid te kunnen volgen. 5e. Het tijdstip van den vermoedelijken aanvang en het vermoedelijk einde der uit zending zal nader worden bekend ge maakt. 6e. De Technische Dienst van het Hoofd bestuur van de P. T. en T. verzorgt, met gebruikmaking van materiaal der omroep- vereenigingen, het technische gedeelte der uitzending, bij welke verzorging dankbaar gebruik gemaakt zal worden van de wel willende medewerking van den 's Graven- haagschen Gemeentelijken Telefoondienst. enz. enz., geeft ons het oude, mits het nog bruikbaar is, wij zijn u dankbaar. Zoo zou ik door kunnen gaan, maar helpt ons, u weet nu onze bedoeling, alles voor onze armen ter liefde Gods. Hij zal u zege nen. Geeft even een boodschap of belt s.v.p. even op. Voor het Magazijn Bestuur der St. Vincentius Vereeniging. M. TH. LAKEN, Breestraat 163. tel. 2938, President. N. CREIJGHTON, Hooigracht 46, tel. 114, Secretaris. Tevens kunt u ook goederen laten bezor gen of boodschappen afgeven aan het St. Vincentiushuis, Hooglandsche Kerkgracht. 1 GOEDE VEGEN ^BRENGEN WELVAART „Afgegeven in Vere Street om 8 uur. Verstaat u mij?" Anne hoorde een deur achter haar open gaan. Ze dorst niet om te kijken. De wan hoop greep haar aan. Ze zei: „Ja zeker," en voelde haar knieën trillen. „Dit is het telegram: „Tweede lezing aannemelijk. J. M. W." Anne legde de hoorn met een beverige hand neer en toen ze zich omkeerde zag ze, dat meneer Fossick Yates haar vol belang stelling aankeek. „Was dat voor mij?" vroeg hij. „Neen, meneer." „Gelukkig!" Anne wilde heengaan. Zou hij haar nog meer vragen? Het scheen van niet. Ze loosde een zucht van opluchting en zocht haar toevlucht in de keuken. - Om tien uur ontving ze een pakje. Het bevatte een klein boekje met een rooden band, waarop in vergulde letters stond: „Het brievenboek voor de welopgevoede Jongedame." Anne stopte het boek onder in haar koffer en draaide met een nijdige bewe ging den sleutel om. Daarna ging ze naar de keuken om het zilver te poetsen. Ze wreef de lepels en vorken zoo hard ze kon. Ze huilde en lachte tegelijk en was kwaad op John. Ze zei „Spook" tegen zichzelf en wreef uit alle macht op de koffiepot. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9