WMIS DONDERDAG 22 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. BUITENLAND VATICAAN. DE VORST VAN SIAM BIJ DEN PADS Plechtige ontvangst in den Vaticaanschen Staat Men seint uit Rome d.d. gisteren aan de „Maasbode": Z. H. de Paus heeft hedenmiddag het koningspaar en den kroonprins van Siam in audiëntie ontvangen. De vorstelijke personen werden aan het hotel, waar zij verblijf houden, door eenige geheime kamerheeren in Vaticaansche auto's afgehaald. Op het Damasus-plein in den Vaticaan schen Staat werden zij ontvangen door den grootmeester van het heilig hospitium, prins Ruspoli en mgr. Nardone, secretaris van de H. Congregatie van het cedemo- niëel. Voorafgegaan en gevolgd door de Zwit- sersche garde, begaf zich de stoet vervol gons naar de Sala Clementina, waar mgr. Caccia, omringd van alle hoogste dignita rissen van het pauselijk hof, de souverei- nen ontving en hen naar de pauselijke ver trekken geleidde, waar zij door den H. Va der werden ontvangen. Na de audiëntie stelde de koning Z. H. den Paus de talrijke leden van zijn gevolg voor. Tenslotte brachten de souvereinen een bezoek aan Z. H. Em. kardinaal Pacelli, den pauselijken staatssecretaris, die later bij de vorsten in hun hotel een contra-vi site aflegde. DUITSCHLAND. HITLER SPREEKT „Onze grenzen zullen blijven veranderen" Ter gelegenheid van de feesten ter eere der oude nationaal-socialistische garde te München, heeft ook Hitier zelf een rede gehouden, waarvan door de Londensche „Daily Telegraph" een uittreksel wordt gegeven. De grenzen van het Duitsche rijk, be toogde Hitier, bevinden zich op het oogen- blik niet op dezelfde plaats, waar zij voor heen hebben gelegen. De Duitsche gren zen zijn te allen tijde aan wijzigingen on derhevig geweest. Onze grenzen zullen blijven veranderen, vervolgde de rijkskanselier, totdat alle Duitsche naties in één staat zijn vereenigd. Godsdienstige en secteverschillen hebben steeds de volken van elkaar gescheiden ge houden, maar wij nationaal-socialisten heb ben hat bewijs geleverd, dat nationalisme, d.w.z. de liefde voor het eigen land, een volk kan vereenigen. Tenslotte sprak Hitier ook nog over de vroegere Centrum-partij, die, naar hij ver klaarde, maar weinig voor het Duitsche volk had gedaan. Het nationaal-socialisme heeft kerk en politiek van elkaar geschei den; de geestelijken behooren in de ker ken thuis, maar niet in de vergaderzalen. „DUITSCHLAND MOET WEER KOLONIËN HEBBEN" Aldus lord Rothermere In een artikel in de „Daily Mail" bepleit lord Rothermere de teruggave van eenige Afrikaansche koloniën aan Duitschland. Hij begint met er aan te herinneren, dat na den oorlog de geallieerden de Duitsche koloniën onder elkaar verdeeld hebben en aan Duitschland het recht op koloniën heb ben ontzegd. Lord Rothermere zegt verder, dat Duitschland hiermede een drievoudig on recht is aangedaan. In de eerste plaats wer den aan Duitschland de bronnen ontnomen, waaruit het vóór den oorlog 50procent van zijn grondstoffen kon .halen. In de tweede plaats werd de emigratie onder Duitsche vlag onmogelijk gemaakt en ten derde werd verklaard, dat Duitschland niet in staat was over Inlanders te heer- schen. Het eerste is volgens Rothermere on rechtvaardig, het tweede onverstandig en het derde onwaar. Ik stel voor, aldus Rothermere, dat de Britsche regeering de mandaatgebieden Tanganjika, Kameroen en Togo aan den Volkenbond teruggeeft, opdat deze ze weer aan Duitschland kan overdragen. Men kan aan een machtig land niet het aandeel weigeren in den arbeid om nog niet geci viliseerde gebieden der wereld te ontwik kelen. EEN BOM TE BERLIJN Voor wien was die bestemd? Gistermiddag werd, vermoedelijk uit een huis, waar een verbouwing plaats heeft, op den hoek van de Wilhelmstrasse en Unter den Linden te Berlijn een bom geworpen die midden op den weg terecht kwam en ontplofte. Een taxichauffeur werd gewond. Volgens sommige geruchten zou men met een aanslag op den Pruisischen minis ter-president Goering te doen hebben, die deze plaats kort tevoren in zijn auto was gepasseerd, vergezeld door den comman dant van de Berlijnsche militie Ernst. Volgens andere gerichten zou Goering zich echter niet in de buurt van deze plaats bevonden hebben. Bij het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de bom een blik was, met kruit ge vuld. Natuurlijk is direct een streng onderzoek ingesteld. Twee arrestaties hadden reeds FRANKRIJK EEN UITGEBREIDE SPIONNAGE-ZAAK. Op het oogenblik is te Parijs een spion nage-zaak in onderzoek, welke een der grootste spionnage-affaires ter wereld dreigt te worden. Geen dame van goeden smaak of zij verlangt een apart model. En daarvoor gaat ze naar Waals waar zij volkomen naar wensch keuze kan maken. Zeer groote sorteering, voorkomende bediening, persoonlijke belangstel ling, in het geheel naar genoegen slagen, dat vindt ze bij Waals I U vindt weer de allernieuwste Parijsche en Weensche modellen bij Waals. U moogl toch niet ver zuimen die eerst eens te gaan zien. Mantels in zee verschillende, leuke modellen. Zeet ruime sortering. Een aparte keuze. Het nieuwste voor 't seizoen 1934, een complet, 3/4 mantel met rok in moderne Engelsche dessins. Men heeft reeds den indruk met een wijdvertakte spionnenbende te doen te hebben, die een internationaal karakter heeft en bereid was voor onverschillig welke mogendheid te werken. Aangezien vooral werd gebruik gemaakt van communistische handlangers en uit verschillende aanwijzingen is gebleken, dat de inlichtingen naar sovjetagenten gingen, heeft zich de overtuiging gevestigd, dat vooral ten bate der sovjets is gewerkt, maar men meent toch dat ook aan Duitsch land verschillende gegevens zijn geleverd. Het onderzoek is 19 December j.l. ver ge noeg gevorderd geweest, dat toen reeds veertien vervolgingen werden ingesteld. Wat toen het meest de aandacht trok was dat de verdenking kon vallen op een leeraar in de geschiedenis, die op het mi nisterie v. landsverdediging aan den dienst voor de ontcijfering van geheime mede- deelingen was verbonden. Hij verdedigde zich zoo goed en zoo kwaad als dat ging maar de mededeelingen( die van tijd tot tijd in de pers verschenen, gaven niet den indruk dat de zaak veel belang had. In ingewijde kringen wist men, dat het anders was. Onder de gearresteerden be vond zich ook het Amerikaansche echt paar Switz, die, dezer dagen bekentenissen hebben afgelegd. Zij ontkenden maanden lang iedere schuld maar de bewijsstukken die Maandag uit Finland waren aangeko men, waren zoo compromitteerend, dat de beide verdachten na een nieuw verhoor, dat negen volle uren duurde, een bekente nis aflegden. Deze bekentenis betrof o.a. ook enkele der reeds gearresteerde ver dachten, in het bijzonder Lydia Stahl. Deze moet in het bezit zijn geweest van de mi trailleuse van nieuw model welke eenige jaren geleden ontvreemd werd. Op het oogenblik bevinden zich zestien personen in voorarrest, terwijl veertien personen, die bij de spionnagezaak betrok ken zijn, voorloopig weder op vrije voelen zijn gesteld. Beide pakketten met aandeelen die de nummers van 1 tot 99.000 dragen, werden door het Ministerie van financiën in be slag genomen. De eigenaar van de textielfabrieken te Zyrardow is de Fransche industrieel Boussaz. DE EXTREMISTISCHE AGITATIE IN ZUID-SPANJE. In een dorp bij Almeria is de parochiale kerk in brand gestoken. De daders zijn, zonder herkend te zijn, ontkomen. In Granada hebben anarcho-syndicalisten een kruitmagazijn overvallen en groote hoeveelheden springstoffen buitgemaakt. De staking der arbeiders in de electri- citeits- en gasfabrieken te Barcelona is be ëindigd. De arbeiders hebben het werk hervat. BUITENL. BERICHTEN POLEN. FINANCIEEL SCHANDAAL IN POLEN. In een Fransche textiel-onderneming. De algemeene vergadering van aandeel houders der textielfabrieken van Zyrardow die gisteren moest-plaats hebben, is uitge stald, daar men een schandaal op het spoor gekomen is. Het bleek namelijk, dat er twee pakket ten aandeelen met hetzelfde nummer gede poneerd waren. Het eene pakket was in de Bank van Frankrijk het andere te Zyrar dow in bewaring gegeven. GROOTE BRAND IN EEN JAPANSCHE STAD. Vermoedelijk 1000 dooden. Naar verluidt zijn bij een geweldigen brand, die het grootste gedeelte der Japan- sche stad Hakodate heeft vernield, duizend personen omgekomen. Hakodate is een stad van 200.000 inwoners. De brand zou ont staan zijn door het omwaaien van verschil lende schoorsteenen ten gevolge van den hevigen wind. TREINRAMP IN DEN OERAL. 33 dooden en 68 gewonden. Naar heden eerst wordt vernomen, heeft 12 Maart j.l. een spoorwegongeluk plaats gehad op het station Tavatui in den Oeral. Een personentrein is op een goederen trein geloopen, waarbij 33 personen wer den gedood en 68 gewond, waarvan 22 ernstig. Op huwelijksreis verongelukt. Twee weken na haar huwelijk met den radja van Akalkot, terwijl zij op de huwe lijksreis was, is de lieftallige Kamala Scind- hia, bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Met groote plechtigheid is begin dezer maand in Gwadior, waar haar broer maha- radja is, het huwelijk van Kamala voltrok ken met den radja, heerscher van den klei nen staat Akalkot, die sleohts 500 vierkante mijl groot is en 82.000 bewoners telt. Alle Br.-Indische vorsten of hun vertegenwoor digers in hun kostbaarste kleed ij waren aanwezig, troepen olifanten, wagentjes van massief goud, militairen en burgers trok ken in een f eestelij ken optocht langs het bruidspaar, doch ook van de moderne tech niek werd gebruik gemaakt, om de feesten op te luisteren: over de tafel, waaraan de gasten waren aangezeten, liep een klein electrisch treintje, met de kostelijkste ge rechten beladen. Na de huwelijksvoltrekking duurden de feesten voort en daartoe behoorde een jacht, ter eere van het jonge paar georganiseerd. Per auto begaf het jonge paar zich naar de plaats van samenkomst, doch onderweg slipte de wagen en sloeg om. De ranee werd zwaar gewond en hoewel direct doctoren uit Bombay waren ontboden, kon hun hulp niet meer baten; zonder bij kennis te zijn gekomen^ is het jonge vrouwtje overleden. Ook de radja is gewond, doch minder erns tig. Diepe droefheid heerscbt in geheel Britsch-Indië over dit noodlottig einde van een gelukkig huwelijk. „Tel." RUSSISCHE SPOORWEGEMPLOYé'S TER DOOD VEROORDEELD. In verband met ramp bij Moskou. 'De rechtbank heeft de personen, die ver antwoordelijk zijn voor het spoorwegonge- lijk, dat 4 dezer bij Moskou plaats had en waarbij verscheiden menschen om het leven zijn gekomen, zeer zwaar gestraft. De machinist Fedjoerting en zijn assistent Tsji- kof zijn tot de doodstraf met den kogel ver oordeeld en drie andere verdachten tot vrij heidsstraf fen. Huwelijk van den keizer van Annam. Gisteren werd met groote pracht en praal het huwelijk voltrokken van Baodai, kei zer van Annam, met mej. Nguyen Hu Hao, een Katholiek meisje. In het bijzijn van een ontzaglijke menigte in feestgewaad geschiedden de plechtig heden volgens den eeuwenouden ritus van Baodai's voorouders. Franz Jozefs kleinzoon wordt wijnhandelaar. Prins Ernst Windischgratz, een kleinzoon Vein wijlen keizer Frans Jozef van Oosten rijk, zal binnenkort te Weenen een wijn handel openen. Zijn naam is reeds in de lijst der wijnhandelaren opgenomen. RECHTZAKEN INBRAAK BIJ GEMEENTE ONTVANGER TE NAALDWIJK. Tegen de door de rechtbank vrijgesproken verdachten zware gevangenisstraffen geëischt. De procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof heeft in hooger beroep tegen de door de Haagsche rechtbank vrijgespro ken verdachten van de in den nacht van 30 Juni op 1 Juli j.l. gepleegde inbraak in het kantoor van den gemeente-ontvanger van Naaldwijk gevangenisstraffen geëischt en wel tegen den 48-jarigen chauffeur, A. J. D. 7 jaar en tegen den 31-jarigen koop man A. B. 3»/j jaar. Arrest over 14 dagen. DOOD DOOR SCHULD. De 28-jarige groentenhandelaar H. A. S. te Woerden, is in verzet gekomen van een verstek arrest van het Hof waarbij bevestigd werd het vonnis der Haagsche Rechtbank, die hem ter zake van dood door schuld veroordeelde tot 14 dagen hechtenis. S. had als autobestuurder op 7 Juli van het vorig jaar te Benthuizen een wielrij der, zekeren D. Mets, zoodanig aangereden, dat deze kort daarop aan de gevolgen van een bekomen schedelbreuk overleed. S. beriep zich op het weigeren van zijn stuurinrichting, doch de president wees er op, dat dit vroeger nooit door verdachte is te berde gebracht. De monteur C. J. van Eek, uit Benthui zen, heeft op verzoek van den burgemees ter aldaar een onderzoek naar de auto van verdachte ingesteld. Daaruit is get. geble ken, dat zoodra met een snelheid boven 40 K.M. werd gereden, de wagen begon te slingeren en niet op den weg te houden was. De autohandelaar S. uit Benthuizen, heeft eveneens na het ongeval de auto onderzocht en was toen tot de ontdekking gekomen, dat een kogellager gebroken was en dat cr ook een breuk in de stuur inrichting was. Getuige, die ongeveer een 600 M. met de auto gereden had, heeft daaraan toen niets bijzonder waargenomen De burgemeester van Benthuizen, de heer Verheul, die den verdachte een ver hoor heeft afgenomen, verklaarde als ge tuige, dat blijkens het door verdachte on- derteekende proces-verbaal, deze erkend heeft, schuld aan dit ongeval te hebben. Over moeilijkheden met de stuurinrich ting is door S. niet gesproken. Wél heeft deze toegezegd, dat hij op een gegeven oogenblik naar een boerderij in aanbouw keek en toen niet op den weg lette, met het gevolg, dat hij op de linkerzijde daar van terecht kwam. Toen hij M. op de fiets zag heeft hij nog getracht naar rechts te komen, doch het was reeds te laat om een aanrijding te ver mijden. Als getuige a décharge werd o.m. ge hoord een veldwachter uit Benthuizen, wien door den verdediger, mr. van der Chijs uit Delft, een exemplaar van de Woerdensche Courant werd voorgelegd, waarin onder het opschrift „Opheldering auto-ongeluk" een uiteenzetting van het ongeval werd gegeven, waarin de ver dachte S. gedisculpeerd werd. Na geruimen tijd" het stuk te hebben be keken zeide getuige dat hij niet precies kon zeggen, dat het stuk van zijn inlich tingen afkomstig was. Eerst nadat de pre sident het stuk gedeeltelijk had voorgele zen, erkende getuige dat hij de inlichtin gen gegeven had. President: Hoe kun je als politie-man zulke gekke dingen doen? Getuige gaf hierop een onverstaanbaar antwoord. President: Politie moet zich niet te veel met journalistiek bemoeien. Mijn oordeel is, dat politie en journalistiek streng ge scheiden behooren te zijn. Een 15-jarig knechtje van S. verklaarde, dat hij naast den baas zat, toen het onge val geschiedde. Deze sprak over het huis in aanbouw langs den weg en even later bemerkte getuige, dat de auto bijna van den berm afzakte. De autobus-ondernemer Van R., heeft ook met de auto gereden. Getuige zeide, dat vóór de aanrijding deze auto in goede conditie was. Later heeft hij een breuk van een kogellager geconstateerd. Een monteur, die de auto kort te voren onder handen heeft gehad, verklaarde, dat de wagen goed in orde was. Getuige kende S. als een voorzichtig rijder. De bankwerker V. uit Delft gaf eenige inlichtingen van technischen aard. De president hield S. voor, dat deze, blijkens de stukken, reeds eerder een aan rijding veroorzaakte. Het O.M. waargenomen door mr. baron Speyart van Woerden, betoogde, dat door onoplettendheid van.S. dit ongeval plaats» heeft gevonden, zooals aanvankelijk door hem is toegegeven. Uit het ingestelde on derzoek op 7 Juli is gebleken, dat de auto in orde was, zoodat aan een op 10 Juli in gesteld onderzoek, waarbij breuken e.d. zouden geconstateerd zijn, geen waarde kan worden toegekend. Spr. concludeerde tot bekrachtiging van het verstek arrest. Mr. van der Chijs sprak mede namens S. een woord van deernis met het lot van den getroffen M. Pleiter ontkende dat S. door het praten over het huis zou zijn afgeleid. Hij is eenvoudig geschrokken toen hij bemerkte, dat hij naar links was uit geweken. Volgens pleiter is, toen S. naar rechts wilde sturen, die belemmerd door een breuk van den kogellager. Pleiter concludeerde tot vrijspraak; subs, verzocht hij een voorwaardelijke straf. Arrest over 14 dagen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5