DONDERDAG 22 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 SASSENHEIM „St. Deus Dedit". Gisteravond hield de landarbeidersorganisatie „St. Deus De dit" een ledenvergadering. De heer N. v. d. Zwaan opende met den chr. groet en een kort welkomstwoord. Spr. deelde me de, dat deze vergadering noodzakelijk moet worden geacht voor de behandeling van den beschrijvingsbrief voor den bonds raad, welke gehouden zal worden op Maandag 23 April te Haarlem. De notulen werden onveranderd vastge steld. Medegedeeld werd, dat elkeen, die is vrijgesteld van bondscontributie, zijn werkloozenkas-contributie op tijd moet af dragen. Ook waarschuwt spr., dat men moet oppassen, dat de contributie op tijd betaald wordt om royement te voorkomen. Vervolgens werd bekend gemaakt, dat zij, die van het crisis-comité B trekken, niet van A kunnen trekken. Na overleg met de beide comité's is een reorganisatie noodig geoordeeld op aandrang van de re giering, zoodat een scheiding heeft plaats gehad van A en B. Ook mogen geen werk- loozen meer in de crisis-comité's zitting hebben. Iedere steuntrekkende kan waar schijnlijk voor October niet van het co mité B trekken, daar de gelden voorloopig op zijn. Over het punt, dat geen werkloozen meer zitting mogen hebben, werd er uit de vergadering met klem op gewezen, dat geen arbeidersafgevaardigde meer zitting heeft. Hierna werd behandeld de beschrijvings brief van den Bondsraad, waarvan de voor naamste punten werden voorgelegd en uit eengezet. Hierin werden eenige wijzigin gen voorgesteld. Vervolgens werd voorge steld artikel 15 van het reglement te wij zigen, hetwelk handelt over het afsluiten van het collectief contract. Dat zal in den Bondsraad worden voorgedragen. Hierna werd de rondvraag gehouden, waarvan door enkele leden gebruik werd gemaakt, waarna de voorz. de vergadering sloot. Geboren: Elske, dochter van G. Dijk stra en L. Vogel Cornelis, zoon van A. Molneaar en J. Blijleven Jan Egbert, zoon van J. Hoekstra en M. Duym Jan, zoon van J. D. van der Sluis en G. Zwiers. Gevestigd: P. van der Kraan en ge zin van Maasland C. Roomen van Didam M. M. Weiss, van Loenen aan de Vecht. Vertrokken: J. van Leeuwen, Oude Haven 5, naar Hazerswoude J. L. Bakker Klinkenberg 14, naar Den Haag P. G. Warmerdam en gezin, Beukenlaan 13, naar Wijk aan Zee C. A. Noordermeer van Heemstrastraat 37, naar Heemstede J. M. Bentum, J. P. Goeverneurlaan 50, naar Weesp. WOUBRUGGE. Tentoonstelling. Naar wij vernemen wordt ten Raadhuize een tentoonstelling gearrangeerd van tijdschriften, couranten en photo's, betrekking hebbende op hét le ven van H. M. de Koningin-Moeder en bij eengebracht uit het gemeentelijk archief en de particuliere verzamelingen van den burgemeester en den heer O. C. van He- nffessem Deze tentoonstelling, welke naar wij vernemen, gratis voor een ieder toegan kelijk is, wordt a.s. Vrijdagavond geopend en is verder te bezichtigen a.s. Zaterdag van 912 en van 25 uur alsmede de vol gende week Maandag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag van 912, 25 en des avonds van 79 uur. GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN. Vrijwillige Landstorm. Gisteravond te 8 uur had in hotel „Zomerlust" een propa ganda-vergadering plaats van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, afdeeling Woerden. De heer Timmermans, leider dezer afdee ling, opende en wees op het doel van deze vergadering: het trekken van jonge man nen tot de B.V.L., die met hun gevoelens dicht bij ditzelfde doel staan. Hierna werd eenige oogenblikken stilte in acht genomen om het overlijden te her denken van H. M. de Koningin-Moeder. Het woord werd dan gegeven aan den eersten spreker van dezen avond, den zeer- eerw. Pater Borromeus de Greeve O.F.M. In een gloedvolle rede legde de eerw. spr. eerst eenige redenen voor, waarom hij op een avond als deze kwam spreken. Hij geeft een antwoord op de vraag: „Wie zijt gij, B.V.L.". Uitvoerig gaat spr. na de oor sprong van het gezag om daarna te komen op de door velen „gedachte vrijheid". Heil U, B.V.L., roept spr. uit, Gij hebt het gezag beschermd in 1918 en gij zult het in de toekomst blijven doen. Is het nog wel noodig, vraagt spr., dat de B.V.L. blijft? Is er altijd nog revolutie gevaar? Uitvoerig beantwoordt spr. deze vragen. Dat het revolutiegevaar niet geweken is, blijkt uit het nog steeds groeiende Com munisme, de houding van de S.D.A.P. tegenover mobilisatie enz. Ook van andere zijde dreigt nu het ge vaar. Het Fascisme is evengoed een revo- lutionnaire partij. De z.g. vrijheid zou al leen tot zijn recht kunnen komen bij over- ■heersching van deze partij. Op geestige wijze uit spr. zijn meening over de concen tratiekampen, de muilkorving van pers, vergadering en vereenigdng. De rede wo^dt hier eenige malen door applaus onderbroken. De toestand in Duitschland woidt door spr. tot in bijzonderheden behandeld. Wij, ak.us roept spr. uit, hebben geen Fas cisten noodig voor ons vaderland. We heb ben Oranjemannen genoeg. En als het ge vaar van het Fascisme dreigend zou wor den, vragen wij de B.V.L. om ons ook hier tegen te beschermen. Maar ook, aldus spr., moet ik de leden der B.V.L. zeggen, wat zij niet moeten zijn. Wij moeten vredelievend zijn, géén ijzer- Woensdagmorgen kwam de raad in ver gadering bijeen. De Koningin-Moeder herdacht. Na de opening met gebed verhief zich de voorzitter van zijn zetel en hield de navol gende toespraak: „Mijne Heeren. Alvorens over te gaan tot behandeling van de agenda past het ons een oogenblik eerbiedig stil te staan bij het feit, dat Hare Majesteit de Koningin-Moeder gistermor gen in haar paleis te 's-Gravenhage is over- lxlen. Dankbaar gedenken wij wat deze edele vrouw in een zoo lange reeks van jaren ge weest is en gepresteerd heeft voor ons va derland en zijn dierbaar vorstenhuis. Eerst als gemalin van den Koning daarna als re gentes van haar dochter en nadien nog 35 jaren heeft zij met Hare Majesteit gedeeld en medegeleefd in al het lief en leed van vorstenhuis en volk. Ook wij gevoelen de droefenis van haar heengaan en deelen in de smart van Konin gin, Prinses en Prins en vragen God, dat hij haar een overvloedig loon mag schen ken voor de weldaden in zoovelerlei vorm ons vaderland bewezen. Mijne Heeren, ik stel U voor aan de Ko ninklijke Familie een schrijven te zenden, waarin de Gemeenteraad van Nieuwkoop zijn innige deelneming betuigt met het smartvol overlijden". De leden hoorden ten teeken van instem ming deze toespraak staande aan. terwijl met algemeene stemmen werd goedgevon den een schrijven van rouwbeklag te ver zenden. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat wethouder Augustinus een schrijven zond, dat hij wegens familie-omstandigheden (ernstige ongesteldheid van zijn echtge- noote) verhinderd was de vergadering bij te wonen. Spreker acht zich de tolk van allen en uit de beste wenschen voor een spoedig herstel. De notulen worden goedgekeurd. In de vorige vergadering werd een voor stel van den heer Baas verwezen voor prae-advies naar B. en W. en wel om voor den landarbeiders, die een gemeentelijke steunuifckeering genieten en een groot ge zin ten hunnen laste hebben, den loonnorm te verhoogen van 70 tot 90 procent. B. en W. zijn van meening, dat dit voor stel stellig niet de goedkeuring van den Mi nister zou verwerven en ook eiken prik kel om werk te zoeken zou ontnemen, om dat men bij 90% met het reoht op vleesch- en boterbonnen haast boven den norm zou uitgaan. De heer Baas betreurt dit standpunt, om dat een groot gezin wel onmogelijk met een steun van 9.80 per week kan rondkomen, terwijl al meermalen gebleken zou zijn, dat de Minister sterk rekening houdt met de behoeftenfactor en dergelijk voorstel wel niet zou afwijzen. De heer van Houten zegt, dat een goed werkende arbeidsbemiddeling die prikkel om werk te zoeken overbodig maakt, het geen de voorzitter in de theorie beaamt, doch niet in de praotijk, wat de heer Stam aanvult met te zeggen, dat dergelijke ar beiders niet om werk zoeken en de pa troons hen niet vragen, waarop de heer van Houten repliceert, dat de loonquaestie hier bij ook vaak een rol speelt. De heer Baas beveelt alsnog zijn voorstel ernstig aan bij B. en W. en is een verhoo ging tot 90% niet mogelijk, dan tot 85 of 80. De gemeente-arts Dr. Koert is alhier be noemd dd. 7 November 1928, doch was tot 1 Augustus 1928 gemeente-arts te 's-Gra- venmoer en vraagt nu met het oog op pen sioenaanspraken den datum van ingang te bepalen op 1 Augustus 1928, wat ook prac- tisch juist was. Wordt goedgevonden. Het huis B 53 is onbewoonbaar verklaard en de datum van ontruiming is verstreken, doch de bewoner A. de Lange vraagt nog wat uitstel, omdat hij geen andere woning nog kon vinden. Na wat over en weer pra ten besloot men hem nog 3 maanden uit stel te verleenen, doch dan moet hij er ook onherroepelijk uit. Contra-prestatie werkloozen. B. en W. vragen den raad in beginsel goed te vinden, dat van de steuntrekkende werkloozen arbeid gevorderd wordt tot het steunbedrag tegen een uurloon van 28 ets. en een toeslag van 10 procent. Een Mi- nisterieele regeling is hierover op komst. Het werkobject, dat niet tot gewoon onder houdswerk behooren mag, lokt eenige be spreking uit, doch overigens kan de raad zich met die voorstel zeer wel vereenigen. Op hun verzoek wordt aan de besturen van de bijzondere scholen een voorschot van 80% verleend op de vergoeding voor 1934. Het openbaar onderwijs heeft in het laatste dienstjaar, waarover de rekening gesloten is, n.l. 1932 gekost 1351.02, het gemiddeld aantal leerlingen was 99 1/4 of 13.61 per leerling, verhoogd met 50 ets. administratiekosten, wordt 14.11, hier van 80% is 11.29, waarbij de Christelijke school recht heeft op 982.23, de R. K. Jon gensschool op 1270.12, de R. K. Meisjes school op 985.05 en de R. K. School te Noorden op f 2258. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren P. de Graaf, N. J. M. Klaus, A. Leenhard, Th. J. F. Teundsse en I. J. Koole moeten allen periodiek af treden, doch worden ook alle met alge meene stemmen herbenoemd. De heeren Zwart en Splinter vragen nog, dat een schrijven zal uitgaan aan alle schoolhoof den om het leerverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan, wat wordt goedgevonden. De heer Zwart bepleit bij een aan de orde gestelde begrotingswijziging de straat- en teerwegen bij gladheid geheel te bestrooien met zand en noemt het voorbeeld van Bo degraven, waar men het doet per auto met een cylinderwagentje er achter. Wethou der den Hartog wijst op de kosten, doch de overige leden vreezen ongelukken, zoodat B. en W. opdracht krijgen daaraan hun aan dacht te schenken. Bij de rondvraag geeft de voorzitter ken nis van een ontvangen telegram van den Commissaris der Koningin namens den Mi nister van Binnenlandserhe Zaken om op heden en op Dinsdag a.s. alle klokken drie maal een uur te laten luiden ten teeken van rouw bij het overlijden van de Koningin- Moeder, terwijl tot en met Dinsdag geen uitvoeringen of openbare vermakelijkheden mogen plaats hebben. De rondvraag leverde verder niet veel bizonders op, slechts een paar vragen over het Meijepad, een schoolgeldvervolging en het ventverbod, waarna sluiting. vreters. Maar we willen ook geen weer- loozen zijn. We weten ook, dat de toestand in ons va derland nog niet is zooals het moet zijn. We kunnen door sociale actie den toestand wil len verbeteren, maar het godsdienstig ele ment mag niet ontbreken, is onmisbaar. Ten slotte beantwoordt spr. de dikwijls opgeworpen vraag: is de B.V.L. niet de ver dediger der brandkasten, de verdediger van van het kapitalisme? De B.V.L., aldus besluit spr. deze kwes tie, is de beste vriend van het pic letariaat. Meer dan ooit is in deze tijden noodig gods dienstzin en saamhoorigheid. Saamhoorig- heid in onze Koningin. Spr. eindigde ten slotte zijn rede met een vurige peroratie, overgaand in deze woor den: Ik zal handhaven. De vergadering applauddseerde luid na deze rede. En hierbij moeten we voegen, dat de zaal van Zomerlust tot in de uiter ste hoeken bezet was. Na de pauze werd nog gesproken door een luitenant der B.V.L. waarvan we tot onze spijt voor dit nummer geen verslag kunnen geven. De organisatoren van dezen propaganda- avond kunnen met succes op het resultaat terugzien. NIEUWKOOP. Inenting. Met het oog op den aanvang van het nieuwe leerjaar zal op Woensdag 28 Maart en op Woensdag 4 Apnl des voor middags 10 uur in de raadzaal van het Ge meentehuis gelegenheid gegeven worden voor kostelooze inenting. NOORDEN. In Hooger Beroep. In hooger beroep was door den officier van Justitie te Utrecht tegen D. Hogerwerg alhier 50 boete ge- eischt wegens een visscherijwet-overtreding conform de uitspraak van het Kantonge recht. De Rechtbank legde er echter 10 op en veroordeelde hem heden tot een boete van 60. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. BINNENLAND VERPLICHTE RUNDVEEBEPERKING? Nieuwe maatregel zal wel niet kunnen uitblijven. Naar wij vernemen overweegt het be stuur van de Crisis-rundveecentrale ern stig of en in hoeverre de vrijwillige rund veebeperking moet aangevuld worden door een verplichte. Een principieele beslissing is ook op heden nog niet genomen. Intus- schen verwachten ter zake kundigen, dat een verplichte beperking niet zal kunnen uitblijven. „TeL" OVERWERK IN BANKETBAKKERIJEN. Met het oog op Paschen en Pinksteren. De minister van sociale zaken heeft, ge let op het bepaalde bij de artikelen 28, vijfde lid, en 97, vierde lid, der Arbeids wet 1919, aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de weken van 26 tot en met 31 Maart en van 14 tot en met 19 Mei in hunne ondernemingen door arbei ders van 16 jaar-of ouder, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens een bij dit besluit vastgestelde werktijdregeling, een en ander onder be paalde voorwaarden. KADERDAG R. K. STAATSPARTIJ. In het. pensionaat „St. Louis" te Amers foort wordt op Zaterdag 7 en Zondag 8 April a.s. een Kaderdag gehouden van plaatselijke en gewestelijke leiders der R. K. Staatspartij. Deze Kaderdag wordt Zaterdagmiddag om half drie geopend door den voorzitter van het Partijbureau mr. C. Goseling. Daarna volgt een inleiding van mr. Fr. Teulings, secretaris van het bestuur der R. K. Staatspartij, over: Na den Kader dag Juli 1933; terugblik op ons werk. Des avonds houdt mr. M. de Kort, leider van den Centralen Propagandadienst der R. K. Staatspartij en inleiding, getiteld „Propaganda"! Zondagochtend 10 uur red van prof. dr. J. Schmutzer, hoogleeraar aan de universi teit te Utrecht, over: klassenstrijd en ge meenschapszin. Door den voorzitter van het Partijbe stuur zullen nadere mededeelingen over het verdere werk worden PRODUCTIE VAN EN HANDEL IN VETHOUDENDE ARTIKELEN. De Crisis-Zuivel-Centraile vestigt er de aandacht op, dat met ingang van 1 April 1934 het vervoeren, verkoopen, afleveren en voorhanden hebben van beschuit, biscuits, caramels, toffees, beschuitgelei, honingzoet, wittebroodscrême en andere aanverwante vethoudende artikelen, zonder vetbande- rolle slechts geoorloofd is wanneer deze artikelen afkomstig zijn van door de Crisis- Zuivel-Centrale ingeschreven bedrijven. Ingeschreven worden slechts zij, die zich verbinden aan de door de Criisis-Zuivel- Centrale terzake gestelde voorwaarden (zooals het uitsluitend verwerken van vet ten, waarvan de verschuldigde heffing is voldaan, het bijhouden van een voorge schreven administratie enz.) te voldoen. Aan degenen, die bovenstaande artikelen zelf wenschen te bereiden en wier bedrijf nog niet als zoodanig bij de Crisis-Zuivel- Centrale is ingeschreven, wordt aangera den zich alsnog te laten inschrijven. Grossiers en degenen, die bovenstaande artikelen in hun bedrijf gebruiken, zullen er goed aan doen bij de levering daarvan steeds een factuur te verlangen, opdat de controle op de naleving der Crisis-Zu-ivel- wet kan wordën aangetoond, dat de waar van een ingeschreven bedrijf afkomstig is. Zij, die uitsluitend koek en banket en dus niet de in de eerste alinea bedoelde artike len bereiden, ZETMEEL EN ZETMEEL-PRODUCTEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voorraden zetmeel en zetmeelproducten (aardappelmeel, arrowroot, sago. tapioca, massée, druivensuiker, glucose, blanke si roop, confiseurssiroop, dextrine, stijfsel, maizena, puddingpoeders, plantaardige lijm), welke aanwezig waren op 30 De cember 1933, alsmede de op dien datum onderweg zijnde partijen, aan de Stichting Nederlandsche Meelcentrale behooren te worden opgegeven. Importeurs en grossiers, alsmede fabri kanten, die genoemde artikelen in meer dere of mindere mate verwerken, in het kort, allen, die één of meer der bovenge noemde producten in hun bezit hebben, zijn verplicht die opgave te verstrekken. Men schijnt er zich op te willen beroepen, de desbetreffende circulaire niet te hebben ontvangen. Echter wordt er op gewezen, dat het niet ontvangen van bedoelde cir culaire niet ontrlaat van de verplichting, de vereischte opgave te doen. Voorts wordt medegedeeld, dat fraude in het verstrekken der gegevens reeds zeer streng is bestraft. Ten overvloede wordt er hierdoor nog eens de aandacht op gevestigd, dat be doelde voorraadsopgave, ter vermijding van onaangenaamheden, onverwijl dient te worden ingeleverd door ieder, die zulks nog niet deed, ook ingeval geen circulaire mocht zijn ontvangen. SPOORWEGONTVANGSTEN DALEN. De definitieve ontvangsten der Neder landsche Spoorwegen over December 1933 bedroegen 10.678.043, tegen 10.518.528 over dezelfde maand van 1932. De totale ontvangsten over het jaar 1933 beliepen 122.437.753, vergeleken met 139.535.290 over 1932; de vermindering bedraagt dus ruim 17 millioen. TEELTBEPERKING VAN EENDEN. De Nederlandsche Staatscourant van Woensdagavond bevat een Ministerieele be schikking, waarbij wordt bepaald, dat na 19 April 1934 geen eendeneieren meer in broedmachines mogen worden aangetrof fen. Door deze beschikking wordt een aan vang gemaakt met de teeltbeperking, ook ten aanzien van eenden. genoemd mag worden. Goedgekeurd werd de suppletoire begrooting o.m. tot dekking van de kosten voor het installeeren der nieuwe bondsbureaux en voor deelname aan 't congres der Christelijke Bedienden- internationale in Mei a.s. te Parijs te hou den. Rector Bots, bondsadviseur, herinnerde er in enkele hartelijke bewoordingen aan, dat dit de laatste bondsraadsvergadering was onder voorzitterschap van den heer A. van Hamersveld. Zijneerw. dankte hem voor al hetgeen hij voor den Bedienden- bond had gedaan en wees er op, dat de heer A. van Hamersveld een bond verlaat, die niet het minst door zijn toewijding in bloeienden staat verkeert. Dit moge den scheidenden voorzitter een voldoening zijn Zijneerw. spreekt het vertrouwen uit, dat hem nog vele gelukkige jaren in den kring zijner dierbaren mogen gegeven zijn. De heer C. N. de Graaff sprak woorden van dank en waardeering aan het adres van den bondsvoorzitter namens de oudere leden van den bondsraad. 'Nadat de heer Hamersveld had dank gebracht voor het gesprokene en voor de collegiale samenwerking, werd de vergade ring met den christelijken groet gesloten. R. K. Bond voor Heerenmode-artikelen. Dinsdagmorgen kwam de Ned. R. K. Bond van Handelaren in Heerenmode-ar tikelen „St. Gerardus Majella", in hotel „Het Kasteel van Antwerpen" te Utrecht in algemeene ledenvergadering bijeen, on- der presidium van den heer J. M. Beer man n, Zwolle. Na het uitbrengen van het jaarverslag van den secretaris en het financieel ver- I slag van den penningmeester, dat met een batig saldo sloot, deelde de voorzitter I mede, dat men na vele besprekingen tot de conclusie was gekomen, dat het beter was I den Bond te ontbinden. In den tijd dat de I Bond werkt, is er maar weinig tot stand ge bracht en dit is vooral te wijten aan het i geringe aantal leden. I Er ontspon zich een levendige discus sie. Men was algemeen van meening, dat het niet de juiste methode was den Bond j te ontbinden. Na een lange en zeer uitgebreide gedach- •I tenwisseling kwam de heer Cas Kerstholt, I Amsterdam, met een concreet voorstel. Spr. stelde *voor om in 1934 den Bond I nog te blijven handhaven met een contri- i butievermindering van 50 pet. Met algemeene stemmen werd daarop besloten de vereeniging dit jaar nog te handhaven én de contributie van 10 op 5 terug te brengen. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is aan H. Gaaikema, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Gaasterland; is aan H. J. van Eggelen eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Heusden en Herpt. Het Crisis-Zuivelbureau verzoekt onder nemingen, die in de jaren 1932 en 1933 Ne derlandsche melkproducten naar Duitsch land, of Nederlandsche Gouda of Edammer kaas naar Italië, voor eigen rekening heb ben verkocht en geleverd aan in deze lan den gevestigde afnemers, en in aanmer king wenschen te komen voor ingevolge de Crisis-Uitvoerwet voor dezen uitvoer binnenkort af te geven certificaten, zoo spoedig mogelijk hun naam en adres, als mede den omvang van bovenbedoelden uit voer in Kilogrammen netto, voor elke maand van de aangegeven periode afzon derlijk, in te zenden aan zijn bureau, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage. NED. R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN Dé bondsraad kwam in zijn nieuwe sa menstelling onder voorzitterschap van den heer A. van Hamersveld bijeen in hotel De Roode Leeuw te Amsterdam. Uit de mededeelingen bleek, dat na 8 April a.s. het Dagelij ksch Bestuur van den Bond in zijn nieuwe formatie zal optreden. Het bureau van den bondspenningmees- ter werd inmiddels verplaatst naar Mid- j dellandplein 5b te Rotterdam, terwijl per 1 Mei of eerder de zetel van het Hoofdbe stuur zal gevestigd zijn in de P. C. Hooft- straat 150 te Amsterdam. Voor het orgaan „De R.K. Bediende" is een redactie-commissie in het leven geroe pen, waarin zijn benoemd de weleerw. heer Kraakman en de heeren A. Boersma en H. Vuister. Den Directeur-Generaal van den Arbeid werd het misnoegen der katholieke bedien den te kennen gegeven over de wijze, waarop telkenj are wordt beslist over het intrekken van vrije halve dagen der win kelbedienden gedurende de vacantie-pe- riode. Ook ter vergadering bleek ontstem ming te heerschen over de door het bonds- bestuur gewraakte methode. Gememoreerd werden onder het hoofd acties de Nieuwjaarssalaris-actie, de va- cantieactie, de winkelsluitingswet en de sluiting op de katholieke feestdagen, ter wijl voorts een aantal individueele geval len en personeelaangelegenheden de revue Première Passie-spelen te Amsterdam uitgesteld. Naar wij vernemen, is de première van de passiespelen in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam, welke hedenavond 22 Maart gegeven zou wordert, uitgesteld tot Vrijdag 23 Maart des avonds te half negen, zulks in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. SPORT Ook het punt propaganda nam een be langrijk deel der besprekingen in beslag. Dezer dagen werden o.m. in den Haag, Am sterdam, en Rotterdam, groote propaganda- vergaderingen gehouden ter aanvulling van de wintercampagne, terwijl nu reeds plan nen worden geraamd voor een grootschen inzet van het nieuwe propaganda-seizoen in het najaar. De jaarbalans 1933 geeft aan, dat de fi- nancieele positie van den bond kerngezond ZWEMMEN De bekende Amerikaansche zwemster Leonore Knight, heeft te Boston twee we reldrecords, welke op naam stonden van Helen Madison, verbeterd. Het record op de 440 yard vrije slag, op 3 Februari 1931 door Madison te Seattle gevestigd, met een tijd van 5 min. 31 sec., bracht Leonore Knight op 5 min. 30.6 sec., terwijl zij het record op de 500 yard vrije slag, op 16 Maart 1930 door Madison te Miami geves tigd met een ujd van 6 min. 16.4 sec., bracht op 6 min. 15,3 sec. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld „Voorwaarden voor maatschappelijke ontwikkeling in. het cen trale Batakland", de heer A. J. vai> 7jtnen, geboren te Gouda.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12