GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 20 MAART 1934. DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Een debat over de vernietiging van vleesch-alval. Naar meer uniformiteit in de personeels aangelegen heden der grootere gemeenten. De muziekbelasting en de oppervlakte der lokalen. Schoolkindervoeding gedurende de Paaschvacantie. Afscheid van twee Katholieke raadsleden. (Vervolg). Opruiming van krotwoningen. 15o. Voorstel inzake den aankoop van verschillende perceelen, begrepen in het onteigeningsplan Lange Bouwelouwensteeg Lange Paradijssteeg, alsmede de verlen ging van den termijn van ontruiming van eenige in dat plan begrepen onbewoon baar verklaarde woningen. De heer Wilbrink merkt op, dat in het voorstel niet gerept wordt over even- tueele onteigening en in het Ingekomen Stuk wel. Het aanbod van de gemeente acht hij overigens te laag. De heer M a n d e r s sluit zioh daarbij aan. De prijs is voor verscheidene wonin gen beslist te laag. De heer Kooistra wenscht verder te gaan en meteen over te gaan tot nieuw bouw. Hoe staat het met de plannen van de woningbouwvereenigingen? Wethouder Splinter beroept zich wat de taxatie betreft op het deskundigen rapport. Spr. antwoordt den heer Kooi stra, dat de bebouwing daar zal plaats heb ben zoodra het Saneeringsplan kan worden doorgevoerd. De bouwvereenigingen heb ben reeds aanvragen ingediend bij den mi nister, en deze zijn nog hangende. De voorzitter wijst er nog op, dat men in het openbaar niet te diep moet in gaan op de pr ij zenkwestie, vooral als men niet terdege op de hoogte is. De heer Wilbrink meent echter te moeten opkomen voor de eigenaren van deze woningen, die niet kapitaalkrachtig genoeg zijn om zich met succes te weren tegen den druk der gemeente om een lagen prijs te verkrijgen. Spr. wenscht aanhou ding van het voorstel subc c. (onteigening) en doet daartoe een voorstel. Dit voorstel wordt aangehouden omdat de stemmen staken. Tegen: de S. D. A. P. en de heeren v. Weizen, Bosman en de wethouders. De rest van het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 16o. Voorstel tot het gebruik maken van de bevoegdheid, om de couponbelas ting ten laste van de couponhouders te brengen en tot vaststelling van den desbe tref f enden begrootingsstaat. Goedgekeurd. Destructie van vleesch. 17o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Gekro te Over- schie in zake de verwerking van afge keurd vleesch. De heer Groeneveld heeft bezwaar tegen dit voorstel. De tegenwoordige rege ling voldoet goed. De gemeente moet de destructie van vleesch zelf in handen hou den. De heer Bergers juicht het voorstel ten zeerste toe. Wethouder G o s 1 i n g a wijst erop, dat wij ons tot nu toe hebben kunnen behel pen met onze Kori-oven, doch tengevolge van de nieuwe crisis-maatregelen neemt de toevloed van vleesch voor destructie zoozeer toe, dat er een andere regeling getroffen moet worden. De voorgestelde regeling is zeer voordeelig en de genoemde N. V. is nu geadviseerd door de Vereen, van NederL Gemeenten. De heer Groeneveld blijft bezwaar maken tegen het uit handen geven van af gekeurd vleesch aan een particuliere onder neming. Spr. wijst op het voorbeeld van Amstrdam; laat men daar eens inlichtingen inwinnen. In afwachting daarvan wil spr. het voorstel aanhouden. De heer Bergers meent in tegenstel ling met den heer Groeneveld, dat de ge meente zeer gebaat is met de voorgestelde regeling. De heer v. d. Reyden bejammert het, dat de heer Groeneveld zijn licht niet heeft opgestoken bij den heer v. Stralen. Deze weet, als lid van de Slachthuiscommissie, dat het vpórgestelde een zeer voordeelige regeling is voor de gemeente. De heer v. Stralen erkent, dat de voorgestelde regeling althaus tijdelijk de eenige mogelijkheid is. Wanneer juist is, dat met de exploitatie van een eigen in richting voordeel te behalen is, zooals in Amsterdam, zou spr. daarvoor zijn. Anders is spr. voor het voorstel van B. en W. De heer v. E e c k e wijst erop, dat het probleem van een eigen destructor wel de gelijk besproken is in de commissie. Dat is evenwel onmogelijk. Wethouder Goslinga meent, dat de bestrijding van den heer Groeneveld uit sluitend voortkomt uit een automatischen afkeer van alles wat in particuliere han den is. Bij de voorgestelde regeling blijft het mogelijk, dat hier de crisisrunderen worden geslacht, wat een beduidende ar beidsverruiming heeft meegebracht. Aan houding ontraadt spr. ten stelligste. Een Kori-oven, die winst afwerpt, is een onmo gelijkheid. Daarna z. h. st. goedgekeurd. 18o. Praeadvies op het verzoek van A. Giezen in zake hersteling van gebreken, welke aan zijn perceel Morschweg 69 zou den zijn ontstaan door de uitvoering van rioleeringswerken. Goedgekeurd. Samenwerking tusschen grootere Gemeenten. 19o. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met gemeen ten van 40.000 of meer inwoners ter bevor dering van een doelmatige behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenhe den. De heer Kuipers vraagt of de aange legenheden, die in de z.g. centrale commis sie is behandeld zullen worden, ook in de Commissie van G. O. gebracht zullen wor den? De heer Bosman gevoelt weinig voor dit voorstel. Hij is bang, dat de gemeente deze aangelegenheid te veel uit handen zal geven. De heer W il b r i n k blijft ook liever baas in eigen huis. De raad reikt zich bij aanneming van dit voorstel een brevet van onvermogen uit Iedere stad kan het beste zijn eigen personeelsbelangen behartigen. Wethouder T e p e antwoordt, dat de naar voren gebrachte bezwaren ook gevoeld zijn bij B. en W. De vrees, dat de gemeente haar zelfstandigheid zal verliezen, is ech ter ongemotiveerd. De gemeenten blijven vrij om de richtlijnen, door de commissie aan te geven, al of niet te volgen. Wanneer eenmaal overeenstemming is bereikt in de centrale commissie is er geen reden meer om het G. O. te hooren. De bedoeling is, meer uniformiteit te krijgen in personeels aangelegenheden. Het is jammer, dat zulk een samenwerking niet veel eerder is be reikt. Een algeheele uniformiteit zal niet te bereiken zijn, speciaal wat de loonrege ling betreft. Meer uniformiteit is bijv. z. i. gewenscht inzake de regeling van het Ge organiseerd Overleg. Wanneer wij niet meedoen, dreigt het gevaar, dat buiten ons om regelingen zullen worden getroffen, wiarop men zich tegenover ons zal kunnen beroepen. De heer Bosman blijft afkeerig van een keurslijf, aangelegd door anderen, dat onze vrijheid zal belemmeren. Aan den stok achter de deur bij niet meedoen gelooft spreker niet. De heer Beekenkamp had aanvanke lijk sympathie voor dit voorstel, welke evenwel verdwenen is door de toelichting van den wethouder. Gelooft de wethouder, dat het standpupt van Leiden steeds zwaar genoeg zal wegen om invloed uit te oefe nen op de besluiten van de commissie. De heer Wilbrink ziet hèt nut er niet van in. De commissie zal slechts richt lijnen ontwerpen en de gemeente zal vrij blijven; zegt de wethouder. Maar dan is het ook niet noodig om mee te doen. Met grootere gemeenten kunnen wij ons niet vergelijken en toch zullen deze gemeenten meer invloed uitoefenen dan wij. De heer Schüller vindt het vreemd, dat verschillende raadsleden niet- voor de zen vorm van organisatie voelen, terwijl zij toch door organisatie tot het raadslidmaat schap zijn gekomen. Dit voorstel maakt het mogelijk, den raad behoorlijk voor te lichten in allerlei personeelsaangelegenhe den. De raad blijft vrij. De heer Bosman: Dan heeft het ook niets te beteekenen. Wij houden meer van „eigen beheer." De heer Schüller: De kosten kunnen geen beletsel zijn. Wil men per se niet be hoorlijk voorgelicht zijn? De heer Manders is een voorstander van toetreding. Er zijn allerlei aangelegen heden, waarvoor uniformiteit ten zeerste gewenscht is. Ter bekorting van allerlei discussies en mede in het belang van een goede verstandhouding tusschen overheid en personeel beveelt spr. het voorstel aan. De heer K u i p e rs bepleit het hooren van het G. O. naast de centrale commissie. De heer Bergers verklaart zich vóór het voorsteek Wethouder T e p e houdt den heer Bos man nog eens voor, dat de gemeente niet gebonden is aan de adviezen der commis sie. Wij zullen veel' meer gebonden zijn, wanneer wij niet meedoen, dan wanneer wij wel meedon. Doen wij mee, dan zullen wij invloed kunnen uitoefenen, in ieder ge val meer dan wanneer wij ons uitsluiten. De heer Wilbrink: Wy zullen moreel gebonden zijn. Wethouder Tepe ontkent dat. Wij kunnen er in ieder geval eens een proef mee nemen. Baat het niet, dan schaadt het ook niet. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 24 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren: v. Es, Beekenkamp, v. d. Reijden, v. Rosmalen, Wilbrink, Meijnen, de Reede, Bosman en Huurman. Muziekbelasting volgens oppervlak. 20o. Voorstel: a. om niet aan te nemen het voorstel- Coster inzake de wijze van berekening van de oppervlakte, waarnaar de muziekbelas ting voor café's enz. wordt betaald; b. tot wijziging van de verordening op de heffing van een belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden; c. tot wijziging van de verordening op de invordering van de belasting op too- neelvertooningen en andere vermakelijk heden; d. tot opnieuw vaststelling van de ver ordeningen sub b en c. De heer Coster wijst erop, dat de ver- makelij kheidbela'sting, die is ingevoerd in den goeden tijd, thans buitengewoon druk kend is. Wanneer men het den midden stands- en café-bedrijven te zwaar maakt, is men bezig de kip met gouden eieren te slachten. Spreker verdedigt nog eens zijn voorstel. Ook de heer Bergers wijst er op, dat tegenwoordig bij alle middenstandsbedry- ven de exploitatiekosten veel te hoog zyn. Deze moeten omlaag. Wethouder Goslinga antwoordt, dat de gemeente-financlën te precair zijn, om een verlichting dezer belasting toe te staan. De opbrengst van de vermakelijkheidsbe lasting is in het afgeloopen jaar toch al achteruit gegaan. Wil de heer Coster tarief verlaging, dat moet hij dat niet trachten te bereiken door zoo'n epineus middel als een gewijzigde oppervlakte-berekening. Waar om komt de heer Coster niet royaal weg met een voorstel tot tariefsverlaging? De heer Coster wil geen algemeene verlaging voorstellen, doch alleen onbil lijkheden wegnemen. Waarom kan het hier niet en in grootere plaatsen wel? De heer Groeneveld bepleit nog eens een oud denkbeeld van hem, nL een meer geleidelijke progressie. De heer Wilmer wijst erop, dat van de 22 gemeenten welke deze belasting heffen, er niet minder dan 18 zijn, welke de mu ziekbelasting heffen op de wijze als de heer Coster heeft bepleit. Wethouder Goslinga meent, dat een meer geleidelijke progressie niet noodig is. In de thans gevolgde grondslag ziet spr. geen onbillijkheid. Wat de heer Cos- ter wil, is een onzekere grondslag. Het voorstel Coster wordt verworpen met 25 tegen 7 stemmen. Vóór: de Katholieken (behalve wet houder Tepe en de heer Donders) alsmede de heeren van Stralen en Groeneveld. De heeren Groeneveld en Man ders maken vervolgens eenige critische opmerkingen over verschillende details der voorgestelde verordening op de vermake lijkheidsbelasting, waarop wethouder Gos linga antwoordt. De heer Manders dient een wijzigings voorstel in, dat hij nader toelicht. De strekking hiervan is, om vereenigin- gen voor feestelijke jaarvergaderingen niet te doen vallen onder de vermakelijkheids belasting, alléén omdat de entree-prijs meer dan 30 cent bedraagt. Wethouder Goslinga kan de conse quentie daarvan niet overzien en ontraadt het. Op voorstel van den heer Huurman wordt het voorstel evenwel om prae-advies gezonden. De behandeling van het geheele punt wordt daarna uitgesteld. Schoolkindervoeding. Voorstel van mevr. Braggaarde Does om de schoolkindervoeding tijdens de Paaschvacantie te laten voortduren. Mevr. Braggaa rd e D o e s verdedigt haar voorstel met een beroep op de tijds omstandigheden. Schoolkindervoeding zal haar voedselverstrekkingen toch al moe ten beperken en dat zegt heel wat, als men bedenkt, dat deze maaltijden vaak de eenigste zijn, wélke de kinderen krij gen. Bij intrekking van de voedselvoorzie ning kan de vacantie geen ontspanning zijn. Het eenige redmiddel is, dat de ge meente bijspringt, een beroep op de inge zetenen baat zoo goed als niets. De heer Bergers heeft het advies van verschillende schoolhoofden ingewonnen. Zij hadden minder bezwaar tegen stopzet ting gedurende de vacanties, dan tegen voedselverstrekking om den anderen dag. Wethouder Tepe wijst erop, dat niet de gemeente het voedsel verstrekt, doch de Vereeniging Schoolkindervoeding. Nu kan de gemeente moeilijk bij de Vereeni ging aandringen op voedselverstrekking gedurende de Paaschvacantie, na het be sluit van den raad tot subsidie-verlaging. Deze subsidie-verlaging moest juist leiden tot bezuiniging. In tegenstelling met mevr. Braggaar wil spr. juist een krachtig be roep doen op het particulier initiatief, en dan is spr. ervan overtuigd, dat bij een goede organisatie wel een 10 mille bijeen is te brengen. Spr. wijst er in dit verband ook nog op. dat de begrooting nog niet 's goedgekeurd, zoodat de mogelijkheid be staat, dat de subsidie aan Schoolkindervoe ding te hoog wordt bevonden. Mevr. Braggaa rd e D o e s gelooft niet, dat er 10 mille bijeen te brengen is uit particuliere liefdadigheid. Zij heeft er geen hooge verwachtingen van. De heer Wilmer herinnert aan de ver klaring, welke de R. K. Raadsfractie heeft afgelegd tijdens de begrooting, bij de aan neming van de subsidie-verlagipg. De R. K. fractie zou op de kwestie terugkomen als de verslechteringen rigoureus zouden zijn. Het geheel der verslechteringen acht spr. zeer zeker rigoureus; de R. K. Raadsfractie zal zich daarom z. i. niet met dat complex van maatregelen vereenigen. Of dit onder deel echter rigoureus is, kan spr. niet be- oordeelen. Thans is beroep gedaan op de particuliere liefdadigheid. Het zou inoppor tuun zijn dat particulier initiatief thans te doorkruisen. Spr. zou de Vereeniging Schoolkindervoeding den raad willen ge ven, zich o.m. te wenden tot die raadsleden, die hun sympathie hebben uitgesproken voor het werk der Schoolkin der voeding, teneinde die sympathie o mte zetten in een, zij 't dan ook bescheiden, daad. Wethouder Tepe blijft van meening, dat het particulier initiatief wel iets be reiken kan. De heer V e r w e ij zegt, dat de S. D. A. P. telkens opnieuw op deze zaak zal te rugkomen, indien de raad het voorstel- Braggaar verwerpt. Wat er tegen het voor stel is aangevoerd is weinig. De kwestie is, dat de eene zijde de voorkeur geeft aan het particulier initiatief, terwijl de andere meent, dat Schoolkindervoeding overheids taak is. Het voorstel-B r a g g a a rd e Does wordt verworpen met 17 tegen 15 stemmen. Vóór: de S. D. A. P. en de heeren v. Tol, Coster, Manders en v. Weizen. Het eenig overgebleven agenda-punt, als mede een interpellatie-v. Eek over het feit, dat voor den post van directeur van Maat- fiEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL NABIJ MUIDEN. Drie personen ernstig gewond. Gisterenavond heeft op den oprit van de nieuwe Merwedebrug te Muiden een zeer ernstig auto-ongeval plaats gehad. Omstreeks half acht stond daar ter plaatse een zeswielige vrachtauto uit Zaan dam op den weg stiL De bestuurder was den motor aan het nakijken. In zeer snelle vaart naderde uit de richting Muiden een personenauto. Vermoedelijk heeft de be stuurder van dezen wagen de vrachtauto niet bemerkt, althans reed men in volle vaart erop in. De botsing was dermate he vig, dat de personenauto totaal vernield werd. De drie inzittenden, uit Apeldoorn afkomstig, vader en zoon en 'n kennis van beiden, werden ernstig gewond en bewus teloos opgenomen. Per ziekenauto wer den de 'drie slachtoffers naar het Bur gerziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Bij informatie aan dit ziekenhuis, deelde men ons mede, dat de toestand van geen van drieën direct levensgevaar opleverde. AUTO TUSSCHEN TWEE TRAM WAGENS GEKRAAKT. De inzittenden liepen beenfracturen op. Gisterenmiddag tegen half vier heeft in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam een ernstig verkeersongeval plaats gehad waarbij twee personen werden gewond, doch dat naar omstandigheden nog tame lijk goed is afgeloopen. Op genoemd tijdstip naderde uit de Quellijnstraat, komende uit de richting Gerard Douplein, een verhuisauto van de firma L. P. Meyer, Eerste Jan Steenstraat 90, de Ferdinand Bolstraat. De auto reed met een matigen gang en wilde linksaf de Ferdinand Bolstraat inslaan, waartoe zij de tramrails moest oversteken. Op hetzelf de oogenblik naderde lijn 16 uit de richting Ceintuurbaan. Met een hevigen slag reed de tram op de auto, die in de flank ge raakt werd en geheel om haar as draaide, zoodat zij met den kop in de richting van de Ceintuurbaan kwam te staan. Op het zelfde moment had een tramwagen van lijn 16 uit tegenovergestelde richting, die aan de halte Quellijnstraat had stilgestaan, zich in beweging gezet en reed van den anderen kant op de vrachtauto, die letterlijk tus schen de beide voorbalons gekraakt werd. De tram, die zich in beweging had gezet, werd door de schok uit de rails gelicht en kwam dwars over den weg te staan. De cabine van de vrachtauto werd ge heel in elkaar gedrukt. Met veel moeite slaagde men erin beide inzittenden er uit te bevrijden. De chauffeur, tevens eigenaar schappelijk Hulpbetoon alleen mannelijke gegadigden zijn opgeroepen worden in verband met het vergevorderde uur aan gehouden. RONDVRAAG. Afscheid van de heeren mr. Donders en Simonis. De Voorz. herinnert eraan, dat deze vergadering de laatste is geweest voor de heeren Donders en Simonis. Zonder aan de verdiensten van den heer Simonis te kort te doen, meent spr. dat de raad toch vooral de medewerking van den heer Donders missen zal., omdat de heer Simonis slechts zoo korten tijd Raadslid is geweest. Vooral in Commissievergadetringen werd de me dewerking van den heer Simonis gewaar deerd. En dat hij door gebrek aan tijd ge noodzaakt is, heen te gaan, wordt be treurd. Met grooten ijver heeft mr. Donders, zoo wel in den raad, maar voornamelijk in de commissies zijn werkkracht gegeven. IJij heeft gemeend, dat hem niet voldoenden tijd ter beschikking stond om zijn functies als gemeenteraadslid naar behooren te kun- netn vervullen. Inmiddels heeft hij den tijd, dien hij beschikbaar had, ten volle aangewend in dienst van de gemeente. In den raad sprak de heer Donders niet veel, doch wanner hij sprak, deed hij dat over onderwerpen, waarin hij zich grondig had voorbereid. Spreker zelf zal de aange naamste herinneringen bewaren aan de samenwerking met den heer Donders in de commissie voor de strafverordeningen, waar zijn advies van groote waarde werd geacht. Uit naam van allen wenscht spr. toe, dat het hem wel moge gaan en hoopt spr. op 'n eventueelen terugkeer, (applaus) De heer Donders dankt den voorz. voor diens woorden en den raad voor zijn adhaesie daaraan. Hij spreekt den wensch uit, dat het de gemeente wel moge gaan onder leiding van den burgemeester en van het college van B. en W. en onder de een drachtige samenwerking van den raad. De heer Bergers wijst vervolgens op den toestand aan de Morsohstraat. De heer Wilmer vraagt naar de be stemming van de overgeschoten gelden voor de brandstoffenverstrekking, waarop de voorz. antwoordt, dat deze kwestie be sproken zal worden in de eerstvolgende vergadering van B, en W. De heer v. W e 1 z e n vraagt één richting- verkeer voor auto's op de Uiterstegracht. De heer Wilbrink vraagt of het juist is, dat aan het circus Sarrasatni vergunning is verleend om te spelen gedurende de Goede Week, nl. op den Goeden Vrijdag. De heer Coster vraagt, wanneer er een verkeersverordening komt, waarop de voorzitter antwoordt, dat zulks spoei- dig zal geschieden. De Voorz.: Neen, bedoeld circus zal waarschijnlijk na Paschen hier voorstellin gen geven. Daarna sluiting. Het is by half zeven! van de auto, L. P. Meyer was er vrij ern stig aan toe. Behalve eenige beenfracturen was hij tamelijk ernstig aan het hoofd ge wond. Zijn knecht had alleen een been fractuur opgeloopen. Zij werden een win kel op de hoek van de Quellijnstraat bin nengedragen en door de spoedig ter plaat se zijnde G.G. en G.D., nadat een noodver band was aangelegd, per auto naar het Tesselschade ziekenhuis vervoerd. De voorbalcons van de beide motorwa gens van lijn 16 waren eveneens vry ern stig beschadigd en alle ruiten waren ver splinterd. Het mag een wonder heeten, dat de beide wagenbestuurders er ongedeerd zijn afgekomen en zelfs geen glaswonden opliepen. Ook de achterkant van de vracht auto had schade opgeloopen en benzine en olie stroomden uit de reservoirs, zoodat de, bij alle Amsterdamsche straatgebeurtens- sen nu eenmaal onmiddelijk gesignaleerde brandweer, die ook hier haar gewaardeer de hulp verleende, zich genoodzaakt zag voor al te dichtbij komende nieuwsgierigen een rookverbod uit te vaardigen. De politie, geassisteerd door een aantal politieruiters, zorgde trouwens weldra voor een behoorlijke afzetting, zoodat ook de ongevallenwagen van de gemeentetram op de plaats van de botsing kon komen. Met behulp van de kraanwagen werd, na dat de motorwagen die uit de richting Ceintuurbaan was gekomen achteruit was gereden, het wrak van de verhuisauto weggereden, waarna men er onder leiding van den inmiddels gearriveerden hoofd ingenieur van de gemeentetram, den heer Nyyssen en den chef van tractie ingenieur Pareen, in slaagde den anderen motor wagen weer in de rails te krijgen, waarna nog slechts de benzine met de brokken hout, glasscherven en ijzerdeelen door de stadsreiniging moesten worden wegge veegd om den weg voor het verkeer vrij te maken. Kort nadat de botsing had plaats gevon den stonden Ferdinand Bolstraat en Vij zelstraat vol met een file van tramwagens, doch spoedig had men het verkeer omge leid langs Leidschestraat en Ceintuurbaan eenerzijds, Weteringschans en Van Wou- straat anderzijds, zoodat de stagnatie in 't tramverkeer niet al te groot was. Tegen kwart over vier kon het verkeer lang de gewone route in beide richtingen hervat worden. DOODELIJKE VAL. Gisteravond is de 53-jarige havenarbei der D. Cupido uit de Putschelaan te Rot terdam bij werkzaamheden aan boord van het s.s. „Arendskerk" liggende in de Rjjfi- haven, van een hoogte van 7 Meter in een ruim gevallen. De ongelukkige die met een schedelbreuk opgenomen werd, overleed kort na het ongeval. Het stoffelijk over schot is naar de woning vervoerd. KAPITALE BOERDERIJ BIJ OSS IN ASCH GELEGD. Het vee gedeeltelijk gered. Gistermorgen omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de woning van den land bouwer G. Peeters te Heeswinkel by Oss. Door onbekende oorzaak is de brand ont staan in het achterhuis van de kapitale boerderij. eHt vuur greep zoo snel om zich heen, dat het vee slechts gedeeltelijk kon worden gered. Zes varkens kwamen in het vuur om. Het geheele meubilair en de landbouwinventaris werd geheel vernield. Ook een schuur, die een groote hoeveel heid hooi en stroo bevatte en naast de boerderij. Het vuur greep zoo snel om zich deze tot den grond toe af. De brandweer is niet ter plaatse ge weest. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Uit Rosmalen wordt gemeld: Door onbekende oorzaak brandde giste ren de kapitale boerderij van C. Pepers te Vinkei totaal af. De inboedel ging verlo ren. Zes varkens en twee kalveren kwa- men in de vlammen om. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. BOVENVERDIEPING VAN BAKKERIJ UITGEBRAND. Gisteravond heeft een felle brand ge woed in perceel Bakkerstraat 1 te Hilver sum, waarin gevestigd is een bakery en het woonhuis van de firma van Dornjm. De brand is op de bovenverdieping ont staan, waar het vuur gretig voedsel vond in een groote hoeveelheid papieren zak ken, die waren opgeslagen. Met twee stra len op de waterleiding bluschte de brand weer het vuur. De bovenverdieping is to taal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. VECHTPARTIJ OP EEN DINASO- VERGADERING. Enkele personen gewond. In het „Hof van Berlijn" te Den Haag, zou gisteravond een vergadering plaats hebben van het Verbond van dietsche na- tionaal-solidaristen (Dinaso). Als spr. zou optreden de heer J. de Clerque, die echter als Vlaming niet mocht optreden. In zijn plaats zou de heer E. Michel spreken. Er had echter reeds by het begin ordeverstoring plaats. Men gooide en sloeg met stoelen. Enkele personen liepen daarbij bloedende hoofd wonden op. Ook eenige dames werden ge wond by een poging een goed heenkomen te zoeken. De politie heeft aan de gevech ten een einde gemaakt en de zaal ont ruimd.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9