WftIRT DINSDAG 20 MAART 1934. DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ERNSTIGE VECHTPARTIJ. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Balk een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen G. van S. te Nije- mindum en M. de J. uit Balk, waarbij laatstgenoemde met een dolkmes zoodanig werd getroffen, dat geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden ingeroepen. Dr. Hattink van Wijchel achtte onmiddel lijke overbrenging naar het ziekenhuis te Sneek noodzakelijk. De toestand van het slachtoffer is zoodanig, dat gevaar voor zijn leven niet uitgesloten geacht mag wor den. De politie heeft proces verbaal opge maakt. ONREGELMATIGHEDEN AAN HET BUREAU VOOR RIJVAARDIGHEIDS BEWIJZEN. •Ernstige fraudes ontdekt. Naar Vaz Dias van welingelichte zijde zegt te vernemen, is door den directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid, den heer J. G. v. D. te 's-Gravenhage op ern stige wijze fraude gepleegd, wat ten ge volge heeft gehad, dat hij op staanden voet is ontslagen. Het is zeer wel mogelijk, dat de malver saties, welke waarschijnlijk reeds dateeren van de oprichting van het bureau in 1927, een bedrag van 40.000 gulden verre zal overschrijden. Het bureau is gevestigd te Den Haag. Wat de bijzonderheden van deze fraude betreft, verneemt het persbureau Vaz Dias nog het volgende: Door de commissie uit de K. N. M. V., bestaande uit de heeren M. Th. Diesber- gen te Amsterdam en rar. J. G. A. van Geldrop Meddens te Utrecht werd in 1932 een uitvoerig rapport opgesteld over de financieele positie van het bureau. In dit rapport, dat uit twaalf getikte folio's be staat werden eenige punten naar voren ge bracht, die een nader onderzoek vorderden. Ieder jaar werd door 'n accountantskantoor een onderzoek in de boeken ingesteld, waarna een rapport werd uitgebracht, waarop het bestuur volkomen vertrouwde. Van eenige onregelmatigheden werd nooit melding gemaakt. Naar aanleiding van het rapport van de heeren Diesbergen en mr. Geldorp Med dens werd een nader en uitvoerig onder zoek ingesteld naar de gestes van den di recteur van het bureau. Het bleek, dat aan het bureau door de employé's op gezette tijden overwerk werd verricht. De verantwoording van de beta ling hiervan had op een ietwat eigenaar dige wijze plaats. De salarissen worden eens per maand betaald, doch de over- werkstaten worden eenmaal per jaar uit betaald! Het blijkt nu, dat door de meisjes voor veel meer is afgeteekend voor ontvangst, dan zij inderdaad hebben ontvangen. De directeur had haar verteld, dat er een abuis was en dat als zij nu accoord tee kenden voor een hooger bedrag dit abuis door hem kon worden verwerkt. Ook gebeurde het, dat er blanco staten door de meisjes in goed vertrouwen werden getee- kend. Op de lijst kwam ook de dochter van den directeur voor die geen employé is. Bij het onderzoek bleken de twintig em- ployé's voor het meerendeel goed te zijn bewerkt, zij hielden vol, dat de bedragen juist zijn. Het gevolg hiervan is geweest, dat aan de hoofdboekhouder ontslag moest worden gegeven. Niet wegens fraude, doch wegens het verstrekken van onjuiste in lichtingen. Dit ontslag is eervol verleend. Het onderzoek werd voortgezet en er kwamen nog meer dingen aan het licht, die niet door den beugel konden, b.v. inza ke de post-verantwoording en er is vrij wel zekerheid, dat er nog andere fraudes hebben plaats gehad. Toen de directeur zich ontdekt voelde, vroeg hij ontslag tegen 1 Juli van dit jaar; hij was benoemd tot directeur van de pas ongerichte N.V. „Telefonische Medi sche hulpdienst langs de wegen". Het ont slag werd verleend, omdat beide functies naar het oordeel van het bestuur, niet sa men konden gaan. Op dat oogenblik be-. stond er nog geen zekerheid betreffende de malversaties. Later zou hij op 1 Maart buiten dienst treden en drie maanden ver lof krijgen. Toen men zekerheid had be treffende het gebeurde, werd hem op 2 Maart op staanden voet ontslag verleend. Zoodra de fraude ontdekt was werd de minister van Waterstaat gewaarschuwd. Het bureau is een semi-overheidsinstel- ling en ressorteert als zoodanig onder Wa terstaat. Een eventueele strafklacht zou dus door den minister moeten worden in gediend. Het salaris van den directeur be droeg 6600 met vele emolumenten. Het onderzoek duurt nog steeds voort; heden komt de commissie weer bijeen. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. Complot in de Haarlemmermeer ontdekt. Het is den keuringsdienst van vee en vleesch voor Haarlemmermeer, in samen werking met de Haarlemsche politie gelukt, den sluier te lichten, die hing over een waar complot van frauduleuze slachters in Haarlemmermeer, die vee slachtten en het vleesch onttrokken aan alle in de wet ge noemde voorschriften, zooals keuring, ac cijns, exl. Zaterdagavond zijn, aldus vermeldt de „Telegraaf", aan den Leimuiderdijk 125 K.G. rundvleesch en 21 K.G. vet in beslag genomen. Het rundvet werd direct gedeel telijk, daar het verontreinigd was, vernie tigd. Vermeldenswaard is nog, dat de berg plaats voor het vleesch en vet gelegen was op den hooizolder, vlak boven de koeien en in de onmiddellijke nabijheid van.... het kippenhok, waardoor stof rijkelijk over het vleesch kon neerdalen. In de tweede plaats werd even verder bij den verlofhouder H. aan den Leimuiderdijk een complete slachtplaats ontdekt. Hier werd in beslag genomen: een half geslacht varken en 9^ K.G. kalfsvleesch, welk laat ste vleesch direct afgekeurd werd wegens ondeugdelijkheid. De derde „plaats van ongerechtigheid" was bij den zoon van H., slager te Aals meer. Hier werd in beslag genomen 34 K.G. ongekeurd rundvleesch, dat eveneens frau duleus geslacht was bij H. en W. P. Tegen H. werd proces-ver baal opge maakt, daar hij een der dieren niet door bedwelming gedood had, wegens het ont duiken van den accijns en het niet aanvra gen van keuring. Tevens is proces-verbaal opgemaakt te gen den zoon van H., een knecht van H. te Aalsmeer en den landbouwer W. P. MARGARINEVERVALSCHER BETRAPT. Controleur op het dak achter een kippenhok. De controleurs van de Crisis-Zuivel Cen trale te Rotterdam hebben in samenwer king met rechercheurs van de afdeeling Crisis-wet van de centrale recherche, een man gearresteerd, die in zijn zaak aan den Goudscheweg margarine vervalschte. Men had dezen man reeds geruimen tijd er van verdacht, aldus de „Telegraaf", dat hij ver valschte margarine in den handel bracht en ook was het den controleurs opgevallen, dat bij eenige winkeliers in de omgeving van den Goudscheweg aanmerkelijk minder margarine werd verkocht, dan de leveran ciers en de controleurs van deze winkeliers gewend waren. Eenige malen had men reeds bij den ver dachte een inval gedaan, maar deze inval len leverden geen succes op. Toch liet men de zaak niet op zijn beloop en einde van de vorige week is een controleur van de Crisis-Zuivel Centrale op het dak geklom men van een pand, dat zoo gelegen was, dat de controleurs van daar juist konden zien op de zolderverdieping van het verdachte pand en daar heeft men inderdaad waar genomen, dat er margarine werd gemaakt. Er werd toen een inval gedaan bij dezen clandestienen margarinefabrikant en zoo dra hij dit ontdekte, probeerde hij zich van zijn productie' te ontdoen door het met de ingrediënten in een kippenhok te werpen, dat op het dak stond. Een controleur van de Crisis-Zuivelcentrale had zich echter juist achter dit kippenhok verscholen. Zoo kon denzelfden dag de margarine in beslag worden genomen en de fabrikant kon worden aangehouden. Later heeft men nog eens huiszoekingen gedaan bij den vervaardiger van de ver valschte margarine. Toen werden een paar honderd kilo in beslag genomen, benevens eenige grondstoffen, waarmede de marga rine werd bereid. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de man één of twee maal per week margarine maakte en tel kens in betrekkelijk kleine hoeveelheden, zoodat hij in totaal niet zoo'n bijster groot kwantum heeft vervaardigd en afgeleverd. WINDHOOS BIJ DINXPERLO. Schade aan boerderijen. In de buurtschap de Heurne bij Dinxper- lo heeft Zondag een wervelwind gewoed, welke vrij groote schade heeft aangericht. Terwijl het bijzonder duister werd, brak de hoos tusschen 3 en 4 uur los en rukte bij de boerderij van den landbouwer Ren- sink bij Welsker een groote partij boomen uit den grond. Vervolgens kon men hetzelf de schouwspel waarnemen bij de boerde rijen der landbouwers Bolwerk, wed. Ovink, G. J. Hensinkveld, Apenhorst en Heuven, waar het noodweer zijn verwoes tend werk staakte. Bij deze landbouwers waren het niet alleen de boomen, die het slachtoffer werden, maar vlogen ook de pannen van de daken. Bij den landbouwer Apenhorst vloog zelfs een stroomijt van haar plaats en kwam een eind verder ver nield terecht. »TeL." DE AANRANDING AAN HET BLOEMEN- DAALSCHE STRAND. De dader aangehouden. De man, die verdacht werd van de aan randing van een vrouw, de vorige week, op het strand te IJmuiden, is te Ostende aangehouden. Hij is daarna naar de ge vangenis te Brugge overgebracht. Daar hebben, naar men aan het „Hbld." meedeelt, politiebeambten uit Bloemendaal hem een verhoor afgenomen. De man heeft bekend de daad te hebben gepleegd. Zoodra de noodige formaliteiten getrof fen zijn, zal de man naar Nederland wor den overgebracht. SUIKERSMOKKEL ONTDEKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag ont dekten de marechaussees nabij de woning van M. op den St. Joosterweg te Echt een vrachtauto. Zij stelden een onderzoek in en vonden in de schuur dier woning, verbor gen onder een hoop stroo, 22 balen sui ker met een gezamenlijk gewicht van 1100 K.G. De suiker was door drie Belgen, die aangehouden werden, van uit België over Maastrioht naar Echt vervoerd. De smokkelaars waren in het bezit van een jachtgeweer. Auto, suiker en geweer werden in beslag genomen. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. XOat helften goed getrainde spieren. als longen en hart niet meewtllen Hoofdvoorwaarde bij sportpres taties is een goede ademhaling. Keel en strottenhoofd moeten dus worden ontzien, want de geringste verkoudheid bemoei lijkt ae ademhaling. ,om tot de uitrusting Verlaagde prijzen *^^H5O-35-20 VAN EEN OUDE FRIESCHE KLOK En een boer die er door ten gronde ging. Een landbouwer, wonende in de buurt schap Middelveld te Druten, was in het bezit van een oude Friesche klok, een erf stuk, dat reeds lang in het bezit van de fa milie was, aldus schrijft het „Handelsblad". Reeds eenige geslachten hadden naar het rustige getik van de klok geluisterd en on telbare malen had zij uren van vreugde, maar ook van leed aangekondigd. De klok behoorde nu eenmaal onafscheidelijk tot het gezin en nimmer had zij haar diensten gestaakt. Tot dat, op zekeren dag, het getik niet gehoord werd. Het bracht éen heele consternatie teweeg en het hoofd van het gezin onderzocht met groote zorg de klok en trachtte haar behoedzaam weer op gang te brengen. Zijn pogingen faalden, de klok had een offer aan den tijd gebracht en slechts een deskundige zou er misschien in slagen haar weer op gang te brengen. Na lang beraad op het platteland neemt men niet licht een overijld besluit werd de dorpsklokkenmaker ontboden en onder angstige spanning van de familie stelde deze een onderzoek in. Hij schudde eenige malen bedenkelijk het hoofd en ein delijk kwam zijn oordeel: de klok zou na een zorgvuldige behandeling wel weer haar diensten hervatten. Maar de klok moest daarvoor naar zijn werkplaats worden ge bracht en de familie zou eenigen tijd niet alleen van het vertrouwde getik, doch ook van de aanwezigheid van de klok versto ken zijn. Aarzelend werd daartoe besloten. En daarmede begon de klokkenhistorie. die niet alleen in Druten, maar in geheel Maas en Waal de gemoederen in heftige beroering heeft gebracht. Dagen verstreken en de familie wachtte in spanning op de terugkomst van de klok. De vredige rust was uit de woning verdwenen, het was als of een dierbaar familielid door een zware ziekte overvallen, elders genezing was gaan zoeken, de huisgenooten vol zorg achterla tend. Eindelijk daar verscheen de klokken maker, in zijn armen het geliefde voorwerp medevoerend. Het geheele gezin, dat zeer talrijk is, liep te hoop en met eenige vrij moedigheid zou men Vistor Hugo kunnen nazeggen: „Lorsque l'enfant parait, le cercle de familie applaudit a grands cris". Edoch, de blijde juichtonen verstilden spoedig. Het hoofd des gezins wierp een langen blik op het in spanning verwachte meubelstuk en verklaarde daarop met bar- sche stem dat hij dit niet wenschte te accep teeren. Dat was z ij n klok niet en onder geen voorwaarde was hij bereid een andere klok, hoe goed en trouw deze ook zou loo- pen, in ontvangst te nemen. Er werden booze woorden gewisseld, de klokkenmaker bezwoer bij hoog en laag, dat het de klok van de familie was, maar even hardnekkig werd dit van de andere zijde ontkend. Het gevolg was, dat een beroep werd gedaan op de onpartijdigheid van vrouwe Justitia, die hier voor het moeilijke geval stond een waar Salomo's oordeel te moeten vellen. Weken vloden heen, groeiden aan tot maanden, de maanden werden jaren en knappe juristen braken zich het hoofd om een oplossing te vinden. Een minnelijke schikking was niet te verkrijgen, beide par tijen bleven op hun standpunt staan en vonden aanhangers onder hun dorpsgenoo- ten. Opgewonden discussies werden aan de bittertafels gevoerd en eindelijk daar komt de beslissing, die evenwel de beroering ten top doet stijgen. De landbouwer wordt in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot be taling van de proceskosten, die 670 bedra gen. Dat geld bezat hij niet en nu kwam de wet in volle zwaarte op hem neer. Een aanmaning, een dwangbevel tot betaling .werden hem beleefd doch dringend aan geboden en eindelijk volgde beslaglegging op have en goed. Gerechtelijke verkoop werd aangekondigd en Donderdagmorgen verschenen een deurwaarder met eenige politiemannen, mitsgaders enkele helpers. Dorps- en streekgenooten waren bij hon derden opgekomen, nog nimmer was de be langstelling voor een verkooping zoo groot als thans. Stuk voor stuk werden de meubelen uit de woning gedragen en eentonig klonk de sten. van den afslager. Maar geen bod werd gedaan. Het publiek zv/eeg, en eerst dan wanneer de afslager uitnoodigend riep: „Voor één dubbeltje!", klonk een dof „mijn". Een nog brandende kachel, een kast, een tafel met stoelen, een partij aar dewerk, alles ging heen voor den prijs van één <jubbeltje. Het recht had zijn loop en nadat de laatste hamerslag gevallen was, bleek nog ruim 500 aan het totaal der pro ceskosten te ontbreken. Vele behulpzame handendroegen have en goed weer naar binnen en toen de avond viel, was alles in de woning weer als voorheenalleen de Friesche klok ontbrak, want de landbou wer wenscht ook nu slechts zijn eigendom terug en blijft beweren, dat hij zijn eigen dom nimmer heeft teruggezien. RECHTZAKEN MOORD TE MAASTRICHT. Vrijsprekend vonnis. Het gerechtshof te 's-HertogenbosCh heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen H. M. v. d. S. te Limmel bij Maastricht, verdacht van moord op den heer Melotte gedurende het carnaval van verleden jaar te Maastricht. De advocaat-generaal had 12 jaar gevangenisstraf geëisoht. Het Hof heeft het vrijsprekend vonnis van de rechtbank bevestigd. KASTELEIN NEERGESCHOTEN. Dader veroordeeld tot zes jaar. De vijfde kamer van de rechtbank heeft den 36-jarigen arbeider, die op den avond van 29 September een kastelein aan de Boomstraat te Amsterdam heeft neerge schoten, overeenkomstig den eisch veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf. De man had bekend, het schot te heb ben gelost; hij ontkende echter de bedoe ling te hebben gehad, den kastelein te dooden; hij zegt, zich door den kastelein bedreigd te hebben gevoeld; hij heeft de revolver getrokken om den ander schrik aan te jagen en aldus nog steeds ver- daahte's lezing toen moet het schot per ongeluk zijn afgegaan. De kastelein werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht waar hij eenige dagen later overleed. SPORT VOETBAL 't FEYENOORD-STADION. Eenigen tijd geleden is de voetbalver- eeniging Feyenoord met het Gemeentebe stuur van Rotterdam tot overeenstemming gekomen met betrekking tot de plannen van bedoelde vereeniging om een Stadion te bouwen aan den Vreckweg. Woensdag 21 Maart a.s. zal de algemeene vergadering van Feyenoord een beslissing hebben te nemen, of de plannen al dan niet uitge voerd zullen worden. De architecten Dudok, Jan Wils en Brinkman en van der Vlugt hebben in op dracht van het bestuur een kostenbereke ning gemaakt voor twee bouwplannen in A. en B. A. omvat een stadion voor 50.000 tot 60.000 toeschouwers, waarvan de totale bouwkosten 1.100.000 zullen bedragen. Het benoodigd terrein, 7 H.A. a 3.60 per M2 dat gebruikt wordt van de gemeente kost 250.000; de bewerking der gronden, bestaande uit egaliseeren, draineeren etc., wordt geschat op 50.000 en de bouw van het Staaion zelf op 750.000. Een bedrag van 50.000 zal dan nog moeten worden uitgetrokken voor diverse onkosten. Feyyenoord zal zelf 100.000 storten in een op terichten N.V. terwijl er een emis sie zal worden uitgegeven van 1.000.000 in obligaties van 1000, tegen 3 pCt. rente plus recht op een logeplaats en onder eer ste hypothecair verband op grond en ge bouwen. Er worden pogingen aangewend om de Rotterdamsche Bankvereeniging de ze emissie te doen uitgeven. Daartoe is een syndicaat aangezocht om voor een bedrag van een millioen garant te blijven. Een commissie, waarin een aantal vooraan staande Rotterdamsche ingezetenen zitting heeft genomen, zal een onderzoek instel len, of deze garantie gesteld kan worden. Plan B. omvat een Stadion voor 25000 tot 30000 toeschouwers met fundeering en onderbouw, welke geschikt is voor uitbrei ding tot 50.000 en 60.000 plaatsen. De totale bouwkosten daarvan bedragen 850.000. Daarbij stort Feyenoord even eens een bedrag van 100.000 en wil zij trachten een leening uit te schrijven van 750.000, in obligaties van 1000 ieder te gen 5 pCt. Hecht de vergadering van Feyenoord haar goedkeuring aan een der plannen, dan zal onverwijld met de uitvoering een aan vang worden gemaakt NEDERLAND—IERLAND. Het Iersche elftal samengesteld. Het Iersche elftal, dat op Zondag 8 April te Amsterdam tegen Nederland uitkomt 221. Hij ging naar den kant en vroeg met een lachend gezicht wat er aan de hand was. Toen Jan den kapitein en de men- schen zoo lachend aankeek, vielen ze alle maal van schrik omver. De kapitein viel vlak voor Jan, de chef-kok er bovenop, en kokkie sprong met gebalde vuisten in de lucht. in de voorronde van de wereldkampioen schappen, is als volgt samengesteld: Doel: Farquarhson (Cardif City). Achter: Gaskins (Shamrock Rovers) aanvoerder en Byrne (Drumcondra). Midden: O'Reilly (Aberdeen), Chatton (Cork) en Kendrick (Dolphin). Voor: Kennedy (Jt. James Gate), Squi res (Shelbourne), Moore (Aberdeen), W. Jordan (Bohemians) en Kelly (Derry City). Reserves: Foley (Cork), A. Horlacher. (Bohemians) en Murray (St. James Gate). Indien men het Iersche elftal, dat tegen Nederland uitkomt, vergelijkt met het team, dat op 25 Februari j.l. te Dublin te gen België uitkwam, valt op, dat van be langrijke wijzigingen geen sprake is. Ver sterking van dat Iersche elftal met in En- gelsche prof clubs spelende Ieren heeft niet plaats gevonden, hetgeen men wel verwacht had. Zeven van de tegen Nederland gekozen spelers kwamen ook tegen België uit. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE PARIJS. PijnenburgWals winnen in schitterende stijl. Broccardo— Boucheron en GuerraDi Paco geven den strijd op. Op den laatsten dag van den Zesdaag- schen wielerwedstrijd te Parijs is de strijd tot op het laatste moment fel betwist. Het begon reeds in de namiddaguren. De sprints van 3 uur werden gewonnen door Diot (2 maal), Wals, Boucheron en Leducq. Diot reed nog steeds als reserve doch verdween na deze sprints voorgoed van de baan. Nog steeds lagen Pijnenburg en Wals aan den kop. Lemoine ontketende toen een wilde jacht en het waren vooral de leidende ploe gen, die het zwaar te verantwoorden kre gen. GuerraDi Paco en de beide Belgische koppels verloren 1 ronde en de strijd scheen in een beslissend stadium te zijn ge komen. Ook na de sprints van 5 uur worden de jachten voortgezet. Dig van 5 uur werden gewonnen door Pijnenburg, Buysse, Wals, Di Paco en Pijnenburg. Guerra heeft een wonde aan de knie en ziet zich gedwongen in de laatste uren den .strijd te staken, waarmede GuerraDi Paco dus van het tooneel verdwenen. Zij lagen op dat moment 2 ronden achter op de Hollanders. CoupryPecqueux reden als razenden en zagen kans vele ronden in te loopen van hun achterstand en op een ge geven moment waren zij de leiders op twee ronden genaderd. AertsCharlier en BuysseDeneef zagen kans zich weer bij PijnenburgWals te voegen. In het laatste uur ontbrandde de strijd nog eens hevig. Om de tien ronden vond er een sprint plaats en PijnenburgWals verzamelden punt op punt. Zij hielden te vens een oogje in het zeil, dat geen der koppels nog een ronde zou kunnen ne men. Boucheron, totaal uitgeput door de zen zwaren Zesdaagsche moest noodge dwongen de baan verlaten, hij kon niet meer, had alles gegeven. Daardoor verliet ook Broccardo de piste en het sterkste Fransche koppel lag uit het veld. Er werd een premie van 5000 francs uitgeloofd voor het koppel, dat het eerst een ronde zou uitloopen, doch Pijnenburg en Wals bewaakten angstvallig hun concurrenten. De laalste premie werd uitgeloofd, een bedrag van 6000 francs en in schitterende stijl vloog Pijnenburg al zijn tegenstanders voorbij en won op bijzonder fraaie wijze. De Hollanders reden bijzonder sterk en het wekte geen verwondering, dat zij ten slot te dezen Zesdaagschen wielerwedstrijd hebben gewonnen. Zij waren inderdaad de besten van allen. De eindstand luidde: 1. PijnenburgWals (Nederland) 1208 p. 2. CharlierAerts (België) 704 punten. 3. BuysseDeneef 688 p. 4. IgnaitMagne 504 punten. Met 1 ronde achterstand: 5. Lemoine— Dayen 220 p. 6. ChouryFabre 125 p. Met 2 ronden achterstand: 7. Pelissier Leducq 344 p. 8. LinariPiemontesie 309 punten. Met 4 ronden achterstand: 9. Coupry Pecqueux 249 punten. Door PijnenburgWals werden afgelegd 3424.500 K.M. 222. De kapitein was de eerste die weer opstond n een woord uit kon brengen. Hoe., hoe., kom je., hier? Waar kom je vandaan? We dachten dat je over boord 5was gevallen. En nu is onze duiker naar beneden en we hebben hem nog niet terug kunnen krijgen. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10