DINSDAG 13 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar «waarnemingen verricht in den morgen van 13 Maart 1934, medgedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt Hoogste barometerst.: 759.6 te Seydisfjord. Laagste barometerst.: 739.0 te Yarmouth. Verwachting tot den avond van 14 Maart: Meest matige Zuide lijke tot Zuid-Weste- lijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, aanvan kelijk nog regen of hagelbuien en kou der. De depressie werd minder diep en be weegt zich Noord-Noord-Oostwaarts. In- Ierland stijgt de barometer nog vrij sterk, evenals in Frankrijk en Duitschland, maar op IJsland daalt de barometer en een nieu we depressie nadert uit het Westen, die den kou-inval weer tijdelijk afbreken zal. De koude luchtmassa's drongen reeds tot bij ons land door, de warme trekken thans over Oost-Duitschland; in Scandinavië hield de strenge vorst aan en op IJsland is de vorst plaatselijk streng geworden. Op de Britsche Eilanden is de Noord-Ooster storm, die er gisteren woedde, verdwenen; alleen in de Iersche Zee waait het nog krachtig uit Noord. Ook de Oosterstorm in de Oostzee nam af. In Scandinavië valt in het Zuiden vrij veel sneeuw, in de omge ving van de Noordzee regen. Het verder doordringen der koude bovenwinden zal het weer voorloopig nog buiig maken, la ter is tijdelijk opklaring te wachten. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 6.30 uur tot Woensdagmorgen 5.49 uur. .HOOG WATER Te Katwijk: op Woensdag 14 Maart v.m. 1.48 uur en nam. 2.07 uur. DE CONSUMPTIE-MELKREGELING. Telegram van den L. T. B. aan den Regeeringscommissaris. Naar wij vernemen, is ter zake van de nieuwe consumptieregeling het volgende telegram aan den heer Bückmann, Regee ringscommissaris voor de uitvoering van de Crisis-Zuivelwet, gezonden: „De melkcommissie van den L. T. B. ver zoekt te worden gehoord, alvorens tot de definitieve vaststelling wordt overgegaan van het consumptiemelk-contract geldende na 1 April a.s. DE CRISISINKOMSTENBELASTING EN DE GROOTE GEZINNEN. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bund voor Groote Gewinnen heeft zich ge wend tot Z. Exc. den Minister van Finan ciën in verband met de indiening van een wetsontwerp Crisisinkomstenbelasting. Het Hoofdbestuur wijst er op, dat bij dat ontwerp in tweeledig opzicht geen reke ning is gehouden met de belangen der groote gezinnen. lo. ten aanzien van de zgn. kindertoesla gen, begrepen in de wedde van ambtenaren, beambten en alle anderen in loontrekken- den dienst, die in het genot van een kin dertoeslag zijn gesteld en 2o. voor wat betreft een voorziening met betrekking tot de draagkracht der groote gezinnen. Het Hoofdbestuur dringt aan op maat regelen, waardoor wordt voorkomen, dat men crisisinkomstenbelasting moet gaan be talen over den zgn. kindertoeslag, wanneer het totaal-inkomen vermeerderd is door de geboorte van één en vooral van meerdere kinderen, indien daardoor een belastbaar verschil ontstaat. Verder verzoekt het Hoofdbestuur, dat bij eene zoo zwaar druk kende belasting, eenigermate rekening wordt gehouden met de draagkracht der groote gezinnen, door vermindering van 10 procent op de belasting toe te staan voor elk minderjarig kind, hetwelk niet belas tingplichtig is voor de Rijks inkomstenbe lasting. Benoeming van Burgemeesters. Bij Kon. besl. is benoemd tot burgemees ter van Westbroek en Achttienhoven jhr. J. Huydecoper van Maarsseveen en tot burge meester van Zuilen mr. M. M. Kwint. De nieuwbenoemde burgemeester van Zuilen, mr. M. M. Kwint, is reeds sinds 9 November 1931 tijdelijk burgemeester van deze gemeente, terwijl de nieuwe burge meester van Achttienhoven en Westbroek, jhr. J. Huydecoper van Maarsseveen, sinds 1932 tijdelijk het burgemeesterschap van deze gemeenten heeft uitgeoefend. WEER-AFDEELINGEN BIJ DE N. S. B. Voorshands geen sprake van een militaire organisatie. Op de vragen van den heer Polak betref fende de door de nationaal-socialistische beweging in het leven geroepen weerafdee- lingen en weeropleidingen heeft minister Van Schaik o.m. geantwoord: Het door den ondergeteekende ingesteld onderzoek heeft niet kunnen blijken, dat bij de W. A. (weer-afdeeling) voorshands sprake is van een militaire organisatie, ter wijl ook van eenige militaire geoefendheid der leden practisch bezwaarlijk kan wor den gesproken. De z.g. W. O. (weer-opleiding) wordt ge vormd door jongelieden en ook ouderen, die zich voor de W. A. aanmelden. In de W. O. wordt een proeftijd doorgemaakt en cur sus in de leer van het nationaal-socialisme gegeven, doch er worden geen lichamelijke oefeningen gehouden. Waar de leiding van de N. S. B. niet wenscht, dat de leden ge wapend zijn (hetgeen ook geldt voor de W. A. en W. O.), de oefeningen van W. A. zich beperken tot sport, boksen, wandelen e. d., terwijl die organisaties een betrekke lijk geringen omvang hebben, kan men wel moeilijk zeggen, dat die W. A. en W. O. zeker in het stadium, waarin zij thans verkeeren, gelijkenis met de S. A. in Duitschland vertoonen en een particuliere legermacht vormen. De afdeeling: Den Bosch van de Nationaal Socialistische Beweging. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de „N. R. Crt.": De berichten van de „Tijd" over de op heffing van de afdeeling den Bosch van de N. S. B., in verband met het terugloopen van het aantal leden, wordt door den groepsleider van den kring 's-Hertogen bosch van de N. S. B. categorisch tegen gesproken. Er heeft niet een aantal leden bedankt, maar het ledental in Den Bosch is de laatste weken regelmatig toegeno men, waarvan het meerendeel bestaat uit katholieken. Wij hebben het bericht van de „Tijd" overgenomen en plaatsen nu ook deze te- KERKNIEUWS Vergadering N. S. B. ontbonden. V. D. meldt uit Amsterdam: Gisteravond werd in het Tolhuis aan de Overzijde van het IJ een vergadering gehouden van de N. S. B. Het verloop van deze bijeenkomst was aanvankelijk rustig. Omstreeks elf uur trad een der aanwezigen in het debat en keerde zich tegen het bestuur. Dit gaf enkelen der aanwezigen aanleiding tot handtastelijk heden tegen dezen vergaderingbezoeker. Hierdoor ontstond in de zaal een vechtpar tij, waarbij de politie te pas kwam. Onder leiding van Inspecteur De Vries HumeJ werd handelend opgetreden. De vechtenden werden met den gummistok gescheiden, waarna de vergadering ontbonden werd verklaard en de zaal ontruimd. Eenige ge broken stoelen en andere voorwerpen ble ven als de zwijgende getuigenis achter van hetgeen zich had afgespeeld. Buiten de zaal behoefde de politie niet op te treden. Op haar eerste aanmaning ging ieder zijns weegs. JOODSCHE KOLONIE IN WIERINGERMEER. Naar het Joodsche Tel. Agentschap ver neemt, aldus meldt de „Tel.", heeft het Eer ste Kamerlid, de heer S. v. d. Bergh Jr., te Wassenaar, een bedrag van 50.000 ter be schikking gesteld van de Stichting Joodsche Ai-beid tot opleiding van Duitsche Joodsche uitgewekenen en ter bestrijding van de kos ten voor het levensonderhoud van de 120 jeugdige kolonisten. Ook de internationale groote Joodsche hulporganisaties hebben zich bereid ver klaard het groote plan, dat den steun en instemming der Nederlandsche regeering heeft, mede te helpen financieren. D. J. A. VAN DER KROON t Zondagmorgen tijdens de H. Mis van acht uur werd de burgemeester van Hoensbroek de heer D. J. A. van der Kroon, plotseling onwel. Hij werd naar de sacristie overgebracht waar hem de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend. Ge neeskundige hulp kon niet meer baten. Burgemeester v. d. Kroon overleed tenge volge van een hartverlamming. Dit plotse linge sterfgeval verwekte groote ontstel tenis en deelneming. De heer van der Kroon wetrd 27 Januari 1919 benoemd tot burgemeester van Hoensbroek. Tijdens het bestuur van den overledene verdubbelde de bevolking in zielental en ontwikkelde Hoensbroek zich van een dorp tot een welvarend mijnstadje. Door de snelle toeneming van het aan tal inwoners wa shet woningvraagstuk ur gent en er werden honderden woningen gebouwd. Het onderwijs nam een geweldige vlucht Veel werd gedaan aan de verbetering van straten en wegen. Overgegaan wetrd tot den aanleg van een waterleiding, het elec- trisch net uitgebreid en een gasbedrijf ge sticht. De overledene was oud-hoofd-officier en een zeer geziene persoonlijkheid in de mijnstreek. „Msb." 178 Eenige jaren geleden overfeed de jonge koning van Griekenland aan infectie en bloedvergiftiging, opgeloopen van de beet van een tamme aap. Nu kort geleden kwam de koning van België om door een noodlottige val van een rots. Zulke feiten zijn een meditatie op zich zelf. Al hebben de na-oorlogsche jaren korte metten gemaakt met veel wat vorstelijk en koninklijk is, toch is en blijft een koning nog altijd in de geest der menschen op roepen de gedachte aan grootheid en macht, staat hij nog altijd op de bovenste trap van het maatschappelijke leven, ontvangt hij nog altijd van millioenen bepaalde eerbe wijzen, welke alleen des konings zijn. En tooh.... de val van een rots.... ja, zelfs een apenbeet. En dan zien wij dat on danks hoogheid en zelfs grootheid, toch voor de dood vorsten, koningen en keizers gelijk zijn aan de minste hunner onderda nen, dat voor Hein, Die het leven geeft en het leven neemt, er geen verschil bestaat bij het vaststellen van het stervensuur: een koning sterft plotseling op een kale rots, terwijl misschien op het zelfde uur een langs den weg gevonden daklooze rustig zijn laatste adem uitblaast op het frissche bed in het ziekenhuis, waarheen men hem gebracht heeft. En wat zegt ons dit? Bewijzen zulke fei ten niet duidelijk aan ons, Christen men schen, dat aardsche grootheid maar bijzaak is, dat onze uiteindelyke waarde gelegen is in de ziel, dat het er slechts om gaat die ziel veilig te stellen voor een eeuwigheid, welke geen dood of verandering kent, die ziel welke slechts geoordeeld zal worden naar innerlijke verdienste en niet naar aardsche grootheid? Father Lefeber. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Wie de ziel van een ander helpt redden, redt zijn eigen ziel, zegt St. Augustinius. Hoofdbestuur te verzoeken bij de Ned. Kweekerscentrale stappen te doen om te verkrijgen, dat deze het daarheen zou wil len leiden, dat voor de saneering en teelt vergunning geen onderscheid meer wordt gemaakt tusschen vroege en late tulpen Het bestuur beval aanneming van dit voorstel aan. De afd. Lisse stelde voor te besluiten, deze zaak te verschuiven tot na of in het handelsseizoen. Na enkele op- en aanmerkingen werd het voorstel aangenomen. Roefonds en Veiling. Ten slotte kwamen er twee voorstellen van de afdeeling Harenkarspel en omstre ken aan de orde. Zij stelde voor, dat de Algemeene Verga dering zou besluiten aan de directie op te dragen, middelen te beramen welke er toe kunnen leiden, dat de bijdragen van het Roefonds in het vervolg niet alleen zullen moeten worden betaald door de georgani seerde kweekers, maar ook door alle onge organiseerden. De voorzitter achtte dit voorstel niet voor uitvoering vatbaar. Hij verwachtte niet, dat de kweekerscentrale in deze zaak iets zou doen. De afdeeling drong er op aan, dat het Genootschap hiervoor samenwerking zocht met andere organisaties. De vergadering machtigde het bestuur, deze zaak nog eens grondig te onderzoeken en besprekingen te voeren met de andere LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. BLOEMBOLLENHANDELAREN BIJEEN. TOESTAND BEDRIJF. Het afgeloopen jaar kan in de annalen met zwarte letters geschreven worden. Maandag hield het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap onder leiding van den voorzitter, den heer v. Schone veld te Haarlem, de 50ste algemeene vergade ring. De voorzitter schetste het afgeloopen jaar als een jaar van zelfverloochening, dat in de annalen van het bloembollenbedrijf met zwarte letters kan worden geschreven. De steeds grooter wordende overproduc tie deed voor de bollenkweekers een steeds nijpender nood ontstaan. Spr. schetste vervolgens de tot stand ge komen saneeringsmaatregelen. Het genootschap heeft begrepen, dat aan deze harde maatregelen niet kon ontko men worden, wilde men langzaam aan te rug kunnen keeren tot meer loonende toe standen. Tenslotte gaf spr. te kennen, dat er ver schijnselen waar te nemen vallen, die op een beter perspectief wijzen. Spr. sprak over het uitblijven van een zoo hoognoodig crediet zijn teleurstelling uit. Spr. ging trotsch op de werking van het Genootschap. Niet minder dan vier nieuwe afdeelingen werden er opgericht. Bezwarend noemde spr. voor de toekomst de vele lasten, maar hij zag ook wel gunsti ger verschijnselen. De export in 1933 daal de in het aantal kilogram, steeg echter in het aantal guldens. Voor 1934 mag de hoop ge koesterd worden, dat de handel in staat zal zijn, het geheele gewas op te nemen. In het bijzonder heette spr. welkom de heeren mr. Nord Thompson, rechtsgeleerd consulent van het genootschap en den heer Volkers, directeur van de tuinbouwschool te Lisse. Jaarverslagen. De exploitatie-rekening sloot met een nadeelig saldo van 171.07; de balans met een saldo van 1497.03. De secretaris-pen ningmeester, de heer A. Raaphorst, werd gedéchargeerd. Aan zijn jaarverslag ontleenen we, dat het ledenaantal 1098 bedroeg, tegen 959 in 1932. Verschillende besprekingen van de direc tie van het genootschap met den bond van kleine kweekers, om een fusie tot stand te brengen, stuitte op eenige onoverkome lijke bezwaren; wel werd samenwerking voor overeenkomstige belangen bereikt. Een actie. Het voorstel van de directie, om met het oog op de vele bijzondere voorwaarden welke tegenwoordig, vooral op de achterzij de van de koopbriefjes van Bloembollen importeurs voorkomen, een actie te voeren, om in het belang van den handel hieraan paal en perk te stellen, kwam aan de orde. Dat zou moeten geschieden met medewer king van de Ned. Bloembollenkweekers Centrale. Van de zijde van het bestuur en eenige afdeelingen werd er op aangedrongen, deze medewerking te zoeken met de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, ter- wyl een andere afgevaardigde er nog meer zusterorganisaties bij wilde roepen. Ten slotte werd het bestuursvoorstel aan genomen. De afdeeling Heemstede stelde voor, het Veilingskosten. De afdeeling Harenkarspel stelde voorts nog voor, dat de Algemeene Vergadering aan de directie opdracht zou verleenen, om zich te richten tot het bestuur van den Bond van Bloembollenveilingen, met een ernstig verzoek, om aan de bij dien Bond aange sloten veilingen te willen adviseeren, zoo veel mogelijk te streven naar een laag per centage der veilingkosten. In het prae-advies gaf het Hoofdbestuur als zijn oordeel, dat de hooge kosten een gevolg zijn van de tijdsomstandigheden. Desniettegenstaande kan het zich zeer goed vereenigen met het idee om den Bond van Veilingen hierop nog eens extra te wijzen. Tot dit laatste werd besloten. Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. B. en W. van Leiden; gezien het verzoek van Jac. Volbeda om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het be werken van vleeschwaren in het perceel De Ruyterstraat No. 31; gelet op de artike len 6 en 7 der Hinderwet; geven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeen te ter visie gelegd is; alsmede dat op Za terdag, den 24 Maart 1934 des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeenetwerken) gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Crisis-Comité. Maandagavond had in het gemeentelokaal de trekking van de lo terij ten dietnste van het Crisis-Comité plaats. De voorzitter Burgemeester Boddens Ho- sang, opende deze bijeenkomst en heette de bestuursleden van Woubrugge en Hoog- made, en de jongedames, die gecollecteerd hadden, hartelijk welkom. Nadat de loten in de bus waren gedaan en goed gedraaid, werd aan de aanwezige jon gedames verzocht een nummer te trekken. De verloting had tot uitslag, dat de eerste prijs een rijwiel viel op no. 399; 2e prijs, een lamp op no. 105; 3e prijs, een theeblad met kop en schotel op no. 55; 4e prijs, een theeblad op no. 110. De prijzen kunnen op het gemeentehuis worden afgehaald. Nadat nog eenige bespreking aangaande het zakelijke gedeelte had plaats gehad, dankte de voorzitter alle aanwezigen en sprak den wensch uit, dat de prijzen de gelukkige winners naar genoegen mogen zijn. Spr. dankte de collectanten voor hun ijver voor het goede doel en deed een be roep, zoo meer noodig mocht zijn, op aller medewerking. LEIDSCHENDAM. Boomplantdag. Op Donderdag 15 Maart a.s. zal te Veur een boomplantdag worden gehouden. De leerlingen van de 6e en 7e klas van alle scholen zullen de boomen planten langs Voorburgscheweg, Zijdestraat, Plaspoelkade en St. Willibror- dusstraat. Om 9.45 uur v.m. vereenigen zich de kin deren voor het Patronaatsgebouw aan de Damlaan. Wit-Gele Kruis. Donderdag 15 Maart a.s. houdt het Wit-Gele Kruis te Veur Leidschendam een algemeene ledenverga dering. Er zal een hoogstaande film wor den vertoond, zoodat het bestuur ver trouwt, dat zijn moeite zal beloond wor den door een zeer groote opkomst. OEGSTGEEST. Zwemvereeniging „Poelmeer". A.s. Vrijdag 16 Maart 8 uur houdt de afd. „Sportzwemmen" een propaganda-avond in hotel „Het Witte Huis". Spreker is de heer B. J. Moolenaar over het „Waterpoio- spel". Na afloop van de lezing zullen en kele zwemfilms vertoond worden. Intro ducties voor de lezing, gevolgd door de filmvoorstelling, zijn verkrijgbaar aan het „Witte Huis" te Oegstgeest of bij de be stuursleden van de afd. „Sportzwemmen." AGENDA LEIDEN. Woensdag. Dioc. Ver. van R. K. Bijz. On derwijzers Ledenvergadering „Den Burcht', 6.30 uur. Donderdag, „De Leidsche Kunstkring voor Allen", concert Nicolai Graudan, Stadsgehoorzaal, 815 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting St. Vincentiusge- bouw Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag, R.K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Donderdag, Alg. Prop. Club „Dr. Schaep- man", tweede ontwikkelingsavond, Kleine Stadszaal, ingang Aal markt, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Maart a.s. waargve- nomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telefoon 85. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraken in Clubtenten te Wassenaar. De 33-jarige los-werkman A. H. te Rot terdam, thans ged., heeft terecht ges.aan wegens diefstal met braak tweemaal ge pleegd in den avond van 26 Januari j.l. in de clubtenten van de Sportvereeniging „Pe- trolea" en van de Voetbal vereeniging „Graaf Willem II" te Wassenaar, al waar H. o.m. fl-esschen drank, sportkleedmg medaillés en een koffergramafoon wegnam. Verdachte, die volledig bekende, is reeds achtmaal ter. zake van diefstal veroordeeld, hetgeen voor mr. Cohen Tervaart, die het O.M. waarnam, aanleiding was ditmaal 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf te re- quireeren. Mr. E. Maresco, voor H. pleitend, betoog de, dat deze een onverschilligen indruk maakt, doch het contact, dat pleiter met hem wist te verkrijgen, heeft er toe geleid, dat op de levensgeschiedenis van verdach te een ander licht wordt geworpen. H. is een stoere kerel, die overal, ook in het bui- land, traoht werk te vinden. Komt hij weer terug en slaagt hij daarin niet, dan kan hem geen steun worden verleend, waardoor hij geheel hulpeloos komt te staan. Naar pleiter meende, zou de gevangenis hier niet baten, wél een geregelde werk kring, die H. van verdere misdaden af houdt. Bij de verdere ondervraging door den president bleek, dat H. reeds eerder bij I rechterlijk vonnis in een krankzinnigenge sticht werd geplaatst en na eenige maanden daaruit werd ontslagen. Na raadkamer ge- I lastte de rechtbank, dat opnieuw een on- I derzoak naar de geestvermogens van ver dachte zal worden ingesteld, met terug verwijzing dezer zaak naar den Rechter commissaris. Vervolgens stond terecht de 40-jarige timmerman H. S., eveneens gedetineerd, die de koffergramafoon voor den vorigen verdachte had verkocht en voorts eenige voorwerpen, zooals voetballen enz. ten ge- sohenke had aangenomen. Nadat verdachte H. als getuige was ge hoord, eischte het O.M. tegen S., die reeds 11 maal veroordeeld is l'/s jaar gevange nisstraf. Mr. W. Jonker zeide zich aan het oor deel van de Rechtbank te refereeren. Vonnis 27 Maart a.s. ACADEMIENI£UWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen geneeskunde, de hee ren A. Gerrits, Den Haag, J. W. H. Pie- ters, Den Haag; taalkundig candidaats-examen indologie, de heer P. H. Schauwen, Leiden. Snel patroon, warm servet over m'n gezicht, m'n kleerma ker stapt daar juist binnen. (J'Amuse)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2