MAANDAG 12 MAART 1934 UE LEIDSCHE COURANT ^ERDE BLAD - PAG 9 ER GEBEUREN VREEMDE DINGEN Wij zijn afkeerig van insinuaties 't is immoreel te insinueeren, vooral als daar bij de eer en goede naam van personen di rect is; betrokken. Publiekelijk beschuldigen mag mem nooit, tenzij men bewijzen heeft. Dal moét algomeene regel van fatsoen zijn in onze samenleving. Maar, van den anderen kant, eischt de onrepthtnu' van het openbare leven ook, dat, als er f e i t e n zijn, die 'n sterke ver denking wekken van fraude of corruptie of iets dergelijks, van oneerlijkheid of on betamelijkheid dat deze feiten dan wor den gepubliceerd of althans ter bevoegde plaatse bekend gemaakt (dit laatste zal vaak beter zijn, maar 't kan ook gebeuren, dat directe publicatie gewenscht is), opdat daarnaar een objectief onderzoek worde in gesteld". Welnu zulke feiten zijn er inzake Crisis- Varkens-Centrale en Crisis-Rundvee-Cen trale Wij zijn er van overtuigd, dat de be reids ingestelde Regeeringscommissie naar d'eze feiten een onderzoek zal instel len, waarvan het resultaat publiek zal wor den. Inkusschen zijn die feiten in de pers ver meld en we laten ze hier volgen: DE VARKENSKNOEIERIJ. Was de benoemiDg van den Brusselschen vertegenwoordiger lichtvaardig geschied? De onthullingen, welke in de afgeloopen week zijn geschied met betrekking tot de knoeierijen met den export van varkens vlees^ geven de „Bredasche Courant' aan leiding erop te wijzen, dat de thans door de Rotterdamsche recherche verrichte ar restaties slechts gegrond zijn op een klein onderdeel van 't geheel en alleen betref fen het verhandelen van voor export be stemd crisis-varkensvleesch in het binnen land. De valsche stempels echter, die bij een huis-zoeking in P.'s woning door de Belgi sche justitie in beslag zyn genomen, heb ben met de Rotterdamsche fraude niets te maken en betreffen een geheel anderen zwendel, waarmede de Rotterdamsche po litie geen bemoeienis heeft. Het blad betoogt dan, dat de mededee- ling, dat de Varkenscentrale geheel buiten de fraude staat en er niets van geweten heeft in haar algemeenheid onjuist is en vervolgt dan o.m.: „Schuld heeft de Varkenscentrale aan het gebeurde zeker, ook wat betreft de Rot terdamsche zaak. Want een tegenspraak als door het Ned. Correspondentiebureau verstrekt en waar in o.m. staat: „Bij de Varkenscentrale deelde men me de, dat een der voornaamste oorzaken waaroor de knoeierij mogelijk was ge weest, gelegen was in het feit, dat men be paalde „vertrouwenspersonen' had aange steld. Het bleek echter dat niet allen het in hen gestelde vertrouwen waard zijn ge weest en zelfs het middelpunt van een ge heel net van smokkelarij zijn geworden. Dit is o.a. het geval geweest met den hoofd vertegenwoordiger der centrale te Brussel" is in flagranten strijd met de feiten. Bij de Ned. Varkenscentrale toch was bij de aanstelling van P. bekend, dat deze reeds sinds 1926 als commissionnair werkte voor dew Belgische veekooper v. d. E. uit Esschen, die in het geheele grens-gebied als een groot-smokkelaar bekend staat en te gen wien de heer Van Zwanenberg meer malen is gewaarschuwd. Bovendien was P. commissionnair van den N. C. B. te Boxtel, de slachterijen St. Antonius te Weert en.van Wijnbergen's slachterijen te Boxtel, waarvan de direc teur een zwager van den heer Van Zwanen berg is. Een broer van dezen directeur, de heer Hyman Wijnbergen te Brussel had met P samen de vertegenwoordiging der Var kenscentrale in België. Om iemand als P.. die sinds jaren zoo nauw bij" den veesmokkel was geïnteres seerd eri persoonlijk zulk 'n groot belang had bij den bacon-export aan te stellen als „vertrouwensman" getuigt van een zoo verregaande lichtvaardigheid als zeker bij een crisis-instelling niet mag voorkomen. Vast staat ook, dat de Varkenseen Vale van de knoeierijen moet hebben geweten. Immers nog op 1 Februari j-1. ontkende een ambtenaar, die in opdracht van den regeeringscommissaris een eerste onderzoek instelde, dat fraude zou ziin genleegd. om dat bij de Varkenscentrale alle duplica ten van de uitvoerpapieren waren binnen gekomen. Dit nu is een pertinente onwaarheid. Bij het justitieel onderzoek is komen vast te staan, dat van Juli 1933 af tot en met Fe bruari 1934 toe bij het Centraal Buerau voor de Statistiek en bij de Ned. Varkens centrale resp. de van statistiekzegels voor ziene Modellen I. geel (aangifte van goe deren uit h >t vrije verkeer) en de duplicaat modellen I blauw (bewijs van uitvoer), betrekking hebbend op honderdduizenden kilo's bacon en versch varkensvleesch niet zijn binnengekomen, hetgeen dus een be wijs was, dat dit vleesch óf frauduleus was uitgevoerd óf in het binnenland was ver handeld. Over het uitblijven dezer papieren zijn nimmer inlichtingen ingewonnen, laat staan dat er een onderzoek naar ingesteld werd. Ons zijn nog tal van bijzonderheden be kend b.v. omtrent de verhouding tusschen P. en, van den E.. omtrent degenen die 'n Brussel de fraudes financierden, omtrent een hooggeplaatst Belgisch ambtenaar, die deze in de hand werkte omtrent de wijze, waarop het valsche stempel in P.'s bezit kwam enz., waarover, wij thans teneinde het justitieel onderzoek niet te schaden nog geen mededeelingen kunnen doen. Vast staat echter, dat naast de reeds plaats gehad hebbende zes arrestaties, nog meer arrestaties gullen volgen, aldus het Bredasche blad, welke mededeelingen wij uiteraard geheel voor ?yn rekening laten. FRAUDES MET CRISIS-RUNDEREN. Biikvleesch in verkeerde handen. Naar het „Dagblad van N.-Brabant" ver neemt is de justitie bij haar onderzoek in zake fraudes bij de verhandeling van bacon en versch varkensvleesch der Nederland- sohe Varkenscentrale tot de bevinding ge komen, dat eveneens fraudes voorkomen by de verwerking van het vleesch van de z.g. regeeringskoeien, n.l. by het in blik ken doen van dit vleesch. Het blad schrijft:- „Toen 'de met het onderzoek inzake de fraudes met de crisisvarkens belaste ambte naren eenige getuigen hoorden, lieten deze iets los betreffende knoeierij op vrij grooTe schaal met 't verwerken van het vleesch der voor de Crisis Rundvee-centrale op te ruimen runderen. Men speurde tusschen de andere zaak door naar deze knoeieryen en kwam inderdaad tot resultaat. Het betreft hier een vleeschconservenfabriek, die voor de Crisis-Runvee-Centrale het vleesch blikt. De aan deze fabriek ter verwerking toegewezen runderen worden evenwel niet in deze fabriek geslacht, doch in het plaat selijk abattoir. Door ambteneren van den Keuringsdienst in dit slachthuis is bij her haling geconstateerd, dat het personeel van deze vleeschconservenfabriek bij het slach- vuldig uitsneed en apart hield, hetwelk te- ten stukken vleesch van de runderen zorg- gen de voorschriften is. Bovendien werd ge constateerd, dat eveneens in stryd met de voorschriften, de z.g. spieren niet diep wer den ingesneden doch slechts licht met een mes werden gekerfd. Toen een der amb tenaren het afsnijden van deze stukken constateerde, verbood hij dit verder en vroeg aan de slachters, waarom zy dit de den. £ij verklaarden dit te doen in op dracht van hun baas. De ambtenaar haalde er den in het gebouw aanwezigen contro leur van de Crisis-Rundvee-Centrale by en wees hem op hetgeen er gebeurde. Deze zei daarop niet meer dan: Nou, mag dat dan niet?" en verwijderde zich. Ondanks het feit, dat de slachters voor herhaling wer den gewaarschuwd, constateerde spoedig daarop een andere keurmeester, dat men wederom bezig was met het wegsnijden van de vleeschstukken. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de vermoedelijke verdere loop van zaken al dus is: dat ontvreemd regeeringsvleesch aan het blikken werd onttrokken en als versch vleesch in den verkoop voor de con sumptie werd gebracht. Om het ontbreken de aan te vullen, werd hier en daar slacht afval e.d. opgekocht en meegeblikt. Ook is Komen vast te staan, dat het toezicht van den controleur van de Rundvee Centrale, zoo dit al inderdaad werd uitgeoefend, dan toch op zoodanige wijze geschiedde, dat dit ernstig in gebreke is gebleven. Van al deze feiten zyn bereids processen verbaal op gemaakt, terwijl naar enkele bijzonderhe den het onderzoek nog doorgaat. Door een bevoegde autoriteit ter plaatse is aanstonds, nadat een en ander geconsta teerd werd, de Crisis-Rundvee-Centrale ge waarschuwd en wel telefonisch. Toen deze waarschuwing geen gevolg had werd een tweede maal telefonisch gewaarschuwd. Ook dit leverde geen resultaat op, waarop dit telefonisch gesprek schriftelijk werd be vestigd. Eerst eenige weken later kwam een ambtenaar van de Centrale erop af, doch toen was de justitie reeds met haar onder zoek begonnen. Ondanks al die waarschu wingen en het justitieele onderzoek, loopt echter in de betrokken fabriek het inblik ken nog gewoon door alsof er niets ge beurd is. Voorloopig zullen wij noch den naam van het bedrijf, noch de plaats waar het ge schiedt, publiceeren. Temeer niet, omdat uit tal van nog op zich zelf staande, doch eveneens geconstateerde feiten blijkt, dat soortgelijke practijken ook elders in het land worden toegepast". Nog meer eigenaardige feiten, „Zoo is het ons bekend, schrijft het blad verder, dat bussen biikvleesch worden af geleverd, die niet het vereischle gewicht behalen. Terwijl b.v. de blikken van de Conservenfabriek „Hero", die eveneens voor de Centrale werkt en waarvan de be voegde ambtenaren de zekerheid hebben, dat de verwerking ip geenerlei opzicht iets te wenschen overlaat, alle gemiddeld een gewicht van 2 pond en 2 tot 2 y, ons per blik halen, is door beëedigde ambtenaren tot heden by herhaling vastgesteld, dat blikken van andere fabrieken doorloopend minstens van 1 tot 1 y, ons verschillen. Daaruit volgt, dat deze fabrieken minder vleesch per blik verwerken, en dus, of niet al het'vleesch verwerken, of meer blikken maken en dus ook meer uitbetaald krijgen dan waarop zij recht hebben. Voorts is 't ons bekend, dat door een be- eedigd ambtenaar is vastgesteld, dat de in houd van teruggezonden blikken, die open gegaan zijn (en waarvan de inhoud een on aangename lucht verspreidde) opnieuw tusschen versch vleesch in blikken is ge daan, Eveneens komt het thans voor, dat sla gers, die gewoon waren z.g. achtervoeten, de achtervierendeelen van een rund (het beste deel) in den vrijen handel te koopen. deze deelen niet meer koopen en toch vleesch van deze deelen verkoopen. Daaruit volgt, dat zij vleesch verkoopen, dat afkom stig moet zijn van verdonkeremaand vleesch van de Centrale. Een met name ons bekende vleeschwa- renfabriek biedt aan comstibleswinkels e.d. spiertjes rookvlees^h aan tegen 50 cent per pond, terwijl de handelsprys op dit oogen- blik ongeveer 90 cent moet zyn. Deze vleeschwarenfabriek verwerkt vleesch van GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDER ONDER VRACHTAUTO. Aan de gevolgen overleden. Op den hoek van de Rosestraat en de Oranjeboomstraat te Rotterdam is Vrijdag de 19-jarige wielrijder J. Oosterhout, wo nende aan den Bree, met een broekspijp bekneld geraakt tusschen ketting en kam wiel, zoodat de jongeman kwam te vallen. Hy kwam terecht onder het linkerachter- wiel van een juist paseerden vrachtauto uit Hendrik-Ido-Ambacht. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis aan de Cool- singel gebracht, waar hy is overleden. EEN HEEL SOUPER IN DE SLOOT. De gasten wachtten op een feestmaal. Door het springen van een voorband is Vrijdagavond omstreeks tien uur, halver wege den weg van Stolwijk naar Berken- woude een autobus van het Goudsche stadsverkeer der Centrale Garage van den heer T .P. van Loon te water gereden. De autobus werd gebruikt voor de uit zending van een souper van het Café-Res taurant ter Gouw naar Lekkerkerk. waar een partijtje werd gegeven. In den wagen werd het eten, bestemd voor 45 personen, zoomede een volledig servies, een en an der ter waarde van ongeveer I 500. ver voerd. Voorts bevonden zich in den bus, behalve de chauffeur vier personen, n.l. de Patroon, de heer F. de Vries, de kok, de kellner en de huisknecht van het res taurant. De wagen viel op zijn kant in de sloot en verdween gedeeltelijk onder water. De inzittenden slaagden erin zich te redden. Behalve de chauffeur hadden allen 'n nat pak. De patroon kreeg bovendien een wond aan het oog en de kok liep een snij- wond op. Het eten was geheel bedorven, terwijl ook het servies deerlijk gehavend werd. De pasagiers zijn in hun natte plun je te voet naar Gouda teruggekeerd. De feestgangers in Lekkerkerk zijn des nachts uit Rotterdam nog van eten voorzien. Zaterdagmorgen is de verongelukte autobus door twee kraanwagens gelicht. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Zaterdagmiddag is op den Deelensche- weg by Arnhem een personen-auto, be stuurd door den heer Canters uit Velp, door de gladheid van den weg geslipt en over den kop geslagen. De drie inzittenden, n.l. de heer en mevrouw Canters en mej. Kruitbos, even eens uit Velp, moesten met min of meer ernstige verwondingen naar het gemeente- zienhuis te Arnhem worden overge bracht. De heer C., die een diepe snede over het hoofd had, kon na verbonden te zijn, het ziekenhuis verlaten; mevrouw C., die een diepe vleeschwonde aan den voet had en mej. K.. die een ribkneuzing had, moesten worden opgenomen. De auto werd totaal vernield. NEDERLANDSCHE SCHIPPER GEDOOD. Uit Antwerpen wordt ons gemeld: Toen Zaterdagmorgen de 30-jarige Nederland- sche schipper H. Coolman uit Amsterdam met zijn vaartuig een brug te Schooten, waar werken worden verricht en twee ka bels over de vaart waren gespannen, na derde, wilde hij een der kabels, die op het schip gevallen was, oplichten Op dat oogenblik werd de kabel echter juist aan getrokken, zoodat hij onder de kin van Coolman strak trok. De schipper werd daardoor drie meter in de hoogte geworpen viel op het dek terug en was op slag dood. Het parket was 's middags ter plaatse tot het instellen van een onderzoek. de Centrale. Feit is ook, dat deze fabriek daarin niet alleen staat. Wat de aflevering van het biikvleesch be treft is bepaald, dat dit vleesch alleen be schikbaar is voor de minstbedeelden (werkloozen e.a.). Het is ons bekend, dat door beëedigde ambtenaren is vastgesteld, dat dit biikvleesch tot vrij belangrijke hoe veelheden wordt uitgereikt aan personen, die niet in aanmerking mochten komen. Zoo b.v. aan landbouwers, waarvan één met tien koeien op stal, aan middenstanders e.a. Ook ten aanzien van het toezicht en van de verwerking der z.g. afvalproducten der regeeringsrunderen gebeuren vreemde din gen". Het blad besluit: „Uit dit alles blijkt, dat er aan de rege ling van de Rundvee-Centrale zeer veel mangelt en dat er, evenals bij de Varkens- centrale, speling voor frauduleuze hande lingen bestaat. Insiders hebben ons erop gewezen, dat dergelijke regelingen slechts dan goed kunnen functioneeren, wanneer men tevens beschikt over een actieve, mo biele technische repherche. Een dergelijke detectivedienst zouden alle crisis-centrales van 't begin af moeten hebben gehad. Bo vendien heeft van 't begin af een schema ontbroken, hoe men de verwerking van het geheele rund zou regelen. Incidenteel zijn telkens regelingen ontworpen, die heel spoedig weer moesten gewijzigd worden. Ook het toezicht is niet voldoende gere geld, zooals hierboven is uiteengezet. Er Ls o.a. beweerd, dat de plaatselijke keu ringsdiensten toezicht op het biikvleesch uitoefenen. Dit is niet waar; daaromtrent bestaat geen enkele instructie. Wanneer deze of gene keuringsdienst het doet, dan is dat uit eigen beweging, doch practisch geschiedt het zeer weinig". FELLE BRAND TE OSS. Zwaar beproefde familie. Zaterdagmiddag om half drie heeft een zware brand gewoed te Oss in de groote boerderij van Govers aan den Heeschweg. De brand is ontstaan in de pasgebouw de landbouwschuur, waar stroo, hooi en landbouwgereedschappen geborgen waren. Vandaar zijn de vlammen overgeslagen naar het woonhuis en de stallen, welke ge heel vernield zijn. Een groot aantal varkens is in de vlam men omgekomen; het groote vee kon ge red worden. Enkele koeien liepen lichte brandwonden op. De eigenaar was niet aanwezig. Toen hij thuis kwam, lag alles in asch. De brandweer, die spoedig met de mo torspuit ter plaatse was, kon wegens ge brek aan water niets uitrichten. De familie is hierdóor zeer getroffen. Een jaar geleden is de moeder gestorven, terwijl veertien dagen terug een 14-jarige dochter is overleden. Nu is door dezen brand geheel hun hebben en houden ver nield. Het gebouw en de inventaris waren laag verzekerd. NOG MEER BRANDEN TE OSS. Zaternacht omstreeks twee uur ontdekte een surveilleerende agent van politie in de Denehoef te Oss dat er brand was uitge broken in de woning van P. Toen de agent van politie de bewoners wilde waarschu wen, kwam hij tot een eigenaardige ont dekking. Hij zag P. daar met zijn vrouw en drie kinderen naar den brand staan te kijken, terwijl geen moeite gedaan werd iets van den inboedel te redden. Zondag morgen werd in verband met dit eigenaar dig geval P. en zijn vrouw gearesteerd en naar het politiebureau overgebracht. Zij zijn daar voorloopig ingesloten en ter be schikking van den Officier van Justitie te Den Bosch gesteld. De woning brandde ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Zondagavond omstreeks half acht ontstond door onbekende oorzaak brand in een schuur, staande achter de boerderij van den heer Van Dinter, gelegen aan den Berchenscheweg. De schuur stond spoedig in lichterlaaie en door den krachtigen wind sloeg het vuur over naar de boerde rij die een prooi der vlammen werd. Het vee kon gered worden, van den inboedel en de landbouwinventaris slechts een zeer klein gedeelte. Door den krachtigen wind sloegen de vlammen ook nog ov^f op de aan de andere zijde van den weg gelegen woning van den heer Ceelen, die even eens een prooi der vlammen werd. De schade die aanzienlijk is wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. De brandweer stond geheel machteloos tegen over den vuurzee en moest zich er in hoofdzaak toe bepalen omliggende wonin gen te behouden. CAFE UITGEBRAND. Gistermorgen zeven uur is brand ont staan in het café van den heer F. Meyer te Hansweert, In korten tijd stond het café in lichter laaie. De bewoners moesten zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. Het café brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. BRANDSTICHTING. Een kermis-exploitant kwam zijn mooie beloften niet na. In het jaar 1932, op een warmen namid dag van de maand Augustus brak een fel le brand uit in de groote steenen berg plaats met kantoorgebouw van de familie B. te Sittard. De bergplaats was verhuurd aan den kermis-exploitant F. de Sm., woonachtig in de voorstad Sittard. De Dergplaats, waarin een groote hoeveel heid kermismaterialen, motoren en pak- wagens geborgen was, brandde geheel uit. Er kon niets gered worden, de oorzaak van den brand bleef onbekend, enkele aanwijzingen werden echter aan de justi tie gegeven, die het vermoeden van brand stichting wekten. De verzekeringsmaatschappij, een assu rantiekantoor te Amsterdam, betaalde aan den kermisexploitant Sm. ruim 30.00Q gul den uit. De marechaussee van Sittard stel de een diepgaand onderzoek in, dat eerst deze week resultaat heeft opgeleverd. Vrydag j.l. is de kermis-exploitant Sm. te zamen met een arbeider H. W., beiden uit Sittard naar Maastricht overgebracht, aldus vertelt „Het Volk". Zij werden door de justitie aan een verhoor onderworpen. Hierbij werd de kermis-exploitant gear resteerd, H. W. werd echter op vrije voe ten gesteld. Uit het onderzoek is gebleken, dat W. verschillende malen aanbiedingen van Sm. heeft gekregen om brand te stichten. Van Sm. ontving hy meermalen aanwijzingen hoe alles bij den brand in zijn werk moest gaan. Ten. slotte is W. overgehaald en heeft op den morgen alles in gereedheid ge bracht, zooals hem aangewezen was. De brand zou eerst tegen den middag uitbre ken. Sm. had W. een groote som beloofd wanneer alles slaagde. Hij is deze belofte niet nagekomen, ten slotte heeft W. de justitie aanwijzingen gegeven en een be kentenis afgelegd. Sm. is in de gevange nis te Maastricht gedetineerd HEVIGE VECHTPARTIJ. Vier zeelieden gewond. Vannacht heeft op Katendrecht te Rot terdam een ernstige vechtpartij plaats ge had tusschen Hollandsche en Grieksche zeelui. De oorzaak was een ruzie, omdat een vrouw een der Hollanders op de tee- nen trapte. De Hollander werd nijdig, waarop de Grieken party voor de vrouw trokken. De ruzie ontaardde in een vecht partij, waarby de messen werden getrok ken. De 25-jarige J. P., de 23-jarige P. R. en de 26-jarige H. R., allen Hollanders als mede de Griek C. K., werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. Een Griek is door de politie in arrest gesteld. BOERENWRAAK VAN DEN OUDEN STEIMPEL. Tusschen den landbouwer S. en zyn buurman v. D. te Geffen hadden zich on aangenaamheden voorgedaan, welke tot 'n proces hadden geleid. Dit proces werd door S. verloren. De man ging hiermede niet accoord en weigerde de verschuldigde kosten te voldoen. Ook de dorpsbevolking was over de uitspraak van den rechter niet tevreden en schaarde zich aan de zijde van den in het ongelijk gestelden boer. De stemming werd er niet beter op, toen bovendien nog bekend werd, dat de bezittingen van S. wegens het niet nako men van zyn verplichtingen in deze zaak, gerechtelijk zouden worden verkocht. Men was hierover alesbehalve gesticht en zon op wraak. In den ufgeloopen nacht werd een groot te houtmijt, staande op het erf van Van D- geheel verwoest. Het vernielde hout werd op het land van Van D. uitgestrooid. De maréchaussée werd van het gebeurde op de hoogte gesteld. Van de daders is echter nog geen spoor ontdekt Begrijpelijkerwijs was by de heden ge houden executie veel belangstelling van het publiek. Men had echter onderling af gesproken niet te bieden. Hieraan werd streng de hand gehouden. De deurwaarder had geen af nemers, en het gevolg was, dat de geheele inboedel, benevens een groote hoeveelheid hooi voor de geringe som van twintig gulden door een familielid van S. kon worden gekocht. „Maandagmorgen". UIT DE OMGEVING ARKA, Afd. bloembollenstreek. Vrijdagavond vergaderde de ARKA, Afd. Bloembollenstreek in hotel „Het Brui ne Paard" te Sassenheim. De secretaris gaf een overzicht van het gebeurde in 1933. Het ledental is door het bedanken van enkele leden iets terugge- loopen. Dit bedanken is des te meer te be treuren, omdat dit voornamelijk juist die personen betreft, van wie in de eerste plaats verwacht mocht worden dat zij zou den begrijpen de Bisschoppelijke aanspo ring om zich Katholiek te organiseeren; de personen die de steunpilaren moesten zyn van de organisatie. De penningmeester gaf verslag omtrent het financieel beheer Op aandrang van meerdere leden heeft het bestuur een voor stel gedaan tot verlaging van de contribu tie. Door sterke vermindering van meer dere posten en beschikking over een ge deelte van het saldo van vorige jaren is een verlaging mogelijk geworden. Vanuit de vergadering kwam het voorstel om de bestaande contributie te handhaven, welk voorstel echter geen meerderheid kon ver krijgen, waarop de verlaagde contributie werd vastgesteld. De aftredende bestuursleden, de heeren C. J. Hubers te Sassenheim en H. J. Lyck- lama te Hillegom werden herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. KATWIJK. Werkloosheid. Aan het correspondent schap der Arbeidsbemiddeling staan op heden ingeschreven 637 personen als werk zoekenden. Hiervan zijn 21 opperlieden, 58 grondwerkers, 8 timmerlieden, 9 metselaars 4 fabrieksarbeiders, 45 kuipers, 161 losse arbeiders, 12 stokers, 2 binnenschippers, 7 varensgezellen, 4 loodgieters, 8 scheepma kers, 3 bloemisten, 2 broodbakkers, 5 mo tordrijvers, 26 venters. Geplaatst 14 perso nen. Bij de werkverschaffing geplaatst 78 personen. V.V.V. In Casa Cara hield de Vereend- ging voor Vreemdelingenverkeer een leden vergadering. In de vorige vergadering was de secretaris, de heer H. v. d. Wijngaart, niet herkozen. De voorzitter zegt, dat zulks getuigde van weinig vertrouwen iin het be stuur. Ook hij meende als voorzitter nu te moeten bedanken. Andere bestuursleden waren van dezelfde meening. In deze ver gadering moest dus in de vacatures worden voorzien. De heeren Pronk en Cleveringa wenschten niet op hun besluit terug te ko men. De voorzitter. Dr. Eikelenboom, wel. Het niet herkiezen van den heer v. d. Wijn- gaat was, zoo bleek uit de besprekingen, te wijten aan verschillende bijkomstige om standigheden. Een der leden merkte op, dat het niet gewenscht is dat iemand die een vooraanstaande positie in de Gemeen tedienst bekleedt als Inspecteur van poli tie, moet colporteeren om advertienties in de Gids. Een dergelijk persoon moet hooger staan. Een ander lid zeide dat het bestuur meer rekening moest houden met de wenschen der leden. Dat zou de goede geest in de vergaderingen zeer bevorderen. Weer een ander lid zeide dat hij de voorzitter zeer waardeerde, doch deze handelde thans ver keerd door te bedanken in deze vergade ring. Een zeer lange discussie had plaats naar aanleiding van het niet herkiezen van den secretaris. Ten slotte ging men over tot het kiezen van drie bestuursleden. Geko zen werden de heeren Eikelenbocm, v. d. Wijngaart en Smolders. De heer v. d. Wijn- gaart, zulks telefonisch gevraagd, zeide de benoeming te aanvaarden. Ook de voorzit ter nam de benoeming aan. Niets meer aan de orde zijrde sloot voorzitter de vergadering.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3