MAANDAG 12 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Maart 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 762.6 te Isafjord. Laageste barometerst.: 731.1 te Calshot. Verwachting tot den avond van 13 Maart: Meest matige Zuid- Oostelijke tot Zuid- Westelijke wind. Be trokken tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk nog tijdelijk re gen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later kouder. De depressie die Zaterdagmorgen ten Westen van Ierland lag, verplaatste zich uiterst langzaam naar het Zuid-Oosten en werd daarbij gelijktijdig dieper. Het cen trum ligt thans boven het Kanaal, met een laagste barometerstand van 731 m.m. tus- schen Southampton en Le Havre. Secon daire daalgebieden trekken in Zuid-West Noord-Oostelijke richting over Frankrijk en Duitschland. In het Noord-Westen stijgt de luchtdruk regelmatig, terwijl de bewe ging der luchtmassa's over Zuid en Cen- traal-Europa uit het Zuid-Westen is, bewe gen zich over Schotland en het Noord-Wes ten veel koudere luchtmassa's in tegenge stelde richting. In Scandinavië en Finland komt nog strenge en matige vorst voor en ook langs de geheele Noorsche kust is de temperatuur onder het vriespunt. Op IJs land vriest het matig. Het is te verwachten, dat het weer hier nog tijdelijk zacht zal blijven, doch dat de koude strooming uit het Oosten later ook hier afkoeling zal brengen met tijdelijk betrokken en regen achtig weer. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 10.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 6.28 uur tot Dinsdagmorgen 6.51 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Dinsdag 13 Maart voorm. 12.55 uur en nam. 1.32 uur. OPDRACHTEN AAN KATHOLIEKE KUNSTENAARS. Door bemiddeling van het Instituut voor Kerkelijke Kunst, Leidschegracht 18 te Am sterdam ontvingen verschillende kunste naars gedurende den laatsten tijd opdrach ten op het gebied van kerkelijke kunst. Zoo vervaardigt de bekende glazenier Joep Nicolas een H. Hart-altaar voor de St. Ja- cobuskerk te Enschedé. Dit vleugelaltaar wordt geheel vervaardigd in opaline email een nieuwe technische vinding van dezen kunstenaar, welke hij reeds toepaste voor een figurale wandversiering in de O. L. Vrouwe kerk te Utrecht. De kunstschilder Lambert Simon is bezig met den kruisweg in de O. L. Vrouwe kerk te Bilthoven, terwijl in dezelfde kerk 2 nieuwe beelden voorstellende St. Jozef en St. Bonifacius werden geplaatst van Adam Winter. De beeldhouwer Mari Andriesen is doen de met een meer dan levensgroot beeld van St. Vincentius bestemd voor den voorgevel van het bekende St. Vimcentiusgesticht voor achterlijke kinderen te Udenhout. Dzelfde beeldhouwer vervaardigt een St. Antoniusbeeld voor de O. L. Vrouw van Lourdeskerk te Nijmegen. Nico Witteman vervaardigde de geheel koperen altaarbekleeding alsmede 6 zware kandelaars voor het hoogaltaar van de St. Jacobuskerk te Enschedé, terwijl hij op het oogenblik werkzaam is aan een tiental zil veren miskelken bestemd voor verschillen de seminaries. Dezelfde edelsmid vervaardigt verschil lende voorwerpen bestemd voor de kerke lijke eeredienst voor de in aanbouw zijnde St. Bonifaciuskerk te Haaksbergen terwijl voor deze kerk door het Instituut mede eenige opdrachten werden gegeven aan 2 jonge edelsmeden Willem Kloosterman en Arie Lisman. Joanna Wichmann vervaardigt een rijk bewerkt stel misgewaden voor de O. L. Vrouw Hemelvaart kerk te Breda geheel uitgevoerd in goudbrokaat. Omstreeks Paschen zal deze opdracht voltooid zijn. Hoewel het Instituut voor Kerkelijke Kunst zich in het algemeen niet bezig hield met opdrachten te versohaffen op profaan gebied, mocht het haar gelukken aan den kunstschilder Otto van Rees eenige op drachten te bezorgen voor het vervaardi gen van portretten. Binnenkort zal het In stituut een tentoonstelling houden van 14 kruiswegstaties door den edelsmid Witte man uitgevoerd in emailcloisonné welke daarna zullen geplaatst worden in de kapel van het nieuwe Broederhuis aan den Post jesweg te Amsterdam. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK Bij het gemeentebestuur van Didam is een schrijven ingekomen van den minister van Binnenl. Zaken, waarin deze uiting geeft aan zijn bijzondere bezorgdheid over den loop van zaken in die gemeente. Hij doet uitkomen, dat er door het hooge ge zag middelen moeten worden toegepast, welke voor een goed bestuurde gemeente tot de onmogelijkheden moesten behooren. De gedragingen en handelingen van enkele raadsleden hebben den minister aanleiding gegeven enkele gevallen aan te stippen welke duiden op het zeer slecht gevoerde beleid, van bepaalde raadsleden en wethou ders. De handelingen en het beleid van bepaalde leden van raad en B en W. ge ven blijk van een ontstellend gemis aan wetskennis, hetgeen opgemaakt kan wor den uit het beleedigend karakter van be sluiten van genoemde colleges. De raad acht zich in staat om alle mogelijke wille keurige besluiten te nemen om daarnaast alle verantwoordelijkheid elders af te schuiven. De minister laat het ernstig ver maan hooren, dat de slechte gang van za ken in de gemeente alleen is toe te schrij ven aan die raadsleden en wethouders, die hebben meegewerkt tot het nemen dier be sluiten. Ten slotte vermaant de minister die functionarissen over te gaan tot het voe ren van een geheel ander en beter beleid. „De toestanden zijn moeilijk en ernstig, maar volstrekt niet hopeloos". In een bijeenkomst ter herdenking van den stichtingsdag der Rotterdamsche Ka mer van Koophandel heeft Minister dr. H. Colijn gesproken over Koloniale aangele genheden. De minister eindigde zijn rede met een woord van vertrouwen: De toestanden zijn moeilijk en ernstig, maar volstrekt niet hopeloos. En ook van deze plaats \fril hij daarom nogmaals ge tuigen, dat defaitisme thans de ernstigste ziekte is, aan welke eenig volk kan lijden en dat het in elk geval moet overwinnen. Van het internationaal overleg mogen goede resultaten worden verwacht, vooral nopens thee, tin en rubber. Suiker blijft moeilijk, zoolang men hier te lande suiker wil blijven verbouwen, die 2 maal zooveel kost als in Indië. Maar niettemin koestert spr. 't vertrouwen, dat met Gods hulp ook het licht van een beteren dag weer zal gaan schijnen! De voorzitter sloot met een woord van dank aan den spreker. Papierfabriek Van Gelder. De papierfabrieken van Gelder hebben over 1933 een verliessaldo van ƒ375.931. De vooruitzichten voor 1934 worden onbe vredigend genoemd. Wel is waar is een belangrijk deel der productie reeds ver kocht, maar de hiervoor bedongen prijzen zijn van dien aard, dat ze de kosten niet zullen dekken. Wij achten het echter schrijft de di rectie nog altijd beter onze fabrieken in bedrijf te houden, al kan dit alleen ge schieden door met verlies te verkoopen, dan voorstellen te doen tot sluiting der be drijven, waarbij eenerzijds het contact met de markt grootendeels verloren gaat, an derzijds de werkgelegenheid in Nederland weer belangrijk wordt verkleind om van de ramp, welke dit zou brengen in de gezin nen van ons personeel, maar te zwijgen. Mocht in de toekomst het verlies onzer onderneming, dat thans weer vermeer dert door de zoo juist opgelegde omzetbe lasting, nog belangrijk groote worden, dan zou werkelijk ernstig moeten worden over wogen of het bedrijf kan worden voort gezét. Inmiddels gaan wij voort alles te doen wat mogelijk is om den kostprijs van onze producten nog verder te verlagen door het aanbrengen van verbeteringen in de fabri cagemethoden en het betrachten van de grootst mogelijke zuinigheid. De raad dezer gemeente kwam Zater dagmiddag te half drie in spoedeischende openbare vergadering bijeen. Het voor naamste punt der agenda was een voor stel van B. en W. tot steunverleening aan de Kleine Bloembolenkweekers en de Kleine Zelfstandigen door middel van een garantiesteling. Voorzitter was Burgemeester Woldringh van der Hoop. Aanwezig waren alle leden. Na mededeeling van ingekomen stukken was genoemd punt aan de orde. De Kleine Kweekers. Het adres van het Hoofdbestuur van den Bond van Zuid-Hollandsche kleine kwee kers te Voorhout dat tot strekking had on der kraam-contract zich garant te stellen voor een crediet van 5000.en in han- oen gesteld van B. en W. voor preadvies heeft bij B. en W., zegt de voorzitter, een punt van ernstige overweging uitgemaakt met betrekking tot de vraag hoe ten aan zien hiervan gehandeld dient te worden, in het bijzonder met het oog op de daar aan verbonden consequenties bij een even- tueele inwilliging van het verzoek. Deze aanvrage immers kan voor andere soortgelijke organisaties een aanleiding vormen om een beroep te doen op steun van gelijke strekking, hetgeen blijkt uit een inmiddels ingekomen adres van de vereeniging „De Kleine Zelfstandigen" te dezer plaatse. De omstandigheid dat de kleine kwee kers bereid zijn als waarborg hun kraam te cedeeren en mede op grond van het feit, dat het hier een bestaand bedrijf geldt, dat door het verstrekken van deze garantie zal kunnen worden in stand gehouden, heeft B. en W. er toe gebracht over de moeilijk heden heen te stappen en de raad te ad- viseeren te besluiten, dat de gemeente zich voor bovenaangeduid doel ten behoeve van de kleine kweekers bij de Boerenleenban ken alhier onder kraamcontract garant stelt tot een bedrag van 5000. Deze aangelegenheid kon nog niet in z'n geheel door B. en W. worden overzien waarom B. en W. het dienstig achten dat de raad hen machtigt om naar omstandig heden te handelen, doch waarbij in de eerste plaats het oog gevestigd zal blijven op het belang der gemeente in dien zin, dat de garantiestelling niet onmogelijk wordt gemaakt. Wat in andere gemeenten is gedaan zou tot leidraad kunnen dienen. B en W. wenschen echter op den voor grond te stellen dat zorg gedragen wordt dat de uiteindelijke beslissing omtrent de te verleenen credieten blijft behusten bij 't college van B. en W., zoodat het als uit gesloten moet worden beschouwd, dat eventueele commissiën ten opzichte hier van over de gelden der gemeente zouden kunnenn beschikken. De andere „Kleine Zelfstandigen". Ook de „Kleine Zelfstandigen" zijn met een verzoek om hulp erïeening gekomen. De algemeene strekking van het adres is, dat den Minister van Economische Zaken uit het Landbouw-crisisfonds ten behoeve van de „Kleine Zelfstandigen" een crediet wordt verleend, groot 40.000.onder be paling dat de gemeente zich garant stelt voor een bedrag, gelijk aan 10 pCt. van het te verleenen crediet, tot een maximum van 4000.Op grond van dezelfde over wegingen adviseeren B. en W. tot inwilli ging te besluiten onder voorbehoud dat de Minister eerst de gevraagde som van 1 40.000.ter beschikking stelt. Ook met betrekking tot deze materie dienen de voorwaarden nog nader te worden vastge steld en wel in overleg met de Minister en de samenwerkende gemeenten Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg. B. en W. hebben de overtuiging dat beide groepen aan hun verplichtingen zullen voldoen zoodat de verwachting niet ongegrond is dat het de gemeente geen offers zal kosten. Uit een oogpunt van financieel beleid moeten gel den op de begrooting hiervoor worden uit- getroken. B. en W. meenen het bedrag hiervoor te kunnen nemen dat oorspron kelijk was geresveerd voor diepspitten doch dat met 't oog op het vergevorderd seizoen niet meer kan plaats hebben. Verder het resteerende bedrag in de begrooting op te nemen door instelling van een post en door verlaging van den post onvoorziene uitgaven. B. en W. meenen dat de raad zich met deze denkbeelden kan vereenigen en wil besluiten B. en W. te machtigen tot het treffen van de vereischte regelingen. De heer P. Guijt beklaagt zich, dat hij zich niet op de hoogte heeft kunnen stel len van deze zaak, doordat hij de stukken zoo laat heeft ontvangen. De voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur, dit evenzeer betreurt, maar dat het hier een bijzonder geval geldt. De raad moest dit eerst goedkeuren, want daarna kunnen pas nadere onderhande lingen met den minister worden gevoerd. Als deze zaak niet spoedig wordt afgewik keld komt de hulp weer te laat. De heer J. v. d. Perk spreekt er zijn blijdschap over uit, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. De kleine bloem bollenkweekers en de kleine Zelfstandigen vormen een groep, die niet het minst door de crisis zijn getroffen, en bestaat uit har de werkers van den vroegen morgen tot den laten avond. Het risico dat de gemeen te op zich neemt is niet groot en wanneer hierdoor bereikt wordt dat deze personen hun bedrijf zullen kunnen blijven uitoefe nen daardoor ook weer eenige arbeiders te werk gesteld kunnen worden, wordt ook het algemeen belang ten zeerste er door gebaat. De heer H. W. Grimbergen sluit zich by het gesprokene aan. Hij is echter niet over tuigd, dat de kleine kweekers altijd aan hun verplichtingen zullen kunnen voldoen. Wethouder Veltkamp antwoordt, dat de bedoeling is crediet te verleenen aan men- schen, die eigenlijk geen crediet meer kun nen krijgen. Er zal echter door B. en W. behoorlijk worden toegezien, dat het geld niet wordt weggegooid, en de gemeente de minst mogelijke schade lijdt. De heer H. Parlevliet vraagt of het wel juist is om voor de dekking van dezen post onvoorziene uitgaven weer te verlagen. Zoo blijft er van onvoorzien niet veel over. De voorzitter zegt, dat in naburige ge meenten deze zienswijze wordt gevolgd: „Wij zijn borg en zullen later wel eens zien wat het kost." Uit het oogpunt van goed financieel beleid is deze redeneering be denkelijk. In antwoord op enkele vragen deelt de voorzitter nog mede, dat alleen zij, die over een bollenkraam beschikken, die niet verpand is, in aanmerking zullen komen. Er zal een commissie worden benoemd, waarin ook raadsleden zitting zullen heb ben, die toestemming zal moeten verleenen voor elk crediet, dat gegeven zal worden. Voor de kleine zelfstandigen zal de re geling nog nader uitgewerkt moeten wor den Z.h.st. worden de voorstellen hierop aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting met dank gebed. AGENDA LEIDEN. Donderdag, „De Leidsche Kunstkring voor Allen", concert Nicolai Graudan, Stadsgehoorzaal, 815 uur. Donderdag, R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging. Zitting St. Vincentiusge- bouw Hoogl. Kerkgrachf 32, 89 uur. Donderdag, R.K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Donderdag, Alg. Prop. Club „Dr. Schaep- man", tweede ontwikkelingsavond, Kleine Stadszaal, ingang Aal markt, 8.15 uur. R.K. VEREEN. VOOR kRAAMVERZORGING VC0R ALLE GEZINDTEN TE LEIDEN Plaatsing-Bureau Boerhaavestraat 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend elke Donderdagmiddag van 2—5 uur tot het verstrekken van de gewenschte in lichtingen en ter aanmelding van contribu- eerende leden. Schriftelijke aanvrage adres: R.Kr. Yr. v. Kr., Stille Rijn 7, Telet. INGEZONDEN STUKKEN Speldjesdag voor de Nieuwe Kerk te Delft. Den 17en Maart a.s. hopen wij te dezer stede een z.g. „speldjesdag" te houden" ten bater der restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft. Een Delftsche aangelegenheid meent gij? O neen, slechts zéér bijkomstig Delftsch en sterk overwegend nationaal, een eerezaak voor het Nederlandsche volk in alle lagen: het gaat om de redding, het behoud van het i kerkgebouw, dat de graven der Oranje's overwelft, óók het graf van den Vader des Vaderlands. Rijk en Provincie zijn bereid, verreweg het leeuwendeel der kosten te dragen, mits door de gemeente Delft 100.000.wordt bijeen gebracht. Slaagt zij daarin niet, dan trekken Rijk en Provincie zich terug; dit zou beteekenen verder verval, ineenstorting der zéér bouwvallige kerk. Het is al zóó ver gekomen, dat de zware muren op verschil lende plaatsen groote scheuren vertoonen, de steunbalken, waarop de vleugels van het gebouw rusten, in wending geheel verteerd zijn en neerstortende steenklompen het ver blijf in de kerk gevaarlijk maken. Een nood toestand! Het spreekt dus vanzelf, dat de Delftsche burgemeester, wiens gemeente onmogelijk de kosten kan dragen, welke ons gansche volk aangaan, een beroep deed o.a. op zijn Leidschen ambtgenoot, en dezen verzocht een „speldjesdag" te organiseeren voor het goede doel. Onze burgemeester deed een beroep op de vereeniging „Koniginnedag", welker bestuur trotsch en gelukkig is, dit vaderlandsche werk te kunnen bevorderen. Reeds dadelijk vond het verschillende da mes bereid, het moeizaame werk van den speldjesverkoop op zich te nemen. Wij komen thans tot U, leden en niet- leden onzer vereeniging, en wekken U op, Zaterdag 17 dezer van de vriendelijke ver koopsters een speldje, liefst een verzame ling speldjes, te koopen. Steunt allen zon der uitzondering de bitter-noodige restau ratie der Delftsche Nieuwe Kerk, tast diep in de beurs, als het U past; en als het U niet past, geeft dan uw kleine offer. Zorgt dat onze stad, die zoo nauw met Oranje v/as en blijft verbonden, een goed figuur maakt. Het bestuur der vereeniging „Koninginnedag", P. C. LABRIJN, voorzitter: P. H. STEENHAUER, secretaris. Verordende bevoegdheid van den Middenstandsraad. Mr. Ch. Baron v. Wijnbergen verlangt van de regeering, dat aan den Midden standsraad verordende bevoegdheid (d.i. het uitoefenen van publiek recht) worde verleend. Reeds vorig jaar op het Congres van den R. K. Middenstandsbond te Breda sprak Bqron v. Wijnbergen dezelfde gedachte uit. Naar aanleiding nu van het voornemen der regeering om regelend op te treden in zake uitverkoop en opruiming in den detail handel, lanceert deze alleszins bevoegde leider een artikel in de „.Maasbode" over dat onderwerp, met instemming overge nomen door „De Leidsche Courant". De „Maasbode" teekent daarbij o.a. het volgende aan: „Zelden hebben wij zóó scherp ge voeld, dat wij op den verkeerden weg zijn met haast verbijsterend verregaan de rechtstreeksche staatsbemcemg, dan toen wij vernamen, dat de regeering zich direct zelfs met dergelijke zaken als uitverkoop en opruiming wil en misschien ook moet gaan bemoeien. Dat zijn toch werkelijk aargelegen heden, die door de belangnec benden zelf, met de noodige sanctie van over heidswege dienen te worden geregeld". Er zullen er niet velen zijn, allerminst in de kringen der betrekken en, die het niet met het hierboven geciteerde eens zijn. Maar toch rijst bij eenig nadenken al aanstonds de vraag: Is de Middenstands- raad wel het aangewezen lichaam, om in bedoelde materie regelend op te treden? En dan meen ik, besoheidenlijk, met den heer van Wijnbergen van meening te mo gen verschillen en dus die vraag ontken nend te moeten beantwoorden. De Middenstandsraad toch omvat, als ik het zoo noemen mag, niet alleen den han- deldrijvenden, doch ook den industrieelen middenstand. De klein-industrieëeil, niet-winkelier, heeft met den handeldrijven den, winkelen- den middenstander als zoodanig niets van doen en kan derhalve bezwaarlijk tot de betrokkenen in dit speciale geval worden gereked. De geachte schrijver in de „Maas bode" begaat dan ook m.i. een vergissing, als hij schrijft: „Dit uitverkoopen en op ruimen in den detailhandel) is nu toch stel lig een object ter verordening door den middenstand zeifBeter ware het geweest te schrijven: door dedirect be trokkenen zelf. Welnu, die direct betrokkenen zijn de winkeliers en.... de winkelbedienden. En nu volgt daaruit m.i. zonder meer lo gisch: als er verordende bevoegdheid moet worden verleend, dan zou die bevoegdheid uitsluitend kunnen gegeven worden aan een lichaam, een orgaan, wil men een raad, uit de organisaties van winkeliers en win kelbedienden gevormd. Wij staan, naar we hopen, aan den voor avond der publiekrechtelijke bedrijfsorga nisaties, of, zooals „Quadragesimo Anno" het duidelijker zegt, publiekrechtelijke be roepsschappen en dan is het nog een open vraag of en zoo ja welke taak aan den Middenstandsraad in die nieuwe, in de cor poratieve maatschappij, kan worden toe gekend. Het wil mfj voorkomen, dat de Midden standsraad als overgangsorgaan verdiens telijk werk heeft verricht en dat nog wel geruimen tijd kan blijven verrichten, doch mét den geleidelijken opbouw der organi sche samenleving, gebaseerd op publiek rechtelijke beroepsschappen, even geleide lijk aan beteefeends zal verliezen. Jac. Jongenelen. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: A. H. Riethoff, wegwerker, Leidsche n- d a m. Cur. mr. A. P. C. Peters, Den Haag. DE ABDIJ VAN EGMOND Voordrachten van Pastoor Nolet en architect Kropholler voor de journalisten Op initiatief van den R.K. Journalisten kring Zuid-Holland heeft Zaterdagavond in restaurant „Bagatelle" in den Haag een bij eenkomst plaats gehad, waartoe buiten de leden van genoemden kring, waren uitge- noodigd de leden van 't comité tot verza- j meling van gelden voor den bouw van een Benedictijnenklooster te Egmond, het Haag- sche damescomité „de Vrienden van Eg- mond", de leden der Haagsche Journalis- tenvereeniginig en anderen, van wie ver schillende aan deze uitnioodiging hadden gehoor gegeven. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter, de heer G. P. Bon, Dr. Japikse, 'iirecieur van het Koninklijk Huisarchief, Pr. Bijlsma, algemeen rijksarchivarrs den zeereerw. Pater van Heel O.F.M., Prof. Hen- neman, Mr. van Bolhuis, voórzitter der Haagsche Journalisten vereeniging, de bei de sprekers Pastoor Nolet en arch. Krop holler, de leden van genoemd comité en 't bestuur van het Haagsch Damescomité. Te vens verwelkomde spr. de nieuwe leden, de Tweede Kamerleden Th. Schaepman en Max van Poll en den heer Ko de Haan. Be richt van verhindering was binnengekomen van Z. Exc. Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Prof. Byvanck, den heer Polak Daniëls, Dr. van Gelder, Burgemeester Wiegman en Pastoor Rientjes. Hierna was het woord aan Pastoor W. Nolet, die zijn interessante uiteenzetting over de oude abdij van Egmond aanving met de historische gegevens over de abdij, die, ofschoon in 1572 gesteld onder de bij zondere bescherming van Willem van Oranje, in 1573 door Sonoy verwoest werd. Spr. zegt, dit alleen te constateeren als feit en zet dan uiteen hoe de oude abdij, ge sticht door Dirk I en door Dirk II in een mannenklooster veranderd, niet alleen werd een mausoleum voor de graven van Holland, maar vooral een bolwerk van be schaving. Spr. behandelt dan uitvoerig de betrek king van St. Adalbertus ten opzichte van de avdij en de opgravingen door Dr. Hol- werda. De geschiedenis der abdij is echter met de verwoesting geheel verloren gegaan en deze geschiedenis kan slechts opnieuw wor den opgebouwd uit oude rekeningen en an dere gegevens, die berusten in het Rijks archief. De groote invloed, die de abdij moet heb ben uitgeoefend op het cultureele leven van Holland bewijst spr. uit de kunstvoorwer pen als het evangelarium, de retabel en de abtsstaf, die nog bewaard zijn, uit de patronaatsrechten, die de abdij had over tientallen parochies, waar zij dus het recht had den pastoor te benoemen en uit de boekerij, die bestond uit 270 boeken, d.w.z. handschriften, een zeer groot aantal als men weet, dat de toen ter tijde meest be roemde bibiliotheek, de Vaticaansche. slechts 807 banden telde. Toen in 1824, aldus spr., van Lennep een voordracht hield in de academie van we tenschappen, welke voordracht werd bijge woond door Koning Willem II en Prins Alexander, noemde hij het een schande voor Holland, dat op de plaats, waar eens de graven van Holland rustten, nu vee graas de. Er werd tóen een comité opgericht om hierin te voorzien. Door de toegespitste verhoudingen ging dit toen niet zoo gemak kelijk en feitelijk kwam er niets van. Nu, aldus spr., is het idee weer opgeko- met een willekeurig mausoleum, maar met met een willekeurig mansoleum, maar met een abdij, waarin die graven toch hebben willen rusten. Met dit plan gaan ook niet-Katholieken mee. Hebben we nu, vraagt spr., behoefte aan aan klooster als centrum van cultuur. Spr. beantwoordt deze vraag ontkennend en geeft tenslotte zijn persoonlijke mee ning, waarom het herstel der abdij ge- wenscht is. Ook omdat het stichten van een klooster, juist volgens den regel der Benedictijnen, geschikt is om ons dichter bij elkaar te brengen. Want de geest van den Benedictijnsche regel is de neerslag der oud-Christelijke vroomheid en zoo is de stichting van zulk een abdij een middel tot toenadering tus- schen allen, die hechten aan die oud-Chris telijke vroomheid. Spr. hoopt met dit woord bereikt te hebben, dat men deze poging om boven den Moerdijk een centrum van Be nedictijnsche cultuur te krijgen welwillend zal bezien. Na een dankwoord van den voorzitter en een korte pauze gaf architect Kropholle1"

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2