25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MAANDAG 12 MAART 1934 No. 7758 £eki&eli£(Boi4/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRUS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkooü: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Wat sterk spreekt tot den niet-katholiek. Het Maandagochtendblad van de socialis tische pens wijdt een korte beschouwing aan den Stillen Omgang door Amsterdam. Wij citeeren: Tweemaal per jaar, kort na elkander in de maand Maart, ontmoeten de laat ste café-bezoekers en feestgangers van de hoofdstad, op hun veelal luidruchti- gen omgang door de nachtelijke stra ten, den „Stille Omgang" van tiendui zenden zwijgend voortschrijdende en biddende katholieken. Een vreemd soortige stoet, die eerbied afdwingt om zijn geheimzinnige geslotenheid, zonder zichtbare organisatie, en haar eenheid van gedachten zonder woor den. Een stoet, die het rumoer ver stommen doet.ook van de luidrucn- tigsten. Een plechtig schouwspel! Niet het minst om de uitdrukking van eenheid, die ook tot den niet-katholiek sterk moet spreken. Men verstaat, dat in de zen tijd, bij deze gelegenheid, de gees telijkheid een speciaal gebed voor de eenheid der katholieken had bevolen. „De uitdrukking van eenheid, die ook tot den niet-katholiek sterk moet spreken".... Die eenheid der katholieken, sterk spre kende in het godsdienstige, zal haar indruk naar buiten voor velen verzwakken en ver liezen, als zij moet plaats maken voor ver deeldheid, zelfs vijandige verdeeldheid onder de katholieken in het maatschappe lijk leven Zeker, ook dan blijft de Katholieke Een heid, in dogmatischen zin, ongerept behou den als een der kenmerken van de Waar heid. Natuurlijk. Maar, we herhalen 't: Tot velen zal zij niet zoo sterk meer spreken, veler aandacht zal zij niet meer trekken. E n: de invloed, die, dank zij de Katholieke Geloofseenheid, in het maatschappelijk leven kan worden ontwikkeld, de practische erkenning van den Godsdienst in de samenleving zullen door die verdeeldheid warden teruggedron gen en geschaad. Daarom zij aller Katholieken streven er eerlijk en krachtig op gericht, om zoo veel mogelijk ook op maatschappelijk ter- rem de eenheid te bewaren, de eenheid, „die ook tot den niet-katholiek sterk moet spreken". STILLE OMGANG. Nergens ter wereld wordt aan het H. Sa crament hulde en eerbied betoond op een zoo indrukwekkende wijze als in Amster dam door den Stillen Omgang. Met weemoed denken wij terug aan de eeuwen, toen ons volk, één van zin en ge loof, het H. Sacrament op prachtlievende en uitbundige wijze vereerde met guirlan des en bazuingeschal, doch onze Stille Omgang droevige herinnering aan ver drukking van alles wat Katholiek heette, sterkende herinnering aan door geen lijden gebroken geesteskracht zouden wij niet meer willen missen. Evenals de pelgrims van den Stillen Om ging in de zware duisternis van den nacht hun tocht begonnen, om in de feestelijk van licht en sieraden stralende kerken, onder gezang en orgelspel, de bedevaart te beëin digen evenzoo is ook de Katholieke Kerk in ons vaderland gegaan door een zwarte duisternis van haat en miskenning en ver volging, om dank zij de eenheid van de aan Rome getrouwen weer op te stijgen naar den lichten dag, waarin Zij vrij kon arbeiden aan het geluk der menschen. De Stille Omgang is voor ons een droe vige en toch sterkende herinnering zij is en blijft óók een dreiging en een waar schuwing. Want de stilte van den omme gang, hoe indrukwekkend en diepzinnig zij moge zijn, is en blijft gedwongen en is een j aarlij ksch getuigenis, dat het in ons Va derland niet veilig en niet gewenscht is het H. Sacrament in plechtige processie door le straten onzer steden rond te dragen. Daarom is de Stille Omgang jaarlijksch, en niet dit jaar alléén, een aanmaning aan alle goedwillende Katholieken schouder aan schouder te blijven staan, om de lijdend en strijdend heroverde vrijheid van onze Moeder de H. Kerk te verdedigen en te bewaren. Dit jaar was de deelname aan den Stil len Omgang wederom grooter dan andere jaren. De nacht was koud, doch de stille godsvrucht gloeide des te warmer in de harten der duizenden en duizenden man nen, die als een biddende rozenkrans zich slingerden om de plek, waar, bijna zes eeuwen geleden, Ons Heer zweefde in de vlammen van het vuur, waar eens, ter her innering aan het Mirakel, de H. Stede ge bouwd was, thans door hatende handen met den grond gelijk gemaakt. Echter niet zooals de Joden, weenend en jammerend aan de Klaagmuur over de ver woesting van de tempel, zijn de Stille Om ga ngers door de nauwe straten gegaan, maar stil-verheugd en innig blij in het vooruitzicht straks té zullen zitten, in Christelijke eenheid en eensgezindheid, aan de Tafel des Heeren. Toen de priester aan het altaar der Mozes en Aaron-kerk de Graduale bad: Laetatus sum Verheugd ben ik, want tot mij is gezegd: naar het Huis des Heeren zullen wij gaan toen werd op dezen morgen na den naohtelijken Stillen Omgang dit gebed tot een nieuw gebed en tot een groote vreugde. Van Leiden en omgeving uit hebben ruim 2000 pelgrims aan dezen Omgang deelgeno men. De bedevaartgangers uit de stad kwa men om half elf des avonds bijeen in de Kartebrugskerk tot het bijwonen van een kort Lof. Na het zingen van een lied ter eere van het H. Sacrament en het Magni ficat sprak de Weleerw. Pater v. d. Bosch een opwekkend woord tot de deelnemers Hij werkte daartoe de béde uit die door het doorluchtig Episcopaat aan de deelnemers tot intentie van de bedevaart was aanbevo len: „Het bewaren van de eenheid onder de Katholieken". Hij schetste de treurige gevolgen van het verbreken dier eenheid en smeekte de deelnemers God met den grootsten aandrang dezen nacht te bidden dat deze eenheid niet mocht worden ver broken. Na het Tantum Ergo en de zegen met het Allerheiligste gingen de bedevaartgan gers in stilte naar het station, vanwaar om circa kwart over twaalf de trein zou ver trekken, die hen naar de H. Stede zou bren gen. Hier gingen de deelnemers eerst naar de Mozes- en Aaron-kerk alwaar de Weleerw Pater Jorna een predikatie hield. Ook deze sprak, over de eenheid onder de Katholie ken naar aanleiding van de woorden van St. Paulus uit het 4e hoofdstuk van den brief aan de Ephesiërs. Te kwart over twee begon vervolgens de eigenlijke Stille Omgang, die een plechtig verloop had. Leden van de Amsterdamsche vereeni- ging zorgden voor een behoorlijke regeling van het verkeer. In totaal werd door niet minder dan 30 duizend pelgrims deelgenomen. Tegen 12 uur kwamen aan het C. S.' talrijke extra treinen aan uit Groningen, Friesland, Noord-Brabant en Limburg. Tot 5 uur trok de biddende menigte door de hoofdstraten. Na afloop kregen de koffiehuizen, welke om 4 uur geopend mochten zijn, druk be zoek van pelgrims, welke den inwendigen mensch wilden versterken. De talrijke kooplieden maakten met hun versnaperin gen en eetwaren goede zaken. De volgende week heeft de 2de omgang, en wel voor de Amsterdammers, Volendam- mers en Haarlemmers plaats. Men ver wacht, dat het aantal deelnemers dan nog tweemaal zoo groot zal zijn als heden. BINNENLAND STAATSRAAD RAMBONNET ZEVENTIG JAAR. GROOTSCHE HULDIGING. Zaterdag is te 's-Gravenhagc de groote huldiging geweest door de Nederlandsche padvinders van den hoofdverkenner der N. P. V., vice-admiraal Staatsraad J. Ram- bonnet, ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag. Het padvindersfeest begon des middags in den Dierentuin, die tegen half 3 volstroomde. Onder leiding van hopman J. Schaap werden daar éenige demonstra ties gegeven, ook met de welpen. Ook een Wild-West-revue werd opgevoerd. Om half 4 verscheen de hoofdverkenner in de zaal en wuifde de juichende jongens har telijk toe. Het groote moment van de huldiging be gon echter pas om half vijf toen eenige tienduizenden padvinders, gekomen uit al le oorden des lands, zich op het Malieveld verzamelden om voor den 70-jarige een défilé en een z.g. rally te houden. Tegen 5 uur verscheen daar ook Z. K.H. de Prins, die in padvinderscostuum was, als be schermheer van de Ned. Padvinders Ver- eeniging. Op het terrein waren o.a. mede aanwe zig de vice-president van den Raad van Staten en eenige Staatsraden. Om half 6 begon onder de muziek van de Kon. Mil. Kapel het défilé, dat geruimen tijd in beslag nam. Vooraan liepen de Voortrekkers met hun St. Joris-vlaggen. In groepen volgden de anderen in rijen van acht jongens. Achteraan kwamen de wel pen, die een luid gejuich aanhieven, toen zij het platform voorbij marcheerden, van waar de Prins en vice-admiraal Rambon- net het défilé gade sloegen. We merkten daar ooa op pater dr. Beuns D.J., Hoofd commissaris van onze Kaholieke verken ners en den Diocesaan commissaris dr. Berger. Vervolgens schaarden de welpen zich om het platform en nadat de Voortrekkers een schermenden muur gevormd hadden, werd een Oranjevlag geheschen ten teeken dat de „rally" begon. Van de randen van het Malieveld stormden alle groepen aan om vervolgens een langdurig gejuich ter huldiging van haar leider aan te heffen. Het veld geleek een mastbosch van stok ken en hoeden. Het gejuich werd tot bedaren gebracht, waarop Z. K. H. de Prins den zeventigja- rigen hoofdverkenner in waardeerende be woordingen toesprak. Nadat Excellentie Rambonne een dank woord had gesproken, deelde de Prins nog mede, dat H. M. de Koningin vice-admi raal Rambonnet benoemd had tot Com mandeur in de Orde van Oranje Nassau, voor welke benoeming de vice-admiraal eerbiedigen dank betuigde. Het gesprokene was door luisprekers over het geheele terrein hoorbaar ge maakt. Kolonel Diemont, onder-voorzitter der N. P. V. riep: Leve de Koningin, leve de Prins! waarmede enthousiast werd inge stemd. De plechtigheid was daarmee afgeloo- pen. De 's middags plaats gehad hebbende de monstraties werden 's avonds herhaald. Ook de Prins heeft die in oogenschouw geno men. Na de huldiging van Staatsraad Rambon net op het Malieveld begaf men zich naar de zalen van den Dierentuin, waar een huldigingsdiner plaats had, waaraan ook aanzaten Z. K. H. de Prins, minister Mar- chant en dr. Beuns S.J., hoofdcommissaris der Katholieke Verkenners. Tijdens dezen maaltijd heeft generaal- majoor Collette, oudste lid van den raad der vereeniging, aan vice-admiraal Ram bonnet een bedrag van 10.000 aangebo den voor het Rambonnetfonds, welk be- drag bestemd is voor het buitencentrum nabij Den Haag. Leiden was bij de huldiging vertegen woordigd door verschillende groepen van de N. P. V. en ook door de St. Franciscus- groep van de Hartebrugsparochie. Laatst genoemde groep is per auto gegaan en te ruggekeerd en de heele groep was enthou siast over het indrukwekkende schouw spel, dat men in de Residentie had gezien en mee-gevormd. HET VEILINGCONFLICT TE AALSMEER. Nadat Vrijdagmiddag de bemiddelings poging van den Provincialen Bond van Veilingen in Noord-Holland geen resul taat had opgeleverd om een accoord tus schen het veilingbestuur en de georgani seerde koopers tot stand te brengen, om dat het veilingbestuur in meerderheid de compromis-voorstellen niet wenschte te aanvaarden en strikt op zijn eens ingeno men standpunt bleef staan^ heeft het ge meentebestuur beide partijen ten raadhui- ze ontboden. Na langdurige besprekingen, onder lei ding van den burgemeester, den heer J. Kastelein, met de beide wethouders, de hee ren J. P. Berghoef en P. van der Meer, werd overeengekomen: Dat voorloopig voor den tijd van veer tien dagen het geschil van de baan zal zijn Daarna, als alles wat de goede verstand houding tusschen beide partijen heeft ver troebeld, voorbij is, zal men trachten langs den weg van gezamenlijk overleg een de finitieve regeling te .tretffen. De handelaren hebben toegezegd, de ge reglementeerde bolbloemveiling zooveel mogelijk te zullen steunen, terwijl zy toch buiten de veiling om mogen bestellen en deze bestellingen in hun boxen ter veiling in ontvangst nemen PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND Salarissen van het Provinciaal personeel. Volgens het rapport der Commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland, reeds in het kort vermeld, over het voorstel van Ged. Staten, tot herziening van de sala- rieering van het provinciaal personeel, wa ren verscheidene leden van Ged. Staten van oordeel, dat de economische omstan- igheden tot verlaging der provinciale sa larissen dwingen. Daartegenover werd anderzijds aange voerd, dat de voorgestelde salarisverlaging I niet noodzakelijk was. De financieele toe- j stand der provincie eischt dezen maatre gel niet. Enkele andere leden hadden tegen de voorgestelde regeling zeer ernstig be zwaar. Bij de bespreking der voorgestelde over gangsbepaling bleek een sterke strooming te bestaan in de Commissie, die van mee ning was, dat de salarisverlaging lang niet ver genoeg zou gaan De meerderheid der commissie kon zich met dit gevoelen niet vereenigen Aan het slot van de toelichting had den Ged. Staten medegedeeld aan de Prov. Staten de gelegenheid te moeten laten, zich uit te spreken over de jaarwedden van het college van Ged. Staten. De commissie is eenstemmig van oor deel, dat er geen verband bestaat tusschen de wedde van de leden van Ged. Staten en die der ambtenaren en dat het bedrag der wedde dezer leden zeer laag geacht moet worden. De commissie meent derhal ve, dat deze wedde moet worden gehand haafd op 5000 onder toepassing van een korting van 5 pet. In hun antwoord op het rapport der com missie zeggen Ged Staten, dat op den fi- nancieelen toestand der povincie in de voordracht geen beroep werd gedaan. Ook bij de naar verhouding nog vrij bevredi gende financieele omstandigheden is thans een salarisverlaging onvermijdelijk. Intusschen zal de provinciale salarisre geling ook na de herzierting nog alleszins voldoende beschouwd mogen worden, in dien men in aanmerking neemt, dat de overheid met name in de tegenwoordige omstandigheden ook in haar bezoldigings regelingen de nooddge soberheid moet be trachten. Ten behoeve van de in dienst zijnde ambtenaren waakt bovendien de voorgestelde overgangsmaatregel tegen te grooten achteruitgang. Ged. Staten kunnen dan ook niet toegeven, dat het bezoldi- j gingspeil der provinciale ambtenaren als gevolg van de herziening tot een zoodanig niveau zou worden teruggebracht, dat het nauwelijks boven het bestaansminimum zou uitgaan. Anderzijds moet echter tegen over die leden, welke verdere kortingen onvermijdelijk achten, worden opgemerkt, dat het tegenwoordige peil der kosten van levensonderhoud een verdere verlaging der salarisschalen niet wettigt. WERKENDEN VOOR WERKLOOZEN. Men schrijft ons: Op 19 Maart wordt de lange rij van Werk en Leerkampen op „De Liebaard", het Va- cantiehuis van de Gezellen Vereeniging, te Baarn geopend. 40 Jeugdige werkloozen zuilen daar gedu rende 2 weken een gastvrij onthaal vinden. En dan komen nieuwe groepen, maanden ach ter een Zoo'n Werkkamp is als een oase in de maanden-, dikwijls jarenlange eentonig heid van niets-te-kunnen-doen. Het geeft geestelijke en lichamelijke op beuring, het doet althans even vergeten de trieste werkelijkheid waarin krachtige jonge kerels moreel dreigen onder te gaan. Neen, deze enkele regels zijn niet bedoeld als inleiding om een beroep te doen op uw beurs. Maar toch wel om diit verzoek ingewil ligd te krijgen: dat degenen die nog gere geld werk hebben iets doen voor hun werk- looze medemenschen. En voor vandaag is ons bestuur al bij zonder tevreden als die werkenden wat lectuur naar „De Liebaard" willen diri- geeren. Wat boeken of ingebonden jaargangen van tijdschriften, vak- en studie-litteratuur vooral. De werkenden voor de werkloozen! Een goede offer-daad in dezen tijd van voorbereiding op het H. Paaschfeest. „De Liebaard" is gevestigd: Prinses Ma- rielaan 4, Baarn. En ingeval sommigen prefereeren een geldelijke bijdrage te zenden we vragen daar niet om de voorzitter van onzen Centralen Raad, Praeses J. Th. van Galen heeft nog een postrekening ook! Eén, vijf, zeven, negen, dubbel acht, kan toor Amsterdam! VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Morgen zal Frankrijk z'n antwoord op stellen aangaande de houding der Fransche regeering t.a.v. de Ontwapening. (4e blad). Het nationaal-socialisme en de Katho lieke jeugd. (4e blad). De corruptie-poel in Frankrijk. Doumer- gue wordt scherp bewaakt. (4e blad). Heden algemeene staking in Spanje. (4e blad). BINNENLAND. De jaarlijksche indrukwekkende .Stille Omgang te Amsterdam, (le blad). Huldiging van Staatsraad Rambonnet. (le blad). Knoeierijen bij crisismaatregelen (3de blad). Het conflict aan de veiling te Aalsmeer is geëindigd (1ste blad). Nederlander te Antwerpen vermoord. (Laatste Berichten). Drie branden te Oss. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. 'n Goede dag voor de Hollandsche Sport: het Ned. voetbalelftal verplettert België met 93. Nederlandsch Limburg wint met 106 van Belgisch Limburg. Am sterdam verslaat Antwerpen 31 en Rot terdam speelt gelijk tegen Antwerpen. Det Ned. hockey-spelers slaan België met 21. De Ned. dames winnen met dezelf de cijfers van het Fransche dames-elftal. (2de blad). Volendam kampioen van de West. 1ste afd. van den I. V. C. B. (2de blad). Het Ned. zwemrccord 5 x 50 meter vrije slag voor dames verbeterd. (2de blad). VAL VAN DE ZUIVELPRODUCTEN. Boter brengt 12 1/2 cent en kaas 18 cent per pond op. De boter noteerde wij maakten er reeds op attentverleden week 43 cenit per K.G. Dat is een prijs, die we in de his torie van de laatste 11/2 eeuw niet kun nen vinden dan alleen misschien in den Napoleontischen tijd en die duidelijk aan toont, hoe erbarmelijk slecht het met onze zuivelpositie gesteld is. Dat het zoo zou gaan, kon men in den laatsten tijd wel verwachten. De melk prijzen daalden bij stijgende aanvoeren, en de trek van het buitenland wordt er niet grooter op, al leveren we daar ook de bo ter voor nog geen 22 cent het pond. Hier in schuilt een o.i. groote misstand. Voor binnenlandsch gebruik wordt de boter belast met 50 ct. per pond, zoodat het boter etend publiek hier zienderoogen in aantal vermindert. Waar dat heen moet durven we haast niet te vragen. Want ook voor de kaas is geen geld meer te maken. In Alkmaar kon men met moeite 18 en 19 cent krijgen, al luidt de marktnoetreing dan ook 23 cent (een prijs, die voor een heel enkele partij is gemaakt), zoodat de meesten hun kaas weer mee terugnamen om naar we vreezen de volgende week niet meer dan 14 a 15 cent te krijgen. DE HEER KORTLAND OVERLEDEN.. Hedenmorgen is in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer J. Kortland, lid van den Gemeenteraad van Schoonhoven en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, voor den Vrijzinnig-Democratisch en Bond. Vastgestelde haringprijzen. Voor het tijdvak van 1217 Maart 1934 zijn de volgende verkoopsprijzen officieel voor de in de Stichting voor de Nederland sche Haringvisscherij gebrachte haring vastgesteld. Volle haring 9.209.50 per kantje; steurharing 7.758.15 per kantje. Bij aankoopen van honderd of meer kantjes in eens worden deze prijzen met 50 cents per kantje verlaagd en dus voor de volle haring 8.709.en voor de steurharing 7.257.65 per kantje, voor honderd of meer kantjes tegelijk.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1