ZATERDAG 10 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. INTERPAROCHIEELE VOOR ONS DISTRICT De lijsten voor werkkamp de Liebaard zijn rondgezonden. Werkt er allen vlug aan. Stuurt de lijsten zoo spoedig mogelijk naar 't Centraal Verband, dus rechtstree ks naar 't Centraal Verband. De reis etc. wordt per district geregeld. Een zeer gemakkelijk en goedkoop ver voermiddel is de fiets. Zorgt dus voor spoedige opzending van uw lijsten. Verdere regelingen zullen worden be sproken op de eerstvolgende Districts-Se- nioraatsvergadering, waar ook gesproken zal worden over de te houden Districtslei- dersdag op 13 Mei te Noord wij kerhout. H. SCHRAMA, Distr.-Praes. ST. JOZEF-GEZELLENRÜBRIEK Giro 176553 Woensdagavond had in de vergadering van den Raad van Bestuur der St. Jozef- Gezellenvereeniging de installatie plaats van het nieuwe lid van dit college en wel den weled. heer H. Braakman, Cobet- straat 48. Wij bedanken de donateurs, die hun jaar- lijksche bedrag hebben betaald, jammer dat er dit jaar, nu wij het zoo hard noodig hebben, nogal eenigen als donateur hebben bedankt. Wij zullen daarom een actie op touw zetten om nieuwe donateurs te verkrijgen, 't is noodig. Gironummer St. Jozef-Gezellen 176553. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET 49 We hebben dus bemerkt, hoe na het ver schijnen van „Rerum Novarum" alle ran gen der maatschappij zich erop toelegden dit Pauselijke document te bestudee- r e n. Het eerst-noodzakelijke was daarmee bereikt. Moeilijker was natuurlijk de toepas sing van deze leer. Daarbij mogen wy niet vergeten, dat de klove tusschen de be langhebbenden ontstellend groot was ge worden, dermate zelfs, dat de menschen- massa, welke toen in de industrie werd op genomen, een allerdroevigst bestaan had. Paus Pius schrijft deze harde waarheid in Q. A.: „Op de eerste plaats werden, in werkdadige liefde, ernstige pogingen aan gewend, om het levenspeil te verhoogen van die klasse van menschen, die door de jongste vlucht der industrie in aantal ont zaglijk was toegenomen en toch de haar toekomende plaats of trap op de maat schappelijke ladder nog niet had veroverd, en dientengevolge bijna in eer staat van verwaarloozing en minachting verkeerde". Hoe dan wel de toestand was? Eerstens al bestond er geen leerplichtwet, zoodat de kinderen thuis werden gehouden om Ae werken; zeker daar waar de inkomsten laag waren. De kinderarbeid was eveneens in die dagen vrij algemeen en dus werden de kinderen al zeer jong naar het werk meegenomen. Natuurlijk ging dat niet in alle vakken, maar wel (en de Paus wijst er heel speciaal op) in de industrie. Daar was allicht bij een of andere machine wat te doen voor kinder-krachten. Zoo kwam het, dat Leo XIII doorgaans op dit euvel duidde, omdat het de oorzaak was van ve ler ongeluk, zoowel geestelijk als licha melijk. Dat hierin ook de ouders geen bevredi ging vonden spreekt voor zich. Die had den hun eigen zorgen al en vagen boven dien hun kinderen in kommer opgroeien. De toepassing nu werd moedig aangevat en de priesters hebben daarin een groot stuk werk verricht. Zij toch hebben, naar het woord van onzen huidigen Paus, zich terstond en met ijver eraan gezet, den zie len dier arbeiders ten zegen. Wie denkt hierbij niet aan een Schaep- man en een Ariëns, aan een pater van Elzen en een Poels, aan een Nolens en een Aengenent en nog zoo vele anderen. Zij hielden niet hun studeerkamer, maar trok ken erop uit naar stad en dorp in Noord en Zuid. Zoowel de boer als de kantoor bediende, de slager als de mijnwerker, de ambtenaar als de werkgever, elkeen kreeg een stuk sociale vorming. En daarmede werd de grondslag gelegd voor de daar uit voortkomende organisaties en hunne leiders. Waarlijk niet voor niets had de Paus zijn Encycliek geschreven, want in het kleine Holland brak den tijd aan van kloeke katholiek-sociale leiding. En daar uit alleen kon dan ook voortvloeien die krachtige medewerking der leeken, die in nauwe samenwerking met de priesters vrucht heeft gedragen. We zouden echter onvolledig zijn, zoo we niet een eere-saluut brachten aan hen, die baanbrekerswerk leverden om de jon gere Katholieken in den geest der Ency- clieken te brengen Daarin had de Gez. Ver. de primeur. Toen er nog geen sprake was van jongeren-organisaties en de masra der katholieke jeugd buiten elke actie bleef, toen al bood de Gez. Ver. aan haar leden die doelbewuste, klaarheldere en tot daden brengende inzichten van het pause- l.jk woord. En dat zij daarmede goed heeft gezien is door tal van feiten bewezen. S, M. WERKKAMP Wie geeft zich op voor 't werkkamp te Baarn. Maandag j.l. ge hebt in de krantt kun nen lezen is de Liebaard te Baarn inge wijd. Binnenkort zal 't eerste werkkamp worden ingericht. Elk kamp duurt 13 da gen, begint op Maandag en eindigt op Za terdag in de volgende week. Het logies op de „Liebaard", de maaltij den etc. worden gratis aangeboden. Reis kosten (men kan ook gemakkelijk per fiets gaan) worden niet vergoed. Wie van de werklooze leden geeft zich op? Dinsdag a.s. in de vergadering van de Gezellen kan men zich opgeven, 't Geldt alleen voor de Gezellen tot 25 jaar. Inlichting wordt verstrekt op de a.s. maandvergadering. COMMISSARISSEN-VERKIEZING Dinsdag a.s. is de verplichte maandver gadering voor de afd. Gezellen. Dan zal plaats hebben de verkiezing van een zes tal commissarissen. Uitvoerige mededee- lingen zijn op het bord te lezen. Velen worden verwacht. Aanvang der vergade ring te kwart voor negen. IS JOUW KWARTJE ER OOK BIJ? In den loop dezer maand wordt van elk Gezel gevraagd één kwartje te offeren voor de Liebaard te Baarn, waar honder den van onze jonge werkloozen in werk kampen zullen bijeenkomen. Wij vertrou wen erop, dat elk Gezel gaarne dit kleine offer brengt ONZE ALGEMEENE H. COMMUNIE Zondag 18 Maart komen alle leden te zamen in de St. Joseohkerk te kwart voor negen. Vóór de H. Mis van negen uur wordt de H. Commiinie uitgereikt, waarna de Hoogmis tot de reeds aangegeven inten- j ties zal worden opgedragen. Een ieder ken- ne zijn plicht! KOLPING WAND®"*,CLUB LEIDEN K. W. C. L. Zondag 11 Maart is het voor alle leden rustdag, daar de meesten met den „Stil len Omgang" medegaan. Echter worden jullie wel om half één in de zaal ver wacht, om eenige besprekingen te houden voor de Graaf Floris-marschen. Denk daar aan hoor! Nieuwe leden kunnen zich aanmelden v ij het bestuur. Er zijn weer heel wat nieu we „Gezellen" bijgekomen na de installatie van j.L Zondag; zijn daar ook geen „wan delaars" by? Kom jongelui, het is een van de mooiste sporten die men kan beoefenen. UIT DE OMGEVING KATWIJK. Gemeenteraad. Heden, Zaterdagmid dag, komt de rad in spoedeischende ver gadering bijeen tot het behandelen van het voorstel tot steunverleening aan de kleine bloembollenkweekers en de kleine zelfstandigen, door middel van een garan tiestelling. LISSE. Voor de groote gezinnen. Het is na tuurlijk van algemeene bekendheid, dat we hier een flinke afdeeling van den R.K. Bond van Groote Gezinnen hebben met een even flink bestuur .Dit bestuur zou echter gaarne van hare flinkheid daden willen toonen als zij niet zoo belabberd in haar „rollend materiaal" zat! Van groote gezinnen kan nu eenmaal in onze tijd van economische depressie geen eenigszins noemenswaardige contributie geheven worden! Doch er is een lichtpunt in 't zicht! De R.-K. Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" heeft zich bereid verklaard ten bate v. d. Bond v. Groote Gezinnen een uitvoering te geven, geheel belang loos. Dat is een mooi idee niet waar? Zij zal dan nogmaals opvoern het successtuk „De Gerechtigheid Gods" voor gemengd tooneel en wel op den avond van Beloken Paschen. Met dit mooie, voor den Katho liek leerzame tooneelstuk trok N. en G. in den afgeloopen winter driemaal een overvolle zaal; de laatste maal moesten zelfs velen worden teleurgesteld wegens uitverkochte zaal. Wie dus een warm kloppend hart heeft voor het groote gezin, wie houdt van mooi tooneelspel, die hou den genoemden Zondagavond vrij! Laten we dit als afgesproken houden! SASSENHEIM. Ter aarde bestelling A. L. Verhoog. Gistermorgen te 11 uur had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van wijlen den heer A. L. Verhoog, in leven gemeente-opzichter alhier. In den stoet be gaven zich achter de familieleden de bur gemeester en beide wethouders, voorts alle ambtenaren van de secretarie, alsmede vele werklieden en eenige vertegenwoordi gers van diverse vereenigingen waarin de overledene een bestuursfunctie bekleedde. Langs den weg was veel belangstelling, waaronder vele werkloozen, met wie de overledene als directeur van de arbeids beurs veel in aanraking kwam. Aan de groeve werd het eerst gesproken door den burgemeester, die een woord van dank sprak voor de vele zorg en toewijding, welke de overledene aan de.gemeente ge durende 28 jaar had betoond. Namens het gemeentebestuur bracht spreker dank voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting, in den distributietijd en nu in den crisistijd. Ver volgens werd een troostwoord gesproken door ds. Krijkamp, die het leven van den heer Verhoog schetste als dat van een ernstig man van woord en geloof. Ten slotte werd een dankwoord gespro ken namens de weduwe, kinderen en fa milie door den oudsten broer van den over ledene. NOOTDORP. Roodvonk. Naar wy vernemen zijn in deze week in de gemeente eenige gevallen van roodvonk geconstateerd. Werklooze uitgesloten. Door B. en W. is een werklooze voor 4 weken van den steun uitgesloten wegens het niet aanvaar den van hem passend werk. Geboren: Adrianus Theodorus z. van A. N. Janssen en J. W. Pannebakker Anna Johanna Andrea d. van L. H. J. Blom en M. H. Put Adrianus Johannes z. van Q. A. de Vreede en A. G. Hijgers- berg Lambertus z. van B. F. Kneppers en M. M. van Winden Cornelia JV'aria Petronella d. van S. F. van Venrooij en F. E. Haket. Overleden: J. P. Janssen 11 mnd. M. Lagendijk 68 j., echtg. van C. Hoger- vorst L. Kneppers 2 d. Gevestigd: F. Janssen en gezin, Keet 's-Gravenweg A. Tuk, Achterweg 196 M. J. Hagenaars, C. van Paassen, beiden Keet Veen weg J. H. M. Rolvink, Veen- weg 6. Vertrokken: C. G. 't Hart en gezin naar Stompwijk W. Riemens naar idem A. W. M. Oudshoorn naar Zoete.eer M. J. Haket naar Amsterdam Wed. Haastrecht naar Voorburg J. W. de Bruijn naar 's-Gravenhage. OUDE-WETERING. Stille Omgang. Gisteravond verga derde ten huize van den heer H. P. Klein het Genootschap van den „Stillen Om gang", afdeeling Oudewetering en Om streken. Te ongeveer half acht heette de voorzit ter de talrijk aanwezige leden welkom. Spr. memoreerde nog het welslagen van de bedevaart van het vorig jaar en sprak de hoop uit, dat ook dit jaar, zoowel wat het aantal deelnemers betreft als wat betreft het verloop van den tocht van een succes zou mogen worden gesproken. De notulen werden door den secretaris gelezen en onder dank voor de getrouwe weergave van het verloop der vorige ver gadering onveranderd vastgesteld. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er een batig saldo was van 24.38. De rekening en bescheiden waren reeds door den Hoogeerw. heer Deken van Alphen nagezien en accoord bevonden. Hierna bracht de secretaris de heer P. L. de Jeu een keurig verzorgd jaarverslag uit, hetwelk onder luid applaus der verga dering werd vastgesteld. Vervolgens was het woord aan den Di recteur van het Genootschap pastoor P. J. Aarts, die op de hem eigen pittige wijze een opwekkend woord tot de vergadering richtte. Pastoor gaf een uiteenzetting van de geschiedenis van het H. Sacrament van Mirakel en drukte de leden vooral op het hart om aan den omgang deel te nemen niet als aan een manifestatie maar in alle stilte biddend, in de eerste plaats voor de hoofd-intentie, opdat de eenheid der Ka tholieken bewaard moge blijven. Spr. wijst er op, dat de kracht, die in den te- genwoordigen tijd van de Nederlandsche Katholieken uitgaat te danken is aan hunne eenheid. Mogen allen toch goed beseffen, welke gevaren ons dreigen wanneer onver hoopt die eenheid zou worden verbroken. Het verleden 's er om te bewijzen, dat we dan weer machteloos teruggedrongen zou den worden. Met een geestdriftige pero ratie eindigde de eerw. spreker zijn en thousiast toegejuichte rede. Hierna werd korten tijd gepauzeerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. de Jeu Sr. bij acclamatie herkozen en nam zijn benoeming weder aan. Hier was het woord aan den voorzitter tot het doen van verschillende mededeelingen betref fende de a.s. Bedevaart. In hoofdzaak zal alles weer precies eender geregeld zijn als verleden jaar en waar toen geen en kele klacht is vernomen mag nu weer met reden een vlot verloop van den tocht ver wacht worden. De prijs der spoorkaartjes bedraagt thans 1.10. Na de gebruikelijke rondvraag, bij wel ke gelegenheid pastoor Aarts het voorstel deed om te komen tot de aanschaffing van een vaandel, werd de vergadering, nadat nog het Loflied van het H. Sacrament van Mirakel was gezongen, met den chr, greet gesloten. RIJNS3URG. Bloemenhandel. Met een flinken aan voer van beste kwaliteit werden de vol gende pr-ijzen betaald voor tulpen per do zijn: Flamingo 811 ct., Mr. Tubergen 1520 ct., Gele prins 1621 ct., Bartigon 1420 ct., Couleur de Cardinal 1215 ct., Herman Schlegel 914 ct., Victoir d'Oli- vierre 1216 ct., Generaal de Wet 1215 ct., William Pitt 1419 ct., Ibis 913 ct., .Farncombe Sanders 12—15 ct., Prof. Rau- wenhoff 1115 ct., Fred. Moore 610 ct., Couronne d'Or 15—21 ct., Elisabeth 18— 24 ct., La Reine 810 ct., Narcissen per bos 510 ct. Hyacinthen p. 100 5.50—7.10. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWVEEN. Personalia. De heer A. Rietdijk alhier is benoemd tot plaatselijk deurwaarder door B. en W. en heeft de voorgeschreven eed afgelegd. Verkooping. Ten overstaan van nota ris Krüsemann heeft de openbare verkoo ping plaats gehad van een winkel met woonhuis, eigendom van den heer Adr. Dompeling. Het perceel werd gekocht voor 2400 door de Nutsspaarbank te Bode graven, de hypotheekhoudster. Geboren: Cornelis z. van M. M. Kop pend en Joh. Meijer Karei z. van P. Koren en G. Bobbeldijk. Overleden: Jac. Roodenburg 70 j. Egb. Boeree 73 j. Gevestigd: P. de Blois van Vlaar- dingen. Vertrokken: T. Baas naar Ter Aar M. J. Zekveld naar Ter Aar C. Zek- veld naar Alphen a, d. Rijn J. Koop man naar Hulzen. ZOETERWOUDE. Jaarvergadering R. K. Bond van Oud- Cursisten. Dezer dagen vergaderde bo vengenoemde Bond tot het houden van de jaarvergadering. De voorz., de heer G. de Jong, opent de vergadering. De secr., de heer C. Moerkerk, leest de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd. Hierna brengt de secr. het jaarverslag uit, waaruit men een duidelijk overzicht der gedane werkzaamheden krijgt in het afgeloopen jaar. Hierna brengt de penningmeester, de heer N. v. d. Poel Pz., het financieel verslag uit, waaruit blijkt, dat de ontvangsten heb ben bedragen f 97.06, de uitgaven f 79.43, batig saldo 17.63. Een commissie, die ingesteld werd om de boeken na te zien, brengt een gunstig rapport uit, waarna de penningmeester dank wordt gebracht voor zijn accuraat be heer. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten om de contributie wederom op 1 te houden. Gekomen aan de mededeelingen, deelt de voorzitter mede, dat er plannen bestaan om in eerstvolgende wintermaanden een cursus te organiseeren in veeteelt of in paardenkennis. De leden mogen hieraan al len deelnemen; niet-leden boven de 18 jaar. Verder zegt spr., dat er wederom plannen bestaan om dezen zomer een melkcursus te organiseeren, waarbij hij de vergadering tot deelname aanspoort. Ook deelt hij nog mede, dat het proefveld dit jaar gelegen en dat de kalk is uitgestrooid. Hierna volgt is bij den heer A. v. Leeuwen in de Geer nog een mededeeling omtrent het organi seeren van een excursie dezen zomer en het inkuilen van gras volgens de Finsche methode. Aangaande de kwestie van gras- inkuilen zegt de voorz., dat mocht een der leden iemand weten, die dat doet, de ver- eeniging haar belangstelling wil toonen door eens te kijken hoe of dat te werk gaat. Hierna komen we aan bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van den heer C. Moerkerk (niet herkiesbaar). Door het be stuur was de heer C. v. Leeuwen Az. can- didaat gesteld. Door de vergadering was de heer L. Berg hieraan toegevoegd, zoodat er een stemming volgde tusschen beide hee- ren, waarbij de heer C. v. Leeuwen Az. 14 stemmen behaalde en de heer L. Berg 6 stemmen, zoodat de heer C. v. Leeuwen gekozen was. De voorz. spreekt woorden van hartelij- ken dank aan C. Moerkerk voor al het werk wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Hierna komen we aan de inleiding door den Geestelijk Adviseur. Kapelaan Brans, het woord verkrijgende, spreekt eerst eeni ge woorden van dank aan de scheidende secretaris en gaat dan over tot het houden van zijn inleiding, die de titel draagt van „Nationaal Socialisme". Op zeer duidelijke wijze legt de eerw. spreker uitwelke plichten men heeft tegen over God, tegenover zijn ouders en ook te genover het vaderland. Tegenover deze: God, ouders en vaderland, hebben wij plichten, die wij niet met strikte recht- voordigheid kunnen voldoen. Dit noemen we dan ook wilstoewijding en aanhanke lijkheid. Zeer zeker mogen wij niet te na tionaal worden, dat wil zeggen, we mogen het belang van de Staat, van het Vader land niet stellen boven het belang van God. Met voorbeelden haalt spr. aan, dat zooie's vroeger al eens is gebeurd en dat het ook thans gebeurt. Want men moet weten, dat als men de Kerk aanrandt, men God aan randt. Met den wensch, dat men in ge dachte zal houden, dat men het belang van Kerk en Paus voor moet laten gaan voor het nationaal belang, sluit Zijneerw. deze leerzame lezing. De voorz. zegt den Geestelijken Adviseur hartelijke dank voor het gesprokene en hoopt, dat het ook vrucht moge dragen. Daar er niemand is die gebruik wenscht te maken van de rondvraag, gaat de voorz. over tot sluiting. KALENDER DER WEEK Ik snap niet, dat Jul lie me niet loslaten, als Ik je toch m'n eere woord geef, dat hand- taschje 'niet gegapt te hebben. (Le Rire) FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: C. van Leeuwen, tuinbouwer, Aals meer; cur. mr. W. Veniet. J. J. Hoogendoorn, winkelier, W i 1 n i s, cur. mr. A. K. H. S. Haitsma Muiier. B. Miloo, grondwerker te Leiden; cur. mr. G. H. E. Nord Thomson te Leiden. A J. Koppe, automatiek, Modern, te Leiden; cur. mr. E. A. Cosman, Leiden. A. van den Eijkel, landbouwer te Kat wijk aan den Rijn; cur. mr. F. K. Reij- senbach de Haan te Leiden. Opgeheven: O. C. Verbrugge, te Leiden. HET H. SACRAMENT VAN MIRAKEL TE TE AMSTERDAM. Als niet anders wordt aangegeven in deze week geen Gloria geen Credo. De Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. ZONDAG 11 Maart. Vierde Zondag v. d. Vasten. Mis: Laetare, 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e Omnipo- tens (Voor levenden en dooden). Credo. 't Is half-Vasten. De verlossing is in 't zicht. Bij voorbaat verheugt zich de II. Kerk daarover. (Introïtus). Van deze vreug deslemming is de geheele Liturgie van de zen Zondag doortrokken. Wij zyn geen sla ven meer van Satan, maar, dank zij Chris tus' kruisdood, vrije kinderen Gods. (Epis tel). God is onze Vader; op Hem is onze hoop. Hij voedt Zyne kinderen met een allerzuiverste Spijze, een voedzaam Brood, dat ons een onderpand is voor onze toe komstige heerlijkheid. (Evangelie). Voort durend genieten wij Zijne bescherming en wij mogen vast vertrouwen na dit leven in te gaan in den hemel, waar ware vrede aller overvloedig deel is en wij Zijn H. Naam zullen loven. (Grauduale; Tractus; Communio). Ja, waarlijk het is passend in heilige blijdschap den Heer te loven, Zijn H. Naam te prijzen, want Hij is goed. (Of fertorium). MAANDAG 12 Maart. Mis v. d. H. Gre- gorius I, Paus, Belijder en Kerkleeraar: Sacerdotes. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Maandag in de 4e week v. d. Vasten. Credo. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Maandag: Deus. 2e gebed v. d. H. Gregorius. Gregorius I, Paus van 590604 wordt te recht „de Groote" genoemd. Ondanks zijn voortdurende ziekelijkheid strekte hy zijne zorgen uit over de geheele Kerk en zeer veel heeft hij gedaan voor de Kerk in moei lijke tijden. Groot was zijn aandeel in het bckeeringswerk der Germaansche volks stammen, groot is ook bijne verdienste voor de Liturgie. Naar hem wordt onze mooie Kerkzang genoemd „de Gregoriaan- sche". DINSDAG 13 Maart. Mis v. d. Dinsdag in de 4e week v. d. Vasten: Exaudi. 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipotens. WOENSDAG 14 Maart. Feestdag v. h. B. Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Mis: Cibavit (Zie in het Feesteigen v, h. Bis dom). Gloria. 2e gebed en laatste Evan gelie v. d. Woensdag in de 4e week v. d. Vasten. Credo. Prefatie van Kerstmis. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Woensdag: Cum sanctifi- catus. 2e gebed v. h. H. Sacrament van mi rakel. DONDERDAG 15 Maart. Mis v. d. Don derdag in de 4e week v. d. Vasten: Laetetur. 2e en 3e gebed als op Dinsdag. VRIJDAG 16 Maart. Mis v. d. Vrijdag in de 4e week v. d. Vasten: Meditatio. 2e en 3e gebed als op Dinsdag. ZATERDAG 17 Maart. Mis v. d. H. Ger- trudis, Maagd: Vultum. Gloria. 2e gebed v. d. H. Patritius; 3e v. d. Zaterdag in de 4e week v. d. Vasten; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Zaterdag: Sitientes. 2e ge bed v. d. H. Gertrudis; 3e v. d. H. Patri tius; 4e voor den Paus. De H. Gertrudis is een der meest popu laire heiligen geweest van ons vaderland. De „dronk van St. Geertrui" of „St. Geer- trui's minne" was bij onze voorouders een geliefkoosde toast. Geen pelgrim of reiziger begon zijn tocht zonder dat men hem on der St. Geertrui's „aanroeping" of „minne" een voorspoedigen reis een een gelukkigen terugkeer had toegedronken. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alle als in bovenstaande kalender, be halve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Joannes Baptista van Fabriano en Christophorus van Milaan, Belijders; 3e A Cunctis. DINSDAG. Mis v. d. Z. Agnellus van Pisa, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed enlaatste Evangelie v. d. Dinsdag; 3e A Cunctis. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Dinsdag: Exaudi. 2e ge bed v. .d Z. Agnellus; 3e A Cunctis. ZATERDAG. Mis v. d. H. Patritius, Bis schop en Belijder: Statuit. Gloria. 2e ge bed en laatste Evangelie v. d. Zaterdag; 3e voor den Paus. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Zaterdag: Sitientes. 2e ge bed v. d. H. Patritius; 3e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. WILT U IETS WETEN? Vraag: Moeten huizen met de maand verhuurd met de maand opgezegd worden. Antwoord: De wet verwijst wat de opzegtermijnen betreft naar het plaatselijk gebruik. Een opzegtermijn van een maand kunt u veilig aannemen. Vraag: Bij de begrafenis van koning Albert van België werden 101 kanonscho ten gelost. Heeft dit soms een of andere beteekenis? Antwoord: Het is een betrekkelijk oud gebruik om bij plechtige officieele ge legenheden kanonschoten te lossen. Het hoogste aantal is 100. Steeds wordt er één toegegeven. Waarom, is ons onbekend. Vraag: Mijn dochter is in betrekking voor de dag en is nu ziek. Hoelang moet haar mevrouw ze uitbetalen? Antwoord: De wet zegt: „gedurende een betrekkelijk korten tijd", doch geeft niet aan, hoe lang dat is. Gewoonlijk bere kent men daarvoor den opzegtermijn, wel ke gelijk te stellen is aan den tijd, welke er verloopt tusschen twee loonbebalingen. Wordt het meisje dus om de week betaald, dan is die „korte tijd" ook een week.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6