HET LANDBOUW-CRISISFONDS ZATERDAG 10 MAART 1934 ut LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Maart 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 761.7 te Janmayen. Laagste barometerst.: 742.5 te Valencia. Verwachting tot den avond van 11 Maart: Meest matige Zuid- Oostelijke tot Zuid- Westelijke wind. Be trokken met regen, later tijdelijk opkla rend. Zachter. In het Noorden blijft de barometer lang zaam stijgen. De depressie in het Westen werd bij Ierland veel dieper en dringt dringt naar onze omgeving door. De kleine depressie die gisteren veel regen over Frankrijk bracht, is naar Polen afgetrok ken. In Scandinavië is in het Noorden de vorst tot meer dan 20 gr. aangegroeid. Op het vasteland verplaatste de lichte vorst zich naar Noord-Duitschland en Gronin gen, terwijl een warme en vochtige lucht- massa zich over West-Frankrijk uitbreidde. Alleen in de Golf van Biscaye waaien stormachtige winden, in Ierland krachtige Zuid-Oostelijke winden. De lucht is be halve in Noord-Scandinavië overal zwaar bewolkt of nevelig. In deze omgeving is na regen eenige opklaring te wachten bij zachter weer, maar de nadering van een nieuwe depressie op de Oceaan geeft later wer kans op regen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 4.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 6.24 uur tot Zondagmorgen 5.56 uur; van Zondagnamid dag 6.26 uur tot Maandagmorgen 5.53 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 11 Maart voorm. 10.42 en nam. 11.36 uur; op Maandag 12 Maart nam. 12.20 uur. DIESEL-ELECTRISCHE TREIN Gistermiddag heeft een proefrit plaats gehad met een Diesel-electrischen trein. Om 12.06 uur is de trein van het Cen traal Station te Utrecht vertrokken met bestemming Arnhem. De trein bestond uit drie wagens, waar van de middelste de motorwagen was. De directie der Spoorwegen maakte den rit mee. Onderweg is proef genomen met de verschillende snelheden. Eenige malen is gestopt, om de machine te controleeren en bij te stellen. Omstreeks kwart over 1 kwam de trein te Arnhem aan ,waar zich het gerucht van zijn komst reeds had ver spreid. Zeer veel belangstellenden ston den op het perron er. op de viaducten den trein op te wachten. Omstreeks twee uur is de trein wederom in de richting Utrecht vertrokken. HET CONFLICT IN HET MAAT- CONFECTIESBEDRIJF Naar wij vernemen hebben de bespre kingen, die gisteren den geheelen dag on der leiding van den rijksbemiddelaar, prof mr. P .J. M. Aalberse, gevoerd zijn tus schen de partijen, betrokken bij het con flict in het maatconfectiebedrijf, over een compromis-voorstel nog niet tot een resul taat geleid. De partijen zijn nog niet tot elkaar ge komen hoewel de onderhandelingen niet zijn afgebroken. Men zal zich thans eerst in eigen krign beraden, waarna op een nader te bepalen dag der volgende week opnieuw onderhandelingen zullen worden gevoerd. UIT HET MEUBELBEDRIJF. Conflict voorkomen. Nadat partijen, betrokken bij de regeling der arbeidsvoorwaarden in 't meubelbedrijf, onder leiding van den rijksbemiddelaar, mr De Vries, bijeengekomen'waren, heeft de bond van meubelfabrikanten in zijn le denvergadering besloten om, evenals de leden van den R. K. Patroonsbond „St. Rei- noldus", het contract met de gezellenorga- nisaties te aanvaarden, waardoor alleen de halve ziekengeldpremie door de arbeiders betaald zal worden. Door dit besluit zal geen conflict over de collectieve arbeidsovereenkomst in het meubelbedrijf uitbreken. De afd. Den Bosch van de N.S.B. opgeheven Naar de „Tijd" verneemt, zal de afdee- ling Den Bosch van de N.S.B. met ingang van 1 Mei worden opgeheven, daar het le dental zoover is teruggeloopen, dat het een bestaan van een afdeeling niet meer recht vaardigt. Deze teruggang aldus de „Tijd" vindt voor een groot deel zijn oorzaak in het Vastenmandement der Bisschoppen, door welk mandement vele Katholieken tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij in de rijen der N.S.B.'ers niet thuis behooren. GEEN OVEREENSTEMMING TE AALSMEER Bemiddelingspogingen mislukt De bemiddelingspogingen in het beken de veilingconflict, welke gisteren door het dagelij ksch bestuur van de Prov. com missie voor de Veilingen in Noord-Holland, vertegenwoordigd door den heer Slot te Broek op Langendijk en Klant te Warmen- huizen werden gedaan, hadden aanvanke lijk een hoopgevend verloop. Om 7 uur scheidden de vertegenwoordi gers van beide partijen, de dagelijksche besturen van Exporteursvereeniging en van de Centrale Veiling, die tevens verte genwoordigd was door haar directeur, ten einde voeling te gaan houden met hun hoofdbesturen. Het bleek, dat de Expor teursvereeniging genoegen nam met het geen tijdens de bemiddelingsbesprekingen was overeengekomen, hetwelk de oplos sing van het geschil zou hebben gebracht. De gedelegeerden van de Centrale Vei ling kwamen echter met eenige nieuwe punten terug, welke op de besprekingen die den ganschen dag geduurd' hadden, niet waren aangeroerd, en thans voor de bemiddelaars onaannemelijk bleken. Men ging derhalve tenslotte onverrichter zake uiteen. EEN ENQUETE NAAR GEBLOKKEERDE VORDERINGEN In verband met de mogelijke afsluiting van verdragen op grond van de z.g. clea- ringwet heeft de regeering besloten, een enquête in te steller?, naar de voor Neder - landsche rekening in een aantal landen uitsaande, maar tengevolge van deviezen- maatregelen geblokkeerde vorderingen. Deze enquête betreft alle vorderingen, hoe gering ook, die in Nederland geves tigde personen, firma's of instellingen op publiek- of privaatrechtelijke lichamen of particuliere personen hebben uitstaan in Argentinië, Bulgarije, Bolivia, Brazilië, Columbia, Equador, Estland, Griekeland, Hongarije, Letland, Oostenrijk, Peru, Roe menië, Uruquay en Zuid-Slavië, vorderin gen, waarvan de afdoening wordt belem merd door het niet beschikbaar stellen van deviezen, door de valuta-controle-instan ties dier landen. De enquête zal zoowel vorderingen, voortspruitend uit goederenleveranties als die wegens effectenbezit en andere vormen van vermogensbelegging omvatten. Voer elk dezer groepen van vorderingen zijn af zonderlijke invul-formulieren gereedge maakt. Het is nu in het belang van de houders der vorderingen om op de be doelde formulieren spoedig de gewenschte gegevens te verstrekken. De formulieren zijn gedurende het tijdvak loopende van 15 Maart tot en met 4 April a.s. steeds ver krijgbaar bij de postkantoren te Amster dam .Haarlem, den Helder, Alkmaar, Al phen aan den Rijn, Leiden, Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Gouda, Brielle, Oud- Beijerland, Middelharnis, Zierikzee Mid delburg, Goes, Terneuzen, Oostburg, Ber gen op Zoom, Breda, Tilburg, Eindhoven, Den Bosch, Oss, Gorinchem, Tiel, Nijme gen, Roermond, Sittard, Maastricht, Kerk rede, Venlo, Arnhem, Winterswijk, Doe- tinchem, Zutphen, Apeldoorn, Barneveld, Zwolle, Deventer, Almelo, Enschedé, Hen gelo, Coevorden, Meppel, Assen, Hooge- veen, Groningen, Delfzijl, Winschoten, Veendam, Harlingen, Leeuwarden, Sneek, Heerenveen, Utrecht, Amersfoort. In de overige plaatsen des lands zijn de formulieren gedurende dezelfde periode bij het postkantoor ter plaatse na aanvrage te verkrijgen. De ingevulde formulieren dienen uiterlijk 16 April 1934 te worden gezonden aan het Ministerie van Econo mische Zaken, afdeeling Handel en Nij verheid te 's Gravenhage, waarvoor ge bruikt kan worden gemaakt van een even eens door de postkantoren tegelijk met de formulieren uit te reiken dienst-enveloppe, welke zonder frankeering kan worden ver zonden. De ontvangen opgaven worden ten Departemente als strikt vertrouwelijk behandeld en hebben alleen ten doel, der legeering een overzicht te geven van den omvang der vorderingen. Slechts de to taalcijfers voor elk der bovengenoemde landen zullen zoo noodig aan andere auto riteiten worden medegedeeld. Er moge op gewezen worden, dat een opgave van vor deringen naar den stand op 1 Maart 1934 wordt verlangd. Voor verdere bijzonder heden betreffende de wijze van invulling en andere vragen, welke daarbij mochten rijzen, zij verwezen naar de toelichting bij de vragenlijst. Een spoedige invulling en opzending der formulieren is zeer ge- wenscht. CONSÜMPTIEMELKREGELING. Mededeeling van de Crisis-Zuivel-Centrale. De Crisis-Zuivel-Centrale vestigt er de aandacht van belanghebbenden bij de uit voering der consumptiemelkregeling op, dat het in haar voornemen ligt, om inzake melkleveringscontracten tusschen veehou ders en den melkhandel voor het contract jaar 1934-1935 in sterke mate in samenwer king met de Commissies van Bijstand re gelend op te treden. Hierbij zal nauwlettend worden toege zien, dat in de eerste plaats overeenkomsten worden aangegaan met veehouders, die daarvoor op grond van de ligging van hun bedrijven (randboeren) of op grond van oude rechten (levering in 1932 en vroegere jaren) in aanmerking komen. Contracten, welke niet aan deze vereisch- ten voldoen, zullen door de Crisis-Zuivel- Centrale in het algemeen niet kunnen wor den gesanctionneerd. Daarom wordt par tijen in hun eigen belang dringend geraden, geen bindende afspraken op dit oogenblik te maken en melkleveringsovereenkomsten eerst dan aan te gaan, nadat de vereisch- te nieuwe contracten door de Crisis-Zuivel- Centrale zullen zijn afgegeven. Teneinde zich teleurstellingen en groole moeilijkheden te besparen, wordt belang hebbenden aangeraden, mét het bovenstaan de ernstig rekening te houden. Een éénig goede hulp bij de schoonmaak is en bljjft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen rcer spoedig gaaf, zacht en blank. DE SPELLING VAN ONZE TAAL. Het compromis zal binnenkort in den Ministerraad worden behandeld. Het compromis in he spellingvraagstuk, dat de spellingcommissie als oplossing aan beveelt en waarvan minister Marchant Donderdag in de Eerste Kamer gewag maakte, zal waarschijnlijk in de eerstvol gende bijeenkomst van den ministerraad worden besproken. Zoodra de ministerraad zijn goedkeuring aan de voorstellen zal hebben verleend, zullen de wijzigingen v/orden gepubliceerd. Het ligt in de bedoeling, aldus de „Tele graaf", dat de nieuwe voorschriften voor ambtelijke stukken verplicht zullen worden gesteld en dat zij op 1 September a.s. zul len worden ingevoerd op de scholen waar over de regeering zeggingschap heeft. Men verwacht, dat de andere scholen en de maatschappij dan zullen volgen, temeer daar het compromis nogal mee moet vallen en de nieuwe spelling ook de meer conser vatieven zal kunnen voldoen. Intusschen is het nog altijd mogelijk, dat de ministerraad zich met de voorstellen niet zal kunnen vereenigen of wijzigingen zal eischen, die nieuwe besprekingen noo dig maken. Het compromis schijnt echter een goede kans te maken. Minister Mai- chant heeft n.l. voor de commissie werd in gesteld de principieele medewerking van den ministerraad verzocht en verkregen. Eezwaren tegen een wijziging op zichzelf zullen dus niet meer worden ingebracht. De ministerraad zal slechts beslissen over de thans in concreto voorgestelde nieuwe spellingwijze. SALARISHERZIENING IN ZUID HOLLAND. In hun antwoordt op 't verslag van Prov. Staten van Zuid-Holland over de voorge stelde salarisherziening, deelen Ged. Sta ten o.a. mede, dat de invloed van de wijzi ging op den provincialen belastingdruk vrij gering is als gevolg van den beperkten om vang van het provinciaal ambtenarencorps. Hetgeldelijk resultaat van algemeene sa larisverlaging van 20 procent blijft nog beneden de opbrengst van één opcent op de inkomsten- en de vermogensbelasting. De onmiddellijke besparing op de sala rissen wordt berekend op ongeveer 120.000. Daarbij gerekend de vermindering van de door de provincie verschuldigde bij dragen voor eigen- en gezinspensioen, wordt 't totaal van de onmiddellijk ingaan de bezuiniging geraamd op ongeveer 140.000, of juist het dubbele van hetgeen de tijdelijke maatregelen opleveren. Daar naast staat voor de toekomst een sterke beperking van het accres van de salarislast door de verlaging van de aan de verschil lende rangen verbonden maxima en het geleidelijk wegvallen van de toelagen vol gens de overgangsbepaling. In percentages uitgedrukt, beteekent de onmiddellijk in gaande besparing ongeveer 12 a 13 pet. van de personeelslasten, de tijdelijke korting buiten beschouwing gelaten. In de toekomst zal dit percentage tot ongeveer 20 pet. stij gen, nog afgezien van de beperking van het accres. „Hbld." LETTEREN EN KUNST „Het Kindeken Jezus !n Vlaanderen". Dr. Karl Jacobs heeft Felix Timmermans' „Het Kindeken Jezus" voor 't tooneel be werkt. Deze bewerking zal door den heer Timmermans zelf in het Vlaamsch worden overgebracht en het a.s. seizoen door Cor van der Lugt Melsert op het repertoire wor den gebracht. FINANCIëN EN ECONOMIE ROTTERDAMSCHE BANKVER. N.V. Aan het Jaarverslag over 1933 der Rot- terdamsche Bankvereendging N.V. ontlee- nen wij het volgende: Mocht in den aanvang van het jaar eeni ge hoop worden gekoesterd, dat door de Londensche conferentie en door de be stuurswisseling in de Vereenigde Staten het economisch leven in betere banen zou kunnen worden geleid, de loop der gebeur tenissen gedurende het jaar heeft ten zeer ste teleurgesteld. Duurzame verbetering is niet te verwachten, zoolang niet de belang rijke muntstelsels zijn gestabiliseerd en niet een einde wordt gemaakt aan de voort durende belemmering van vrijen handel en verkeer. Ons land gaat onder deze belemmeringen gebukt. Zij drukken natuurlijk ook den stempel op ons bedrijf; omzetten bleven be perkt, terwijl de geldmarkt ruim bleef. Dat alles in aanmerking genomen, ach ten wij de resultaten in het afgeloopen jaar niet onbevredigend; zij wijken weinig af van die in het daaraan voorafgaande. In verband met de tijdsomstandigheden hebben wij het raadzaam geacht een deel van ons personeel vervroegd te pension- neeren. Ten einde de positie van onze instelling sterk te houden, wordt voorgesteld een be drag van 2.000.000.toe te voegen aan de onder credieteuren opgeenomen. Bijzondere reserve tegen mogelijke risico's. Er kan dan een dividend van 3% worden uitgekeerd. Waardeering voor de wijze waarop de Regeering het landbouwende gedeelte onzer bevolking voor den ondergang heeft behoed. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrootingen van het Landbouw-Crisisfonds voor 1933 en 1934, wordt het volgende ontleend: Vele leden uitten hun waardeering over de krachtige wijze, waarop de regeering het landbouwende gedeelte onzer bevol king voor den ondergang heeft behoed. Deze leden betuigden hun instemming met het gevoerde beleid. Wel liepen over verschillende onderdeelen daarvan hun meeningen uiteen, doch over het geheel genomen konden zij zich met de tot dus verre genomen maatregelen in het belang van den landbouw zeer goed vereenigen. Opheffing der steunmaatregelen achtten zij thans niet mogelijk; dit zou leiden tot een catastrophe, waarvan de omvang nau welijks is te overzien. Ook voor een alge meene vermindering van den steun scheen hun geen aanleiding te bestaan; waar ge streefd wordt-naar een prijs der producten op de basis van 1914, achtten zij den ver leenden steun geenszins te hoog. Voorts wordt naar hun oordeel de tuinbouw nog te weinig gesteund. De landbouw en de andere bedrijven. Verscheidene leden, die allerminst wil den ontkennen, dat maatregelen tot steun aan land- en tuinbouw noodzakelijk zijn, en die zich ook niet wilden verzetten te gen hetgeen daartoe gedaan, hadden toch bezwaren tegen de groote verschillen, welke h.i. bestaan tusschen de wijze van behandeling van den landbouw eenerzijds en van industrie, scheepvaart en ander tak ken van bedrijf anderzijds. Voor den landbouw wordt eenvoudig aangenomen, dat de regeering er voor te zorgen heeft, dat zonder verlies kan worden geprodu ceerd; men gaat er van uit, dat de land bouw niet ten onder mag gaan. Waarom past men echter geheel andere beginselen toe zoodra het op steun aan in dustrie en scheepvaart aankomt? Men schijnt er zich niet om te bekommeren, of daar talrijke, op zichzelf gezonde, onder nemingen moeten verdwijnen. Dit achten deze leden weinig rechtvaardig. De regeering,' aldus sommige leden, mag zich niet op het standpunt stellen, dat zij voor de nijverheid genoeg doet door een deel daarvan met contingenteeringen te helpen en verder propaganda te maken voor het gebruik van Nederlandsche fabri kaat. Het leven wordt duurder. De welvaart van ons volk als geheel is nog steeds dalende, de handelsbalans is, blijkens het percentage van den door uit voer gedekten invoer, zeer ongunstig, de kosten van het levensonderhoud stijgen. Vooral dit laatste achtten alle hier aan het woord zijnde leden hoogst bedenkelijk. De regeering immers legt den nadruk op de noodzakelijkheid van loonsverlaging. Eenerzijds doet zij door haar steunmaat regelen aan den landbouw de kosten van het levensonderhoud stijgen, anderzijds wil zij de loonen doen dalen. Daarin schuilt, meende men, een innerlijke tegen strijdigheid. De politiek der regeering kan op dit punt van eenzijdigheid niet worden vrijgepleit. Tegemoetkoming aan werk- loozen en groote gezinnen. Aangedrongen werd door sommige leden op het verkrijgbaar stellen tegen reduceer den prijs voor werkloozen van de voor naamste levensmiddelen, als aardappelen en margarine. Ook werd aangedrongen op tegemoetkoming aan de groote gezin nen, welke door de steunmaatregelen in een buitengewoon moeilijke positie zijn ge bracht; hier wordt immers niet belasting geheven naar draagkracht, doch is integen deel de druk der heffing daaraan vrijwel omgekeerd evenredig. Voor deze gezinnen zouden óf levensmiddelen tegen lage prij zen beschikbaar gesteld moeten worden, óf zij zouden geldelijk gesteund moeten wor den. Rekening houden met draag kracht der gesteunden. Enkele leden meenden, dat bij de steun- verleening aan land- en tuinbouwers re kening gehouden moet worden met de draagkracht der gesteunden. Dit stand punt werd door vele andere leden bestre den. De positie der arbeiders in het bedrijf. Sommige leden drongen er bij den mi nister op aan, de totstandkoming van de door hem toegezegde regeling van de po sitie der arbeiders in de gesteunde bedrij ven zooveel mogelijk te bespoedigen. Een aantal leden zou zich moeten ver zetten tegen het verbinden aan den steun van de voorwaarde, dat bepaalde loonen en andere arbeidsvoorwaarden worden ge waarborgd; daarvoor zijn h.i. geen midde len aanwezig. Hiertegenover werd de vraag gesteld, waarom er dan wel middelen zijn, om de boeren aan hun productiekosten te hel pen, doch niet om den arbeiders een menschwaardig bestaan te verzekeren. Meer contact. Verscheidene leden waren teleurgesteld, dat van 's ministers toezegging, om meer contact met de land- en tuinbouworgani saties te houden bij de uitvoering der ver schillende maatregelen, niets terecht ge komen was. Meer rekening houden met de inzichten der organisaties zou in staat zijn, de toenemende ontevredenheid weg te ne men en zou voor de bestede gelden een be tere bestemming waarborgen. Permanent overleg met de organisaties zal kunnen lei den tot een doelmatiger uitvoering der steunmaatregelen en tot verlaging der ad ministratiekosten. Enkèle leden meenden, dat dezelfde steun, welke thans wordt geboden, voor daarvoor in aanmerking komende produc ten op veel eenvoudiger wijze zou kunnen worden verleend door de prijzen van de producten weer tot een loonend peil op te Bevoorrechting. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen de bevoordeeling, welke h.i. de coö peraties genieten boven den particulieren handel. Als voorbeelden van een dergelijke bevoordeeling noemden zij o.a., dat krach tens de Tarwewet landbouwcoöperaties zijn erkend als handelaar, hoewel zij te voren geen of vrijwel geen handel in tar we dreven; dat in Gelderland en Over- ijsel op ruimere schaal varkensmerken zijn afgegeven voor de afnemers van den coö peratieven veevoeder- en kunstmestver- koop dan voor anderen; dat vlugger geld verstrekt wordt aan cliënten van de boe renleenbanken dan aan hen, die relaties met andere bankinstellingen hebben. Verscheidene leden opperden bezwaren tegen het belasten van sterk belangheb benden met de uitvoering van crisiswet- ten. Onzekerheid. Vele leden betrurden, dat ook thans nog bij het bedrijfsleven groote onzekerheid bestaat ten opzichte van de maatregelen, welke de Regeering voor den komenden oogst wil nemen. Met klem drongen zij er op aan, dat thans met bekwamen spoed tot publicatie der te verwachten maatregelen zal wor den overgegaan. Crisis-rechtspraak. Hoe staat het, zoo vroegen enkele leden verder nog, met de plannen der Regee ring ten aanzien van de crisisrechtspraak? Zijn de berichten juist, dat de Regeering 13 tuchtcolleges en één centraal tuchtcol lege in het leven zal roepen om voor hen, die bij de crisismaatregelen betrokken zijn, de rechtszekerheid te vergrooten? Dit zou men toejuichen, dooh men zou het ver keerd achten, indien het derde lid dier col- ieges steeds uit de kringen der landbou wers zou moeten worden gekozen. Ook ander bedrijfstakken nijverheid, handel en scheepvaart hebben bij een recht vaardige uitvoering der landbouwsteun maatregelen groot belang. De tarwe-steun. Verscheidene leden hadden ernstige be zwaren tegen de plannen der Regeering tot verlaging van den richtprijs der tarwe. Zij vreesden, dat deze verlaging zou lei den tot een nieuwe daling der arbeidsloo- nen, wat in ieder geval zeer ongewenscht is. Andere leden hadden den indruk, dat de tarwesteun zeer ruim is; tegen een ge ringe verlaging van den tarweprijs zou den zij geen bezwaar hebben. De broodprijs. Voorts vestigen een aantal leden er de aandacht op, dat de grondstof voor de broodbereiding niet duurder is dan in 1913, doch dat in vele plaatsen niettemin de broodprijs het dubbele bedraagt van dien in dat jaar. Peulvruchten. Van verschillende zijden werd geïnfor meerd naar de plannen der Regeering met betrekking tot de peulvruchten. Melk en boter. Verschillende leden achtten het noodig zeer hooge bedrag, dat de steun aan de melkveehouderij vordert. Verschillende leden achtte nhet noodig den afzet van boter in het binnenland te vergrooten. De afgeslachte koeien. Gevraagd werd, welke de condities zqn, waaronder aan de vleeschwarenfabrikan- ten de verwerking der afgeslachte koeien is opgedragen. Is export van deze koeien geheel uitgesloten? De varkenscentrale. Sommige, leden stelden de vraag of het oogenblik niet is gekomen om opheffing van de varkenscentrale te overwegen. Voorts gaven een aantal leden als hun meening te kennen, dat de Varkenscentra le zich zooveel mogelijk behoort te onthou den van bemoeningen met den binnen- landschen varkenshandel. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" Zware Pruimtabak7 cent per 1/2 ons Fa. Wed. C. J. VISTER - HAVEN 20 - LEIDEN

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2