HULP IN NOOD I D. VAN TONiEREN ROLFILMS Geljtenbeek's Eotohandel J. GUSSENHOVEN W.F.DOESWIJK KOJPf PER AUTOMAT! Max Auto Garage ZATERDAG 10 MAAKT 1V34 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 zin. Dan beschrijft spr. onze hedendaag- sche toestanden, en geeft spr. een beeld van de gehechtheid en verknochtheid van het Nederlandsche Volk aan onze geëerbiedig de Koningin en roept de schoone herinne ringen wakker aan het défilé bij het 35-jarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhel- mina. Zoo komt spr. bij de Burgerwacht, die ook naar het Stadion is opgetrokken en aan wie noi de vlag moet uitgereikt worden. Spr. wijst in schoone bewoordingen op de symbolische beteekenis die de vlag heeft voor de Burgerwacht. Vooral wijst spr. de Burgemeesters op den duren plicht de vlag steeds onbezoe deld te houden en door geen enkele schande deze banier te bevlekken. Zich richtende tot den Commandant spreekt de Kring-Voorzitter de hoop uit, dat het hem gegeven mag zijn de vlag in volle Waardigheid aan de Burgerwacht van Zoeterwoude te zien voorafgaan en als hij eenmaal het commando in andere handen zal moeten overgeven, ook de vlag even on bezoedeld aan zijne opvolger te kunnen overhandigen om deze tot in hoogen ouder dom fier te zien wapperen aan het hoofd van de Zoeterwoudsche Burgerwacht. Onder daverende toejuichingen en schet terende fanfares stelt de Kringvoorzitter de vlag in handen van den Commandant. De Commandant brengt nu den vaandel- groet en dankt den Kring voorzitter, hem aansprekende met den historischen titel: Baljuw! Zoolang als de vlag van de Zoeterwoud sche Burgerwacht zal wapperen, zoolang als er nog een vezel van onze banier zal be staan, zal uwe naam daaraan verbonden blijven en de herinnerig aan de schoone woorden, door U gesproken, hoog worden gehouden. Nu geeft de Commandant een verklaring van de vlag. De kleur is Oranje waarin de goud-gele baan de gouden band voorstelt die het hart van het volk aan Oranje ver bindt. In dezen gouden baan staat een cir kel, waarvan het middelpunt weer Oranje is. Een cirkel zonder middenpunt en een middenpunt zonder cirkel kan evenmin be staan als ons Volk zonder Oranje, zonder gezag, of Oranje zonder het Nederlandsche Volk. Om deze cirkel en middenpunt, om Nederland en Oranje, ligt afgebeeld een sterke vesting, de Zoeterwoudsche Burger wacht. Alles heeft hare beteekenis want boven de vlag wijst het spitse hoogste punt naar Boven vanwaar wij alle Gezag ver wachten. De Commandant benoemt den heer H. J. Var hm ey er tot vaandeldrager en nu breekt een driewerf geestdrift Leve de Koningin los, direct gevolgd door het volkslied en het zingen van het marsohlied van de Z.B. Vervolgens reikt de loco-Burgemees ter de brevetten met onderscheidingen van schietvaardigheid uit aan de volgende hee- ren: Scherpschutter le klas A. v. Remmen 132 p., A. J. v. Vliet. 2e klas J. F. M. Vark- meyer 123 p., 3e klas H. Broxterman 113 p., L. J. Bosman 113 p., L. A. v. d. Hom 103 p. Voor de buksóefeningen werden prijzen uitgereikt voor klasse A le pr. A. J. Vliet 455 p. Klasse B le pr. L. A. Zandbergen 450 p. Klasse C le pr. N. v. Rijt 428 p. Klas se A 2e pr. A. Slingerland 440 p. Klasse C 2e pr. N. v. d. Poel 427 p. Klasse A 3e pr. H. J. Varhmeyer 430 p. Voor de oefeningen met scherp No. 1 werden prijzen uitgereikt voor le pr. A: H. J. Varhmeyer 276 p., 2e pr. A: A. J. v. Vliet 246 p., 3e pr. A: A. v. Remmen 244 p. le pr. B: J. Varhmeyer 243 p., le pr. C: Jac. Schuin 229 p., 2e pr. B: B. J. Bronterman 227 p., 3e pr. B: L. A. Zandbergen 226 p., 2e pr. C: Jac. v. Bennekom 205 p., 3e pr. C: Nic. Berg Cz., 198 p. De voorzitter heeft het genoegen de maxi mumprijs, een groote verguld zilveren me daille, uit te reiken en wel aan den Com mandant en vervolgens een zilveren draag- medaille voor de hoogste staande serie zijnde 46 punten aan den heer H. J. Varh meyer te overhandigen. Hierna richtte de heer de Graaf zich in waardeerende woorden tot de Burgemees ters en hunne leiders en gaf de verzekering dat de B.W. steeds op de medewerking het Gemeentebestuur zal kunnen rekenen. In het slotwoord dankt de voorzitter den heer J. J. Cramer voor zijn leerzame rede, den Kringvoorzitter voor de verrichting van de vlaguitreiking, de St. Jansfanfare voor de muzikale opluistering, waarna on der het zingen van het «Volkslied deze zeer goed geslaagde bijeenkomst werd beëin digd. Heden werd door den Commandant der Burgerwacht het volgende schrijven ont vangen. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer, U Hoogedelge strenge en de Zoeterwoudsche Burgerwach ters Hoogstderzelve dank over te brengen voor de gevoelens, vertolkt in Uw telegram ter gelegenheid van de bijeenkomst voor het uitreiken van de vlag, Harer Majesteit toegezonden. De Adjudant van Dienst de Jong v. d. Hale. ALPHEN AAN DEN RUN. Personalia. Bij de te Den Haag ge houden examens Machineschrijven slaagden o.a. de dames G. de Graaf en C. M. v. <L Helm, alhier. Mëj. A. v. Dam te Ter-Aar en de heer H. Snel te Bodegraven, allen op geleid aan de inrichting van den heer G. Klok, 's-Molenaarsbrug, alhier. KOUDEKERK. Inenting. Op Donderdag 15 Hwm» a.s. des v.m. te 2 uur, zal aan de dokterwoning alhier de gelegenheid opengesteld worden tot kostelooze inenting en herinenting. Men vergete vooral niet om trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. Geboren: Geertruida Hillegonda, d. v. Teunis Molema en Maart je de Lange. NOORDEN. Een Praatavond. Gisteravond werd in de St. Franciscuszaal een ledenvergadering gehouden van Kruisverbond en Mariaver- eeniging, welke was aangekondigd als praatavond. Hiervoor was uitgenoodigd en aanwezig de heer J. Heilig, uit Amsterdam, lid van het Diocesaan Hoofdbestuur, die in 1915 den eersten stoot gaf tot de oprichting van een Kruisverbond alhier. Na opening door den voorzitter, den heer Fr. Pieterse, werd een dankbetuiging gele zen van M. Corbey, secretaris van den Lim- burgschen Drankweer, wien een geluk- wensch gezonden was met zijn benoeming tot burgemeester van Broek-Sittard. Daarna krijgt de heer Heilig het woord en begint met een en ander te vertellen uit zijn eigen levensloop ten overstaan van de drankbestrijding, daarna over hetgeen hij medemaakte ten opzichte van de pogingen, welke in 1915 tot het resultaat leidde, dat na een redevoering van Pater Borromaeus de Greeve de afdeeling Nieuwkoop-Noorden gesticht werd. Achtereenvolgens werden nu met de aan wezigen besproken de punten: geheelont houding als middel en als doel; jeugdorga nisatie, hoe het mag en dus moet; zijn af schaffers minderwaardige drankbestrijders? Is drooglegging een goed middel? Waarom sluiten zich alle goedwillende menschen niet bij de drankbestrijding aan? Wat is de beste propaganda-methode? Wij memoreeren hieruit eenige gedach ten. Bij vele niet-katholieken is het gebruik van alcohol zonde, niet bij de katholieken. Bij ons is drankbestrijding geen doel, doch slechts middel om tot betere toestanden te geraken, een gelukkiger maatschappij te vormen en de menschen tot den hemel te voeren. Na het voorbeeld van Amerika moeten wij over dien vorm van droogleg ging maar nooit meer spreken, veel beter is 't de menschen bij te brengen het nut der AUTOMAAT: AUTOMAAT: Z o n da gsadres Zondagsadres i BANKETBAKKERIJ Hoogewoerd 53 - Tel. 125 Bedient U zelt in onze H automaat, warm en en koud buffet Zondags gesloten Breestraat 79 hoek Dietsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs Oude Rijn 2 Telf. 411 Versche slagroomgebakjes Speciaal wateis Geopend van UVr'Vs uur verder per Cnocoiade- Automaat LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur UW ADRES voor Vleesch, Garnalen Croquetten, Salades en Gebak is Ban keibakkerij Noordeinde 23 A. G. EPSKAMP Pelikaanstr. 13 Tel, 2688 Max-tax en Luxe Auto's Ook Zondag den geheelen dag geopend drankbestrijding, daarbij wijzend op offergedachte en het idealisme. De beste propaganda-methode is goede voorbeeld, dat dragen van het insig- het De voorzitter zegt, dat de waterleiding gesticht is omdat tal van inwoners bij den raad aandrongen op beter water. Hij zou het zeer betreuren indien de raad geen ge ne en de leden kennis bij te brengen van volg gaf aan het verzoek van Ged. Staten. het alcoholvraagstuk. We moeten ook niet overdrijven en dwepen, anderen niet las tig vallen omdat ze geen lid zijn, alleen de misbruikers, die mogen we gerust op het verkeerde wijzen. Steeds en in alles moet de liefde overheerschen, van uit dit middel punt moet zich onze actie ontplooien en door persoonlijk contact tot vruchtbaarheid komen. Het was een leerzame avond. GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT De raad dezer gemeente kwam Donder dagavond in openbare vergadering bijeen. Het nieuwbenoemde raadslid F. M. Ange- vaare, wordt, nadat allereerst door een commissie de geloofsbrieven waren onder zocht en in orde bevonden, door den voor zitter als raadslid geinstalleerd. Een nieuwe stemming moest plaats vin den omtrent het verzoek der werknemers organisaties nopens toeslag op werkloozen- kasuitkeeringen, wegens staking der stem men in vorige zitting. De heer A. de Groot zal weer voor het verzoek stemmen, on danks dat hem van zekere zijde verweten is, dat hij het gemeentebelang niet op den voorgrond stelt. Het verzoek wordt ver worpen met zes tegen 4 stemmen, de heer Angevaare stemde blanco. Van den heer P. Lemmers was een schrijven ontvangen, dat hij de van de ge meente in huur hebbende grond weer wil inhuren tegen den prijs van 0.50 per R.R. Goedgekeurd. Op een adres van den R.-K. Bond van Café-Restauranthouders om vrij stelling van personeele belasting voor bil jarts, meubilair, etc, wordt afwijzend be schikt. Als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature G. Hooger- vorst wordt benoemd de heer C. v. d. Tang. De voorstellen van B. en W. om de oude R.-K. Jongensschool over te nemen voor de geschatte waarde en dit bedrag in min dering te brengen op de uitkeering der gel den voor den nieuwbouw, alsmede om den grond benoodigd voor het nieuwe school gebouw achter den Ter Haar Rommenie- straat, eveneens tegen de geschatte waar de, aan het schoolbestuur in eigendom over te dragen, worden goedgekeurd. De voorstellen van B. en W. om de ver goeding ex art. 101 der L.O.-wet aan de schoolbesturen over 1934 te bepalen als volgt: R.-K. Jongensschool 980 gulden, R.-K. Meisjesschool 880 gulden en de Chr. School 420 gulden, worden aangenomen. Verhooging der waterleiding tarieven. Hierna waren aan de orde de voorstel len van B. en W., regelende de voorwaar den en het tarief voor de waterleiding. B. en W. hebben van Ged. Staten een schrij ven ontvangen, waarin deze er op wijzen, dat de waterleiding een aanmerkelijk ver lies oplevert, en indien dit nog eenigen tijd duurt de bedrijfsreserve geheel uit geput zal zijn. De gemeente zou dan ver plicht zijn het tekort uit eigen middelen te dekken, hetgeen met het oog op de be lastingdruk, welke reeds tot het uiterste is opgevoerd, vrijwel onmogelijk zou zijn. Ged. Staten wenschen daarom dat op kor ten termijn wordt overgegaan tot een ta- riefsverhooging. B. en W. stellen voor een nieuw tarief te maken, waardoor de waterprijs ongeveer met 15 pet. wordt verhoogd, waardoor het verlies tot op de helft wordt terugge bracht. Tevens willen zij het abonnement, inplaats van bij den huurder, bij den huis eigenaar doen innen, dit zou een groote tijdsbesparing beteekenen, waardoor het tevens noodig zou worden het salaris van administrateur en incasseerder te ver- hoogen. De heer Spierenburg wijst er op, dat de tekorten van het waterbedrijf, welke jaarlijks rond 5000 gulden beloopen, de aandacht van Gedep. Staten hebben getrok ken en dat zij tevens tot de conclusie ge komen zijn, dat het eigen kapitaal der ge meente Voorhout ad 25000 gulden dat als bedrijfsreserve fungeert, spoedig opge teerd zal zijn. Reeds twee jaar geleden heeft spreker den hoogst onzakelijken op zet van het bedrijf in het licht gesteld, en voorspeld, dat het op een financieel fiasco zou uitloopen. Dit werd hem toen hoogst kwalijk genomen, ofschoon hij zijn mee ning met cijfers illustreerde. Hij blijft er bij, dat een overschrijving van de begroo- tingskosten met 65.000 gulden een niet te verantwoorden daad is geweest. Hij heeft er toen ook op gewezen, hoe weinig con trole er op de stichtingsrekening is ge weest, er was zelfs geen accountantsrap port. Nu de reserve steeds meer inkrimpt achten Ged. Staten tariefsverhooging de eenige remedie zonder na te gaan of deze mogelijk is. In vergelijking met de omlig gende gemeenten zijn de tarieven hier reeds buitengewoon hoog, en door de voor gestelde verhooging zouden deze 80 pet. hooger worden dan b.v. te Lisse. De draag kracht der bevolking laat deze nieuwe last niet meer toe. Drie maanden geleden waren B. en W. ook van die meening en z.i. zijn intusschen de toestanden in het geheel niet verbeterd. Ook moet men niet ver geten, dat een groot gedeelte van de af nemers in Noord wij kerhout woont, waar onze tarieven toch al impopulair zijn, en welks gemeentebestuur nu juist niet sym pathiek tegenover ons bedrijf schijnt te staan. Door verhooging van het tarief zal men daar nieuwe moeilijkheden krijgen. Tariefsverhooging zal z.i. het aantal wan betalers vergrooten. Spreker kan zich dan ook niet met tariefsverhooging vereeni gen, ook om billijkheidsoverwegingen niet. De voorzitter antwoordt, dat het over schrijden der begrooting met 65.000 gul den is geschied met toestemming van den Raad; deze overschrijving was echter een gevolg van allerlei onvoorziene omstandig heden. Door de rijkscommissie voor water voorziening en een ingenieur van Ged. Staten is onderzocht of het bedrijf renda bel zou zijn, er is destijds natuurlijk met gerekend op den huidigen abnormalen tijd. Ook B. en W. waren oorspronkelijk de meening van den heer Spierenburg toege daan, doch Ged. Staten eischen a. h. w. tariefsverhooging om het tekort te verklei nen en h.i. terecht. De voorzitter zegt, dat de bedrijfsreserve reeds in 1935 geheel op zal zijn indien het zoo doorgaat. Daarom hebben B. en W. deze verhooging voorge steld, waardoor de minst draagkrachtigen bijna niet worden getroffen. Aansluiting van den. Torenlaan is in onderzoek, dit zal echter wel te duur wor den. Ook aansluiting van de Zilk acht de voorzitter niet verantwoord, daar hier bijna allen arbeiders wonen. De wanbeta lingen zullen naar de meening van B. en W. minder worden, omdat ook de huis eigenaar aangesproken zal kunnen worden. Voor de waterleiding kunnen wij niet bij de regeering aankloppen, indien dat zou moeten gebeuren is de voorz. bevreesd, dat de tarieven nog veel hooger zouden worden. Wethouder v. d. Laan zet uiteen, dat bij het stichting der leiding was voorzien in een tekort gedurende de eerste jaren, er is echter niet gerekend op de huidige tijds omstandigheden. Hij brengt den heer v. .Reisen in herinnering, dat het bij de stich ting de bedoeling was de gemeente van goed water te voorzien. De. heer v. d. Laan geeft toe, dat onze tarieven in verhouding met andere ge meenten wellicht hoog zijn, doch deze hebben een veel dichtere bebouwing waar door de kosten van buizen enz. veel min der zijn. Het bedrijf wordt niet onecono misch beheerd. Angst voor huurverhoo- ging bestaat bij spreker niet, daar er ver schillende huizen zijn die voor huurver- laging in aanmerking komen. De heer van Reisen zou zich wel kunnen vereenigen met het innen van de abonne menten bij den huiseigenaar. Ook de heer Witteman is tegen tariefsverhooging, een groot gedeelte der gemeentenaren is werk loos en die nog werk hebben, verdienen een zoo laag loon dat daar absoluut niets meer af kan. Het innen bij de huiseigena ren komt volgens spreker neer op een ver kapte huurverhooging, evenals dit het ge val was bij de wegenbelasting. De reserv zal in 1935 geheel op zijn. De heer v. d. Laan wil dat de raad zelf een oplossing zoekt, laat men als zelfstandige gemeente het heft in handen houden, en zorgen, dat de financiën in orde blijven. Hij zou aan Ged. Staten willen antwoor den, dat men eerst de bedrijfsreserve wil opteren. De voorz. antwoordt, dat dan de tarieven plotseling veel hooger zullen wor den, men moet van twee kwaden het min ste kiezen. De heer Spierenburg is het met den voor zitter niet eens, indien de reserve op is, zou de gemeente het tekort bij moeten pas sen, en dat kan niet, de belastingen zijn toch reeds tot het uiterste opgevoerd. Het komt er dan toch op neer dat men de fi nanciën uit handen moet geven. De heer v. d. Laan stelt voor indien men zich niet kan vereenigen met 15 pet. ver hooging, dan b.v. slechts 10 pet. te ver- hoogen. De voorzitter deelt mede, dat men de tarieven ook zoo kan verhoogen, dat al leen de meest draagkrachtigen worden ge troffen, ofschoon dit niet billijk zou zijn. De heer v Reisen vraagt stemming in prin cipe of men voor of tegen tariefsverhoo ging is. Met 65 stemmen verklaarde de raad zich voor tariefsverhooging. Tegen de heeren Witteman, v. Reisen, de Groot, Spierenburg en Nijssen. Hierna werd het nieuwe reglement arti- kelsgewijze behandeld. De heer v. d. Laan heeft uit den tegen stand in den raad gemerkt, dat er veel te genkanting is tegen 15 pet. tariefsverhoo ging. Bij 10 pet. verhooging zouden de ta rieven als volgt worden, 1 kamerwoningen 8.64, 2 kamerw. 15.84, 3 kamerw. 23.16, 4 kamerw. 30.36, 5 kamerw. 37.68, 6 kamerw. 44.88, 7 kamerw. 52.20 en 8 kamerw. 59.40. De heer v. Reisen stelt 5 pet. verhooging voor, hetgeen neerkomt op ca. 1000 gulden meer inkomsten an thans. De heer Spie renburg stelt voor het tarief voor 2 en 3 kamerwoningen slechts met 1.gulden te verhoogen. De heer Witteman wil tot en met 4 kamers 5 pet. verhoogen daarboven met 10 pet. Het voorstel van B. en W. om 10 pet. te verhoogen komt in stemming en wordt aangenomen met 74 stemmen. Te gen de heeren Witteman, v. Reisen, de Groot en Spierenburg. Dan komt in stemming art. 5 van het re glement regelende het incasso bij den huis eigenaar. Dit art. wordt aangenomen met 65 stemmen. Het nieuwe reglement werd ten slotte z.h.s. goedgekeurd. Productieve werkverschaffing. De nieuwe verordening tot heffing van besmettelijke ziektengelden wordt goed gekeurd. Bij de rondvraag informeeren de heeren Spierenburg en v. Reisen of het niet mogelijk is de werkloozen productie ven arbeid te doen verrichten bij de ver schillende bedrijven, eventueel met toe slag uit de gemeentekas. De voorz. ant woordt, dat terzake reeds herhaalde ma len pogingen in het werk gesteld zijn, ech ter tot nu toe zonder resultaat. De heer v Reisen meent, dat er toch iets te berei ken moet zijn laat men een eens proef ne men, temeer omdat er in het bloembollen- bedrijf nog jaren lang veel werkloozen zullen blijven. Spreker zou willen, dat een conferentie gehouden werd met de bestu ren van de omliggende gemeenten, om deze zaak onder de oogen te zien. De voorzitter wijst er op, dat het bollenbe- drijf niet alleen in de omliggende gemeen ten beoefend wordt, het voorstel van Rei sen zou neerkomen op een bevoorrechting van een gedeelte der bedrijijven. De heer van Reisen zegt, dat men niet te enghartig moet zijn met het steun verleenen aan de bedrijven. Indien men onproductief geld uit moet blijven geven, gaat de gemeen schap ten gronde. De heer v. d. Laan ziet geen enkel ob ject voor productieve werkverschaffing. Alle mogelijke takken van landbouw wor den door de regeering zooveel mogelijk in hun productie gekort. De voorzitter zegde toe deze zaak nog eens te zullen onder zoeken. De heer Angevaare brengt den voorzit ter zijn dank over voor de hartelijke woor den bij zijn installatie gesproken. Hij wijst er op, dat hij niet beschouwd wil worden als de vertegenwoordiger van een bepaal de groep, doch slechts het algemeen be lang wil dienen. Deze taak hoopt hij met Gods hulp te volbrengen. Hierna ging men over in comité-gene raal. LEIDEN. NED. R.K. VOLKSBOND. PLAATSELUKE CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Genestetstraat 49. Zondag. Het gebouw geopend vanaf 7.00 uur. Maandag. Rechtskundig Bureau voor de leden van de Afd. Leiden en Omstreken, van 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steen- schuur 15. Maandag Ledenvergadering Kath. Grafi sche Bond 8 uur. Dinsdag. Zitting besturen Bouwvakarb. en Transportarbeiders van 78 uur, kan toren boven. 8 uur Grafische Studieclub. Woensdag Zitting Bestuur Transportar beiders 78 uur Kantoor boven. Woensdag. Bestuursvergadering R. K. Volksbond 8 uur. Woensdag Ontwikkelingsavond R. K. Werkloozen gvroote zaal 8 uur. Donderdag Ledenvergadering Transport arbeiders 8 uur. Donderdag: Ledenvergadering Fabrieks arbeiders 8 uur. Donderdag Ledenvergadering Kellners en Hotelbedienden 12 uur. Vrijdag Bestuursvergadering St. Raphaël 8 uur. Jaarvergadering R. K. Volksbond op Donderdag 22 Maart at.s. Besturen v. d. Vakvereenigingen ontvangen voldoend aan tal convocatiebiljetten, ter verspreiding on der hun leden, welke lid van den R. K. Volksbond zijn. Besturen hebt gij al Verslagboeken Stu diedagen besteld??? VAN ROMMELZAK EN BOBBELTJE. 205. Verbeeld je dat hij over boord ge vallen is, zei de kapitein plotseling. Oogen- blikkelijk werd bevel gegeven de boot stil te leggen. Dat was me ineens een geren en een angst! Ieder die maar een touw met een haak te pakken kon krijgen ging aan het hengelen en dreggen. 206. Van alles werd er opgevischt. De een had een visch, de ander een oude boei. Weer een ander haalde planten op, maar er was niemand die iets van Jan kon vinden. Jan was ondertusschen maar weer eens naar zijn hut gevlucht. Hij was bang, dat hij zich niet langer goed zou kunnen hou den en in lachen uit zou barsten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10