Opening Seix°en WAALS V VCA 4* AsIö°3 bij P. L. D. SNIJERS Vraagt SNIJERS He Streepftoeken VRIJDAG 9 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Ae Ae V36'' \\®e -aa<s e^ Ae t.<\ \»a xjo0 6TJ.' ,®V 6<\ Ia® >JAARLEMMERSTRA£T BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Maart 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 762.8 te Weenen. Laagste barometerst.: 745.0 te Wisby. Verwachting tot den avond van 10 Maart: Zwakke tot matige wind taanvankelijk uit Oostelijke rich tingen, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, weinig verandering in temperatuur. In het Noorden van het waarnemingsge bied, blijft de depressie over Scandinavië afnemend Oostwaarts trekken, die in het. Noord-Westen langzaam toenemen, zonder mesrkbare verplaatsing. In het Zuiden trekt een hoog drukgebied vrij snel Oostwaarts, gevolgd door .een uit de Golf van Biscaje komend kleine depressiekern, die weer on- der ons land zal doortrekken, zooi at de wind tot Oost gaat krimpen en tempera tuurstijging nog uitblijft totdat de hoofd- depressie in het Westen doorkomt. In Scan dinavië is de vorst nog wat toegenomen, op het vasteland verplaatste de lichte vorst zich naar Zuid-Duitschland en Zwitserland, maar ook in Engeland kwam lichte vorst voor. In Scandinavië en Noord-Duitschland vallen nog sneeuw en hagelbuitjes, in Frankrijk tamelijk veel regen, terwijl ook over de Britsche Eilanden de regen zal toe nemen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 7.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 6 22 uur tot Zaterdagmorgen 5.58 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zaterdag 10 Maar'; v.m. 8.52 uur en nam. 9.5,3 utir. Banketbakkerij (ellekoeken) in drie smaken: gember, sucade en honing, a 15 en 12 ct. per stuk Lunchroom Botermarkt 15, Tel. 2533 OPGERICHT 1829 DE K. J. M. V. De K. J. M. V. voert een voortdurende propaganda, om haar ledental te vergroo- ten; is onafgebroken aan de gang om de leden ontwikkeling en ontspanning te geven om den godsdienstige vorming te verdiepen. Zoo nu weer een triduum, waarvan het program er aldus uitziet: Woensdag 14 Maart: Eerste bijeenkomst om kwart voor negen, in de kapel van de Voorzienigheid, Hoogewoerd 57. Donderdag 15 Maart: Tweede bijeen komst. Vrijdag, 16 Maart: Derde bijeenkomst. Zondag, 18 Maart: Gezongen H. Mis, waaronder Alg. H. Communie, aanvang 9 uur, in de kapel van het St. Jacobs Wees huis, St. Jacobsgracht 1. De gezangen wor den uitgevoerd door het K. J. M. V. klein koor. Na afloop gemeenschappelijk ontbijt in het „Eigen Huis", Breestraat 157. Het Triduum zal geleid worden door pater W. Heymeyer S. J. Wij hopen, dat alle daarvoor in aanmer king komende jonge mannen, die nog geen lid zijn, het frissche besluit zullen nemen, om zoo spoedig mogelijk lid te worden van de K. J. M. V.! WAARSCHUWING AAN WINKELIERS De C. v .P. alhier vestigt de aandacht op een man, die zich bij winkeliers ver voegt, daarbij te kennen gevende namens Maatschappelijk Hulpbetoon in het midden latende uit welke gemeente te komen. Hij vraagt of de winkelier bereid is te verkoopen tegen inlevering van crisisbonnen. Daartoe moet door den win kelier 2 worden gestort, waarvoor een kaart „Leverancier op crisisbonnen Bern. Bureau Crisis", wordt verstrekt, teneinde deze kaart in den winkel op te hangen. Aan gezien dit bureau in geen enkele verbinding staat tot het Leidsche Crisis- Comité of eenige andere instelling van weldadigheid hier ter stede, wordt ontra den met het „Bern. Bureau Crisis" in re latie te treden. Arbeidsbeurs Op den 8sten Maart waren 3421 (v. j. 3581) werkzoekenden ingeschreven. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 4649. A. A. van der Spek, Alphen a. d. Rijn, Julianastraat 89. Rijwielen, motoren, auto-reparatie-inrich ting; radio-artikelen. Bijv. uitgeoef. bedrijf auto-verhuur-inrichting o. d. naam: Citex. Gistermidag te half twee is het 3-jarig meisje R. H. uit de Duizendraadsteeg op de v. d. Werffstraat tegen een passeerende auto, bestuurd door C. B., geloopen. Het kind kwam met het hoofdje tegen derech- tertreeplank terecht en liep 'n bloedende snijwonde op. Door den E. H. D. werd de kleine naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. Hedenmorgen te kwart voor negen is op den Maresingel bij de Sophiastraat een voor 'n rdiewieligen wagen van den vee houder Roelofs gespannen paard op hol geslagen. De besturuder, de 64-jarige C. V. uit Leiderdorp, viel van den wagen en liep vermoedelijk 'n schedelbreuk op. Door den E. H. D. werd de man naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. 6e ABONNEMENTSCONCERT Residentie-orkest. Met dit concert heeft het Residentie orkest afscheid genomen na het winter seizoen. Dr. van Anrooy is gelukkig weer op zijn plaats terug. Dus hopen wij van harte, dat zijn gezondheid hem in staat zal blijven stellen met heel zijn. ziel zich aan zijn levenswerk te wijden. Begonnen werd met „Symphonie no. 4 in d kl. t. op. 120" van Robert Schumann, die hij mooi en met cevel orkestrale verve spelen liet. De bijzonderheden van deze symphonie zijn in het goedverzorgde pro gramma na te zien. De objectieve romantiek van Schu mann's werk met zijn lyrische, zacht- droomende atmosfeer leidde den dirigent op den rechten weg, zoodat .het bij voort during kwam tot een nobel en voornaam aanvoelen, zoodat de dingen als bij intuï tie in hun ware sfeer opbloeiden. Dan kre gen wij „Concerto grosso" voor strijk orkest en obligaat piano van Ernest Bloch. Het obligaat piano was in handen van Jaap Stotijn. In het programma vinden wij de histo rische beteekenis van het „Concerto-gros- so" uiteengezet, de beteekenis van Bloch VAN ONZE ADVERTEERDERS VAN DER ZANDEN'S SCHOENHANDEL Hedenmorgen is de gerestaureerde zaak van den schoenhandel der fa. v. d. Zan den, Breestraat 7, heropend. Hoewel aan het interieur der zaak nagenoeg niets is veranderd, heeft het geheel toch 'n heel ander aanzien gekregen doordat de oude pui geheel vernieuwd is. De voorgevel is nu enkel glas, waardoor het étalage-op pervlak aanmerkelijk is uitgebreid. Dit komt nu aan het geëtaleerde artikel ten goede, zooals 'n blik in de étalages aan stonds doet zien. De verbouwing is, onder leiding van den architect Frans Meijers, geschied door de fa. W. Oudshoorn en Zn., die eer van haar werk heeft. De oude Breestraat is 'n modern winkelpand rijker geworden. als musicus verklaard, het vierdeelig werk als staal der neo-klassieke kunst behan deld. Het wil ons voorkomen, dat het „Con certo grösso" knap en met de routine van een meesterhand geschreven in deÉen dor ren naargeestigen tijd een werk van groo- te allure is, vol van melodie en rhythme, de klassieke vorm ongerept; modern de klankeffecten, het klavier met meester schap aangebracht. Koen is de schrijfwijze, .kolommen van geluid voortbrengend, de instrumentatie, en last not least voortref felijk de uitvoering. Jaap Stotijn hooren wij als hoboïst zijn eigenlijk instrument heel vaak ver der als den voortreffelijken bespeler van de engelshoorn, en het cembalo. Als pianist was dit de eerste maal. Het klavier, nu eens concerteerend, dan weer zich in het strijkensemble mengende, deed het bijzon der goed. Rustig, en toch levendig gehou den, met beheersching van techniek en vorm verklankte Stotijn het omvangrijk obligaat, fraai en volumineus de toon, sug gestief energisch spelend. Veel en hartelijk applaus was er voor den concerteerenden solist, het orkest en zijn leider. Na de pauze was het de Fransche violis te Noëla Cousin, die met haar fleurige mu zikaliteit luister kwam bijzetten aan den avond. Telkens weer als wij Noëla Cousin hooren lijkt ons haar interpretatie grooter geworden. Aanvankelijk leek het ons of de eenheid tusschen violiste en orkest niet heel en al wilde pakken, maar al heel gauw kwam het tot een prachtig, samenspel tus schen haar en het orkest. Lokkend zingt zij zich uit op haar voortreffelijk instru ment. Zij speelde de „Symphonie espagno- le" van Lato waarlijk fameus. Nobel warm en sensitief van aanvoeling. Nergens een tekort, technisch perfect, groote accurates se. Er lag in haar spel een emotie, en in nerlijke verdieping, die het geheel met schoonheid opsierden. Haar succes was volkomen. Veel applaus en bloemen. Tot bésluit „Scènes" uit de Symphonie dramatiquè „Roméo'et Juliette' van Berlioz, waarmede de dirigent ons de suberbe mu- ziekziel van den in 1869 overleden mees ter aantoonde. Wat een bedwelmende ro- mantiker is toch deze wonderlijke Berlioz. Maar een romantiek die eeuwig is, een on verwoestbare genialiteit. Het orkest ge niet zelf van de orkestrale schoonheid. Men was verrukt over die droom-stilte, die storm van passie. Het enthousiast ap plaus groeide tot een ware huldiging. Lei den heeft duidelijk getoond hoezeer het de prestatie van dr. van Anrooy en het Re sidentie-orkest weet te waardeeren en nam afscheid met dank en met een „tot weerziens" het volgende jaar. J. K. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK Op de zitting van den politierechter mr. v. d. Boom, bleek, dat het met het huwe lijksleven van het nog jonge gezin B. te Alphen aan den Rijn, geen botertje tot edn boom was. Integendeel; de vrouw stond voor het getuigenhekje te verkla ren, dat haar man die als verdachte verstek liet gaan haar vaak mishandel de, zoodat zij builen op het hoofd had In het onderhavige geval was hij nog verder gegaan en had haar ook tegen den grond geworpen en toen den voet op haar keel gezet. Twee buurlieedn kwamen die verkla ring bevestigen er bijvoegend, dat het meer dan erg met verdachte was. Ruzie en mishandeling waren schering en in slag en persoonlijk hadden zij door de ruit van de woning, de hierboven genoem de mishandelingen waargenomen. Een van de getuigen toonde zich zoo verontwaar- AGENDA LEIDEN. Donderdag, R.K. Bond van Transportar beiders „St. Bonifacius", Bondsge- bouw, 8 uur. Donderdag, Alg. Prop. Club „Dr. Schaep- man", tweede ontwikkelingsavond, Kleine Stadszaal, ingang Aal markt, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Maart a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, tel. 136, en A. J. Donk, Doeza- straat 31, tel. 1313. ROOSEVELT EN.ANDEREN. De correspondent te Washington van de Londensche „Times" vertelt de volgende ge schiedenis, die over president Roosevelt in omloop is: Een oud vriend had den president een opmerking gemaakt over de verande ring, die er in hem gekomen was, se dert hij op het Witte Huis zetelde. „Dat is niet verwonderlijk", zou Roosevelt hebben gezegd, „20 jaar lang heb ik de volmaakt natuurlijke en lofwaardige eerzucht .gehad, president van mijn land te worden, en al dien tijd was ik gedwongen mij te gedragen als een man die tot president wil gekozen wor den. Nu ben ik president en nu kan ik doen wat ik wil". Roosevelt zegt het.Vele andere zeg gen het niet, maar handelen alleen zóó! digd, dat hij beloofde, zoodra het weer voorkwam, met den man persoonlijk te zullen afrekenen. Mr. v. d. Boom zeide, ten volle te kun- nne begrijpen, dat het gedrag van ver dachte een dergelijken maatregel noodza kelijk maakte, doch waar de wet zulks niet toelaat gaf hij getuige den raad liever direct contact met de politie te zoeken, zoodat den telkens een gerechtelijke straf zou kunnen worden opgelegd. Verder bleek uit de verklarinken, dat sedert de aangifte van dit geval B. zich koest houdt. Het O. -M. noemde het gedrag van ver dachte meer dan erg en slechts door krachtig optreden kan hier verbetering worden verwacht. Mitsdien luidde de eisch 3 maanden gevangenisstraf. Na nog eens nadere informatie naar den huidigen toestand te hebben genomen, veroordeelde de politierechter B. tot 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De 40-jarige kellner D., uit K a t w ij k aan Zee, stond terecht ter zake van we- derspannigheid en mishandeling van den agent J. aldaar. Deze verklaarde o.m., dat hij op zekeren dag op verzoek van den chauffeur K., die verdachte vervoerd had, doch geen betaling bekwam, tusschenbeide was gekomen en dat hij geconstateerd had, dat hij onder drankinvloed was. Getuige nam hem ter ontnuchtering mee naar het politiebureau, alwaar verdachte den agent aanviel en zelfs nadat hij met den gummi stok bewerkt was, dezen nog mishandelde. „Zijn die dingen zoo weinig waard, dat men er iemand met één klap niet mee bui ten gevecht kan stellen?" informeerde mr. v. d. Boom, er aan toevoegend, dat men die dingen dan maar eens wat beter moest maken. Verdachte ontkende den agent te hebben mishandeld. Wel gaf hij toe onder den in vloed te zijn geweest. Het O.M., waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck, hield D. voor, dat hij zelf 14 jaar lang in politiedienst was ge weest en daaruit ontslagen was, nadat hij een revolveraanslag op zijn vrouw had ge pleegd en dat hij nadien het de politie bij iedere gelegenheid lastig maakte. Oorzaak van dit alles is drankmisbruik. Spr. achtte een gevoelige les noodzakelijk en requi- reerde tegen verdachte 3 maanden gevan genisstraf. De politierechter vonnis wijzende, ver oordeelde D. tot 1 maand onvoorwaardelij ke en 2 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf, er bijvoegend, dat hij ditmaal met het oog op verdachte's beroep er niet de bepaling aan zou verbinden, dat hij geen oafé's mocht bezoeken. Deze bijkomende straf zal bij een volgende gelegenheid, in dien noodig, zeer zeker worden toegepast. HET GEBEURDE MET DE ZEVEN PROVINCIËN Veroordeeling tot vier maanden gevangenisstraf Het Hoog Militair Gerechtshof heeft he den uitspraak gedaan in de zaak tegen den kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, vroeger commandant van de „Zeven Pro vinciën", die terecht heeft gestaan voor het feit, adt hij als bevelvoerend miltair, als commandant van H. M.'s pantserschip „Zeven Provinciën" en als zoodanig ver antwoordelijk voor de veiligheid van dat schip, in het tijdvak van 2 Januari 1933 tot 5 Februari 1933, varende van Soeraba- ja naar Oleh-leh, verzuimd heeft doeltref fende maatregelen te nemen ter voorko ming van eenigen overval van het schip, door opstandelingen, ten gevolge van wel ke grove nalatigheid, roekeloosheid en grove onnadenkendheid het schip in den avond van 4 Februari 1933 ter reede van Oleh-leh op Sumatra door opstandelingen, alzoo door den vijand, is overvallen en vermeesterd. Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde kapitein-luitenant ter zee Eiken boom tot 4 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den miltairen dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2