VRIJDAG 9 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 KATWIJK AAN DEN BUN. Tuinbouw. Deze week staat in het tee- ken van de teeltbeperking. Nu de tijd na dert dat aardappelen geplant moeten wor den, peen gezaaid moet worden of voor een groot gedeelte al in den grond zit, bloem koolzaad voor planten uitgezaaid moet wor den, nu gaat men in het algemeen de ernst van de teeltbeperking inzien en worden de voormenschen, de leiders, als 't ware be stormd met vragen van allerlei soort. Soms vragen, die heel moeilijk te beantwoorden zijn, ten eerste omdat zoovele moeilijkhe den doch ook zoo veel verscheidenheden zich voordoen, en ook omdat voorschriften en regelingen nu eenmaal alleen gemakke lijk te begrijpen zijn door dengene, die ze ontworpen heeft! Maar ook omreden som mige voorschriften voor meerderlei uitleg ging vatbaar zijn en ook verschillend uit gelegd worden. Doch zooals gezegd, de tijd goat door en de tijd dat men klaar dient te zijn en te weten waar men aan toe is, na dert. En telkens komen nog weer andere voorschriften, en telkens komt men voor de vraag te staan, wat men nu eigenlijk moet. De circulaire betreffende de teeltre geling uitgegeven door het Centraal bu reau van de veilingen geeft b.v. voor beper king der vroege aardappel en teelt een cijfer aan volgens een vastgesteld beperkingsper- centrage, berekend naar de grootte van het bedrijf, terwijl andere instellingen weer noemen een beperkingsperentage van 35, ongeacht de groote van het bedrijf. We kun nen de vele belanghebbenden gelukkig mee- deelen, dat binnen een paar dagen dit raad sel zal zijn opgelost. Wijselijk doet men zich alvast te houden aan het beperkingspercen tage van 35 voor vroege aardappelen. Doch ook voor groenteteelt en de beperking hier van doen zich nog verschillende vraagstuk ken voor die, naar we vernemen, spoedig tot oplossing zullen worden gebracht. Om verwarring te voorkomen is echter een zaak noodig, n.l. dat aangeslotenen bij een vei lingorganisatie zich bepalen tot hun eigen organisatie, terwijl andere tuinders en late- aardappelentelers zioh moeten laten in schrijven bij de Ned. Aardappelen-Centrale. Die dus lid is van een veilingsvereeniging zoekt alleen contact, en vrage alleen voor lichting en houde zich alle enbij zijn vei- lingbestuur. De houders van geregistreerde tuinbouwbedrijven, die dus bij de veiling zijn ingeschreven en daar hun bedrijf Sept. 1933 hebben laten registreeren, zullen de zer dagen opnieuw opgave moeten doen van door hen in 1933 geteelde aardappelen, vroege en late afzonderlijk. Ortder late aardappelen worden dan ook verstaan ver vroegde eigenheimers. Deze opgave moet zoo nauwkeurig mogelijk geschieden. Doch, men wachtte op de mededeeling van het veilingbestuur, die het bedrijf Sept. 1.1. heeft ingeschreven. Onder vroege aardap pelen diene men te verstaan Eersteling, Ninety fold, Ideaal, Wilde Due en Due of York. Men nerne van een en ander goede nota. De moeilijkheden volgen anders later. Steun. Er is voor de tuinders weer eens bericht uit Den Haag gekomen, dat er voor hen nog een doceurtje te wachten staat in den vorm van steun voor sommige pro ducten van den oogst 1933. Het is wel geen bedrag om daardoor weer met een gerust hart de toekomst in te gaan, verre van dat; doch 't is ook maar bedoeld als steunuitkee- ring en in de bestaande omstandigheden wordt ieder bedragje in dank aanvaard. De steun uitkeering bedraagt thans voor Vroe ge aardappelen gerooid van 29 Mei tot 16 Juli f 055 p. 100 K. G.i.dem gerooid van 17 Juli—3 Sept. f 0.40 p. 100 K.G. Bloemkool uit het tijdvak 1 Mei16 Juli f 0.20 p. 100 stuks, van 2 Oct. tot 31 Dec. f 0.10 p. 100 st., Kroten van 2 Jan. tot 26 Nov. f0.15 p. 100 K.G., van 27 Nov. tot 31 Dec. f 0.25 p. 100 K.G., Roode kool van 2 Jan. tot 29 Oct. 0.37 p. 100 stuks, van 30 Oct. tot 31 Dec. f0.75 per 100 stuks, Gele kool van 2 Jan. tot 29 Oct. f 0.52Vj per 100 stuks, van 30 Oct. tot 31 Dec. f 0.97 y, per 100 stuks. Dit zal de laatste steunuitkeering zijn over de producten van 1933. De berekening eischt voor het veilingpersoneel buitenge woon veel werk, zoodat de uitbetaling pas over eenige dagen zal kunnen plaats heb ben. RIJNZATERWOUDE. VEREENIGING ONTBONDEN EN WEER OPGERICHT. De oud-penningmeester weigert de boeken over te geven! Voor de zooveelste maal had alhier in café de Boer een vergadering plaiats van de vereeniging Ziekenhuisverpleging „Een dracht maakt Macht". De voorzitter de heer L. Donker, opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden. De notulen der vorige vergadering wor den door den secretaris voorgelezen en onder dank zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd.. Van het bestuurslid de heer G. Eikelenboom was schriftelijk bericht ingekomen, dat hij hedenavond verhinderd was. Hierna punt 3 van de agenda: Mede- deelingen door den voorzitter. De heer Donker begon met te zeggen dat hij over de bijeenkomst van deze vergadering niet bijzonder veel behoefde mede te deelen, daar hetgeen waar het hier om gaat zich alreeds als een loopend vuurtje door de gemeente de ronde had gedaan. Spr. zeide dat het bestuur om den tuin was geleid door den heer Dorrepaal, oud-penning meester. Als iemand hem ooit tegen geval len was, dan was het deze persoon. Man een man, woord een woord. De heer Dor repaal heeft in een gehouden bestuurs vergadering mondeling bedankt als lid en bestuurslid der vereeniging. Nadedhand herroept de heer Dorrepaal deze ontslag name als zou dit niet volgens het regle ment zijn en wijst op art. 6. van het re glement, dat zegt, dat er schriftelijk be dankt moet worden. Dit is volgens spr. niet juist. Dan heeft hij niet goed gele zen. Laat staan dat hij nog lid zou zijn. Bestuurslid is hij toch door zijn bedanken in geen geval meer. Doch nu wil de heer Dorrepaal de boeken en bescheiden niet overgeven. Zoodat wij even voor een moeilijkheid zitten, doch die wij zullen trachten op te lossen. Nu kunnen wij deze bescheiden wel krijgen, doch dan moeten wij ze gerechtelijk opvorderen en dit kost de vereeniging noodeloos geld. Het bestuur heeft gemeend een voorstel te moeten doen tot ontbinding van deze vereeniging en in deze vergadering weer een nieuwe ver eeniging op de oude voet in het leven te roepen. Spr. gaf hierover het woord gaarne aan de vergadering. De heer de Boer het woord verkrijgende, zeide, dat hij het betreurde, dat een der gelijke vergadering nu wederom gehouden moest worden. Men zou van de vergaderin gen van de ziekenhuisverpleging ziek worden. Spr. dacht dat we in een vorige vergadering met 60 menschen een krachtig bestuur gekozen hadden. Spr. had liever gezien, dat het bestuur maar door gegaan had inplaats van de geheele vereeniging op te offeren voor één man, die toch wer kelijk bedankt heeft omdat hij, naar hij zeide, met de heele rommel niets meer te maken wilde hebben. Spr. hoopte, dat we na deze avond niet weder bij elkaar be hoefden te komen en dat het nieuwe be stuur krachtig genoeg zou blijken te zijn om aan dergelijke fraaiigheden het hoofd te bieden. Het voorstel van het bestuur om de vereeniging te ontbinden wordt met 50 tegen drie stemmen aangenomen. Zoodat de vereeniging ontbonden werd. Na een pauze van een half uur werd een nieuwe vereeniging opgericht. Bij accla matie werd het bestuur van de oude ver eeniging weer gekozen voor de nieuwe ver eeniging. Allen namen hun benoeming aan. Hierna volgde vaststelling van het re glement. Na artikelsgewijze behandeling en na verschillende op- en aanmerkingen werd dit zonder hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aangenomen. Op de vergadering waren 55 menschen aanwezig. Deze gaven zich met uitzondering van den heer J. Eikelenboom onmiddellijk als lid der nieuwe vereeniging aan het bestuur op. De heer J. Eikelenboom verliet ter loops de vergadering. Het reglement bleek, bij het oude vergeleken, een belangrijke verandering te hebben ondergaan. Hierna volgde de rondvraag waarvan nog door verschillende leden gebruik werd ge maakt. De heer K. Mokkenstorm maakte van de rondvraag gebruik om het be stuur der nieuwe vereeniging met zijn le den veel succes toe te wenschen en hij twij felde er niet aan of de leden die aan de oude vereeniging waren zouden als één man zich opgeven voor de nieuwe vereeni ging en achter het bestuur staan. Hierna sloot de voorzitter met een kort woord de vergadering. Hopende, dat men weer niet zou trachten om de boel onderste boven te gooien. We worden niet kwaad, aldus de voorzitter, en de bedanken niet, maar we houden vast en gaan door. Ik ben er zeker van, dat we de leden achter ons hebben en ons niet laten ringelooren door één man. Ik dank u allen voor de groote opkomst en voor de aangename en zake lijke discussies en hiermede sluit ik deze bijeenkomst. Naar we verder vernemen gaat de ver eeniging welke wederom den naam draagt „Eendracht maakt Macht" op den ouden voet door. Mazelen. Naar we vernemen heerscht aan de openbare lagere school alhier onder de kinderen in erge mate de mazelen. Bijna de helft der kinderen is thuis wegens deze ziekte. Tot nog toe is de ziekte niet kwaad aardig. NOORDWIJKERHOUT. Aanrijding. Op den Heerenweg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een wielrijder. De heer A. B. alhier reed met zijn rijwiel geheel rechts van den weg, komende uit den Ruigenhoek. Hij werd ingehaald door een vrachtauto beladen met mest, bestuurd door C. S. uit Hillegom. C. S. passeerde A. B. links en reed, volgens getuigen, na en bij de pas seering zóó poltseling naar rechts dat A. B. werd geooupeerd. A. B. werd aangereden, viel op den harden grond en bekwam een hevig bloedende hoofdwonde. Hij klaagde over pijn in de linkerzij, arm en schouder. Dokter Wöesten heeft A. B. onderzocht en behandeld. De gemeentepolitie stelt een on derzoek in naar de schuldvraag. VOORSCHOTEN. Naar den wederopbouw der Regale Abdij van Egmond. De zaal van het Bondsgebouw te Voor schoten was vol belangstellenden gister avond om te luisteren naar de lezing van mevrouw M. van der Schriek, bouwkundig publiciste, alhier. Onder de aanwezigen merkten wij allereerst op den zeereerw. heer pastoor Meijer, den weleerw. heer kapelaan en het dames-comité „Vrienden van Egmond" uit Den Haag, bestaande uit mevrouw Jhr. W. van Reigersberg Versluys van Lanschot; mevrouw jhr. Ch. VerheyenSmits van Oyen en mevrouw M. BlomjousKolkman. De presidente, mevrouw ir. BongaertsGuljé was door ziekte verhinderd, doch mejuffrouw Her mine Berger was zoo vriendelijk geweest haar plaats in te nemen. Wat de lezingen van mevrouw van der Schrieck over den wederopbouw der Re gale Abdij van Egmond belangrijk en boeiend maakt is op de eerste plaats het algemeen karakter, dat er aan ten grond slag ligt. Uitgaande van het oude klooster leven zelf, geeft de spreekster door tal rijke lichtbeelden haar gehoor een in zicht in het essentieel verband tusschen deze kloosteridee en de kloosterarchitec tuur der oude abdijen. Op deze manier wordt het voor haar publiek gemakkelijk te begrijpen, waarin de ware schoonheid dier kloosterbouwkunst schuilt. Bespre king van verschillen in volksaard en locale toestanden voert in een dergelijke uiteen zetting geleidelijk tot de kloosterarchitec tuur uit ons eigen land. Als bekroning daarvan volgt na de pauze de behandeling van het oude Egmond in het licht der schaarsche ons gebleven Abdyresten en in het licht der historie. Nauw verbonden met de glorieuse geschiedenis van Eg- mond's abdij is die van het Grafelijk Slot en deszelfs bewoners. Interessante licht beelden naar authentieke gegeven doen ons hierin eveneens een blik slaan. Op deze wijze leeft voor onzen geest een zoo zui ver mogelijke herinnering op aan het in tensief cultureel bestaan, waarvan Eg mond gedurende lang eeuwen in ons va derland het centrum gevormd heeft. Met een enthousiaste opwekking allen UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Zaterdag 10 Maart. Huizen, 301 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het KRO-sextet. I.45 Rede van minister dr. H. Colijn over Koloniale vraagstukken. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Het KRO-orkest. 4.30 Cursus Schriftverbetering. 5.00 Vervolg KRO-orkest. 5:30 Esperanto-nieuws. 5.45 Orgelconcert door Alphons Driessen. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht, waarna gramofoon. 7.15 Prof. I. J. M. v. d. Berg over „De zekerheid van de menschelijke kennis", waarna gramofoon. 7.45 R. K. F.-kwartiertje. 8.00 Onze Zaterdagavond m. m. v. Hetty Verbeek en de KRO-boys. Te 8.30 en 10.30 Vaz Dias. Te 9.15 Microfoonvertelsel. Te 10.00 „Het spook in de gramotheek. II.00 Gramofoon. Hilversum, 1875 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr. 12.00 Klein-VARA-Ensemble. 2.00 Gramofoonpl. 2.40 Filmpraatje. 3.00 De Flierefluiters. 3.45 Pauze. 4.00 Muzikale causerie. 4.40 Declamatie. 5.00 VARA-Mandoline-concert. 5.40 Literaire causerie. 6.500 „De Wielewaal". 6.30 Clavecimbelconcert 7.00 Causerie. 7.20 Orgelspel. 7.30 Gramofoonpl. 7.40 Vervolg orgelspel. 7.50 Gramofoonpl. 8.00 Herh. SOS-Ber., Vaz Dias en VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest 8.45 Zang. 9.00 Uitslag prijsvraag. 9.05 Toespraak. 9.15 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vervolg zang. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 GramofoonpL Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Western Studio Orkest. 1.05 Dansmuziek (Gr.pl.). 1.35 Commodore Grand Orkest. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Orgelspel. 3.40 Verslag rugby-wedstrijd „Wales Ierland". 5.20 GramofoonpL 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. Lezing. naar vermogen mede te arbeiden aan het grootsche werk van den wederopbouw der vergane glorie, komen ten slotte de nieu we bouwplannen op het doek. Hierover gaf de spreekster het woord aan den ont werper zelf, door overname van hetgeen hij hierover reeds gepubliceerd heeft in verschillende tijdschriften. Wij hopen, dat de belangstelling, die by iedere lezing stijgende is, aan de vlot te spreekster nog meerdere gelegenheden openen zal haar ideëen over dit onder werp te ontvouwen. De algemeene zaak, waarvoor Nederland momenteel zoo ijvert kan er slechts door gebaat worden. 9.55 John Ansell-concert door het BBC- Orkest o. L v. den componist. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Dansmuziek door Ambrose en zyn Embassy Club Orkest. „Radio-Paris", 1796 M. Niet opgegeven. Kalundborg, 1261 M. 11.20—11.35 en 12.05—1.20 Concert u. h. Bellevue-StrandhoteL I.50 GramofoonpL 2.504.50 M. Hansen's orkest. 7.20 GramofoonpL 7.35 Philh. Orkest Aarhus. 8.35 Omroeporkest. 9.35 Banjo-recital 9.50 Omroeporkest. 10.2011.35 Dansmuziek. Lange nberg, 456 M. 5.25 Concert. 6.30 Concert d. h. SA..-Standarte 56. II.20 EMdé-orkest. 12.20 Gevar. concert. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Vocaal concert. 3.20 Omroeporkest, m. m. v. solisten. 4.35 Omroeporkest. 5.20 Vroolijke voordracht 6.20 „Musik im deutschen Heim", rijks- zending. 7.35 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.40 Intermezzo. 10.2012.20 Concert door Hans Bund en zijn orkest. Rome 421 M. 8.20 Opera-uitzending. Brussel 322 en 484 meter. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.30 Omroepkleinorkest 5.20 Dansmuziek. 7.20 en 8.20 GramofoonpL 8.50 „Si j'étais roi", opera van Adam. Na afloop: Concert. 322 M.: 12.20 Omroepkleinorkest I.30 Omroeporkest. 5.20 Omroepkleinorkest 6.20 Zang. 6.50 Accordeonrecital. 7.10 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.3012.20 Concert. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Dansmuziek door Otto Kermbach's orkest. 9.20 Berichten. 9.45 Wintersportpraatje. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Vervolg dansmuziek. Gemeentel.„k T n tributiebedrljf te Lelden. 3e Programma. 8.0012.20 Langenberg. 12.2015.40 Daventry. 15.4020.20 Londen Reg. 20.20afloop Daventry. 4e Programma. 9.5011.50 Parys Radio. II.50—12.20 Kalundborg. 12.2014.30 Luxemburg. 14.30—15.20 Kalundborg. 15.2017.20 Langenberg. 17.20—19.22 Brussel Fr. 19.22—21.20 Warschau. 21.20—22.50 Praag. 22.50afloop Langenberg. Wil die niet loopen? Oja, heel goed, maar we hon den van wat afwisseling. FEUILLETON. DE TWEELINGZUSTERS Uit het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. (Nadruk verboden). 41) Alle kleur verdween uit haar gezicht „Ik wil geen stuiver accepteeren, die mijn vader me niet nagelaten heeft." John voelde een steek van haar pijn, zooals hij nog nooit een wond in zijn eigen hart had gevoeld. „Anne.toe. „Het is immers zooals ik gezegd heb." Hij zag, dat ze vocht om haar zelfbe- heersching te bewaren.hy stond op en wandelde enkele meters weg, om haar tijd te geven, weer tot kalmte te komen. Als hij nu bleef weer hij was, zou hij haar aan raken, zijn hand op haar arm leggen of iets van dien aard, en als hij haar aan raakte, wist hij niet, wat er zou kunnen gebeuren. Dus was het beter zich van haar te verwijderen. Hij kwam terug en inmiddels was Anne ook opgestaan. „Ik kan het heusch niet doen", zei ze, toen hij weer bij haar kwam. „Je moet het mij niet kwalijk nemen, maar werkelijk, ik kan niet." „Waarom toch niet?" „Het is me absoluut onmogelijk. Maar je.je moet vooral niet denken, dat ik ondankbaar ben. En ik wil ook niet dat dat je verkeerd over Jenny denkt." Er kwam een harde trek in zijn gezicht en hij beroerde haar arm. „Heusch, dat mag je niet doen. Je begrijpt me niet en ik ik kan het niet uitleggen. Jenny Jenny heeft me de helft aangeboden." Deze woorden kwamen er zoo zielig uit, dat John's hart ineenkormp. Jenny moest zich schamen om dat arme kind zoo te laten lijden. Maar de dag zou komen, die Jenny de laatsten penny van haar zou laten betalen. Hij legde zijn hand met een bruuske be weging op de hare. „Zoo, bood Jenny je de helft aan? En accepteer je dat?" Hy voelde een krampachtig .trilling in de kleine, zachte meisjeshand. „Neen. Dat kan ik ook niet aannemen. Laat alsjeblieft mijn hand los. Hy voldeed aan haar verlangen, niet wetend wat hij verder zeggen zou. Alles wat hij zei, deed haar pijn. Hoe kon hij vermijden haar te kwetsen. Ze was als een vogel in een kooi, wild heen-en-weer fladderend en zichzelf verwondend aan de de handen, die bevrijding wilde brengen. Wat moest je in zoo'n geval doen. Het hul- pelooze dier in de kooi laten, uit angst haar te kwellen. Of maar doorgaan met pijn doen?" „Ik heb de boel bedorven!" riep hij hard op, mistroostig. „Dat heb je niet." „Ik heb de boel absoluut bedorven; ik wist trouwens wel vooruit, dat ik dat zou doen. Toe Anne, laten we in vredesnaam opnieuw beginnen. We zijn neef en nicht en ik wil niets liever dan goede vrienden met je zijn. Drommels-nog-aan-toe, zie je dan zelf niet in, dat je onmogelijk bij dat verfoeilijke mensch kan blijven?" Anne wist niet wat ze verwacht had maar zeker niet dat het gesprek een wen ding zou nemen in de richting van haar „meesteres". De beste tactiek was, zich snel verschuilen. „Waarom heb je zoo'n intensen hekel aan dien armen mrs. Fossick Yates?" „Arm? Nonsens, hoor. Ze is een arrogant opschepperig, vinnig manwijf. Voor geen geld ter wereld zou ik de kleine Fossick Yates willen zijn." „Ik ook niet! Maar hij kan zyn dienst niet opzeggen. Ik ben van plan er zes maanden te blijven om een goed getuig schrift te krijgen, en dan zal het wel niet moeilijk zijn om een .behoorlijke betrek king te krijgen." Anne's stem stierf weg bij de laatste woorden Wat had ze gezegd? Wat had ze hem verteld? Hoeveel wist hij? Hij had haar, verwijtend te verstaan gegeven, dat ze hem als een vreemde beschouwde. Maar het vervelende was, dat ze hem juist niet kon beschouwen als een vreemde. Ze be trapte zich er op, dat ze kameraadschap pelijk en onbevangen met hem praatte zonder elk woord wat ze zei te wikken en te wegen. Wat had ze nu gezegd?" Met een blik van evrwarring en ontstel tenis, die hem door de ziel ging, bracht ze nog een paar armzalige zinnen-uit. Toen viel John haar in de rede. Je kunt het daar onmogelijk zes maanden uithou den." Anne werd er stil van. En dag, nu dat ging, maar een maand heeft dertig dagen en sommige zelfs een en dertig. Zes maal dertig en nog een paar dagen er bij was ongeveer honderd drie en tachtig dagen. Ze zag zich al honderd drie en tachtig nachten door worstelen in het kleine, be nauwde kamertje; met juffrouw Brownling zwaar ademend naast haar in een bed, dat iederen keer kraakte als de slaapster zich omdraaide; honderd drie en tachtig keer ontbijten met juffrouw Brownling in de morsige, rommelige keuken; honderd drie en tachtig maal avondeten; brood met margarine en bij uitzondering een homp je stokoude kaas; honderd drie en tachtig dagen en avonden met een weerzinwek kend vertoon van eerbied „ja mevrouw" en „neen mevrouw" en „goed mevrouw" moeten zeggen tegen mrs. Fossick Yates. „Ik kan het ja, ik kan het", hield ze zichzelf voor. Ze keek John aan met een opgericht hoofd en een schaduw van een lachje om haar mond. „Tob er maar niet langer over" wendde ze zich daarop tot hem. „Je begrypt het niet. Je zei daarnet, dat we neef en nicht zijn. Dat zijn we niet. Anne Waveney is dood. Die was je nicht. Ik ben Annie Jo nes en dit staat in geen enkele relatie tot je. Ik behoor niet tot de Waveney's en geen van de Waveney's draagt ook maar de minste verantwoordelijkheid voor mij. Ik ben Annie Jones, verdien mij eigen brood, en ben vast van plan dat te blijven doen ook. Je zei, dat je goede vrienden met me wilde zijn. Maar we kunnen geen vrienden zijnjij kunt geen vrienden zijn met Annie Jones en Annie Jones kan geen vrienden hebben buiten haar eigen stand." Zij zweeg en haar ademhaling ging ge jaagd. „Is dat alles wat je me te zeggen hebt?" „Ja". „Heb je er dan bezwaar tegen Anne Be linda te zijn tot we terug zijn? Ik bedoel, voor het geval, dat je het ongepast van mij vind om met Annie Jones uit te zijn?" Anne keek hem uitvorschend aan. Zijn gezicht had een ernstige uitdrukking en zijn oogen ontmoetten de hare met een blik vol ongekunstelde eerlijkheid. „De kwestie is", vervolgde hij, „we zyn hier een zestig kilometer van Londen en we kunnen voor dezelfde moeite een pret tige rit hebben. De heenreis was toch ook erg gezellig, nietwaar?" „Je bent buitengewoon vriendelijk ge weest." „Ik heb een vriendelijken aard. Dat zit in de familie. Ik veronderstel, dat jij het ook wel zou kunnen zijn, als je het pro beerde." Ze gaf geen antwoord en ook John zweeg eenige oogenblikken. Toen, heel even, lacht hij; een breeden, zonnigen lach. „Kom, Anne Belinda," noodigde hij uit. XXVL Toen ze weer op den grooten weg reden, was John's ernstige stemming radicaal om geslagen. Door een van zijn gezellin niet te definieeren oorzaak was hy buitenge woon goed in zijn humeur én hij praatte zoo opgewekt en zoo aan een stuk door, dat Anne heelemaal niets behoefde te zeg gen. Ze was er blij om; haar onstuimig verweer had haar inwendig een schok ge geven; ze voelde een reactie, alsof er iets in haar geknapt was. Waarom had ze dat allemaal gezegd? Misschien lachte hij haar nu wel uit; misschien dacht hijPlot seling kreeg ze een gewaarwording alsof zijn opinie over haar, haar niet kon sche len en ze dwong zich met al haar geest kracht er niet meer aan te denken. Het was zoo'n zalige dag; het nog in lichte tint ge nuanceerde groen der boomen en de fees telijke met gele brem bespikkelde heilin- gen, schoven als kleurige wonderen voor bij. Waarom zou ze zich ergens het hoofd over brekenwaarom niet zooveel ge luk en vreugde van deze uren pulkken a' ze kon? (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11