L"rwTVA4RT HONÏG'S GROENTESOEP 6 borden voor 20 ets. WOENSDAG 7 MAART 1934 OE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 9 GEMENGDE BERICHTEN BIJ STOEIEN OVERLEDEN. In de zeverij van Staatsmijn Hendrik was Maandagmiddag de vijftienjarige leerjon gen C. Broer uit Heerlen met een kameraad aar het stoeien. Eensklaps viel hij bewuste loos neer. Alle pogingen om de levens- gt esten op te wekken faalden. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek inge steld. WIELRIJDER DOODGEREDEN. Gisteravond te ongeveer 6 uur reed de 23-jarige v. d. D^>er rijwiel van Veghel naar Uden. Doordat hij een hem achterop komenden auto rechts wilde laten passee- ren, kwam hij op het linker weggedeelte, daarbij niet bemerkend, hoe een tegenlig ger naderde. Deze, bestuurd door een ge neesheer uit Best, kon zijn vaart niet in houden en greep den wielrijder, die vree- selijk verminkt bleef liggen en na korten tijd overleed. Marechaussee was spoedig ter plaatse en constateerde, dat den aanrijder geen schuld treft. BOERDERIJ AFGEBRAND. Drie kinderen met moeite gered. Te Echt-Berkelaer is gistermiddag de boerderij van den landbouwer F. Cuypers afgebrand. De heer Delsing, die daar juist passeerde, wist met gevaar voor eigen le ven drie kinderen uit het brandende per ceel te redden. Een der kinderen bekwam ernstige brandwonden aan gelaat en ar men. Het vee werd gered. De „Tel." meldt hierover nog: Toen de molenaar Delsing zich tegen 12 uur van zijn molen, welke onder het gehucht Ber- kelaer gelegen is, per rijwiel naar zijn wo ning te Echt begaf bemerkte hij, dat een schuur, welke een tiental meters van den weg af ligt, in brand stond. Hij stapte ter stond van de fiets en begaf zich naar de brandende schuur, doch toen hij deze ge naderd was hoorde hij tot zijn ontzetting het geschrei van kinderen. Zonder zich een oogenblik te bedenken trapte hij de deur van de schuur open, doch terstond sloegen hem de vlammen tegemoet. Het bleek, dat de geheele schuur en de zich daarin bevindende oogstvoor- raden in lichtelaaie stonden. De molenaar snelde op de kinderen toe, die zich op het laatste plekje, dat nog niet brandde, had den teruggetrokken. Hij nam twee kinderen van 1 y2 en y2 jaar op zijn linkerarm en droeg deze voor zijn borst, waarop hij het derde kind on der zijn rechterarm nam en spoedde zich langs en door het laaiende vuur naar bui ten. Het kind, dat hij onder zijn rechter arm droeg, liep hierbij verschillende brand wonden op, terwijl hij zelf aan het ach terhoofd en de rechterhand ernstige brand wonden bekwam. Nadat de kinderen in veiligheid ge bracht waren, arriveerde spoedig dr. Son- nen uit Echt ter plaatse, die de eerste hulp verleende. Tijdens het uitbreken van den brand was de vader van de kinderen afwezig, terwijl de moeder bij buren op bezoek was. De brandweer uit Echt, die spoedig met de motorspuit ter plaatse was, kon wegens gebrek aan bluschwater geen hulp ver- leenen en de geheele woning, schuur en stalling brandden dan ook tot den grond toe af. Twee varkens kwamen eveneens in de vlammen om. De oorzaak van den brand is niet be kend. Het schijnt, dat het vuur is ont staan in de schuur, waar de kinderen aan het spelen waren. De heer Delsing, die zelf kinderen heeft, zeide, dat hij overgelukkig was dat hij de kinderen uit de brandende schuur heeft kunnen redden, doch hij hoopte, dat hij nooit weer iets dergelijks zou meemaken, want het was een verschrikkelijke ge waarwording toen hij hen in doodangst, terwijl het onheilspellende vuur steeds meer naderde uit alle macht om hulp hoorde roepen. TREIN IN BRAND. Motorwagen warm geloopen en ernstig beschadigd. Gistermiddag is de achterste wagen van den motortrein, welke om 14.09 van Zwolle te Kampen moet aankomen, even voor het stationsemplacement, vermoedelijk door het warm loopen van den motor, in brand gevlogen. Een reiziger trok direct aan de noodrem, zoadat de trein spoedig tot stilstand was ge bracht. Alle inzittenden konden ongedeerd den wagen verlaten. De cabine en een gedselle van het reizigersappartement verbrandden. Het verkeer ondervond een geringe ver traging. ACETHYLEEN-GASHOUDER IN VLAMMEN. In de reparatiewerkplaats van de auto firma van Zij 11 te Arnhem is bij het las- schen een acethyleen-gashouder in brand gevlogen. Er schoot plotseling een groote vlam uit het apparaat, die het onmogelijk maakte om den toevoer af te sluiten. Het vuur werd aanvankelijk bestreden met een schuimbluschapparaat, doch, toen de brand weer in de werkplaats verscheen ging men met natte doeken den in een vuurzuil ver anderden cylinder afdekken. Inmiddels werden uit de werkplaats de flesschen met zuurstof verwijderd en het terrein buiten de werkplaats geheel afgezet. Men slaagde erin om den brand daarna te blusschen zonder dat groote ongelukken gebeurden. AUTO IN BRAND GESTOKEN? Op den Buurserweg te Haaksbergen ge raakte een met turf geladen vrachtauto in brand. Volgens de verklaringen, die de inzittenden voor de politie aflegden, zou er plotseling voor uit de auto een vlam zijn geslagen en zouden zij nauwelijks den tijd hebben gehad, om door uit den rijdenden wagen te springen zich zelf in veiligheid te stellen. Er viel evenwel tegenstrijdigheid in bei der verklaringen waar te nemen en boven dien kreeg de politie van andere zijde in lichtingen die ernstig deden vermoeden, da' de aanwezigheid van kwaadwilligheid bij dozen brand mogelijk geacht moest worden. H. S., de bestuurder tevens eigenaar van den wagen, is daarop gearresteerd. De wa gen was verzekerd. EEN DICHTERLIJKE GEMEENTE-SECRETARIS. Maar de gemeente werd de dupe van zijn kunst! Zooals gemeld, is de oud-secretaris der gemeente Veen op vermoeden van fraude gearresteerd. Naar een der raadsleden aan „Ue Tele graaf" mededeelde, was het geldelijk os- heer van den secretaris zeer slordig. De secretaris, die in het bezit is van vele I diploma's, voelt zich zeer tot de kunst aan getrokken en legde zich bijzonder toe op de literatuur en filosofie. Daardoor had hij minder belangstelling voor zijn ambtelijke bezigheden. Vandaar dat de boekhouding in den loop der tijden een hop? noze war boel werd. Dat er iets gaande was is eiggn- lijk reeds in 1932 bekend geworden Er zou toen een tekort zijn geweest van ongeveer 3000, dat slechts gedeeltelijk is aangezui verd door een borgstelling van 1300 bii der Bond van Ambtenaren. Door al d slordigheden was de heer T. genoodzaakt n October 1932 ontslag te nemen als ontvan ger. In April 1933 moest hij ontslag vragen aLs secretaris op aandringen van den burge meester, den heer Landweer, die gedreigd had den heer T. anders in aanraking te zullen brengen met de justitie. Na het ont slag ging de heer T., die met zijn nuisge- zir in zeer zorgelijke omstandigheden leef de-, omdat hij ook geen pensioen genoot, zich geheel op de literatuur toeleggen. Hij schreef gedichten, die hij zelf bundelde en daarmede ging hij den boer op om ze bij oud-collega's, die medelijden met hem had den, te verkoopen. Dag aan dag ging 1. niet zrr dichtbundels „Scherven", ..Herfs: gelui den" en „Lentebloesem" op de fiets er op uit om zoo aan den kost te kunnen komen Hij bereisde het geheele land. Onverwacht gevolg. Toen de burgemeester naar aanleiding vun het conflict met de regeering in een interview op de vroegere onregelmatighe den van den gewezen secretaris gewezen had, ondervond de oud-ambtenaar hiervan veel last bij den verkoop van zijn bundels en zijn oud-collega's wilden hem niet meer beschermen en kochten niets meer var hem. De heer T. heeft zich toen trachten te vei weren in een heftig artikel .n een plaat selijk blad. De redactie had den burgemees ter in de gelegenheid gesteld in .ïetzeifde nummer een verweer te publiceeren, doch de burgemeester had hiervan geen gebruik w.llen maken. Na het verschijnen van het artikel achtte hij zich echter verplicht zijn houding te veranderen en de zaak recht te zetten. Hij stelde de justitie met de vroege re malversaties in kennis, waarna ie mare chaussee den gewezen secretaris, toen hij op de fiets uit Baarn terugkwam, hij het veer te Veen arresteerde. De verhouding tusschen den nieuwen burgemeester, den heer Landweer, die s.nds 1932 in functie is, en den neer T. was van den beginne af slecht geweest Bij een der eerste ontmoetingen moet de secretaris rteds tot den nieuwen jongen burgemeester hebben gezegd: „Ik kan u niet -aspecteeren, dat zult u wel begrijpen, daar ik :n het be zit ben van vele diploma's en u er geen enkel bezit. Bovendien ben ik veel ouder dan u". Uit medelijden voor het gezin en de bejaarde ouders van den loentnaligen secretaris had men hem echter gespaard. Nadat den burgemeester van hooger hand was verzocht krachtiger op te treden, had hi| gemeend geen consideratie meer te mogen laten gelden en de zaak aan een justitieel onderzoek te moeten onderwer pen. DE FRAUDE AAN ABATTOIR TE ROTTERDAM. Slagers gearresteerd. Nog altijd duurt het onderzoek in de zaak betreffende de corrupties bij het abattoir te Rotterdam, in verband waar mede vijf keurmeesters zijn gearresteerd, voort. Het ziet er naar uit, dat men naar aanleiding van dit even ingewikkelde, als nauwgezette onderzoek nieuw fraude op het spoor zal komen. In ieder geval is het onderzoek reeds thans aanleiding geweest om twee slagersgrossiers aan te houden en aan een verhoor te onderwerpen. Deze grossiers worden er n.l. van verdacht, dat zij vleesch zouden hebben verkocht waar van zij wisten, dat het niet goed was voor de consumptie. Beiden zijn op het hoofd bureau van politie ingesloten. „Tel." OUDE ROOFOVERVAL TE GEFFEN OPGEHELDERD? Verleden jaar werd te Geffen de alleen wonende winkelierster mej. van Dijk door gemaskerde bandieten in haar woning overvallen. Zij werd gekneveld en mishan deld, waarna de mannen het geheele huis doorzochten en met een vrij aanzienlijk bedrag aan geld verdwenen. De marechaus- sée te Oss heeft nu een man gearresteerd, tegen wien op grond van uitlatingen van andere personen een ernstig vermoeden was gerezen, dat hij van dezen overval niet onkundig was. Tijdens een confron tatie met mej. Van Dijk heeft deze den man herkend als een der daders. De ar restant zelf ontkent evenwel aan het mis drijf debet te zijn geweest. Hij is Dinsdag naar het huis van bewaring te 's-Hertogen- bosch overgebracht. „Hbld." UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Donderdag 8 Maart Huizen 301 m. 8.009.15 en 10.00 GramofoonpL 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. i2.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Zang. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Causerie. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.00 NCRV.-Kleinorkest. 9.00 Causerie. 9.30—10.30 Vervolg concert. C.a. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Viool-recital P. E. J. Apelius van Hoboken. A. d. vleugel: mevr. M. E. Ap- pslius van HobokenWijmar. 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Ensemble Ctto Hendriks. 2.15 Causerie dooi J. K. Budde. 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Pauze. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Radio-tooneel voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Spoctpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m. m.v. G. Hüsch (bariton). 9.30 Concertgebouw-orkest o.l.v. P. Mon- teux m.m.v. Lotte Schone (sopraan). 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Concert uit een Hotel. Daventry. 1500 m. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 en 11.20—11.40 Lezingen. 12.20 Rutland Square en New Victoria- orkest. 1.20 Gramofoonpl. 2 20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Duitsche les. 4 25 Schotsch Studio-orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 T iszt-Diano-recital. 7.10 Soaansche causerie. 7.50 Lezing. 8.20 BBC-orkest m.m.v. solisten (viool, saxafnon, hoorn). 9.20 Berichten. Lezing. STRATOSFEERTOCHT OP 22 MAART. Met nieuwen Russischen ballon. In het midden van deze maand zal in Leningrad det nieuwe stratosfeerballon ge reed komen. Hij zal dezelfde grootte heb ben als de ballon U. S. S. R. waarmede men in het vorig jaar een hoogte van 19.000 meter wist te beriken. De eerste start van den nieuwen ballon, waarvan de bedie ning volkomen automatisch kan plaats vin den, is vastges-.eld op 22 Maart. 9.55 Concert. 10.50 Korte Dienst. 11.0512.20 ,Het BBC-dansorkest. „Radio-Paris", 1796 m. Niet opgegeven. Ilalundborg. 1261 m. 11.201.20 Concert uit hotel Angleterre. 2.054.05 C. Rydahl's orkest. 7.30 Radio-symphonie-orkest. 9.5011.50 Dansmuziek Langenberg. 456 m. 5.25 en 6.30 Gramofoonpl. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.20 Kamermuziek. 3.20 Omroeporkest uit Breslau. 4.35 Gramofoonpl. 6.20 „Dr. Joh. Faust", hoorspel van Gil- bricht. 9.20 Berichten. 9.40 Intermezzo. 10.2011.50 Radio-Kamerorkest. Rome. 421 m. 9.20 Concert m.m.v. orkest en vocale solisten. Brussel, 322 en 484 M. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest. 5.20 Symphonie-orkest. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Omroepkleinorkest. 8.20 Omroeporkest. 9.35 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoonpl. 3.22 M.: 12.20 Omroepkleinorkest. I.30 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest. 8.20 Symphonieconcert. 9.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.40 K. G. Sell: Worüber man in Ame- tika spricht. 9.50 Causerie over Watersport. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Concert uit München. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden en de R. O. V. Derde programma: 8.00—12.20 Langenberg. 12.2014.20 Brussel VI. 14.2018.50 Londen Reg. 18.50—20.30 Midland Reg. 20 3021.35 Beromunster. 21.35afl. Midland Reg. Vierde programma: II.2012.20 Kalundborg. 12 2014.30 Luxemburg. 14.3015 20 Kalundborg. 15 2017.20 Langenberg. 17.20—19.20 Brussel Fr. 19 2021 20 Monte Ceneri. 21 20—22 20 Luxemburg. 22 20—afl. Langenberg. (De uitzending der R. O. V. geldt niet voor het locale Leidsche programma: in de nlaats hiervan omvat programma 5 der R. O. V. den geheelen dag Daventry.) Ja Drika! Ik heb negen en dertig briefkaarten motten bestellen! Ik 'com vanavond! Zet maar een groote ■»ot koffie! Daaaaagü Daaaaagü (Miroir de Paris) FEUILLETON. DE TWEELINGZUSTERS Uit het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. (Nadruk verboden). 39) Zaterdagmorgen was er opnieuw een brief: „Beste Anne, Ik geloof, dat ik vergeten heb, je mijn telefoonnummer op te geven. Het kon wel eens te pas komen, als je me onver wacht noodig mocht hebben. Ik hoop, dat je me dan wilt opbellen. Je J. M. W." P.S. De beste tijd om op te bellen is by het ontbijt; dan ben ik altijd thuis. Maandagmorgen gaf mrs. Fossick Yates Anne den derden brief. Ze bekeek hem eerst eenige seconden elas toen den post stempel. Daarop zei ze: „getypt" met een stem als een officier van justitie, die de aandacht vestigt op een uiterst bezwarende getuigenis. Anne sprak geen woord, nam den brief aan en ging er mee weg; haar vingers tin- 'olden. Wat dom van hem om nu weer te •hrijven ontzettend dom. Toch moest e zichzelf bekennen, dat ze het niet hee- emaal onpleizierig vond. Dezen keer schreef John: „Beste Anne, Ik hoop, dat je onze afspraak van Don derdag niet vergeet. Ik kom maar oifl twee uur; want als ze om een uur lun chen heb je toch tijd genoeg om den boel op te ruimen. Je J. M. W." Een half uur later, toen Anne de eettafel aan het wrijven was, zeide mrs. Fossick Yates de eetkamer binnen en posteerde zich in een majestueuze houding voor den haard. „Een oogenblik Anne." Anne kwam overeind. Ze had ronde wangen gekregen van het wrijven. Ze droeg een blauw katoenen japon, waar van de aanschaffingskosten van haar loon zouden worden afgehouden. „En Anne...." ging mrs. Fossick Ya tes voort. „Ja, mevrouw?" „Ik ik ben overtuigd, dat je eh de noodzakelijkheid wel zult inzien om eh je niet verder in te laten met de connecties uit je vroegere, minder ge- wenschte omgeving...." Anne zei niets. „Ik verwacht, dat je geen corresponden tie met je vroegere kornuiten aanmoedigt." Anne keek haar aan over de glimmende tafel. Waarom was ze zoo vreeselijk? Waarom kon ze niet behoorlijk zijn? Haar eerste woede was over. Het leek haar al leen nu nog maar gek enjammer. „Geef alsjeblief antwoord", snauwde mrs. Fossick Yates. „Ik weet niet wat ik zeggen moet." „Ik verlang een belofte van je, dat je zoolang je onder mijn dak woont geen cor respondentie meer zult voeren met je oude kameraden. Ik weet, dat je dagelijks brie ven ontvangt, en je moet het als een vrien delijkheid van me beschouwen, dat ik je waarschuw. Meer zal ik er niet van zeg gen." Maar juffrouw Brownling had heel wat meer in het midden te brengen. „Wat voor kleur oogen heeft hij, kind? Dat moet je me heusch vertellen, dan zal ik je zeggen of hij een standvastig karakter heeft. De eerste jongen, waarmee ik ver loofd was, had de mooiste lichtbruine oogen die je je kunt voorstellen en hij maakte het af om met een meisje van adel te trou wen. Ik heb nooit iemand zoo razend van woede gezien, als mijn vader toen was. Hij had in diezelfde week aan de beurs zware verliezen geleden ik heb je toch al ver teld, dat hij effecten-makelaar was, hè? Ik was bang, dat hij een moorJ zou begaan, maar je snapt ook wel, dat ik er niets voor voelde, dat mijn naam genoemd zou wor den in verband met een moordgeschiede nis en dat heb ik hem dan ook verteld. Toen kalmeerde hij een beetje...." XXV. Dinsdag was er geen brief van John, Woensdag schreef hij weer, blijkbaar met het doel Anne er aan te herinneren, dat het den volgenden dag Donderdag zou zijn. Hij voegde er aan toe, overtuigd te zijn, dat zij wel om kwart voor twee klaar zou kunnen wezen en dat hij daarom al vast om half twee op den hoek zou wach ten. Hij had echter een uur en een kwartier op schildwacht gestaan voor Anne ver scheen. Hij nam haar hand in de zijne en zei met iets verwijtends in zijn toon: „Je hebt je niet erg gehaast!" „Waarom zou ik?" antwoordde Anne. Toen glimlachte ze tegen hem. „Ik heb je immers duidelijk genoeg uitgelegd, dat het bij drieën zou zijn, voor ik weg kon. Was je er werkelijk om half twee al?" „Natuurlijk, 't Is een zalige middag en ik heb den wagen bij me. Ik had gedacht een heerlijk tochtje naar buiten te ma ken." Anne had zich vast voorgenomen hem terughoudend te behandelen, maar ze kon niet helpen, dat ze een kleur kreeg en haar oogen schitterden bij het vooruit zicht, om behagelijk gezeten in een auto mijlen en mijlen voort te glijden door de geurende, zomersche lucht; om de zon te zien stralen over glooiende vlakten vol groen na de benauwend kleine flat, de koude bemoeizuchtige mrs. Fossick Yates en die eeuwig kletsende stoethaspel van 'n juffrouw Brownling, was dat een weldaad. John legde even zijn hand op haar arm, toen ze in den open two-seater stapten, die om den hoek van Malmesbury Terrace "wachtte. „Je hebt geen mantel bij je." „Op zoo'n dag als vandaag heb ik geen mantel noodig." „Weet je 't wel heel zeker?" „Ja, heel zeker!" Ze reden weg; de grauwe straten waar door ze somber en gedrukt had geloopen, weken achter haar als grauwe, beklem mende droomen. John zat naast haar en fronste de wenkbrauwen. Ze had een mantel moeten aan hebben. Ze moest haar eigen kleeren hebben. Die moesten toch ergens zijn.... ze had toch kleeren gehad. Hij zou juffrouw Jones nog eens gaan opzoeken en naar Anne's kleeren infor- meeren. Ze moest een mantel hebben. Vandaag ging het nog, maar hij was niet van plan het bij dezen eenen tocht te la ten, en het zou niet altijd zulk mooi weer zijn als nu. „Anne's stem stremde den stroom van zijn gedachten. „Vertel me eens wat van Jenny's kindje." „Jenny's kindje?" „Je zei immers, dat je op Waterdane bent geweest? Toen heb je de baby toch zeker wel gezien?" „Natuurlijk heb ik die gezien. Jenny is er geweldig trotsch op. Ze vertoont hem aan iedereen." „Hoe ziet hy er uit? Op wie lijkt hij?" drong Anne gretig aan. „Op wie hij lijkt? Och, dat kan ik zoo niet zeggen." „Lijkt hij op Jenny?" „Neen, dat geloof ik niet." „Op Nicholas? Weet je het heusch niet? Ik ik heb hem niet gezièn." De lichte trilling in haar stem deed John's woede tegen Jenny en Nicholas Marr weer oplaaien. Daarvan klonk iets in zyn antwoord toen hij zei: „Och, hij is nog zoo klein!" Anne dacht: „Ik heb hem geërgerd." Ze wilde zoo graag alles gewaar worden over de baby en Jenny en nu had ze hem boos gemaakt. Opeens voelde ze zich moe en zwak en ze had er spijt van dat ze was meegegaan. Ze sloot de oogleden over een paar brandende tranen. Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9