WOENSDAG 7 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. BUITENLAND BELGIE. DE PREMIER OVER DUITSCHLANDS HERBEWAPENING. Dwang is onmogelijk. De Belgische minister-president de Bro- queville heeft in den senaat een belang rijke rede gehouden over Duitschlands herbewapening. Volgens spreker zijn er slechts twee middelen om Duitschland te dwingen, de militaire clausules van het verdrag van Versailles te eerbiedigen. Het eerste is het juridisch middel, vol gens het fameuze artikel 213, maar het is zeker, dat minstens twee mogendheden, Engeland en Italië, zullen weigeren de noodige maatregelen en onderzoekingen te gelasten. Duitschland zal dan zijnerzijds weigeren, een enquête toe te staan en er blijft dan slechts het tweede middel over: een pre ventieve oorlog. Dit middel is echter erger dan de kwaal en het zou van waanzinnigheid getuigen of van een misdadige mentaliteit, indien men dergelijke plannen koesterde. Zoo lang er hoop is op een regeling, is het niet geoorloofd, een onmiddellijke en zekere ramp te provoceeren, teneinde een andere, die nog in de toekomst ligt, te vermijden. Dat is mijn meening en die van de Fran- sche regeering. De Brocqueville weigert zijn land te werpen in een onmiddellijk oorlogsavon- tuur. De toestand, waar tegenover de wereld zich thans geplaatst ziet, is het gevolg van de illusies, waaraan de mannen, die het verdrag van Versailles maakten, zich over gaven, toen zij, de lessen der geschiedenis noch de realiteit indachtig, meenden, dat het mogelijk was, ten eeuwigen dage een groot volk in een toestand van ontwape ning te houden. De mogendheden hebben aan Duitsch land rechtsgelijkheid toegekend. Alle be roep op de wapens is dus uitgesloten en er blijft derhalve niets anders over, dan mid dels onderhandelingen een vriendschap pelijke conventie tot stand te brengen, welke de bewapening beperkt voor ieder land, óók voor Duitschland. De Belgische regeering neemt aan die onderhandelingen deel, doelbewust en energiek. Ons streven is veiligheid, ook voor de toekomst. Het is voor den vrede geweest, dat wij aan het land de offers hebben gevraagd, die zijn krachten bijna te boven gingen. Er zal in Europa geen ware rust heerschen, zoolang de veiligheid van België wordt be dreigd. Onze plicht is dus duidelijk en voor niets zullen wij dien plicht verzaken. De regeering belooft, te zullen streven naar een conventie, welke met een mini mum van offers een maximum van waar borgen aan België schenkt. En bij dat streven kan zij niet alleen op Frankrijk rekenen, doch ook op Engeland en Italië. De Brocqueville besloot met de verkla ring, dat alles moet gedaan worden en dat alles gedaan zal worden, om voor goed een terugkeer tot de barbaarschheid te voor komen. De rede van den minister-president de Brocqueville, gehouden in den senaat, wordt in Fransche gezinde kringen scherp veroordeeld. Men verwijt de Brocqueville, dat hij in zijn rede een standpunt heeft ingenomen, dat zich van de Fransche po litiek, vooral van die der huidige Fran sche regeering, scherp onderscheidt, zelfs in tegenspraak daarmede is. DUITSCHLAND. OM DE JEUGDORGANISATIES. Critiek van de „Oss. Romano". Op het oogenblik, dat er tusschen het Vaticaan en Duitschland nieuwe onder handelingen beginnen over het Rijkscon- cordaat en zijn toepassing onderhande lingen, waarbij vooral de Duitsche katho lieke jeugdvereenigingen ter sprake zullen komen publiceert de Oss. Rom. een hoofdartikel over de katholieke en de na- tionaal-socialistische opvatting der jeugd- opvoeding. Het Vaticaansch orgaan begint met te herinneren aan de woorden van den H. Vader, onlangs uitgesproken ter gelegenheid van de aanstaande heiligverklaring van den Z. Konrad von Parzham. De „Paus der Jeugd" constateerde in Duitschland „een exaltatie van gedachten, ideeën en praktij ken, welke noch christelijk, noch humaan is"; en verder „een vreeselijke bedreiging voor de zielen, vooral van de jongeren". De Oss. Rom. drukt art. 31 van het Rijks concordaat af, volgens hetwelk „de katho lieke organisaties en vereenigingen zullen beschermd worden zoowel in haar bestaan als in haar werkzaamheid", om er vervol gens aan te herinneren, dat de Duitsche katholieke jeugd desondanks spoedig het voorwerp werd van verdachtmaking en vijandigheid en dat de Duitsche Bisschop pen te vergeefs de ongerijmdheid der aan vallen op de katholieke jeugd aantoonden. De Keulsche plaatselijke leider der Hitler-jeugd, Hartmann Laut.erbacher, hield in begin Februari een rede, waarin hij o.a. verklaarde: „In het belang der eenheid van de Duit sche jeugd, is het noodig, dat alle katho lieke jeugdvereenigingen nog voor het ein de van dit jaar ontbonden worden. Men vërwijte ons niet, dat wij de jeugd willen afnemen van Kerk en godsdienst. In het verband der Hitler-jeugd praat men noch over Kerk, noch over godsdienst". Korten tijd later sprak de algemeene leider der Hitler-jeugd, Baldur von Schi- rach, in den zelfden geest. De „Koelnische Volkszeitung" van 3 Febr. gaf zijn woorden aldus weer: „Sinds Hitier aan de macht is, ging de controle over alle jeugdorganisaties over aan de algemeene leiding der Duitsche jeugd. Alleen de katholieke jeugdorgani saties zijn tot heden nog buiten de Hitler- jeugd gebleven. Voor het einde van 1934 zullen zij echter ook daarbij worden inge lijfd. De geest der Hitjer-jeugd mag niet verscheurd worden door godsdienstige conflicten". „Dit zijn niet" aldus de Oss. Rom. „zoo maar een paar zinnen uit een propa- ganda-redevoering en evenmin de vrome wenschen van een organisator. Dit is de echo van een goed doordachte en wel over wogen theorie, zooals die door het „Hoofd der Hitleriaansche intellectueele opvoe ding, Alfred Rosenberg, in zijn boeken verdedigd wordt". Het Vaticaansch orgaan herinnert ook aan de rede van Alfred Rosenberg over ,de strijd om de wereldbeschouwing", waarin deze o.a. zeide: „Wanneer een nationaal-socialist het bruine hemd aantrekt, houdt hij op katho liek of protestant te zijn. Zoodra een uwer zich met godsdienstige vraagstukken gaat bezig houden, wordt hem het bruine hemd verboden". De „Voelkischer Beobachter" schreef naar aanleiding hiervan: „De strijd der dogma's is ten einde; de groote strijd der waarden vangt aan". De Oss. Rom. besluit met het vertrou wen uit te spreken, dat de Duitsche ka tholieke jeugd zal weten aan te toonen, dat de „katholieke waarden" ook „intden strijd der waarden" blijken zullen „on- o ver treffelijke nationale en burgerlijke waarden" te zijn. DE BISSCHOPPEN HELPEN. Bij de instorting van de Gewerbebank. Toen de Volksverein te Munchen-Glad- bach ineenstortte werd ook de Gewerbe bank meegesleurd, tengevolge waarvan vele kleine spaarders werden gedupeerd. Onmiddellijk hebben de Bisschoppen des tijds maatregelen genomen en een bedrag van 150.000 Mark bijeengebracht. Dat was een algemeen bekend feit en tijdens het monsterprooces te Munchen-Gladbach heb ben wij dit ook reeds in onze correspon denties vermeld, omdat de Nationaal-So- cialistische er den Katholieken een verwijt van maakten, dat zij niets gedaan hadden om de slachtoffers te helpen. Thans bevat de Nationaal-Socialistische Volksparole een proclamatie van den Gouwleider. On der den titel: „Een onverwacht bericht" (iedereen wist dat het komen zou) maakt het blad thans voor het eerst melding van het feit, dat „de katholieke Bisschoppen (en ook vooraanstaande Cenrtumleiders) 'n bedrak van 150.000 M. beschikbaar heb ben gesteld waaruit ean de kleine spaar ders een tegemoetkoming zal worden be taald en wel in die mate dat 500 personen die een vordering hadden op de Gewerbe bank van 300'Mark dit bedrag ten volle krijgen uitbetaald. Bovendien zal met de andere schuldeischers ëen redelijk accoord worden getroffen. Nader wordt ons gemeld: Op last van de Regeeringspresident van Dusseldorf is het geheele aandeelënkapitaal van de Rheini- sche Druckerei die vroeger eigendom% was de Volksverein, ten bedrage van 230.000 I mark in beslag genomen. FRANKRIJK VALSCHE NAMEN OP DE STAVISKY- CHEQUES? De nasporingen inzake den moord op Prince. Het bureau van de parlementaire en quête-commissie in de affaire Stavisky on derzocht gisteren de foto's van de talons der chèques. Naar verluidt, zou bij dit eerste onder zoek gebleken zijn, dat van een aantal chè ques de oorspronkelijke namen zijn wegge- radeerd en door andere vervangen. Het is thans definitiek vastgesteld, dat het stoffelijk overschot van Prince zal worden opgegraven en opnieuw onder zocht. Met dit onderzoek zijn zeven dokto ren belast. Onder de meer dan 500 brieven, die door den openbaren aanklager en rechter van instructie in de Stavisky-affaire zijn ont vangen, bevinden zich een aantal onder- teekende en anonieme brieven van ama- teur-detectiven, die de resultaten van hun persoonlijke nasporingen mededeelen. Verder worden talrijke brieven ontvan gen van helderzienden, die aanbieden te gen een „matige vergoeding" opzienbarende onthullingen te doen. Bovendien heeft de politie een pakket met griezeligen inhoud ontvangen, n.l. een met bloed besmeurde krant, waarin ver scheidene messteken. Deze krant zou, naar medegedeeld werd, gevonden zijn bij de plaats waar rechter Prince vermoord werd. De datum van deze krant is echter 27 Februari, terwijl Prince op 20 Febr. vermoord werd. HITLERS BOEK „MEIN KAMPF". Fransche exemplaren in beslag genomen. De Parijsche politie heeft alle te vinden exemplaren van de onlangs uitgegeven Fransche vertaling van Hitler's boek „Mein Kampf" in beslag genomen. Dit houdt verband met een namens Hit- Ier aanhangig gemaakt proces wegens schending van het auteursrecht, aangezien de Fransche uitgave niet door Hitier ge autoriseerd was. De weigering der autorisatie schijnt niets te maken te hebben met de kwalitei ten van de betrokken vertaling, doch schijnt voornamelijk het gevolg te zijn van den wensch der Duitsche autoriteiten, dat het boek niet in het Fransch zou verschij nen. Men schijnt van Duitsche zijde zelfs pogingen te hebben gedaan, de Fransche uitgave te verhinderen. De Fransche vertaling is voorzien van een voorwoord van maarschalk Lyautey, waarin deze uit eenige uitlatingen van Hit- Ier conclusies trekt omtrent Hitler's vijan dige gezindheid tegenovet Frankrijk. ZWITSERLAND DE OPENBARE ORDE IN ZWITSERLAND. Belangrijke volksstemming op Zondag a.s. Zondag 11 Maart wordt in geheel Zwit serland een belangrijke volksstemming ge houden over de bondswet tot bescherming van de openbare orde. De communisten en de sociaal-democra ten hebben n.l. het vereischte aantal hand- teekeningen van 30.000 stemgerechtigde burgers bijeengekregen, waardoor een volksstemming over deze wet moet worden uitgeschreven. In het parlement werd de wet krachtig aanbevolen door alle partijen, doch bestre den door de communisten en socialisten. De nieuwe wet wordt aangediend als die nend ter bescherming van de democratie alsmede van de grondwettelijke, staatsbur- gerlijke en individueele rechten tegen elke dictatuur, zoowel van links als van rechts. De politieke strijd in Zwitserland dient niet uitgevochten te worden met geweld, en revolutie, maar met geestelijke wapens, langs den legalen weg van den wil der vol ksm eerderheid De nieuwe wet stelt strafbaar elke op wekking tot overtredingen tegen den staat of de openbare orde; verder elke opwek king tot ongehoorzaamheid tegen militai re bevelen en minachting voor het leger. Met straf wordt gedreigd tegen hen, die vergaderingen en optochten gewelddadig verstoren, en tegen hen, die een voorraad wapenen of munitie aanleggen, onderhou den of verdeelen. De wet bevat verder bepalingen om het land te beschermen tegen vreemde spion nen. Wie zonder toestemming op- Zwit- sersch gebied voor een vreemden staat werkzaam is of in het belang van buiten- landsche regeeringen of autoriteiten in Zwitserland een politieke berichtendienst uitoefent, wordt met gevangenisstraf be dreigd. Bovendien zullen vreemdelingen die zich hieraan schuldig maken, uit het land worden gezet. ITALIË TEGEN ONZEDELIJKHEID. Herderlijke brief van kardinaal delle Costa. Kardinaal Delle Costa, aartsbisschop van Florence, heeft (zoo seint Reuter van daai) een herderlijken brief uitgevaardigd, waar in hij spreekt over de immoraliteit, welke zelfs die landen vergiftigt, welke eens een schitterende traditie van chr. leven hadden. Als oorzaken van deze immoraliteit noemt hij: lo. Dagbladen; deze moesten niet gekocht of gelezen worden en moe ten onmiddellijk uit de handen van kinde- I ren worden genomen; 2o. Bioscopen; deze zijn een vreeswekkende bron van onzede lijkheid; 3o. De theaters; de zonden van de oudheid schijnen hier te zijn herboren. Zij zijn een school voor amoureuze intrigues en praten de misdaden goed; 4o. Het dan sen; dit is wel het grootste gevaar. Het episcopaat van Toscane heeft derhalve be sloten zijn zegen te onthouden aan huizen waar gedanst wordt; 5o. De onzedelijke mo de; deze overtreedt de goddelijke wet; 6o. De badplaatsen; de schaamtelooze kleeding en houding van de badgasten zijn een ern stige misdaad. Verder keert de kardinaal-aartsbisschoD zich tegen „lange verkeeringen" waarin de paren niet voldoende worden gechapero- neerd, en tegen de „te gemakkelijke en veelvuldige" echtscheidingen. SPANJE. PAUSELIJKE BREVE AAN DE SPAANSCHE KATHOLIEKEN? Het Madrileensche blad „Ahora" ver neemt uit Rome, dat Z. H. de Paus binnen enkele dagen aan de Spaansche Katholie ken een breve zou richten, waarin hun ver zocht zou worden zich op ondubbelzinnige wijze achter de republiek te scharen. SOCIALISTEN VERKLAREN DEN OORLOG. Tegen elk rechtsch bewind. Largo Caballero, de leider der socialisti sche party en secretaris van de machtige algemeene arbeidersunie, welke twee mil- lioèn leden omvat, zeide in een onderhoud met den correspondent van United Press, dat een burgeroorlog zou kunnen uitbre ken, als de rechterzijde aan het bewind komt; de arbeiders zouden dat niet dulden, aldus Caballero. Den dag, waarop Gil Ro bles de macht in handen krijgt, hetzy wet tig of onwettig, zullen de arbeiders de straat op gaan; zij zullen er zich niet mee verge noegen de rechtschen of fascisten te ver pletteren, maar zullen van de gelegenheid gebruik maken om te pogen zelf de macht in handen te krijgen. Dit zou echter niet de dictatuur van het proletariaat beteekenen. Ik denk echter niet, aldus ging de socialis tenleider verder, dat er spoedig iets derge lijks zou gebeuren, want de rechterzijde zaJ wel trachten den toestand in evenwicht te houden en geen verzet uit te lokken. Ik verwacht niet spoedig een beslissing. Het fascisme acht ik niet bijzonder gevaar lijk voor Spanje, zeide Caballero verder, omdat het geen invloed heeft op de massa en geen leiders heeft zooals Mussolini of Hitier. Aan de mogelijkheid van een terug keer der monarchie geloof ik niet, maar men bedenke dat ook zonder monarchie een absolutistisch regeeringsstelsel moge lijk is. De gebeurtenissen in Oostenrijk, aldus de socialistenleider, hebben ons er van overtuigd, dat de kapitalisten geen consi deratie met ons zullen gebruiken en daarom moeten wij zorgvuldig zijn voorbereid op alle mogelijkheden. Wij zijn er van over tuigd, dat een rechtsche regeering zou trachten ons buiten de wet te stellen en te vernietigen, evenals dat in Oostenrijk is geschied. Als door rechts een coup zou wor den ondernomen, zouden de socialisten zich mét alle beschikbare middelen verde digen. Caballero weigerde te zeggen of de so cialisten goed gewapend zijn, doch hij zeide veelbeteekenend: „We zullen alles gebrui ken wat we hebben. Als wij geroepen wer den een kabinet te vormen of de macht met geweld in handen namen, zouden de recht schen waarschijnlijk niets doen. De werk gevers zullen hun leven niet wagen, ter wijl de arbeiders niet zouden aarzelen zoo noodig hun leven te offeren". BUITENL. BERICHTEN. TREINRAMP BIJ MOSKOU. Negentien dooden, 44 zwaar gewonden. In de nabijheid van Moskou heeft dezer da%en, naar eerst thans bekend wordt, een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen uit de voorsteden van Mos kou, die een zeer groot aantal passagiers vervoerde, zijn op elkander gereden. Bij de botsing kwamen negentien perso nen om het leven, terwijl er 44 ernstig werden gewond. Als oorzaak van het ongeluk is „misda- dignalatige overtreding der bedrijfsvoor schriften" geconstateerd. In verband met het steeds toenemende aantal ongelukken op de verschillende spoorlijnen der sovjet-unie, dat, naar het in een officieele bekendmaking luidt, over het algemeen aan misdadige dronkenschap en ernstige overtreding der bedrijfsregle- menten te wijten is, heeft het openbaar ministerie last gegeven tot het instellen van een omvangrijk onderzoek. De afzonderlijke gevallen zullen in zoo genaamde monsterprocessen worden be handeld. ERNSTIG MIJNONGELUK IN BENTHEN. 11 mijnwerkers ingesloten. In den Karsten-Centrum-mijn te Beu- then is gisteravond even over 18 uur een ernstige instorting ontstaan, waarbij twee toegangswegen naar een afdeeling instort ten. 11 arbeiders werden van de buitenwe reld afgesloten. Er zijn onmiddellijk maat regelen genomen tot berging van de in- geslotenen. Door klopseinen staat men in contact met de ingeslotenen. Verdere bij zonderheden ontbreken nog. ONGELUK OP PAARDENRENBAAN. Tijdens een paarden-race te Smederevo in Servië, zijn twee paarden tegen elkaar gebotst en gedood. Het ongeluk geschiedde, toen tijdens de eind-race een der paarden zich plotseling omkeerde en in tegengestelde richting over de baan rende. Met groote kracht botste het tegen een ander paard. Beide dieren werden gedood. Een der jockeys brak een been, de an der bleef ongedeerd. JONGEN DOOR EEN HAAI AANGEVALLEN. De bewoners van de kust van Australië worden zoo nu en dan op wreede wijze herinnerd aan den hier op vele plaatsen nog voorkomenden, gevreesden menschen- etenden haai. Uit East Hills, ongeveer twintig mijl van Sydney aan de monding van de George- rivier, is bericht ontvangen, dat daar een jongen door een der leden van deze ge vreesde haaienfamilie was aangevallen. Een aantal kinderen speelde op de kade met een bal, welken zij in de rivier wier pen. Een jongen, Walter Mav Cutcheon, haalde den bal voor de kinderen terug. Het water, dat langs de kade stroom, is met het oog op de veiligheid afgebakend. De jongen begaf zich bij het achternazwem- men van den bal buiten de beveiligde zone, waar hem plotseling een kolossale, tien voet lange haai naderde. Mac Cut cheon, de haai ziende, schreeuwde om hulp doch voordat hij nog een slag had kunnen zwemmen, greep de haai hem bij de borst kast, schouder en bovenarm. De jongen werd als het ware uit het water getild en het opspattende water werd door een straal bloed gekleurd. Voordat de haai evenwel gelegenheid had zijn aanval te hernieuwen, sprong ze kere Frank Spruce te water, die van de staart van den haai nog een klap kreeg. Klaarblijkelijk is de haai echter toch van den sprong in het water geschrokken, want hij maakte dat hij weg kwam. De jeugdige Mc. Cutcheon werd aan den kant gebracht, waar hem een snelverband werd gelegd, waarna hij naar een der zie kenhuizen werd vervoerd. De door den haai toegebrachte wond moest met niet minder dan zestig steken genaaid worden. De jongen, die een verbazingwekkende vastberadenheid ten toon spreidde, eischte de belofte, dat men zijn zieke moeder niets van het ongeval zou mededeelen. HARDNEKKIGE STRIJD MET HET POOLIJS. Kamp der „Tsjeljoeskin"-bemanning verder afgedreven. Inzake de reddingspogingen voor de op het ijs geïsoleerde bemanning van de „Tsjeljcesjkin" wordt nader gemeld, dat de piloot Ljapidefski bij zijn landing op het ijs accumulatoren heeft achtergelaten voor den radio-zender in het kamp van profes sor Schmidt. De laatste drie dagen had deze zender, ten einde energie te sparen, slechts heel korte berichtjes gegeven over de positie en het weer. Ljapidefski heeft bovendien ook olie achtergelaten voor h«* in het kamp aanwezige vliegtuig. De laat ste 24 uur is het ijsveld, waarop zich het kamp bevindt, ongeveer drie kilometer naar het Noord-Westen afgedreven. Inmiddels gaat men door met den aan leg van een basis voor de vliegers, die zullen trachten de bemanning van de „Tsjeljoesjkin" te redden. Groote hoeveel heden materiaal zijn onderweg, waartoe ook gebruik wordt gemaakt van honden sleden. Het weer is onzeker. Bij een toe neming van den lagen druk boven Kams- jatka en het Frans-Jozef-Land kan gere kend worden op een slechtere weersge steldheid. Het stoomschip „Stalingrad", dat vliegtuigen en brandstof aan boord heeft, is op den tocht naar Kamsjatka op zeer dik ijs gestooten, zoodat het schip van rich ting moest veranderen. Ook de bekende vlieger Bolotof zal aan de reddingspogin gen voor de bemanning van de „Tsjel joesjkin" deelnemen. Onder de vrouwen en kinderen, die gisteren door Ljapidefski in veiligheid zijn gebracht, bevond zich het driejarig dochtertje van den leider van het Pool-station op het eiland Wrangel, als mede een kindje van zes maanden. MAUSOLEUM VOOR EDISON. Uit West-Orange (New-Jersey) wordt gemeld: De familie van wijlen Thomas Edison heeft haar goedkeuring gehecht aan een plan, om een Mausoleum voor den grooten uitvinder op te richten, bekroond met een marmeren obelisk van 150 meter hoogte. Het monument zal in totaal twee mil- lioen dollar kosten. Men verwacht, dat het gebouwd zal wor den door de Internationale Edison-stich- ting, op de Arend-Rots in West-Orange. Deze rots is een van de meest kenmerken de hoogten in het benedendal van de Hud- son-rivier. De obelisk zal bovenaan twee groote handen te dragen krijgen, die een reusach tige electrische gloeilamp vasthouden. Aan den voet zal een bronzen standbeeld van Edison worden geplaatst en achter het ge- denkteeken wordt een Edison-park aan gelegd. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Telefoon. Behoudens een gedeelte was de geheele telefoongeleiding van een bovengrondsche, omgezet in een onder- grondsche geleiding. Dat laatste, gedeelte, Overrijn en Sandtlaan, zal thans ook on- dergrondsche worden. NOORDWIJKERHOUT. Arbeidsbemiddeling. Bij het agent schap der Arbeidsbemiddeling alhier staan als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 300 landarbeiders, 5 opperlieden, 9 tim merlieden, 3 metselaars, 1 mandenmaker, 1 reiziger, 3 betonwerkers, 1 monteurs, 1 smid. 1 fabrieksarbeider, 1 schilder, 1 kap persbediende. Huisbroeitentoonstelling. In café Bra- ma had gisteravond de prijsuitreiking plaats van de deelnemers van de huis broeitentoonstelling. In de zaal waren aan wezig de tentoonstellingscommissie en de deelnemers. De' hoofdprijzen bestonden uit een plateel en een koperen bloempot. Met een toepasselijk woord had de uitrei king der prijzen plaats. Onder de deelne mers werden in den loop van den avond plantjes verloot. Het financieel resul'faat van de gehouden bloemententoonstelling is naar we vernamen, zeer bevredigend ge weest. Alle onkosten konden met de op brengst van de loterij en met de ontvan gen giften gedekt worden. Tot het vol gend jaar! Damclub. De R.-K. Damclub „Ons Genoegen", onderafdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond, alhier, speelde een wed strijd tegen „Ontspanning", uit Noord- wijk. Noordwijk won met 12 punten tegen Noordwijkerhout 8 punten. Vrijdag a.s. vindt te Noordijk de return match plaats. „Ons Genoegen" loofde voor deze wedstrijden een medaille uit. TER AAR. Laatste steunuitkeering. Dezer dagen is bij de Centrale Veiling de toezegging gekomen voor de derde en laatste steun uitkeering. De toeslag is voor peulen en doperwten belangrijk hooger dan de vo rige maal. Voor doppers bedraagt zij 1.60, peulen 1.10. Verder wordt er weer 1.toeslag gegeven op de snijboonen. De periode is dezelfde als van de 2e uitkee- ring. Naast deze 3 producten komen ook nog in aanmerking de andere artikelen, zooals sla, bloemkool, spinazie, tomaten, princesseboonen, witte pronkers, koolsoor ten, aardbeien, enz. Het toegezegde bedrag overschrijdt ruimschoots het bedrag van I de 2e uitkeering, wat ongeveer 28 duizend I gulden was. Voor de tuinders nog weer een 1 aardige tegemoetkoming.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6