WOENSDAG 7 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. J UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM K. J. M. V. Maandag hield de K. J. M. V. alhier een goed bezochte bijeenkomst in het Patronaat. De voorz., de heer W. Bleijs, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette allen hartelijk welkom, waarna hij het woord gaf aan den heer Engels, die dezen avond zijn 3e lezing zou houden en zou spreken over: „De taak van den R.K. middenstand en der K. J. M. V. in het bij zonder". Na eenige beschouwingen over het vele door de Katholieke Kerk tot stand ge bracht in de tijden der slavernij en van de lijfeigenschap, gaf spreker een duidelijk overzicht van de ontwikkeling van den economischen toestand over socialisme en communisme. In dezen tijd, waar alles sa menspant om verdeeldheid te zaaien, moet de drang naar eenheid, maar in het bij zonder naar de katholieke eenheid in vrede en recht steeds grooter worden. Wij staan, aldus spreker, aan den vooravond van een nieuwe wereldorde, waarvoor aller mede werking noodig is, ook van u, K. J. M. V.- ers. Spreker zette uiteen de misdadige partijdigheid der neutrale pers en de mooie, maar bedriegelijke voorspiegelingen van het fascisme en wees op den plicht van de, katholieke middenstand om zich in de R.K. Staatspartij te organiseeren. Het is echter allernoodzakelijkst, dat èn middenstand èn K. J. M. V. zich op alle gebied ontwikkelen om het goed van het kwaad te kunnen ohderscheiden; zij moe ten zich oefenen in die eigenschappen en deugden, die de strijd vragen zal en zich zoo op hun taak voorbereiden. Spreker had voor zijn schitterende en leerzame rede een dankbaar applaus en een hartelijk dankwoord in ontvangst te nemen. De voorz. deed eenige mededeelingen o.m. over den a.s. Stillen Omgang, waarna door enkele leden van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruik gemaakt; zij werden naar genoegen beantwoord. Met een hartelijk woord van dank en een opwekkend woord, sloot de voorz. hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze. Wit-Gele-Kruis. Het bestuur van het Wit-Gele-Kruis, afdeeling Leidschendam, verzoekt ons mede te deelen, dat het aan- vangsuur van het Consultatiebureau voor- loopig met ingang van Donderdag 8 Maart a.s. is verzet van 2 uur op 2.30 uur. De bezoekers (sters) gelieven er dus, om teleurstelling te voorkomen, rekening mede te houden, dat de leidster voortaan een half uur later begint. Aan den dood ontsnapt. Dinsdagmor gen om ongeveer 4.30 is de landarbeider L. van de Kniplaan te Stompwijk, waar schijnlijk door den dikken mist misleid, aan de Delftsche Kade bij de Sluis met zij-n rijwiel te water gereden. Op zijn hulpgeroep, wat door meerdere omwoners werd gehoord, doch waarop ve len geen acht sloegen, kwam eindelijk de heer D., wonende aan de Delftsche Kade ongekleed naar buiten en slaagde, er in den drenkeling te grijpen en boven water te houden, doch zag geen kans door den hoogen walkant hem op het droge te brengen. Nadat zijn vrouw hulp had gehaald bij het Sluispersoneel, werd mat vereende kracht drenkeling en rijwiel op het droge gebracht. STOMPWIJK. Kiesvereeniging. Wij herinneren er aan, dat Donderdagavond half acht de jaar vergadering van de Kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht" wordt gehouden, waar als spreker zal optreden de heer Max v. Poll met het onderwerp Fascisme. Het be stuur verwacht een groote opkomst, ook van dames. Een aansporing is hier zeker niet misplaatst, te meer daar men op deze vergadering eens kan hooren, wat het is: Fascisme, wat voor velen onbekend is. Te vens is men in de gelegenheid iets te win nen daar punt 8 van de agenda aangeeft een verloting, waaraan alle leden kunnen meedoen. Degenen die zich nog dien avond opgeven als lid, kunnen ook meedoen. Dus morgen, Donderdagavond, allen naar „Het Blessepaard". Men zorge op tijd te zijn. SASSENHEIM Contraprestatie werkloozen. Zooals we reeds eerder meldden, zal door de werk loozen werk verricht worden voor de ont vangen steun, gelijk in de laatst gehouden gemeenteraadszitting is vastgesteld. Van zelfsprekend worden de werkloozen bij groepen ingedeeld. Op Maandag 12 Maart zal een begin gemaakt worden. NOOTDORP Volontair ter Secretarie. Door B. en W. is ter secretarie als volontair toegelaten de heer A. Woltman Elpers. Brand ontdekt. Dezer dagen, terwijl de nachtwaker, de heer L. Groenewegen, in de nachtelijke uren, met zijn waakwerk be zig was, ontdekte deze een begin van brand bij den heer Abr. H. Post. De brand ontstond in een bij het huis gelegen schuur. Toen de deur van de bran dende schuur werd geopend, sloegen groo te vlammen door de schuur. De heer G. wist de vlammen weldra te blusschen, en op deze wijze uitbreiding van den brand te voorkomen. Men zie hieruit, dat het aansluiten bij een nachtveiligheidsdienst, ook nog andere voordeelen met zich brengt. Werkloozen. Het aantal werkloozen, wat op het bureau der arbeidsbemiddeling staat ingeschreven is van de laatste opga ve: 56, gedaald op 35, waarvan 14 steun trekkers. Ingeschrevenen bij de arbeidsbe middeling worden er nogmaals op gewezen dat zij verplicht zijn, zoolang ze geen werk hebben, het in hun bezit zijnde bewijs van inschrijving elke 14 dagen te laten aftee- kenen en wanneer zij werk krijgen dit be wijs in te leven. WOUBRUGGE. Werkloosheid. Op den laatsten der vorige maand stonden bij het orgaan der arbeidsbemiddeling ingeschreven: 33 land arbeiders, 23 fabrieksarb., 4 timmerlieden, 2 metselaars, 1 schilder, 2 schippers, 6 los se arbeiders. Ingekomen: A. C. van Veen van Leiden. C. T. Schellingerhout van Al phen aan den Rijn. Vertrokken: P. C. v. d. Ing en gez. naar Zekveld. J. C. Grandia naar Zeg- waart. W. Ketsema naar Idaarderadeel. A. M. Zwetsloot naar Voorschoten. G. v. d. Nagel naar Alphen aan den Rijn. Geboren: Apolonia Sophia d. v. J. J. v. d. Geest en P. M. Bisschop. Christanus Johannes Wilhelmus z. v. C. C. Hoogeveen en M. Kneppers. Johannes Bavo Petrus z. v. P. Borst en E. J. Slobbe. Sophia Engelina d. v. D. C. Oprei en L. de Zeeuw. UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN Autobotsing. Dinsdagavond heeft op den Rijksstraatweg nabij de Krom onder Nieuwerbrug tusschen Woerden en Bo degraven een ernstige aanrijding plaats gehad. Bij het passeeren van een anderen auto kwam een vrachtwagen in botsing met een uit de tegenovergestelde richting ko menden personenauto. De personenauto werd letterlijk^ in stukken gescheurd. De bestuurder, V., yan hier, werd zwaar ge wond aan lichaam en handen, terwijl het slachtoffer tevens een hersenschudding heeft opgeloopen. Hij werd naar het zie kenhuis alhier overgebracht, waar V. ter verpleging is opgenomen. Ook de vrachtauto werd zwaar bescha digd. Een onderzoek wordt ingesteld. STADSNIEUWS PROF. DR. G. G. KLOEKE. Zooals gisteren reeds gemeld is dr. G. G. Kloeke uit Hamburg benoemd tot ge woon hoogleeraar in de Nederlandsche taalkunde aan de rijksuniversiteit alhier, als opvolger van prof. dr. J. H. Kern. De nieuwe hoogleeraar werd in 1887 te Schagen geboren. Hij studeerde te Am sterdam, Groningen en Leipzig in de ger- maansche letteren. Van 1911 tot 1914 was hij als lector werkzaam aan de universi teit te Hamburg, waar hij zich reeds spe cialiseerde op het nederduitsch dialect onderzoek. In 1914 verwierf hij te Leipzig den doctorstitel met een proefschrift: Der Vokalismus der Mundart von Finken war der bei Hamburg. De wereldoorlog bracht dr. Kloeke, als zoovele anderen, terug in Nederland, waar hij de acten M.O. Duitsch had behaald en achtereenvolgens leeraar werd te Winschoten, Alkmaar en Leiden. In deze Leidsche jaren verwisselde hij ge durende een cursus van plaats met prof. Th. Frings, evenals hij specialist voor ne- derduitsche dialecten en hoogleeraar te Bonn voor Nederland, met het gevolg dus dat de Leidsche gymnasiasten Duitsch leerden van den Bonn'schen professor voor Nederlandsch, terwijl dr. Kloeke aan de universiteit te Bonn het Nederlandsch do ceerde. Sedert 1925 was dr. Kloeke weder om te Hamburg in functie als lector en privaat-docent met een leidende positie in het Germanische Seminar der universiteit. Intusschen werd hij een van de stuwende krachten bij de organisatie van het Neder landsche dialectonderzoek, waarbij hij sa menwerking zocht met de onderzoekers der Zuid-Nederlandsche dialecten. Over zijn werken en studies schrijft de „N. R. Crt." het volgende: Tal van studies en opwekkingen op dit terrein verschenen van zijn hand in de vaktijdschriften, Theutonista, Neophiolo- gus, Leuvensche Bijdragen, Nieuwe Taal gids, Tijdschr. v. Ned. taal- en letterk., enz. Tezamen met prof. dr. L. Grootaers uit Leuven begon hij in 1926 een Noord en Zuid-Nederlandsche Dialectenbiblio- thee uit te geven. Als eerste deel, door de beide redacteuren bewerkt, verscheen in dat jaar: Handleiding bij het Noord- en Zuid-Nederl. Dialectonderzoek ('s-Gra- venhage, Nijhoff, 1926). Reeds in het vol gende jaar volgde als 2e deel dezer reeks Kloeke's groote werk: De Hollandsche ex pansie in de 16e en 17e eeuw en haar weer spiegeling in de hedendaagsche Nederland sche dialecten ('s-Grav., Nijhoff, 1927). Dit boek, aangediend als „proeve eener historisch-dialect-geographische synthese" ontketende een heele literatuur van vak studie in de tijdschriften, waarin gedeel telijk Kloeke's stellingen wel aangevuld of bestreden werden, maar die toch vooral aantoonde op een hoe vruchtdragende wijze hij de oriëntatie van de Nederland sche dialectstudie had bevorderd. De diph- thongeeringen (de ui-klank), de verklein woorden (-tje) en de aanspreekvormen (je, jij) zijn vooral de onderwerpen van deze discussie. Ook op een geheel ander terrein heeft dr. Kloeke eens het debat heropend, toen hij in Tijdsch. v. Ned. taai en letter, dl. 38 opnieuw onderzocht wat het aandeel der dichters Willem en Aer- nout kan zijn geweest in de samenstelling van het middelnederlandsche epos Van den vos Reynaerde. -Wij herinneren hier nog aan dr. Kloeke's medewerking bij het opnemen van de sprekende film over Bun schoten en Spakenburg voor het Alg. Ned. Verbond. Handelsregister K. v. K. W ij z i g in g 1798. F. Jonkergouw, Al phen aan den Rijn, Bruggestraat 7, horlo gemaker. De zaak is verplaatst naar Am sterdam, W. de Withstraat 72. GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE Dinsdag j.l. kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Tegenwoordig waren alle leden. De burgemeester, voorzitter, opent de vergadering met gebed. Na opening worden de notulen der vori ge vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Nadat mededeeling wordt gedaan van enkele ingekomen stukken deelt de voor zitter mede, dat is ingekomen een verzoek van de christelijke school in deze gemeen te om de noodige gelden te ontvangen voor aankoop van nieuwe banken, 't Voorstel van B. en W., om in plaats van verstrek king van gelden voor aanschaffing van nieuwe banken, gelden beschikbaar te stel len voor herstelling van de aanwezige banken, wordt z.h.s. aangenomen. In verband met de in werking getreden wet op de couponbelasting wordt z.h.s. be sloten de te betalen belasting te verhalen op de rechthebbenden van coupons. Waar het in 1933 aangevangen werkob- ject beëindigd is, stellen B. en W. voor een geldleening aan te gaan tegen 41/2 pet. a pari bij de N.V. Mij. voor gemeentencre- diet te Amsterdam, met een aflossingster mijn van 20 jaren. Aldus wordt besloten. Waar door het Rijk aan de N.V. Ther- mochemische fabrieken te Amsterdam geen subsidie is verleend, wordt door B. en W. voorgesteld zich aan te sluiten bij de Ge- kro te Overschie en in verband hiermede tot 1 Juni 1936 een contract af te sluiten bij die N.V. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tuingrond voor werkloozen. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om de verordening op de heffing van begrafenisrechten te wijzigen in dien zin, dat voor een le klasse huurgraf voor den tijd van 12 jaar een recht verschuldigd zal zijn van 60.Evenals vorige jaren wordt ook nu besloten den grond, liggende nabij „Nieuw Leven" aan werkloozen gra tis ter bewerking uit te geven als tuin grond. Voor de werkloozen in den Zuid hoek zal in den z.g. Piaspolder een stuk grond gehuurd worden en niet meer, zoo als voorheen, in Roelofarendsveen. Tot gemeentelijk commissaris in het be stuur van de woningbouwvereniging „Nieuw Leven" wordt benoemd de heer P. F. Noordam, die evenwel deze benoeming niet wenscht aan te nemen. In diens plaats wordt gekozen de heer G. Anker, die ver klaart de benoeming aan te nemen. Op voorstel van B. en W. worden als lid van de Commissie van Toezicht op het la ger onderwijs herkozen de aftredende le den P. Zijderveld en L. Donker. Waar op 19 Maart a.s. de leden der com missie tot wering van schoolverzuim en bloc aftreden, stellen B. en W. voor om de aftredenden opnieuw te benoemen, met welk voorstel de Raad accoord gaat. Goedgevonden wordt met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten een reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan. Het voorstel tot wijziging der begrootin gen van den dienst 1933 en 1934 wordt z. h. s. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om aan C. P. van Zaal gedeeltelijk restitutie te ver- leenen van den tuingrond achter de wo ning van den heer Bauman, zulks tot een bedrag van 10.wordt goedgekeurd. Op grond van artikel 103 der L.O.-wet 1920 wordt aan de bijzondere schoolbestu ren een voorschot verleend op de vergoe ding over 1934. Het door L. van Vliet ingediend verzoek om afkoop van de door hem te betalen kabelhuur wordt ingewilligd. Het bedrag Voor dezen afkoop wordt bepaald op 25, zulks overeenkomstig het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. om de café houders in deze gemeente tegemoet te ko men in de hooge kosten, voortvloeiende uit verschillende belastingen, wordt door den Raad verworpen. Bij de rondvraag informeert de heer Noordam naar de regeling van den kinder toeslag voor gemeente-ambtenaren. De voorzitter deelt mede, wie voor dezen toe slag in aanmerking komen. De heer van Ruiten wil de wenschelijk- heid overwogen zien van verstrekking van steun in natura. De voorzitter deelt mede, dat deze vorm van steunverleening een onderwerp yan bespreking heeft uitge maakt in de vergadering van B. en W. Naast wenschelijkheid brengt dit echter ook vele moeilijkheden met zich. De heer Tondu vraagt waar de te stich ten noodslachtplaats zal komen. Spreker meent, dat de aanwijzing er van door den Raad moet geschieden. De voorzitter antwoordt, dat de Raad een crediet heeft toegestaan cn over een bepaalde plaats niet. gesproken is. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaat-examen wis- en natuurkunde, letter A, de heer P. A. Coenen, Den Haag, Idem letter F., Mej. M. E. Marczak, Den Haag; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak sterrekunde, de heer W. Ch. Martin, Den Haag; Candidaats examen geschiedenis, mej. M. A. Verschuur, Nijmegen; Candidaats examen Wis- en Natuurkun de, lettter E, de heer B. F. Saris, Rotterdam en Doctoraal examen rechten, de heer J. W. R. Laceulle, Den Haag. SPORT WIELRENNEN EEN RONDE DOOR NEDERLAND? Naar aanleiding van het artikel onder bo venstaand opschrift in de „Telegraaf" (men zie in de Sportrubriek 3de blad) deelt de voorzitter der N.W.U. het volgende mede: Hem is bij geruchte bekend, dat bij eenige personen het voornemen bestaat, om zoo mogelijk een ronde door Nederland te or ganiseeren. De N.W.U. heeft echter dien aangaande nog geen enkele mededeeling ontvangen. Ter audiëntie bij den Minister van Waterstaat is Z.E. er op gewezen, dat in verschillende landen, waar het wegdek niet breeder en het verkeer tiiet minder druk is dan in Nederland, toestemming ge geven wordt voor het houden van wegwed strijden; dat er ook hier te lande groote belangstelling bestaat voor wegwedstrijden en dat de N.W.U. in het belang der wieler sport gaarne vergunning zou bekomen tot het doen houden van enkele wegwedstrij den. De minister zeide, alvorens zijn stand punt in deze te kunnen bepalen, concrete voorstellen te moeten ontvangen. Daartoe zal aan de Sportcommissie der N.W.U. opdracht gegeven worden een des betreffend rapport aan het Hoofdbestuur te brengen. BOKSEN DE WEDSTRIJD CARNERA-LOUGHRAN. Een verlies van 15.000 dollar. De wedstrijd CameraLoughran leverde een verlies op van 15.000 dollar. Ontvangen werden 44.587 dollar, waarvan na aftrek der belastingen 39.361 dollar overbleef. Hiervan kregen Carnera 16.000 dollar en Loughran 4000 dollar. De totale onkosten bedroegen echter 60.000 dollar. LAATSTE BERICHTEN MINISTER COLIJN VOOR DE RADIO. A.s. Zaterdagmiddag. Verzocht wordt, nogmaals de aandacht te vestigen op de radiorede, die minister Colijn Zaterdagmiddag ter gelegenheid van den jaardag der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Rotterdam zal houden over Koloniale vraagstukken, welke rede voering zal worden gehouden van 13.45 tot 14.15 en door den K.R.O. zal worden uit gezonden. Deze rede zal ook door de Phohi wor den uitgezonden naar Oost-Indië en over één van de Rijkszenders naar West-Indië. MOLESTATIE BIJ STAKING Hedenmorgen werd een aantal werk willigen bij de Gomarus-Sigarenfabriek te Eindhoven door een groep stakers het bin nentreden der fabriek verhinderd. Door de stakers H. D. en M. v. d. H. werd de chef der pakkerij en een jonge werkwillige mis handeld en werden de overige werkwilli gen bedreigd. Van een en ander is bij de politie aan gifte gedaan, die proces-verbaal tegen de molestanten opmaakte. De politie-controle bij het in- en uitgaan der fabriek zal worden versterkt. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De Politierechter heeft den boekbinder J. B. K. te Leiden ter zake van weder- spannigheid gepleegd in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon aldaar, veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf. Het Hof bevestigde dit vonnis. De Haagsche politierechter had den commies der Rijksbelastingen W. v. d. H. uit Voorhout, ter zake van het weder rechtelijk betreden van een woning aan de Teylingerlaan, aldaar tegen den wil van de bewoonster veroordeeld tot f 10 subs. 10 dagen. De politierechter was bij dit vonnis uitgegaan van de meen ing, dat hier door verdachte het huisrecht op ernstige wijze was geschonden. Tegen dit vonnis is door v. d. H. hooger beroep aangeteekend. Het Hof heeft den verdachte vrijgesproken. TELEGRAMMEN OVERSTROOMINGSGEVAAR IN AMERIKA. NEW YORK, 7 Maart (V.D.). De sneeuw stormen van den laatsten tijd en de thans ingetreden dooi hebben ook in de weste lijke staten groote overstroomingen ver oorzaakt. Vele akkers, spoorwegen, steden en verkeerswegen staan onder water. In Connecticut zijn reeds drie kinderen ver dronken. Op verschillende plaatsen laat men het ijs met dynamiet springen om te voorkomen dat het water wordt opgestuwd. In den staat New York worden verschei dene dorpen door overstrooming bedreigd. De Hudson stijgt. In de stad Troy moesten verscheidene inboedels uit de lager gelegen stadswijken naar hoogere gedeelten worden overgebracht. In het eenige kilometers ten noorden van Tro gelegen Waterford heb ben verscheidene gezinnen hun woningen ontruimd. Men vreest, dat de ijsbarrière bij Binghamton doorbreekt. In Pennsyvanie stijgt de Alleghany-ri- vier gevaarlijk en heeft reeds verscheidene bruggen en huizen vernield. Te Charlestown in West-Virginia staan de kelders en opslagruimten van het ge- heele zaken-kwartier onder water. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Luxor: Volwassenen. Roxy: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. DRIE EN ZESTIG ARBEIDERS BIJ BRAND OMGEKOMEN PEKING, 7 Maart (V.D.) Uit Kirin wordt gemeld, dat in een barak, waarin ruim 200 arbeiders waren ondergebracht, plotseling brand uitbrak. Volgens tot nog toe ontvangen berichten zijn reeds bó v^.- koolde lijken gevonden. Men vermoedt, dat de brand door kwaadwilligen is gesticht. VLIEGTUIG IN SNEEUWSTORM NEERGESTORT. NEW YORK, 7 Maart (V.D.). Uit Peters burg in den Ameriikaanschen Staat Illi nois wordt gemeld, dat gisteravond nabij de stad een vliegtuig in den sneeuwstorm is neergestort. Vier personen werden ge dood. Onder hen bevond zich de luchtvaart medewerker van de „Chicago Tribune". KATTOWITZ, 7 Maart (V.D.) Gister middag stortte op de Giesche-mijn bij Ja- now plotseling een mijngang in, waardoor vier mijnwerkers werden bedolven. Na ver scheidene uren slaagde men erin, hen te bevrijden. Zij waren alle 4 zwaar gewond en de toestand van twee hunner is hope loos. Men vermoedt, dat deze instorting de zelfde oorzaak heeft, als het ongeval op de Karsten-Centrum mijn op Duitsche ge bied bij Beuthen, n.l. een tectonische aard beving. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 7 Maart. Vee. Ter vee markt was de aanvoer heden: 3 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. 196 vette kalveren: le kwal. 7480, 2e kwal. 6674 en 3e kwal. 5864 cent per kg. le vend gewicht; 62 nuchtere kalveren f 48 per stuk, vleeschvarkens, wegende van 90 100 kg. 4344 cent, zware 4445 cent en vette 4344 cent per kg. slachtgewicht; Overzicht: Vette kalveren, weinig aanvoer handel vlug met zeer hooge prijzen. Var kens voor Woensdag flinke aanvoer, kalme handel, (willig voor zware varkens), prij zen gelijk Maandag. VEUR, 6 Maart. Eierenveiling. Aange voerd 38121 stuks. Prijzen: 37790 kippen eieren f 2.203.15, 312 eendeneieren f 2.70 3.00, 19 ganzeneieren f 69 per 100 stuks, 114 kippen f 0.301.50, 10 eenden 6075 cent, 76 konijnen f 0.303.50, 17 duiven 1015 cent. VOORSCHOTEN, 7 Maart Vrije veiling.. Prijzen: kippeneieren f 3.103.40, etenden- eieren f 3.003.10 pgr 100 stuks, kippen 45 80 cent, konijnen f 0.251.50 en duiven 1520 cent per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 6 Maart. Groen- tenveiling. Per 100 stuks: roodekool f 7.90 8.60, gelekool f 5.808.90; per 100 kg.: uien f 2.102.20, peen f 4.505.75, sprui ten f 14—15. STOMPWIJK, 7 Maart. Eierenveiling. Aangevoerd 6536 stuks. Prijzen: hennen- eieren f 2.40, kippeneieren f 2.453.20, etendeneieren f 2.252.60, ganzeneieren f 8 10 per stuk. WOERDEN, 7 Maart. Kaas. Aanvoer 45 partijen, le kwal. met rijksmerk f 2325, 2e kwal. idem f 2022, Handel traag. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 58 94 Londen 7.5"4ll/1Q New York 1.48% Parijs 9 78 Brussel 34 61 Zwitserland 48 05 Milaan 12 77>/o Madrid 20 20 Oslo 37 871/2 Kopenhagen 33 75 Stockholm 38.871/2 Weenen Praag 617]/o Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. van gisteren. De radio-rede van Roosevelt heeft wei nig nieuws gebracht; alleen is komen vast te staan, dat de N. R. A. actie met kracht zal worden voortgezet en dat de werktijden opnieuw zullen worden verminderd met gelijktijdige verhooging der uurloonen. De beurzen in de Ver. Staten liepen in ver band hiermede dan ook over de geheele linie terug. De Amsterdamsche beurs open de daardoor lager, doch spoedig trad een herstel in, en hier en daar was de tendenz zelfs vast. In de eerste plaats gold dit voor Rubbers, van welke Amsterdamsche Rub bers een kleine 2 pet. verbeterden. Ook de minder courante soorten waren hooger ge noteerd. Deze koersverheffing is grooten- deels het gevolg van speculatieve vraag, daar aangaande de rubber-restrictiebespre kingen geen nieuwe berichten zijn versche nen. Van de Industriëlen herstelde Philips zich na lager opening. Aku's waren goed prijshoudend evenals Unilevers. Tabakken waren verdeeld, terwijl Suikers na iets la ger inzet tenslotte weer het vorig koers- peil bereikten. Oliewaarden hadden een enge markt, doch de stemming was niet ongunstig. Kon. Olies liepen onder beurs- tijd wat op. Redjangs openden lager, doch konden tenslotte het vorig niveau weer be reiken. Amerikanen waren weinig veran derd. De Nederl. Obligatiemarkt was prijs houdend, terwijl Duitsche leeningen een fractie aantrokken.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3