UIT DE OMGEVING DINSDAG 6 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN TER AAR ALKEIMADE Vleeschkeuring. In den loop van de maand Februari werden ter secretarie de volgende slachtingen aangegeven: bedrijfs- slachtingen: 11 runderen, 27 varkens, 1 geit en 1 nuchterkalf. Huisslachtingen: 6 var kens. Noodslachting: 3 schapen, 1 koe en 8 nuchtere kalveren. Ingevoerd werd 39 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen 210 gulden. Gevestigd: J. Mastenmaker van Enk huizen C. H. B. Dionisius van Culem- berg D. M. G. van der Ploeg van Zoe- terwoude W. de Mooij van Leiden H. Oerlemans en echtgenoote van Haarlem mermeer J. van Egmond van Sassenheim J. A. van der Meer van Warmond A. Verhorik van Hazerswoude K. J. Berk- hemer van Heemstede. Vertrokken: D. C. H. van Hattum en echtgenoote naar den Haag J. Th. van den Haak naar Groenlo E. B. van der Paardt naar Den Haag J. M. Bosman naar Ter Aar J. C. Roeloffs naar Barn»- veld C. R. Hillebrand naar Voorburg B. S. Strijk naar Leiden J. M. van der Zwet naar Wassenaar P. C. van der Meer naar Zevenaar M. M. van Berkel naar Bennebroek A. C. C. de Vette naar Wassenaar G. Klomp naar Voorschoten. LISSE. Stille Omgang. Gisteravond hield onze afdeeling van het Genootschap van den Stillen Omgang hare 10e jaarvergadering onder presidium van den heer W. Spren- gers. De opkomst liet niets te wenschen over. Dit vond misschien ook mede haar oorzaak in 't feit, dat onze oud-Kapelaan J. P. van Zon, thans Kapelaan te Rotter dam, een opwekkend woord zou spreken Met hem waren ook mede aanwezig de Zeereerw. heer Pastoor H. J. Thomann en de Weleerw. Pater Koppendrayer uit huize „Pius". Met den christelijken groet opende de voorzitter de vergadering en heette al len, inzonderheid de aanwezigen geestelijk heid, van harte welkom. Hij wees er op, dat de tijd bijna weer is aangebroken, dat dui zenden mannen en jongelingen weer optrek ken naar de stad Amsterdam om het groote Mirakel, wat door eenmaal is geschied :n vrome overweging te gaan herdenken. Het deed spreker goed, dat zoo velen ter ver gadering waren opgekomen. Uit het finan- tieel verslag bleek, dat was ontvangen ƒ439.18 en uitgegeven ƒ241.59, alzoo een saldo van 149.59. De rekening was door een commissie nagezien en in orde bevon den. Hierna was 't woord aan Kapelaan v. Zon. Spr. ging in 't kort na het wonder, hetgeen destijds in Amsterdam is geschied en het ontstaan na de „Hervorming" van den Stillen Omgang. Onze vereeniging je gens de H. Eucharistie moet niet enkel be staan in den jaarlijksche Stillen Omgang, doch deze moet ook uitstralen in ons dage lij ksch leven in onze eigen parochiekerk. Laten wij maken dat ons leven door de H. Eucharistie wordt een nieuw leven. Het moet niet enkel zijn een gewoonte doch een voelen dat Christus de Middelaar is tusschen God en ons! Spr. zette tenslotte in 't kort uiteen wat de Katholieken van Nederland reeds hebben bereikt door hun eenheid. De voorzitter dankte den gewijden spre ker. De bestuursverkiezing had tot uitslag, de de aftredende heeren W. Sprenger, F. v. d. Vlugt, J. Damen en N. P. van Reek bij enkele candidaatstelling werden herkozen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de Stille Omgang dit jaar zal gehouden wor den in den nacht van 17 op 18 Maart. Op Zaterdag 17 Maart wordt er te kwart voor 12 in de kerk van de H. Agatha een kort Lof gehouden. Daarna gaan we naar hei station, waar te 1.12 de trein vertrekt en te I.37 uur te Amsterdam aankomt. Te 2 uui vertrekt men van het Spui. De H. Mis is te half 4 in de H. Hartkerk in de Vondel straat. De trein vertrekt weer uit Amster dam te 6.25 uur. De spoorkaartjes kosten dit jaar 92 cent. Ze kunnen worden gehaald op Zaterdag 10 en Vrijdag 16 Maart in het Bondsgebouw en in den Engel op Woens dag 14 Maart van 8.45 tot 9.45 uur. Kape laan Tabink reist met ons mede en zal voor ons de H. Mis opdragen. Werkelooze leder welke hun contributie betaald hebben en bezwaar hebben tegen de kosten, kunnen een gratis spoorkaartje bekomen. De voor zitter hoopte, dat daar geen misbruik van gemaakt zal worden. In de H. Hartkerk zal een collecte worden gehouden tot dekking der kosten. Ter gelegenheid van ons tweede lustrum zal op 2e Paaschdag de Hoogmis worden opgedragen tot intentie der leven den en overledene leden; ook in de kerk van de H. Engelbewaarders en de Kaag- kerk zal op 2e Paaschdag de Hoogmis wor den opgedragen. Het bestuur wenschte, dat alle leden in de Mis van kwart voor 8 uur ter H. Tafel zouden naderen. De voorzitter deelde nog mede. dat de Directie van de N. Z. H. Tram de processie naar Amster dam wil vervoeren voor 90 cent. Het be stuur kreeg machtiging een volgend jaar te handelen zooals haar goeddunkt. Bij de rondvraag dankte de heer v. d. Eerden het bestuur voor het vrije spoor kaartje voor de werkelooze leden, doch hij gaf het bestuur in overweging hier ook een kop koffie en broodje bij te offreeren en ook dit laatste aan de vaders van groote gezinnen te verstrekken, welk voorstel aan de vergadering een krachtig applaus uit lokte. Besloten werd aan die vaders 50 cent te geven voor koffie en brood. Na nog en kele zaken van internen aard werd de ver gadering met den christelijken groet geslo ten. NOORD WIJKERHOUT Bond van Zuid-Hollandsche Kleinkwee- kers. In café Gouwenberg vergaderde de bond van Z.-H. Kleinkweekers, afd. Noord wij kerhout, Maandagavond om half 8. De voorzitter opende de vergadering en heette alle aanwezigen een hartelijk wel kom. Hierna werden de notulen door den secretaris gelezen en onveranderd vastge steld. Alvorens punt 3 „Mededeelingen" aan de orde te stellen, verzocht de voorz. bij punt 4 van de agenda, de afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Lisse zijn verslag hieromtrent uit te brengen. Dit verslag werd uitgebracht door den heer P. Ruigrok. De voorz. dankte hem namens de vergadering voor zijn keurig verslag. Hierna kwam het punt mededeelingen aan de orde. De voorz. zeide, dat in het bestuur ge sproken is om in de afdeeling Noordwijker- hout iets tot stand te brengen, waar alle leden mee gebaat kunnen zijn, n.l. een soort „hulp in nood". In het najaar, ver volgde spreker, was één onzer leden ziek en in zijn bedrijf moesten met spoed de werkzaamheden gebeuren. Deze man was niet in staat een werkkracht te betalen. Eenige leden van den bond hebben toen de handen ineen geslagen en de werkzaamhe den geheel gratis verricht. De bedoeling is nu de leden af te vragen, of zij in het ver volg bij voorkomende gevallen, n.l. bij ziekte of ongeval, genegen zijn bij te springen en de noodzakelijke werkzaamhe den voor het zieke lid te verrichten. De leden moeten dan hiervoor teekenen en de hulp wordt dan verplichtend. De voor zitter las een ontwerp reglement voor, waarin de' voornaamste verplichtingen uit eengezet zijn. Enkele bezwaren werden door een paar leden naar vorengebracht, doch deze wer den allen ondervangen. De heer Granneman stelde voor ook wan neer een lid kwam te overlijden dan de weduwe een heel seizoen te blijven hel pen. De vergadering stemde daar direct mee in. De voorz. deelde mede, dat dezer dagen wel hier en daar met de meting zal begon nen worden van de geplante bollen. Niet enkel de beplante oppervlakte zal gemeten worden, maar ook zal rekening gehouden worden met een voet buiten de oppervlak te, welke beplant is, gerekend per bed, aan weerskanten. Dit is eigenlijk een be voorrechting van de groote kweakerijen, die meestal groote bedden hebben. Spr. deelde vervolgens mede, dat dege nen die hun teeltbewijzen niet vol geplant hebben, dit altijd kunnen doen, daar het geldig blijft voor de oppervlakte welke er op vermeld staat. Het teeltbewijs is en blijft persoonlijk. Bij faillissement b.v. kan alles wel verkocht worden van het be drijf, maar het teeltbewijs niet. Medege deeld werd vervolgens, dat er een schrijven is verzonden naar de federatie van veilin gen, om van de nota's geen 2 af te trek ken voor het krantje van de H. B. G. wan neer degene die geveil heeft geen lid van H. B. G. is. De vereeniging ,De Narcis" heeft sinds 1933 geen 2 cent meer geheven voor het z.g. „2 Cent per Roe-fonds", al leen behoeft het keuringsgeld maar betaald te worden, natuurlijk als men geen lid van de vereeniging is. De voorz. deelde daarna mede, dat er voorloopig geen fusie zal ko men met H.B.G. en den Bond van Klein kweekers, daar het hoofdbestuur bang is, dat de belangen der leden niet meer goed behartigd zullen kunnen worden. Het bestuur van de afdeeling ÏToordwij- kerhout heeft besproken om stappen i«. doen bij het hoofdbestuur, om vergoeding bij de regeering trachten te krijgen voor de bollen (narcissen) die ingekrompen zijn. De voorz. wees er de leden vervolgens op in alle gevallen bij verkoop van bollen, zich te houden aan de vastgestelde mini- mum-prijzen. Hierna was gelegenheid om de overge bleven strooken van de kaarten van de dis tributie van vleesch in blik, in te leveren bij het bestuur. Zij, die deze strooken heb ben ingeleverd kunnen Woensdag 7 Maart van 11.3012.30 uur nieuwe kaarten halen op het raadhuis, beneden zij-ingang in het verkiezingslokaal. Hierna gaven alle leden op twee na zich op voor de onderlinge hulp bij ziekte. De oproep die eventueel, voor hulp gedaan zal worden geldt persoonlijk, althans een vol ledige kracht zal de hulp moeten verlee- nen. Daar verder niets meer aan de orde was sloot de voorz. onder dank voor de opkomst de vergadering. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden; voorzitter de burgemeester. Van de Katwijksche Ver. tot bestrijding der Tubelculose was ingekomen een ver zoek om toekenning van 120 subsidie. Een schrijven van de woningbouwver. Spi noza, betreffende straataanleg en uitbrei dingsplan. Deze stukken werden voorgele zen en toegelicht. Het voorstel van B. en W. tot verdere korting van de salarissen en loon en der ge meente-ambtenaren en werklieden (bij de bestaande korting van 7% nog 3%) lokte veel discussie uit. De heer R. v. Delft vroeg of dit kortings- voorstel uitgaat van het geheeie college. Antwoord: alleen van de wethouders. De heer van Duin vroeg of B. en W. wel alle bezuinigingsobjecten hebben nagegaan. Hij wees dan op mogelijke concentratie van de twee hervormde scholen. Hebben B. en W. te dien opzichte overleg gepleegd met het schoolbestuur. De voorzitter zeide, dat inzake concen tratie van bijzondere scholen noch B. en W., noch de Raad iets kunnen doen. Dit is de taak van het schoolbestuur. Wethouder Sohoneveld wees er op, dat alle bezuinigingsobjecten nauwkeurig zijn bezien. Nadat de voorzitter zich tegen verdere korting had verklaard, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren K. v. Delft Dzn. en Van Duin. Het daarop volgend voorstel van B. en W. tot het verleenen van steun aan kleine zelfstandigen werd breedvoerig besproken. De gemeente moet voor 10% risico op ziah nemen. Gedacht werd oorspronkelijk een bedrag van 500.000 aan te vragen. De heer Kralt achtte f 100.000 noodzakelijk. Dr. Jonker vroeg hoeveel kleine kweekers er zijn. Antwoord: thans 73. Verder infor meerde hij naar de te stellen voorwaarden en welke gevolgen de crediet-verleening voor de gemeente zal hebben. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Op het adres van een aantal werkloozen om kleederverstrakking en schoeisel aan schoolkinderen stelden B. en W. voor af wijzend te beschikken. Met de stem van den heer Van Duin tegen werd het afwij zend praeadvies aangenomen. Hierna sluiting. Boerenleenbank. De Coöp. Boeren leenbank hield in „Flora" haar jaarverga dering. Na opening door den voorzitter, den heer T. Kralt, las de secretaris, de heer G. van Delft, notulen en jaarverslag. Hier uit stippen we aan, dat het ledental klom van 372 op 379. In bestuur of Raad van Toezicht kwam geen verandering. De Cen trale Bank te Uttrecht voerde in 1933 voor het eerst een driemaandelij ksche controle in. Uit het verslag van den kassier, den heer Jac. Kromhout, het volgende: De omzet was in 1933 5.312.899.45. Aan spaargelden werd ontvangen 386.554.65 en terugbetaald 384.678.16. In Rek. Cou rant ontvangen 2.212.051.56, idem uitga ven 2.230.010.03. De winst bedroeg over 1933 3868.25. De kassier had woorden van dank in ontvangst te nemen voor zijn accuraat werk. Dan geeft de voorzitter een toelichting op de rekening 1933 welke sluit in ontvangst en uitgaaf met een eind cijfer van 2.659.431.36. De balans geeft een eindcijfer aan van 715.211.32. De re serve bedraagt thans 41.996.18. Rekening en balans over 1933 werden goedgekeurd. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. v. Delft. Het lid van den Raad van Toe zicht, de heer D. van Egmond Nicz., werd mede herkozen. Als plaatsvervangend be stuurslid werden herkozen de heeren Jac. v. d. Eijkel Gz. en J. v. d. Eijkel Wz. Be sloten wordt nog op 10 Aug. a.s. op be scheiden wijze het 12 y2-jarig bestaan der Bank te herdenken. Na rondvraag, die niets bijzonders opleverde, sluiting der vergadering. ROELOFARENDSVEEN Ziekenhuisfonds. Dezer dagen hield het R.K. Ziekenhuisfonds St. Vincentius a Paulo zijn elfde jaarvergadering. Het ver trouwen in het bestuur dezer vereeniging was blijkbaar zeer groot, gezien dat van de 450 aangesloten gezinsleden slechts 20 leden aanwezig waren. De voorzitter, de heer G. Holscher, heet de aanwezigen welkom, en opent de ver gadering met den christelijken groet. De notulen worden zonder bemerking goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den secre taris blijkt dat. het aantal gezinsleden be draagt 450. Het aantal kinderen boven 15 jaar 513. Het aantal alleenstaande personen 43. Voor rekening van het fonds werden verpleegd 52 patiënten met een totaal aan tal verpleegdagen van 950. Hiervan werden verpleegd in het Elizabethgesticht 32; in het Academisch Ziekenhuis 17 en in de Anna kliniek 3 patiënten. Vervoerkosten per luxe auto werd be taald voor 57 patiënten; per ziekenauto voor 5 patiënten, terwijl nog aan reiskos ten voor loopende patiënten ƒ30.45 werd vergoed. Ook werd in het jaarverslag nog bijzon dere aandacht gevraagd voor het werk der St. Elisabethspenning. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeni ging financieel was vooruitgegaan. De re kening gaf aan ontvangsten een bedrag van 4350.90, aan uitgaven 3247.60, batig sal do op 31 Dec. 1933 ƒ1103.30. Batig saldo 31 Dec. 1932 ƒ244.08. De heer N. Bakker Jaczn brengt verslag uit van de gehouden controle Spr. zegt dat alles nauwkeurig in orde is bevonden en brengt een woord van dank aan den penningmeester voor hun accuraat beheer. Het aftredende bestuurslid J. van der Meer Czn. werd bij enkele candidaat stelling herkozen. In de vacture J. Huig- sloot Gzn. werd eveneens bij enkele can didaatstelling gekozen L. van der Meer Jzn Tot leden van de controlecommissie 1934 werden benoemd W. van Ruiten en G. van Emmerik. De vorig jaar aangenomen contributie regeling werd wederom voor een jaar ge continueerd. Bij de rondvraag werden nog eenige vra gen naar voren gebracht, welke tot bevre diging werden beantwoord. Hierna sluiting Idioot, zoo'n ka baal te maken over zoo'n onnoozel muis je. Even idioot is t van jou, zoo'n kabaal te maken over zoo'n onnoozel vodje Da- pier rit je cheque boek. Gistermiddag kwam de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten Gemeentehuize onder presidium van den Burgemeester Jhr. de Muralt. De voorz. opent de vergadering, vraagt de aandacht voor het voorlezen van het gebed, waarna de secr., de heer B. Hoo- genboom, de notulen leest, welke zonder aanmerkingen vastgesteld worden. Een schrijven is binnengekomen van de K., die vrijstelling vraagt voor school geld, ten bedrage van 5.67. Advies B. en W. voorloopig afwijzend te beschikken. Zij nemen er goed nota van, en zullen t.z.t. voorstellen aan den Raad, dit bedrag voor oninbaar te verklaren. Goedgekeurd. Het bestuur van Gem. Belang geeft haar afkeu ring te kennen over het „beurzen" op bruggen en hoeken van wegen. Het publiex wordt nageschreeuwd, wat zeer hinderlijk is. Het voornoemd bestuur vraagt sterker politie-toezicht of een verordening, waarin samenscholen wordt verboden. Een brug schijnt altijd een aantrekkingspunt te zijn, aldus de voorz., het is altijd niet in den haak, maar of de jeugd nu zóó erg op treedtSpeciaal zal de politie opdracht krijgen goed toe te zien. Om nu een artikel in de verordening te lasschen, daar is de voorz. momenteel niet voor, omdat de hand gelegd wordt aan een algemeene herzie ning der politieverordening, die aanstonds ter tafel zal gebracht worden, en waarin ook voorzien is in dergelijke gevallen. Bij de vaststelling der vergoeding inge volge art. 101 der O.-wet ten behoeve van de bizondere lagere scholen, komen wij tot de volgende cijfers: In 1931 is er een voor loopig voorschot gegeven aan de bizondere scholen. De exploitatierekening van de Openbare school bedraagt 730.37, met een gemiddeld aantal leerlingen van 73, dus de kosten voor iedere leerling gemiddeld 10.01. Hiernaar worden de kosten bere kend voor de bizondere scholen. Bij de R. K. school gemiddeld 479 leerlingen ƒ4799.79, de Ned. Herv. 136 leerlingen 1361.36, de Chr. Nat. 94 leerlingen 940.94, hierop is reeds 80 pet. voorschot gegeven. Het voorschot voor 1934 bedraagt resp. 3993.33, 1095.10 en 792.79. Goedgevon den. Het voorstel van B. en W. tot herziening der jaarwedden van de brugwachters, licht de voorz. toe. Eenige jaren geleden kregen de 4 brugwachters 312.voor het bedie nen van de Gemeentebrug. Toen is een der brugwachters verplaatst, en het bedrag is hetzelfde gebleven. Nu, gezien de moeilij ke omstandigheden, stellen B. en W. voor dit bedrag terug te brengen naar 234. of ƒ78.per persoon. De heer P. Hoogervorst kan de vermin dering wel goedkeuren, alhoewel de sprong groot is, maar zou het niet raadzamer ge weest zijn, wanneer B. en W. eerst eens in overleg getreden waren met die ambtena ren. De voorz. had wel iets gevoeld voor dit idee. Breed liepen de besprekingen over dit punt, wat zou er te doen staan wan neer de brugwachters deze verlaging niet accepteerden? Men zou in onderhandeling kunnen treden met de Spoorwegen, zegt de heer Kroon. Een ander lid dacht, dat de brug niet zoo veel gewipt moest worden, enz. Ten slotte werd toch met algemeene stemmen besloten, het voorstel van B. en W. te handhaven. De salarissen en de pensioen bijdragen. Het volgende punt voorstel van B. en W. tot korting op de jaarwedden der ge meente-ambtenaren nam ook niet weinig tijd in beslag. Een schrijven van Ged. Sta ten wordt voorgelezen, waarin zij het be sluit van den Raad vernietigt betreffende de 5 pet. korting op de jaarwedden der ambtenaren, daar geen overleg is gepleegd met de organisaties. Naar aanleiding van dit schrijven hebben B. en W. een onder houd gehad met de verschillende organisa ties, en stellen zij het volgende voor: „AJ de salarissen te verlagen met 5 pet., de sa larissen van de twee ambtenaren ter secre tarie te verhoogen met dit procent, zoodat zij er geen schade bij hebben". De werk zaamheden aan de secretarie schijnen groot te zijn. De heer Hoogervorst wil ook de korting intrekken bij den Gem.werkman en de heer Apeldoorn vindt het loon van den opzichter gering. Laten wij nu niet te ver gaan, zegt de heer Kroon, want indien wij al de salarissen verhoogen met het aan tal te korten procenten, konden Gëd. Sta len wel weer eens zeggen „stop". Dan wor den immers alleen de politie-beambten ver laagd, de andere ambtenaren niet, en dan weten wij de houding van het voornoemd College. Ja, toen ging de Raad niet verder, bleef het bij de twee ambtenaren, die nu een salaris hebben van 1475.en 950. Het voorstel met betrekking tot verhoo ging van het pensioenverhaal der ambtena ren van het electrisch bedrijf behelst het volgende: In aanmerking genomen, dat de pensioensbijdrage der gemeente-ambtena ren 8V3 pet. is, mag het wel als een onbil lijkheid geacht worden, dat de bijdrage van de ambtenaren van he electriciteitsbedrijf 2*4 bedraagt. B. en W. willen dit ter over weging geven bij de Commissie van be heer, en tevens adhaesie vragen bij de 3 andere gemeenten. De heer Kroon zou wenschen, dat de Raad volledig, ingelicht werd over de salarissen der Ambtenaren van dat bedrijf, vooraleer men iets verzoekt ih het wilde weg. Die ambtenaren hebben reeds al een verlaging gehad, en met dit voorstel zou men ook de lageren treffen. De Raad was na eenige discussies van mee ning, dat onze afgevaardigden het eerst zul len bespreken in de commissie, en dan hier van mededeeling doen aan den Raad. Een schrijven van het Gem. Bestuur van Alphen a. d. Rijn, dat toelating vraagt van kinderen uit zijn gemeente tot de openbare school alhier, daar de school te Aarlander- veen opgeheven is. De gemeente Alphen wil 15 gulden per leerling geven. Dit vindt de vroedschap wel wat weinig. B. en W krijgen machtiging verder te handelen met Alphen's bestuur, het minimumbedrag op 15 gulden vasthoudend. Bij het agenda-punt steunverleening B, aan werkloozen stellen B. en W. voor, een crisis-comité B in het leven te roepen. Wan neer de gemeente 176.40 beschikbaar stelt, geeft het nationaal comité een zelfde be drag. De steun wordt gegeven uitsluitend aan werkloozen, bestaat uit kleeding. Dit comité zal bestaan uit vijf heeren. M. Hol scher, voorz., verder afgevaardigden van den R. K. Arb. Bond, Chr. Arb. Bond, L.T. B., en Chr. B. en T.B. De heer v. d. Wey- den staat sympathiek tegenover dit voor stel. De nood is hoog gestegen bij vele men- schen. Met dit besluit doen wij een wel daad. De heer Kroon vraagt zich af, of de toestand nu beter geworden is, dat de ge meente zich deze uitgave kan veroorloven. Op het crisis-comité wordt toch zooveel cri- tiek uitgeoefend. De vrijwillige bijdragen verminderen zelfs. Wanneer dit comité komt, zegt de heer Holscher, komt dit ten goede aan het oude, want dan wordt alleen gedeeld daaruit aan de crisis-slachtoffers, en uit B speciaal voor werkloozen. Hier na wordt het voorstel aangenomen. De heer Kroon stemde tegen. Het suppletoir kohier hondenbelasting over 1933 gaat vlot onder de hamer door, evenzoo de wijzigingen in de begrooting dienst 1933 en 1934. Met zulke wijzigingen zal de post „onvoorziene uitgaven" gauw uitgeput zijn, hoorden wij de leden al heel zachtjes, toch verstaanbaar, mompelen. De voorz. deelt nog mede de besprekin gen, welke gevoerd zijn, om te komen tot oprichting van een destructor te Woerden. Veel instemming vond dit niet. Reeds om liggende gemeenten blijken een gunstige regeling getroffen te hebben met de fabriek te Overschie. Een van de leden verklaarde, dat afsluiting van een contract met Over schie voordeeliger uitkomt, dan wanneer de Gemeente zelf het afgekeurde vleesch begraaft. Klachtenboek over de water leiding. Bij de rondvraag slaat de heer v. Vliet het klachtenboek open over de „Waterlei ding". Veel wordt over dit bedrijf gespro ken, er blijken fantastische geruchten de ronde te doen. De heer v. Vliet vroeg op heldering. Hoe komt het groote tekort over 1932, zegge 16 duizend gulden, wat zal het opleveren in 1933? Het wordt een ondrage lijke last. Spr. heeft „hooren zeggen", dat. de directeur acht duizend gulden verdient. Mogen wij er meer van weten, of is deze zaak geheim? Bodegraven lijkt een goede rol te spelen in dit zaakje. De stichting moet voor 30 jaar een contract hebben gesloten tegen een tamelijk hoog tarief. De voorz. wil graag eenige mededeelin gen doen aangaande de Waterleiding. Niets is er geheim. Het aangaan van een contract voor 30 jaar met Bodegraven is waar, doch vooraleer is overgegaan tot het sluiten van een contract, heeft het bestuur 3 plannen aan een minutieus onderzoek onderworpen, om te zien wat het voordeeligst is. Eerst wilde men zelf water winnen, verder is ge-' vraagd een contract met Woerden en ver volgens met Bodegraven. Van deze drie plannen was" Bodegraven het voordeeligst; het stond zelfs scherp tegen Woerden. De heer Kroon, die afgevaardigde is voor onze Gemeente in de stichting met weth. v. d. Hoorn, doet verder eenige mededeelingen. Het salaris van den directeur is 3800. Hoe komt men aan acht duizend? Het niet ren- deeren van het bedrijf vindt wel hierin zijn ooizaak, dat de omslag te laag gesteld is. Deze was gebaseerd op een afname van 200.000 M3., maar ook door het vele ge bruik is dit geworden 260.000 M3. Om deze reden heeft de stichting nu Meters ge plaatst. Vrijgevigheid! Medelijden heeft de heer v. Vliet met de genen, die somtijds met een schuit of wa gen liggen in onze gemeente. Anders haal den zij een emmertje water bij de dichtst- bijwonende menschen, doch nu er Meters geplaatst zijn, en gerekend wordt naar het verbruik, zal dit niet zoo gemakkelijk meer gaan!De gemeentenaar moet toch ook het wat betalen. „Waar haalden zij dit dan voor twee jaar vandaan?" vraagt de voorz. „Het is al wat ook, 100 Liter water kost 2 cent" roept de Raad in koor. De heer van Vliet weet nu genoeg, dankt den Raad voor de verstrekte inlich tingen. Spr. is belangstellend of ook onze Autobusonderneming nog gevaar loopt met den spoorweg AlphenBoskoop. De voorz. vermoedt van niet, doch anders zullen B. en W op hun qui vive zijn. Nu de werkzaam heden begonnen zijn met den nieuwen weg, vraagt de heer v. Vliet of er soms nog Ter- Aarders aan te werk gesteld kunnen wor den? De voorschriften luiden, volgens be sluit van Ged. Staten, eenige jaren geleden, dat 2/3 van het personeel uit Gemeentena ren moet bestaan, in 'welke gemeente het werk wordt uitgevoerd. B. en W. zitten niet stil bij dergelijke aangelegenheden; zij stellen zich meest heel spoedig in verbin ding met de aannemers. Op een vraag, hoe of het stond met de Burgerwacht, ant woordt de voorz., dat binnen korten tijd dit instituut nieuw leven ingeblazen zal wor den. De heer Apeldoorn komt op voor de bewoners, die juist over de hoogte wonen in den Nieuwkoopschen polder. Zouden zij niet een lichtpunt kunnen krijgen, het moet daar pikdonker zijn. Het wordt overwogen. Het heeft den heer v. d. Weijden bevreemd, dat ook dit jaar met de Kerstnacht de straatverlichting niet ontstoken was. Be staat die regeling niet meer? De voorz. ant woordt, dat er niet op attent gemaakt is dit jaar. Anders gebeurt het zeker. Hierna volgt sluiting.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7