25ste Jaargang DINSDAG 6 MAART 1934 No 7753 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. V Een sterk Gezag. De Overheid treedt te slap op tegenover de revolutionair-gezinden aldus hoort men dikwijls klagen. Hoewel van den eenen kant erken nend, dat ook hier weer de beste stuurlui toevallig juist aan wal staan, kan van den anderen kant ook niet worden ontkend, dat er aanleiding is voor deze klacht. En wij denken dan nog niet op de eer ste plaats aan het revolutionaire optreden tegen de bestaande staatsorde, maar voor al aan het vaak grof-weerzinwekkend en satanisch-gemeen geschrijf over wat iede- ren Christen heilig is b.v. in bladen, waarmede, nota bene, vaak zelfs luidkeels op de openbare straat mag worden gevent! Die revolutie tegen God, tegen Christus wordt hier in ons land vaak getolereerd, op straat en in vergaderzalen, met een onver schilligheid, welke pijnlijk is niet alleen voor den Christen maar voor ieder f a l- s o e n 1 ij k mensch, die een anders hëiligste gevoelens eerbiedigt. Eerlijk moet worden toegegeven, dat mis schien wel 99 pet. van hen, die het n u uit schreeuwen, dat de Overheid in de jaren, die achter ons liggen, krachtiger tegen de hier bedoelde stelsels en stroomingen had moeten optreden, toen hebben gezwe gen en waarschijnlijk ook zélf zijn mee- gedreven in den stroom van een te ver doorgevoerde practische verdaagzaamheid en een onredelijk doorgetrokken democra tische vrijheid en gelijkheid. Vandaag is er algemeen een klaarder inzicht gekomen in wat de taak dér Over heid ten deze is waarbij, natuurlijk, ge waakt moet worden voor het gevaar, dat men naar een ander extremisme over slaat, welk gevaar, blijkens de fascistische en nationaal-socialistische denkbeelden en sympathieën, helaas, lang niet denkbeel dig is! De Overheid van heden, de huidige re geering verstaat den polsslag van dezen tijd, welke een sterk gezag vraagt. Velen zijn nog niet tevreden over de houding, welke de Overheid aanneemt ten opzichte van de Gezagshandhaving; wij kunnen dat verklaren. Maar zij allen mogen toch niet over het hoofd zien, dat de huidige regeering ook reeds ingrijpende maatregelen genomen heeft, om de open bare orde veilig te stellen. 't Schijnt ons in dit verband niet onnut tig, om te herinneren aan de volgende Re- geeringsbesluiten: Met intrekking van zijn vroegere beschik kingen dienaangaande, heeft de Voorzitter van den Raad van Ministers verklaard, dat de hierna genoemde vereenigingen en de doeleinden, die zij nastreven, of de midde len, die zij aanwenden, de behoorlijke ver vulling door den ambtenaar in Rijksdienst van zijn plicht als ambtenaar kunnen in gevaar brengen of schaden: ade Communistische Partij Holland met den Communistischen Jeugdbond, den Re- volutionnair-socialistischen Vrouwenbond en alle communistische z.g. mantelorgani saties b. het Landelijk Verbond van Sociaal- Anarchisten, de Alarmgroepen en het Lan delijk Verbond van die groepen, de Bond van Anarcho-Socialisten, de Vrije Socialis tische Vereeniging en het Fonds voor In ternationale Solidariteit (F. I. S.) c. het Nederlandsch Syndicalistisch Vak verbond met de daarbij aangesloten Vak groepen en zijn Arbeiders-Jeugd-Organisa- tie; d. de Onafhankelijke Socialistische Partij (O.S.P.) met haar Jeugdverbond (S. J. V.) de S. A. W. (Socialistische Arbeiders Weer- of Sportorganisaties met dezelfde voorlet ters), het Anti-Terreur-Fonds (A. T. F.) en de Vereeniging voor Sociale Ontwikke ling (V. V. S. O.); e. het Nederlandsch Arbeids-Secretariaat (N. A. S.) en de daarbij aangesloten vak groepen, de Revolutionnaire Jeugdbond (R. J. B.), de N. A. S. Vrouwenbond, de Ver eeniging voor Volksontwikkeling (V. V. V. O.), het Proletarisch Steunfonds, alsmede de Revolutionnair-Socialistische Partij; f. de Perhimpoenan Indonesia; g. de Communistische Arbeiderspartij (K. A. P.); h. de groepen van Internationaal-Commu- nisten (G. L C.); i. de Concentratie van Raden-Kommunis- ten; j. de Linksche Arbeiders-Oppositie „Spar- tacus"; k. de Internationale Anti-militaristische Vereeniging en het Internationaal Anti-mi litaristische Bureau; I. de Vrijdenkers-Vereeniging „De Dage raad"; m. de Nationaal-Socialistische Beweging (N. S. B. groep Mussert); n. de Nationaal-Socialistische Nederland sche Arbeiderspartij (N. S. N. A. P., Am sterdam); o. de Nationaal-Socialistische Nederland- sche Arbeiderspartij (N. S. N. A. P., groep Smit en Haighton, den Haag); p. de Algemeene Fascistenbond (groep- Baars) q. het Verbond van Nationaal-Solidaris- ten in Rijks-Nederland (groep Sinclair de Rochement) r. het Verbond van Nationalisten (groep Dr. van der Mijle). Tot deze „mantelorganisaties" worden gerekend de volgende vereenigingen: 1. Vereeniging van Vrienden van de Sovjet-Unie (V. V. S. U.); 2. Internationale Roode Hulp „Holland" (I.R.H.); 3.Internationale Arbeiders Hulp (I. H. A.); 4 Revolutionnaire Vakvereenigingsop- positie (R. V. O.); 5. Landelijk Werkloozen Strijdcomité (L.W.S.C.); 6. Rood Frontstijdersbond (R. F. B.); 7. Roode Sport Eenheid (R. S. E.); 8. Arbeiders Schaakbond „Holland" (A.S.B.H.); 10. Arbeiders Dambond „Holland" (A.D. B.H.); II. Arbeiders Theaterbond „Holland" (A.T.B.H.); 12. Schrijvers-Collectief „Links Rich ten" (L. R.); 13. Vereeniging van Arbeiders-Fotogra fen. 14. Liga tegen imperialisme en voor na tionale onafhankelijkheid; 15. Centraal Anti-Oorlogscomité (C. A. O. C.); 16. Marxistische Arbeidersschool (M. A. S.); 17. Nederland-U. S. S. E.; 18. Proletarische Vrijdenkersvereeni- ging (P.V.V.); 19. De strijdhond tegen het Fascisme (S. T. F.); 20. Het Nederlandsch Comité van Kun- stenaars en Intellectueelen ter be- strüding van de Terreur in Duitsch- land; 21. Het Nederlandsche Boerencomité (N. B. C.); 22. De Roode Esnerantisten (officieele naam „Nederlanda Unuiga Komita, to (N. U. K.). Voorts wordt verklaard, dat de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij en de orga nisaties, aangesloten bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen (N. V. V.), om de doeleinden, die zij nastreven, of de middelen, die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door den onder het Departement van Defensie ressorteerende ambtenaar van zijn plicht als ambtenaar in gevaar brengen of schaden. Dit alles is niet nieuw, maar 't is ons ge bleken, dat men deze regeeringsbesluiten zich niet meer of niet meer helder herin nerde. BINNENLAND DE STEMMING OVER DE WIJZIGING DER WONINGWET. Bij de stemming over het amendement- Vliegen bij de wijziging der Woningwet, waarbij minister Slotemaker de Bruine een echèc leed, waren 65 leden aanwezig, terwijl de presentielijst door 87 leden was geteekend. Niet minder dan 22 leden wa ren dus absent. Het waren: van links de heeren Ebels, Vervoorn, Arts, Brautigam, Louwes en v. Houten; samen 7; van rechts de heeren: D. v. Twist, Zijlstra, v. d. Heuvel, v. Dijk en v. Dob- ben de Bruyn allen A.-R:; Snoeck Henke- mans C.H. en Aalberse, Groen, v. Voorst tot Voorst, Feber, mej. Meyer en de voor zitter allen R.-K. Laatstgenoemde had zich om 4 uur de stemming viel omstreeks kwart voor 5 verwijderd. Verder ontbraken nog de heeren Ling- beek, Kersten en v. Dis. DE NIEUWE LIEBAARD. Het studie- en vacantiehuis van het Centraal Verband der St. Josephs- Gezellen-Vereeniging. Het oude vacantie-oord, dat te Apel doorn gelegen was, voldeed reeds lang niet meer aan de eischen die men daaraan mocht stellen. Het huis was te klein en lag te ver weg. De nieuwe residentie van pater Biesta O.P. brengt in beiderlei op zicht een groote verbetering. Het is een groot heerenhuis, gelegen aan de Prinses-Marialaan, dicht bij het station, en ofschoon er nog veel ingericht moet worden, konden wij bij den plechtigen rondgang dien we maakten, toen reeds vaststellen, dat het bestuur hier een ge lukkige keuze heeft gedaan. Op de benedenverdieping komen we in een weidsche marmeren hal, waarop de verschillende vertrekken uitkomen. Daar is allereerst de kape1, ingericht in een oude heerenkamer, die zich daartoe uit nemend leende. Er staat nu een houten al taar, vervaardigd in het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. Die instelling is ook de leverancier van de eenvoudige meubelen, die de conversatiezaal sieren. Deze bestaat uit een tweetal inéénloopende kamers, waarvan de groote vensters uit zien op den weg en op den tuin. Verder vinden we beneden nog een serre en een prachtige eetzaal, met eiken houten wand- betommering. Op de eerste verdieping de kamer van pater Biesta, verder eenige slaapzalen en wasehgelegenheden. Op de zolderverdieping ook slaapgelegenheden en een donkere kamer voor degenen, die zich in de toekomst hier aan experimenten zul len te buiten gaan In het geheel kunnen ongeveer zestig mensrker gehuisvest wor den. De tuin is al -.even royaal als het huis zelf. Er is een temnV - an en er komt een sportterrein. Voorts is er nog een groote siertuin over, waarin appe^boomen en een amandelboom staan, maar alles verkeert in verwaarloosden staat, daar het land huis vóór dezen drie jaai onbewoond is geweest. Een en ander ook in het huis zelf is nog heel wat op te kr.apper zal in orde gemaakt worden door verschillende werk kampen. die hier in het voorjaar zullen worden gehouden. Op 10 Maart zal de eer ste ploeg hier arrive eren. bestaande uit werkloozen uit Amsterdam en Rotterdam. Ieder werkkamp zal dertien dagen duren en met ongeveer veertig man bezet zijn. De wijding. De plechtigheid der inwijding werd ver richt door den deken van Hilversum, den H.Eerw. heer R. van den Hengel. Natuurlijk was de Centraal Praeses, J. Th. van Galen uit Amsterdam overgeko men, om met andere bestuursleden van de inwijding getuige te zijn. Te ruim drie uur nam de praeses van de Liebaard, pater Biesta het woord om te wijzen op de strekking van het Kolping- werk; heiliging van den arbeid. Daaraan beantwoordt het Liebaardwerk, dat eerst een werkobject voor werkloozen zal zijn, en vervolgens aan de gezellen een gehei ligde rust na den arbeid zal verschaffen. Nadat vervolgens deken van den Hengel den rondgang door de vertrekken had ge maakt en Gods zegen over het huis had af gesmeekt, sprak centraal-praeses van Galen nog eenige woorden waarin hij de beteekenis van het vacantiewerk als on derdeel van het Kolping-jeugd werk uit een zette. Voorts resprak spr. de drieledige func tie van dit huis: vacantieoord, studiehuis voor leiders en werkobject voor werkloo zen. „Het moet hier zijn" aldus de prae ses een activiteitscentrale, waar we in gemeenschappelijk overleg en in gezamen- lijken arbeid een zegen kunnen zijn vcor de 7000 leden van ons verband." Tot deze leden richtte praeses van Galen zich, toen hij besloot met de woorden: „In den zeer moeilijken tijd, die gij jon geren meemaakt, wil ik gaarne verklaren, dat het Kolpingswerk uit alle kracht mee wil werken om u te steunen in uw strijd, in het volle besef van de spreuk: Midden in den maalstroom van den tijd bouwen wij een huis des vredes." Vervolgens werd nog een gelukwensch uitgesproken door deken van den Hengel, door den heer J. Reekers, afgevaardigde van verschillende districten, die den cen- tralen raad dankte'voor zijn bemoeiingen, en door pastoor van Oppenraay, herder van de parochie waarin de Liebaard ge vestigd is. Wat beteekent „Liebaard"? Bij deze gelegenheid werd ons cok een geheim ontsluierd, waarvan de oplossing ons al verschillende malen vergeefsch hoofdbreken had gekost. Wat beteekent „Liebaard". Pater Oorsprong, O.P., de prae ses van Rotterdam I, wist het ons te ver tellen. „Liebaard" is de heraldische naam voor luipaard. En waarom men nu een vre- dag vacantieoord naar een roofdier noemt? Dat is een herinnering aan den eersten centraal-praeses van het verband, den Am- sterdamschen priester jhr. van Nispen van Zevenaer, die in zijn wapen een luipaard voerde. Toen in 1930 het vacantieoord zou worden in gebruik genomen wat was men toen niet blij met een huisje dat heel wat primitiever was dan deze villa werd het voorstel ge daan, het huis „Liebaard" te noemen, en door de menschen die het voor het zeggen hadden met algemeene stemmen aangeno men. „Tijd." NIEUWE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN? De Minister van Waterstaat heeft aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen zijn voornemen te kennen gegeven om met ingang van 1 Januari 1935 de loonen en sa larissen van het spoorwegpersoneel op nieuw met 5 pet. te verlagen. Men herinnert zich, aldus het „Nieuws van den Dag", dat Minister Kalff in het laatst van Januari zich er mee accoord heeft verklaard, dat de directie van de Ned. Spoorwegen de jongste verlaging der loonen en salarissen van het spoorwegperso neel van 4 pet. zou doen ingaan met 1 Mei a.s. De Minister deelde echter tevens mede voornemens te zijn, bij een gelijk blijven van het spoorwegpersoneel, het gezamen lijk loonbedrag dan met 1 Januari 1935 op nieuw met 5 pet. te verlagen, al of niet ge paard gaande met een herziening van het R.D.V. (Reglement Dienstvoorwaarden). Houding vau den Personeelraad. De directie van de Ned. Spoorwegen nu heeft dit schrijven van Minister Kalff ter kennis gebracht van den Personeelraad, waarop deze in een uitvoerigen brief aan de directie de houding van den Minister heeft besproken en gecritiseerd. De Perso neelraad kant zich niet zoozeer tegen een herziening van het R.D.V. doch wel in hoo- gere mate tegen een nieuwe loonsverlaging. In zijn brief aan de dirrectie merkt de Personeelraad o.m. op, dat de Minister zich z.i. zeer ten onrechte ontijdig en zonder dwingende redenen op de plaats van de directie stelt en daardoor in hooge mate een redelijk overleg belemmert. De oorspronkelijke motieven waarop aan den Minister van Waterstaat bevoegdheid is verleend om zoo noodig ten bate van het personeel beschermend in te grijpen heeft Z.E. door zijn „ontijdig en dictatoriaal" in grijpen in hun tegendeel doen veranderen, luidt het in dit schrijven. Het personeel zal op 1 Mei a.s. 25 k 34 pet. van zijn inkom sten, vergeleken met die van 1921, geofferd hebben. De Landbouwcrisiswet vordert alleen van het overgroote deel van het spoorwegper soneel gemiddeld tien procent van zijn sa laris. Voegt men daarbij nog de lasten, voortvloeiende uit de omzetbelasting, dan komt men tot 12 pet. Als wij daarbij denken aan de vele an dere crisismaatregelen, dan komen wij, al dus de Personeelraad, tot deze gevolgtrek king, dat het welvaartspeil van het spoor wegpersoneel op 1 Mei 1934 door verlaging zijner loonen enz. met 25 a 34 pet. en door de velerlei crisisbelastingen gemiddeld 45 pet. lager zal liggen dan waarop het zich in 1921 mocht verheugen. De raad is verbolgen over de nieuwe aan tasting van dit reeds zoozeer gezonken wel vaartspeil, waar hij zegt, dat de Minister van Waterstaat dit nu andermaal in zeer sterke mate wil aantasten door de loonen van het personeel per 1 Januari 1935 op nieuw met 5 pet. te verminderen. Op dien weg voortgaande meent de Personeelraad, dat er van het spoorwegpersoneel, dat thans meer intensief moet werken dan ooit te vo ren, een groep in armoe levende, verbitterde menschen wordt gemaakt. Ons college, zoo luidt het verder, heeft nooit geschroomd met U in onderhandeling te treden, ook niet als bet loonsverlaging gold, maar het zal Uwe directie, hopen wij, begrijpelijk voorkomen, dat het ons door den ruwen druk waaronder de Minister van Waterstaat het. overleg heeft geplaatst en waardoor het geheele personeel in vertwijfeling en groo te verbittering is gebracht, als het ware on doenlijk is onder zulke omstandigheden be sprekingen te voeren zonder voorafgaande opdracht van onze bonden! De Personeel raad acht zich dan ook niet gerechtigd over een nieuwe aderlating van het personeel in besprekingen te treden alvorens de daar voor bevoegde instanties der vakbonden machtiging hebben verleend. Het gevolg van deze correspondentie is geweest, dat deze brief van den Personeel raad dezer dagen in een conferentie met de directie is besproken en naar aanlei ding van de toen gevoerde besprekingen heeft de directie opnieuw aan den Perso- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het conflict in de Duitsche Evangelische Kerk. (2de blad). Goebbels over Duitschlands wil tot vrede met Frankrijk. (2de blad). .Oostenrijks nieuwe grondwet. (2de blad). Zullen de Habsburgers weldra naar Oos tenrijk kunnen terugkeeren? (2de blad). BINNENLAND. De crisis-steunbeschikking 1934 V. (Land- en Tuinbouw, 2de blad). Roofoverval op klaarlichten dag te Am stelveen. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). Auto uit het Apeldoornsche Kanaal opge haald. Lijk van bestuurder, die sinds Don derdag vermist was, erin gevonden. (3de blad). neelraad een schrijven doen toekomen waarin zij zegt, dat het niet haar bedoeling is thans met den Personeelraad in onder handeling te treden over een nieuwe met ingang van 1 Januari in te voeren verlaag de loonregeling. In dit stadium wenscht de directie niets meer, dan los van den brief van den Minister van Waterstaat, in over leg met den Personeelraad de noodige ge gevens te verzamelen en te verwerken, die voor een mogelijke herziening der loonrege ling niet gemist kunnen worden. De direc tie beoogt slechts het treffen van voorbe reidende maatregelen. Zij schrijft dan o.m. „Daarmee loopen wij dus de zaak zelf niet vooruit. Ook wij zullen te dien aanzien eerst later ons standpunt bepalen". Het voorbereidende werk zou, naar de directie meent, het beste door een kleine commissie kunnen geschieden, waarin door den Personeelraad twee, door de B.A.N.S. een en door de directie drie leden zouden worden aangewezen. Deze commissie zou alleen tot taak heb ben gegevens te verzamelen en heeft zich niet over het loon uit te spreken. Hierover toch spreekt de directie zich pas later uit. In een vergadering van den Personeel raad op Dinsdag a.s. zal deze kwestie wor den behandeld. Het laat zich aanzien, dat de Personeelraad zijn standpunt zal bepa len in overleg met de hoofdbesturen van de organisaties van spoorwegpersoneel. WEERBAARHEID DER N. S. B. Op de vragen van het Kamerlid van der Heide betreffende het instellen van een onderzoek van Regeeringswege naar de werking en de organisatie van en het be schikken over wapenen door de tot de Na tionaal Socialistische Beweging behoorende W.A.-organisaties, .heeft de minister-presi dent dr. Colijn het volgende geantwoord: Omtrent de „Weer-afdeelingen" bij de N. S. B. was der regeering het noodige be kend. Een nader onderzoek heeft niet kun nen doen blijken, dat de lichamelijke op leiding van de leden dier afdeelingen uit iets meer bestaat dan uit sport, boksen, wandelen e.d. Hoewel de titulatuur bij de indeeling zou kunnen doen denken aan een militaire organisatie, is voorshands van een dergelijke organisatie of van werkelijke militaire geoefendheid practisch weinig of geen sprake. Als vaststaande kan worden - angenomen, dat de leiding der N.S.B .niet venscht, dat de leiden gewapend zijn. Dit geldt ook voor de W.A. Een verbod is door de lei ding uitgevaardigd, volgens hetwelk ge^n lid een wapen mag hebben op straffe van royement. Aan dat verbod blijkt practisch streng de hand te worden gehouden. Al is de regeering niet zoo snel in het als waarheid aannemen van allerlei ge ruchten, zij is toch voor wat betreft de wa pensmokkelarij en het eventueel clandes tien opslaan van wapenen door politieke organisaties, hetzij dat deze tehooren tot fascistische, hetzij tot andere revolutionaire bewegingen, bijzonder waakzaam. De minister merkt tenslotte op, dat, mocht een politieke formatie hier te lande practisch overgaan tot het vormen eener in wezen militaire organisatie, de regeering niet zal aarzelen tot opheffing daarvan de noodige maatregelen te beramen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1