MAANDAG 5 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAO. 9 BINNENLAND BIJZONDERE AFWIJKINGEN DER WINKELSLUITINGSWET. RUIMERE VERKOOPGELEGENHEID OP ZONDAG. Verschenen is de Memorie van Anitwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Ka mer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke i bevoegdheid tot het vaststellen van bij- I zondere afwijkingen van enkele bepalin gen der Winkelsluitingswet 1930. Daaraan is het volgende ontleend: Een nauwkeurig onderzoek, in het na jaar van 1932 door het Economisch Insti tuut voor den Middenstand ingesteld naar den toestand in de consumptie-artikelen- bedrijven in enkele groote steden, met name Amsterdam en 's-Gravenhage, heeft hem te dezer zake belangrijke gegevens verschaft. Uit die gegevens toch bleek, dat, ofschoon over het algemeen de invloed der crisisomstandigheden zeer veel gewicht in de schaal legde, inderdaad de achteruitgang in debiet ten deele toch op rekening der Winkelsluitingswet, in het bijzonder van de sluiting op Zondag, moest worden ge steld. Hoewel den minister geen bepaalde cij fers omtrent den achteruitgang van het de biet van de consumptie-artikelen-bedrijven in de kleine steden en ten plattelande ter beschikking kwamen, mocht niettemin uit hetgeen van hier en elders te zijner kennis kwam, op goeden grond de conclusie wor den getrokken, dat de toestand buiten de groote steden een soortgelijk beeld gaf. Aan een regeling van tijdelijken aard is de voorkeur gegeven, aangezien daardoor het èigenlijke stelsel van de wettelijk ge regelde Zondagsrust niet zou worden aan getast, zooals bij een blijvende wijziging der Winkelsluitingswet misschien geacht zou kunnen worden het geval te zijn. Dat dit ontwerp in strijd zou zijn met het geen de in het Voorloopig Verslag aange haalde Regeeringsver klaring inhield, schijnt moeilijk vol te houden, indien men acht slaat op het uiterst beperkte karakter der voorgestelde regeling en op de vele waarborgen, daarin gegeven, opdat niet noodeloos op het bestaande inbreuk zal worden gemaakt. Dat daardoor de politieke en geestelijke tegenstellingen zouden wor den toegespitst, is toch nauwelijks aan te nemen. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag kan worden medegedeeld, dat het Kabinet in zijn geheel achter het wetsont werp staat. Het was den minister aangenaam te mo gen vernemen, dat vele leden zich met het wetsontwerp konden vereenigen. Eenige tijdelijke verruiming van de verkoopsge legenheid op Zondag ziet hij als een nood zakelijk middel, om de getroffen winkeliers te helpen in hun pogen, het hoofd in dezen crisistijd boven water te houden. Ovrer de vraag, of en in hoeverre ook andere om standigheden dan de Zondagssluiting, zoo als conservatieve prijzenpolitiek en toene ming van het aantal winkelbedrijven, mede oorzaak zijn van de economische moeilijk heden der winkeliers en of dus op dit ter rein mogelijk nog maatregelen ten bate van den middenstand zouden kunnen wor den genomen, wil hij voor het oogenblik geen oordeel uitspreken. Slechts is voor hem vast komen te staan, dat bovenbedoel de moeilijkheden, voor wat de consumptie artikelen-bedrijven betreft, in elk geval anede haar aanleiding vinden In de Zon dagssluiting. Het voorstel om voor een ze kere verruiming van de verkoopmogelijk heid op Zondag de gelegenheid te openen, imoet dan ook niet worden gezien als een uiting van zijn meening, dat men hier met het geneesmiddel bij uitnemendheid te doen zou hebben, doch wel, dat in dezen tijd een voor de hand liggend middel, om de ge troffen bedrijven tegemoet te komen, niet onbeproefd mag worden gelaten. De minister acht het niet onmogelijk, dat de economische omstandigheden een conti nuatie van de in het onderhavige ontwerp vervatte regeling na 1 Januari -1935 zullen noodig maken. Hij geeft er evenwel de voorkeur aan, niet op de te dien aanzien te nemen beslissing vooruit te loopen, doch zich tegen genoemd tijdstip over de alsdan te volgen gedragslijn opnieuw te beraden. Het personeel. De met het wetsontwerp beoogde voor ziening zou in tal van gevallen niet tot het beoogde doel leiden, indien werd nagela ten de mogelijkheid te scheppen, dat Zon- opend zijn van winkels toelaat, 't personeel dag op tijden, waarop het ontwerp het ge in de winkels mag werken. De Minister van Sociale Zaken deelt deze zienswijze ge heel, intusschen vormt het nog een punt van overweging bij dien bewindsman, of hij een wijziging van het Werktijdenbesluit voor Winkels 1932 zal bevorderen waar bij de redactie van art. 1, derde lid, onder e. van dit besluit als voorbeeld genomen zou kunnen worden dan wel of de noo- dige aanpassing bewerkt zal worden door het verleenen van vergunningen, als be doeld in art. 10 van dat besluit. HET AUTOMATENONTWERP. De regeering deelt verder mede, dat het wetsontwerp tot regeling van den verkoop door middel van automaten eerstdaags bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. In dit ontwerp zal o m. worden voorzien in een regeling betreffende het bijvullen van automaten gedurende den tijd, dat de win kels, waarbij zij behooren, gesloten moeten zijn. Burgemeester. Bij Kon. besluit is aan H. J. Avis. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Misdwoud. SMOKKELARIJ VAN VARKENS. DE DADERS IN HANDEN DER POLITIE. Op 13 Februari toonde de heer Roelof- sen op een N. S. B.-vergadering te Rot terdam een gesmokkeld baconvarken. Den volgenden dag werden in Gabach, een vrieshuis te Rotterdam, 46 gesmokkelde baconvarkens, door de politie in beslag genomen. De Centrale recherche stelde een ernstig onderzoek in, waarbij bleek, dat vele partijen bacon voor export bestemd, aan dezen export werden onttrokken, hoe wel de negen cent heffing per kilogram voor de binnenlandsche markt niet wa ren betaald. Het onderzoek wees uit, dat de partijen door den Belgische importeur werden be steld bij de Varkens Centrale, die een fa briek aanwees, welke de partijen moest le veren. De noodige papieren werden dan in orde gemaakt, die de chauffeurs aan het grensstation moesten inleveren. Dit ge schiedde echter niet en de partijen bleven in Nederland. Noch door de Varkens Cen trale, noch door eenige andere instantie werd gecontroleerd, of de partijen inder daad werden geëxporteerd. Deze smokkelhandel was op touw gezet door een zekeren van der E. uit Esschen (België) die samenwerkte met N. S. te Ouwerkerk aan den IJssel en J. S. te Nieuw Lekkerland. De partijen, waarvoor men bij de Varkens Centrale 28 cent per kilogram betaalde, en waarvoor niet de negen cent heffing werd betaald, werden hoofdzakelijk naar Rotterdam gebracht. In totaal is hier verhandeld 25.000 kilogram. De verkoopsprijs te Rotterdam was 25 k 52 1/2 cent 'per kilo. De partijen werden alle in Gabah te Rotterdam opgeslagen. De politie hield aan L. B. uit Streefkerk, N. S. uit Ouderkerk aan den IJssel en J. T. eveneens uit Ouderkerk aan den LTseL Daarna werd nog gezocht naar van der E. uit Esschen (België), die Donderdag te Roosendaal kan worden gearresteerd. De Centrale Recherche vestigt er de aandacht op, dat niets is gebleken van be weringen, dat de Varken s-C e n t r a 1 e bij dezen smokkelhandel betrokken was. Integendeel, de Centrale is door de smok kelaars opgelicht. BOOMKWEEKERIJ-PRODUCTEN. Commissie voor den uitvoer naar Duitschland. De Minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commissie voor den uit voer naar Duitschland (in een bericht in ons vorig nummer werd abusievelijk ge sproken van een uitvoer naar Frankrijk), van boomkweekerijproducten. Als voor zitter dier commissie is aangewezen mr. W. F. Wery, te 's Gravenhage, en als leden de heeren G. Boer Pzn., Boskoop, H. Gorter, 's Gravenhage, J. van Gelderen, Boskoop, en tot plaatsvervangende leden de heeren A. P. van Nes, Boskoop, en mr. H. J. Schmidt, 's Gravenhage. UIT HET MAATCONFECTIEBEDRIJF. Arbeidsvoorwaarden gelden tot 10 Maart, De leden van den Bond van Werkgevers in de Kleedingindustrie (maatconfectie- patroons) hebben, naar de „Tel." bericht, besloten de thans geldende arbeidsvoor waarden nog tot 10 Maart te handhaven. Dit besluit is een gevolg van de besprekin gen, welke tusschen vertegenwoordigers der werkgevers- en werknemersorganisa ties gehouden zijn te 's-Gravenhage onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse. DALENDE SPOORWEGONTVANGSTEN. - Over JanuariNovember 1933 ƒ17.3 millioen minder. De definitieve totale ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over de maand November 1933 beliepen ƒ9.247.109, tegen 10.788.493 over dezelfde maand van het vorige jaar. De totale ontvangten in de periode Ja nuariNov. 1933 bedroegen 111.759.710, vergeleken met f 129.016.761 over denzelf den tijd van 1932. De vermindering be draagt dus 17.3 millioen. INLEVERING VAN CRISISVEE. De Crisis-rundveecentrale zal gelegen heid bieden aan haar te leveren: le kenne lijk drachtige runderen in alle soorten en kwaliteiten: 2e versch afgekalfde vaar zen en koeien te Gouda 22 Maart 810 uur; Leiden, Utrecht 2 3Maart 810 uur. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maandagmiddag 12 Maart ten kantore van de Crisis-rundveecentrale te Den Haag zijn ontvangen. De prijzen en voorwaarden als voorafgaande week. DE BOERDERIJ IN DEN STEEK GELATEN. Men schrijft uit Goes aan de „Msbd.": Er loopen verhalen, dat in de vorige eeuw de crisis in den landbouw zóó erg is geweest, dat sommige boeren het land niet meer bewerkten en hun boerderij in den steek lieten. Men kon toen boerderijen ca deau krijgen. Het schijnt, dat de historie zich gaat her halen. Deze week heeft een klein-landbou- wer zijn bedrijf te Ierseke, dat geen huur- boerderijtje was, maar op zijn naam stond, verlaten en is met zijn talrijk gezin naar Noord-Frankrijk vertrokken. Het niet- noodzakelyke meubilair en de inventaris waren vooraf verkocht, 't Varken werd ge slacht, maar helaas mocht het vleesch en spek niet over de Fransche grens, omdat de invoerbewijzen ontbraken. Er zat niets anders op dan het te vernietigen. Inmiddels staat het boerderijtje te Ier seke onbewoond. HEFFING BIJ SLACHTING VARKENS. Verlaagd van negen tot zes cent per K.G. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat bij beschikking van den mi nister van Economische Zaken van 2 Maart jJ. het bedrag der heffing, hetwelk bij slachting van varkens aan den betrokken keuringsdienst betaald moet worden, met ingang van 5 Maart, verlaagd is van 9 cent per K.G. geslacht gewicht tot 6 cent per K.G. geslacht gewicht. Deze verlaging is mede mogelijk doordat de prijzen welke in Engeland gemaakt wor den voor het naar dit land uitgevoerde var- kensvleesch in den laatsten tijd niet onbe langrijk verbeterd zijn. Vertrouwd mag worden dat deze verlaging der heffing aan het binnenlandsch gebruik van varkens- vleesch en aan een daling van de kosten van het levensonderhoud, ten goede zal komen. Met ingang van Maandag 5 Maart a.s. zullen door de Nederlandsche Varkenscen trale de onderstaande prijzen worden be taald voor het aan haar geleverde spek, af komstig van varkens, geslacht na 3 Maart: a. Spek boven 28 K.G. per strook zonder wang 0.64; b. spek van 2427.9 K.G. per strook zonder wang 0.63; c. spek van 18 23.9 K.G. idem idem 0.62; d. spek van 1317.9 K.G. idem ideon 0.58; e. spek van 1012.9 idem idem 0.51; f. spek van 5 9.9 K.G. idem idem 0.48; g. spek van 10 13 K.G. idem idem en zonder ach terkinkel 0.60; h. spek van 89.9 K.G. idem idem en zonder achterkinkel 0.58; i. spek van 57.9 K.G. idem idem idem f 0.56. Tenslotte wordt medegedeeld, dat met ingang van 19 Maart a.s. geen biggen meer door de Nederlandsche Varkenscentrale zullen worden afgenomen. NAAR EEN CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE? Een ultimatum aan den niet-katholieken patroonsbond. Zooals bekend, zijn de gezellenorganisa- ties in de meubelindustrie tot een vergelijk gekomen met de katholieke patroonsorga nisatie „Sint Reinoldus". De Bond van Meubelfabriekanten was echter niet bereid om op dezelfde condities een contract met de werknemers aan te gaan. De drie samenwerkende arbeidersorgani saties (de R.K., moderne en Chr.) hebben nu Zaterdag een ultimatum gezonden aan den Bond van Meubelfabrikanten, waarin wordt gezegd, dat indien in den loop van de volgende week over afsluiting van een nieuw contract op den grondslag als gecon- ditionneerd met „St. Reinoldus", geen over eenstemming wordt verkregen, de perso- neelen van de werkgevers die bij den Bond van Meubelfabrikanten zijn aangesloten, in staking zullen gaan. Dit ultimatum is Zaterdag zoowel aan den Bond van Meubelfabrikanten als aan de bij deze organisatie aangesloten werk gevers verzonden. De werkgevers die bij deze verwikkelingen zijn betrokken, zijn gevestigd in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Haarlem, Groningen en Wagenin- gen. Naar schatting hebben zij gezamenlijk 400 k 450 arbeiders im hun dienst. EERLIJKHEID OF.... VREES? Bij de belastingen te Tilburg is niet min der dan plm. 6.000.000 aangegeven we gens te weinig opgegeven belasting. Het door vrijwillige aangiften verbe terd bedrag van verzwegen belasting heeft in de inspectie Gouda het millioen reeds overschreden. Ook te Apeldoorn heeft de missive van den minister van Financiën haar uitwer king niet gemist. Reeds meer dan 200 per sonen deden aangifte van te weinig be taalde belastingen. Een bedrag van ruim l1/a millioen gulden aan verzwegen vermo gen bevindt zich hieronder. Dat ook in de kleine gemeenten het belastingontduiken een algemeen gebruik is geweest, bijwijst het feit, dat in het kleine dorp Berlicum onder den rook van 's-Her- togenbosch tot nu toe reeds meer dan 150.000 is aangegeven. Verscheidene aan giften zijn grooter dan tienduizend gulden. Zooals overal is ook te Rotterdam voor de belasting verzwegen inkomen en ver mogen aangegeven. De aangiften loopen tot nu toe naar de acht millioen. Tot nu toe werd bij den inspecteur der registratie te Roermond, wat de stad be treft, 900.000.aangegeven aan verzwe gen inkomsten en vermogen en bij den in specteur van de belastingen totaal 2 mil- mlioen gulden uit de buitengemeenten, to taal derhalve 3.000.000. Belastingplichtigen te Nijmegen, die verzuimd hadden hun volle vermogen en in komen bij den fiscus op te geven, hebben na de bekendmaking van minister Oud, als nog ruim anderhalf millioen kapitaal ver antwoord. Bij de inspectie te Delft zijn tot nu toe 86 verbeterde aangiften binnengekomen, waaronder 58.000 aan inkomstenbelas ting en 793.000 aan vermogensbelasting. WERKVERSCHAFFINGSUURLOON. De minister van Sociale Zaken heeft be paald, dat in Amsterdam evenals in Rotter dam, het uurloon bij de werkverschaffing met vijf cent wordt verlaagd. Het zal nu 45 bedragen. Het dagloon, waarover het ziektegeld wordt berekend, werdt verlaagd van 3.75 tot 3.wat beteekent, dat de uitkeering geen 3.meer is, doch 2.40 „Volk" Ds. VAN DUYL VOOR EEN KEUZE GESTELD. Ontstemming over zijn leiderschap der N.S.B. Naar de „Gooi- en Eemlander" verneemt, bestaat er in de kringen der Vryz. Reli gieuze Gemeenschap en de Vereen, van Vrijz. Hervormden een groote groep, die de godsdienstige en politieke functies van hun voorganger, ds. Van Duyl te Hilversum, onvereenigbaar aoht en hem op de jaarver gadering, waarschijnlijk in Mei te houden, voor de keus wil stellen, één dezer beide functies op te geven. In verband met het bedanken van den heer K. Zeeman als bestuurslid der Vrijz. Religieuze Gemeenschap, verneemt het blad nader, dat dit ook samenhangt met en kele moeilijkheden, welke de heer Zeeman als directeur van de Rijkskweekschool voor onderwijzers naar aanleiding van deze quaestie ondervonden heeft. Ds. Van Duyl is nd. leeraar in het godsdienstonderwijs aan deze school en uit de kringen van de ouders der leerlingen heeft men eenige ma len er tegen geprotesteerd, dat de groeps leider der Nat.-soc. Beweging deze leeraars- functie vervult. Te onderzoeken valt nu, in hoever ds. Van Duyl als ambtenaar te beschouwen is en welke maatregelen men ter zake moet nemen in overeenstemming met de beken de bepaling tegen de revolutionnaire ge zindheid van ambtenaren. REGELING CONTINGENTEERING. Ten einde een zekere verschuiving, waaraan de handel in ingevoerd artikelen, waaraan de handel in ingevoerde artikelen, hoefte heeft, binnen het kader der contin genten te bevorderen, is aan het Crisis-In- en Uitvoerbureau een afdeeling ingesteld, die zich in het bijzonder met de bevorde ring van deze belangen zal bezighouden. Aldus wordt de mogelijkheid geopend, vergunningen op naam van een door den houder aangewezen importeur over te doen schrijven, of wederkeerig op elkanders naam vergunningen over te doen schrijven. Tevens kan ook zonder dat een vergunning houder een bepaalde tegenpartij aanwijst, verzocht worden het geheel of een gedeel te der vergunningen, waarop de aanvrager recht heeft in te ruilen tegen een vergun ning, voor invoer van andere artikelen of voor invoer van artikelen uit een ander land. Het Crisis In- en Uitvoerbureau zal dan trachten uit de aldus van verschillende zijden ter beschikking gestelde vergunning aan deze aanvragen te voldoen. De kwestie-Abrahams. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- democratischen Bond heeft Zaterdagmid dag te 's-Gravenhage vergaderd ter bespre king van de kwestie-dr. Abrahams-Trein 8.28. Het hoofdbestuur was algemeen pijnlijk getroffen door deze aangelegenheid, te meer waar het hier geldt een lid der par tij, dat ongetwijfeld op een moeilijken post verdienstelijken arbeid heeft verricht. Bij de besprekingen bleek, dat men een stemmig van oordeel was, dat aan perso nen, die openbare functies bekleeden, de hoogste eischen van publieke moraliteit moeten worden gesteld en dat vertegen woordigers in openbare lichamen zich daar van te allen tijde bewust moeten zijn. Het hoofdbestuur bleek van oordeel, dat, wat thans reeds als vaststaand in deze zaak kan worden beschouwd, gerechtvaardigden twijfel wettigt, of dit bij den heer Abra hams het geval is geweest. Waar de heer Abrahams zelf inmiddels de consequenties daaruit heeft getrokken, zijn publieke functies heeft neergelegd, en de instelling van een Eereraad heeft ver zocht, om het gebeurde nader te onderzoe ken, heeft het hoofdbestuur besloten de verdere behandeling van deze aangelegen heid aan te houden, totdat de behandeling voor den eventueel in te stellen Eereraad zal zijn beëindigd. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Grootebroek: den Weleerw. heer G. W. van Diest; te Amster dam (H.H. Nic. en Barb.) den Weleerw. heer J. J. Tesselaar; te Heemstede (H. Ba- vo) den Weleerw. heer R. G. Oud, die ka pelaan was te Grootebroek. PATERS FRANCISCANEN. H. Wijdingen. Z.H.E. mgr. Lemmens zal op Zondag 11 Maart in de kerk der Minderbroeders te Weert de heilige Wijdingen toedienen aan de volgende fraters Minderbroeders: Het diaconaat aan de fraters Nivardus Noordermeer, Gerulphus Imholz, Antonel- lus Boere, Longinus Tusch, Rodulphus Pans, Gordianus Wienk, Aquillinus Emmen Sidonius Mehring, Lactantius Engelbregt, Desideratus Mulder, Torphinus van Bue- ren, Germanicus Jacquemeins, Florus Claessens, Constantius van Rijn, Frede- gandus Thelen, Gonsaldus Wilshaus. Aure- lianus van Dijk, Cantius Andreoli, Adelar- dus Epping, Gandulphus Bertels, Alcuinus van Miltenburg, Bertram Breukelen, Fra- ternus Beekman, Eleutherius Lohman, Acharius van Heuvel, Maximianus Sier, Edgar Neefjes. Het H. Priesterschap aan de fraters Ad- jutor Rietjens uit Den Haag, Dismas van Galen uit Overveen, Diodorus Polane uit Utrecht, Rutgerus Hermans uit Heijthuij- sen, Illuminatus Everts uit Utrecht, Mo- naldus Goemans uit H i 11 e g o m, Humi- lianus de Klein uit Hernen, Vitalicus Spen- del uit Delft, Remedius Deken uit Hem en WA7 ANDERE BLADEN SCHRIJVEN. RITSELING VAN NIEUW LEVEN. De Maasbode schrijft: „Onder dezen titel, die wel zal zijn ont sprongen aan het brein van den eersten onderteekenaar, oud-minister de Geer, wiens geest ook langs de regels van het geheele stuk „ritselt", heeft het hoofdbe stuur van de Christelijk-Historische Unie een soort manifest gericht aan „geestver wanten en overige landgenooten." Het document draagt het karakter van een diagnose van den bestaanden toestand met een enkele aanwijzing van de rich ting, waarin deze zich zal dienen te ont wikkelen. Op twee zeer verheugende uitingen wil len wij meer speciaal de aandacht vesti gen. Vooreerst de zoo uitdrukkelijke verkla ring, „dat de christelijke grondslagen van ons volksleven de kracht der natie uitma ken." En dat men op dit punt geen genoegen wil nemen met vage bijvalsbetuigingen, blijkt afdoende uit de toevoeging, dat bij die grondslagen ook behoort „een door positieve beginselen beheerscht huwelijks- en gezinsleven." Kloek wordt dan ook de conclusie ge trokken, „dat tegenover dergelijke waar den aan de overheid geen neutraliteit past." De consequentie hiervan moet onver biddelijk zijn, dat de overheid van onze christelijke natie niet lijdelijk kan toezien en toelaten, dat een of andere groep of partij rechtstreeks haar aanvallen richt op die christelijke grondslagen van ons volks leven, en zelfs gelegenheid krijgt om onze officieele openbare lichamen te benutten voor den aanval op het christelijk karak ter van ons volk. Het is van groot belang vooral in den tegenwoordigen tijd, dat in dit manifest van de Christelijk-Historische Unie een krachtig pleidooi wordt geleverd voor christelijke politiek. Van niet minder belang is het, dat in dit stuk uitdrukkelijk wordt gewezen op den drang, zich op maatschappelijk ter rein openbarend „tot meer saambinding, waar mogelijk en noodig door het schep pen van nieuwe publiek rechtelijke orga nen, opdat de sociale vrede, die eisch is van een christelijke maatschappij, worde bevorderd." Deze beide punten uit dit christelijk- historisch manifest verstevigen den grond slag voor een hechte samenwerking tus schen onze politieke christelijke partijen." Venhuizen, Florimundus Schouten uit Gouda, Wernerus, Chermon uit Bleijerhei- de, Athanasius Kwaaitaal uit Breda, Ar- mandus Pex uit Rijswijk, Juniperus Gron- heid uit Delft, Hubertus Nieuwenhuijsen uit Amsterdam, Herbertus Timmermans uit Den Haag, Fulbertus Laurant uit Wychen, Aquino van Liebergen uit Venlo, Clementius Schoonbrood uit Maastricht, Wulstanus Groothuizen uit Alkmaar, Vic torieus van der Luur uit Den Haag, Castu- lus van den Eijnden uit Heerlen, Salvi- nus Duynstee uit Den Haag. Veertigjarig priesterfeest van pater Call. Beckers OF.M. te Mege,n. Zaterdag 10 Maart zal pater Callixtus Beckers O.F.M. te Megen zijn 40-jarig priesterfeest gedenken. Gedurende al dien tijd is hij werkzaam geweest als profes sor aan het Gymnasium aldaar. Bovendien heeft hij zich als ijverig zielebestuurder het vertrouwen van talloozen uit Megen en omstreken verworven. Nog steeds zet hij onvermoeid dien heilzamen arbeid voort, 't Zal den jubilaris dien dag zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Om 9 uur zal de jubilaris in de Kloosterkerk te Megen een plechtige Hoogmis van dank baarheid opdragen, waarbij ook de stu denten van het Gymnasium zullen tegen woordig zijn. RECHTZAKEN DE INBRAAK IN HET KASTEEL NEIJENRODE. Er is niet veel belangwekkends meer in deze rechtszaak, waarvoor ook in de rechts zaal geen interesse meer bestaat. Zaterdag, den 9den zittingsdag van het proces, zat detective J. C. Johanknegt in het verdachtenbankje van de Amsterdam- sche rechtbank. Hij werd gehoord als ver dachte. Na verhoor is hy op vrije voeten gesteld. Wij hebben ons proces gewonnen en bekomen 625 gulden. Maar de advocaat vraagt f 1650. Ga eens met hem praten, of hfl er niet een paar kwartjes af doet. (Marius)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9