ZATERDAG 3 MAART 1934 DAGBLAD VOOR LEIDENEN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE FINANCIËN DER PLATTELANDS GEMEENTEN. 25ste Jaargang No 7751 S)e ÊeidócheGoti/tei/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, ^aarin bfr- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur co verhuur, koop en verkoop: 0.50 De inkomsten der gemeente DE PERSONEELE BELASTING EN HARE OPCENTEN. DOOB A. A. C. M. VAN IERSEL Burgemeester van Noordwijkerhout VI Besprak ik in mijn vorig artikel de eerste twee grondslagen der personeele belasting, aan de andere grondslagen zal thans een korte beschouwing worden gewijd. De belasting naar den derden grondslag dienstboden wordt geheven wegens het in dienst hebben hier te lande van per sonen, gebezigd tot persoonlijke of' huise lijke diensten, bedienden in. sociëteiten, gouverneurs en gouvernantes, juffrouwen van gezelschap, secretaressen en rentmees ters daaronder begrepen. Staldienst en tuin- dienst worden ter zake niet tot huiselijke dienstien gerekend. Verschuldigd is voor een dienstbode 6. voor twee 17.terwijl bij het houden van meer dienstboden het bedrag, dat per dienstbode betaald moet worden, succes sievelijk stijgt. Voor eiken mamnelijken dienstbode is 12.extra verschuldigd. Is een vrouwelijke dienstbode jonger dam 18 jaren, dan behoeft er geen belas ting voor betaald te worden, is zij 18 jaren of ouder, doch jonger dan 21 jaren, dan is in afwijking van het bovenstaande de belasting 4. Voor werksters, die niet meer dan 3 da gen in de week komen werken, behoeft geen belasting te worden betaald. Even min voor de eenige vrouwelijke dienst bode in een gezin, waar 3 of meer kinde ren onder de 20 jaren zijn of in een gezin van een weduwnaar. De gemeentebesturen kunnen van de wet telijke tarieven afwijken. Van deze be voegdheid hebben de gemeenten Wassenaar en Warmond gebruik gemaakt, waar voor één vrouwelijke dienstbode boven de 21 jaren in plaats van 6.respectievelijk 9.90 en 10.80 moet worden betaald. De volgende grondslag der personeele be lasting is paarden. Paarden, uitsluitend gebezigd in beroep of bedrijf, zijn vrij. Paarden in gemengd gebruik zijn belast met 6.per paard, terwijl voor z.g. luxe-paarden, die niet in het bedrijf worden 'gebruikt moet worden betaald voor één paard 25.voor twee .paarden 60.voor drie paarden 105. en voorts voor ieder paard 50 meer. Ook van deze tarieven kunnen de ge meentebesturen afwijken, van welke be voegdheid in verschillende plaatsen in deze streek is gebruik gemaakt. Paarden in ge mengd gebruik, waarvan het wettelijk ta rief 6.per paard is, worden te Zeven hoven belast met 7.50, te Noordwijk met 8.40, te Woerden met 9.te Bodegra ven met 10.20, te Wassenaar met 14.70 en te Warmond met 15.60. Dan krijgen wij als grondslag der perso neele belasting motorrijtuigen. Ten deze hebben wij onderscheid te maken tus- schen motorrij wielen en auto's. De belasting voor een motorrijwiel is 6.Is het een motorrijwiel met duozit ting of zy'span dan is verschuldigd 8. Ook hier weer de bevoegdheid tot afwij king voor de gemeentebesturen. In het wet telijk tarief, zooals daareven gezegd, voor motorrijwiel zonder duo of zijspan 6. Nieuwveen en Zevenhoven heffen 7.50, Oegstgeest 8.Noordwijk 8.40, Woer den 9.Hillegom 9.60, Bodegraven 10.20, Wassenaar 14.70 en Warmond 15.60. De belasting op auto's is afhankelijk van de waarde. Voor auto's met een minde re waarde dan 2000.bedraagt de be lasting 2.per 100.waarde. Voor auto's met een waarde van 2000.tot 4000.40.plus 2.25 voor elke 100.die de auto de waarde van 2000 te boven gaat. Voor duurdere auto's wordt de belasting per 100.waarde nog iets hoog er. Als waarde wordt verstaan de som, die gerekend wordt te kunnen worden bedon gen bij inkoop ondernormale omstandig heden ter plaats daartoe geschikt. Hieruit volgt, dat auto's waarmede een poos is ge reden veel goed'kooper zijn in de belasting dan nieuwe wagens, omdat zij uiteraard zooveel minder waard zijn. Daaruit is het In dit artikel vervolgt de schrij ver zijn beschouwing over de per soneele belasting. Heffingen in de gemeenten onzer omgeving. verschijnsel te verklaren, dat in dezen tijd van eoonomische depressie er vrij veel vraag is naar 2e hands auto's. Velen immers schrikken voor de belasting terug om een (nieuwen wagen aan te schaffen en behel pen zich met een 2e hands auto. De gemeentebesturen kunnen ook ter zake weer afwijkende regelingen treffen. In verband met het gebruik maken van deze bevoegdheid wordt het wettelijk ta rief van 2.per 100.waarde te Noord wijk 2.80, te Woerden, Oegstgeest, Nieuw veen en Zevenhoven 3.te Hillegom 3.20, te Bodegraven 3.40, te Wassenaar 4.90 en te Warmond 5.20. Motorrijtuigen, kennelijk ingericht voor goederenvervoer, zijn vrij. Voor motorrij tuigen uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor beroep of bedrijf gebezigd, is de helft der gewone belasting verschuldigd. Ten einde tegemoet te komen aan de wenschen van hen, die ter zake van de hooge belas tingen hun auto niet gebruiken en er an derzijds voor terugschrikken om hun mood- en wagen zooals de volksmond dit wel eens uitdrukt voor een appel en een ei te verkoopen, is bij de wet van 28 Juli 1933 St.bl. 388 bepaald, dat aan den houder van een motorrijtuig, waarmede gedurende het geheele jaar niet op den openbaren weg is gereden, op zijn aangifte teruggaaf van belasting wordt verleend, mits hij zich heeft gedragen naar de door den Minister van Financiën in het belang van het toe zicht gegeven voorschriften. Dan krijgen wij nog als grondslag plei- ziervaartuigen. Ook hiervan wordt belasting geheven naar de waarde. Is de waarde 1000.of minder dan wordt geheven 1.50 van elke 100.waarde. Bij hoogere waarde stijgt het tarief successievelijk. Wassenaar en Warmond hebben gebruik gemaakt van de bevoegdheid, die de gemeentebesturen ook ter zake hebben om een afwijkend ^tarief te heffen. Het wettelijk tarief van 1.50 per 100.waarde wordt te Wassenaar 2.50 en te Warmond 2.70. De laatste grondslag der personeele be lasting belast de biljarten. De belasting hiervan bedraagt: a. wegens de biljarten, die gehouden worden in koffiehuizen en andere voor het publiek toegankelijke inrichtingen 20. b. wegens biljarten, die gehouden wor den' in woningen voor iedere biljart 50. c. wegens biljarten, die gehouden wor den op andere plaatsen, dan onder a. en b. genoemd voor ieder biljart f 35. Warmond en Wassenaar hebben voor bil jarten, die gehouden worden in particulie re woningen een afwijkend tarief en be lasten deze met respectievelijk 82.50 en 90.—. Biljarten in ziekenhuizen, gestichten voor ouderen van dagen en patronaten zijn on der zekere voorwaarden vrij van belasting. Een belasting van 20.voor een bil jart in een café is op zich zelf wel om op te brengen. Doch anders wordt het, wan neer de gemeente een groot aantal opcen ten op de personeele belasting gaat heffen. Zoo,, zijn er gemeenten, die 200 opcenten heffen en als gevolg daarvan moet voor een biljart 20.hoofdsom plus 40. opcenten of 60.belasting worden be taald. Dat brengt een biljart in vele café's niet meer op en onder die omstandigheden is het te begrijpen, dat verschillende café houders door het uitnemen der banden hun biljart tijdelijk onbruikbaar maken. Dan be hoeft de caféhouder geen belasting te be talen, maar ook de gemeente heeft ter zake geen ontvangsten. Beide partijen zijn dan gedupeerd. Daarom doen de gemeenten verstandig om ingeval de opcenten op de personeele belasting wat al te hoog loopen de hoofdsom van de biljartbe lasting te verminderen m.a.w. op een lager bedrag dan 20.te brengen. Tot slot nog een enkel woord over de op centen op de personeele belasting. In vele gemeenten zijn deze opcenten, die wettelijk ongelimiteerd zijn, de sluitpost der begroo ting geworden. Men voelt het onbillijke en onredelijke van hooge opcenten op de per soneele belasting,-die in den tegenwoordi- gen tijd dikwijls opgebracht moeten worden door mensohen, die weinig of geen inkom sten hebben. De gemeenten wachten in den regel zoo lang mogelijk om ze hoog op te voeren tot zij geen andere uitkomst meer weten. Ten slotte kan het niet anders, het geld moet er komen en van hoogerhand wordt geëischt, dat de gemeenten zoo noodig de opcenten tot 200 opvoeren. Eerst, indien de gemeenten dit gedaan heb ben, kunnen zij, als de begrooting dan nog niet kloppend is te krijgen, de hand uit strekken naar vader Staat om geldelijke hulp. Want al bestaat er geen wettel ij k maximum voor de opcenten op de perso neele belasting, aangenomen wordt dat 200 het hoogste aantal opcenten is, dat rede lijkerwijze te heffen is. De opcenten op de personeele belasting kunnen progressief worden geheven, d.w.z. dat bij stijging van de hoofdsom van de personeele belasting ook het aantal opcen ten kan toenemen. In deze streek heffen de volgende ge meenten een progressief aantal opcenten: Woerden 4060, Noordwijk 65115, Nieuw veen 7090, Zoeterwoude 61120, Zeven hoven 90110, Uithoorn 100200. De andere gemeenten heffen een aantal opcenten, dat voor alle aanslagen gelijk is en wel als volgt: Noord wij kerhouit en Rijn- saterwoude 200, Alphen aan den Rijn 155, Ter Aar, Alkemade en Hazerswoude 150, Veur 110, Katwijk, Koudekerk Leiden en Sassenheim 100, Leimuiden 90, Voorhout 85, Hillegom, Lisse, Nootdorp, Oegstgeest en Stomp wijk 70, Nieuwkoop en Woubri^g- ge 50, Zegwaart 40, Bode-graven 32 en Zoe- termeer 10. Wassenaar en Warmond heffen geen op centen. De hierboven vermelde opcenten werden blijkens de statistiek der gemeentefinanciën geheven over 1932. Veilig kan worden aan genomen, dat in 1933 de opcenten op de personeele belasting in aantal zijn verhoogd en ook dat verschillende gemeenten toen gedwongen zullen geweest zijn om de op centen tot 200 op te voeren. Dat juist in die gemeenten, waar tenge volge van de daling van de conjunctuur de menschen er het slechtst aan toe zijn, het meest aan personeele belasting moet wor den opgebracht, is een teeken van den tegenwoordigen tijd. TWEEDE KAMER Arbeid door vreemdelingen. Vreemdelingen en Universiteit. Centrale Circulatiebank. Bij de behandeling van het wetsontwerp in de Kamerzitting van gisteren, tot rege ling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, hadden de heeren Schaep- man en Van Dijken amendementen inge diend, die tot strekking hadden ook de zelfstandig werkende vreemdelingen in het wetsontwerp te betrekken. Het wets voorstel had n.l. alleen maar betrekking op arbeiders in loondienst. De Minister van Sociale Zaken, de heer S1 o- temaker de Bruïne verklaarde, dat hij zich niet met de amendementen kon vereenigen, daar zij niet in het kader van dit wetsontwerp pasten. Bovendien heeft de Minister van Economische Zaken een wetsontwerp in voorbereiding met betrek king tot zelfstandig werkende vreemdelin gen. Dit laatste was voor de voorstellers aanleiding om hun amendementen in te trekken. Nadat de heer L. de Visser (C.P.H.) verklaard had dat zijn fractie te gen zou stemmen, werd het wetsontwerp zJh.st. aangenomen. Nu komt aan de orde het wetsontwerp tot beperking van de bevoegdheid van bui- telanders om universitaire examens af te leggen. De bedoeling van deze wet is om aan Nederlanders de voorrang te kunnen geven bij event, plaatsgebrek op college zalen en laboratoria op buitenlanders, èn tevens om vreemdelingen te kunnen uit sluiten van het recht om examens ter ver krijging van bepaalde bevoegdheden af te leggen. Naar de meening van den heer Van der Waerden (S.D.A.P.) was dit ontwerp in strijd met het asylrecht, waar door vooral Duitsche vluchtelingen zouden worden getroffen. De heer Moller (R.K.) vraagt uitzondering voor geneeskunde-exa- mens die geen enkele bevoegdheid geven. De Minister van Onderwijs» Kunsten en Wetenschappen, de heer Marchaint, zegt dat de bedoeling van het ontwerp was de functies die nog open zijn voor Nederlanders te reservee ren. Spr. voelde wel wat voor hetgeen de heer Moller ^ïad gevraagd, en verzocht hem in dezen geest een amendement in te die nen. De heer Van der Waerden dien de een emendement in om buitenlanders wel tot de examens toe te laten. De Minis ter verklaarde zich er tegen, en het werd met 52 tegen 19 stemmen verworpen. Het wetsontwerp wordt z.hst. aangenomen, met aanteekening dat de sociaal-democra ten en communisten tegen zijn, De heer Van der Waerden (S.D.A. P.) krijgt nu het woord om een motie van orde te verdedigen ter oprichting van een centrale circulatiebank, van gemeenschaps- wege te beheeren. Spr. wees er op, hoe bij den huidigen toestand het winstbejag een rol speelt, waar het een algemeen belang betreft. Het bankwezen heeft zich zoozeer ontwikkeld, dat het geheele bedrijfsleven van den wil der bankdirecteuren afhanke lijk is. Zij die het bankkapitaal in handen hebben oefenen een rampzalige dictatuur uit. Geroep: Nou, nou! Spr. de heeren roe pen rnou, nou, maar zij weten niet dat ik op het oogenblik Quadragesimo Anno ci teer! (gelach). Een centrale circulatiebank zou meer veiligheid bieden in het alge meen belang; het zou de bedrijfsorganisa tie zijn op bankgebied. Tevens zou dan weer steun kunnen worden verleend aan jonge, opkomende industrieën, waaraan vooral in Brabant en Limburg een groote behoefte bestaat. Het crediet moet veilig worden gesteld. Ieder idee van winst, tan- xantième enz. moet er uit. De heer V e tv voorn (Pl.B.) vond dat er meer crediet moet worden verleend door de Nederl. Bank. Daartoe moesten er meer agent schappen komen. Tevens was spr. van,mee ning, dat de salarissen van de directie te hoog zijn. Toch kon spr. zich niet met de motie van den heer Van der Waerden ver eenigen. Een beter middel zou een anti- trustwet zijn, zooals in Amerika bestaat. De Minister van Financiën, de heer Oud, bestreed de motie van den heer Van der Waerden. Spr. meende dit niet beter te kunnen doen dan door het socialisatie-rapport van de S.D.A.P. uit 1921 voor te lezen, waarin gezegd wordt, dat het 't beste was het oude, beproefde systeem met betrekking tot het circulatie wezen te behouden, en waarin gewezen wordt op de vele nadeelen en de weinige voordeelen van een Staats-circulatie-bank Spr. wees er op dat tot nu toe alles goed was gegaan, en dat bij eventueele moei lijkheden met de Ned. Bank het octrooi nog altijd aan een andere bank kon worden verleend volgens de Bankwet. Bo vendien, vroeg spr. zich af, hoe zou men bij de huidige parlementaire democratie een Staatsbank kunnen hebben, die van gemeenschapswege wordt beheerd en waar aan tegelijkertijd de partijpolitiek vreemd zou zijn? Het socialisatie-rapport der S.D. A.P. wees er terecht op, dat het eenmaal gevestigd vertrouwen in de Ned. Bank door verandering te brengen in den toe stand wellicht schade zou lijden. Het ar gument dat er nu winstbejag in het spel is, achtte spr. een groot onrecht tegenover de presidenten van de Ned. Bank, die nog altijd de juiste beginselen met betrekking tot het algemeen belang hebben gevolgd. En het verlies bij den val van het pond sterling zou niet vermeden zijn geweest, indien er een Staatsbank geweest ware. Concludeerend vraagt de Minister aan de Kamer de motie te verwerpen of aan den spreker om hem in te trekken. Bij zijn repliek handhaaft de heer Van der Waerden echter zijn motie. Het winstmotief kan hij niet opzij zeten. Or gaan van het gemeenschapsbelang zou een Kamercommissie moeten zijn. De centrale circulatiebank zou een industriebank, waaraan zoozeer behoefte bestaat, als dochteronderneming kunnen hebben. Als het octrooi in 1937 wordt vernieuwd, heeft dit misschien juist een schokken van het vertrouwen tengevolge. De Minister antwoordt dat het tijdstip voor de motie wel erg ongelukkig is gekozen met be trekking tot het laatste. Spr. meende, dat een industriebank als dochteronderneming van de circulatiebank het crediet ernstig zou schaden. Op 't oogenblik gaat alles goed, dus is 't gevaarlijk om verandering j te brengen in den toestand. De tantièmes I enz. moeten hier niet in het geding worden gebracht. Het befaamde socialisatie-rap- i port sprak zelf van 't niet overmatige tan- tième. Dat deze heden ten dage niet over- matig zijn, zal iedereen wel met den Mi nister eens zijn. Zij bedragen n.l. 0,0! Vastgesteld werd dat Dinsdag a.s. over de motie werd gestemd. Hierna werd de vergadering verdaagd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS BLAD. EEN CULTUUR-DAAD Wij lezen in de „Tijd": i „De laatste Februari 1934 zal ons blij- ven heugen als een datum, een cultuurhis- I torische datum. Toen hebben namelijk drie Leidsche hoogleeraaren, een bioloog (prof. Barge), een cultuurhistoricus (prof. Hui- zinga), en een theoloog (prof. van Holk), naar aanleiding der Duitsche geschiedenis van den dag in het universiteitsgebouw hun weten en geweten uitgesproken over Ras en Geest. Zij hebben dat gedaan, ieder van uit zijn VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Voorstel tot het houden van een confe rentie van dertien mogendheden over de bewapening. (3de blad)$ Roosevelt's boodschap aan het Congres inzake de wijziging der tarievenpolitiek. (3de blad). BINNENLAND. Tot Apostolisch-vicaris van Bagamoyo (Britsch Oost-Afrika) is benoemd de Hoog- eerw. Pater B. Hilhorst C.s.Sp. (Kerkn., 3de blad). De radioconferentie te Genève keurde voor de lange golflengten belangrijke wijzi gingen goed. Huizen krijgt zijn oude plaats terug. (4de blad). Moordaanslag en zelfmoord te Buiten post. (Gem. Ber., 3de blad). Vijf personen te Amsterdam door gas bedwelmd. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het biljartconcours NederlandBelgië te Amsterdam. (4de blad). eigen faculteit en eigen vak en van zijn eigen standpunt. Hier waren aan het woord 'n katholieke, een vrijzinnige en ge reformeerde denker en zij hebben elkander niet tegengesproken, zij zijn ip overleg met elkander opgetreden en tot één besluit gekomen. Dat besluit is een veroordeeling van het beschavingsbegrip dat thans in Duitschland domineert en er het staat kundige leven tyranniek beheerscht. Zoo zijn deze wetenschappelijke drie mannen richters geworden op ideaal-belanglooze wijze. Te Genève zou een trits van zulke voordrachten niet mogelijk geweest zijn, doch naar ons inzicht heeft Leiden op 28 Februari 1934 niet enkel voor Nederland, maar voor heel de beschaafde wereld ge sproken". Prof. Huizin ga zeide over wat in Duitschland geschiedt: „De rassentheorie', die thans in Duitsch land van hoogerhand als nationale leer stof wordt voorgeschreven, is, wat haar toepassing op de historie betreft, door de ernstige wetenschap nooit anders be schouwd dan als beunhazerij van het ergste soort. Het ideaal van rasveredeling ter- wille van den staat is, indien het al biolo gisch verwezenlijkbaar mocht zijn, niet an ders te bereiken dan ten koste van hoogere maatstaven van cultuur", DE LUCHTVERBINDING AMSTERDAM—LIVERPOOL. Opening van den dienst op 1 Juni. Naar gemeld wordt, heeft de K.L.M. thans van het Engelsche Ministerie van Luchtvaart officieel toestemming gekregen voor het onderhouden van een dagelijk- schen dienst tusschen Amsterdam en Huil en tot het uitbreiden van dezen dienst naar Liverpool. De toestemming voor den dienst naar Liverpool is gegeven voor een periode van slechts zeven maanden. Indien de K.L.M. den dienst na 31 December wenscht voort te zetten, dan moet zij opnieuw toestem ming van de Engelsche Luchtvaartautori teiten vragen. De dienst naar Liverpool zal op 1 Juni worden geopend.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1