HULP IH 1 HOOD W.F.DOESWIJK Geijtenbeek's Totohandel J. GUSSENHOVEN KOOPT PER AUTOMAAT! Max Auto Garage ZATERDAG 3 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AUTOMAAT: AUTOMAAT: Zondagsadres Zondagsadres BANKETBAKKERIJ 0. VAN TONGEREN Hoogewoerd 53 - Tel. 125 Bedient U zelf in onze automaat, warm en en koud buffet Zondags gesloten ROLFILMS Breestraat 79 hoek Diefsteeg Ontwikkelen en afdrukken voor Amateurs Oude Rijn 2 Telf. 411 Versche slagroomgebakjes Speciaal watels Geopend van 9'/rnk uur verder per Ciocjiade- Automaat LELIESTRAAT 10 Melk, Boter, Kaas en Fijne Vleeschwaren. Zondag open van 8—12 uur UW ADRES voor Vleesch, Garnalen Croquetten, Salades en Gebak is Ban kef bakkerij Noordeinde 23 A. G. EPSKAMP Pelikaanstr. 13 Tel, 2638 Max-tax en Luxe Auto's Ook Zondag den geheelen dag geopend UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkloozen bedraagt momenteel 146, waarvan 111 landarbeiders, 25 bouwvakar beiders, 6 metaalbewerkers en 4 arbeiders uit diverse bedrijven. Bouwvergunning. Aan J. Vreeken Dz. is door Burgemeester en Wethouders ver gunning verleend tot het bouwen van een rozenkas. Geboren: Johannes Cornelis, z. v. H. P. Akerboom en Th. J. van den Berk. Johanna Maria, d. v. H. Verdel en J. Koek. Johannes Wilhelmus, z. v. Th. van der Wereld' en J. M. van der Star. Cornelia Anthonia Clasina, d. v. E. van Klink en M. van Zeijl. Gijsbertus Johannes Cor nelis, z. v. W. G. Hoo'genboom en P. Ver bij. Agnes Elisabeth Maria, d. v. N. van der Meer en M. M. B. Bakker. Johannes Simon, z. v. J. H. Straathof en M. J. M. van Blokland. Johannes, z. v. C. B. l'Ami en M. Vermeij. Johannes Petrus, z. v. R. W. Turk en H. C. Kuijpers. Anthonia An- toinetta, d. v. J. Th. van der Meer en C. M. van den Haak. Klazina Engelina Maria, d. v. A. L. M. Ludlage en M. C. van Ruiten. Johanna Hendrika, d. v. P. Dobbe en C. Koek. Johanna Maria, d. v. J. E. Spie renburg en J. C. Huigsloot. Overleden: Jacobus Hendrikus de Koning, oud 3 maanden. Pier Heerschap, oud 85 j., wed. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwcursisten. De afdeeling Kat wijk van de Ned. Bond van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen hield gisteravond in de zaal Kerkplein een feestvergadering. Het was n.l. hierom een buitengewone ver gadering omreden er tevens een wedstrijd aan verbonden was voor het kweeken van bloemen en planten in de huiskamer. Voor den aanvang dezer vergadering had een benoemde jury zich onledig gehouden met het beoordeelen der verschillende inzendin gen. Nadat dit dan was geschied was er toegang voor dé vele belangstellenden en de inzenders en opende de voorzitter, de heer v. Zijst, de vergadering. Spr. heette alle aanwezigen welkom, bracht dank aan de Juryleden voor hun spontane medewer king. Vervolgens werd de uitslag bekend ge maakt. In de afdeeling kamerbroei van bol len werd de eerste prijs toegekend aan de collectie gebroeide tulpen van G. v. d. Does, 2e pr. had C. v. d. Does, 3e pr. J. de Zwart. Voor kamerplanten was de uitslag: le pr. G. v. d. Does, 2e pr. C. v. Zijst. Inzendingen ter opluistering: le pr. A. Durieux Az., 2e pr. R. v. Delft, 3e pr. C. v. Zijst. De prijzen bestonden uit bloeiende Azalea's, welke door deh voorzitter aan de desbetreffende winners werden uitgereikt. De secretaris, de heer NDosterlee, bracht vervolgens een uitgebreid jaarverslag uit, waaruit een toon sprak van optimisme al waren er ook klachten. Het ledental bleef stationair, excursies waren gehouden, met hoop werd de toekomst ingegaan. De penningmeester, de heer Berkheij, ver meldde in zijn jaarverslag een batig saldo van 30.25. Een aardige attractie was om de aanwezi gen te laten raden wat een plantBego nia) voor bijzonders had. Uit zes goede in zendingen won Chr. Moerkerk de prijs. De plant had alleen mannelijke bloemen. Leent zich daarom zoo moeilijk om voort te planten. De heer G. v. d. Does hield daarna een zeer interessante causerie over de tomaten- cultuur en de teelt hiervan. Spr. werd met aandacht gevolgd. Na een pauze, waarin koffie geschonken werd, brachten enkele leden eenige va riatie in den avond door het geven van eco nomische voordrachten waarmee zij een groot succes behaalden. Dan maakten an dere leden zich verdienstelijk door het be handelen van onderwerpen over veredeling Mendeltheor ieën Een collectie kamerplanten werd ten slotting bij loting aan den man gebracht, hetgeen de kas nog een voordeeltje be zorgde van 32. Het was intusschen over 11 uur toen de voorzitter deze mooie, nuttige en aange name avond sloot, dank brengend aan allen die tot het welslagen van dezen avond had den medegewerkt en den wensch uitspre kend dat nog meerdere van soortgelijke avonden mogen volgen. Stille Omgang. Gisteravond hield de afd. Katwyk aan den Rijn van het Genoot schap van den Stillen Omgang een best bezochte vergadering in het Parochiehuis. De voorzitter, de heer C. v. d. Lubbe, opende met gebed en heette allen welkom, inzond er de heeren Schrijvers en Schou ten uit Leiden. Ook herdacht spr. wijlen den heer J. v. Mil, een goed lid, een trouw deelnemer aan den Stillen Omgang. De secretaris, de heer F. J. Luyen, bracht een uitvoerig en keurig jaarverslag uit dat getuigde van een bloeiend vereenigings- leven.' De aftredende voorzitter werd bij acclamatie herbenoemd. Vervolgens deed de voorzitter verschil lende mededeelingen betreffende den Stil len Omgang. Een extra tram zal de deelne mers naar Leiden brengen. Directe aanslui ting aan den trein van 10.40 uit Leiden is verzekerd. Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afgedaan, begon de feestvergadering. De voorzitter herinnerde aan den Omgang van 1933. Nog enkele dagen scheiden ons van den nacht, dat deze opnieuw zal wor den gehouden. Om op te wekken tot de in tentie van dit jaar, het behoud der een heid onder de Katholieken was Pastoor Houtman gevraagd hierover te willen spre ken. Deze had zich hiertoe gaarne bereid verklaard. Het R. K. Zangkoor en het Ma- riakoor, die medewerking hadden toege zegd voor dezen avond, zongen het Jubel lied, waarna Pastoor Houtman zijn rede hield. De voorzitter bracht Pastoor Houtman grooten dank voor zijn geestdriftige toe spraak en sprak den wensch uit, dat deze woorden zeer ter harte zullen worden ge nomen. De voorzitter van Leiden, de heer Schrij vers, sprak vervolgens woorden van op wekking om te strijden voor de R.K. Staats partij en tevens een propagandistisch woord voor de de R. K. Pers, die dag in dag uit op de bres staat om te ijveren voor het be houd der R. K. eenheid. Het gemengde koor zong vervolgens een „Propaganda-lied" waarna Pastoor Buys het woord verkreeg. Z.Eerw. noemde de rede van Pastoor Houtman een prachtig stuk Apologie waaraan niet veel meer was toe te voegen. Z.Eerw. zeide te meenen dat men het allen met het gesprokene eens was. Doch dan heeft men er ook naar te doen. Wat gezegd is, moge van ver strek kende beteekenis zijn voor de parochie. Z.E. dankte ook den heer Schrijvers voor zijn duidelijke en dikwijls zakelijke woorden. De voorzitter bracht dank aan de koren voor hun gewaardeerde medewerking en sloot de bijeenkomst met gebed. Bij de vele aanwezigen zagen we ook ver tegenwoordigers van de afdeeling Noord wij kerhout. KAAG. „Looft den Heer". Donderdag 1 Maart gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft Den Heer" te De Kaag een uitvoering in de Ned. Hervormde Kerk te De Kaag. Nadat de weleerw. heer Van der Meer van Abbenes geopend had met gebed en met gemeenschappelijk zingen Ps. 103, 1, werd aan het concert begonnen. Directeur Iterson had begrijpelijk zeer veel werk van dit concert gemaakt. Het koor is niet omvangrijk, doch het materiaal is over het algemeen goed en de beschaafde muzikale zang en de verzorgde uitspraak dienen allereerst gememoreerd. En verder was een voornaam feit, dat men steeds goed op toon zong. Nadat de heer Van der Meer nog een op wekkend woord had gesproken om toch vooral lid te worden van dit gezellig en mooi koor, sloot deze het met gemeen schappelijk zingen van Gezang 180 1. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" heeft haar uitvoering weer ge had. Het heeft het zeer talrijk publiek een avond van muzikaal genoot verschaft, waarvoor dirigent, koor en solisten hulde en dank niet mag worden onthouden. ROELOFARENDSVEEN. Stille Omgang. Het Genootschap van den Stillen Omgang zal haar algemeen e vergadering houden op Dinsdag 6 Maart as. des avonds om half acht in de Pancra- tiuszaal. De weleerw. heer Van Schie, ka pelaan van de St. Theresiaparochie te Rot terdam heeft zich bereid verklaard een woord ter opwekking te komen spreken, terwijl het Parochiaal Zangkoor den avond met eenige zangnummers zal opluisteren. De groote belangstelling, welke steeds voor deze vergadering bestaat, ook van de aangesloten buurtparochies, doet de ver wachting gewettigd zijn, dat ook ditmaal de groote St. Pancratiuszaal weer tot in de uiterste hoeken zal zijn gevuld. Men houde dezen avond vrij, opdat minstens alle leden aanwezig zijn. De toegang is vrij voor alle katholieke mannen boven den leeftijd van 16 jaar. SASSENHEEVL Harmonie „St. Ambrosius". Gister avond had een jaarvergadering plaats van de zang en harmonie „St. Ambrosius". De voorzitter, de heer Post, opende met een welkomstwoord deze jaarvergadering, be sprak den toestand der vereeniging, ook de successen van het vorig jaar, doch hoopte, dat deze dit jaar grooter mogen zijn. Aan het door den heer Rozema uitge bracht overzicht van den stand der kas, is ontleend, dat de verloting-opbrengst de vereeniging schuldloos had gemaakt en dat er 60.54 aan batig saldo te boeken viel. Alleen wat donateurs zal de vereeniging meer moeten bezitten, willen wij staande blijven. De afgevaardigde, de heer Kuiper, bracht alsnu verslag uit van de bondsver gadering, waarbij de mededeeling kwam, dat No oixlw ij kerhout een beker heeft aan geboden aan de vereeniging met het hoogst aantal punten op een na, welke drie maal moet gewonnen worden. Ook zijn daar verschillende voorstellen aangenomen. Een herziening van het reglement werd goedgekeurd. Het inleggeld voor muziek werd vastgesteld op 2,50, voor zang 1. De contributie werd gesteld op harmonie: 20 cent, zang 15 cent, werkloozen 5 cent. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen de heeren M. J. A. Post en Th. v. d. Geest en nieuw-gekozen de heeren H. Kui per en G. v. Dijk. „Meester" Fortuin, t Te Amsterdam is op bijna 64-jarigen leeftijd overleden de heer D. Fortuin. De overledene was bijna 30 jaar werk zaam aan de openbare school alhier en sinds een 6-tal jaren te Amsterdam werk zaam. Prestatie voor steun. Naar wij verne men is in de Woensdag gehouden „beslo ten" vergadering van den gemeenteraad besloten het systeem „prestatie voor steun" toe te passen. De werkloozen, die steunontvangen, moeten in het vervolg hiervoor arbeid verrichten. Dit kan uit allerlei werkzaam heden bestaan, bijv. opknappen van we gen, straatvegen enz. In dit verband is er voorloopig wel werk te vinden en het zal voor de werkloozen toch ook prettiger zijn geld te ontvangen, waarvoor zij gewerkt hebben. HILLEGOM. Ziekzoeken. Bij de opening van den wedstrijd in bekwaamheid ziekzoeken werd door Ir. Volkersz, Dir. Rijkstuin- bouwwinterschool zijn bereidwilligheid toegezegd, om een lezing te houden en een bespreking met behulp van den microscoop over deze materie. Deze lezing zal Don derdag a.s. te 8 uur in de Veilingzaal plaats hebben. We vertrouwen, dat de be langstelling groot zal zijn. Aan den wedstrijd in het ziekzoeken is door 300 personen deelgenomen. Onge veer 1000 vakgenooten hebben de expo sitie bezocht. Het is voor 't bestuur der Veiling een schitterend succes. Thans is men nog volop bezig de ingeleverde rap porten te controleeren om de prijs winners te kunnen bepalen. LEIMUIDEN. Werkverschaffing. Bij de gemeentelij ke Arbeidsbeurs staan heden ingeschreven 13 werkloozen, van deze werkloozen zullen er enkelen tewerk worden gesteld bij de Rijkswerkverschaffing te Rollecate (Over ijssel). Geboren: Francisca Petronella Adria- na d. van K. F. Lissenburg en W. C. van Graas Elisabeth Maria d. Van J. L. Ho- geboom en C. M. Ubink. Overleden: Hermanus Hendrik van der Burg, 4 dagen. Vertrokken: Wed. G. Griffioen geb. Branderhorst naar Wilnis S. M. A. Turk naar Alkemade Wed. J. Borst geb. Ym- ker naar Lisse. OEGSTGEEST. Gevestigd: F. H. Roman van Leiden K. Hollander en gezin van Leiden P. v. d. Meer van den Haag P. Ph. Jansen en gezin van Leiden P. Vogelenzang en gezin van Leiden F. H. J. Wijnhoven van Leiden. Vertrokken: E. van Esveld naar Leiden H. v. d. Berg naar Zoeterwoude J. A. de Jong naar Dordrecht J. H. Meijers naar Leiden C. M. V. Sassem naar Bilthoven. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met een tamelijk grooten aanvoer werden de volgende prij zen betaald voor tulpen per dozijn: Mr. Tubergen 11—16 ct., Couleur de Cardinal 1217 vt. William Copland 1217 ct., Prins van Oostenrijk 9—13 ct., Ibis 9—13 ct., Vuurbaak 15—20 ct., Herman Schlegel 1113 ct. La Reine 810 ct., Gele Prins 1520 ct., Farncombe Sanders 1215 ct., Progression 9—12 ct., Fred. Moore 7—10 ct., Prof. Rauwenhoff 1014 ct., Victoir d'Oliviere 12—16 ct., Pelikaan 10—14 ct., Mad. Krelage 9—12 ct., Narcissen 5—10 ct., Hyacinthen per 100 4.60—5.20. VOORHOUT. Klein-Vee-Vereen. D.V.V. Evenals op de andere veilingen ontbrak 't nu ook niet aan belangstelling. De handel ging vlug: 24 konynen waren ingebracht welke voor 0.601.45 verkocht werden; verder wa ren en nog - kip en 1 haan. Ook andere artikelen waren er deze avond, 20 nummers werden geveild. Belangstellenden worden er op attent gemaakt, dat er nu eens in de veertien dagen geveild wordt en wel Donderdags. TER-AAR. Graalwachtnieuws. Dringende oproep! Alle leden en kruiskinderen worden a.s. Zondag om 3 uur aan ons clubhuis ver wacht. Keurig in uniform en kruisjes om. Menschen, iedereen moet meewerken om ons plan keurig ten uitvoer te brengen. Excelsior! VOORSCHOTEN. Naar den wederopbouw der Regale Abdij van Egraond. Woensdag 7 Maart ajs. des avonds 8 uur precies in het Bondsgebouw zal mevr. M. van der Schrieck, Bouwkundig Publiciste, alhier, eene lezing met lichtbeelden hou den over het voor iederen katholiek hoogst belangrijk onderwerp: de terugroeping der Benedictijner monniken op de plaats, waar de Reformatie hen verdreef. Deze lezing is gratis toegankelijk voor belangstellenden. WAl ANDERE BLADEN SCHRIJVEN. AAN TWEE ZIJDEN SCHULD. Onder dezen titel schrijft het Huisge zin: Tekort aan kordaatheid brengt ons in het nadeel vergeleken bij de fascisten, die er te veel van hebben, vooral te veel ver toon er mee maken. Er is te Amsterdam een niet erg stichte lijke geschiedenis met een wethouder ruchtbaar geworden, en nu doet het bijna pijnlijk aan, hoe een gewezen amtgenoot een sociaal-democraat, zijn handen in on schuld poogt te wasschen. De betrokken wethouder, dr. Abra hams, was vóór hij deze functie bekleed de reeds controleerend geneesheer bij een liefdadige vereeniging, die zwakke en zie ke kinderen naar buiten zendt en haar gel delijke middelen voor negentig procent aan subsidie uit de overheidskassen ontleent. Voor zijn diensten bij de vereeniging ge noot de medicus een salaris van 2000, dat hij bleef genieten toen hij wethouder was geworden. Secretaresse of administratrice van de vereeniging tegen een salaris van 3000 was een dame, die later in het huwelijk trad met dr. Abrahams. De. echtgenooten ontvingen dus uit de kas der vereeniging, indirect uit de ge meentekas, te zamen een jaarwedde van 5000. Nadat tegen de bezoldiging van den wethouder-medicus bezwaar was gemaakt zag dr. Abrahams van zijn salaris af hij bleef intusschen controleerend geneesheer maar het bestuur der vereeniging ver hoogde de jaarwedde der secretaresse met ƒ2000, zoodat het inkomen van het wet- houderlijk gezin uit de kas der vereeniging ƒ5000 bleef. Bestuursleden der vereeniging hebben het voor deze manipulatie opgenomen, en een hunner had, op uitnoodiging van den toenmaligen sociaal-democratischen wet houder van financiën, den heer Polak, een onderhoud met dezen, die zich aldus het bestuurslid door zijn uiteenzetting vol komen bevredigd verklaarde. Ex-wethouder Polak heeft tegenover een UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN De zwijgers. In verband met de be kende circulaire van den minister van Fi nanciën, betreffende vrijwillige aangifte van verzwegen vermogens en inkomsten tegenover den fiscus, kunnen we mededee- len, dat aan de inspectie der belasting al hier tot op heden door een 32-tal personen is aangegeven aan verzwegen vermogens een totaal van plm. 2 ton. Over dit be drag zal dus over de laatste drie jaren (1931, 1932 en 1933) nog vermogens en in komstenbelasting nagevorderd worden. BODEGRAVEN. Stille Omgang. Vrijdagavond verga derde het Genootschap van den Stillen Omgang in het Parochiehuis onder presi dium van den heer J. J. de Groot, welke de aanwezigen welkom heette. De notulen welke verzorgd waren door den heer Beijk, worden, behoudens een kleine aan vulling, onveranderd vastgesteld. Hierna las de secretaris het verslag voor van de gehouden vergadering te Amsterdam. De voorzitter deelt mede, dat in de vergade ring vooral er op aangedrongen is, pro paganda te maken, dat alle jongeman nen van 18 tot 25 jaar zich aan zullen slui ten. Degenen, die onder leiding van den heer v. Helmond, als bedevaart, naar Am sterdam willen loopen en zich dan aanslui ten bij de afdeeling, moeten zich spoedig opgeven bij den weleerw. kapelaan. Bij acclamatie wordt de heer Beijk we derom als secretaris gekozen en neemt ook de benoeming aan. Voorgesteld wordt, om degenen, die de kosten van 1.45 niet kunnen dragen voor 1.te laten meegaan. eHt wordt met al- gemeene stemmen aanvaard. Het program ma luidt als volgt: Vertrek ongeveer half elf, Lof in de St. Agneskerk om 12 uur, daarna de omgang, om 3 uur de Hoogmis, waarna gelegenheid tot ontbijten en om half zeven per extra-trein weer in Bode verslaggever van het „Volk" zyn lezing van het geval gegeven. Nadruk legt hij er op, dat hij als wet houder van financiën eigenlijk weinig of niets met de zaak te maken had, die onder zijn collega voor de openbare gezondheid ressorteerde. Net alsof niet elke wethouder te maken heeft met een aangelegenheid, welke en de gemeente-financiën en, nog meer, de inte griteit en de betamelijkheid raakt. Op verzoek van zijn collega Abrahams heeft wethouder Polak een der bestuursle den van de vereeniging ontvangen. Het gesprek werd zoo zegt hij niet in zijn kamer op het stadhuis, maar tij dens een avondvergadering in een der spreekkamers in de vestibule gevoerd: het onderhoud droeg uit den aard der zaak een vluchtig karakter. Waarom? Was de zaak niet belangrijk genoeg? Wat ik er mij van herinner zoo ver volgt de heer Polak alweer met hinder lijke nonchalance is, dat het bestuurs lid in kwestie zich uitputte in verzekerin gen, dat wat mevrouw Abrahams ontving overeenkwam met de beteekenis der dien sten, die zij aan de vereeniging bewees. Ik heb dat toen aangehoord besluit de ex-wethoud£r van een appreciatie van het geval kon uiteraard geen sprake zijn wijl ik met de zaak geen andere aanraking had dan als intermediair tusschen de com missie tot het nazien van de gemeentere kening en het college van B. en W.; het toezicht op de vereeniging is aan anderen opgedragen. Deze Pilatus-Polak was wel raadslid, wel wethouder, zelfs wethouder van finan ciën, maar hij bleef liever van het om een zacht woord te bezigen weinig elegante zaakje af: anderen moesten de verant woordelijkheid maar uitzoeken en dragen. Indien eens niet een sociaal-democraat wethouder van financiën ware geweest, zou dan ook een oordeel van het „Volk" over het medeweten, om nog niet te zeggen me deplichtigheid, van den wethouders zijn uitgebleven? Wethouder Abrahams heeft gezondigd te gen den goeden smaak, tegen wat men ambtelijke integriteit zou mogen noemen; de andere leden van het college van B. en W., door een verkeerd gevoel van collegia liteit gedreven, hebben gezondigd tegen de openhartigheid en de kordaatheid. graven. De voorzitter hoopt en vertrouwt, dat velen zich dit jaar zullen aansluiten, om op te trekken naar Amsterdam. Kaar ten met kerkkaart inbegrepen zijn ver krijgbaar tot en met 8 Maart bij het be stuur. Men denke er echter wel aan, dat men lid moet zijn of worden. Hierna slui ting. WOERDEN. Een vreemde geschiedenis. Een vreemde geschiedenis werd de politie gis teravond te half zeven gemeld. Een motor rijder belde van uit de Puth op het bu reau op en deelde mede, dat hij onderweg zijn duorijder was verloren. Waar onge veer wist hij niet, maar hij meende, dat hij hem in Woerden nog had. Een agent zocht den bewusten motorrijder op, die genaamd was H. L. wonende te Amersfoort. Zijn ka meraad dien hij niet anders kende dan on der de naam van Arie en waarvan hij wist dat hij 26 jaar oud was, had hem vanaf Den Haag op de duo vergezeld. Bij de overweg van het Harmelensche spoor merkte hij, dat de duorijder verdwenen was. Teruggaan, daar had hij geen zin .in. Tot nog toe is nog niet achterhaald, waar de verdwenen man is gebleven. De mo torrijder maakte een eenigszins vreemde indruk. Hij vervolgde later zijn tocht huis waarts en zou te Amersfoort eens infor- meeren. ZWAMMERDAM. Personalia. De heer P Koster slaagde voor het candidaat-deurwaarders-examen. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt in openbare vergadering bij een op Maandag des voormiddags om 9.45 ten Raadhuize. De agent bevat een acht tal onderwerpen ter behandeling.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10