R.K. LflNOBOUWWiNTERSCHOJL VRIJDAG 2 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 LAND- EN TUINBOUW WERK VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. lste helft Maart. IN DEN BLOEMENTUIN. De water- en moerasplanten zijn voor eiken plantenlief hebber een bron van genot, en dragen zeer veel bij tot verfraaiing der omgeving. Hoe veel mooier is bijvoorbeeld een waterpartij of beekje, opgevroolijk door eenige water lelies welker schoone kleuren zoo spre kend uitkomen tegen het frissche groen der bladen, en waarvan de kaalheid der oevers wordt gebroken dooh eenige hier en daar los en onregelmatig uitgeplante groepjes moerasplanten, in vergelijking met de eentonigheid en koude doodsch- heid onzer vijvers. De waterlelies kunne ngesplitst wor- den in twee groepen; winterharde en niet winterharde. 'De eerstgenoemde hebben voor ons doel slechts waarde. Vroeger ken de men als winterharde soorten slechts on ze inlandsche waternimf Nymphaea alba en haar geelbloemige zuster Nuphar lu- teum. Thans is dit anders, en komen onder de winterharde soorten de fraaiste kleuren en tinten voor, als geel, licht en donker- rose, rood, karmijn en violet. Geen won der, dat deze planten opgang gemaakt hebben. Enkele fraaie wenschen we hier te vermelden. Nymphaea Carolipiana, prachtig vleesch- kleurige rose, met donkerder midden. Nym phaea Colossea, zeer mildbloeiend, met groote; licht vleeschkleurige bloemen, Nym phaea Laydeckeri pufrpurata, helder kar mozijn; bloemen middelmatig groot. Nym phaea Laedeckeri rosea prilifera, ook zeer mildbloeiend; de bloemen zijn welriekend; kleur helder vleeschkleurig, later in rose en karmijn overgaande. N. Marhaceachromatella, met zeer groo te en fraai licht geel gekleurde bloemen. N. Robinsoni; de bloemen zijn groot en fraai donkerrood met oranjekleurige meel draden. De waterlelies verlangen een zonnige standplaats en een voedzamen, niet te lichten grond. De beste tijd voor het plan ten is omstreeks Mei. Wenscht men ze in een vijver te plaatsen, dan zet men de plan ten in mandjes, gevuld met een stevig grondmengsel, en laat ze daarmee zakken op den bodem van het water. Kweekt men de planten in kuipen, dan vult men deze half met aarde en half met water. De wortelstokken der waterlelies moet men vooral niet te diep planten. De beste wa terstand is plus minus 30 c.M. tot 1 Meter. Ofschoon bovengenoemde soorten winter hard zijn, moet men toch zorgen, dat de wortelstokken niet door de vorstkunnen lij den; in vijvers bestaat daarvoor weinig ge vaar, maar de planten in quipen behoo- den 's winters binnengehaald te worden. IN DEN FRUITTUIN. Overal waar aardbei een welkome plant, die door 't fruittuinen worden aangelegd, is de bijna direct vruchtgeven, mede het eerst in de opbrengst bijdraagt. Wanneer we hier van fruittuinen spreken, bedoelen we daarmee geen boomgaarden in de gewone beteekenis, maar aanplantingen van py- ramiden of struiken. Ook al worden in zulke tuinen onderbeplantinen van kruis- of aalbessen aangebracht, dan is er vooral in de eerste jaren nog wel plaats voor aardbeien, die, naarmate de hoofd- of onderbeplanting in omvang toeneemt, ge leidelijk moeten vervallen. In verband met de andere beplanting komen de aardbeien op rijen, en krijgen de planten op de rij een afstand van 50 a 60 c.M. De ranken worden, indien er niet voor voortkwee- king behoeft gezorgd te worden, geregeld verwijderd, zoodat elke plant over een flinke ruimte kan beschikken, welke deze, bij goede ontwikkeling en onderhoud, ook blijkt noodig te hebben, want een vrij staande aardbeienpol, die het eenige jaren noch aan voedsel, noch aan ruimte heeft ontbroken, heeft, wanneer de vruchtsten gels door het gewicht der vruchten als een krans rond de plant heen liggen, genoem den afstand noodig. Over het al of niet nut tige van het verwijderen der ranken zijn de meeningen altoos verdeeld geweest; door de voorstanders van het niet-afran- ken werd gewezen op de goede resultaten van de kweekwijzen b.v. te Beverwijk en te Zwijndrecht, waar de ranken niet wer den verwijderd. Waar echter de teelt op rijen plaats heeft, zooals in fruittuinen, waar bovendien vele rijen juist langs de paden loopen, brengt orde en regelmaat als vanzelf mee, dat de ranken verwij derd worden. Maar behalve dat, ligt het voor de hand, dat de moederplant zich be ter zal ontwikkelen, als ze het opgenomen voedsel niet voor een deel zal behoeven te besteden tot voortbrenging van een groot aantel jonge planten. Weliswaar, zorgt een jonge aardbeiplant al spoedig voor zich zelf, maar deze, als ze nauwelijks op eigen beenen kan staan, begint direct aan de instandhouding van haar soort mee te werken, waardoor ze, aan de moederplant verbonden gebleven, in den aanvang al thans, van deze nog voedsel blijft betrek ken. Waar in den tuin van den amateur- kweeker slechts over weinig plaats voor aardbeien te beschikken is, is het toch ver keerd om door te dichte planting, of door het niet afranken te trachten de opbrengst te vergrooten; niet het grootste aantal planten geeft de meeste vruchten, maar die, welke door ruimen stand en goede verzorging zich tot krachtige planten heb ben kunnen ontwikkelen. Wenk: Een schadelijke kever is de Erw tenkever. Als we de erwten zaaien, zaaien we onze vijanden mee. In een doofpot met een scheut zwavelkoolstof gedaan zijn we ze kwijt. COÖP. GROENTEN- EN FRUITVEILING TE VINKEVEEN. Aan het jaarverslag van de Coöp. Groen ten- en Fruitveiling te Vinkeveen is het volgende ontleend: Het is in 1933 al net zoo vergaan als an dere jaren. Men heeft bij de vele tegenvallers in ons tuinbouw-bedrijf toch ook nog weer en kele meevallers gehad en deze meevallers zijn het die de tuinders weer met nieuwe moed bezielen en hun hoop doen vestigen op de toekomst. Het geeft hun de kracnt weer met moed aan den arbeid te gaan. De tegenvallers behoef ik u niet te noe men, die zijn u voldoende bekend. Deze zijn ook de veiling niet gespaard gebleven. Of is de stopzetting van „De Oudendam" voor ons geen tegenvaller geweest? Geholpen door een Regeeringssteun is de omzet onzer veiling over de begrooting ge gaan en ongeveer een ƒ20.000.boven de omzet van vorig jaar. Dit scemt zeker weer tot tevredenheid en is oorzaak, dat op de bezittingen ruim 1700.— kon worden af geschreven. De witlofteelt heeft, vooral in Vinkeveen, vele tuinders van Armen- of Gemeentesteun afgehouden en het is bekend, dat de witlof trekkers slechter jaren hebben meegemaakt dan 1933. Voor de arbeid door enkele verricht en vooral voor de garantie van de Gemeen te, die deze uitbreiding op groote schaal mogelijk maakte, brengen we gaarne een woord van oprechte hulde en wij hopen, dat ons Gemeente-Bestuur het volgend jaar op een even groot resultaat mag terugzien als dit jaar. Veel arbeid heeft ons bestuur zich ge troost ook voor de andere leden een der gelijke regeling tot stand te brengen. Deze arbeid is slechts ten deele met suc ces bekroond geworden, doch geheel van de baan is het nog niet. Mogelijk dat nog andere gezichtspunten zich voordoen, op dat ook dezen, elders wonende tuinders, in de gelegenheid komen van een loonende teelt te profiteeren. Verder dient gemeld het succes der ge zamenlijke organisaties met hun actie ter verkrijging van extra steun. Vele reizen zijn hiervoor gemaakt en vergaderingen elders noodig geweest om dit te bereiken. Hulde ook aan het bestuur van den L. T. B. Noorden voor hun werken in deze actie. Ook hier heeft de voorzitter, de heer Pie- terse, nimmer op zijn post ontbroken en alle hiervoor benoodigde conferenties bij gewoond en het is voor hem ook zeker een voldoening, dat ook zijn vereeniging aan het behaalde succes heeft meegewerkt. Gaarne brengen wij hem van hieruit onzen welgemeenden dank. Doch hierbij mag ook niet vergeten wor den een woord van dank aan onzen voor zitter Mooij, aan Burggraaf en nog ande ren, die ook geheel belangeloos tijd en moeiten zich hebben getroost, om dit doel te bereiken. Wij wenschen allen in de toekomst even veel succes toe al hopen wij, dat het woord van steun zoo gauw mogelijk uit ons ver slap mag verdwijnen. We kunnen zeggen, dat de veiling op he den een instelling is, die ook tot taak heeft gekregen het verrekenen van de steun, door de Regeering verstrekt. Velen zullen de uitvoering van de steun regeling onbillijk vinden, doch laten we niet uit het oog verliezen, dat geen steun regeling. hoe goed ook gereglementeerd, zonder gebreken is en door de verscheiden heid van producten in onze handel het uiterst moeilijk is een goede regeling samen te stellen. Voor 1934 staat een nieuwe steunregeling op 't proffram, doch ook hieraan zullen ge breken kleven. De tuinder, niet gewend aan extratjes. zal ieder bedrag echter dankbaar aanvaar den, ook al kan hem dit niet geheel en al bevredigen. De barometer voor onze handel is sinds vorig jaar nog teruggeloopen, doch meer malen hebben we gezien, dat. al stond de barometer op storm en regen, dat dan toch zoo nu en dan de zon doorbrak. Zoo zal het ook dit jaar weer met ons gaan. Het eene product zal meevallen in de opbrengst en het andere zal weder op de vaalt terecht, komen. Over de steunregeling 1934 hopen we op de Junivergadering alle mededeelingen te kunnen doen. Behalve in de vroege groenten gaf de handel over 't algemeen een lusteloos beeld, zoodat de prijzen veelal beneden kostprijs bleven, wat voor menig tuinder onzer ver eeniging een moeilijken winter met zich bracht. Wanneer we echter moeten zeggen, dat wij niet alles geprobeerd hebben, dat wij om zoo te zeggen onze plicht niet hebben gedaan dan zullen de minder goede uit komsten ons dubbel drukken. Laten we echter niets verzuimen, opdat dit zelfverwijt' ons blijft bespaard. De financieele uitkomst uitgedrukt in de u toegezonden rekening kon tot mijn spijt de somberheid in mijn verslag niet verdrijven. De omzet over 1933 bedroeg ruim 147.000.hetwelk te splitsen is als volgt: de af dueling Noorden veilde voor ƒ49.426.86 verdeeld over 59 aanvoerders, dat is 1556.minder dan in 1932: de afdeeling Uithoorn ƒ24.755.19 verdeeld over 29 aan voerders of ƒ2835.minder dan in 1932. terwiil voor Vinkeveen en omgeving over bluft ƒ53.651.12 of ƒ2240.— méér dan 't vorig jaar. Het aantal aanvoerders bedroeg 190 en er zijn gehouden 111 veilingen. In verband met de uitbreiding van de witlofteelt besloot ons bestuur dit dezen winter te veilen te?en 4 pet. veilingskosten. Het bedrag wat hiervoor eenoteerd is ge worden bedraagt tot 1 Jan. 7334 96 en van 1 Jan. tot on heden pl.m. 7200.te za- men dus 15.000. Bovenstaande is weer een bewijs, dat het bestuur al het mogelijke doet de leden in VOORHOUT. VAKSCHOOL VOOR -ANDBOUWERS en VEEH0U0ERS Huisvesting bij Eerw. Broeders 't gevlei te komen en het is aan de tuinders dit op prijs te stellen. Dit jaar hebben gemeend de vereeniging te moeten verlaten 2 leden. Beiden hebben toegezegd evengoed te Vinkeveen te blij ven veilen en wij twijfelen niet, of hieraan wordt voldaan. Opmerkelijk staat daarbij, dat er van buiten Vinkeveen zooveel belangstelling voor onze veiling bestaat. Bijna dagelijks melden zich nieuwe leden aan en tegenover het bedanken van genoemde 2, staat een in schrijving van 14 nieuwe leden, met een uitbreiding van pl.m. 5000 R. Roeden. De financieele positie der aanvoerders over 1933 is te vergelijken als volgt: Zij, die voor 3000.— en meer veilden waren er 6 (vorig jaar 7); van ƒ2000.tot 3000.waren er 8 (vorig jaar 6ft van 1000.— tot ƒ2000.— 30 (vorig jaar 32). Het meererideel bleef dus dit jaar wederom onder de 1000. Dit jaar zijn gehouden 10 bestuursverga deringen en 2 met de Commissie en be stuur .Ons Belang" en 2 algemeene ver gaderingen. De verhouding tusschen bestuur en koop lieden liet niets te wenschen over. terwiil het bestuur. Commissie en personeel altijd met elkander werkte in de beste harmonie. Het kan niet anders, of het welzijn der vereenipin» moet dit ten goede komen. Met de Eierve'i'^g is wederom een overeen komst getroffen. Ook deze vereeniging lijdt onder de slechte tiidsomstandmheden. De grove soorten augurken warden weder in Roe- loforen-dsvpen geveild. F°n regeling voor 1934 is nog in voorbe- re'ding. De statiegeld-rekening geeft aan. dat er en1rele tuinders dïo«en bü te betelen, ter wiil van de kooners eveneens noe een be drag is to ortvanuori en waarvan ook en- ke1® poctip.s oninbaar 71 jn. minimnmririi7PTi te dit seizoen uit betaald slechts ruim 800een b°wüs. dat onze vpilteg niet overvoerd is tfeworden. Veel is p^ht®^ voot de minimumoriis moe ten wordon afgezet. Aan T?oCTooi-te«5:cteun werd p"tva"pen ƒ20,100.74 hte-^en rmtvirwon Nooteten_ Nteitwkoon ƒ8ROR97- XTi+boo-rn fR7537 en VjnkWeen pn om ««vino fs*/i R 75 Dat Vin- Icevopn h°t minste bekwam is-oele^en in bet 'feit dat de extra steun werd uitgekeerd op sniiboonen. LETTEREN EN KUNST Onze Kinderen. Tijdschrift voor R. K. ouders en opvoeders. Februari-aflevering. Uitgave N.V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Abonnementsprijs popu laire editie 2.50, luxe editie 5. per jaar, fr. p. p. De verjonging, die we dit maandschrift voor R.-K. ouders en opvoeders sedert het begin van den nieuwen jaargang bij zijn fleurige en origineele typografische verzorging kunnen aanzien, is niet alleen een uiterlijke, maar evenzeer een inner lijke, zooals kennisname van den zeer ge- varieerden en aantrekkelijken inhoud toont. Voor Blijmoedigheid in de opvoeding levert Leo Fens een pleidooi: „gemis aan blijheid in het kinderleven heeft de mis lukking van menig menschenleven op z'n gewetenomdat 'n sombere jeugd 'n ziel belet, zich op haar schoonst te ont plooien": egoisme, en gebrek aan zelfbe- heersching bij ouders, systematische kil heid bij wijze van tucht- en orde-middel op school en internaat worden hier scherp onder de loupe genomen. Voor docen ten bijzonder interessant is de bijdrage van J. van der Maas: Leerlingen kijken ons aan, geschreven naar aanleiding van het in korten tijd bekend geworden boek van Frans van Oldenburg Ermke: Bruno Cla- sius. Ouders zullen met ingenomenheid begroeten het behartigingswaardige arti kel „Hoe moeten we de kinderleugen be- oordeelen", dat een meer bespiegend ka rakter draagt en daartegenover de meer practische verhandeling over de houding tegenover „Kinderlijke bevliegingen". Frissche geluiden uit het ouders-publiek hoort men in de zeer gelukkige rubriek „Het woord is aan den lezer". Om niet te uitvoerig te worden stippen wij uit den overrijken en veelzijdigen in houd nog slechts even aan: „Uit de jeugd van een Japanschen held", de „Medische rubriek over het actueele onderwerp der tuberculose-besmetting, terwijl wij niet mogen nalaten te wijzen op de groote verscheidenheid van belangwekkende the ma's, die nog behandeling vinden in de rubrieken: „Het boek van de maand" „Kinderzegen in Italië" (van den Romein- schen medewerker), „Uit de pers", „Boek bespreking", „Vraag en Antwoord". Afzonderlijk noemen wij het uitstekende artikel van Jan Beerends „Gestalten in de Schemering", met ontroerend mooie illu straties uit het prachtige werk van Kathe Kollwitz. Trouwens de geheele aflevering bevat goedgeslaagde teekeningen en interessante foto's. De „Pagina caricatuur" is weer raak en illustreert ditmaal onze al te verstandige kinderen. Achter in het nummer zet Quos Ego „De puntjes op de i", „Schennis der schoon heid" (over schoolplaten), „Bonnetjes voor den hemel" (over kaartjes voor het Mis- hooren, met welk systeem schrijver het niet eens blijkt te zijn), „Doel van het godsdienustonderwijs) w.i. hij aandringt op practisch godsdienstonderwijs) Opvoeding en onderwijs vormen een on afzienbaar gebied, maar een zóó uitvoerig en toch zóó kernachtig maandblad, ver schaft ons daarop wel wijde en diepe pers pectieven. „Het Stiefkind Drenthe", door mr. J. Linthorst Homan. Uitgave Van Gorcum en Comp., Assen. „Het Stiefkind Drenthe", door mr. J. Linthorst Homan, geeft een korte beschou wing over de vraag: werd en wordt Dren the miskend? De schrijver, burgemeester van Vledder, voorzitter van de Provinciale Drentsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, geeft een warm pleidooi voor zijn gewest, dat nog herhaaldelijk als minderwaardig beoordeeld en ten achter gesteld wordt. Het boekje is opgedragen aan Mr. Harm Smeenge. IIET FILMEN VAN KUDDEN DIEREN IN DE VRIJE NATUUR. Het fotografeeren van kudden dieren in hun eigen omgeving wordt over het alge meen beschouwd als een van de meest in drukwekkende resultaten van camerawerk klaar in de laatste jaren heeft men op dit gebied zooveel te zien gekregen, dat bij het publiek de indruk is gewekt, dat een der gelijke opnamen totaal geen moeilijkheden verbonden zijn. Men denkt, dat er niets meer noodig is dan een technisch goed uit geruste expeditie en een beetje geduld. Als men evenwel het dagooek doorleest van W. S. Van Dyke, de regisseur onder wiens leiding de Metro Goldwyn Mayer expeditie tien maanden in het Hooge Noor den van Alaska verbleef om opnamen te maken voor de groote film „Eskimo"', kreeg men een indruk van de bijna on gelooflijke moeilijkheden en complicaties, die zich bij het opnemen van wilde die ren voordoen. Reeds het opsporen van kudden dieren is een probleem. Men weet vaag waar men ze kan vinden en de inboorlingen kunnen slechts onzekere aanwijzingen geven over hun waarschijnlijke bewegingen, maar het opstellen van de gecompliceerde geluids installaties is veel ingewikkelder, dan het maken van een snapshot met een kleine ca mera en daarom is het noodig om met zoo groot mogelijke zekerheid te weten, wel ken weg de kudde zal nemen. Daarom wordt als regel de hulp ingeroepen van een groot aantal jagers, die de dieren in een bepaalde richting opdrijven. De camera, die op een zooveel mogelijx beschermde plaats is opgesteld, maar toch altijd gevaar loopt door de dieren omver gerend te worden, draait aan een stuk door. De man aan de camera heeft geen tijd om na te denken zoodra de kudde hem begint te passeeren. Hij moet zooveel mogelijk op nemen, want het is mogelijk, dat een der gelijke gelegenheid zich nooit meer voor doet. Op deze wijze werd een kudde rendie ren opgenomen voor de film „Eskimo". Al leen reeds 't zoeken van een groote kudde en het bepalen van de richting, waarin deze zich voortbewoog, was een werk, dat ont zettend veel tijd vergde. Hiervoor werd ge bruik gemaakt van vliegtuigen. Zwermen raven geven dikwijls de plaats aan, waar een kudde zich bevindt en deze vogels helpen ook bij het vaststellen van de richting, waarin de dieren zich voort bewegen. Voor het maken van close-ups had men een aantal ijsberen noodig en om deze te vangen werden doode walrussen op ijsschot- sen gelegd, terwijl Frank Messenger, de productieleider van deze film en zelf een ex-cowboy, zich verboog in een berg van sneeuw, die aan den bovenkant open was en van waaruit hij zijn lasso kon werpen. De op deze wijze gevangen dieren wer den gebohden en aan palen door inboor lingen gedragen binnen een sterke omhei ning, waar zij wachtten op hun beurt om op te treden voor de camera. Om zeker te zijn, dat er voor deze film voldoende ijs beren bij de hand zouden zijn werden en kele inboorlingen wekenlang in dienst ge nomen om hen op te sporen. Het jagen op walrussen, wat op zichzelf reeds een gevaarlijke liefhebberij was. werd nog moeilijker gemaakt door de aan wezigheid van de camera's in de Kayaks, kleine bootjes van dierenhuiden gemaakt. De walrus is zeer bijziende en in gewo ne omstandigheden zal hij zijn aanvaller niet gauw zien, maar de enthousiaste ca meraman probeerde te dicht bij te komen en enkele Kayaks werden door het dier om geworpen. Na zijn onvrijwillig bad ging de camera man maar onmiddellijk door met het filmen van den jacht. Ook werden opnamen ge maakt van het jagen op walvisschen, waarbij de camera's voortdurend moeilijke en gevaarlijke plaatsen moesten innemen. Steeds moest de expeditie voör oogen hou den, dat een kans voor goede opnamen di rect gegrepen moest worden, daar het waarschijnlijk niet mogelijk was in de eer ste maanden iets dergelijks voor de lens te kunnen krijgen en spoedig zal de heele wereld de resultaten van hun werk kun nen aanschouwen als de nieuwe Metro Goldwyn Mayer film „Eskimo" vertoond wordt. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. GELIJKWAARDIG ZIJN ALLE MENSCHEN. In het tijdschrift voor R.K. ouders en opvoeders, dat er vooral na zijn jong ste vernieuwing frisch uitziet en zeer interessante lectuur geeft, trof ons o.m. een artikel over „De ongehuwde vrouw". Wij willen aan dat artikel eenige passages ontleenen. „De levensstaten zijn onvergelijk bare grootheden. De religieuse is de voornaamste; het huwelijk de meest compleet-menschelijke; en de staat, waarin géén der Vrouwelijke krachten tot haar natuurlijke ontplooiing komt, is daarmee geenszins op één lijn te stellen. Doch gelijkwaardig zijn alle menschen, die in hun individueale om standigheden, naar het hoogst-bereik- bare streven „G e 1 ij k w a a r d i g zijn alle menschen, die in hun individueele omstandigheden naar het hoogst bereikbare streven...." Deze waarheid is tenslotte de grondslag en de maatstaf van het christelijk.... „communisme". En het artikel vervolgt: „En langs dezen weg alleen is troost te vinden voor al wie ontberen moet. Niet :n krampachtig ontkennen van de waar heid... Niet door het onbereikbare kleiner te maken tot eigen geruststelling, dat verkleint enkel den mensch zelf. Maar door zich te verheugen, omdat het groot en heerlijk is, ter wille van de vele an deren, die het mogen bezitten. Wanneer een kinderlooze vrouw lijdt onder haar kinderloosheid, begint zij alle gelukkige moeders te ontloopen en te wei geren, hun babies te komen zien. Dat is de weg naar zekeren ondergang. Maar wan neer zij sterk is en weet te strijden, zal er een dag komen, dat ze in den rooden mor genschemer staart en gelukkig is om de duizenden kinderen, die vóór den avond in de wereld zullen komen, en om het duizendvoudig moedergeluk, waarmee zij die wereld zullen verrijken. Dat is boven eigen leed uitstijgen. En dat is de levens houding voor elke vrouw, die veel moet missen. Ik moet naast het leven staan, maar ik zou niet willen, dat het minder groot en heerlijk was, al zou dat mijn eigen gemis kleiner doen schijnen. Ik wil er niet voor wegkruipen in het donker. Ik ben God dankbaar, dat het er is, en dat ik het zien en vatten kan, zij het niet bezitten. Ik ben daar niets minder om, zoolang* ik het onbereikbare in zijn waar de laat en de heerlijkheid van het leven liefheb ook wanneer ze mij niet behoort. Want zoo blijf ik een volwaardig mensch, die slechts geknot werd door het onver mijdelijke en niets liet verdorren door eigen schuld". Dat is goed en kernachtig gezegd. Wij zouden er misschien nog aan mogen toe voegen, dat de mensch ip iederen levens staat gelukkig kan zijn niet alléén door het schouwen naar en mee-genieten met a ~i- d e r e r geluk, maar óók in het eigen per soonlijk leven, waar veel schoons over blijft, al wordt er veel in gemist. STOOMVAARTBEPJCHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. CHRISTIAAN HUYGENS (uitr.) arr. 1 Maart te Southanmton. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuisr.) vertr. 1 Maart van Algiers. POELAU ROEBIAH (uitr.) pass. 28 Fe bruari Gibraltar. SEMBILAN (thuisr.) pass. 27 Febr. te Gibraltar. POELAU TELLO (uitr.) vertr. 28 Febr. van Belawan. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) vertr. 28 Febr. v.m. 7 uur van Lissabon. MONTFERLAND arr. 1 Maart van Ham burg te Amsterdam. ZAANLAND arr. 1 Maart van Vancou ver 1. v. Londen te Hoek van Holland. KON. NED. STOOMB. MIJ. AJAX arr. 1 Maart van Stettin te Amst. BENNEKOM thuisr.) arr. 27 Febr. te Callao. BRIELLE arr. 1 Maart van Hamburg te Amsterdam. FAUNA vertr. 1 Maart van Amsterdam naar Rotterdam, ORION vertr. 1 Maart van Amsterdam naar Rotterdam. KON PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND, Melbourne n. Sin gapore, pass. 27 Febr. Thursday Isles. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. BILDERDIJK Rotterdam-Norfolk arr. 1 Maart te Boston. BINNENDIJK arr. 1 Maart v. New York te Rotterdam. LOCHMONAR arr. 1 Maart van Vancou ver, 1. v. Londen te Rotterdam. HOLLAND WEST-AFRIKA-LIJN MAASKERK vertr. 1 Maart van Amster dam naar West-Afrika via Bordeaux. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KEDOE (thuisr.) pass. 28 Febr. Perim. SOEKABOEMI vertr. 1 Maart van Ham burg naar Livei'pool. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AGAMEMNON Japan-Rotterdam vertr. 1 Maart van Marseille. DEUCALION, Japan-Rotterdam vertr. 28 Febr. van Hongkong. POLYPHEMUS arr. 1 Maart van Batavia te Amsterdam. VER. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. HollandOost-Azië-Lijn) ZUIDERKERK vertr. 1 Maart van Rot terdam naar Dairen. Holland-Afrika-Lijn) SPRINGFONTEIN (uitr.) arr. 28 Febr. te Kaapstad.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14