VRIJDAG 2 MAART 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 LISSE. SERRARENS OVER HET FASCISME. Op een bijeenkomst der Kath. Staatspartij. Gisteravond hield de R. K. Kiesvereeni- ging haar jaarvergadering in de groote zaal van het Bondsgebouw onder presidium van den heer F. G. J. v. d. Eerden. Waar de heer P. J. S. Serrarens op deze vergade ring als spreker zou optreden, hadden we een nog grootere opkomst verwacht; of schoon de zaal tamelijk bezet was, was hij niet zoo eivol als in November van het vorige jaar, toen eveneens de heer Ser rarens zou komen spreken, maar toen we gens ongesteldheid verhinderd was. De voorzitter opende met gebed en heette allen, inzonderheid den heer Serrarens, van harte welkom. Hierna werden de notu len gelezen en vastgesteld Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Mej. G. Schrama, dat zij als bestuurslid bedankte. De voorzitter sprak eenige waardeerende woorden aan haar adres, waarna hij den in haar plaats vol gens rooster gekozen heer C. v .d. Laan, in het bestuur verwelkomde. Vervolgens bracht de secretaris zijn jaar verslag uit, waaruit bleek dat het ledental met 300 leden terugliep, wat zeer werd be treurd. De penningmeester kon nog geen verslag doen, doordat de boeken nog niet zijn af gesloten. Hierna was het woord aan den heer Ser rarens, die met een kort woord door den voorzitter werd ingeleid. Deze begon met een schets van het ont staan van het Fascisme, dat opgekomen is als een reactie tegen het minderwaardig heidsgevoel, dat over het Italiaansche volk lag. Het Fascisme is een stelsel geworden, waarin de staat alles beheerscht. De mensch behoort aan de Staat. In deze almachtige Staat is Mussolini de Duce, de alleenheer- scher geworden. De grondgedachte van het fascisme is, dat de Staat alles is. De Staat is de afgod. Aan de Staat is alles onderworpen. De Kerk was de eenige macht, die Mussolini niet kon onderwerpen. Met Z. H. den Paus werd een concordaat gesloten, wat niet beteekent dat de Paus het fascisme zegent. Hierna besprak spreker het ontstaan van de Nationaal Socialistische beweging in Duitschland. Spr. schetste hoe dit land door den oorlog ontredderd was en het knellen de verdrag van Versailles dit land als het ware uitzoog. Volgens Hitier hadden de Joden en de Marxisten dé rampen over Duitschland gebracht. De sterilisatiewet, waarmee volgens spreker 400.000 menschen getroffen zullen worden, zegt genoeg om te begrijpen op welke wijze Hitier zich een sterk „Arisch" ras voor oogen stelt. Alles wordt op de rassentheorie ingesteld. Zelfs het geslacht Bismarok wordt als minder waardig aan den kant gezet, omdat de groot moeder van Bismarok van Joodsche afkomst was. Op grond van de rassentheorie wordt de godsdienst gekleineerd. Op de meest onbeschaamde wijze wil men het Duitsche volk naar het heidendom terug voeren. Spr. zette uiteen hoe het hun vergaat die daartegen hun stem durven verheffen. Meer in den breede wijdde spr. hierover uit, waaruit bleek dat dit steisel noch voor de arbeiders in 't algemeen noch voor de Ka tholieken aanvaardbaar is. Dat de reactie met een slag dit alles heeft kunnen vernie tigen zegt genoeg. Volgens de statistieken is de werklooheid gedaald van zes tot vier millioen. Eigenlijk is dit maar goochelen met cijfers, doch de werkelijkheid is anders, hetgeen spreker aantoonde. De macht van Hitler over zijn onder aan voerders schijnt niet zoo groot te zijn als van Mussolini. Hit ler regeert het land met parades, maar of hij het zal kunnen bevrijden van den hon ger, staat nog te bezien. Van een rechtstaat blijft er absoluut in Duitschland niets over, waarvoor de bewijzen voor 't grijpen zijn. In Duitschland is nog nooit het heidendom zoo gepropageerd als thans onder het Na tionaal Socialisme. Naar bovengenoemde landen kijken ook in ons land eenige menschen op, om het hier op dien leest te schoeien. De partij van Mussert is er een welke het meest Duitschland nabij komt, al heeft men het Italiaansche zwarte hemd aangetrokken. Het Nationaal Socialis me in on-Nederlandsch en on-nationaal. Het Nationaal Socialisme van Mussert is import, maar import van de slechtste soort. Daar staan punten in haar program, die aanne melijk zijn. Er staan er ook op, welke noch vleesch noch visch' zijn. Spr. ging de ver schillende punten na en deed uitkomen, dat er velen bij zijn welke of niet uitvoerbaar zijn of voor welker uitvoering de middelen niet worden aangegeven. Het is feitelijk kwakzalverij om te zeggen: er moeten groote werken uitgevoerd worden, als men verzuimt de middelen aan te geven. En zou Mussert het dan beter doen? Onze dienst? Dat wordt maar vaag aangegeven en stemt niet tot vertrouwen. Wij moeten kijken naar de ontwikkeling van die be weging in de andere landen waar de totaal- staat is ingevoerd. In Italië gaat de corpo-' ratieve opbouw van boven naar beneden, zoodat we ons daar niet op behoeven te ver lekkeren. In Duitschland komt voorloopig van een corporatieve maatschappij niets. En ou Mussert het dan beter doen? Onze Katholieke Staatspartij heeft college geloo- pen bij Pausen en Bisschoppen en zij heeft eep richtlijn, hoe wij de corporatieve maat schappij willen opbouwen. Zij is in de leer geweest bij een Nolens en Aalberse. Wij kennen het woord van Z. H. den Paus, n.l. als Gods genade ons terzijde staat, ligt het lot der menschheid in onze handen, aldus besloot de heer Serrarens zijn in alle stilte aangehoorde rede, waarop een krachtig ap plaus losbrak. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakte de heer v. Stijn gebruik, welke in lichting vroeg over de Sterilisatiewet. De heer Bon haalde het voorbeeld uit Italië inzake de arbeidersbeweging aan en hij vertrouwde dat het Nederlandsche volk zich niet zal laten leiden door Mussert, maar allen propagandist zullen zijn voor de R. K. Staatspartij. De heer Obdam vroeg of de heer Serrarens een kleine uiteenzet ting zou willen geven over plaats gehad hebbende gebeurtenissen in Oostenrijk. Zij werden allen naar genoegen beantwoord. De voorzitter dankte spreker voor zijn mooie rede. Voorts gaf hij nog een kort resumé wat er op Katholiek gebied te Lisse is gepasseerd en wel dat er wederom twee onzer jongemannen tot Priester zijn gewijd waardoor het 25-tal is gepasseerd onder Pastoor Thomann. Voorts vierde onze zeer- eerw. heer Pastoor zijn Gouden Priester feest wat zeer zeker een feit van onverge telijke be teekenis is. Spreker hoopte dat het God moge behage dezen eenvoudigen goe den herder nog lang te sparen voor onze parochie. Na een dankwoord sloot de voorzitter met gebed deze vergadering. Geboren: Christina Johanna d. van J. C. P. Elstgeest en J. A. van der Ploeg. Willy Maria d. van W. A. Simonis en A. M. E. Vos. Hendrikus Cornells z. van M. Kortekaas en A. M. van Duin. Getrouwd: J. de Leeuw te Hillegom en J. Mastenbroek te Lisse. Gevestigd: J. M. Schalk uit Haar lemmermeer. N. Knoppers uit Soest. Vertrokken: J. de Regt naar Sas- senheim. C. Tillema naar Stedum. G. Daudeij naar Leiden. H. van Beek naar Breda. RIJNSBURG. Tuinbouw. De loop van zaken was deze week tamelijk gewoon. Voor alle pro ducten met uitzondering van uien, werden redelijke prijzen betaald. Verwachting is, dat ook de uien nu weer iets zullen op- loopen nu er kans is dat er dat onze Zui delijke buren weer een kwantum, volgens contingenteering, zullen afnemen. Thans werd betaald van 1.30 tot 1.50 per 100 K.G. Waschpeen gaat vlug weg met goede prijs, varieerend van ƒ2.40 tot ƒ5.50 per 100 K.G. Grove peen van 2.tot 2.60 per 100 K.G. Roode kool brengt in de eerste soort van 7.10 tot 10.per 100 op. Gele kool van 6.90 tot 8.90. Knol- selderie 1ste soort 3.90 tot 4.50, 2de srt. 2.40 tot 3.10. Groene kool 0.80 tot ƒ1.20 per 100. NOORDWIJK. Werkloosheid. Het aantal werkloozen in onze gemeente is dalende en bedraagt op het oogenblik 676, over de verschillende vakken verdeeld als volgt: Landarbeiders 310, 92 visschers, 88 losse arbeiders, 5 chauffeurs, 61 jongens, 2 kantoorbedienden 4 dienstboden, 1 letterzetter, 109 bouwvak arbeiders, 1 loodgieter, 1 machinist, 1 kok en 1 bakker. Het aantal metselaars is als gevolg van de vele bouwplannen, die in verwezenlijking zijn, gedaald tot 6. De werkloozen en het bollenpellen. Evenals het vorige jaar zijn burgemeester en wethouders voornemens zich tot de bloe mistpatroons in de gemeente te wenden, om medewerking te verkrijgen, om de mannelijke werkloozen te belasten met het bollenpellen. Deze werkloozen kunnen dit werk doen voor het zelfde loon als de bol- lenpelsters, en blijven dan gewoon in den steun opgenomen met dien verstande, dat 2/3 van het met bollenpellen verdiende loon op het steunbedrag in mindering wordt gebracht. Voor den werklooze wordt hierdoor bereikt, dat hij bezigheid heeft en bovendien een vermeerdering van inkomsten. De eventueel hiervoor te werk te stellen arbeiders kunnen zelf door de patroons op de arbeidsbeurs uit een zeer groot getal worden aangezocht. Bouwen. Door B. en W. is bouwver gunning verleend aan den heer van Wely voor moderniseering en uitbreiding van zijn banketbakkerszaak annex winkel en aan den heer mr. Moller te Amsterdam voor het bouwen van een groot landhuis op het prachtige uitzichtpunt „Koepel duin." NOORDWIJKERHOUT. Werkloozenzorg. Het ontspanningslo kaal voor de werkloozen in het patronaat van de St. Victor Parochie is gesloten. Voor deze gelegenheid was in de zaal aan wezig de commissie voor de werkloozen zorg, de weleerw. kapelaan Minnebo en de voorzitter van den R. K. Volksbond, de heer A. H. v. Noort. Vele werkloozen wa ren eveneens aanwezig bij de sluiting van het lokaal, waar ze gedurende den guren winter eiken dag verpoozing zochten en waar ze gezellig bij den warmen kachel allerlei bezigheden konden verrichten. De heer van der Voet, voorzitter van de commissie voor Werkloozenzorg, opende de bijeenkomst en heette alle aanwezigen har telijk welkom. Hij deed de allereerst mede dat op het vérzoek van het comité Werk loozenzorg aan het gemeentebestuur om bemiddeling tot het verkrijgen van vrij aardappelenland van'de bloemisten voor de werkloozen, de Burgemeester geen mede werking kon verleenen om dat er dan werk gelegenheid ontnomen zou worden daar het land gedolven moet worden door de werk loozen, dit zou dan later niet meer door de bloemisten gedaan behoeven te worden. Voorts deelde de voorzitter mede dat het Centrale Bestuur van den R. K. Volksbond een schrijven heeft gezonden dat er een begin gemaakt moet worden met het opge ven van jeugdige werkloozen, die uitgezon den wenschen te worden naar het in te richten werkkamp. Hij spoorde de ouders van jeugdige werkloozen en ook de jongens zelf aan, om zich op te geven voor deze nuttige instelling. Aanmelding kan nu reeds geschieden bij den heer v. d. Voet. Hierna ving de weleerw. heer kapelaan Minnebo aan met zijn lezing over het on derwerp „Christus ons Model". Deze werke lijk schitterende lezing werd door de aan wezigen onder volkomen stilte aanhoord en zijn eerw. mocht dan ook een hartelijk ap plaus oogsten. De heer v. d. Voet dankte kapelaan Min nebo voor zijn lezing en sprak de hoop uit dat het gesprokene door de aanwezigen ter harte moge worden genomen. Op de gebruikelijke wijze werd hierna de bijeenkomst gesloten. K.J.M.V. Wij ontvingen het Maart programma van de K.J.M.V. alhier, welk programma zooals we van deze.vereeniging gewoon zijn, er weer keurig uitziet. Zondag 4 Maart a.s. wordt aangevangen met een Algemeene H. Communie onder de H. Mis van 7 uur. Maandag 5 Maart heeft in het café Gou- UIT DE RADIOWERELD Programma's van Zaterdag 3 Maart. Huizen, 301 M. K.R.O.-uitz. 4.00—5.00 H.I.R.O. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door kap. Hendriks. 12.15 Lunchconcert door Ali Alexander en zijn orkest m.m.v. Hans Wilk, viool. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Afgestaan oor de HIRO. 5.00 Cursus schriftverbetering. 5.30 Het KRO-orkest, afgewisseld te 6.30 door Journalistiek Weekoverzicht. 7.15 Prof. I. J. M. v. d. Berg over Wijs begeerte, waarna Gramofoonplaten. 7.45 R.K.F.-kwartiertje. 8.00 Folkloristisch programma. In de pauze om 8.30 Vaz Dias. 9.45 De KRO-boys. Te 10.15 „Die Spook huis" een grillerig Zuid-Afrikaansche too- neelspel. 10.50 Vaz Dias. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arbeiders in de Continubedr.: „Carmen", opera van Bizet. (Gramofoonpl.) 12.00 A'damsch Orkest. 12.30 Orgelspel. 12.45 Vervolg orkestconcert. 1.15 Vervolg orgelspel. I.30 Vervolg orkestconcert. 2.00 Causerie. 2.20 R'damsch Phlh. Orkest. 4.30 Pauze, Gramofoonpl. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.30 Literaire causerie. 5.50 Gevar. concert (orgel-viool-saxo- foon-piano-plectrum-hawaian gitaar-trom- pet-zang-accordeon 7.00 VRO. 8.00 Herh. SOS-Ber., Vaz Dias en VARA- Varia. 8.15 Uit het Concertgebouw te Amster: dam: VARA-Philh. Orkest, het A'damsch Joodsch Koor. 9.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 9.40 Toespraak. 10.00 Vervolg Concertgebouw-uitzending. II.0012.00 Uit Heck's Lunchroom, Rot terdam: Ernestro Aroari en zijn orkest. Daventry, 1500 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Het Western Studio Orkest. 1.05 Dansmuziek (Gramofoonpl.). 1.35 Commodore Grand Orkest. 2.35 Gramofoonplaten. 3.10 Verslag rugby-match „Kon. Marine- Leger". 4.50 Variété-programma. 5.35 Kinderuurtje. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.25 Voordracht 7.50 Theaternieuws. 8.20 Ouderwetsch variété-programma. 9.20 Berichten. Lezing. wenberg, des avonds om 8 uur, een inte ressante lezing plaats voor de leden, hun ouders en donateurs, te geven door den heer G. Vermeulen, te Blaricum, over „De H. Landstichting in verband met de gege vens in Palestina". Deze lezing zal worden geïllustreerd met lichtbeelden. Dinsdag 6 Maart vervolgt de heer A. H. J. Engels zijn lezing over: „De opbouw van de Nieuwe Maatschappij" met de 3e in structie „De taak van den R. K. Midden stand en die van de K.J.M.V. in het bijzon der". 12 Maart houdt de weleerw. heer A. J. Loerakker een lezing over „Quadragesimo Anno". Maandag 26 Maart sluit het program met een Kernavond. De Moderator van de ver- eeniging zal dan de 8e en 9e instructie van den Oriëntatie-cursus behandelen. Een programma wat er zijn mag! 9.55 Alfredo Campoli en zijn orkest. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Ambrose en zijn Embassy Orkest. ,.R a d i o-P a r i s", 1796 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.50 Orkestconcert". 12.20 Orkestooncert. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 „Rip", operette van Plaquette. Kalundborg, 1261 M. 11.20—11.35 en 12:05—1.20 Concert uit rest. „Wivex". I.502.20 Gramofoonplaten. 2.504.50 Omroeporkest m.m.v. pianoso liste. 7.20 Liederen en strijkkwartet op 29 in a kl. t., van Schubert. 8.05 Kcpenhaagsche rhapsodie, revue- programma. 9.2011.50 L. Preii's instrumentaal En semble. Langenberg, 456 M. 5.25, 6.35 en 10.50 Gramofoonplaten. II.20 Populair concert. 12.20 Blaasconcert. 1.202.05 Gramofoonplaten. 3.20 Concert uit Berlijn. 4.20 Vocaal concert. 4.35 Koor- en orkestconcert. 7.35 Zie Deutschlandsender. 10.2012.20 Populair concert en dansmu ziek. Rome, 421 M. 8.00 Gramofoonplaten. 8.20 Opera-uitzending. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest. 5:20 Dansmuziek. 6.50 Pianorecital. 7.20 Gramofoonplaten. 8.50 Joseph Jongen-concert. Na afloop: Concert. 484 M.: 12.20 Omroepkleinorkest. I.30 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert. 6.50 Kwartetconcert. 8.20 Waalsch Folklore-Feest. Na afloop tot 12.20 Concert. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Historisch concert der S.S. 9.20 Berichten. 9.45 Sportpraatje. 10.05 Berichten. 10.2011.50 Concert. Gemeentelijk Radio Distribntie-bedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.0012.20 Langenberg. 12.20—14.20 Brussel (VI.). 14.2015.10 Daventry. 15.1021.55 Londen Reg. 21.55afloop Daventry. 4e Programma. II.20—12.20 Kalundborg. 12.2014.3U Luxemburg. 14.3017.20 Kalundborg. 17.2019.22 Straatsburg. 19.22—22.20 Warschau. 22.20afloop Straatsburg. (Wijzigingen voorbehouden). M'n kippen leggen haast geen eieren. Wonderlijk, ho.e dat parool der productiebe perking overal reeds doordringt. (Bouillabaisse), FEUILLETON. DE TWEELINGZUSTERS Uit het Engelsch van PATRICIA WENTWORTH. (Nadruk verboden). 35) Den volgenden dag ondernam hij op nieuw den tocht naar Ossington Road. Nog had hij geen bepaald plan, hoe met Anne in contact te komen. Hij had er over ge dacht haar op te bellen, maar werd afge schrikt door de mogelijkheid, dat mrs. Fos sick Yates wel eens aan de telefoon zou kunnen komen, of dat ze zou staan luiste ren, terwijl Anne met hem sprak. Ook had hij overwogen haar te schrijven. Maar stel, dat ze zijn brief kreeg en wegliep ge steld, dat ze hem den vorigen avond her kend had en dat ze al weg was gegaan! De Fossick Yates konden over hem ge sproken hebben als over Sir John, of ge zegd hebben Sir John Waveney. Al was Anne er nog maar zes-en-dertig uur in huis geweest, ze kon zijn naam wel tien keer hebben gehoord. Ze kon hem ook eenmaal, maar evengoed heelemaal niet gehoord hebben. Als ze hem gehoord had, bestond de kans, dat ze direct was weggegaan. En wanneer ze dal had gedaan, hoe moest hij haar dan in vredesnaam terugvinden? Hij telefoneerde dien morgen Messing af; de gedachte dat een dergelijk personage zou trachten Anne op te sporen en te bespion- neeren, was hem ondraaglijk. Het was ongeveer drie uur, toen hij den hoek van Malmesbury Terrace omging en langzaam Ossington Road inwandelde. Het was een lange straat; aan het eene eind waren enkele winkels verderop wer den de huizen grooter en duurder. Het groo te gebouw waarin de Fossick Yates hun flat hadden, bevond zich ongeveer in het midden, juist waar de Veg begon te stij gen. John liep nog in de nabijheid der win kels toen hij zijn gastvrouw van den vo rigen avond aan zag komen, in een statig wandeltoilet. Ze naderde langs het trottoir aan de overzijde. Mrs. Fossick Yates had nog geen drie stappen gedaan, nadat John haar in het oog had gekregen of hij had reeds een heenkomen gezocht in den dichtstbijzijnden winkel, een groente- en fruitzaak, zooals het tot hem doordrong, toen hij zich omringd zag door bananen, sinaasappelen, appelen, vroege aardbeien en andere voortbrengselen van moeder aarde. Wat kon je in hemelsnaam in een derge lijke winkel koopen? Op een plank ston den pruimen in flesschen, lagen bossen uien en doozen dadels en de vloer was ge stoffeerd met manden aardappelen. Hij kocht een doos dadels, vroeg of ze een pond konden wisselen en na een blik over zijn schouder geworpen te hebben voegde hij het verzoek er aan toe hem zes stuivers te geven voor een six-pence. De vrouw, met kortgeknipt rood haar, die hem hielp, slaagde er niet zonder moei te in twaalf halve stuivers bijeen te bren gen. Daarna bleek de kust vrij te zijn. Mrs. Fossick Yates was uit het gezicht verdwe nen. John stopte het doosje dadels in zijn zak en verliet fluitende den winkel. Iemand die om drie uur 's middags uitging, in kleeren zooals hij daarnet had gezien, Ihad gedecideerd de bedoeling een poos weg te blijven. Mrs. Fossick Yates was dus van de baan, hetgeen echter niet be- teekende, dat hij ook maar een flauw idee had, hoe hij Anne te pakken moest krij gen. Hij liep het flatgebouw voorbij en be gon langzaam den heuvel op te klimmen. Het was een bijzonder mooie middag, de hemel was helder blauw en er woei een zachte wind. De huizen op den heuvel had den tuinen, waarin goudenregen een roo- den Meidoorn begonnen te bloeien. Hij zag sneeuwballen, seringen en goed-onder- houden perken vol muurbloemen en ver- geet-mij-niet. Maar de kleurige, zoet-geurende voor- jaarsweelde kon hem niet lang boeien; zijn geest was te zeer vervuld van het doel van zijn tocht; niet ver van het hoogste punt van den heuvel, keerde hij om en wandelde terug. Toen hij zoowat halver wege de helling was, zag hij iemand uit het flatgebouw komen en op het trottoir blijven staan. De zon scheen verblindend op het wit van een schortje en muts. Het meisje dat het schortje en muts droeg, had een brief in de hand. Ze keek de straat af in de richting van de winkels en daarop in die van den heuvel. De brievenbus stond aan den linkerkant van den weg tegen over het derde huis met een tuin. Na nog een snelle blik naar beide zijden liep het meisje naar de brievenbus. Het was Anne Belinda. John had het gevoel alsof er plotseling hard tegen hem geschreeuwd werd. Hij zou zelf hebben willen schreeuwen, gillen uit macht, alè een bezetene den heuvel afhol len naar haar toe. Hij beheerschte zich ech ter en toen hij bij de brievenbus was, be gon hij een oogenschijnlijk geboeide studie van de lichtingsuren. Hij leunde zoo tegen de bus, dat Anne haar brief er niet in kon doen. Ze stond er nu vlak bij en hij was zich' bewust, dat ze daar stond geen halve meter van hem af en wachtte tot hij den weg voor haar zou vrij laten. Plotseling richtte hij zich op en keek haar aan met 'een vreemde ontroering. Ze was nog erg bleek, 't Was niet alleen het zwart en wit, dat haar bleek maakte; ze zag er uit alsof ze gehuild had. Nu moest hij gauw iets zeggen, anders zou ze den ken, dat hij gek waS. Hij hield zijn hand op de brievenbus en zei: „Anne Belinda". XXIÏI Anne had van den man bij de brievenbus nauwelijks notitie genomen, tot hij zich op richtte en haar aankeek. Toen herkende ze den gast van den vorigen avond en ze begreep er niets van, waarom hij zich zoo vreemde gedroeg. Hij zag er heelemaal niet uit als de soort mannen, die je op straat aanspreekt. Plotseling voelde ze zich trillen van drift, want hij sprak haar toch aan. Ze had juist tijd om boos te worden en langs hem heen te kijken, alsof hij niet bestond, vóór ze besefte, dat hij „Anne Belinda" tegen haar gezegd had. Het bewustzijn daarvan joeg een vuurroode blos naar haar wangen. Even richtten haar oogen zich op den brief, in haar hand en ze zei: „Laat u me alstublieft door." „Anne." „Ik ken u niet." „Ik moet je spreken." Anne draaide zich woedend om en snel begon ze den heuvel te dalen. Maar met een paar groote passen was John bij haar. „Ik lijk warempel wel maL Natuurlijk weet je niet, wie ik men. Maar luister nu eens even. Ik ben Johfl Waveney John Maurice Waveney. Je eigen neef." Anne bleef stil staan. Daarop, zonder ten woord te zeggen, keerde ze zich om en liep terug naar de brievenbus. Haar neef, John Waveney hij had haar Anne Belinda genoemd hij was John Waveney; maar zij was nu niet meer Anne Waveney. Ze was nu Annie Jones, die in de gevangenis gezeten had wegens dief stal en die nu een nieuwe kans had gekre gen als binnenmeisje bij mrs. Fossick Ya- tes. Zij liet den brief in de bus glijden en stond een oogenblik stiL Ze voelde zich duizelig; er dansten sterretjes voor haar oogen. - „Ik heb me werkelijk als een idioot aan gesteld, ik heb je aan het schrikken ge maakt het spijt me verschrikkelijk. Maar ik wist heusch niet meer ,hoe ik je anders te pakken moest krijgen. Ik was bang, dat als ik je zoo liet ontsnappen.... maar zeg, voel je je niet goed?" „O, het gaat alweer over", fluisterde An ne. Haar woorden klonken onzeker; de grond onder haar voeten scheen te golven. Maar dcft trok voorbij. Ze had de oogen gesloten om die sterretjes voor haar oogen niet te zien; nu opende ze ze weer en er was alleen maar heldere, zonnige lucht tusschen haar en John. Hij keek haar zoo bezorgd aan, dat ze glimlachte. 'Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11