Hoofdpijn, Mtiftikar Jt's ?/>edecs VRIJDAG 2 MAART 193* DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AUTOMOBILISME VOORZITTER K. N. A. C. TREEDT AF. Het „Hbld." verneemt uit Den Haag: Het is thans zeker, dat de heer Schiff op de a.s. algemeene vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub als voorzit ter van deze organisatie zal aftreden. De. heer Schiff meent, dat het thans beter is de leiding over te geven aan een jongere kracht. Het vermoeden ligt voor de hand, dat aan de vergadering van de club zal worden voorgesteld mr. Linthorst Homan en dezer dagen heeft de trekking notarieel jongste bestuursleden van de K. N. A. C. tot voorzitter te benoemen. VERBLINDEND LICHT DOOR NONCHALANCE. Uit ervaring is ons gebleken, aldus schrijft de Rijksverkeersinspectie der Rijks- veldwacht '(5e District) in de „Autokam pioen, dat vele automobilisten en garage houders totaal onbekend zijn met de wijze waarop Philips-duplolampen moeten wor den gemonteerd. Door ons zijn in dit seizoen bij gehouden controle op de naleving der verlichtings voorschriften tientallen bestuurders van motorrijtuigen staande gehouden welke een verblindende, althans zeer hinderlijke ver lichting op hun motorvoertuig voerden. Bij onderzoek bleek ons dan dat de koplam pen wel waren voorzien van Philips-du plolampen (naar onze meening tot op he den de meest practische), maar dat die lam pen geheel verkeerd waren geplaatst. De metalen kapjes in het inwendige der gloeilampen aanwezig, waren met de ope ning naar beneden of wel naar rechts ge richt. Het nuttig effect van een dergelijk geplaatste lamp bij dimmen kunt u zich wel indenken. Inplaats dat de lichtstra len naar beneden werden geworpen, wer den die stralen naar boven of, en dat was erger, naar links in de oogen van een tegen ligger geworpen. „Deze lampen zijn door mijn garagehou der aangebracht; zelf heb ik er geen ver stand van", zoo luidde in de meeste geval len het antwoord van den betrokken be stuurder. Zou het in verband hiermede niet mogelijk zijn om de juiste plaatsing van duplolampen aan te geven in Autokam pioen? Naar mijne meening zal dit het verkeer op den weg des avonds wel ten goede ko men. SCHAKEN LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Wedstrijd om den Onwerkerkbeker. De wedstrijd om den zilveren beker, aan geboden door den heer Ouwerkerk, zal be ginnen op Dinsdag 3 April a.s. Het bestuur besloot aan de leden op de speelavonden in de maand Maart gelegenheid te geven daarvoor in te schrijven, voorts het aantal deelnemers te beperken tot 8 a 10, die dan één ronde zullen spelen en ten slotte de af gebroken partijen, die meestal nog veel tijd vorderen, te laten beslissen door een commissie van drie personen, uit de deel nemers te kiezen. Reeds 12 leden gaven zich voor dezen wedstrijd op. SIMULTAANSEANCE TE WOCBRUGGE. Gisteravond speelde de secretaris van den Schaakbond voor Leiden en O., de heer G. Bosscha, alhier, simultaan te Woubrugge tegen de leden der schaakclub aldaar. 19 spelers namen aan de séance deel. Twee spelers wisten hun partij te winnen, één maakte remise. De overige 16 spellen wer den door den simultaanspeler in ruim 2y, uur gewonnen. DAMMEN Medaillewedstrijd T. en P. Theorie en Praktijk heeft een medaille wedstrijd gespeeld tegen de Leiderdorp- sche Damclub. T. en P. kwam niet volledig uit. De uit slag is: T. E. P.—L. D. C. A. G. de JeuM. C. Deegenaars 20 P. LigtvotH. v. d. Vechte 20 J. J. BekkerA. v. d. Wijngaard 11 K. TolA. Bergman 1—1 E. v. TongerenG. A. v. d. Voort 11 Th. BartenA. Spies 02 F. ZeilstraR. Marbus 02 I. JuJ. Goedhart 02 F. BerefengerA. Bloemendaal 20 M. J. MoerkensH. Bloemendaal 02 A. SannierB. Spek 20 C. JansenJ. A. Ramaker 02 C. van TongerenM. de Koning 02 Totale uitslag 11—15 BILJARTEN INTERNATIONAAL BILJARTTOURNOOI NEDERLAND—BELGIE. Het vierdaagsche tournooi aangevangen. Gisteravond is in café-restaurant „Zur Guten Quelle" te Amsterdam, het vier- daagsch biljarttournooi NederlandBelgië aangevangen, welke officieuse landenwed- strijd georganiseerd wordt door de biljart club „Sarphati". Van Nederlandsche zijde nemen deel: Dommering, Sweering, Van Vliet, De Leeuw en Damman, terwijl aan Belgische kant spelen Moons, Baudart, eD Doncker, Za- man en De Menninck. Alle partijen gaan over 400 punten met dien verstande dat de vijfde speler van elk land, Lamman en De Menninck elk 250 punten noodig heb ben. De voorzitter van „Sarphati", de heer J. H. Steeabrugge, opende met een kort woord het tournooi, waarna een aanvang gemaakt werd met de partijen Van VlietBaudart en De LeeuwDe Doncker. Van Vliet liep vlug weg en met serie kort achtereen van 35, 37 en 55 was de stand na 10 beurten 177 tegen Baudart 55. Aan het andere biljart bouwde De Donc ker stevige series op, hij begon met 53 en na twee series van in de twintig liet hij in de 6e beurt een 64 volgen. De Belg leidde toen met 175 tegen de Leeuw 32. Intusschen had Baudart een stuk van zijn achterstand ingehaald door serie van 34 en een senile 66 in zijn 13e beurt. De stand was toen 199 voor Van Vliet en 158 voor Baudart De 14e beurt van den Hagenaar leveerde hem weer een enorme voorsprong van meer den 100 punten. Op 95 strandde zijn serie op een zachten trekstoot. Baudart toog daarop weer aan het werk, het vlotte steeds beter en weer kwam er een hooge serie van den Belg. Snel ging het op de 100 af, doch op 97 strandde de Belg bij een moeilijken stoot. Na 14 beurten was de stand 294 voor Van Vliet en 255 voor Baudart. En na eenige minder productieve beurten van Van Vliet kwam de Belg na 17 beurten zelfs voor, toen hij er 336 bij elkaar had tegen Van Vliet 317. Na de 18e beurt was de stand: 133 voor Van Vliet en 340 voor Baudart. In de volgende beurt maakte de Hagenaar op bijzonder fraaie wijze de partij uit in een serie van 67, waarin hij eenige moeilijke stooten op verrassend gemakkelijke wijze overwon en de laatste carambole maakte met een bijzonder fraaie massé. Het resultaat was: Van Vliet Baudart 400 19 95 21.05 340 18 97 18.89 In de andere partij liep het wat langza mer. De Leeuw's achterstand werd steeds grooter, al kon hij in de 16e beurt met 53 bijkomen. In 21 beurten maakte Doncker de 400 vol. Het resultaat was: De Doncker De Leeuw 400 21 64 19.05 207 20 53 10.35 De laatste partijen van den avond gingen tusschen Sweering en Moons en Zaman en Damman, de 3e klasser van „Sarphati" Aller belangstelling was gericht op het biljart waar S eering tegen Moons speel de. In het begin ging het nogal stroef bij beiden en door onnauwkeurig SDel werden de series in den kiem gesmoord. Na 8 beur ten leidde Moons met 90 punten Sweering 82. In de 9e beurt kreeg de Belg de ballen goed bijeen. Op 63 lagen de ballen vast van rood. maar onverstoorbaar vervolgde de Belg zijn serie, loste de moeilijkste posi ties vlot op, doch op 70 beoordeelde hij de de situtatie verkeerd. Zijn totaal was toen gestegen tot 160. VoorlooDig was overigens het spel weinig interessant, daarvoor maakten zoowel Sweering als Moons te veel fouten. Na 14 beurten was de stand 202 voor Moons tegen Sweering 126. Eerst in de 18e beurt kwam de Belg weer in zijn oude snel en de eerste 100 in dit tournooi ging op. Op 104 kwa meen ontijdig einde aan de serie. De Belg had niet veel moeite meer om de Dartij in zijn voordeel te beslissen. Het resultaat Was: Moons Sweering 400 21 104 19.04 224 20 32 11.20 In de andere partij kwam er slechts zeer langzaam teekening in den stand. Zaman lien geldelijk uit en won. Resultaat" Zaman Damman 400 38 63 10 52 213 38 32 5.60 De stand na den eersten dag was: Bel gië 1540. Nederland 1044. Eerst te ruim 1 uur in den nacht waren de wedstrijden ten einde. LUCHTVAART VLIEGTUIGEN IN EEN ZANDSTORM. Volgens een bericht uit Algiers heeft een militair vliegtuig, waarmede generaal No- gues een 'inspectiereis maakte, tijdens een hevigen zandstorm te Amguid een nood landing moeten maken, die vlot verliep. Een tweede vliegtuig, aan boord waarvan zich de chef van den generalen staf van het Noord-Afrikaansche leger bevond, werd echter tegen den grond gedrukt en zwaar beschadigd. Alle inzittenden werden ge wond. Een derde toestel, dat verankerd lag, ruk te zich los en werd eveneens beschadigd. "vyv Hoe knn je zonder patronen op jacht, gaan? Och, wat zal ik zeggen, dat is goedkooper en 't resultaat ia toch hetzelfde. (Gazettino Illustrato). UIT DE OMGEVING HOOGMADE. L. T. B. Woensdagavond hield de afd. Hoogmade van den L. T. B. haar jaarver gadering in de zaal van den heer J. Wit- teman. De voorz., de heer P. L. Zwetsloot, open de de vergadering met den chr. groet en heette allen welkom, in het bijzonder den zeereerw. heer pastoor Borsboom, geest, adv. Het deed hem goed, dat de leden zoo goed waren opgekomen. Door den secr., den heer J. C. Hoogeveen, werden de no tulen gelezen, die onveranderd en met dankzegging werden goedgekeurd. Vervolgens werd door hem het jaarver slag uitgebracht, waaruit "bleek, dat er 6 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen waren gehouden. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn werkzaamheden. Hierna bracht de penningmeester, de heer P. Kaptijn, het financieele verslag uit. In kas 1 Maart 1933 28.85, ontvangen 46.48 en uitgegeven 33.37. Alzoo in kas op 1 Maart 1934 ƒ41.96. Door de heeren Th. Zwetsloot en Fr. v. Tol werden boeken en bescheiden nage zien en in orde bevonden, waarvoor de voorzitter hen namens de afd. dank zegde. Onder de ingekomen stukken was een schrijven over de steunregeling voor snij- boonen, waaruit bleek, dat door de ver- eeniging in de goede richting was ge werkt en advies was gegeven. Door den heer J. P. v. Leeuwen werden nadere inlichtingen aangaande de rund vee- en varkens-centrale gegeven en werd medegedeeld, dat aan nieuwelingen en ook aan diegenen, die anders geen varkens slachten, geen slachtvergunning meer mag gegeven worden; dat voortaan voor biggen boven de 10 K.G. 50 ct merkloon betaald moet worden en dat er voor 1 Mei geen nieuwe merken meer worden gegeven voor zeugen of biggen, zooals men verwachtte. De kaarten voor de geboren biggen moeten direct worden ingezonden. Door spr. werd verder medegedeeld, dat het aanhouden van kalveren voor pinken voor deze streek erg is tegengevallen, maar het juiste cijfer nog niet bekend is. Hierna had een bespreking plaats van het collectief arbeidscontract. Daar van de werknemersvereniging geen opzegging is binnengekomen, werd besloten dit con tract weer voor 1 jaar te handhaven en dit besluit aan bovengenoemde vereeni- ging mede te deelen. Door den heer W. v. d. Laan werd ver slag uitgebracht van de Centr. Vergade ring, waaruit bleek dat aan de crisis-maat regelen nog veel was te doen. De voorz. dankte den afgev. voor zijn verslag. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren Tj. v. Tol en H. van Rijn en tot plaatsvervangers de heeren L. Zwetsloot en C. v. d. Meer Gzn., P. Boerman en P. Hoo- genboom. Verkiezing bestuursleden. Aftredend waren de heeren J. C. Hoogeveen en J. P. v. Leeuwen, die bij acclamatie werden herkozen en hun functie weer aanvaard den. Bij de rondvraag werd gevraagd om een spreker speciaal voor de tuinders te laten komen, opdat deze dan toch ook lid van de R.K. vereeniging worden. De geest. adv. dankte de aanwezigen voor hun zakelijke en flinke bespreking, waaruit blijkt, dat zij vol zijn van hun bedrijf en gezin. Spr. spoort hen ailen aan om eens een retraite voor de leden van den L. T. B. te houden, waartoe hij alle medewerking zal verleenen. De voorz. dankte den geest. adv. voor hetgeen hij voor de afd. doet en spoorde allen aan, om aan dezen oproep te vol doen. Hierna sluiting. HILLEGOM „St. Petrus". Maandagavond vergader de de afdeeling Hillegom en Omstreken van den Ned. R.K. Bond van P.T.T. Per soneel „St. Petrus" in hotel „Flora", alhier In zijn openingswoord wijst de voorz., de heer J. Heemskerk, op de slechte tijds omstandigheden en de zooveelste salaris verlaging welke wij in verband hiermede hebben moeten gevoelen. Vervolgens wees spr. op het feit, dat op 6 April de afdee ling haar 15-jarig bestaan hoopt te her denken, welk feit binnenkort met een feestelijke bijeenkomst zal worden her dacht. Vervolgens werd door spr. met een toe passelijk woord de nieuwe geestelijke ad viseur kapelaan J. Merks, geinstalleerd, waarna zijneerw. een mooie zakelijke in- tr^'ntjs-speech hield. Voor den beschrijvingsbrief voor het in Juni te houden Bondscongres werden ver schillende punten besproken, welke mede, door de Vakgroep Bestellers Zuid-Holland waren geadviseerd; deze punten kwamen vooral hierop neer, dat de bond tracht te behouden wat we hebben: steun aan groo- te gezinnen door behoud van den kinder toeslag, pensioneering op 60-jarigen leef tijd enz. Inzake de samenstelling van de Commis sie van beroep, sprak de vergadering haar afkeuring uit, dat voor deze Commissie nog nimmer een lid van St. Petrus is voor gedragen. Aan B. B. zal verzocht worden de betrokken autoriteiten hierop attent te maken. Tot candidaat voor het Bondsbestuur werd met algemeene stemmen gesteld de heer F. C. van Lierop Jzn. Mede werd de heer van Lierop benoemd tot afgevaardig de naar het a.s. bondscongres. Hierna werd een commissie ter voorbe reiding van de viering van het derde lus trum samengesteld n.l. de heeren van Bemmel, Boon, van Ruiten, van de Loo en van Lierop. Bij de rondvraag hield de heer Beijers- bergen een pleidooi voor een bijdrage in zake de plannen tot schenking van een gebrandschilderd raam in de kapel van het Retraitehuis te Noordwijkerhout, door de gezamenlijke Zuid-Hollandsche afdee- lingen. De voorz. deelde aan de hand hier van nog mede, dat dit jaar 5 leden ter re traite kunnen gaan op kosten van Bond en afdeelingsfonds. Op voorstel van den heer Brouwer, Heemstede, zullen de namen van de retraitanten spoedig worden be kend gemaakt. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze R. K. Gem. Zangvereeniging. Gister avond is alhier opgericht een gemengde R. K. Zangvereeniging onder den naam „In ternos". Dir. is de heer Willy Kessels. Staande de vergadering traden 30 personen als lid toe. Gaarne wekken wij op tot deel name aan deze vereeniging; bij goeden wil en een geschikt bestuur kan Hillegom een R. K. Gem. Zangvereen. krijgen, die klinkt als een klok! „Streven tot verbetering". Deze ver eeniging van Pluimvee en Konijnenfokkers hield de 8ste jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het feit, dat de in December ge houden tentoonstelling een tegenvaller ge weest is, hetgeen spr. in hoofdzaak weet aan de slechte tijdsomstandigheden. Spr. hoopte voor een volgend jaar op een grooter succes. Jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester waren goed in orde en wer den mét woorden van dank beloond. Het ledental is iets achteruit gegaan en be draagt thans nog 68. De resultaten der ge houden konijnen veilingen mogen bevre- igend genoemd worden. Tot bestuursleden werden her- en gekozen de heeren A. Heij, A. Peters en A. Vastenauw. Na en kele besprekingen over de werkzaamheden voor het volgend seizoen, welke in een volgende vergadering nader zullen worden uitgewerkt, werd deze vergadering geslo ten. Bollenrooien. Gisteren hebben een groot aantal werkloozen een daggeld ver diend met bollenrooien; zij hebben n.l. de bloembollen gerooid op het terrein aan de Leidschevaart waar het vliegtuig landde. Wel een zeldzaamheid! KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Zeer verschillend werd tot heden nog gedacht over de regeerings- maatregelen voor wat betreft de bloem- bollensaneering en de teeltbeperking der groenten en vroege aardappelen. En het vonnis, dat een kantonrechter in 'Noord- Holland wees tegen een bollenkweeker die zich maar lekkertjes nergens aan had ge stoord en veroordeeld werd voor 2. boete, had weer meerderen in onverschil lige stemming gebracht. Nu echter op last van het Openbaar Minister van een kwee- ker op twee zijner perceelen de bollen ge rooid zijn, omdat hij niet in het bezit was eener teeltvregunning en tegen deze kwee- ker proces-verbaal is opgemaakt nu er dus één slachtoffer, een voorbeeld, is, zal men, naar men algemeen vermoedt wel tot andere gedachten komen. Want een feit is het, dat er in het algemeen nog te gemoedelijk over gedacht werd. Velen we ten niet eens van het bestaan van een Landbouwcrisiswet af, welke dateert van 13 Aug. 1933. „Ze maken je niks" zeggen sommigen. Niet ondienstig zal het daarom zijn een tweetal artikelen uit genoemde wet over te nemen. Art. 9 der Landbouw crisiswet bepaalt: „Door ons kan, voor een telkens door ons te bepalen tijdvak de voortbrenging van crisisproducten, alsook het in voorraad hebben, vervoeren, be werken en verwerken, waaronder mede z(jn begrepen het oogsten of slachten en verhandelen van zoodanige producten wor den beperkt, verboden of niet dan voor waardelijk worden toegestaan." En art. 31 zegt: „Hij, die handelt in strijd met de krachtens deze wet vastge stelde voorschriften of met een voorwaarde als bedoeld in de artikelen 89 en 10 wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste 1 jaar of een geldboete van ten hoogste 10.000, terwijl de voorwerpen, waarmede of ten aanzien waarvan de overtreding is gepleegd, kunnen worden verbeurd ver klaard." Thans zijn er van Regeeringswege bol len gerooid; niet onwaarschijnlijk lijkt het voor vele menschen op tuinbouwgebied, dat er straks spinazie en sla gesneden zal worden door regeeringsambtenaren of al thans onder diens toezicht, vervolgens aard appelen gerooid, kool gehakt. Er zijn thans al tuinders bekend, die aanmerkelijk meer land in pacht hebben dan in 1933. Daar worden straks het eerste de maatregelen toegepast genoemd in de Landbouwcrisis- wet. De voorz. van het Centraal Bureau bedaart spoedig met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist v. d. Veilingen in Ned., de heer F. V. Val- star kwalificeerde zaïlke personen in zijn openingsrede in de buitengewone algem. vergadering te Utrecht op 8 Febr. l.L als misdadigers, die bij de kraag dienen ge grepen te worden. Dergelijke personen zul len, zoo ook zeide de heer Valstar, die ook Regeeringscommissaris is voor de uitvoe ring van den Tuinbouwsteunwet, onmid dellijk van alle steun worden uitgesloten hetgeen nog maar een begin der smarten zijn zal. De controle over de spinazie en sla-telers begint volgende week! Vol ver wachting klopt veler hart! Er is nog iets wat de aandacht van velen dient te hebben, n.l. het aanvragen van een teeltvergunning voor late aardappelen. In de gemengde bedrijven, voornamelijk de kleinere bedrijven is nog ongeveer nie mand in het bezit van een dergelijke ver gunning. En er is haast bij 't hangen, want na 15 Maart a.s. worden volgens het hoofd bestuur geen vergunningen meer uitge reikt. In 't algemeen denkt men dat de pap niet zoo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend, doch waar alles hoe langer hoe meer aan banden wordt gelegd is het ook zaak te zorgen, dat van uitstel geen afstel komt. Want de moeilijkheden komen la ter. Er is geen Landbouwcrisiswet ontwor pen en aangenomen om deze met opzet niet te laten nakomen. SASSENHEIM. Biljartsport. Van de wedstrijd om het „Persoonlijk Kampioenschap Sassenheim", waarvoor 91 partijen van 100 car. moeten worden gespeeld, zijn er thans gespeeld 56. De stand is als volgt: gesp. gew. tot.car. tot.p. J. Diederiks 9 9 900 18 J. v. Reisen 8 4 730 8 Gr. Zandbergen 7 2 588 4 C. Guldemond 8 4 770 8 H. Schoo 8 6 691 12 A. v. d. Wied 9 4 748 8 G. v. Diest 8 6 773 12 P. Koning 7 2 583 4 Chr. Zanbergen 8 3 642 6 G. Haver 8 6 784 12 B. Schreuder 10 3 882 6 Th. v. Velzen 8 3 700 6 R. Haver 7 3 557 6 J. Hoogervorst 7 1 476 2 A.s. Zaterdagmiddag van 3 tto 7 uur en Maandag, Dinsdag en Woensdagavond 7 uur precies voortzetting dezer wedstrijd in café de Oude Post, Sassenheim. Zilveren Jubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer J. van Nieuw koop in dienst trad bij de Fa. Warnaar Co. alhier. De heer van Nieuwkoop, thans reeds sedert vele jaren als meesterknecht in dienst bij deze firma, werd 's morgens met zijn echtgenoote door den President Commissaris, den heer W. Warnaar Sr., op „Rusthoffontvangen en waardeerend toe gesproken. Den jubilaris werd een gouden horloge aangeboden als blijk van waardee ring voor zijn onvermoeide trouwe plichts betrachting, welk geschenk door den ju bilaris in grooten dank werd aanvaard. Door het gezamenlijk personeel werd den meesterknecht een mooie barometer en nog enkele andere cadeaux geschonken, welke hem door een deputatie uit het personeel des avonds in zijn woning werden over handigd. Van vele zijden mocht de jubilaris verder allerlei schriftelijke en ook telegra fische bewijzen van belangstelling ontvan gen. Concours. Op den 2den Pinksterdag zal het plaatselijk muziekgezelschap „Cres cendo" deelnemen aan het concours te Amersfoort. De vereeniging zal aldaar uit- kome rin de super-eere-afdeeling. Geboren: Josua, z. van H. C. J. van Ginhoven en C. A. van Dijk Johannes, z. van A. Waasdorp en N. Kollaart Willy, d. van W. Aangeenbrug en A. van Ginho ven. Getrouwd: N. Roos 24 j. en G. Nauta 27 j. Gevestigd: K. J. N. ten Bosch van Voorschoten. Vertrokken: N. Teekens naar Den Haag J. P. Rotteveel naar Haarlem. VAN ROMMELZAK EN HOBBELTJE. 191. In een oogenblik stonden ze nu om Jan heen, klopten op de schouder en toen kwamen hun tongen los. Ze vonden Jan een fideele vent, en dampten er lustig op los. Zelfs het koksmaatje, die zijn neus er natuurlijk ook tusschen moest steken, stak eens op. Hij was de eenige, die ze gisteren lekkerder vond. 192. Toen Jan ze allemaal tevreden had gesteld, vond hij het toch raadzaam nog even onder de wol te kruipen. Eerst ging hij nog even naar Hobbeltje, maar hoe hij ook zocht, deze was nergens te vinden. Angstig keek hij over den rand van het schip in het water, maar nee hoor, niets.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10