DONDERDAG 1 MAART 1934 VOORNAAMSTE NIEUWS 25ste Jaargang No. 7749 S)e CckióeheSoti/fco/iifc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABÜWNEiViEN ISPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: G e w o n e Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «o 'erhuur, koop en verkoop: 0.50 In den eigen kring. Dikwijls kan men constateeren, dat bij het beoordeelen van daden een andere maatstaf wordt aangelegd naar gelang van den stand der personen, die deze daden stellen. Wat doodzonde is voor den Katholiek, is ook doodzonde voor den Katholieken stu dent in den groentijd aan deze, toch van zelf sprekende, waarheid meende indertijd wijlen pater Ermann S.J. te moeten herin neren. Omdat in kringen van standgenoo- ten, ook waar men het niet zou verwach ten, zooveel kwaads in den groentijd wordt vergoelijkt! Wat verkeerd is in den armen werklooze, die verzwijgt, dat hij korten tijd gewerkt heeft en daarvoor loon ontvangen, opdat er niet van zijn „steun" worde afgetrok ken dat is ook verkeerd (en véél ver- keerder) in den welgestelden burger, die voor de fiscus een groot deel van zijn in komsten wegmoffelt: En tóch wordt in be paalde kringen het laatste dikwijls veel minder streng en straf veroordeeld (als het wordt veroordeeld), dan het eerste! Men kent het geval van den wethouder medicus te Amsterdam (wij schreven er gisteren over), die te zamen met zijn echtgenoote aan een door de gemeente ge subsidieerde liefdadige vereeniging voor uitzending van zwakke en zieke kinderen naar buiten 5000 gld. 's jaars verdient. De „Volkskrant", hierover schrijvend, merkt op, dat in dit geval het ergste is, dat de kring van notabelen, die het bestuur der vereeniging uitmaakt, in zijn te ver gedreven complaisance niet heeft beseft, hoe verkeerd het deed. Indien iets dergelijks, op kleine schaal, zich voordoet in een ander milieu, onder „gewone" menschen, dan weet men haast geen woorden genoeg te vinden om zulke ergerlijkheden te wraken. Maar voor verkeerdheden in den eigen kring is de moraliteits- en fat soensknobbel buitengewoon, zwak ont wikkeld. De laatste opmerking is, zoo algemeen gesteld, gelukkig niet juist, is ook, onge twijfeld, niet bedoeld, om een algemeen voorkomend verschijnsel vast te leggen. Maar 't is wél een feit, dat d i k w ij 1 s kan worden geconstateerd, dat bij het be oordeelen van daden een andere maatstaf wordt aangelegd naar gelang van den stand der personen, die deze daden stellen. DE NEDERLANDSCHE SOCIALISTEN EN DE REVOLUTIE- POGING IN OOSTENRIJK DE WAARLIJK OOSTENRIJKSCHE SOCIALISTEN VEROORDEELEN DE HOUDING DER NEDERLANDSCHE SOCIALISTEN Met verbazing heeft men in Oostenrijk kennis genomen van de loyaliteitsverklarin gen van de Nederlandsche socialisten met de oproerlingen in Oostenrijk, bijzonder van de verklaringen dienaanfgaande van dr. H. Polak te Amsterdam. Men is te meer verbaasd hierom, wijl de werkelijk Oostenrijksche socialisten zich volkomen van de bolsjewistische terroristen hebben afgewend. Men meent het aan de onbe kendheid der Nederlandsche socialisten met de verhouding in Oostenrijk te moeten toe schrijven, dat zij zich in dien geest hebben geuit, wijl men niet wil aannemen, dat be schaafde menschen, nog wel Nederlanders, zouden goedkeuren, wat in Oostenrijk door eigen partij genooten met afschuw is ver oordeeld. Wij meenen, dat die Oostenrijksche mee ning over onze Nederlandsche socialisten wat naief begint te lijken. Niettegenstaan de de wereld thans toch wel weet, wat zich in Weenen en andere gebieden van Oostenrijk nu eigenlijk heeft afgespeeld, nu eindelijk de waarheid is gevolgd op de leugenachtige berichten, die de socialisten als onschuldige slachtoffers eener witte terreur voorstelden, gaat de Nederlandsche socialistische pers maar steeds door met in machtelooze woede te schelden en te schimpen, niet alleen op de „Dollfuss- bende", doch ook op al degenen, die in dienst der waarheid het publiek wenschen voor te lichten. De katholieke bladen van Nederland ten minste krijgen vanuit het Amsterdamsche Hekelveld de meest fantastische scheld woorden toegeslingerd. Laten we echter daartegenover eens heel kalm de feiten stellen, de beoordeelingen, die de „boden- standige", echt Oostenrijksche en niet van alle streken der aarde naar Weenen toege vloeide joodsch-bolsjewiseerende socialisti sche leiders hebben gegeven van de terro ristische actie in Oostenrijk. Ziehier eenige feiten: De eerste vice-burgemeester van Salz burg, meesterknécht-bakker, Michael Dobler, heeft op 17 Februari de volgende verklaring gepubliceerd: „Gedurende 46 jaar heb ik als lid tot de sociaal-democrati sche partij behoord, daar ik van de zuiver heid der bedoelingen en de bekwaamheid en zuiverheid der leiders dezer partij over tuigd was. De gebeurtenissen der laatste jaren toonden mjj echter steeds meer, dat de leiding der partij steeds meer in handen kwam van absoluut dictatorisch aangeleg de terroristische elementen, die in mij reeds lang het verlangen deden rijpen, uit de partij te treden, vooral daar ik tot mijn eigen partij genooten in steeds grootere te genstellingen kwam te staan. Ik heb der halve in de laatste jaren geen gemakke lijke positie in mijn eigen partij gehad. De verhouding tusschen mij en de partijleiding had zich reeds in het voorjaar 1933 zoo danig verscherpt, dat ik reeds in Septem ber 1933 mijn gemeenteraadsmandaat en daardoor mijn functie als plaatsvervangend burgemeseter ter beschikking wilde stellen, Fenerzijds de trouw aan de partij, die ik toch meer dan veretig jaar toebehoorde, en de hoop op een ommekeer in de politiek der partij, anderzijds de omstandigheid dat ik een radicalen partijgenoot tot opvolger zou krijgen deden mij ertoe besluiten, op mijn plaats te blijven. Ik was uiterst ontsteld over het parool tót de algemeene staking en zeer in 't bij zonder over den misdadigen opstand tegen de staatsoverheid. De opheffing der partij is mijn besluit, om uit de sociaal-democra tische partij te treden, vooruitgeloopen. Ik zou deze partij nooit meer verder hebben kunnen toebehooren. Mijn besluit is het zwaarste mijns levens; ik moest hierdoor een met volledige toewijding nagestreefd doel ten grave dragen. De Partij is door dwaasheid en over 't paard getild zijn der partijleiding en haar onbekwaamheid zelf vernield". De socialistische vice-burgem. Schecken- berger van Kitzbükel heeft op 15 Februari in zijn eigen naam als in dien zijner frac- tiegenooten den Bezirkshauptman dr. Mar- zani een loyaliteitsverklaring doen toeko men en verzekerd, dat de socialisten zij ner gemeente niets onwettelijks begaan zouden. De -socialistische partijleider Weissel heeft op 14 Februari voor het Standgerecht on. 2 in het Landsgerecht II verklaard: „Ik betreur de gebeurtenissen, die door mijn schuld ontstaan zijn daarom, wijl vele mannen onschuldig veel hebben moeten lijden In Klagenfurt werd op 14 Februari door de uit de socialistische partij uitgetreden Landeshauptmannstellvertreter Dr. Zei- nitzer en burgemeester ing. Pickler een nieuwe arbeidersorganisatie gesticht, die zich Vrije Arbeidersbond van Oostenrijk noemt. Dr. Zeinitzer legde in een verkla ring uit, hoe reeds maanden en heel bijzon der in de laatste weken de voor de partij meest beteekenende functionarissen erop gewezen hebben, dat de arbeiders hun eigen levensbelangen verdedigen, wanneer zij met volle kracht op dezelfde wijze als de Oos tenrijksche burgers en boeren voor de on afhankelijkheid van Oostenrijk kampen Hij heeft echter weinig begrip voor zijn opvatting gevonden en daarom op 12 Fe bruari j.l., toen zijn laatste bemoeiingen vergeefsch waren, de partij verlaten. Op 14 Februari verscheen bij den Staats secretaris voor de Veiligheid, Dr. Karwins- ky de vroegere kringleider van den opge heven socialistischen Schutzbund Eduard Korbel en verklaarde, dat hij uit de socia listische partij getreden was „wijl ik", al dus zijn protocol, „de geweldmethoden der huidige leiders der partij, die zooveel on heil over de arbeiders hebben gebracht, ten scherpste veroordeel. Ik verklaar de on voorwaardelijke overgave van mijn kring, welke de stadsdeelen 6, 7, 13, 14, 15 en 16 omvat en zal aan alle Schutzbundler het bevel geven, iedere gewelddadigheid f stellingname tegen de Organen van den Staat en hun bevelen na te laten en de wapens direct bij de politie in te leveren. Ik bid om medelijden voor mijn menschen, die zich in blind vertrouwen op de partij leiders tot de beklagenswaardige handelin gen der laatste dagen lieten verleiden". De socialistische burgemeester van Vil lach, Piesch, heeft zich uit protest tegen het bloedig optreden der socialisten te Weenen bij het „Vaderlandsche Front" aangesloten". Dat is wat anders dan de solidariteits verklaring van Henri Polak met de ..dap per kampende" partij genooten in Oosten rijk! TWEEDE KAMER De Indische Begrooting, In het begin der vergadering vraagt de heer R o e s t a m (C.P.) aan den voorzitter verlof eenige vragen te mogen richten tot den Minister van Koloniën over de maat regelen van de Indische Regeering tegen de leiders van de P(endidikan) N(asional) I(ndonesia). De voorzitter antwoordt, dat hierover morgen zal worden beslist, waarna hij een aantal kleine wetsontwerp- jes onder de hamer doorjaagt. Hierna wordt de behandeling der Indi sche begrooting voortgezet. Terwijl de verschillende afdeelingen vrij eensgezind werden goedgekeurd, scheidden de wegen bij de afdeeling Defensie.» Het verzet kwam uit den hoek der sociaal-de mocraten en wel bij monde van den heer K. t e r L a a n. Deze afgevaardigde gaf toe, dat de uitgaven bij dit Departement wel waren gedaald; maar dit kwam hoofdzake lijk door de vermindering van tractement en de daling van den prijs voor de mate rialen. Op den eigenlijken dienst is niet be zuinigd. Dit is een „heilig huisje" der Re geering, al heeft zij bij haar eerste optre den verklaard, dat zij deze er niet op na zou houden. Spr. verklaarde, dat zijn frac tie haar stem niet aan dit hoofdstuk kon geven. Bij dit protest sloot de heer Roes- tam (C.P.H.) zicb aan. Spr. verklaarde, dat de onbetrouwbaarheid van leger en vloot niet haren grond vond in de man schappen, maar in het kapitalistische stelsel. De heer Sneevliet (R.S.P.) vroeg of er nifc niet aan amnestie werd gedacht voor de zoo streng veroordeelde schepelingen in Soerabaya, nu bij het proces tegen den ka pitein hier in Den Haag geheel andere ele menten naar voren zijn gekomen dan men aanvankelijk dacht. De heer Van Boet- zelaer (C.H.) toonde zich teleurgesteld over het hoofdstuk van het rapport-Iden- burg, waarin gehandeld wordt over de ver deeling van de begrooting over de ver schillende departementen. Spr. had n.l. ge zien, dat men Defensie H had toebedacht van de basis van 300 millioen, dus 75 mil- lioen. Hier ontbreekt een goede grondslag en een vaste maatstaf. De heer Va n den Bilt (R.K.) was van meening, dat de in dertijd zoo zwaar beschadigde „Sumatra" in Nederland moest worden hersteld, en niet in Indië, omdat men daar niet voldoen de materiaal had voor deze zware karwei. De Minister van Koloniën begon met op te merken, dat een legermacht van iets meer dan 30.000 man nauwelijks met een politiemacht kan worden vergeleken, hetgeen hij illustreerde met te wijzen op de 19.000 man politie die bij de jongste on lusten in Parijs op de been waren. Spr. vroeg zich af of men integendeel niet hier en daar te ver was gegaan met de bezui niging. Wat het rapport-Idenburg betreft zeide spr., dat de Kamer hier niet over had te oordeelen, maar alleen de minister. De Kamer heeft slechts te oordeelen over wets voorstellen die hier'eventueel uit zouden voortvloeien. Verder verklaarde spr., dat de Regeering er nog steeds geen „Heiligen- huisjes" op nahield. De vraag omtrent de „Sumatra" moest gesteld worden aan den Minister van Defensie. Vrij heftig ging spr. te keer tegen de salarissen der onder-offi cieren, die volgens, spr. de Indische weer macht vernielen. Zij verdienen n.b. 8 a 10 maal zoo veel als voor den oorlog. Er wordt aan gewerkt, maar. het is nog onbekend welke plannen de G.-G. in deze heeft. Op de vraag of er amnestie zou worden ver leend aan de muiters antwoordde de Mi nister kort en krachtig: Neen! Door de socialisten werd stemming aan gevraagd over dit hoofdstuk. Heden zou hierover worden gestemd. AUTO TE SOMEREN IN DE ZUID-WILLEMSVAART GEREDEN De twee Inzittenden verdronken Uit Someren wordt ons gemeld: De glad heid van den weg heeft in den afgeloopen nacht een ernstig ongeval tengevolge ge had, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Omstreeks twee uur in den nacht hoor den bewoners van huizen aan den Kanaal dijk tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid- Wilemsvaart een hevige klap in het water. Eenige personen snelden toe en hoewel men moest aannemen, dat een auto te wa ter was gereden, kon men niets doen, daar men niet wist, waar de auto lag. Het voer tuig was geheel onder water verdwenen en op den bodem van het hier ongeveer vijf meter diepe kanaal gezakt. Eerst hedenochtend bij het aanbreken van den dag konden pogingen in het werk gesteld worden om de auto te vinden. Met vaarboomen werd naar het voertuig ge zocht en toen men het had gevonden, slaag de men erin een kabel aan den bumper van de auto vast te haken. Met een scheeps- takel werd getracht de auto te lichten, doch toen het voertuig omstreeks negen uur hedenachtend bijna boven water was, brak de kabel en verdween de auto voor de tweede maal in het water. Zooals verondersteld werd, was het een personen-auto en in de weinige oogenblik- ken, dat het voertuig gedeeltelijk boven water was, heeft men kunnen waarnemen, dal zich personen in de auto bevonden. Onmiddellijk na het mislukken van de eerste poging is men opnieuw aangevangen met de bergingswerkzaamheden. De auto lag midden in het kanaal. Hedenmorgen te ruim 10 uur is daarop de auto met behulp van een takel op den dijk langs het kanaal getrokken. Het bleek toen, dat zich twee personen in den wagen bevonden, n.l. de gehuwde 25-jarige W. v. Helmond uit Asten en de ongehuwde 25-jarige H. Verdijseldonk, eveneens uit Asten. De auto, eigendom van den heer Van Helmond, kwam uit de richting Hel mond en de beide heeren waren op weg naar huis. De weg was glad en dit schijnt de oorzaak van het ongeval te zijn ge weest. De wagen was vrij ernstig bescha- digfd. Vermoedelijk hebben de inzittenden nog getracht zich uit hun benarde positie te bevrijden, daar eenige ruiten van den wagen waren ingeslagen. Een der banden was lek; het is niet onmogelijk, dat dit mede-oorzaak van het ongeval is geweest. Het bergingswerk stond onder leiding van den bureemeester van Someren, den heer P. Smulders. De lijken van de beide slachtoffers werden heden naar Asten vervoerd. De heer Van Helmond laat een vrouw en een kind achter. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. SOCIALE VERZEKERINGS WETTEN REORGANISATIE VAN DE UITVOERING.- Voorlichting publiek. Nu op 1 Maart de nieuwe wet op de or- ganisatie van de openbare organen, be- l last met de uitvoering van de sociale ver- i zekering, in werking treedt, heeft de Al gemeene Voorlichtings-Commissie van de I Vereeniging van Raden van Arbeid hierin aanleiding gevonden tot het geven van een uiteenzetting aan de pers. Voor de belang hebbenden is het van beteekenis de veran- deringen te kennen, welke de nieuwe wet j op het gebied der sociale verzekering brengt. I Bij deze nieuwe wet blijft het zelfbestuur I der Raden van Arbeid met directe verant- I woordelijkheid tegenover den Minister bestaan. Het toezichthoudend lichaam, de Verzekeringsraad te 's-Gravenhage, een instituut, dat zichzelf had overleefd, is ech ter opgeheven. Met het toezicht is nu be last de Rijksverzekeringsbank, welk tot dusver reeds het financieele gedeelte van de beslissingen der Raden van Arbeid ten uitvoer bracht. Hierdoor is meer eenheid bereikt. Bovendien wordt het toezicht verscherpt. Raden van Arbeid zullen de aanwijzin gen daarvan moeten volgen, niet alleen administratief, maar ook ten aanzien van de wetsinterpretatie, waardoor een meer eenvormige rechtsbedeeling wordt verkre gen. In de organisatie der Raden van Arbeid is verandering gekomen. Het bestuurscol lege, van eiken Raad, dat tot dusver het eigenlijke werk deed, is komen te verval len. De voorzitter behandelt voortaan de zaken direct met den Raad, waarvan het ledental is beperkt tot vier. Bij de samen stelling zullen nu niet alleen werkgevers en werknemers, maar ook in beide groepen eventueel verschillende richtingen in aan merking komen. Naast het verscherpen van de centrale is de bedoeling der nieuwe wet decentralisa tie in de uitvoering. De Vereeniging van de Raden van Arbeid krijgt daarbij een belangrijke taak als adviseerend lichaam. Haar adviezen zijn van dwingend karak ter. Om eenheid te brengen in de werkzaam heid der Raden van Arbeid, heeft de Ver eeniging verschillende commissies in het leven geroepen. Een studie-commissie be handelt alle vragen inzake wetsinterpreta tie, waardoor in beslissingen één lijn kan worden getrokken. De examencommissie draagt zorg voor de vorming van een goed onderlegd ambtenarencorps, gewapend met deugdelijke kennis der sociale wet ten, van het burgerlijk straf- en s s- recht. Voor alle kwesties op medis:h ,e- BUITENLAND. Requiem-mis in de Sixtijnsche Kapel voor Koning Albert. (2de blad). Geen meeningsverschil tusschen Göring en Hitier inzake de vrijlating van de Bul garen. (2de blad). A.s. regeeringscrisis in Spanje? (2de blad). Nieuwe tariefpolitiek der Ver. Staten. (2de blad). BINNENLAND. Te Haarlem zijn twee bollenvelden op last der Justitie gerooid, omdat de eigenaar niet in het bezit was van een teeltvergun ning. (2de blad). Vragen van Kamerleden (2de blad). Te Someren reed afgeloopen nacht een auto in de Zuid-Willemsvaart. Beide inzit tenden verdronken. (1ste blad). Twee matrozen van de „Erica Um. 384" door stortzee overboord geslagen en ver dronken. (Laatste Ber.,), Brand in een meubelfabriek te Amster dam. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het voorloopig Ned. elftal verplettert de Eng. profclub Gillingham met 93. (3de blad). Het Ned. elftal voor den wedstrijd te gen België samengesteld. (1ste blad). LERROUX AFGETREDEN. Kabinetscrisis een feit. MADRID, 1 Maart. (V.D.). De Spaansche minister-president Lerroux heeft heden- minister-president Lerroux heeft heden middag bij den president der Spaansche republiek het ontslag van zyn kabinet in gediend. bied is een geneeskundige commissie in het leven .geroepen. Verder werken een drukwerk-commissie en een algemeene voorlichtingscommissie mee. Vooral voor deze laatste instantie is een belangrijke taak weggelegd. De kennis van het publiek omtrent de werking der socia le wetten is nog verbijsterend gering. In breede kringen is men nog onwetend van de groote voordeelen, welke zij bieden. Hoeveel werkgevers b.v. zijn nog onbe kend met het feit, dat, wanneer hun admi nistratie aan bepaalde eischen voldoet, zij hun verplichtingen uiterst vereenvoudigd kunnen nakomen met verzamelloonlijsten, totaalcijfers van uitgekeerd loon, periodie ke opgave van kleine ongevallen (afloop binnen zes weken) blokzegels, geldend voor 13 weken enz. Van den anderen kant geldt dit voor de werknemers. Zeer velen komen in aapmer- king voor invaliditeitsrentë, terwijl zij geen aanvraag doen. Het is meermalen voorgekomen, dat door een gélukkig toe val personen tot de ontdekking kwamen, dat zij op belangrijke bedragen of jaar renten recht hadden. Een weduwe vindt, 4 1/2 jaar na het over leden van haar man, diens oude rente- kaart. Aanvankelijk wilde zij hem weg gooien. Zij leverde hem echter in en toen bleek, dat zij recht had op 850 ineens en verder 187.20 per jaar. Ook vergeten velen, dat wanneer b.v. de man, dien ooit een rentekaart heeft ge had, overlijdt en de vrouw vroeger vóór haar huwelijk wel verzekerd was, zij uit dien hoofde recht heeft op jaarrente voor haar kinderen. Dit zijn enkele sprekende staaltjes, hoe noodzakelijk voorlichting in dezen is. Het uitstekend propaganda-materiaal, dat hier toe in omloop wordt gebracht, kan zeer veel goeds uitrichten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1