DONDERDAG 1 MAART 1934 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. lf Het Nationaal-Socialisme Aan de Avondpost ontleenen we vol gend artikel, waarin eenige juiste opmer kingen worden gemaakt over de legaliteit van de N.S.B.: De nationaal-socialistische beweging van den heer Mussert verzekert slag op slag: dat het legaal is en enkel en alleen langs legalen, wettelijken weg haar doel wil bereiken. Laat ons nu eens aannemen, dat deze verzekering volledig juist is en dat de heer Mussert en de zijnen nooit iets tegen Grondwet en wet in zullen ondernemen. Is deze overtuiging, is dit feit dan vol doende, om aan de beweging het bedenke lijke karakter te ontnemen? Met andere woorden: staat en valt het gevaarlijke van deze beweging met haar legaliteit? Ons antwoord luidt: neen, volstrekt niet. Wij hebben reeds vroeger doen uitko men, dat de beide hoofdgedachten, de bei de kernen van het nationaal-socialisme ge legen zijn in den corporatieven staat en in de dictatuur. De zaak staat dan zoo, dat de heer Mussert en de zijnen deze beide doel einden langs den legalen weg willen ver wezenlijken. Nu kan men over den corporatieven staat denken zoo men wil (en dit kan in derdaad, want een duidelijke omschrijving en omlijning ervan is nog niet gegeven), maar de verwezenlijking van die gedach te, voor zoover men er zich dan een voor stelling van kan maken, behoeft niet ge vaarlijk en bedenkelijk te zijn voor onze nacionale, staatkundige en geestelijke vrij heden. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat het tegenwoordige parlemen tarisme he laatste woord beteekent op het gebied van staatkunde en siaatsoesiuuv. Alles op aarde, alles in de menschensa- menleving ontwikkelt zich; groeit; veran dert; er is geen reden om te veronderstel len, dat onze huidige staats- en regeerings- vorm van volstrekt-duurzamen aard zou zijn. Stellig heeft het parlementarisme ;n zijn democratische ontwikkeling groote fouten vertoond, vooral sinds het evenre dig kiesrecht er aan vastgekoppeld werd. Uit Cort van der Linden's leerboek „Rich ting en beleid der Liberale Partij", een hal ve eeuw geleden verschenen, blijkt, dat er reeds toen „niet weinigen" waren, die „de taak van het parlementarisme volbracht" meenden; is het wonder, dat thans, een hal-" ve eeuw later, dit oordeel is gegroeid? De zooeven genoemde staatsman toonde een vooruitzienden blik, toen hij in zijn boek waarschuwde tegen het gevaar „dat de democratie" (wij zeggen er thans bij: of een andere beweging) „de parle menten als noodelooze belemmeringen zal ter zijde zetten, en de middelen zal ver nietigen, welke haar eigen belangen bevei ligen". En hij voegde er aan toe, „dat juist het behoud der vertegenwoordigende regeering de beste waarborg (moet) worden geacht voor de zaak der vrijheid; ieder wien de vrijheid ter harte gaat, moet den parlemen tairen regeeringsvorm met alle krachten beschermen". Dit woord, in 1383 geschreven, achten wij nog altijd juist. Maar het neemt na tuurlijk niet weg, dat, indien er inderdaad eens een oetere regeeringsvorm gevonaen zou worden, deze dient te worden inge voerd. Of hei denkbeeld van den corpora- tieven slaac daartoe geschikt is, valt zeer moeilijk te beoordeelen, zoolang het met uitgewerkt voor ons ligt, en aan de erva ring in Italië en Duiischland hebben wij oj dit punt zoo goed als niets, maar in ieder geval kunnen wij ons een uitwerking er van voorstellen, die onze vrijheden onge rept iaat. En daarom behoeft het volstrekt niet bedenkelijk te zijn, wanneer men langs legalen weg voor een nieuwen bestuurs vorm in deze richting ijvert. Anders echter staat het met het twee de noordpunt der nationaal-socialisten: de dictatuur. Dat onze huidige staatkundige en gees telijke vrijheden aan de verwezenlijking van dat denkbeeld ten offer zouden vallen, staat als een paal boven water. Het volgt reeds uit het karakter der dictatuur zelve. Zij is alleen denkbaar, bestaanbaar, uit voerbaar in de sfeer van haar eigen abso lute macht; rechten en vrijheden van an deren vallen daarbij weg. Hier kan de er varing in Italië en Duitschland ons allös leveren en leeren wat wij noodig hebben om te zien, dat niet in den corporatievon staat, maar in de dictatuur het bedenkelij ke ligt van de nationaal-socialistische be weging. Maar dan blijkt hieruit ook: dat de verzekering der legaliteit totaal onvoldoende is, om sympathiek tegen over het nationaal-socialisme te doen staan. Feitelijk zijn het programpunt der dic tatuur en de verklaring der legaliteit met elkander in flagranten strijd. Een op legaai- parlementaire wijze gekozen dictator, die dan natuurlijk begint met het parlement op zij te zetten, is een uitermate zonderlin ge figuur. Dictators worden niet per stem briefje gekozen; als zij de kans schoon zien, roepen zij zich zelve daartoe uit, zoo als de heer Mussert reeds in het klein ge daan heeit als leider van zijn beweging. De vraag rijst dan ook, of de verklaring: wij zijn legaal, niet een opportuun karakter draagt en bedoeld is als beveiliging van de beweging tegen eventueele regeerings- maacregelen. In ieder geval ligt voor ons het zwaartepunt van het nationaal-socialis me in naar gehecntneid aan de dictatuui, die een bedreiging vormt voor onze eigen vrijheden, en een bedreiging voor de posi tie onzer dynascie tevens. Indien het nationaal-socialisme het echter met de legaliteit ernstig meent en werkelijk van plan is enkel en alleen langs constitutioneel-parlementairen weg -ian de macht te komen, dan behoeft ons volk zich voor een eventueele dictatuur LUCHTVAART AANPASSING SCHIPHOL AAN NIEUWE EISCHEN De snelle toeneming van het luchtver keer, aldus schrijven B. en W. van Amster dam, aan den raad in aansluiting op het geen wij in ons avondblad reeds konden berichten, maakt het noodzakelijk weder om maatregelen te nemen, Schiphol aan de nieuwe eischen te doen aanpassen. De met de K.L.M. gevoerde besprekingen hebben tot het volgende resultaat geleid. De gemeente bouwt voor haar rekening: lo. een werkplaats c.a., lang ongeveer 125 M. en breed ongeveer 50 M., geschikt voor onderhouden en herstellen van vlieg tuigen; 2o. een werkplaats, lang ongeveer 50 M. en breed ongeveer 25 M., geschikt voor het onderhouden en herstellen van moto ren; 3o. een inrichting, lang ongeveer 40 M. en breed ongeveer 30 M., geschikt voor >»et beproeven van motoren. Deze inrichting kan in verband met het geraas, dat het beproeven van motoren maakt, niet in een der werkpaatsen worden ondergebracht. Voor rekening van de gemeente worden bovendien de ten behoeve der werkplaat sen en der hiervoren bedoelde inrichting noodige wegen en terreinverhardingen aangelegd, respectievelijk aangebracht. De uitvoering dezer werken zal een uit gave vorderen van 675.000, welk bedrag, dat uit buitengewone middelen kan worden gevonden, ter beschikking van B. en W. zal dienen te worden gesteld. B. en W. van Amsterdam doen den Raad voorstellen in dien zin. DE RACE LONDEN—AUSTRALIË. Ook de K. L. M. schrijft in. Naar de Haagsche correspondent van de „Tel." verneemt, heeft de directie van de K. L. M., na rijp beraad beslist, in te schrij ven voor de in October a.s. te houden luchtrace LondenMelbourne. Het voornemen bestaat hierin met twee vliegtuigen der K. L. M. mee te doen en wel voor den handicap-wedstrijd met den nieuw sten Fokker de F 36, die binnenkort voor de eerste proefvluchten in gebruik zal wor den genomen, en met een der snelste ma chines voor den snelheidswedstrijd. Welke machine hiervoor zal worden aangewezen is nog niet beslist. Men heeft hiervoor de keuze uit een vijftal snelle typen. DE EERSTE AUTOMATISCHE STRATOSFEERBALLON. Nadere bijzonderheden over de constructie. Zooals bekend, zal in den loop van de maand Maart te Leningrad de eerste auto matische stratosfeerballon ter wereld op stijgen, die volgens berekeningen een hoog te kan bereiken van 40.000 meter. De ballon, die bijna voltooid is, bestaat uit verscheidene kogels en een gondel. De kogels zijn twee meter in doorsnee en vervaardigd van rubber. Bij het opstijgen in de stratosfeer met haar geringeren luchtdruk, zullen de ko gels uitzetten en ten slotte barsten. Tot op hst laatste oogenblik zullen zij hun stijgkracht behouden en zoo de berekende hoogte bereiken. De ballon zal onbemand opstijgen. In den gondel worden verschillende in strumenten geplaatst, o.a. een automatisch fototiestel. Een geheel nieuw instrument dat oplos sing brengt voor een bijzonder belang rijk wetenschappelijk vraagstuk, zal het aantal cosmische stralen per radio naar de aarde doorgeven. Ook is een schema ge maakt voor een instrument, dat tijdens de vlucht automatisch melding maakt van het zuurstof gehalte der lucht op bepaalde hoogten. niet ongerust te maken. Want dat deze be weging ooit in staat zou zijn tot zulk een parlementaire machts-ontwikkeling te ko men, dat zij over ten minste 100 van de 150 zetels in de beide Kamers dér Staten- Generaal zou beschikken (voor herziening onzer constitutie is een meerderheid van tweederde noodig) is ten eenenmale onaan nemelijk. Het Nederlandsche volk en dictatuur zijn twee begrippen, die elkander uitsluiten. Wij hebben te veel en te zware offers voor de geeestelijke vrijheid gebracht (van de staatkundige en maatschappelijke nog niet eens gesproken) om haar ten offer te brengen aan een waan van den dag. Moderne Aardrijkskunde „Als je met een auto in 3 kwar tier van den Haag naar Amster dam wilt rijden en je gaat om twee uur weg, waar ben je dan om half drie „In Leiden, meester, in het acade misch ziekenhuis.'* UIT DE OMGEVING KATWIJK. „Draagt elkanders lasten". De vereeni- ging „T. B. C.-fonds Draagt elkanders las ten" hield haar jaarvergadering in Casa Cara. Er was een groote opkomst. In zijn openingswoord bracht de voorzitter naar voren den zegen der sociale wetten, de heilzame werking der principieele vakbe weging. Dank werd gebracht aan het ge meentebestuur voor de verleende subsidie die in weerwil der crisistijden niet vermin derd werd en op 400.bleef gehand haafd. Volgens het verslag van den secre taris, den heer Plokker, was het ledental op 1 Jan. 1933 338, terwijl dit op 1 Jan. 1934 838 was. een vooruitgang dus van 500 leden. Dit was voornamelijk te danken aan de fabrieks- en transportarbeiders, die en bloc toetraden. Vervolgens werd een uitgebreid over zicht gegeven van de gedane werkzaamhe den in het afgeloopen jaar. De penning meester, de heer W. v. d. Bent, gaf een fi nancieel overzicht. Inkomsten en uitgaven- rekening vermeldde de som van 1248.55. De hiervoor benoemde commissie, de hee- ren K. v. Rijn, J. Zwaan en T. Meijvogel, bracht een gunstig rapport uit. Als be stuurslid werd de heer W. v. d. Bent, af tredend, herkozen. Op voorstel van een der leden werd het bestuur uitgebreid en hiervoor gekozen de heeren W. Kulk, Nic. v. Rijn, H. Ros en C. v. d. Bent. Na een onbelangrijke rondvraag sluiting der ver gadering. Gevestigd: M. A. van Rhijn, Kon. Wilhelminaslraat 4. M. v. Zonneveld, Duinoord 12. N. Leeuwerik, J. J. Schip pers, G. C. van Os, H. F. Kwast, allen Zee hospitium. W. Kager, Overrijn 7. J. C. v. d. Hek, Tarbotstraat 22. M. A. Her mans, huize „Callao". H. Zomerveld, 3e Kanaalstraat P. H. Etman, N. Com mand. leen 10. S. Schwarz, huize „Cal lao". E. Warmolts Kerkstraat 32. W. Zandbergen, Groote Steeg 1. C. v. d. Spijy, Zeeweg 4a. J. W. v. d. Wel, Nieuwsteeg 21. H. Bestebroer, Voorstr. 51. J. Schipper, schip „Alyda Vertrokken: Th. L. Broekhuizen, Den Haag. W. J. Kieviet, Amsterdam J. Ingv/ersen, Venlo. H. Hoek, Voor schoten. M. Bulla, Zaandam. A. van Bentem, Gouda. P. Stappers, Nieuwe Nieudorp. C. Kieffer, Utrecht. H. de Roode, Schiedam. A. J. de Groot, Heem stede. J. van Duin, Meppel. NOORDWIJK. Hanze. Woensdagavond vergaderde de Hanze in het Juvenaat, waarbij de op komst zeer go_J was. De Voorz., de heer V. Ph. Braun, sprak bij opening hierover zijn bijzonder genoe gen uit en hoopte, dat de besprekingen van vruchtdragenden aard mogen zijn. Tot zijn vreugde kan spr. medsdeelen, dat sinds vorige vergadering zijn opgericht de vak groepen Schoenhandelaren en Kruideniers in gewestelijk verband, terwijl binnen af- zienbaren tijd getracht zal worden nog meerdere vakgroepen in ons District op te richten. Na lezing der uitgebreide notulen welke onder goedkeuring werden vastge steld, installeerde de voorzifter een vijftal nieuwe leden met een toepasselijk woord, de verwachting uitsprekend, dat waar en kele dezer reeds hun sporen in het orga nisatie-leven hebben verdiend, zij hun volle medewerking ook aan de afd. zouden schen ken. Ter kennismaking werd nog voorge lezen een artikeltje uit de „Nsd. Kruide nier", gepubliceerd in het Bondsorgaan, waarin op zeer unfaire wijze de Midden stand wordt verdacht gemaakt en het groot bedrijf wordt verheerlijkt. De verga dering was algemeen van meening, dat wie met modder gooit, zichzelve wel zal be smetten. Ingekomen was een schrijven van het Hanze-bureau, dat allereerst gewaagde van het uitstekend geslaagde congres te Den Haag over het ordening-, saneering en be schermingsprogram voor den Middenstand, waarbij het thans opgewekte om plaatse lijk of gewestelijk openbare vergaderingen te beleggen, om dit program nog nader te bespreken en een gestelde resolutie te doen aannemen. De voorz. kon mededeelen, dat de noodige stappen in deze richting reeds zijn gedaan en een groote bijeen komst zal plaats hebben op 20 Maart a.s. te Hillegom in café v. Dril, waar als sprekers zullen optreden de heeren Stumpel en Brule. Spreker hoopt, dat niet alleen alle leden, doch ook vele ongeorganiseerden van Noordwijk dezen avond zullen bijwonen. De reisgelegenheid zal door het bestuur ge regeld worden, terwijl de kosten gedekt zullen worden uit de afdeelingskas. Spre ker verwachtte daarom, dat als het bestuur dadelijk een oproep doet, niet één lid ach terwege zal blijven om kracht bij te zetten aan hetgeen men tracht bij onze regeering te verkrijgen. Van het H. B. was tevens een verzoek ingekomen om de gewijzigde sta tuten en H. R. der afd. nog even aan te houden, dit met het oog op een in te las- schen artikel over het wederzijdsch ver plicht lidmaatschap. Door het bestuur was hierop reeds bevestigend geantwoord. Mededeeling werd gedaan, dat aan alle leden een afschrift van de ledenlijst zal worden gezonden, zoo ook aan de reken- plichtige lichamen, gemeentelijke instellin gen, opdat deze kunnen weten wie of van den Middenstand georganiseerd is. Nog was aan alle leden toegezonden een brochure over de Omzetbelasting, geschreven door Mr. Bach. De kas-commissie bracht bij monde van den heer Mathot verslag uit van haar werk zaamheden en kon hierbij alle lof brengen aan den Penningmeester over het beheer. Enkele nuttige wenken gaf spr. nog voor de toekomst, waarvan het bestuur met ge noegen nota nam. Het vergadering-voorstel, om in het ver volg de vergaderingen van de „Hanze" te houden bij georganiseerde Middenstanders ter plaatse, werd met algemeene stemmen aangenomen, zoodat de volgende vergade ringen gehouden zullen worden bij leden, welke zijn aangesloten bij vak- en stands organisatie. Bestuursvoorstel om het zittende bestuur van de Hulpbank, een instelling nog van recente datum, voor 1934 aan te houden om met 1 Jan. a.s. te komen met een rooster van aftreding kon de goedkeuring der ver gadering verkrijgen. Voor een te houden Middenstands-Retraite te Noord wij kerhout van 36 Maart gaven zioh enkele leden op. Opgaven kunnen nog gedaan worden tot hedenavond. Zoowel de G. Adv. als de Voorzitter spoorden de leden aan, aan deze rustige en ernstige afzondsring deel te nemen. Nog deed de Voorz. een oproep aan de heeren Bakkers om als deze een uitnoodi- ging krijgen voor Dinsdag a.s. tot het op richten van een Vakgroep voor Bakkers, niet achterwege te willen blijven, doch al len te komen om te vernemen het belang en nut van een vakgroep in R. K. geweste lijk verband. Bij de rondvraag kwam o.m. nog in be spreking het beconcurreeren van den Mid denstand door personen, welke, hetzij door de gemeente of anderzins, geholpen wor den voor eenigen tijd een handeltje op te zetten. Het bestuur zegt toe dit onderwerp in ernstige studie te nemen en zoo noodig ter bevoegder plaatse een conferentie dien aangaande te zullen aanvragen. Na nog enkele huishoudelijke besprekin gen sloot de voorz. onder dank voor op komst deze zeer vruchtbare vergadering met den Chr. groet. NOORDWIJKERHOUT. Genootschap van den Stillen Omgang. In het patronaat van de St. Vicior-parochic hield het Genootschap van den Stiüen Om gang, afdeeling Noordwajkerhout, een druk bezochte en belangrijke vergadering. D*e vergadering werd met den christeiijken groet door den voorzitter, den heer E. Oost- aam Jac.zn. geopend. Hij heette alle aan wezigen hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de goede opkomst en over de belangstelling welke de aanwezi gen hebben voor de goede zaak. De voor zitter zeide, dat Pastoor Filbry te Amster dam in de laatstgehouden Hoofdbestuurs- vergadering heeft gewezen op de toestan den welke momenteel in Duitschland heer- schen. „Onze voorouders", zeide de gewij de spreker op die vergadering, „hebben ia- ren lang gestreden om de vrijheid voor Je uitoefening van onzen godsdienst en voor de rechten welke wij thans bezitten". Pas toor Filbry wees er op, dat, wanneer wij onze vrijheid willen behouden, wij dan één moeten blijven. Daarom is in de hoofdbe stuursvergadering opgedragen aan de le den om met den Stillen omgang vooral te bidden voor de éénheid van de Katholie ken. De heer Schrijvers, lid van het Hoofdbe stuur van den Stillen Omgang, te Leiden, zette op een schitterende manier voor de vergadering uiteen wat het beteekent om onze eenheid te bewaren. Hierna werd het reisplan over de te hou den bedevaart op 10 en 11 Maart bespro ken. In de St. Victor-kerk zal Zaterdag avond 10 Maart om 10 uur een Lof worden opgedragen. Noordwijkerhout behoort tot groep A, vertrek der trein uit Noordwij kerhout om 23.07 (1 minuten over 11 uur). Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op 5.30 uur. De trein komt in Noordwijker hout aan om 6.02 uur 's morgens. Spoor kaartjes zijn verkrijgbaar Zaterdagavond 3 Maart in het patronaat van St. Victor van 6 tot 7.30 uur. Maandagavond in Café „de Zwaan" (mej. Brama) van 7.30 tot 9 uur. Tot Donderdag 8 Maart zijn nog spoor kaartjes verkrijgbaar bij de heeren Bert Broekhof, Kerkstraat en W. J. Warmenho- ven, Nieuwe Duinstraat 18, alhier. Echter maar tot 7 uur 's avonds. Tot orde-commissarissen werden aange wezen de heeren W. J. Warmenhoven, A. Kaptein, Jac. van der Meer, A. van Keste- ren, J. v. Dijk (wij wijzen er nadrukke- lij kop, dat alléén op vertoon van afgestem pelde contributiekaarten toegang tot de kerk gegeven wordt). Ter opluistering hield hierna de voorzit ter, de heer E. Oostdam Jac.zn., een cau serie, waarin hij zijn reisindrukken weer gaf over Beauraing, naar welk bedevaarts oord hij zich heeft begeven op 27 Nov. j.i., ter gelegenheid van hst feit, dat op 28 Nov. een jaar tevoren de H. Maagd is versche- nen aan de „zieners" van Beauraing. On der volkomen stilte gaf de voorzitter op schitterende wijze zijn indrukken weer over dezen reis en beval aan het einde van zijn causerie ieder aan eveneens een bede vaart te maken naar Beauraing, om meer geloofsversterking en devotie te krijgen. Een daverend applaus beloonde de moeite van den heer Oostdam voor zijn prachtige lezing, die tot in de finesses verzorgd was. De heer L. C. Schrijvers, president van het bestuur van den Stillen Omgang te Leiden, bracht dank en hulde aan den voor zitter voor zijn prachtige reisbeschrijving. De voorzitter bracht zijn bijzonder woord van dank aan den heer Schrijvers voor het geen hij hedenavond gesproken had en sprak de hoop uit, dat hij nog lang presi dent van de afdeeling Leiden moge blijven Na de vergadering werd een collecte ge houden, welke opbrengst mede zal dienen om werklooze leden een reductie op hun spoorkaartje te geven. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den voor zitter gesloten. SASSENHEIM. Genootschap van den Stillen Omgang. Met een ruime belangstelling vergaderde gisteravond bovengenoemd genootschap. De opening geschiedde door den heer P. v. Dijk, voorzitter, die een terugblik wierp op den gehouden omgang van verleden jaar. De secretaris, bracht de notulen uit van de vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Als mededeeling werd bekend gemaakt dat achter in de zaal een buscollecte zou worden gehouden en ver zocht werd deze bus te gedenken. Er is reeds een kleine kas aanwezig en als het meevalt, kan misschien aan eenige werklooze personen een gratis reis naar Amsterdam worden verstrekt. Opgaven hiervoor kunnen geschieden bij het bestuur. Hierna verkreeg de weleerw. heer Kap. K. J. Westerkamp het woord, om een rede uit te spreken. Spr. schilderde in een gloed volle rede de Eenheid in het geloof in het H. Sacrament, welke wij voelen bij den Stillen Omgang. De voorzitter dankte den kapelaan voor diens schoone woorden. Vervolgens werd de regeling besproken. De omgang wordt gehouden in den nacht van 10 op 11 Maart. Des avonds te 9.45 wordt een kort Lof gecelebreerd, waarna wordt geloopen naar Noordwijkerhout. Het rooken moet als niet passend worden na gelaten. De groote intentie is: „Het bewa ren der eenheid onder de Katholieken". Voorts werd meegedeeld, dat zonder afge stempelde kaart geen toegang tot de kerk wordt gegeven. De trein vertrekt uit Noord wijkerhout te 11.07 en is terug om 6 uur. Uit de vergadering werd de opmerking gemaakt om een repetitie te houden voor den zang in den trein. Dit zal in de con gregatie geschieden. Hierna werd d-oor den heer Bergsma uit Leiden een dankwoord gesproken aan de afdeeling Sassenheim voor de groote mede werking en samenwerking. De bestuursverkiezing ging vlug onder den hamer door. De heer Langelaan, als secretaris, werd herkozen. Hierna werd door den secretaris een keu rig jaarverslag uitgebracht, waarvoor hem een krachtig applaus ten deel viel. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Hierna sluiting met gebed. Roodemolcnpolder. In hotel „Het Brui ne Paard" had Dinsdagmorgen de jaarlijk- sche Ingelandenvergadering plaats. Bij de opening van de vergadering door den heer E. J. Speelman waren Ingelanden aanwezig, die in totaal konden uitbrengen 18 stem men. In totaal kunnen worden uitgebracht 55 stemmen, zoodat het vereischte minimum aantal n.l. yK van het totaal aantal stemmen, aanwezig was. De notulen van de op 21 Februari 1933 gehouden vergadering wer den vastgesteld. De rekening over 1933 werd na uitvoerige bespreking vastgesteld aan inkomsten op 2536.98 en aan uitgaven op 2379.98. Het batig saldo bedroeg derhalve 157.De omslag bedroeg over 1933 f 12.— per H.A. De grootte van den polder is 108.08.99 H.A., zoodat het kohier over 1933 sloot met een bedrag van 1297.08. De kosten van ver bruikte electriciteit ten behoeve van de ma chinale bemaling waren 185.12, 2.044 K.W. U., tegen in 1932 ƒ299.41 (3.719 K.W.U.). De begrooting voor 1934 werd vastgesteld aan Inkomsten en Uitgaven op 2459.41, waarin is begrepen het batig saldo ad 12.46, welk bedrag op den post „Onvoor zien" werd geraamd. De omslag werd voor 1934 begroot op 12.per H.A. Door de Commissie voor onderzoek van de rekening over 1933, bestaande uit de heeren J. Ver- degaal, J. de Ridder en B. Ruijgrok. werd rapport uitgebracht over hare bevindingen. Deze had de diverse stukken na nauw keurige controle in orde bevonden. Voor het nazien van de rekening over 1934 wer den bij acclamatie gekozen de heeren G. Fapendrecht, W. Warnaar, J. Verdegaal. en tot plaa'svervangende leden de heeren Nic. Ruijgrok, J. de Ridder en B. Ruijgrok. He* bestuur deelde vervolgens mede, dat be sloten is de polderlasten in den vervolge in twee termijnen te doen betalen. In den loop van 1934 zal reeds het omslagbiljet over 1934 aan de Ingelanden worden ge zonden. De eerste termijn vervalt dan ver moedelijk in de maand Augustus 1934, de tweede en laatste termijn in het begin van 1935. De termijn van de in de maand Fe bruari uitgereikte omslagbiljetten, welke den omslag over 1933 betreffen, is thans reeds vervallen, zoodat deze ten spoedigste zullen moeten worden betaald, indien nog geen betaling heeft plaats gehad. Na de rondvraag, waarbij de watervoorziening werd besproken, sloot de voorzitter de ver gadering. K.S.A. Als concierge aan het K.S.A.- gebouw is voorloopig benoemd de heer W. C. Brocks, alhier. ZILK. Stempelen werkloozen. De werkloo ze arbeiders van de Zilk moeten met in gang van 1 Maart wederom hun groene kaarten af laten stempelen op het gemeen tehuis. Voordien had zulks plaats in het pa tronaat der St.-Victor-parochie. Eekhoorn gevangen. Een dezer dagen werd door den jachtopziener D. in de dui nen alhier een eekhoorn gevangen. Daar eekhoorns hier zelden of nooit voorkomen, kan zulks als een unicum worden be schouwd. Inlevering vleeschkaarten. De hou ders van z.g. vleeschkaarten, moeten de strookjes, vermeldende naam en adres van den houder, uiterlijk Maandag 5 Maart a.s. inleveren en wel: de georganiseerde werkloozen bij den penningmeester van den bond. De ongeor ganiseerde werkloozen bij het stempelen op 't Raadhuis. Degenen, die door een arm bestuur ondersteund worden, bij den pen ningmeester van dat armbestuur. De z.g. kleine kweekers bij het bestuur hunner vereeniging. De overigen om elf uur v.m. op het Raadhuis (zijingang).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11