DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 25ste Jaargang MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 No. 7746 S)e CeidócheÖoii/ïa/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Ket Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. BINNENLAND Bisschoppelijk Schrijven. Een preek in de kerk hooren we niet, om er later anderen mee om de ooren te slaan! Wie uit de kerk komt en met voldoe ning constateert, dat de predikant het raak gezegd heeft en X of Y het wel ge voeld zal hebben, hij heeft hoogstwaar schijnlijk in de kerk niet verkeerd in die stemming, welke vereischt is, opdat het zaad der predikatie in een vruchtbaren bodem valle! Een preek moeten we beschouwen aller eerst als gericht tot onszelf, en, zoo wij er zelf geen les of nut uit kunnen trekken, moeten wij 't aan anderen, die dat wèl zouden kunnen, overlaten, het ook te doen. Zoo 't met een gewone Zondagsche preek is zoo is 't ook b.v. met de laatste „preek" van de Bisschoppen, het Vasten- mandement over Fascisme en Nationaal- Socialisme. Dat gewichtig en hoogst belangrijk Bis schoppelijk schrijven mogen wy met ge bruiken, om er, met een zeker genoegen, mede-katholieken mee te lijf te gaan! Het is allereerst bedoeld, opdat ieder, persoonlijk, het overwege en er de conclu sies uit trekke, die zijn geweten leiden en binden. Hiermede willen wij, natuurlijk niet zeg gen, dat bedoeld Mandement niet in een bespreking over Fascisme en Nationaal- Socialisme zou mogen worden betrokken natuurlijk is dit niet onze bedoeling. En, als wij iemand ontmoeten, die het Bisschoppelijk Schrijven, naar onze over tuiging, niet goed begrijpt, niet goed ver staat, dan is het ons recht en kan het vaak ook onze plicht zijn, om de juiste be- teekenis daarvan te propageeren en te ver dedigen. Maar dat alles geschiede niet.... by wijze van een vechtpartij. Bij zulk een be spreking mag nooit sprake zijn van een overwinnaar en een overwonnene, zooals dat ook nooit het resultaat is bij de be slechting van een meeningsverschil tus- schen vrienden. Zóó blijkt de opvatting te zijn van het bestuur der R.-K. Staatspartij, dat in het laatst verschenen nummer van het Maandblad schrijft: „De Bisschoppen van Nederland hebben hun stem verheven, om richting te wijzen en leiding te geven te midden van' de ver warring in de geesten, welke de „nieuwe stelsels", aangeduid als fascisme en natio- naal-socialisme, ook in ons vaderland ver oorzaken en verscherpen. Voor wie in het bestel van Christus' Kerk de Bisschoppen zien als de opvolgers der Apostelen, is het zonder meer duidelijk, dat Zij het recht, maar ook den plicht, om hun standpunt te bepalen ten opzichte van hetgeen hier te lande geschiedt, ontleenen aan Hun zwaar verantwoordelijk ambt van herders der zielen en bewakers van het Hun toever trouwde heil der geloovigen. Zoo wordt het dan ook in den herderlijken brief met nadruk op den voorgrond gesteld. Daardoor is tevens de houding bepaald, welke de partijleiding, maar ook ieder, die in de partij eenige leiding heeft te geven, in verband met het herderlijk schrijven innemen moet. Zelfs de schijn moet worden vermeden, dat het als politiek hulpmiddel wordt gebruikt. Eerbiedige terughou dendheid is plicht. Het gaat om een hoogst ernstige zaak, waarvoor wij geen verant woordelijkheid dragen kunnen en mogen. De Bisschoppen stellen de Hun toever trouwde geloovigen tegenover God en het eigen geweten. Zij het in milden vorm prenten Zij hen, die ondanks Hun waar schuwend woord meenen eigen inzichten te moeten doordrijven, met den grootsten nadruk in, dat zij een zware verantwoorde lijkheid op zich laden en dat zij zich tegen over God en hun geweten hebben te ver antwoorden over hun kortzichtige R. K. STAATSPARTIJ. TAAK DER KERNEN. REDE VAN PARTIJVOORZITTER MR. GOSELING. Zaterdag is te Alkmaar een kaderdag gehouden, waar mr. Goseling, voorzitter der R. K. Staatspartij, een rede heeft ge houden. Mr. Goseling sprak de vergadering toe, met de woorden: „Werkers in de R. K. Staatspartij". Spr. verheugt zich over een groote bij eenkomst als deze, die voor hem is een sa menwerking tusschen leiding en werkers. Er is noodig één lijn van stuwkracht en werkzaamheid, en daarom is contact zoo goed. Spr. bespreekt inhoud en vorm van ons werk en den geest, waarin het gebeuren moet. Inhoud en vorm moeten overeenko men en elkaar tot één geheel aaneenslui ten. Onder inhoud en vorm verstaat spr. niet het partij-politieke gedoe. Onverdiend heb ben we behouden de machtige kern van het Christendom en onze taak is in het landsbelang de beginselen van het Chris tendom in het maatschappelijk leven door te voeren. Na de brieven der bisschoppen, acht spr. het overbodig zijn inzicht te geven over de stroomingen buiten de R. K. Staatspartij. De bisschoppen hebben de richting gewe zen en de leiding gegeven temidden van de verwarring, die andere stelsels bren gen; zij deden dit als herders. Het is niet spr.'s bedoeling de bisschoppelijke brief als politiek hulpmiddel te gebruiken. Bij dit herderlijk woord past het ons, politieke leiders, terug te treden. Wel mogen we overvloedige lessen trek ken uit dit bisschoppelijk woord; dit is ons recht en onze plicht. Nationale opleving is als doel een volko men geheiligd doel; voor een krachtig ge zag zijn wij ook; men moet dit gezag juist weten te plaatsen; voor het afsnijden van misbruiken en uitwassen zijn wij ook; de opbouw van Maatschappij en Staat door de corporatieve gedachten wordt al lang door ons nagestreefd in de publiekrechtelijke bedrij f sorganisatie. Onze party moet echter minder een praat- en vergadercollege zijn, doch meer een werkpartij; een bonte mengeling van werkers, niet alleen van leiders, maar in alle plaatselijke afdeelingen. We moeten het werk in de kern aanvatten ook in het wezen. Vandaar het vormen van kernen overal; de voorposten van actieve werkers. De leiding heeft richting aangegeven door het manifest en het werkschema; het is niet de kortste maar wel de zekerste weg. De kernen ziet spr. als kleine kader schooltjes, waar goede geest en gezonde leer gepredikt wordt. Die kernen moeten geen monopolie voor bepaalde standen en groepen zijn; alleen moet gelden het monopolie van bekwaam heid en onkreukbaarheid. De werking naar buiten is een bewer king van de massa, door de kernen; en door de vele geschriften, waarover de par tij de beschikking geeft. De centrale propagandadienst te Den Haag, die o.a. in één maand 200.000 ex. van de brochure „Houvast" verspreidde, stelt 1 propagandamateriaal in overvloed beschik- baar. J Ons laatste doel van al ons werk moet I steeds zijn, het landsbelang. Ook in de kernen is het de juiste plaats voor contact met de Kamerleden, die zich bereid verklaard hebben dit contact te be vorderen. De geest van ons werk mag niet zijn een I geest van klassestrijd en tegenstelling, die leidt tot verdachtmaking, verdeeldheid en zure critiek; het moet een geest zijn van vertrouwen en aanhankelijkheid; van sa menwerking, ware gemeenschapszin en elkaar willen begrijpen. Een geest moet het zijn van hartelijkheid tegenover elkaar; ook zij, die een leidende roekeloosheid. Daarbij past het ons terug te treden. Wij herhalen, wat wij reeds eerder, ook in den verkiezingstijd zeiden: Wij binden geen gewetens, omdat Wij ze niet ontbinden kunnen. Als Gods stem in het eigen geweten moet worden gehoord, zwijgen Wij." Wij moeten uit het Bisschoppelijk Schrij ven lessen trekken voor onszelf, voor ons werk anderen, die, helaas zelf niet an ders willen, alleen latend met hun gewe ten. positie bekleeden, hebben behoefte aan medegevoel. Tenslotte moet het werk gebeuren in den geest van waarlijk leekenapostolaat, met het streven de wereld, het land nader te brengen tot God. Met een opwekking ons vertrouwen in Gods Voorzienigheid, ein- I digde spr. zijn rede, waarop een hartelijk applaus volgde. Na een pauze was er gelegenheid tot ge dachten wisseling. DE JONGEREN NAAR DE R. K. STAATSPARTIJ. Wij lezen in het maandblad „De R. K. Staatspartij" van Februari 1934 de volgen de uitlating van het Partijbestuur over de medewerking van de jongeren in de partij: „Daarom achten wij het thans onzen plicht, bekend te maken hetgeen in dit op zicht in voorbereiding is. In het nieuwe partij reglement, dat het Partijbestuur in ontwerp heeft vastgesteld, is de bepaling opgenomen: „dat Katholieke Nederlanders van 18 jaar en ouder, die nog geen kiezer zijn, als adspirant-lid tot de partij kunnen toetre den, indien zij met haar doel en haar mid delen instemmen". „Jongeren zijn reeds thans van harte welkom om met „hart en vurigheid" deel te nemen aan den inhoud van het werk, dat in feite ook reeds in sommige afdee lingen plaats vindt. Dat voor het werk op het centrale punt, de medewerking van jongeren geenszins wordt versmaad, mag langzamerhand wel bekend worden geacht. Voor de afdeelings- besturen is de mooie taak weggelegd de ac tiviteit ter plaatse op te vangen en te lei den, naar aanleg en aspiratie". HOU ZEE OF HOU VAST! Ook de tweede oplage van de brochure „Hou Zee of Hou Vast", evenals de eerste oplage 100.000 exempl. groot, is geheel uit verkocht. Met den derden druk wordt een aanvang gemaakt. DE ACTIE EN HET KLEEDINGBEDRIJF. De kleermakers in de maatconfectiezaken tegen 3 Maart a.s. uitgesloten. Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam vergaderd het hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingindustrie, ter bespreking van den stand van het conflict in het hee- renkleedingbedrijf. De houding van het Dagelijksch Bestuur met betrekking tot de in de afgeloopen week gehouden conferen ties met de maatpatroons en met de maat- annex confectiezaken, werd door het alge meen hoofdbestuur goedgekeurd. Ten aan zien van de actie in de maatconfectiezaken werd besloten de voorstellen van de werk gevers nopens het crisiscostuum en de ver laging der uurloonen af te wijzen. Hedenmorgen kwamen de besturen van de samenwerkende bonden bijeen ter be handeling van de voorstellen der werkge vers. Op dienzelfden dag zullen de maat confectiezaken die inmiddels t.egen 3 Maart de uitsluiting hebben aangekondigd met het standpunt der werknemers in kennis worden gesteld. De leden van den Bond in de Kleedingindustrie zullen in den loop van deze week in vergadering bijeen worden genoepen. UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. Wettelijke voorschriften verplichten niet tot export. Uit berichten in sommige dagbladen blijkt, dat het bestemmen voor binnen- landsch gebruik van varkensvleesch, voor zien van het z.g. bacon-driehoeksmerk tot onjuiste gevolgtrekkingen aanleiding geeft. Derhalve wordt van bevoegde zijde er op gewezen, dat dit merk op grond van de krachtens de Veewet gegeven voorschrif ten wordt aangebracht op geslachte var kens, welke door den Rijksuitvoervleesch- keuringsdienst zijn goedgekeurd en waar van het vleesch bestemd is om, na berei ding tot bacon, te worden uitgevoerd. Han delsoverwegingen kunnen echter nopen het aanvankelijk voor uitvoer bestemde vleesch alsnog in het binnenland in con sumptie te brengen. De Veewet schrijft verplichten uitvoer van het voor uitvoer goedgekeurde vleesch niet voor. Door den verkoop voor binnen- landsch gebruik van vleesch, voorzien van het z.g. bacondriehoeksmerk, worden der halve de krachtens de Veewet gegeven vettelijke voorschriften niet ontdoke»* Met heffingen uit hoofde van andere in stellingen, dan die gegrond op de Veewet I z.g. keurloonen heeft de Veeartsenij- I kundige dienst geen bemoeiingen. DE BURCHT TE OOSTVOORNE. De directeur van het Rijksbureau voor de monumentenzorg, de heer dr. J. Kalf en de heer A. L. Oger professor ir. van der Steur was wegens ongesteldheid verhin derd hebben j.L Vrijdag een bezoek ge bracht aan de opgraving van de burcht. Over de voorloopige resultaten waren bei de heeren zeer voldaan. Reeds heeft een gedeelte van de Donjon blootgelegd, waarvan de muren een dikte hebben van 2 1/2 meter. De vierkanten ruimte is circa 7 Meter, 80 x 7.80. Een gedeelte van een rechthoekigen toren, aansluitend aan een ringmuur, welke rond de burcht heeft ge staan, is eveneens voor den dag gekomen. Deze toren zal het eerst worden uitgegra ven. Onder leiding van den heer Joh. van Holten, gemeente-architect van Oostvoor- ne ,zal de opgraving worden voortgezet. Gezien de voorzichtigheden, welke by de blootlegging in acht moet worden ge nomen, heeft de burgemeester bepaald, dat de toegang tot de opgraving alleen is toegestaan na daartoe bekomen toestem ming van den burgemeester van Oostvoor- ne, en onder geleide. DE LANDBOUWEXPOSITIE TE AMSTERDAM. Geweigerde deelname. In een vergadering van het Kon. Ned. Landbouw-Comité werd mededeeling ge daan van een bespreking met vertegen woordigers van onderscheidene landbouw organisaties over eventueele deelneming aan de vanwege het gemeentebestuur van Amsterdam in September a.s. te organisee- ren land- en tuinbouwtentoonstelling. Op grond van de overwegingen, dat de beschikbare expositieruimte en de ligging daarvan niet toelaten, dat de georganiseer de landbouw op passende wijze uitkomt, werd besloten van deelneming af te zien. Men was van meening, dat om de genoem de redenen het doel van de expositie, de stedelijke bevolking van de beteekenis van den landbouw in Nederland te doordrin gen, niet zou worden bereikt, terwijl aan deelneming aanzienlijke kosten zijn ver bonden. MINISTER VERSCHUUR. Naar wij vernemen, zal Minister Ver schuur, die eenigen tijd in Italië heeft ver toefd ter bevordering van de Nederlandsch- Italiaansche handelsbetrekkingen, op zijn terugreis morgen te Brussel nog een be spreking hebben met den Belgischen Mi nister van Landbouw Mr. Sap, bij welke bespreking enkele punten zullen worden behandeld ter uitvoering van de op 17 de zer tusschen beide ministers tot stand ge komen regeling inzake de Belgisch-Nader - landsohe handelsbetrekkingen. Woensdag as. zal minister Verschuur zijn werkzaamheden ten Departemente hervat ten. VREEMDELINGEN AANGEHOUDEN. Wegens deelneming aan politieke bijeen komst Zaterdagavond werd te Laren (N.-H.) een bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers van revolutionaire-socialistische en onafhankelijk-communistische organisa ties. De conferentie, die drie dagen zou duren, was uitgeschreven door het Socialistisch Jeugd Verbond en aanwezig waren verte genwoordigers van den Revolutionairen Jeugd Bond en van revolutionaire jeugd groepen uit Frankrijk, België, Noorwegen, Duitschland, Zwitserland en Amerika. Terwijl de besprekingen in volle gang waren arriveerde te ongeveer half tien ten politieauto met een twaalftal politieagenten van de gemeentepolitie uit Laren, Blaricum en omstreken, versterkt door Rijkspolitie, onder leiding van een Larensch politie-in- specteur, voor de vergaderzaal. De politie trad binnen, teneinde de pas poorten der aanwezige vreemdelingen te controleeren. Hoewel de meesten in het bezit waren van een geldig paspoort werden de buitenlanders, achttien in getal, waar onder een tolk, omdat hun paspoorten niet voorzien waren van een verblijfsvisum, door de politie weggeleid naar het politie bureau te Laren, waar zy door den inspec teur aan een kort verhoor werden onder worpen. De politie verklaarde in opdracht van den Procureur-Generaal te Amster dam te handelen. Aangezien het Larensche politiebureau slechts ruimte biedt voor de bewaring van een klein aantal arrestanten, werd het grootste gedeelte der buitenlanders nog Zaterdagavond per autobus naar Amster dam overgebi acht, waar acht hunner wer den ingesloten in het hoofdbureau van po litie en de overige in het Huis van Bewa ring. Zij bleven allen ter beschikking \an den burgemeester van Laren, in afwachting van hun uitwijzing. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De H. Vader over de heidensche stroo mingen van den modernen tijd. (4de blad). Het Te Deum in de St. Gudule te Brus sel bij gelegenheid van de troonsbestijging van koning Leopold III. (4de blad). Heldendag in Duitschland. Groot be- eedigingsfeest in München. (4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Een nieuw wereldzwemrecord van Willy den Ouden en drie nieuwe Ned. records. (2de blad). De voetbalcompetities brengen kampioe nen en dregadatiecandidaten. (2de blad). Inmiddels hebben de besturen van de nauw ir.et de beide jeugdorganisaties ver bonden Onafhankelijk Socialistische Partij en Revolutionnair Socialistische Partij zich tot hun raadsman, mr. dr. Benno J. Stokvis gewend, die hedenmiddag een onderhoud met den burgemeester van Laren en don Procureur-Generaal te Amsterdam, mr. Van Geuns heeft gehad. De tolk is in den loop van den middag weer in vrijheid gesteld. Mr. Stokvis heeft zich tevens in verband met deze zaak telegrafisch in verbinding gesteld met den Minister van Justitie. DE PELIKAAN IN ENSCHEDE. Zaterdagmiddag is het K.L.M.-vliegtuig de Pelikaan met als bemanning Smirnoff, Soer, Beukering en Groszfeld te Enschede aangekomen, met hun dames en de heer Plesman, directeur der K.L.M. De Burgemeester van Enschede, de heer J. J. G. E. Rückert, voerde namens N.V. Luchtvaartterrein Twente het woord, ter wijl de burgemeester van Lonneker, even eens de bemanning toesprak. Mevrouw Rü ckert, de vrouw van den burgemeester, bood eenige tafellakens en servetten aan, die vervaardigd zijn op de Hoogere Tex tielschool te Enschede. Nadat de heer Plesman nog gesproken had en bloemen waren aangeboden, maak ten de vliegers een autorit rond om het vliegveld, waarna Smirnoff en Soer dank ten voor de hulde. Ongeveer tienduizend personen waren bij deze feestelijkheden tegenwoordig. Per auto is men toen naar Enschede gegaan. Zaterdagavond vond in de Groote Socië teit te Enschede een bijeenkomst plaats in tegenwoordigheid van de bemanning van de Pelikaan. De opbrengst hiervan zal wor den aangewend voor het Nat. Luchtvaart comité. Gisterenmiddag zijn de vliegers weer naar Amsterdam vertrokken. De Dinaso's te Groesbeek. Onder leiding van de heeren E. Voor hoeve, E. Michel werd eenige weken gele den onder de Groesbeeksche bevolking pro paganda gemaakt voor de dinaso beweging, de Duitsch Nationale organisatie, welke ook onder Nijmeegsche studenten aanhang heeft. Tientallen Groesbeeksche ingezetenen, meestal eenvoudige arbeiders, bleken sym pathie te voelen voor deze organisatie. Zondagmiddag, werd op initiatief van de R. K. Kiesvereeniging te Groesbeek een tegenvergadering gehouden, waar als spre kers optraden Dr. de Ruyter uit Helden Panningen en Mr. Dr. Cornelissen uit Nij megen. De grootste zaal van Groesbeek was tot in de uiterste hoeken bezet en onder de aanwezigen waren ook bovenge noemde heeren en verschillende studenten uit Nijmegen, die zich onder de toeschou wers verspreid hadden. In het begin van de vergadering deed zich een incident voor, toen de heer Voor hoeve Dr. de Ruyter interrumpeerde, als deze betoogde, dat de geestelijke overheid het recht heeft op te komen voor algemee- nen Katholieke belangen, ook wanneer deze in de politiek bedreigd mochten ra ken. Oogenblikkelijk stonden alle Dinaso leden op en verlieten op demonstratieve wijze de zaal, terwijl de politie van Groes beek maatregelen trof tegen eventueele ordeverstoring. Zoo verliep het incident zonder verder gevolg en kon de vergade ring met de honderden toehoorders een rustig verloop hebben. De Dinaso's belegden een vergadering in een andere zaal. „Maandagmorgen".

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1