AAN ONZE ABONNÉ'S MAANDAG 26 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 LUCHTVAART NIEUWE DIENSTEN. 's Morgens vóór tienen in Londen. De op 1 Maart a.s. in werking tredende voorjaarsdienst van het luchtverkeer brengt voor Nederland opnieuw een be langrijke uitbreiding en, dank zij de aan brenging van bestuurbare schroeven op de vliegtuigen van het type F XII, tevens een versnelling van buitenlandsche verbin dingen. In de eerste plaats is voor het verkeer op Engeland een geheel nieuwe ver binding van de K. L. M., namelijk een vroege ochtenddienst met een vetrek van 7.00 uit Amsterdam en 7.35 uit Rotterdam vermeldenswaard; deze morgendienst, waarop uit Amsterdamsche zoowel als uit Rotterdamsche en Haagsche handelskrin gen reeds herhaaldelijk is aangedrongen, landt om 9.15 op de Londensche luchthaven Croyqdon en brengt de passagiers reeds vóór tien uur in de city. In aansluiting hierop verdient de gelijk soortige doch rechtstreeksche ochtend-snel- dienst LondenAmsterdam de aandacht; deze vertrekt eveneens om 7.00 en komt te Amsterdam om 9.10 aan. Te Amsterdam wordt onmiddellijk aansluiting naar Rot terdam gegeven, aankomst aldaar om 9.55. De tot nog toe uitsluitend gedurende den zomerdienst geëxploiteerde avonddienst op Londen zal reeds op 1 Maart aanvangen: vertrek Amsterdam 18.30, vertrek Rotter dam 19.05, aankomst Londen 20.30; de vluchtduur RotterdamLonden is verkort tot 1 uur 45. Met een dienst AmsterdamRotterdam Londen, eveneens met verkorten vlucht duur, op het midden van den dag, wordt het aantal diensten van de K. L. M. voor het eerst gedurende de voorjaarsperiode op drie gebracht. Een vierde verbinding als gewoonlijk linea recta tusschen Amsterdam en Londen, wordt door de Deutsche Luft hansa geëxploiteerd. Ook het verkeer op P a r ij s van de K. L. M. en de Air France ondergaan uitbreiding Voor het eerst wordt reeds onmiddellijk een ochtend-verbinding van Amsterdam en Rotterdam via Antwerpen en Brussel met te Parijs doorverbinding naar Lyon, Mar seille, Cannes en Genève, ingelegd. De vliegtijd van de tweede verbinding, de Scandinavian Air Express uit Denemar ken en Zweden naar Parijs is tusschen Am sterdam en de Fransche hoofdstad tot 2 uur 25 verkort. Ten slotte is als derde een nieu we middagverbinding AmsterdamRotter damBrusselParijs ingelegd. In omge keerde richting zullen er twee ochtend- en één middagverbinding bestaan. Een nieuwigheid is ook, dat er reeds aanstonds op 1 Maart twee verbindingen, t.w. een morgen- en een middagdienst, op Scandinavië zullen bestaan. In de eerste plaats de Scandinavian Air Express van en naar Londen en Parijs, welke win ter en zomer in exploitatie blijft. Daarnaast is evenwel nog de dienst op Hamburg te vermelden, waarvan de doortrekking naar Denemarken en Zweden onmiddellijk op 1 Maart bepaald is. Hetzelfde geldt voor de lijn op Ber- 1 ij n. Naast de van ouds bestaande verbin ding via Hannover van de Deutsche Luft hansa, des middags uit Amsterdam en des morgens uit Berlijn, zal de K. L. M. reeds in het voorjaar een snel verbinding, met haar nieuwe vliegtuig van het type F XX, snelheid 250 K.M. per uur, leggen, zonder tusschenlanding te Hannover, met een ver trek uit Amsterdam 9.30, aankomst Ber lijn 12.35; vertrek Berlijn 16.00, aankomst Amsterdam 18.00. Op dezen dienst zullen te Berlijn aansluitingen bestaan naar en van Oost- en Midden-Duitschland, Praag en Weenen. De luchtlijn van de Deutsche Lufthansa en de Swissair van Amsterdam naar het Roergebied, de Rijnstreek, Zuid-Duitsch- land en Zwitserland, begint dit jaar ook reeds op 1 Maart in plaats van 1 Mei. Ook het binnenlandsche verkeer onder gaat reeds op 1 Maart uitbreiding. De Luchtvedbinding AmsterdamRotterdam HaamstedeVlissingen wordt verdubbeld tot een morgen- en een middagdienst in beide richtingen. De lijn Amsterdam Twente wordt heropend en met de exploi tatie van één verbinding in beide richtin gen aangevangen. DE GROOTE VLUCHT ENGELAND— AUSTRALIË. De plannen omtrent het deelnemen der Nederlandsche sportvliegers. Zooals wij indertijd hebben gemeld, be staan er in kringen der Amsterdmsche Sportvliegers plannen om deel te nemen aan de in October van dit jaar te houden groote vlucht van Engeland naar Austra lië, vóór welke vlucht, die bestaan zal uit een snelheids-race en een handicap-race. Een bekend ingezetene van Melbourne Sir Mac. Pherson Robertson heeft belangrijke geldprijzen uitgeloofd. Voor deelneming aan de handicap-wed strijd zijn thans namen genoemd van de heeren S. de Mul, chef-instructeur der Na tionale Luchtvaartschool op Schiphol en Faber een jong Amsterdamsch sportvlie ger. Wy hebben naar aanleiding daarvan ons gewend tot de Nationale Luchtvaartschool op Schiphol, van welke zijde ons evenals reeds op 5 Februari geschied is, werd me degedeeld, dat deze aangelegenheid nog altijd op losse schroeven staat en dat over den bouw van een Nederlandsch Sporttoe- stel, dat aan bepaalde eischen zal moeten voldoen, nog geen beslissing is genomen. Behalve de heeren de Mu en Faber, moch ten de plannen vaste vormen krijgen, zijn er voor deze vlucht ook nog andere, tot de kringen der Nederlandsche Sportvlie gers als gegadigden, terwijl mede gedacht is aan het meenemen van een marconist. Waar echter zooals gezegd de mo gelijkheid, dat van deze Nederlandsche deelneming niet komen zou, nog altijd groot is, achtte men het allerminst ge- wenscht om in dit stadium reeds verwach tingen te wekken, waaraan uiteindelijk wellicht toch de bodem zou worden inge slagen. NON-STOP VLUCHT OM DE WERELD. De bekende Amerikaansche vlieger Cly de Pangborn, die in 1931 een non-stop- vlucht over den Stillen Oceaan gemaakt heeft, is voornemens, dezen zomer weer een non-stop-vlucht rond de wereld te on dernemen. De aviateur is van plan in New-York te starten en zich te Moskou en in China (Si berië) in de lucht van brandstof te doen voorzien. Hiertoe zullen speciale vliegtuigen met brandstof naar Rusland worden gezonden. REEKS VLIEGRAMPEN IN AMERIKA. Zes piloten gedood; acht passagiers vermist. De Amerikaansche luchtvaart is in de af- geloopen week door het noodlot achter volgd. In verschillende deelen van het land zijn zes piloten gedood. Men vreest tevens voor het leven van acht passagiers, die zich aan boord bevonden van een groot vlieg tuig, waarvan men sedert den sneeuwstorm niets meer heeft vernomen. UIT DE OMGEVING SASSENHEEVI. Pelikaanfonds. Naar we vernemen zal a.s. Woensdag een collecte gehouden' wor den, welke j.l. Zaterdag zou plaats gehad hebben voor het Pelikaanfonds. Een aantal jonge dames zijn bereid gevonden voor dit doel langs de huizen te collecteeren. K.S.A.-gebouw. De heer Jac. v. AndeJ, die ruim negen jaar als congierge aan het K.S.A.-gebouw is, zal met ingang van 1 Maart als zoodanig ontslag uit zijn betrek king nemen wegens vertrek naar Den Haag. Vergrooting van het Kerkhof. Reeds geruimen tijd bleek, dat het kerkhof te klein werd en ook ontbraken er looppaden zoodat bij een begrafenis men over andere graven heen moest loopen. Daar er vol doende gelegenheid bestaat om naast het bestaande, het kerkhof te vergrooten, heeft men onder leiding van een deskundige, den heer Boersma, besloten, hiertoe over te gaan. Hiervoor is onder de parochianen uitbesteed het omhakken van boomen als mede levering van zand en puin en schel pen en het aanleggen van paden. Op deze inschrijving zijn 16 biljetten ingekomen, waarvan de uitslag is als volgt Th. Fran ken 3665, G. Boekei 3090, Gebr. Homan 2499, J. Munster en G. v. d. Ploeg f 2475, Th. Reeuwijk 2475, A. Knegt 2375, E. Franken 2375, N. v. d. Zwaan 2330, J. v. d. Weijden 2210, 1805; P. Hollander 2075, C. J. Waasdorp 2073, Gebr. v. d. Geest 2000, P. Koning 1815, J. Hollan der 1800, E. v. d. Berg 1675, P. L. v. d. Geest 1631, als laagste inschrijver, aan wien het werk is gegund. De tentoonstelling. De narcissen-ten- toonstelling behoort weer tot het verleden. Het succes was groot, evenals de belang stelling, want uit alle oorden kwamen vak- menschen of bloemenliefhebbers een be zoek brengen aan „Bloemlust". De werkloo- zen hebben op deze tentoonstelling vrijen toegang gehad. Het bestuur kan met genoe gen op deze geslaagde tentoonstelling terug zien. Moge de goede tijd voor het mooie bollenvak spoedig terugkeeren. LISSE. HUISBROEITENTOONSTELLING VAN K. J. C. EN JOSEPHGEZELLEN. Wethouder Warmerdam geeft den jongen kweekers goeden raad. Zaterdagmiddag te half vier had de offi- cieele opening plaats van de Hruisbroei- tentoonstelling van de K.J.C. en de Joseph- gezellen. De tentoonstelling wordt gehouden in de groote zaal van het Patronaatsgebouw. Van de K.J.C. waren er niet minder dan 24 inzendingen en van de Josephgezellen 12. De patronaatszaal was herschapen in een lusthof. Bij de opening waren aanwezig de zeer- eerw. heer Pastoor H. J. Thomann, Prae- ses der Josephgezellen en kapelaan Ta- bink, vice-praeses, kapelaan Kuypers, 'di recteur van de K.J.C., vertegenwoordigers van het comité „Lisse Vooruit", L.T.B., Hanze, R. K. Volksbond, Bloemistwerklie- denvereeniging „St. Isidorus" benevens vertegenwoordigers van de verschillende vakgroepen, van de afdeeling Lisse van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, Kwee kersgenootschap, Jeugdleiders, zoodat er een gezellige drukte heerschfe. Mede wa ren aanwezig de inzenders en eemige bloe misten, de Huisbroeicommissie bestaande uit de heeren S. Langelaan, H. Halfsohepel, P. van Opzeeland en H. Walraven. Voor de K.J.C.-inzendingen bestond de Jury 'uit de heeren J. Berbee Gz., G. Vreeburg en G. Verdegaal en voor de inzendingen van de St. Josephgezellen de heeren J. W. A. Lefe- ber, Th. F. van Rijn en Jac. Pijnaoker. De jury had oi. geen gemakkelijke taak, doch zij heeft er zich op de juiste wijze van weten te kwijten. Nadat de voorzitter der Commissie, de heer S. Langelaan', allen, inzonderheid de Geestelijkheid, de' Juryleden en de verte genwoordigers van Stands- en Vakgroepen, het welkom had toegeroepen, gaf hij het woord aan den heer P. Warmerdam, wet houder onzer Gemeente, die in zijn kwali teit als vertegenwoordiger der Gemeente, de tentoonstelling officieel zou openen. Deze wees er allereerst op, dat het voor hem een groote eer was namens het Ge meentebestuur (de Edelachtbare Heer Bur gemeester was verhinderd, doch zal zelf de prijzen uitreiken en de Tentoonstelling sluiten) deze tentoonstelling te mogen ope nen. Hierdoor toch is een prachtig bewijs van samenwerking geleverd tusschen Ge meentebestuur en inwoners. Als hij het geheel overziet dan kan hij niets anders dan een woord van waardeering en lof bren gen voor hetgeen is gepresteerd en boven dien een woord van hulde voor de samen werking. Hij vond het een practisch idéé van de Jeugdleiders, om de huisbroei ook als een der middelen te gebruiken om de jongens meer vakkundig te ontwikkelen. Immers, hebben in tijden van hoogconjunc tuur de mannen met vakkennis steeds een voorsprong gehad op de met minder vak kennis bedeelde collega's. Thans legt zeer zeker de vakkundige ontwikkeling een nog grooter gewicht in de schaal. Spreker bracht een woord van dank aan de heeren bloe misten, die voor dit mooie doel bollen heb ben afgestaan en hij vindt ook hierin een bewijs van goede verstandhouding en sa menwerking. Een woord van dank bracht hij aan de Jury, welke z.i. geen gemakke lijke taak heeft gehad, daar door de pri mitieve middelen der uitkomsten verschil lend zijn. Zij, die een hoog puntenaantal mochten verwerven, feliciteerde hij, doch wees er daarbij op, dat zij niet moeten den ken dat ze het nu weten, want een vol gend jaar zad misschien bij een gelijke be handeling de uitkomst heel anders zijn. Zij, die minder punten behaalden, spoorde hij aan te onderzoeken wat hiervan de oorzaak kan zijn en bij een volgende gelegenheid de gemaakte fouten trachten te voorkomen. Met de hoop te spreken, dat de samenwer king tusschen patroons, arbeiders en Gees telijkheid steeds op dezelfde wjze moge bestendigd blijven, verklaarde spreker de Tentoonstelling voor geopend. Hierna werd gratis thee geschonken en begon men een rondwandeling langs de verschillende stands. Voor de K.J.C.-ers had de Jury de prij zen toegekend als volgt: 1. A. Veldhoven; 2. J. v. d. Laan Jz.; 3. H. Salman; 4. K. Tu len Jz.; 5. Th. Weijers Jz.; 8. Nic. Obdam; 9. Th. Grimbergen Az.; 10. K. v. d. Vlugt Lz.; 11. Gebr. van Oef fel en; 12. C. Wasse naar Mz.; 13. K. Kamp Qz.; 14. Jac. v. Es; 15. N. Steenvoorden; 16. Th. de Wit Tz.; 17. A. Tulen Az.; 18. Fr. van Dijk Az.; 19. P. Weers Lz.; 20. G. v. Es; 21. H. Tulen Az.; 22. J. Prins Cz.; 23. B. Akkerman; 24. A. v. d. Putten Mz. Bij de beoordeeling der inzendingen der Josephgezellen bleek het de Jury, dat maar twee inzendingen hadden voldaan aan de prijsvraag en wel die van Jac. Grimbergen Az. en Jac. Faas, welke dan ook resp. den len en 2en prijs verwierven. Voor de ove rige vrije inzendingen was de uitslag al dus: 1. Fr. Arrichart; 2. P. v. d. Lans Mz.; 3. C. Hoogkamer; 4. G. Weers Gz.; 5. Gebr. v. Graas; 6. Gebr. v. d. Lans; 7. H. Turn hout Az.; 8. P. de Koning; 9. J. van Ger- ven; 10. G. van Zoen. Bij deze inzendingen stelde de Jury drie extra prijzen beschik baar voor het mooiste geheel. De le werd toegekend aan Fr. Arrichart; 2e aan Jac. Grimbergen Az. en de 3e aan H. Turnhout Az. Te 4 uur werd de Tentoonstelling voor het publiek opengesteld en mocht zij zich Zaterdagavond reeds in een druk bezoek verheugen! LAND- EN TUINBOUW De beteekenis van koper in den land bouw. In 1925 werd door prof. Hudig en zijn medewerkers het kopersulfaat ont dekt als geneesmiddel tegen ontginnings ziekte. 't Vorige jaar (in 1933) gelukte het aan Dr. Brandenburg te Bergen op Zoom door duidelijke proeven aan te toonen, dat ontginningsziekte inderdaad wordt veroor zaakt door kopergebrek. En in hetzelfde jaar.is het Prof. Sjollema te Utrecht ge lukt om aan te toonen, dat de bekende likzucht bij dieren, welke op vele plaatsen in onze Oostenlijke provinciën optreedt, dikwijls mede een gevolg is van onvol doende kopervoeding. Hierdoor wint dus het gebruik van kopersulfaat in den landbouw nog belangrijk aan beteekenis. Dat ook stadscompost gunstig werkt bij ontginningsziekte, is bekend. Nu werd ge vonden, dat eenige monsters stadscompost o.a. uit Zutphen, zóóveel koper bevatten, dat een flinke compostbemesting minstens even zooveel koper in den grond brengt als een praktisch als voldoende bekend staande gift kopersulfaat. Stadscompost dankt zijn genezende werking dus waar schijnlijk ook grootendeels aan het ge halte van koper. (Misschien speelt het ge halte van ijzer hierbij een nevenrol). In 1933 werden in de provincie Gronin gen een 3-tal proeven aangelegd met VAM- compost en kopersulfaat tegen ontgin ningsziekte. Uit de zaadopbrengsten (van tarwe) bleek, dat de compost, mits in groote hoeveelheid aangewend (50.000 K.G. per H.A.) de ontginningsziekte kan bestrijden, maar dat de werking vooral niet gunstiger is dan van kopersulfaat (120 K.G.). De kosten van 120 K.G. kopersul faat bedroegen 120 x 12,5 ct. is 15 en die van 50.000 K.G. VAM-compost 50 maal 1.75, is 87.50 op de boerderij, waarbij nog komen de meerdere uitstrooi-kosten. Wil men dus VAM-compost alleen aanwen den tegen ontginningsziekte, dan is het jecjinsjadoij sx ua 'jnnp aj jaaa jooajsiij veel voordeeliger. De bemestingswaarde van compost, laat zich moeilijk schatten. De waarde ervan moet waarschijnlijk meer gezocht worden in de bodemgenezende eigenschappen, waarbij we in de eerste plaats denken aan bacterie-werking, aan de structuur-verbeterende eigenschappen wegens het hooge humus-gehalte, aan de ontzurende werking wegens de 3.2 pet. kalk, die het bevat, en als bestrijdings middel tegen ontginningsziekte. Bij ver melde proeven was de bemestingswaarde, volgens de rapporteur, zeer gering. Een oude theorie veroordeeld. Het heeft lang gegolden als een onomstootelijke waarheid in de moderne bemestingsleer, dat Thomasslakkenmeel vroeg moet uit gestrooid worden: beter in den herfst dan in den winter, en, in 't voorjaar liefst niet. 't Schijnt, dat ook deze theorie, even als zoovele andere theorieën in de land bouw- en andere wetenschappen, haar tijd heeft gehad. Althans de onderzoekingen van dr. A. Wilhelmy te Berlijn schijnen daartoe te zullen leiden. Bij deze onder zoekingen, gepubliceerd in „Die Phosphor- sare", is namelijk gebleken, dat het fos- forzuur en de kalk in het slakkenmeel zich in den grond veel gemakkelijker verplaat sen, dan men tot vóór korten tijd en waarschijnlijk ook wel op goeden grond algemeen aannam. Er bleek zelfs onomstoo- telijk, dat voor de oplossing en daarmee voor het opnemen door de planten het bodemwater alleen voldoende is, en dat dus zure afscheiding van de wortels of an dere zuren daarvoor niet noodig zijn. Zeer waarschijnlijk is de verbeterde bereiding van het Thomasslakkenmeel, zooals die in de meeste fabrieken in de laatste jaren wordt toegepast, hieraan niet vreemd. De vraag wordt meermalen gesteld, of het wel gewenscht is slakkenmeel op land, dat onder water komt, in den herfst te strooien, en daarop is dan wel het ant woord gegeven, dat zulks kan, maar dat het slakkenmeel dan minstens een paar weken vóór het onder water komen moet worden uitgestrooid. Op grond nu van bovengenoemde onder zoekingen wil het ons voorkomen, dat het in 't algemeen niet is aan te bevelen het slakkenmeel uit te strooien vóór het onder water komen, maar dit te doen direct na het droogkomen. Het land is dan voldoen de vochtig, zoodat de waardegevende 7->e- standdeelen al bij betrekkelijk weinig neerslag in den grond kunnen dringen en dus snel voor de planten beschikbaar ko men. Het effect van laat gestrooid slak kenmeel wordt in hoofdzaak bepaald door den neerslag, dus door den regenval. Duurzaamheid van Heiningpalen. In het Tijdschrift der Ned. Heide-Mij. is door Prof. Te Wechel en den heer B. Stoffel een en ander geschreven over de duur zaamheid van heiningspalen, dat voor een deel onzer lezers van belang kan zijn. In de meeste gevallen schrijft de heer Stoffel zal het hout (onverschillig van welke houtsoort) uit bosschen, jonger dan 30 jaar, niet duurzaam zijn, omdat het vrij wel alles spinthout, zonder kern is. Het dunningshout uit oudere bosschen is van beter kwaliteti, en hoe dichter de stammen bij elkaar staan, hoe langzamer de dikte- groei, en hoe duurzamer het hout is, onver schillig van welke houtsoort afkomstig. Kernhout-vorming begint niet bij alle hout soorten op denzelfden leeftijd, maar ook grondsoort heeft invloed op spoedige kern vorming. Het spoedigst bespeurt men kern hout-vorming bij alle soorten larix, groene douglas, weymouth-pijn en de houtsoort Robina pseudo acacia. Bij pinus silvestris kan kernhout-vorming zeer lang wegblij ven, evenzeer bij den Oostenrijkschen pijn. Bij 40-jarigen Corsikaanschen pijn zocht ik tevergeefs naar kernhout, eveneens bij Bapkspijn. Bij eikenhout, jonger dan 30 jaar, vindt men zeer weinig kernhout, en bij Quercus rubia nog in 't geheel niet. Bij spar en den (alle picea en abies variëtei ten) bespeurt men geen kernvorming... De vraag, waarom bij enkele soorten de dunste palen de duurzaamste bleken te zijn, kan verband houden met de wijdte der jaarringen. Onafhankelijk van spint en kernhout zullen de palen uit het jonge bosch, die op 1.50 M. hoogte 8 cM. middel lijn hebben, grooter weerstand bieden te gen het rottingsproces, dan de palen uit hetzelfde bosch, die reeds 16 cM. middel lijn hebben; aangenomen, dat deze even oud zijn. Prof. Te Wechel meent daar entegen te moeten vasthouden naar wat zijn experimenten hem leerden, dat bene den den leeftijd, waarop kernvorming be gint op te treden, de jaarringbreedte geen invloed heeft op de duurzaamheid. B-r. Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke abonné van „De Leidsche Courant", die zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300.— tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot bet ontvangen der uitkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot(e); 2e. kinderen; 3«. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of •ij, die tenminste een derde van zijn of Étaax verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt. Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke met jon ger is dan zeventien (17) jaar en met ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeering: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van krankzinnigüeid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een ns- schers-, Marine- of ander vaartuig vajen- de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- of ontplofbare stof fen of daarbij desbewust tegenwoordig b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uit- voerende personen, indien het ongeval ont- staat-tijdens de uitoefening van hun beroep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voor krankzinnige, lamme, aard- hoonge, sterk bijziende, aan duizeling hartgebrek of vallende ziekte lijdeude personen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. c. indien het ongeval het gevolg is: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaams gebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfverminking, zelfmoord of poging daar toe; van tweegevecht of vechtpartij, waar bij de verzekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verorde ningen, Koninklijke besluiten of voorschrif ten van Spoorweg-, tram-, boot- en derge lijke ondernemingen voor personenvervoer, van verregaande roekeloosheid of het zich moedwillig of onnoodig blootstellen aan eenig gevaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt geleverd, dat den dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweidadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van ae(n) verzekerde (met b v door beruerte. Kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren aneen dan recht op uitkeering, wanneer onder meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt. Het vin den van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op uitkeering blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eena anders lijf of poging tot redding van per sonen. Ia een verzekerde een ongeval overko men, dan is degene, die op uitkeermg rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen die als Zonda.gen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- deeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig wareu, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees-, of heelkundige hulp worden inge roepen, om naar gelang van zaken den dood of deszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen, in het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorschriften van den geneesheer te gedragen en zich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zieken huis te begeven, zullende geene uitkeering verschuldigd zijD indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hu:p of het niet opvolgen van voorschriften van den geneesheer nadeehge gevolgen voor de(n) patiënt ontstaan. Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van „De Leidsche Courant aan gewezen geneesheer in staat te stellen en zoo noodig de daartoe benoodigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van den dood te constateeren. Bij met voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn in „De Leidsche Courant' tot geen uitkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen. daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hij (zij) evenmin m staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. Ld zulke gevallen bfigint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde onmogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aan de(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is met verplicht uitbetalingen te doen, wanneer baar niet wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 12