ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 BUITENLAND BELGIE. AMNESTIE IN BELGIE Ter gelegenheid van de troonsbestijging van Leopold III De eerste daad van koning Leopold III is de onderteekening van een besluit geweest, waarbij aan gevangenen kwijtschelding of vermindering van straf wordt verleend. Dit besluit zal heden worden gepubliceerd Het adres van kamer en senaat aan den koning In den loop van den namiddag hebben gisteren delegaties van kamer en senaat den nieuwen souverein een adres aangebo den, waarin het vertrouwen in den koning wordt uitgesproken. In het adres bevestigt de natie verder plechtig haar geloof in haar bestemming, haar gehechtheid aan de tradities en in stellingen, haar wil, om vrij te leven en haar eerbied voor de gemeenschap der volken. Koning Leopold heeft de delegaties van kamer en senaat dank gebracht voor het aan hem gerichte adres. In zijn antwoord aan de kamer zeide nij, dat de moeilijkheden van het oogen- blik groot zijn. „Om deze moeilijkheden te overwinnen", aldus ging de koning voort, „moeten wij terugdenken aan de vreeselijke beproevin gen van den oorlog, beproevingen, welke wij met eere te boven zijn gekomen ten koste van geweldige offers, die ons onze onafhankelijkheid hebben doen bewaren. Het kabinet dient zijn ontslag in De leden van het kabinet hebben den koning hun demissie aangeboden. Het betreft hier een zuivere formali teit en als zeker mag worden aangenomen, dat de koning het kabinet in zijn tegen woordige samenstelling handhaven zal. Ook communisten aanwezig In strijd met anders luidende berichten blijkt, naar ons nader wordt gemeld, dat bij de inhuldiging van koning Leopold III in het parlement van de drie communisti sche kamerleden er twee aanwezig waren, die, toen iedereen zich verhief, bleven zitten DUITSCHLAND. KERKELIJK DUEL-VERBOD Proclamatie van den Keulschen Aartsbisschop De vicaris-generaal van den aartsbis schop van Keulen heeft de volgende pro clamatie uitgevaardigd: Wij zien ons genoodzaakt, aan de heeren pastoors, rectoren en bediénaren van open bare kerken en kapellen, zoover het vol gens de plaatselijke omstandigheden en verhoudingen in hun omgeving noodig of wenschelijk wordt geacht en overal waar het dit jaar nog niet is geschied, te be velen, dat op den tweeden Zondag van de Vasten van den kansel zullen worden ovorgelezen de bepalingen van Zijne Emi nentie Kardinaal Schulte van 22 Januari 1928. „Volgens de uitdrukkelijke bepalingen der Kerk, zelfs nog dateerende uit den jongsten tijd, n.l. van 10 Februari 1923 en van 13 Juni 1925 valt ook de op Duit- sche universiteiten gebruikelijke mensuur (Bestimmungsmensuur) onder het kerkelij ke begrip van het duel en zijn derhalve daarop ook van toepassing de kerkelijke straffen, die op het duelleeren gesteld zijn. De kerk verwerpt uitdrukkelijk de mee ning, die in den laatsten tijd hier en daar verbreid werd, dat alleen die mensuren door de kerkelijke straffen zouden worden getroffen, waarbij gebaar zou bestaan voor het bekomen van zwaar lichamelijk letsel. De kerk verklaart, dat ook dergelijke mensuren onder de kerkelijke straffen van het duel vallen, waarbij geen gevaar tot het bekomen van zwaar lichamelijk letsel bestaat. De kerk weet echter heel goed, dat de mensuur der studenten een vooroefening en voorbereiding is tot het duel, en geheel geëigend is om een valsche voorstelling te geven en te bestendigen van eer, beleedi- ging en eerherstel, die geheel in strijd zijn met het gezond verstand en iedere christe lijke zedelijkheid. Voor een katholiek is het derhalve ten strengste verboden, een verbintenis aan te gaan, waarbij voldoening wordt gezocht in een duel. Alleen reeds door een dergelijke verbintenis aan te gaan wordt zwaar ge zondigd tegen de kerkelijke voorschriften. Bij het eerste duel, of bij de eerste men suur, waaraan men, zij iet dan ook slechts als toeschouwer deeluneemt, wordt men reeds door het voltrekken van het feit zelf bestraft met den kerkelijken ban. En zelfs wanneer de een of andere ver bintenis om te duelleeren, zooals het in den laatsten tijd wel eens voorkomt, aan ka tholieken niet de verplichting oplegt om door een dergelijk duel voldoening te ge ven, dan komen deze daardoor toch in de naaste genegenheid om aan een mensuur of duel deel te nemen. Bovendien door een verbintenis om te duelleeren aan te gaan neemt men in zich op de opvattingen en grondbeginselen, die in het latere leven gemakkelijk tot een duel of tot de erkenning en billijking van het duel zouden voeren. Daarom mogen katholieke ouders onder geen enkele voorwaarde toestaan, dat hun kinderen of pupillen lid worden van derge lijke corporaties, waarin de beginselen van eer en voldoening, te zoeken door het auel, gehuldigd worden". FRANKRIJK KONING BORIS TE PARIJS. Koning Boris van Bulgarije is uit Brussel te Parijs aangekomen. Hij bracht gisteren om half vijf een bezoek aan het Elysée, waar hij ongeveer een uur lang met pre sident Lebrun onderhield. Tegen zes uur begaf hij zich naar den Quai d'Orsay, waar hij met Barthou con fereerde, die den vorst, na het onderhoud, naar minister-president Doumergue, die, eveneens, zooals men weet, op den Quai d'Orsay zijn departement heeft, leidde. De besprekingen werden voortgezet. Een communiqué, na de conferentie uit gegeven door het ministerie van buiten- landsche zaken, meldt slechts, dat de be sprekingen bijzonder hartelijk zijn geweest, dat koning Boris om kwart over zeven den Quai d'Orsay weer verlaten heeft, met Savakiroff, legatieraad, die hem bij zijn bezoeken vergezelde en dat de koning waarschijnlijk vandaag weer Parijs ver laat. Waarschijnlijk hebben de conferenties met Doumergue en Barthou voornamelijk betrekking gehad op het Balkan-pact en op de motieven, welke Bulgarije noopten, van dit pact verre te blijven. De toestand in Oostenrijk en de gevolgen van de ontwikkeling daar te lande voor centraal Europa zullen eveneens wel ter sprake zijn gekomen. Na afloop van de besprekingen zeide Barthou, in antwoord op eenige ter zake hem gestelde vragen, dat hartelijk en open hartig gesproken was en dat de Bulgaar- sche souverein het Fransche standpunt gunstig gezind was. Voor zijn onderhoud met den koning heeft Barthou in de senaatscommissie van bud- tenlandsche zaken het woord gevoerd over de houding van Frankrijk ten aanzien van Oostenrijk. Ook bracht hij verslag uit over den stand der ontwapenings'oesprekingen en de des betreffende correspondenties, tusschen den Quai d'Orsay en de kanselarijen van Euro pa gewisseld. De commissie besloot een sub-commissie in te stellen voor nationale verdediging en twee vragen lijsten op te stellen, welke aan Barthou ter beantwoording zullen worden voorgelegd, één betreffende Oostenrijk, de andere over de ontwapeningsonderhande lingen. OOSTENRIJK. DE AGITATIE DER NAZI'S. Hitier ontevreden over Habicht's rede. In welingelichte kringen verzekert men, dat rijkskanselier Hitier zeer ontevreden is over de jongste redevoering van Ha- bicht en dat hij Habicht de bevoegdheid zal ontnemen, om verdere redevoeringen te houden. Ook is aan de Duitsche pers ver boden, de rede van Habicht te publiceeren. ROEMENIE. TITOELESCOE GEOPEREERD. De bekende Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Titoelescoe heeft gis teren in verband met een oorontsteking een operatie ondergaan. Zijn toestand is ern stig. ZUID-AMERIKA SANDINO'S DOOD NOG EEN MYSTERIE. Nieuwe lezing van het gebeurde. De omstandigheden, waaronder de Nica- raguaansche rebellenleider Sandino, als mede vijf officieren en een tienjarig kind zijn vermoord, blijken nog volstrekt niet te zijn opgehelderd. Terwijl aanvankelijk werd gemeld, dat leden der nationale garde het huis van den minister van Landbouw zou den hebben overvallen, waar Sandino ver toefde, doet thans een geheel andere lezing van het gebeurde de ronde. Volgens deze nieuwe lezing zijn Sandino, generaal Umanzor en generaal Estrada, die bij den president van Nicaragua, Sacasa, hadden geluncht, gearresteerd, toen zij zioh per auto weer op weg bevonden naar bui ten de stad. Men bracht hen over naar het vliegveld van Managua, waar zij door de nationale garde met machinegeweersalvo's werden doodgeschoten. Vervolgens arresteerde men ook Sandi no's broer Socrates en zijn vader. Socrates Sandino werd eveneens doodgeschoten. Den vader van den rebellenleider liet men ech ter korten tijd later vrij. Hij begaf zich daarop naar den gezant der Vereenigde Staten, tegenover wien hij verklaarde, dat president Sacasa met het bloedbad niets uitstaande had. Sacasa was tijdens de lunch bijzonder vriendschappe lijk tegenover Sandino geweest. Hij was zelfs zeer verlangend geweest, een oplos sing te vinden voor het conflict tusschen Sandino en de nationale garde. Dat Sandino zioh kalm naar de hoofd stad had begeven, is een gevolg van de vre desovereenkomst, die een jaar geleden tus schen den rebellenleider en de regeering werd gesloten. Bij deze overeenkomst was bepaald, dat Sandino en zijn medestanders hun wapens zouden inleveren, doch dit werd door Sandino geweigerd in een schrij ven aan Sacasa, waarin hij verklaarde, de nationale garde als ongrondwettig te be schouwen. Sandino's lijk is reeds gisteravond tér aarde besteld, korten tijd nadat de machine geweren op het vliegveld hun bloedig werk hadden verricht. Tot dusver zijn de moor- denaars niet gearresteerd. I De plaatselijke pers haalt ter veront schuldiging van de daad eenige communis- Itisch getinte uitlatingen van Sandino aan. Ook zou hij hebben verklaard: „In Nicara gua bestaan slechts drie machtsfactoren: „Sacasa, de nationale garde en ik zelf!" BUITENL. BERICHTEN EEN DORP KRIJGT EEN KOUDE DOUCHE. Uit Las Palmas (Can. Eilanden) wordt gemeld: Een stroomversperring is bezwe ken in de buurt van het dorp Teror. Een geweldige watermassa stortte zich in het dal. Twee huizen werden meegesleurd. Acht ljjken werden gevonden. MIST BOVEN HET KANAAL. Het scheepvaartverkeer gestremd. Het geheele scheepvaartverkeer te South ampton is gisteren door den mist in wan orde gebracht. Eenige schepen kwamen met vertraging binnen, daar zij op de reede van Cowcs het anker moesten laten vallen, totdat het zicht voldoende verbeterd was, om het bin- nenloopen van de haven mogelijk te ma ken. De passagiers, die met een groot stoom schip mee moesten, werden gedurende den nacht in een hotel ondergebracht, waar /ij de komst van hun schip moesten afwach ten, om zich naar New York in te schepen. Ook het Hapag-schip, bestemd voor New York deelde per radio mede, dat het zich pas ter hoogte van Dover bevond. Het schip zal niet te Southampton aan leggen, doch de passagiers en een groole zending goud voor Amerika op de reede van Cowes aan boord nemen. UIT DE OMGEVING LISSE. K.J.M.V. Gisteravond hield Mr. de Korte in het Hotel „De Nachtegaal" voor de K.J.M.V. zijn derde lezing van de voor- liohtings-cyclus. De opkomst der leden, ge zien de weersgesteldheid, viel niet tegen. De Moderator, kap. Kuipers, opende dezen voorlichtingsavond op politiek gebied, met de Ver.-groet. Hierna werd het woord ge geven aan den geachten spreker, die een beschouwing hield over de plaats van den Middenstand in de economie. Hij is den sohakei tusschen den consument en den pro ducent. Zijn taak is de distributie der goe deren. Spr. schetste de groote voordeelen, welke voor de Maatschappij gelegen zijn in een krachtigen middenstand. In de tegenwoor dige omstandigheden is eohter van een ge zonde ontwikkeling van den middenstand geen sprake meer. Eeri beroepsordening moet er komen in den middenstand, om we derom te komen tot een gezonde basis. Het woningbouwvraagstuk is wel een van de gewichtigste, omdat bij nieuwbouw veelal winkels worden ingericht. De gemeente Bussum, zegt spr., bouwt veel, doch houdt rekening met den bestaanden middenstand, door zoo weinig mogelijk detailzaken aan den woningbouw te verbinden. Een geza menlijke inkoopcentrale vindt spr. een zeer goede oplossing, dan zijn de kosten gerin ger dan bij particuliere inkoop. Een groot gevaar voor den middenstand zijn de warenhuizen, welke veelal een on eerlijke concurrentie voeren. In Dudtsch- land is een verdere uitbreiding van waren huizen voorkomen door de bemoeiingen van dr. Brüning. Een groot nadeel voor den middenstand zijn ook de eenheidsprij zen-bedrijven, welke een loondruk uitoefe nen op de Nederlandsche bevolking. Voorts noemt spr. nog andere kwalen in de middenstandskringen, w.o. vooral de mis leidende uitverkoopingsleuzen, welke het publiek verlokt. De Nederlandsche Regee ring waakt hiervoor en heeft reeds een wetsontwerp gereed. Het afbetalingsysteem heeft veel geleerd en werkt dubieus. Het cadeau-stelsel verdwijnt. Wat de taak van den middenstand zelf betreft, wees spr. er op, dat het concurren- tie-gevoel zal moeten plaats maken voor het saamhoorigheidsgevoel. Een dankbaar applaus beloonde spr. voor zijn duidelijk betoog, waaraan de Moderator een woord van dank toevoegde. Hierna sluiting met gebed. K. J .C. (Beekbrug). Zaterdagmid dag werd de huisbroei- en huisvlijt-ten- toonstelling geopend in het Patronaatsge bouw aan de Beekbrug. Deze tentoonstelling bestaat uit plm. 800 potten bloemen en ter opluistering heb ben eenige bloemisten verschillende nieu were variëteiten ten toon gesteld. Wij raden alle bloemliefhebbers aan, hier een kijkje te komen nemen. Het gebouw is vanaf Zaterdagmiddag tot Maandagavond den geheelen dag ge opend. LEIM'T'^^N Collecte. De collecte voor het Crisis- comité heeft deze week opgebracht 19.55,5 De Pelikaan-collecte heeft in deze ge meente ƒ29.02 opgebracht. VOORHOUT. Vleeschdistirbutie. Momenteel wordt wekelijks onder werkloozen en behoeftigen gedristribueerd: 512 K.G. gekookt rund- yleesch. De tot nu toe afgegeven bonnen loopen tot en met 4 Maart a.s. Alle personen, die nog in het bezit zijn van de strook, waarop hun naam en adres staat vermeld, kunnen alleen op Maan dag 5 Maart a.s. van half tien tot half elf aan het stempelbureau kaarten met 13 nieuwe bonnen in ontvangst nemen, tegen inlevering van hun oude strooken. Na-Maandag 5 Maart van half tien tot half elf worden geen kaarten meer inge wisseld, ook niet ter gemeentesecretarie. Men zorge er dus voor op tijd aanwezig te zijn. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De omzetbelasting en haar toepassing. Op uitnoodiging van de beide plaatselijke middenstandsvereenigingen tral alhier gis teravond in de St. Josephzaal als spreker op de heer Kluitmans, inspecteur der in voerrechten en accijnzen te Leiden over het onderwerp: „De omzetbelasting en haar toepassing". De belangstelling voor deze bijeenkomst was zeer goed te noe men. Na een kort inleidend woord van den voorzitter van „de Hanze", den heer C. Y. Ponsioen, verkreeg de heer Kluit mans terstond gelegenheid tot behand- ling van het voor de Middenstandeds zeer belangrijk onderwerp over te gaan. Op zeer duidelijke wijze gaf spreker een uit eenzetting van deze zeer moeilijke mate rie, wel in bijzonder de practische toepas sing als de wijze van heffing, de verschil lende formaliteiten die de Middenstanders hebben in acht te nemen en in bijzonder de fabrikanten, fabrikant-handelaren tot het bekomen van een vergunning van vrije inslag van grond en hulpstoffen, zoomede de terugvordering daarvan. Het al of niet voldoen van de belasting door middel van zegels of aanslag en tal van andere for maliteiten. Na deze duidelijke uiteenzet ting waren de aanwezigen in de gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan een buitengewoon druk gebruik werd ge maakt, waaruit wel blijkt hoeveel moei lijkheden deze wet voor vele fabrikanten en Middenstanders teweeg brengt. In bij zonder v/erd stilgestaan bij het begrip reparatie, roerende of onroerende goede ren en dergelijken. De vragenstellers wer den door spreker zeer nauwkeurig beant woord terwijl tevens door vragenstellers en den spreker nog werd gere- en gedupli ceerd. Spr. eindigde met den wensch dat deze bijeenkomst er toe zal hebben bijge dragen dat vele moeilijke punten verdui delijkt zijn geworden, waarop de heer Ponsioen den inspecteur in welgekozen bewoordingen dank bracht voor zijn dui delijke uiteenzetting. Inbreker in eigen huis! Door W. d. L. werd aangifte gedaan, dat zijn muntgas meter werd opengebroken en de inhoud daaruit werd ontvreemd. Bij onderzoek is gebleken, dat de man dit kunststukje zel'f had verricht. Diefstal. Door van O. is aangifte ge daan bij de politie, dat van zijn rijwiel het belastingplaatje werd ontvreemd. AARLANDERVEEN. Pluimveevereeniging „Eendracht". Donderdagavond hield de pluimvee en ko- nijnenfokkersvereeniging „Eendracht" al hier haar jaarvergadering in de zaal van den heer N. Delfos onder presidium van den heer J. v. d. Lijn. De secretaris, de heer C. Roos, las de notulen der vorige vergadering, welke na een kleine opmerking werden goedge keurd. De ingekomen stukken worden nu voor gelezen, waaronder meest dankbetuigingen van tevreden inzenders van de laatst ge houden tentoonstelling. Vervolgens het jaarverslag van den secre taris over de werkzaamheden enz. van „Eendracht" in het afgeloopen jaar. Uit dit verslag bleek, dat het ledental der vereeniging met 12 leden was aange groeid. De verloting voor het herdachte le lustrum der vereeniging had 67.opge bracht. Ook de tentoonstelling had een mooi resultaat bereikt, daar nog een 20- tal nummers meer waren ingezonden dan op de voorlaatste tentoonstelling. De voorzitter bracht den secretaris dank voor dit keurig verzorgd jaarverslag. De penningm., de heer P. v. d. Lijn, gaf een overzicht over de financiën. Hieruit bleek, dat de tentoonstelling een nadeelig saldo had opgeleverd van 22.23. Uitge zonderd de tentoonstelling, had de vereeni ging een batig saldo over 1933 van ƒ22. De heeren der kascommisgsie, A. L. v. d. Klein en H.-.Haring, hadden de boeken van den penningmeester in orde bevonden. De voorz. bracht den penningm. en de commissie dank voor hun werkzaamhe den. Bij de bestursverkiezing waren aftre dend de heeren J. Noteboom en P. v. d. Lijn. De heeren P. v. d. Lijn en J. Note boom werden herkozen; de laatste nadat de heer P. A. Lierop had bedankt. De contributie bleef op 75 cent gehand haafd. De pauze werd zooals op de jaarver gadering van „Eendracht" gebruikelijk is gezellig doorgebracht. Een gratis-consump tie en gratis-verloting, waarbij ieder aan wezige een luxe-doos sigaren ten deel viel verhoogde de gezelligheid. Na de pauze kwam ter behandeling of men ook dit jaar wederom tentoonstelling zal houden. Hierover werden verschillende discussies gevoerd Het bestuur had aanvrage gehad van de zustervereenigingen uit Alphen aan den Rijn en Boskoop om gecombineerd de tentoonstellingen te organiseeren. De ver gadering had hiervoor weinig interesse, doch men besloot nadere besprekingen met deze besturen te houden. Men bleef onder gezelschapsspelen nog tot sluitingstijd bijeen, waarna de voorzit ter de vergadering sloot met een woord van lof over deze gezellige bijeenkomst. LEIDERDORP. Ziekenhuisverpleging. Gisteravond hield de vereeniging voor Ziekenhuisver pleging LeiderdorpZoeterwoude (H.R.) haar jaarlijksche vergadering in 5t gebouw „Irene" alhier. Door den voorzitter, den heer G. v. d. Geek, werd deze goed bezochte vergade ring met een kort welkomstwoord geopend Spr. heette alle aanwezigen van harte wel kom en memoreerde den toestand der ver- 1 eeniging in het afgeloopen jaar. Ook be sprak hij het tekort van 't afgeloopen jaar. dat ontstaan is door de typhus-gevallen, welke zijn voorgekomen. Hierna voorlezing der notulen door den secr., welke zonder aanmerkingen werden vastgesteld. Toen kwam de penningmees ter met zijn inkomsten en uitgaven. De in komsten bedroegen 10522.72, de uitgaven 12015.12, aldus een nadeelig saldo over 1931 van 1492.39. In bezit per 1 Jan. 1933 5813.98. Aldus blijft 't bezit per 31 Dec. 1933 ƒ4321.59. Daarna werd verslag uitge bracht door de financieele commissie bij monde van den heer J. Pèereboom, die de boeken en bescheiden der penningmeester had nagezien en in orde bevonden. De voorzitter sprak zijn dank uit tegenover den penningmeester voor zijn accuraat be heer en bedankte tevens de commissie voor de gedane werkzaamheden. Tevens werd benoemd als nieuw commissie-lid de heer C. v. Varick. De gratificaties v. voor zitter en secr. werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zoo kwam men aan de bestuursverkiezing. De voorzitter, die ook aftredend was, zeide niet voor een bestuursfunctie in aanmerking te wil len komen, daar hij bedankte om persoon lijke redenen. Het mede-bestuurslid, de heer A. Cats, trachtte alsnog de voorzitter tot andere gedachten te brengen, doch 't gelukte hem niet. De voorzitter was onvermurwbaar. De uitslag der stemming was als volgt: de heer H. v. d. Poel 50 stemmen, de heer L. v. Egmond 54 st., en de heer H. J. v. Mil 42 st., burg. K. Brug 20 st, de heer J. Pee reboom 17 st. en, de heer M. v. Winkel 14 stemmen en de heer L. Snel 13 st. Daar niemand de volstrekte meerderheid had behaald moest er herstemming plaats heb ben. Bij de herstemming verkreeg L. Snel 45, en burg. K. Brug 19 st., alzoo werd de heer L. Snel gekozen verklaard,, maar hij wenshte zijn benoeming nog in beraad te houden. Dat ging echter niet door. De voor zitter feliciteerde den nieuwebenoemde en herbenoemden met hun bestuursfuncties en sprak tevens de wensch uit, dat zij allen een flinke steun voor de vereeniging mo gen zijn, om den weg verder te bewande len, die vóór hen was ingeslagen. De heer G. de Braver vroegt 't woord en sprak een woord van dank tegenover den schei dende voorzitter voor al hetgeen hij voor de vereeniging gedaan had. Spr. zou hem graag een esre-functie willen toekennen. Dit zal later nog worden behandeld. Be handeling punt 8. Gezinnen welke hun 16-jarige kinderen en oudere inwonende kinderen niet als lid laten inschrijven in de vereeniging, verliezen hun recht op de vrije uitkeering voor hun kinderen onder de 16 jaar. Dit voorstel werd zonder stem ming aangenomen. Punt 9. Verslag com missie vergoeding van operatiekosten en voorstel dienaangaande. Dit voorstel werd breedvoerig door den heer A. Cats voor gelezen. Deze commissie stond onder voor zitterschap van den heer H. J. v. Mil. De commissie had een plan uitgewerkt om een operatiefonds op te richten, dat Jos stond van de vereeniging. Maar men moest toch lid zijn van de ziekenhuisverpleging. De commissie had hier en daar gegevens verzameld en was tot de conclusie geko men, dat de kosten zouden bedragen 1.50 per jaar en per lid en deze zouden vol doende zijn om daar de onkosten uit te bestrijden. Dus man en vrouw betalen dan 3 en kinderen boven de 16 jaar zullen dit bedrag ook moeten betalen. Maar er moesten minstens 100 leden aan het fonds deelnemen. Daarover werden breede dis cussies gevoerd, welke door de heeren H. J. van Mil en A. Cats breedvoerig werden beantwoord. Het doel van dit fonds is, dat men zich kan laten behandelen in welke inrichting men wil. De leden worden vrij gelaten of zij zich voor 't fonds opgeven ja of neen. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Er zal dan binnen korten tijd een ledenvergadering worden uitgeschreven, waarop de reglementen wor den vastgesteld en ook tevens besloten zal worden een renteloos of niet renteloos voorschot aan te vragen. Daarna werd de rondvraag aan de orde gesteld. Het aller eerst vroeg de heer A. Cats, of de verga dering er mede accoord gaat den aftr. voorzitter een blijk van waardeering te geven voor zijn gedane werkzaamheden in de afgeloopen elf jaren van zijn voorzit terschap. Aangenomen. Verder werd nog door verschillende heeren 't woord ge vraagd, die door den voorzitter beant woord werden. De heer v. Vliet vraagt of de vereeniging al lid is van 't Groene Kruis Dit zal door het bestuur worden overwo gen. Daarna sloot de voorzitter met een kort doch krachtig woord deze goed be zochte vergadering. NIEUWKOOP. REGEERINGSSTEUN VOOR DE RIETCULTUREN. Voor het snijden van riet. Heden is de beslissing afgekomen, dat het rietgewas, hetwelk in de gemeenten Nieuwkoop en Zevenhoven nog te veld staat, gesneden kan worden met steun van de Regeering. De uitkeering geschiedt aan de eigenaars en bedraagt f 12.50 voor elke hectare, welke nog gesneden moet worden, waarvan 9.in voorschot wordt uitbe taald zoodra het snijden heeft plaats gehad. De eigenaren worden vrijgelaten in het kiezen van arbeiders. Vooraf moet aanmelding geschieden bij den hiervoor beëedigden controleur, den heer C. Kwakkenbos alhier, die ook met de opmeting belast is. Op a.s. Maandag kan reeds met het snijden begonnen worden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat aan de eigenaren, die hun halriet reeds lieten snijden, ook nog een uitkeering ver strekt zal worden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6