@0% Korting A A L S NOS SLECHTS 7 DAGEN, EENE WEEK diieeini Tricot co tankte Goeden ZATERDAG 24 FEBRUARI 193* DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Febr. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerst.: 170.2 te Zürich. Laagste barometerst.: 737.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 25 Febr.: batige tijdelijk wel licht krachtige Zui delijke tot Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrok ken. Waarschijnlijk eenige regen. Zachter. Het hooge drukgebied in het Zuid-Oosten neemt verder in intensiteit af. Van het Noord-Westen breidt zich de depressie uit over de Britsche Eilanden en onze omge ving. De barometer welke sinds 8 Febr. bij ons boven 765 m.m. heeft gestaan, is thans voortdurend dalende en het schijnt, dat het hooge druk regiem, dat sinds 20 Januari heeft geheerscht (behoudens en kele korte onderbrekingen) thans weer eenige dagen zal verdwijnen. Over Scandi navië herstelt de hooge druk zich tijdelijk, de vorst is hier weer sterk toegenomen. In Lapland vroor het plaatselijk zelfs 31 gr. C. Behalve over IJsland, Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk, waar het iets warmer werd, is overal de temperatuur gedaald. Er werd hedenmorgen nevel gemeld in Zuid-Oost Engeland, ons land, Noord-Frank rijk en het grootste deel van Duitschland. Overal heerscht hier zwakke wind. Over Schotland en Zuid-Noorwegen waait het krachtig. Ten onzent mag kleine tempera tuurstijging met lichte regenval worden verwacht. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 3.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnam:ddag 5.58 uur tot Zondagmorgen 6.27 uur; van Zondagnamid dag 6.tot Maandagmorgen 6.25 uur. HOOG WATER Te Katwijk: op Zondag 25 Febr. nam. 12.07 uur; op Maandag 26 Febr. voorm. 12.40 en nam. 1.07 uur. LUCHTVAART Vijf militairen omgekomen. Boven het militaire vliegkamp te Cintra (Portugal) heeft een botsing plaats gehad tusscnen twee vliegtuigen. Beide macnines raaxten in brand en stortten omlaag. De vijf inzittende militairen, onaer wie kolonel Brito Pais, die in 1923 een vlucht naar China heeft gemaakt, kwamen om het leven. AMY JOHNSON WIL NAAR DE STRATOSFEER. Maar eerst nog naar Australië. Amy Mollison-Johnson, die uit Amerika te Bonden is teruggekeerd, neeit verklaard voornemens te zijn een stratosxeervlucht te ondernemen. Pogingen om lange-atstands- records te breken hebben, voigens haar, weinig zin meer. Zij hoopt in staat te zijn de stratosfeer te expioreeren om na te gaan, of men aaar niet vlugger van de eene naar de andere plaats kan vliegen als gevolg van oen verminderden weerstand, welke het vliegtuig ondervindt. Niettemin is zij van plan met haar echtgenoot, Jim Mouison, aan den luchtraid naar Australië deel te „Tel." ACADEMIENHUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen klassieke letteren, de heer R. Goldschmidt, Amsterdam (cum laude); Candidaatsexamen Geschiedenis, de heer P. J. Smink, Oegstgeest. UIT DE OMGEVING HAARLEMMERSTRAAT 130-136 LEIDEN FEDERATIE „ST. NICOLAAS" HANZE. Oprichting Vakafd. R. K. Kruideniers in de Bollenstreek. Na de oprichting van een Gewestelijke Schoenmakersvakgroep, waar wij reeds eerder melding van maakten, werd j.l. Dins dag wederom esn oprichtingsvergadering gehouden van R. K. kruideniers in den bol lenstreek om te komen tot oprichting van een Gewestelijke afdeeling. De Federatie voorzitter, de heer F. v. d. Eerden, opende de goed bezochte vergadering en besprak de noodzakelijkheid niet alleen van stand maar ook van vakorganisatie. Daarna was het woord aan den heer H. Hoehek, propagandist der Comm. van In koop van den Nederl. Bond van R. K. Krui deniers, die op schitterende wijze voor iedereen begrijpelijk het nut en de noodza kelijkheid naar voren bracht van aanslui ting van deze vakgroep. Spreker toonde aan, wat men bereiken kan vooral op 't ge bied van inkoopen en dat ieder, die zich aansluit en gebruik maakt van den inkoop combinatie, het wapen in handen krijgt om tegen elk grootbedrijf op te komen. Nu is de tijd gekomen, zegt spr., om niet langer alleen te blijven staan, maar om in hechte organisatie samen te werken om met elkan der, ieder voor zijn gezin, een bestaans mogelijkheid te scheppen, wat voor alle kruideniers zeer zeker mogelijk is, als zij hun tijd maar begrijpen willen. Dat de aan wezigen dit begrepen bleek wel uit het feit, dat de Gewestelijke vakgroep kon worden opgericht met 18 leden, wat zeer zeker een succes genoemd mag worden en een voor beeld voor hen, die niet op deze vergade ring aanwezig waren. De voorzitter dankte den spreker en fe liciteerde hem met de totstandkoming van deze vakgroep. Spreker zeide overtuigd te zijn, dat deze organisatie steeds grooter zal worden. Ieder, die zich wenscht aan te slui ten kan zich vervoegen bij het bestuur. Dit bestuur werd intusschen als volgt samen gesteld: H. Busman, Noordwijkerhout, voor- ziter; Jac. Hoogeveen, Noord wijk, secr.; Fr. Zwetsloot, Lisse, penningm.; C. v. Velsen, Voorhout en H. Warmerdam, Hillegom, commissarissen. Wij zijn overtuigd dat geen enkele kruidenier, die zijn belang begrijpt, achterwege zal blijven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Huisbroei. De vereeniging van Oud- leeriingen van Tuinbouwcursussen hebben zich, op initiatief van den voorzitter, de heer C. v. Zijst, in den afgeloopen winter toegelegd op net in bloei brengen van bol len, kamerplanten, e.d. Thans is men zoo ver, dat men het gepresteerde kan laten zien en dientengevolge zal er een tentoon stelling gehouden worden van deze bloe men en planten, opdat ook anderen de eind resultaten zullen kunnen zien en beoor- deelen. Een drietal personen zijn aange zocht om in de jury zitting te nemen. De beoordeeling zal plaats hebben op Don derdag 28 Febr. des avonds te 8 uur in de zaal Kerkplein. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Het was toch al niets gedaan voor de trekkers en de kooplieden, doch sinds de invoerrechten voor bloemen in Duitschland zijn verdriedubbeld schiet er voor de trekkers niet veel meer over. De gewone handelsoorten brengen gemid deld hoogstens 10 ct. per bos op. De weini ge die er boven gaan kunnen niet veel goed maken. Betaald werd voor tulpen per do zijn: Max Kinley 0.080.11, Fred. Moore f 0.080.11, La Reine max f 0.090.13, Fla mingo f 0.08—0.12, Witte Valk f 0.09—0.12, Couleur de Cardinal f0.130.16, Ibis f 0.09 0.12, Prins van Oostenrijk f 0.080.11, La Reine f 0.07—0.11, Murillo f 0.10—0.14. Le Notre f 0.120.16, William Copland f 0.10 0.14, Mr. v. d. Hoeff f 0.120.16, Theeroos f 0.100.13, Couronne d'or f 0.130.18, Aurora f 0.110.16, Electra f 0.110.14, Mr. Tubergen f 0.13—0.18, Generaal de Wet f 0.12—0.15, Titiaan f 0.17—0.21, Narcissen f 0.050.10, Hyacinthen per 100 f 4.106.40. NOORDWIJK. Bloemententoonstelling. Het bloem festijn in het Juvenaatsgebouw is weer een feit geworden, onze patronaatsjongens heb- i ben hun kunnen weer tentoon gesteld en thans is het de beurt van de ouderen om het streven van de jongeren, om te ko men tot een goede vakontwikkeling, aan te moedigen. Dit kan geschieden op tweeër- lei wijze, eerstens door een bezoek aan de j tentoonstelling, hetwelk deze ten volle waard is en door het leveren van een ge zonde opbouwende critiek, waarmede de jongens alsdan voor de volgende gelegen heid kunnen rekening houden. Aan deze tentoonstelling is ook nog een attractie ver bonden, doordat een flinke collectie hyacin then, tulpen en narcissen zijn opgesteld, waaraan iedere vakman zijn soortenkennis kan toetsen. Wij verwachten hedenavond en morgen den geheelen dag een groote belangstelling. UIT DE RIJNSTREEK LEIDSCHENDAM. Stille Omgang. Gisteravond te 7.45 u. hield de onderafdeeling van het Genoot schap van den Stillen Omgang te Veur Leidschendam haar jaarvergadering in het Patronaat. De voorzitter, de heer J. Schuijt, opende de vergadering met gebed en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder kap. de Bot en de heeren bestuursleden Schou ten, Bergsma en Jansen uit Leiden. Hij dankt de leden voor de groote opkomst, wat zeer zeker een bewijs is van de groote drang, welke er bij allen heerscht om Christus te kunnen vereeren in zijn H. Sa crament en hij hoopt, dat deze drang en deze goede geest zou mogen blijven om zoo krachtig en eensgezind te staan tegen de aanvallen der moderne wereld. De notulen worden gelezen en onveran derd goedgekeurd, waarna de secretaris, de heer J. Coomans, een kort jaarverslag uitbrengt, waarvoor hij dank en applaus heeft te accepteeren. Kapelaan de Bot uit Delft verkrijgt dan het woord. De eerw. spreker brengt het be stuur allereerst dank, dat hij dezen avond hier over dit onderwerp mag spreken .Spr. uringt aan op een groote devotie tot den zwijgenden dictator Christsu. Het gaat niet om een economischen crisis, maar om een geestelijken crisis. Hij wijst op den afval van het katholieke geloof en vraagt, of wij niet te gemakkelijk over onzen tijd heen- loopen, zijn wij wel genoeg in het offen sief. Wij moeten niet defensief zijn, maar in het offensief. Gaat fyet wel goed met de Katholieken en kunnen wij tevreden zijn. Zeker, (Je Katholieke Kerk, aldus spreker, zal wel blijven bestaan, doch de vraag is, of wij zoó de heidenen in de Katholieke Kerk krijgen. Kunnen wij inslapen .Neen, wij moeten de dragers zijn van onze katho lieke idealen. Hebben wij wel eelt in onze ziel en vuur, zooals de 12 Apostelen. Spr. schildert zoo duidelijk, wat de buiten staanders van ons denken. Een geestdriftig applaus beloonde den eerw. spreker voor zijn heerlijke en gloed volle rede, terwijl de voorz. hem hartelijk dank bracht en hoopte, hem nog dikwijls te Leidschendam te mogen terugzien. Op duidelijke wijze zet de voorzitter de regeling der bedevaart uiteen, daarbij al len aansporend het rooken na het Lof na te laten. Hij beveelt zeer bijzonder de voor deze bedevaart gestelde intentie aan, n.l,: „Het bewaren der eenheid onder de Katho lieken". De heer Bergsma uit Leiden brengt dank aan den pastoor en de kapelaans voor hun medewerking en het bestuur voor het vele werk, terwijl hij ook de leden dank brengt voor hun medewerking. In gloedvolle woor den onderstreept hij nog even de woorden van den voorzitter betreffende de bijzon dere intentie. De voorz. dankt den heer Bergsma voor zijn gloedvolle woorden. Van de rondvraag wordt door enkele leden gebruik gemaakt; allen worden naar genoegen beantwoord. De voorzitter van den R.K .Volksbond deelt mede, dat door het bestuur geld zal worden beschikbaar gesteld door den bond om 3 werkloozen in de gelegenheid te stellen den bedetocht mede te maken, wat onder dank en applaus wordt aanvaard. De voorzitter deelt nog mede, dat ook dit jaar wederom een busje voor de werkloo zen zal worden geplaatst. Intenties kun nen worden opgegeven tot en met Woens dag 7 Maart. Het lof zal des Zaterdags aanvangen te 9.15 uur, waarna om 10 uur de extra tram vertrekt. Onder dank en met een opwekkend woord sloot de voorz. dc schitterend ge slaagde vergadering met gebed. Gemeenteveldwachter. Tot veldwach ter der gemeente Veur is door den Minis ter van Staat, den Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, benoemd de heer Th. Louw, marechaussée te Valkenburg (L.) De benoemde treedt reeds de volgende week in functie. LEIMTTTT>*!N Geboren: Hermanns Hendrik z. van H. H. van den Burg en G. Zweegman. Ondertrouwd: J. M. van der Kamp j.m. en R. Noordhof jd. Gevestigd: van Bodegraven: A. Tuis en gezin, slager, Dorpsstraat 106; van Shoterland: L. Douma, echtgen. van E. de Jong, Nieuwe Weg 205; van Voorburg: G. Sessink, dienstbode, Pulmot 445. Gemeentelijke Aankondigingen. ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LAXDOHAN" H Rook- en Pruim abak 35 cfs. per 1/2 ponil Q Fa. Wed. C. i. UISTER - HAVER 23 - LEODErf ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdagmorgen te 9.15 uur. Agenda: 1. Beëediging van den heer L. Onderwater als lid van den Gemeenteraad. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegroo- ting 1934. 4. Alsvoren tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor de bijzondere schoolbesturen over 1934. 5. Alsvoren tot vaststelling van het kohier der hondenbelasting over 1934. 6. Verzoek van het Plaatselijk Crisiscomité, met voorstel van B. en W., om gelden be schikbaar te stellen voor extra-steun aan werkloozen (steun B.). 7. Verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis Dorp, al hier, met voorstel van B. en W., om sub sidie te verleenen voor de t.b.c.-bestrijding in 1934. 8. Benoeming van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke aftreding dier commis sie op 1 April 1934. De aanbeveling luidt als volgt: Vacature-Schouten (onderwijzer bij het bijz. lager onderwijs): 1. J. Schou ten; 2. J. van Aalzum. Vacature-Jac. de Jong (ouders enz. van schoolgaande kinde ren): 1. P. C. Paardekooper; 2. W. de Jong. Vacature-J. P. de Bruijn (overige merderj. ingezetenen der gemeente): 1. J. P. de Bruijn; 2. L. v. d. Valk. Vacature- J. van de Ruit (onderwijzer bij het openb. lager onderwijs): 1. J. van de Ruit; 2. H. R. C. H. Kruis. Opgemerkt zij, dat de heer Jac. de Jong niet herkiesbaar is, omdat hij geen schoolgaande kinderen meer heeft. 9. Benoeming leden stembureaux. De aan beveling luidt: Vacature-Th. Bergers (Plaatsverv. lid Hoofdstembureau en van het bureau in district III): L. Onderwater; vacature-Th. Tijssen (plaatsverv. lid stem bureau district II) A. Berg. 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener over eenkomst inzake hulp bij brand met de ge meente Leiderdorp. 11. Beroep van de N.V. Exploitatiemaatsch. „Eigen Woning" te Oegstgeest, inzake weigering bouwver gunning, met praeadvies en voorstel van B. en W. 12. Verzoek van P. Sep om ver koop bouwgrond met praeadvies en voor stel van B. en W. 13. Rondvraag. KOUDEKERK. Geboren: Cornelia Klazina d. van Gerard Otto van Belle en Cornelia Alberta de Koning. Marensia d. van Gerard Vonk en Aukje Vergunst. DE GRAAL. Een groot aantal jonge meisjes, ingeto gen, in gebed en overweging, langs de stra ten trekkend, om daarna gezamenlijk in de Leonarduskerk aan den Haagweg een quatertempergebed te bidden. Zij hadden den huiselijken kring, de ge zelligheid, de ontspanning verlaten en op geofferd niet voor een pretje, voor de bioscoop of iets dergelijks, maar om in stilte op den openbaren weg te demon- streeren, dat zij Katholiek willenzijnen om dan te gaan bidden. Dat is de Gr a al-ge est! En nu kan men aanwijzen of.... phan- taseeren bijkomstigheden, welke men in de Graal niet kan toejuichen, waarmede men niet kan sympathiseeren. Wij eischen van niemand, dat hij de Graal beschouwt als een volmaakt menschen-werk; het zou dan het éénige volmaakte menschen-werk ter wereld zijn! Wij eischen ook niet van alle meisjes, die daarvoor in aanmerking ko men. dat zij toetreden tot de Graal; zij moeten daartoe uit vrijen wil, in overleg met de ouders, al dan niet besluiten! Maar wij eischen wèl van ieder, dat hij de Graal erkent en waardeert naar haar wezenlijke waarde en innerlijke beteeke- nis. En als ieder dat doet, dan zal hij den Graal-geest respecteeren en hoogachten; dan zullen tallooze ouders het als een voor recht beschouwen, wanneer hun kinderen Graal-lid kunnen worden! De Graal-geest vormt karakters. De Graal-geest leert Katholiek zijn in de daad, leert bidden en offeren voor eigen zielsgeluk en voor anderen, voor de maat schappij. De Graal-geest is de geest, die alle jeugdorganisaties moet leiden en bezielen, om te vormen een geslacht van Katholie ken, die, als Katholiek, zich bewust zijn van den plicht om te b i d d e n en te wer ken! Die Graal-geest sprak gisteravond weer 'ns ongedwongen en eerlijk en oprecht. LEIDSCH UNIVERSITEITS-FONDS. Commissie van Uitvoering. De Universiteitsraad van het Leidsel) Universiteits-Fonds heeft in zijn -gade- ring van 8 Februari benoemd tot leden de heeren jhr. mr. A. Röell te Haarlem, mr. J. B. W. H. baron van Hugenpoth te 's-Her- togenbosch, dr. J. Schoemaker te 's-Gra- venhage, jhr. mr. A. C. D. de Graeff tc 's-Gravenhage, dr. P. C. Molhuysen *s 's-Gravenhage, N. Rutgers van der Loeff te Lausanne, mr. A. baron van Haersolte te Amsterdam, mr. S. J. R. de Monchy te Arnhem, jhr. mh G. C. W. van Tets van Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van Jac. Raar, om vergunning tot het oprichten van een druk kerij in'het .perceel Levendaal No. 25. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den lOen Maart 1934 des voormiddags te helf elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn versohenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AGENDA LEIDEN. Maandag, R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpers. „St. Raphaël", Bondsge- bouw, 8 uur. Dinsdag, Bijeenkomst Kern Leiden Zita- vereeniging, Pieterskerkkoorsteeg 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal wor den waargenomen door de doktoren Van, Alphen, v. Bockel, Jasperse, Meijboom en Verbrugge. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 19 tot en met Zondag 25 Februari a.s. waar genomen door apotheek P. du Croix, Ra penburg 9, Tel. 807. Goudriaan te 's-Gravenhage, mr. S. N. B. Halbertsma te Rotterdam, jhr. mr. C. C. de Jonge te Zutphen, dr. J. N. Bakhuizen van den Brink te Kralingen, dr. J. H. F. Umbgrove' te Wassenaar, en tot leden van het college van Gecommitteerden de heei en jhr. mr. A. Röell en mr. K. P. van der Mandele. NED. FABRIKAAT. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een tentoonstel ling van Ned. Fabrikaat in „Den Burcht" van Woensdag tot en met Vrijdag. Tosgang gratis, gratis filmvoorstelling, zoodat o.i. belangstelling al verzekerd is! P.T.T.-dienst. De besteller bij den P.T.Tl-dienst F. van Arkel is van Schagen naar hier overge plaatst, de besteller A. M. Beflemon van Hillegom naar hier. Portret Prof. Heeres. Mevrouw de Weduwe Prof. mr. J. E. Heeres heeft aan den Senaat der Rijksuni versiteit alhier, ter plaatsing in de senaats kamer, het portret van wijlen haren echt genoot, geschilderd door J. L. Kleintjes, aangeboden. De Senaat heeft dit geschenk gaarne aanvaard. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 38. Naamlooze Vennoot schap „Leidsche Duinwater Maatschappij" Leiden, Stationsweg 12. De statuten zijn gewijzigd. 6199. Th. Burgerbout, Leiden, Nieuwe Mare 5. Loodgietersbedrijf. Bijv. uitgeoef. bedr.: toonkamer van sanitair, artikelen. Nieuwe inschrijving. 6346. Firma P. Schrier, Noordwijk-Binnen, Molenstraat 12/14. Loodgietersbedrijf; handel in ver- lichtings- en sanitaire artikelen. Venn.: P. Schrier en D. Schrier, Noordwijk. De penningmeester van het Leidsch Die- renasyl deelt ons mede, dat de opbrengst van den liefdadigheidsavond in den Leid- schen Schouwburg op 19 Februari ten bate van he Leidsche Dierenasyl, aangeboden door TOVOLIDO, met welwillende mede werking van mevr. Maartje Offers, na af trek van schouwburghuur, stedelijke be lasting en verschillende andere onkosten ruim 450.bedraagt. Het aantal bezoekers van het Rijksmu seum van Oudheden bedroeg gedurende het vierde kwartaal 1933 1737, gedurende het geheele afgeloopen jaar 9553, van het Rijksmuseum van Ethnografie resp. 401 en 2485. Bij beschikking van den minister van sociale zaken, zijn de hierna te noemen personen met ingang van 1 Maart voor den tijd van drie jaar aangewezen als werkgever-lid, plaatsvervangend werkge ver-lid van den Raad van Arbeid, alhier: 1. lid: P. Boot Sr., Oegstgeest; pl. lid: P. A. Werndnk Jr., Leiden; 2. lid: F. H. E. Gul jé, Leiden, plv. lid: H. W. Tieleman Jr., Leiden en tot arbeiders-leden, resp. plaatsvervangend arbeiders-leden: 1. lid: J. J. van Stralen, Leiden; plv. lid: J. Alt, Leiden; 2. lid: F. Eikerbout, Leiden, plv. lid: J. B. H. Grotenhuis, Oegstgeest. Majoor V. E. Wilmar, van den staf der le artillerie-brigade te 's-Gravenhage, wordt 1 Maart belast met de functie van hoofdin structeur bij het 6e regiment veldartillerie, alhier.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2