25ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. RETRAITEHUIS ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934 No. 7745 D£ ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAACT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN W.O. GEILL. ZONDAGS- BLAD. Mooi gezegd, maar.... De N.S.B. wil niets weten van staats-ab- solutisme! Niets! Wat is dat, staats-absolutisme? yraagt „Volk en Vaderland" en antwoordt: „Staais- absolutisme is de leerstelling, dat het staats gezag een absolute waarde is, dat geen en kele andere waarde of gezag boven zich erkent". Zoo is het. Van dat staats-absolutisme is de N.S.B. afkeerig: Wij strijden mede voor behoud van het Christelijk karakter van onze na tie en dat niet om materieele voordee- len voor groepen van georganiseerde Nederlanders, die zich Christenen noe men, te behalen, doch in den hooge- ren zin, dat wij uit deze natie alles wil len weren, wat de christelijke idee be schimpt en aanrandt, omdat wij de doorwerkmg van deze idee, haar er kennende, wenschen te bevorderen. Wij erkennen dus de christelijke mo raal en zedeleer, die nog in het rechts bewustzijn van de overgroote meerder heid van het Nederlandsche volk leven, als de rechtsnorm, waar ook de natio- naal-socialistische overheid zich naar te richten heeft. Boven het gezag van de overheid staat de objectieve waarde van de christelijke moraal en zedeleer als richt snoer. Wij zijn daarom geen staatsabsolu- tisten! Dat is heel mooi gezegd in „Volk en Va derland". Doch een paar vragen dringen zich hier bij op. Eerstens: is het niet gevaarlijk de hand having van „de christelijke moraal en ze deleer als richtsnoer" onvoorwaardelijk toe te vertrouwen aan de dictatuur van een groep of zelfs .van een enkeling, waarbij aan niemand anders eenige medezeggen schap of ook maar adviseerende critiek is toegestaan? Vervolgens: is het niet onwaarschijnlijk, dat de N.S.B. in Nederland anders zou wil len en doen, dan het Staatssocialisme in Duitschland, welk systeem en welks lei der door de N.S.B. ten ontzent.... onvoor waardelijk worden geprezen en bewonderd en welk systeem 't is zonneklaar ge baseerd is op het staats-absolutisme? Het antwoord op deze vragen is o.i. dui delijk en weerspreekt de schoone bewerin gen in het hierboven geciteerde artikel uit „Volk en Vaderland"! 1 WkhDb KAMER De Indische begrooting. De replieken op de rede van den Minis ter van Koloniën verschilden niet veel van karakter met alles wat door de verschillende sprekers in eerste termijn was gezegd. Wei was bij verschillenden de bezorgdheid voor de toekomst voor een aanmerkelijk deel weggenomen door de uit eenzetting van den Minister over wat hij van plan was te doen om de begrooting weer in evenwicht te brengen. Opmerkelijk is wel de groote toenadering van de sociaal democraten tot de Regeering, die in het repliek van den heer Cramer (S.D.A.P.) nog sterker dan eergisteren tot uiting kwam. Het was voor deze afgevaardigde een pak van het hart dat door de plannen om tot een begrootingsevenwicht te komen geen verdere afbraak noodig zou zijn, het geen hij zoozeer gevreesd had. Alles in aan merking genomen waren de heeren Cra mer, VanBoetzelaer (C.H.) enRut- gérs (A.R.) het met elkaar eens, dat het beleid van den minister dank en bewon dering afdwong. In zijn repliek wees de heer Van Poll (R.K.) er op, dat een Sovjetsysteem nog geen Bolsjewisme is, maar dat men van zijn tegenstandei's iets moet lëerën. Boven dien bezat Nederland in den oorlogstijd ook een in- en exportcentrale, dus waarom zou dit nu, nu de toestand nog ernstiger is dan in dien tijd, dan niet goed zijn? Integen deel zou verdere voortgang met het sys teem, waarmee wij nu bezig zijn, misschien wèl leiden tot Bolsjewisme in Indië. Spr. bleef er bij, dat hij de geordende centrali satie verkoos boven de steeds meer chaoti- seerende werking van de vrije wereldcon- currentie. De Minister van Kolo niën wist op dit alles niet beter te ant woorden dan dat hij er maar niet op zou antwoorden, daar dit niets zou bijdragen om de twee gedachtengangen nader tot el kaar te brengen. Op de vraag van de katholieke afgevaar digde, de heer F e b e r, of bij de nieuwe saiarisregeling het stelsel van kindertoe slag en aftrek voor ongehuwden zou wor den toegepast, antwoordde de Minister, dat hij nergens voor kon instaan, daar dit aan zijn competentie ontging, maar dat hij van dit stelsel wel een voorstander was. Het ziet er naar uit, dat deze begroo ting met groote meerderheid van stemmen door de Kamer zal worden aangenomen. Dinsdag voortzettmg der beraadslagin gen. BINNENLAND ONJUISTE BELASTINGAANGIFTE. Straffeloosheid tot 1 Mei verlengd. De Minister van Financiën verzoekt ons te willen mededeelen, dat de termijn, ge durende welken gelegenheid bestaat om onjuiste belastingaangifte straffeloos te verbeteren, wordt verlengd tot 1 Mei 1934. Na dien datum zullen bij het ontdekken van verzwegen bedragen, de bepalingen der wet in haar volle strengheid worden toegepast. DE OPROEP VAN PROFESSOREN TEGEN DEN OORLOG. Het Eerste Kamerlid van Citters acht disciplinair optreden tegen de docenten noodig. Het Eerste Kamerlid van Citters heeft den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen ge steld: 1. Is het den heer minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen bekend, dat omtrent het begin dezer maand, van wege een zich noemend comité van pro fessoren en studenten (Rijnstraat 52 II Amsterdam Z.) aan professoren, lectoren, privaat-docenten en studenten aan de Ne derlandsche universiteiten en hoogescholen een geschrift is toegezonden, dragende de onderteekening van gagenoemde hoog leeraren: prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, Santpoort; prof. dr. D. van Emb- den, Amsterdam; prof. dr. A. D. Fokker, Amsterdam; prof. dr. G. J. Heering, Lei den; prof dr. G. C. Heringa, Amsterdam; prof. dr. L. J. v. Holk, Leiden; prof. dr. M. C. v. Mourik Broekman, Utrecht; prof. dr. Th. J. Stomps, Amsterdam en prof. dr. J. Tinbergen, Amsterdam, van welke intus- schen prof. Stomps, blijkens ingezonden stuk in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 16 Februari 1934 Ochtendblad C, te gen het opnemen van zijn naam geprotes teerd heeft. in welk stuk docenten en studenten worden opgeroepen een verklaring te on derteekenen van den volgenden inhoud: L.S. Ondergeteekende, docent/student aan de Nederlandsche Universiteit/Hoogeschool te overtuigd, dat iedere oor log uit zedelijk en maatschappelijk oog punt moet worden verooi'deeld, verklaart hierbij zijn wetenschappelijke bekwaamhe den nimmer op eenigerlei wijze bewust in dienst te willen stellen van oorlog of oor logsvoorbereiding, noch te gebruiken tot aankweeking van een militaristischen geest en aldus voor zijn aandeel te zorgen, dat de wetenschap slechts beoefend wordt om haarszelfs wil en alleen aangewend worde ten bate van wereld en menschheid. Naam Adi'es Vakstudie Opzenden aan den Secretaris van het Initiatief-comité, Rijnstraat 52 II, Amster dam Z.? 2. Is ook de minister van meening, dat genoemde docenten zich daarbij niet heb ben gedragen gelijk goeden ambtenaren betaamt, vermits zij van hun ambtelijke positie misbruik hebben gemaakt om te trachten hen, tot wie de bedoelde uitnoo- diging gericht is, af te trekken van de ver vulling van hun wettelijke plichten om mede te werken tot handhaving van de onafhankelijkheid van het Rijk en tot ver dediging van zijn gi'ondgebied, welk pogen feitelijk neerkomt op sabotage van het gezag? 3. Is ook de minister van meening, dat tegen evenbedoelde docenten disciplinair behoort te worden opgetreden en is de minister bereid daartoe het noodige te ver- richten? EEN ZONDERLING GEVAL. Opheldering vereischt. „Het heeft in de pers sterk de aandacht getrokken, dat uit het koersverloop van obligaties „Koninklijke" en „Bataafsche" duidelijk valt op te maken, dat hier gema nipuleerd moet zijn door insiders, die op de hoogte waren van de richting, waarin het rechterlijk vonnis inzake de procedure der Vereeniging voor den Effectenhandel tegen de Koninklijke zou uitvallen. De beslissing, dat de Koninklijke ten aanzien van haar eigen obligaties tot betaling op goudbasis zou worden veroordeeld, maar eischeres tegen de Bataafsche niet-ont- vankelijk zou worden verklaard, spiegelt zich duidelijk in het koersverloop af. Datum 4 pet. Kon. 4 1/2 pet. Bat. 8 Febr. 71 69 1/2 9 Febr. 71 5/8 69 3/4 10 Febr. 713/4 69 3/4 12 Febr. 72 5/8 70 1/4 13 Febr. 73 3/8 701/2 14 Febr. 75 3/4 70 1/8 15 Febr. 811/4 66 1/2 Van. de zijde der justitie wordt verze kerd, dat men bijzondere maatregelen had genomen om ontijdig uitlekken van de be slissing te voorkomen; op de griffie schijnt dus de schuld niet te leggen. Toch is het maar al te duidelijk, dat er ergens een lek geweest is. Deze beschouwing is overgenomen uit „Volk en Vaderland" en wij zijn het vol komen eens met de conclusie aan het slot er van. In de niet-fascïstische pers b.v. in „Tijd" en in ons blad is dezelfde „eisch" reeds gesteld. Wij vei'langen naar een opheldering van deze zaak. (Er behoeft hier o.i. nog niet per se corruptie in't spel te zijn). Zou hier niet een afgev. van de R. K. Staatspartij een vraag aan de regeering kunnen stellen? DE NEDERLANDSCHZWITSERSCHE MACHINEHANDEL. Verbetering van den uitvoer uit Nederland. Volgens de Zwitsersche handelsstatistiek is de uitvoer van machines uit Zwitserland naar Nederland in 1933 in vergelijking met het vorige jaar in waarde iets verminderd doch in hoeveelheid gestegen. Hieruit blijkt, dat de Zwitsersche machine-indus trie ondanks het feit. dat geen verminde ring van kwaliteit heeft plaats gehad, er in geslaagd is de prijzen te verlagen. In de eerste plaats is de uitvoer toegenomen van textielmachines, hydraulische motoren en werktuigmachine. De uitvoer van stoom machines is echter sterk gedaald. Op het gebied van instrumenten en ap paraten is de uitvoer uit Zwtiserland naar Nederland in 1933 in vergelijking met 1932 verbeterd. Deze verbetering is in de eer ste plaats te danken aan den grooteren uitvoer van electfische telmachines. Aan den anderen kant is de uitvoer van machines uit Nederland naar Zwitserland gedurende het jaar 1933 in vergelijking met het vorige jaar zoowel in waarde als hoeveelheid zeer verbeterd. Deze gunstige ontwikkeling voor Nederland is vooral te danken aan den vergrooten invoer in Zwitserland uit Nedei'land van dynamo- electrische machines en van machines voor de levensmiddelenbereiding. WACHTGELDERS BIJ HET ONDERWIJS. In een circulaire worden opgaven gevraagd Naar men de „Res.bode" meedeelt, is door het Departement van Onderwijs een circulaire aan de wachtgelders gezonden, waarin allerlei opgaven gevraagd worden, „teneinde een snelle en juiste herplaatsing van de wachtgelders aan de bij hun gods dienstige richting en geschiktheid passen de school zooveel mogelijk te bevorderen". Gevraagd worden o.a. kerkgenootschap, godsdienstige richting (voor R.K. mogelijk lidmaatschap van een religieuss congrega tie), diploma's godsdienstonderwijs, be voegdheid afwijkende onderwijssystemen, voor gehuwden samenstelling van het ge zin, enz. Ook gehuwde onderwijzeressen ontvin gen deze circulaire. STAKERS IN HET KLEEDINGBEDRIJF. Er zijn er bijna 600 bij 65 firma's. Bij de staking in het maatbedrijf zijn in totaal 568 werknemers betrokken en 65 firma's. Over de groote steden verdeeld ziet de stand van het conflict er als volgt uit: Amsterdam 149, Den Haag 134, Rotterdam 77, Arnhem 51, Haarlem 50, Utrecht 36, Groningen 36, andere plaatsen 35. Met de maatpatroons woi'den de onder handelingen voortgezet. TEELTBEPERKING VAN TUINBOUW- GEW ASSEN. De Commissie VI voor Zuidelijk Noord- Holland maakt aan alle geregistreerde tuin bouwers het volgende bekend: Alle commissies zijn gehouden aan de re gelen die voor de teeltbeperking zijn ge steld, zoodat deze met de tuinders niet in debat kunnen gaan over de wenschelijk- heid of billijkheid der regeling in een be paald geval, doch eenvoudig de regeling hebben uit te voeren, zooals die door de Regeering gesteld is. Alle aanvragen om inlichtingen, of om behandeling van speciale moeielijkheden, moet men schriftelijk indienen bij den se cretaris, W. de Groot, postbox 35, Bever wijk. Persoonlijk onderhoud bij den Secretaris kan eerst geschieden na oproep daartoe, op een speciaal daarvoor nog nader aan te ge ven vaste dag per week. De commissieleden zijn in hun omgeving bereid, de noodige inlichtingen te verschaf fen omtrent de uitvoering der teeltbeper king. De namen der commissieleden zijn: Jac. P. Nijssen, Santpoort; W. de Groot, Bever wijk; A. Bakker Wzn., Purmerend; S. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp; N. Vendel, Heems kerk; R. W. A. Muijen, Heemskerk; C. Gort zak. Hilversum; N. Drinkgreve, Sloterpol- der 368, Amsterdam W.; Ir. W. J. M. Dek ker, Haarlem. Het percentage voor de beperking moet genomen worden, naar de grootte van het geheele bedrijf, grasland inbegrepen, doch het aldus berekende percentage moet slechts worden toegepast, op de in 1933 met tuinbouwgewassen beteelde oppervlakte. Elke uitbreiding onder welken vorm ook is verboden. Aan alle tuinders wordt een circulaire uitgereikt over de bijzonderheden der teelt beperking, waaruit iedereen voor zich kan berekenen, welke oppervlakte hij heeft te beperken. Met uitzondering der teelt van vroege aardappelen, is de keuze der te telen producten op het beperkte bedrijf geheel vrij. Zaai-uien worden niet als tuinbouwpro ducten aangemerkt en mogen dus op het beperkte land worden geteeld, hetzelfde geldt voor bruine boonen, 10 are late aard appelen voor eigen gebruik, droge veld- erwten en voorts alle landbouwproducten of veevoeder. Iedereen, die meent niet geheel te be antwoorden aan de gestelde eischen, wordt in zijn eigen belang aangeraden, daarvan nu reeds melding te maken bij de commis sie, om zich later groot ongerief en groote schade te besparen. De teeltbeperking moet den geheelen tuinbouw van de overproductie verlossen, en dus betere prijzen brengen. Het is een groot algemeen belang, dat ieder tuinbou wer, met groote bereidwilligheid daaraan medewerkt. De commissies zijn niet bevoegd, eenige uitzondering te maken tegen overtreders, tenzij om zeer bijzondere redenen, en slechts met toestemming van de Centrale Commissie en den Regeeringscommissaris. Tegen overtreders zullen zeer scherpe maatregelen worden getroffen, ter bescher ming van hen, die in het algemeen belang een offer hebben gebracht. DE ZAAK-LIEPMANN. Wordt de schrijver over de grens gezet? De Manchester Guardian" wijdt een hoofdartikel aan de zaak van den (gisteren tot één maand gevangenisstraf met aftrek van preventief veroordeelden) Duitschen schrijver Heinrich Liepmann en legt den nadruk op de mogelijkheid, dat zijn even- tueele uitzetting uit Nederland over de Duitsche grens als gelijkstaande moet wor den beschouwd met een doodvonnis voor den man, die het heeft durven bestaan uit een concentratiekamp te ontsnappen. Duitschland, voegt het blad hieraan toe, is in staat sterken druk op Nederland uit te oefenen, maar wij gelooven niet, dat Neder land he maan de Nazi's zal uitleveren of dat een volk, dat zoozeer de vrijheid en onafhankelijkheid van geest lief heeft, een politieken gevangene als Liepmann aan het gevaar van marteling en dood zou bloot stellen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Mijnsheerenland en Westmaas mr. A. de Jong. is aan mr. C. van Nijmegen Schone- gevel, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Westelling- werf, met dankbetuiging voor de langdu rige diensten, door hem als burgemeester bewezen. BUITENLAND. De eerste daad van Leopold ni van Bel gië is de afkondiging van een algemeene amnestie geweest. (4de blad). De aartsbisschop van Keulen over het kerkelijk duelverbod. (4de blad). Hitier zou ontevreden zijn over de beken de radio-rede van Habicht. (4de blad). BINNENLAND. Op den onbewaakten overweg bij Heiloo is een auto door een trein gegrepen. Kaas handelaar uit Alkmaar werd gedood, zijn zoon zwaar gewond. (Gem. Ber. 2de blad). Minister Verschuur te Rome. Men seint uit Rome d.d. 23 Februari aan de „Msbd.": De minister van Economische Zaken T. J. Verschuur werd heden door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Sigarenaansteker en N. S. B. „Bij de Afdeeling Materieel (Postbus 130, Utrecht) zijn eerstdaags verkrijgbaar prima sigarenaanstekers met benzinere servoir, voorzien van het N. S. B.-embleem, in zwart, rood en goud. In alle opzichten een keurig artikel. Prijs 1.25. Bestelt spoedig!" Aldus lezen we in het orgaan van de N. S.B. Komen er bij de afdeeling „Mate rieel" nog meer dergelijke dingen te koop? te N00RDWIJKERH0UT Nog plaatsen beschikbaar voor de retraite HEEREN M.DDENSTAND Zaterdag 3 lot 6 Maart Men gelieve zich aan te me'.den bij de Directie van het Retraitehui# (Telof. 207) Vergoedingf 10. ROELOFARENDSVEEN. Belangstelling uit Engeland. Voor de bloemententoonstelling van de Patronaatsjongens en St. Joseph-gezelilen heeft een Engelsohe firma een prachtige zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1