VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 dus: Enge Kapelsteeg, Rokin, Wijde Kapel steeg en Kalverstraat, wordt door elk lid in stilte gebeden, vijf maal het „Onze Va der" en „Wees gegroet" tot intentie: „Het bewaren der eenheid onder de Katholie ken". Na het eindigen van den „Stillen Om gang", blijft de processie aaneengesloten en begeeft zich naar de Mozes en Aaronkerk. Te ca. 2.45 uur voor de éérste groep en te ca. 3.45 uur voor de tweede groep wordt in de kerk van Mozes en Aaron een H. Mis opgedragen waaronder het H. Sacrament ter aanbidding zal zijn uitgesteld. In het belang der goede orde worden de leden verzocht „bij het naderen tot de H. Tafel, de aanwijzingen van het Bestuur te volgen". In de kerk zal na de Benedictie gezamen lijk Kruisgebed worden gebeden tot inten tie van Z. H. den Paus, om een volle aflaat te verdienen. De leden mogen de kerk niet verlaten dan nadat het gezamenlijk Kruisgebed is ver richt. Het bestuur zal zitting houden voor het afgeven der reisbiljetten op Zondag 4 Maart, na de H.H. Missen van 9 en half 11 uur, in de Romanuszaal achter de Harte- brugskerk ingang Mare, en voor het laatst op Woensdag 7 Maart, 's avonds van 8 tot 9 uur, in dezelfde localiteit; nadien worden beslist geen kaartjes meer afgegeven. Bij afhalen van het reisbiljet moet de contributie-kaart afgestempeld worden als toegangskaart voor de kerk te Amsterdam. Zonder afgestempelde toegangs-kaart wordt niemand in de kerk toegelaten. Zij, die buiten Leiden woonachtig zijn, vervoegen zich bij heeren Correspondenten. Na de gehouden rondvraag, die nog heel wat stof tot bespreking opleverde, verkreeg de Geest, directeur, pater Frigge, het woord. Zijn eerw. begon met de hoop uit te spre ken, dat deze Stille Omgang zal geven al hetgeen de deelnemers van God zullen af- smeeken. Als er ooit een tijd is geweest, dat wij gebed noodig hebben, dan is het wel deze tijd. Wij allen hebben hulp noodig van boven om de Katholieke eenheid te behou den. Als allen eens wisten wat onze voor ouders hebben geleden om een klein beetje vrijheid te hebben, dan zou ieder dat beter waardeeren. De meesten weten niet veel van de Katho lieke Kerk en haar strijd uit 1500. De Katholieken stonden er toen onder het Protestantisme heel anders voor en zij had den niets te zeggen. Eerst in 1848 werd de grondwet herzien en werden de Katholie ken pas erkend. Spr. herinnert dan aan het herstel der bisschoppelijke hiërarchie in 1853 en zegt, dat wij onzen voorouders dankbaar moeten zijn, dat zij zooveel voor hun geloof gedaan hebben. Daarom maant spr. aan toch te luiste ren naar de bisschoppen, want zij zijn door Christus aangesteld om de Kerk te besturen. In kinderlijken eenvoud dienen wij ons te onderwerpen aan de Katholieke Kerk. Voornaamste eisch hierbij is evenwel, dat de katholieke eenheid in Nederland behouden blijve, want als deze zoek is, dan staat er weer niets anders dan vervolging te wachten.. Want, wat is een regeering zon der geloof? Spr. besloot dan met een krachtige op wekking om bij dezen Stillen Omgang veel te bidden voor het bewaren der katho lieke eenheid. In zijn slotwoord bracht de voorzitter nog eens hartelijk dank aan de Katholieke pers, die er steeds op uit is de belangen van het Katholieke vereenigingsleven te be hartigen. Spr. hoopte, dat alle Katholieken daar tegenover zullen stellen een sterke propaganda voor het Katholieke Geweste lijke dagblad „De Leidsche Courant". Tenslotte nog eene bemerking: Aan de leden van het Genootschap van den Stillen Omgang wordt vriendelijk ver zocht bij verhuizing adresverandering op te geven. In de afgeloopen maand zijn niet minder dan 70 circulaires als onbestelbaar teruggekomen VERDEELING VAN CONTINGENTEN. Parijs en Den Haag doen het beide. Zooals bekend, heeft Frankrijk reeds ge durende enkele japen den invoer van bloembollen gecontingenteerd. De verdee ling geschiedde in Haarlem door een daar toe door den minister van Economische Zaken ingestelde commissie. Van 1 Januari 1934 af is deze toestand echter in dien zin gewijzigd, dat de Fran- sche regeering besloten heeft, de verdee ling voortaan in Parijs te doen geschieden door het ministerie van landbouw. Om wel ke redenen men de verdeeling niet meer in Hollandsche handen heeft gegeven, is niet bekend. In ieder geval beleven we thans het zon derlinge geval, dat het betrokken regee- ringsbeluit nog steeds niet is ingetrokken en ook nog wordt uitgevoerd, zoodat de Nederlandsche regeering den uitvoer van bloembollen naar Frankrijk contingen- teert en de Fransche regeering den invoer van bloembollen uit Nederland. Bij informatie te bevoegder plaatse ver namen wij echter, dat thans onderhande lingen gaande zijn, om dezen toestand tot een voor beide partijen bevredigende op lossing te brengen. „Vooruit". ONZE TEXTIELAFZET IN ZWITSERLAND In het afgeloopen jaar zoowel in waarde als hoeveelheid gestegen De Nederlandsche textielafzet in Zwit serland is volgens de Zwitsersche handels statistiek in het jaar 1933 zoowel in waar de als in hoeveelheid gestegen. De uitvoer uit Nederland naar Zwitserland is in de eerste plaats zeer toegenomen voor katoe nen weefsels, juteweefsels, kunstzijde, ge bleekte wollen garens, wollen garens voor den kleinhandel, tapijten, dames- en hee ren kleecling. De uitvoer van Zwitsersche textielgoe- deren naar Nederland is in hetzelfde jaar in vergelijking met "1932 in waarde onge veer gelijk gebleven, doch in hoeveelheid gestegen. Hieruit blijkt, dat de prijzen van textielgoederen in Zwitserland gedaald zijn. De uitvoer naar Nederland is vooral toe genomen van drie bijzondere Zwitsersche specialiteiten, n.l. katoenen modeweefsels als organdi enz., zijden banden en borduur sels. De mode is voor den verkoop van deze goederen gunstig geweest. SPOORWEGONTVANGSTEN. Januari was heel onvoordeelig. De ontvangsten der Ned. spoorwegen over de maand Januari 1934 worden geschat op de volgende bedragen: Reizigers f 4.736.700; bagage 39.700.post 250.000.goe deren 4.118.100.levende dieren 70.000 diversen 498.900. In totaal 9.713.400. De definitieve ontvangsten over Januari 1933 waren 11.053.984.63, alzoo een nadeelig verschil van 1.340.584.63. Als men hierbij in aanmerking neemt dat in dit seizoen de vorstperiode tot vrij diep in Januari voortduurde, dan moeten we daaruit de conclusie trekken dat de in komsten over deze maand wel heel onvoor deelig zijn geweest. INSTELLING VAN EEN INSPECTIE DER DIRECTE BELASTINGEN. Te Haarlemmermeer. De minister van financiën heeft, met in gang van 1 Mei, de inspectie der directe be lastingen te Haarlemmermeer ingesteld. Bepaald is, dat tot deze inspectie zullen be- hooren de kantoren der directe belastingen en accijnzen te Haarlemmermeer en Nieu- wer-Amstel, welke thans onderscheidenlijk ressorteeren onder de inspectie der directe belastingen te Haarlem en Amsterdam. ONTSLAG BEVESTIGD. Uitspraak Centrale Raad van Beroep. NIEUWKOOP. Onteigening. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend voor onteige ning, noodig voor den aanleg van een vaart tusschen de Noord- en Zuideinderplas, met bijkomende werken in de gemeente Nieuw koop. De afmetingen zijn zóó gedacht, dat de vaart bevaarbaar zal zijn voor schepen van 3.50 M. breedte en 1.50 diepgang. Zij dient ter vervanging van de tegenwoordige ver binding tusschen den Noord- en Zuidein derplas, welke bestaat uit een voorwete ring en de ringvaart van den polder Nieuw koop. Geboren: Gerarda Johanna Maria, d. v. W. B. Heem an en J. C. Balvert. Ondertrouwd: P. Zwart, oud 29 jaar en B. Th. E. de Grauw, oud 23 jaar, wonende te Alphen aan den Rijn. Getrouwd: S. Sohouten, oud 32 jaar en C. Koele, oud 27 jaar, wonende te Zaan dam. Overleden: G. Stolwijk, oud 81 jaar, weduwe van L. de Rooij. WADDINXVEEN. Lijk drijvende gevonden. Op Woens dag 21 Februari 1934 werd in de rivier „De Gouwe" onder de gemeente Waddinxveen drijvende gevonden het lijk van een onbe kend manspersoon, beantwoordende aan het volgende signalement: Leeftijd ongeveer 60 jaren, lang onge veer 1.75 Meter, krachtige gestalte; grijze snor; haar voor zoover waar te nemen, Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter met gebed worden de notulen der beide vorige vergaderingen gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna doet de voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, welke voor kennisgeving worden aangenomen, en van de plaats gehad hebbende kasopname bij den gemeente-ontvanger. De ontvangsten hebben bedragen 102377.42 en de uitga ven 99289.65, zoodat in kas was en moest zijn 3087.77. Eenige comptabele besluiten tot wijzi ging van de begrootingen dienst 1933 en 1934 worden na toelichting door den voor zitter vastgesteld. De huurprijs van het Postkantoor. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het in de vorige vergadering genomen besluit tot verlaging huurprijs postkantoor eenige wijziging behoeft. Ged. Staten willen een datum zien opgenomen, waarop de huur in ieder geval eindigt. B. en W. stellen voor deze te bepalen op 31 December 1939. Na een vraag van den heer van Egmond of tusschen dien tijd nog verandering in den huurprijs gebracht mag worden en waar op de voorzitter bevestigend antwoordt, wordt overeenkomstig het voorstel beslo ten. Punt 5. Wijziging en opnieuw vaststel ling verordening op het beheer van het W aterleidingbedrij f De voorzitter zegt, dat de bestaande ver ordening t.m. 1933 is goedgekeurd en dus thans een nieuwe verordening moet wor den vastgesteld. B. en W. stellen voor het percentage van afschrijving op het buizen net te brengen van 5 op 4 en dat van de watermeters van 6 op 10 een een eventueel batig saldo aan te wenden voor extra af schrijving op de' activa. Het buizennet is al vrij oud en met het oog op een geheele of gedeeltelijke vernieuwing is het vormen van een reserve noodzakelijk. De heer van der Lee informeert naar de mogelijkheid van verlaging van den water- prijs. De voorzitter en andere leden ontraden zulks, daar de uitkomsten dit niet toelaten. Bovendien is de prijs van het meerder verbruik al reeds verlaagd. De verordening wordthierna overeen komstig het voorstel van B. en W. vastge steld. In verband met de nieuwe wet 'op de Couponbelasting, welke eerstdaagrs in werking treedt, besluit de Raad met alge- meene stemmen conform het voorstel van B. en W. de door de gemeente van de op brengst van effecten verschuldigde cou ponbelasting bij de uitbetaling van die op brengst aan de daarop rechthebbenden af te houden. Punt 7. Extra hulp aan werkloozen, le halfjaar 1934. De voorzitter zegt, dat op de begroo ting voor dit doel reeds een bedrag is uit getrokken, doch dat, alvorens een uitkee- ring van het Nat. Crisiscornité kan worden verkregen, een Raadsbesluit waarbij gel den worden beschikbaar gesteld, moet worden ingezonden. Blijkens gegevens van het Ministerie van Soc. Zaken bedroeg het gemiddeld aantal werkloozen over de eer ste 10 maanden van 1934 74. Beschikbaar wordt gesteld 2.10 per werklooze, mits eenzelfde bedrag ook door den Raad wordt uitgetrokken, n.l. 74 maal 2.10 is 155.40. Aldus wordt besloten. Punt 8. Wijziging gemeenschappelijke regeling met Hazerswoude inzake toelating kinderen op de openbare school, alhier. De voorzitter zegt, dat van de gemeente Hazerswoude een verzoek is ingekomen om verlaging van de vergoeding ad 20. per leerling, die de openbare school alhier bezoekt. Dit aantal kinderen bedraagt 18 a 19. B. en W. hebben deze zaak overwogen en zijn tot de conclusie gekomen, dat dit be drag wel voor eenige verlaging vatbaar is, en stellen daarom voor, de vergoeding te brengen op f 17.50. Weliswaar wordt de bestaande vergoeding niet onredelijk ge acht, doch uit een oogpunt van goede buurschap en eenige verlaging van de prijzen der schoolbehoeften, zijn B. en W. tot dit voorstel gekomen, hetwelk een ver grijzend, type zwerver. Het hoofd was waar schijnlijk in aanraking geweest met een schroef van een vaartuig en was voor een groot gedeelte weggeslagen. Het lijk was gekleed in een flanellen hemd; een wit katoenen hemd; een bruine gebreide trui, die als borstrok werd gedra gen; een bruin schiller overhemd; een don kerbruin vest; een colbertjasje, donker blauw met streepjes, een gestreepte man chester broek, zoo goed als nieuw; daaron der nog een bovenbroek, grijs gestreept; een blauw gestreepte onderbroek; gebreide grijze kousen, die werden opgehouden door elastieken kousenbanden; hooge rijglaarzen die meermalen door een zelfreparateur wa ren verzoold geworden. Op de schoenen waren onoordeelkundig, groote lappen ge naaid. Op het lijk werden bevonden een cou rant „Rotterdamsoh Nieuwsblad" van 5 Januari 1934, een zwart zakkammetje in groene etui, een rood zakkammetje, een knipmes (snoeimes), een tabakspijp met vierkante kop, een cigarettendoosje waarin een spiegeltje was geborgen, een naalden koker met naalden, een roode zakdoek en een bruin lederen portemonnaie met zes centen en een stuivertje. Het lijk is overgebracht naar de alge meene begraafplaats te Waddinxveen en daar het reeds in verre staat van ontbinding verkeerde, ter aarde besteld. De Burgemeester van Waddinxveen ver zoekt identificeering van het lijk en be richt. mindering van inkomsten geeft van c.a. 50.— per jaar. De heer Lieverse acht de kosten per leerling in tegenstelling met eenige andere gemeenten, hier aan den hoogen kant, ter wijl de heer de Jong een verlaging van 2.50 te gering acht. De voorzitter antwoordt, dat de kosten per leerling meestal bedragen 13.a 14.en dat deze aan verschillende fac toren onderhevig zijn. Goed beschouwd is geen dringende aanleiding tot verlaging van de vergoeding aanwezig, daar de kos ten per leerling in den loop der jaren geen verlaging ondergaan hebben, terwijl ook onze eigen financiën een factor zijn om rekening mede te houden. In aanmerking moet ook worden genomen, dat behalve die kosten per leerling ook andere kosten (schoolgebouw) e.d. moeten worden mede- gerekend. Algemeen wordt hierna beslo ten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Het suppletoir kohier hondenbelasting dienst 1933 en idem kohier dienst 1934 wordt hierna vastgesteld op resp. 4.en 227.—. y Voorts wordt na toelichting door den voorzitter het voorschot, bedoeld in art. 101 der L. O. wet over 1934 aan de Ned. Herv. School vastgesteld op 1620.52. Punt 12. Praeadvies B. en W. inzake aanvrage van het bestuur der voetbalver- eeniging, om subsidie. De voorzitter zegt, dat dit punt in een der vorige vergaderingen in handen van B. en W. is gesteld om advies. Spr. heeft een bespreking gehad met het bestuur der voetbalvereeniging, waarbij bleek, dat de j financieele toestand nog niet van dien aard is, dat hulp van gemeentewege noodzake lijk is. Bovendien heeft intusschen een propaganda-avond plaats gehad, waardoor de kasmiddelen weer eenigszins zijn ver sterkt. In het algemeen staan B. en W. niet afwijzend tegenover het verzoek, doch de noodzakelijkheid van subsidie zal eerst moeten blijken, B. en W. stellen dus voor, voorloopig dit verzoek af te wijzen en den gang van zaken eens af te wachten. De heer de Jong kan zich met het voor stel vereenigen, daar de vereeniging nog niet noodlijdend is, doch wel voor het ver zoek wat voelt. De heer van der Lee zou een kleine sub sidie, ook tegenover andere vereenigingen, wel wenschelijk achten. De voorzitter zet nog nader het stand punt van B. en W. uiteen en merkt voorts op, dat er nog andere plannen bij de ver eeniging bestaan, welke eerst eens afge wacht dienen te worden. Het heeft spreker en eenige leden de aandacht van getrok ken, dat de huur van het terrein zeer aan den hoogen kant is. De heer Kok is van oordeel, dat, waar de voetbalvereeniging uit jonge menschen bestaat, door haar zelf voor de financiën moet worden zorggedragen, temeer, daar het hier ook louter spel betreft. De heer Slegtenhorst merkt nog op, dat ook verschillende andere vereenigingen in deze gemeente door de leden zelf in stand moeten worden gehouden. Na nog eenige besprekingen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. Rondvraag. I De heer van der Lee informeert naar de kosten van een zandstrooier. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. dit punt ter sprake zullen brengen bij de samenstelling van de nieuwe begrooting, en inmiddels zullen uitzien naar een goedkooper middel, .daar de kosten van een zandstrooier ca. 300. a 400.bedragen. De heer Lieverse informeert of de kwes tie van de wegberm van G. Dorrepaal al opgelost is. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak nog hangende is daar B. en W. willen wachten tot bedoeld perceel aan den nieu wen eigenaar is overgegaan. Voorts doet de voorzitter mededeeling, dat de netto-opbrengst van de gehouden bazar ten bate van de .crisiscommissie heeft bedragen ruim 1100.Spreker zegt har telijk dank aan het ijverige dames-comité en al diegenen, die tot het verkrijgen van dit prachtige resultaat hebben medege werkt Nieuwe Bouwverordening. Punt 11. Intrekking bestaande en vast stelling nieuwe Bouwverordening. De voorzitter zegt, dat deze verordening bij de leden heeft gecirculeerd, en vraagt thans of men nog algemeene beschouwin gen wenscht te houden. Niemand der le den vindt het noodig, hiervan gebruik te maken. De voorzitter merkt op, dat deze veror dening na langdurige voorbereiding tot stand is gekomen, en dat getracht is, zoo veel mogelijk de van hoogerhand gegeven aanwijzingen, te volgen zonder daarin te veel wijzigingen aan te brengen. Enkele maten, meer in het belang speciaal voor onze gemeente, moesten worden gewijzigd. Voorts biedt de verordening, gelijk die tlians luidt, de mogelijkheid, voor den bouw van goedkoope arbeiderswoningen, reeds vanaf ongeveer 1250. Thans wordt de gemeentedeskundige, de heer Reijneveld, ter vergadering toegela ten voor het verstrekken van nadere toe lichting op punten, waar die door de le den gevraagd wordt. Verschillende vragen en opmerkingen van de zijde der leden worden thans uit voerig door den voorzitter en den heer Reijneveld beantwoord en toegelicht, waar na op voorstel van de heeren van der Sterre en van Egmond ten aanzien van slechts een tweetal artikelen een enkele wijziging of aanvulling wordt aangebracht. Hierop wordt de verordening met alge meene stemmen overeenkomstig het ont werp van B. en W. vastgesteld, na boven genoemde geringe wijziging. De voorzitter zegt hierop den heer Reij neveld dank voor diens uitvoerige en des kundige voorlichting, en den leden voor hunne bijzondere belangstelling in deze zaak. Hierna sluiting. STADSNIEUWS GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Woensdagavond werd in 't gebouw der St. Joseph Gezellen Vereeniging door de afd. Leiden van den Stillen Omgang de jaarlijk- sche voorjaarsvergadering gehouden ter be spreking van de Bedevaart-regeling. De vergadering was matig bezet, waarom de voorzitter, de heer L. C. Schrijvers in zijn openingswoord den wensch uitte, dat de volgende vergadering beter bezet moge zijn. Voorts uitte hij de hoop, dat de Stille Omgang dit jaar nog beter zal slagen dan de vorige. De notulen der vorige vergadering, door den 2den secretaris, den heer Bergsma gele zen, geven o.m. aan, dat aan den vorigen Stillen Omgang door'2410 personen uit Lei den en Omgeving is deelgenomen. Hier onder bevonden zich een aantal werkloo zen, die gratis deze bedevaart hebben mede gemaakt. Hierna leidde de voorzitter de bespreking in van de bedevaart-regeling. Leiden en Omgeving behoort bij Groep B, oranje-kaart en gereisd wordt met twee stoomtreinen. Spr. wekt op om de werkloozen weder j gratis mee te nemen, waarvoor de beter be deelde deelnemers een kleinigheid kunnen afstaan. Uit de regeling van de Bedevaart halen we nog het volgende aan, ter betere oriën tatie van de deelnemers: De Bedevaart wordt gehouden in den nacht van lü op 11 Maart 1934. De Bedevaart begint met een korte Gods dienstoefening in de Kerk van O. L. Vr. Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug) op Zaterdag 10 Maart, 's avonds te half 11 uur. De Godsdienstoefening bestaat uit geza menlijk Gezang voor het welslagen van de Bedevaart. Bij het verlaten der kerk begeven de Pelgrims zich in stilte naar het Station. De Leden moeten zich houden aan de leiding van het Bestuur, terwijl als alge meene regel is vastgesteld: a. Het luide bidden of zingen vangst eerst aan, na het verlaten van het station. b. Bij het stilstaan der treinen wordt niet luide gebeden of gezongen. c. Het rooken moet ais niet passend wor den nagelaten, óok na het verlaten der M. en A.-xerk te Amsterdam. d. De leden kunnen in den tijd dat niet gemeenscnappelijk wordt gezongen of ge beden, zich onaerling onaerhouden, of in stilte bidden, voor eigen intentie. Van het Centraai-btation begeven allen zich in stilte aanééngesloten in rijen van vier naar de Mozes- en Aaronkerk, en wordt gezamenlijk in stilte een Rozenhoed je gebeden voor de Intentie van de Bede vaart. Alléén leden op vertoon van de afgestem pelde contributie-kaart hebben toegang tot de kerk. In de kerk gezamenlijk gebed voor de aangeboden intenties en Predikatie. Daarna voor de kerk, in alle „stilte" op stellen in rijen van 4. a. het is volstrekt verboden gedurende den „Stillen Omgang" te spreken of teeke nen van devotie als rozenkransen enz. zichtbaar te dragen; de geheele Omgang wordt zwijgende en slechts in stilte biddend gemaakt; b. elk lid bidt in stilte voor intenties door hem zelf vast te stellen; c. voor gemeenschappelijke intentie wordt door ieder lid in stitlte gebeden vijf maal het „Onze Vader" en „Wees gegroet". 1. op den Dam: voor Koningin en Vader land; 2. op de Nieuwe Brug: voor de zeevaren den en voor hei\ die op zee zijn omgeko men; 3. op de Lange Brug: voor de Kerk, den Paus en de eenheid der Christenen. Tijdens den omgang rond de H. Stee, BINNENLAND VARKENSPRIJZEN. Met 26 Febr. zullen wijzigingen worden aangebracht in de prijzen, welke door de Nederlandsche Varkenscentrale voor de aan haar geleverde varkens worden be taald. De prijzen voor klasse I A worden met 1 cent per K.G. geslacht gewicht ver hoogd. De prijzen voor klasse III C worden met 1 cent per K.G. geslacht gewicht ver laagd. Voorts wordt ingevoerd een klasse CC, waarvoor de prijzen 2 cent lager zijn dan voor klasse III C. In klasse CC zullen worden ingedeeld: varkens met overmatig spek, abnormaal gegroeide varkens, var kens welke kennelijk ziek zijn geweest en varkens met andere afwijkingen. De voorwaarden, waaronder varkens aan de Nederlandsche Varkensoentrale kunnen worden geleverd, zijn voorts ongewijzigd gebleven. DE VERHOOGING VAN DE EXAMEN-GELDEN Verlichting voor dit jaar gevraagd Het Kamerlid Thijssen heeft aan den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gesteld:. le. Is het den minister bekend, dat de aanzienlijke verhooging van examengelden (o.a. van die voor de examens hoofdakte, vreemde talen, wiskunde, gymnastiek en land- en tuinbouwkunde van ƒ15 op 30 en van die voor 't examen-handelskennis van 10 op 30) verschillende onderwij zers, die dit jaar examen wilden afleggen, in ernstige ongelegenheid brengt 2e. Is de minister bereid, tenminste nog voor de aanmeldingen in dit jaar, verlich ting van het examengeld toe te staan, in bijzondere gevallen, die te zijner kennis worden gebracht? De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in de in hooger beroep behandelde zaak van den H. Voordewind, die door den minister van Defensie uit zijn betrekking als zaaichef eerste klasse van de topografische afdee- ling van het departement was ontslagen, wegens zijn lidmaatschap van de S. D. A. P. De Raad bevestigde de uitspraak van het ambtenarengerecht, dat het beroep van Voordewind ongegrond had verklaard. VEEHOUDERS OPGEPAST! Voor ongewenschte adviseurs Het blijkt dat den laatsten tijd veehou ders koeien koopen van handelaren, die tevens het daarvoor benoodigde kapitaal verstrekken, dat in maandelijksche termij nen, verhoogd met rente, moet worden te rugbetaald. Naar thans bekend is geworden, ontvan gen deze veehouders bezoek van personen die zich rechtskundige adviseurs noemen en deze wijze van betalen, in verband met het rentepercentage, als „schandelijke woe ker" aanduiden, waaraan zij, mits een be hoorlijke vergoeding wordt betaald, „wel eens 'n eind zullen maken". Veehouders, die meenen, dat zij door veehandelaren op onbillijke wijze worden behandeld, door het betalen van abnormaal hooge rente, worden aangeraden, alvorens in te gaan op de aanbiedingen van de z.g. adviseurs, zich tot de politie te wenden. De adviseurs bieden hulp aan, echter met de bedoeling ook nog wat aan de „schande lijke woeker" te verdienen. Indien er ech ter door de handelaars strafbare handelin gen plaats vinden, maakt de politie er „kos teloos" een einde aan. „Tijd". Boternoteering 48 cent. De Leeuwarderboternoteering is gisteren vastgesteld op 48 cent. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7