DORMI? DE UITVAART VAN KONING ALBERT KLEERMAKERIJ BEEKMAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. BUITENLAND Het verband met de Stavisky-affaire. Pers en publieke opinie gewagen van den vermoorden raadsheer, oud-procureur, Prince, als van den man, die het best inge licht was over de Stavisky-zaak. Dit be wijst wel dat, hoewel nog niets bewezen kan worden, door iedereen de moord op den magistraat als het uit den weg ruimen van een zeer hinderlijk getuige wordt be schouwd. Met vrijwel de geheele pers heeft ook de socialistische leider, Leon Blum, in het par tij-orgaan de „Populaire", na er op gewe zen te hebben dat bijna alle groote schan daalzaken tevens een politiedrama omslui ten, de vraag gesteld: „Wat heeft mcn met Prince willen doen verdwijnen." De „Action Frangaise" weet mede te deelen, dat de vermoorde magistraat geen officieele stukken van de Staviskyzaak on der zijn berusting had, maar wel overvloe dige aanteekeningen, zoowel betreffende 't verloop van dag tot dag der Stavisky- zaken, als omtrent de affaires Oustric en Sacazan. Vele van die notities zijn onmid dellijk na het vernemen van den moord op een veilige plaats geborgen zegt het blad. Dat de raadsheer in een hinderlaag is gelokt, staat natuurlijk boven twijfel. Eenige zeer merkwaardige aanwijzingen toonen bovendien dat de overval reeds ge- ruimen tijd werd voorbereid. Eenige weken geleden werd de raadsheer op straat aan gesproken door iemand, die deed alsof hij hem en zijn familie goed kende en zich verwonderde, dat Prince hem niet her kende. Hij noodigde den raadsheer uit sa men te dineeren, een invitatie, waarover de heer Prince nogal verwonderd was. Hij excuseerde zich, doch hoewel hij eerst met verschillende personen over de ontmoeting sprak, scheen hij die later te vergeten. Te gen collega's moet de heer Prince gezegd hebben: „als we niet met vier of vijf wa ren, die de zaken goed kennen, zou ik ge vaar loopen. Ook moet hij verklaard heb ben, dat, zoo hij alles zei, wat hij wist, 150 parlementsleden gecomprimitteerd zouden zijn. De meest opzienbarende verklaring van gisteren is wel de mededeeling van „Aujard'hui", dat weet te vertellen, dat Prince reeds eenigen tijd gesurveilleerd werd door de Sureté Générale. Het blad schrijft: Toen de poging met den maaltijd niet lukte, beproefde men den heer Prince op een andere manier in de val te lokken. Maar behoorde de geheimzinnige onbeken de niet tot de politie? De veronderstelling schijnt niet te stout moedig, want sedert ongeveer een week bewaakten rechercheurs het domicilie van den heer Prince. Verschillende onder hen kwamen herhaalde malen de concierge las tig vallen en zelfs mevr. Prince zelf. Zij wilden den familietoestand van den raads heer kennen, zeiden zij. Maar waarom wil den zij weten, op welk uur hij uitging^ op welk uur hij terugkeerde en of hij nu en dan afwezig was. Het schijnt dat het de commissaris Malo van de Sureté Génénrale was, die deze verwonderingwekkende enquête naar de persoondijkheid van raadsheer heeft ge leid. Kan de heer Malo zeggen, waarom hij er zoo op stond de gewoonten van den heer Prince te kennen?" Deze vragen zijn natuurlijk te merk waardig, dan dat een afdoend antwoord zou kunnen uitblijven. Tijdens een bespreking tusschen Dou- mergue en de ministers van justitie en bin nen! andsche zaken is besloten, met alle ter beschikking staande middelen de moorde naars van Prince en hun eventueele op drachtgevers op te.sporen. Er is een beioo- oing van 100.000 francs uitgeloofd voor dengene, die inlichtingen kan geven be treffende de daders. besprekingen te voeren over den verderen regeeringskoers. Uit leidende christelijk-sociale kringen verneemt men betreffende de nog loopen- de onderhandelingen over de ontbinding der politieke partijen en de hervorming van den staat, dat de christelijk-sociale par tij een dergelijke ontbinding slechts kan goedkeuren op voorwaarde, dat gelijktijdig de automatische ontbinding van de Heim- wehren plaats vindt. De Heimwehr is, als politiek-militaire organisatie, op dezelfde wijze een politieke partij als de christelijk- sociale. De hervorming van de bondslanden en vooral de nieuwe verkiezing van de lands- hoofdlieden, welke op het oogenblik bijna uitsluitend tot de christelijk-sociale partij behooren, kan slechts langs grondwettelij- ken weg door middel van een meerderheids besluit der landdagen tot stand komen. (Zooals bekend, heeft de christelijk-sociale partij in de meeste landdagen de absolute meerderheid). Van christelijk-sociale zijde wordt verder verklaard, dat de regeering tot nog toe in het geheel niet op de eischen van de Heim wehr geantwoord heeft, zoodat kan worden aangenomen, dat bij de hervorming van de bondslanden de dingen in wezen bij het oude zullen blijven. Dit standpunt van leidende christelijk- sociale kringen verdient in het tegenwoor dige stadium van ernstige tegenstellingen op het gebied der binnenlandsche politiek bijzonder de aandacht, daar de principieele blijkbaar onoverbrugbare tegenstellingen tusschen de politieke eischen der Heimweh- ren en het standpunt der christelijk-sociale partij inzake de hervorming van den staat hier sterk naar voren komen. Afgewacht dient te worden, welk stand punt dr. Dollfuss, die, zooals bekend, ten nauwste met de christelijk-sociale partij is verbonden, ten opzichte van deze tegen stellingen, welke zich dagelijks toespitsen, zal aannemen. ZUID-AMERIKA GENERAAL SANDINO VERMOORD. Helftig slot van een rebellcnleven. Generaal Augusto Sandino, de rebellen- hoofdman, wiens naam in geheel Latijnsch- Amerika een legendarisdhen klank heeft gekregen, de messter in het voeren van guerilla's tegen de Arnerikaansche troepen in Nicaragua, president een er eigen-gestich te miniatuur-republiek in het noorden van Nicaragua, is blijkens een regeerings-com- muniqué vermoord. Zoo wisselvallig en avontuurlijk als zijn carrière was, zoo geheimzinnig zijn ook de omstandigheden, waaronder aan zijn leven een eind is gekomen. Het schijnt, dat leden der nationale garde een overval hebben ge daan op de woning van den minister van Landbouw Sofondas Salvatierra, waar San dino vertoefde, en die even buiten de hoofd stad is gelegen. Bij dien overval werden ge dood Sandino, zijn broer Socrates, generaal Estrada en generaal Perdo Umanzor, die on der Sandino hebben gediend, de kolonels Juan Forette en Santos Lopez, zoomede een kind van tien jaar. Om welke reden deze overval is gepleegd is nog niet bekend. Wel heeft de president van Nicaragua verklaard, dat Sandino is gedood in strijd met zijn instructies, daar hij de veiligheid van den opstandelingenleider en diens volgelingen had gegarandeerd, zoo lang zij te Managua vertoefden. Hij heeft een grondig onderzoek naar het gebeurde gelast, de censuur ingesteld en van het par lement speciale bevoegdheden verlangd om de, blijkbaar verstoorde, orde te herstellen. Sandino's vader en Salvatierro, die bij den overval tegenwoordig waren, zijn gearres teerd, doch later weer in vrijheid gesteld. Jarenlang is Sandino de schrik geweest vain een groote deel van Nicaragua en vooral van de Arnerikaansche troepen, die daar langen tijd vertoefden. Vooral door zijn actie tegen deze troepen en tegen zijn land- genooten, die zich niet met hem tegen elke inmenging, politieke en economische, ver zetten, heeft hij bekendheid verworven. OOSTENRIJK. NIEUW BLOK IN MIDDEN-EUROPA. Italië, Oostenrijk en Hongarije trekken één lijn. In het centrum der besprekingen, die gis teren hebben plaats gevonden tusschen den Italiaanschen onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Suvich en de Hon- gaarsche staatslieden, stond de vraag van de co-ordineering der buitenlandsche poli tiek van Italië, Oostenrijk en Hongarije, welke landen bereid zijn tot samenwerking i in dit opzicht. Besloten werd tot de opstelling van een organisatie-statuut, waarin de homogene buitenlandsche politieke gedragslijn der ge- noemde drie landen zal worden vastgesteld op dezelfde wijze als de Kleine Entente destijds in zulk een statuut de wederkee- rig bindende politieke gedragslijn heeft vastgelegd.. Door dit instituut heeft de Kleine Entente de beteekenis gekregen van een groote mogendheid; daartegenover wil- j len Italië, Oostenrijk en Hongarije gelijke j maatregelen stellen. De voorbereidende besprekingen over I deze kwestie zijn heden beëindigd. De on- derteekening van het organisatie-statuut zal te Rome plaats hebben. DE KWESTIE DER PARTIJ-ONTBINDING De bondsraadfractie van de christelijk- sociale partij in Oostenrijk heeft gisteren een bespreking gehouden over den toe stand, welke is ontstaan door de ontbinding van de sociaal-democratische partij. In het verloop van deze bijeenkomst is een delegatie benoemd, onder leiding van minister dr. Ender, welke opdracht heeft gekregen met bondskanselier dr. Dollfuss OOK KONINGIN ELISABETH IN DE ST. GUDULE. Toen gisternamiddag de begrafenisplech tigheid was geëindigd, werd medegedeeld, dat de koninginnen Elisabeth en Astrid in de Gudule-hoofdkerk den plechtigen lijk dienst hadden bijgewoond. Dit is tegen het protocol in geschied, om dat het de uitdrukkelijke wil van Hare Majesteit was, hier een laatste maal bij het stoffelijk overschot van den koning te ko men bidden. Met de twee koninginnen bevonden zich daar ook o.a. de hertogin de Vendöme, prinses Josephine von Hohenzollern, zuster van den koning, prinses Clementine en prinses Martha van Noorwegen. De vorstelijke personen hadden plaats genomen in een der donkere zij-kapellen, die in hoef ijzer vorm het hoofdaltaar omge ven. Van daaruit konden de beide koningin nen en de prinsessen de plechtigheden vol gen, zonder zelf door de in de kerk aanwe zige personen gezien te worden. Eenigen tijd na afloop van de plechtig heden zijn zij even onopgemerkt vertrok ken als zij gekomen waren. In den lijkstoet van koning Albert stap ten gistermorgen ook mede twee Zwitser- sche gidsen, met wie de monarch dikwijls Alpenbestijgingen gemaakt heeft. Een van deze mannen, die in het costuum van gids gekleed waren, droeg het touw en het berghouweel, waarvan de koning zich op zijn Zwitsersche bergtochten bediende. In het park van Brussel is een man, die in een boom was geklommen, om beter den stoet te zien, van een hoogte van tien me ter naar beneden gestort. Hij werd in ster venden toestand naar het ziekenhuis over gebracht. Nog in den loop van deze maand zal in de St. Romboutskathedraal van Mechelen door den kardinaal-aartsbisschop een plech tige H. Mis van Requiem worden opgedra gen voor de zielerust van koning Albert. PLECHTIGE ROUWDIENSTEN OVERAL. Uit tal van andere Europeesche hoofdste den, zoo uit Weenen, Praag, Boekarest, Sofia, Athene, Kowno, Riga, Helsingfors, zijn berichten ontvangen, dat daar plech tige diensten gehouden zijn voor den over leden koning Albert. Overal werden de Diensten bijgewoond door de staatshoofden of hun vertegenwoor digers, de vorstelijke personen, de leden der regeering en van 't diplomatieke corps. Te Warschau werd een plechtige Mis op gedragen door den kard. aartsbisschop mgr. Hlond. Voorts heeft de president der Pool- sche republiek gelast, dat in 't bedevaarts oord Gzenstochowa een dienst zal worden opgedragen. Ook in de kathedraal van Montevideo werd een rouwdienst gehouden. Zelfs uit Addis Abeba, de hoofdstad van Abbesinië, is bericht ontvangen, dat ^en uitvaartdienst werd gehouden, welke door den keizer en de leden van de regeering werd bijgewoond. Talrijke plechtigheden ter nagedachtenis van den koning vonden ook in Marokko plaats. Overal hingen de vlaggen halfstok. In Algiers werd een plechtige dienst ge celebreerd, die door den gouverneur-gene raal werd bijgewoond. Ook in de kathe draal van Rabat is een dienst gehouden. Uit Cairo wordt gemeld, dat in de katho lieke kerk aldaar een rouwdienst heeft plaats gehad, welke door den hofmaar schalk als vertegenwoordiger van koning Foead werd bijgewoond. Te Rome zijn drie plechtige H.H. Missen van Requiem opgedragen voor de zielerust van koning Albert van België. De eerste dezer H.H. Missen werd opge dragen in de koninklijke kerk „del Suda- rio" en werd bijgewoond door den Italiaan schen koning, de koningin, de prinsessen, een aantal hooge hofdignitarissen en den Belgischen ambassadeur. De tweede H. Mis werd opgedragen in de basiliek Santa Maria degli Angeli bij het Quirinaal. Tegenwoordig waren Mussolini, de presidenten van kamer en senaat, ver tegenwoordigers der fascistische partij en delegaties van oud-strijders. Aan het einde van de H. Mis. welke werd gecelebreerd door den apostolischen nun tius in Italië, Z. H. E. Mgr. Borgongini Du- ca, titulair bisschop van Heraclea, verricht te de kardinaal-vicaris, Z. H. Em. Mar- chetti Selvaggiani, de absoute bij de ka tafalk. Door de zangers der Romeinsche basilie ken werd een Requiem-Mis van Perosi gezongen. Een derde H. Mis werd opgedragen in de „Gesu"-kerk op verzoek van den Belgi schen ambassadeur bij den H. Stoel. Aan wezig waren dertien kardinalen, de leden van het corps diplomatique bij den H. Stoel, de grootmeester van de Malthezer orde, de gouverneur van den Vaticaanschen Staat, de pauselijke hofstaat en leden van den Romeinschen adel. Na de H. Mis verrichtte de kardinaal staatssecretaris Pacelli de absoute bij de katafalk. riJNLIJKE INCIDENTEN IN DE KAMER In de kamerzitting van gisterenmiddag, die moest beraadslagen over het parlemen tair adres, dat heden aan den koning in het Paleis van Brussel moest aangeboden wor den, hebben zich pijnlijke incidenten voor- Een afgevaardigdee der frontpartij gaf als zijn meening te kennen, dat men de verdiensten van koning Albert voor het land niet zoo hoog moest aanslaan, o.a. wijl hij dadelijk na den oorlog aan de Vlamin gen gelijkheid in rechten heeft beloofd, doch deze beloften nooit verwezenlijkt heeft. Dezelfde spreker vroeg, dat men den nieuwen koning zou vragen, of hij zijn hou ding ten opzichte van de Vlamingen zcu vastleggen. Hiermede was het echter nog nief afge- loopen. De woordvoerder der communisten ontketende de verontwaardiging van bijna alle aanwezigen met de insinueeren, dat, naast de officieele lezing, welke over den dood van den koning is gegeven, er nog andere meeningen bestaan. Deze uitlating gaf aanleiding tot een geweldig tumult, ook van de zijde der socialisten. De communist, zich tot de socialistische banken wendend, riep: „Gij zijt onwaardig, nog langer de republikeinsche idee in uw programma te hebben, na de laagheden, welke gij de laatste dagen hebt getoond. Gij hebt u nog royalistischer aangesteld dan de bourgeois!" Een ander communist riep: „Gij weet niet, wat wij voor morgen gereserveerd hebben". Woedend liepen daarop communisten en socialisten op elkaar toe en er zou zeker een gevecht zijn ontstaan, indien de sup poosten niet tusschen beide waren geko men en de voorzitter niet onmiddellijk de vergadering had gesloten. Naar verluidt, zouden de communististi- sche kamerleden hun aanhangers uitgenoo- digd hebben, bij de officieele intrede van de nieuwen koning in de stad Brussel en zoo mogelijk in het parlement, tegen de troonsbestijging te manifesteeren. BUITENL. BERICHTEN HACHELIJKE POSITIE VAN DE „TSJELJOESJKIN"-MANNEN. Honden-expedities gedwongen tot den terugkeer. De toestand van de bemanning van den Russischen ijsbreker „Tsjeljoesjkin", die zich op het ijs in veiligheid heeft moeten brengen, is in de afgeloopen week veel slechter géwordén, daar het ijsveld 28 K.M. naar het Noordoosten is afgedreven, waar bij scheuren zijn ontstaan, waarvan er een dwars door het kamp loopt. Door het drij vende pakijs kunnen de hondensleden, die van Kaap Wellen onderweg zijn, niet ver der en de Sovjet-regeering heeft daarom bepaald, dat zij terug moeten keeren en op slagplaatsen voor voedsel moeten inrich ten. Twee vliegtuigen hebben van Kaap Wel len uit eenige malen getracht hulp te ver leen en, doch zij moesten onverrichterzake terugkeeren. De „Smolensk" zal uiterlijk 28 Februari met levensmiddelen en steenkool naar het Noorden vertrekken, terwijl ook de „Stalingrad", die zich thans bij Kam- tsjatka bevindt, zal trachten de Beringzee te bereiken. Volgens een telegram van prof. Schmidt heerscht er onder de bemanning een goede geest. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Oprichting van een Vereeniging v. Klein handelaren. Op initiatief van eenige per sonen uit onze gemeente werd gisteravond in Hotel „Centraal" een vergadering be legd, om te korrïen tot de oprichting van een vereeniging van kleinhandelaren, of wel tot stichting van een onderafdeeling van de Leidsche kooplied en vereeniging. Om het doel en werkwijze van een dergelijke vereeniging uiteen te zetten was daartoe uitgenoodigd het bestuur van genoemde Leidsche koopliedenvereeniging. De belang stelling van de zijde onzer kooplieden uit onze gemeente was zeer groot. Talrijke aan wezigen konden zioh met de doelstelling der vereeniging vereenigen, waarna een onderafdeeling der Leidsohe koopliedenver eeniging werd opgericht met aanvankelijk 24 leden. Nadat hierna de openbare vergadering werd gesloten, ging men over in huishou delijke vergadering, tot vaststelling van het reglement en benoeming van een voorloo- pig bestuur. Dit werd samengesteld uit de heeren: S. Hendrikse, B. Vis Bzn., M, Broekman, J. Reijngoud en H. Zirkzee. Fiets verdwenen. Door A. B. werd bij de politie aangifte gedaan, dait, toen hij gisteravond zijn rijwiel even bij een rij wielhandelaar onbeheerd had neergezet, de fiets bij zijn terugkomst was verdwenen. Geboren: Jenny Lena, d. v. A. van Loon en N. W. Marchand. Cornelis Jo hannes, z. v. C. Kempenaar en G. Rijlaars dam. Mientje, d. v. C. den Braber en G. Keizer. Herman, z. v. J. C. Verbeek en H. Th. Vogel. Margaretha Wilhelmina Maria, d. v. P. M. van Egmond en A. M. Kragtwijk. Evert, z. v. G. van den Boom en A. Valk. Pieter, z. v. G. van den Boo m enA. Valk. Leendert Johannes, z. v. J. van Vliet en D. van Eijk. Anthonia Josephina Maria, d. v. M. C. Plaum en M. C. Th. van Engelen. Marika Antonia, d. v. Th. de Ridder en R. M. van Willigen. Alida, d. v. P. B. Ph. M. Smolders en A. de Leeuw. Maria Hendrica Johanna, d. v. J. van den Hoek en P. E. Groenen- berg. Joanna Jacoba, d. v. F. J. Kempen en J. A. Koot. Jacob, z. v. L. Marbus en C. Boot. Overleden: Wijntje van Schieveen, oud 71 jaren, weduwe van W. F. Kersten. Wijnanda Kronenburg, oud 70 jaren, weduwe van A. M. Konings. Arend van den Berg, oud 82 jaren, echtgenoot van M. van der Kooij. Nicolaas Bijleveld, oud 82 jaren, weduwnaar van Trijntje Vermeulen. Cornelis Van Egmond, oud 85 jaren, we duwnaar van Cornelia van Leeuwen. Ingekomen: Anna van Leeuwen, Machineweg 6, van Hillegersberg; Matthijs van Haren en gezin, Conradstraat 5, van Utrecht; kinderen Boudestein, Raadhuis straat 44, van Rotterdam; Willem Krös- schell en gezin, Heerenweg 21, van Lisse; Jan W. Pieper, Julianastraat, van 's-Gra- venhage. Vertrokken: Marinus Luijten naar Wad dinx veen; Hendrikus J. A. Koopman naar Schiedam; Helena Pouw, wed. van J. B. G. Neerschülte, naar Hilversum; Corne lia J. Milo, naar Amsterdam; Huibert van Leeuwen en gezin naar Utrecht. BODEGRAVEN. Kiesvereeniging. .Donderdagavond vergaderde de R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" Zwammerdam in het Parochie huis. De voorzitter, de heer N. A. van Ros- sum, opende de vergadering met den chr. groet, en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. memoreert de afgeloopen Kamerverkiezingen, hoe bijna 80.000 stem men verloren zijn gegaan door op de dis sidente R.-K. lijsten te stemmen. Echter de afdeeling Zwammerdam heeft zich kra nig geweerd, doordat ale katholieke stem men zijn uitgebracht op de R.-K. Staats partij. De notulen, welke worden voorge lezen door den secretaris, den heer H. P. Verver, worden onveranderd onder dank vastgesteld. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer C. Lelieveld ont- leenen we het volgende: op 1 Januari 1932 was in kas ƒ39.39. Op 1 Januari 1933 was in kas 57.40. Op 1 Januari 1934 was er een nadeelig saldo van 16.85. De kascommis- sie brengt verslag uit. Bij monde van den FI.35 FI.40 FI.45 VOLDOET AAN ZEER HOOGE EISCHEN KOREVAARSTRAAT Zie onze Stoffengalerij heer M. H. v. d. Poll wordt getuigd, dat de boeken in orde bevonden zijn. De voorzitter brengt den penningmeester dank. De heeren van Rossum en Verver brengen verslag uit van de vergaderingen der Kamer Centrale. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren N. v. Rossum, J. Hoeks en Jac. Walraven worden met groote meerderheid herkozen. Als voorzitter wordt de heer v. Rossum met bijna algemeene stemmen herkozen. Allen nemen hunne functies we derom aan. Bij de rondvraag informeert kapelaan Suiyker naar de kernvorming. De voorzitter deelt mede, dat, gezien het kleine aantal leden en de prachtige resul taten van verleden jaar met de verkie zingen, het niet direct noodig is. De heer M. H. v. d. Poll betreurt het dat des 's nachts de lantaarn bij de kerk nooit brandt. Er zal vanuit de kiesvereeniging een schrijven gericht worden aan het ge meentebestuur van Zwammerdam, om hier in verbetering te krijgen. De heer Jac. Walraven verzoekt, vanuit de kiesvereeniging een schrijven te rich ten aan B. en W. omtrent de onhoudbare toestand, wat betreft het eerste eind van de Wetering. Er zal voor gezorgd worden. Hierna sluiting. Arbeidsbemiddeling. Bij het Corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling al hier staan 'als werkloos ingeschreven: 49 Fabrieksarbeiders (waaronder 20 gedeel telijk werkloos); 10 pakhuisknechts, 13 landarbeiders, 5 schippers, 22 losse werk lieden, 3 opperlieden, 1 heier, 7 metselaars, 6 timmerlieden, 4 grondwerkers, 1 botte- laarskneoht, 1 huisknecht, 1 tuinder, 3 schilders, 1 smid (gedeeltelijk), 1 electricien Iepziekte. Alle boomen in de Spoor straat zullen gerooid moeten worden ten gevolge van de Iepziekte. Jonge Ahorn boom en zullen daarvoor in de plaats wor den geplant. Wel jammer voor zoo'n mooie straat! Bouwen. Door B. en W. is vergunning verleend aan S. Karman en Zn. tot verbouw van het woonhuis van C. J. van Rooijen in de Kerkstraat en aan G. de Jong Pzn. tot het bouwen van een schuur aan de Zuid zijde. Slachthuis. In de afgeloopen maand Januari zijn in het gemeentelijk slachthuis alhier geslacht: 120 koeien, 188 varkens, 17 graskalveren, 1444 nuchtere kalveren, 83 schapen, 3 geiten. Geboren: Marrigje, d. v. T. Vink en M. van Rijn. Wilhelmina Anna Maria, d. v. J. C. Hooijmans en A. W. Egberts. Overleden: W. Kerkhoven (v) oud 80 j., wed. van C. Voordouw. Vertrokken: A. Boele, naar Zwam merdam; A. van den Akker, naar Zwam merdam. Gevestigd: G. de Jone, van Bergam bacht; W. Boer van Woerden. ZOETERWOUDE. Filmavond Kalimaatschappij. Dezer dagen werd een gezamenlijke bijeenkomst gehouden door de vereenigingen L.T.B. en Bond van Oud-Cursisten alhier, op welke bijeenkomst door den heer Balk, vertegen woordiger van het Landbouwkundig Bu reau van de N.V. Vereenigde Kalimaat schappij, gevestigd te Amsterdam, een voor dracht met films werd gegeven. Nadat de voorzitter van den L.T.B., de heer L. Onderwater, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze heeft geopend, is het woord aan den heer Balk. De heer Balk gaf een uiteenzetting van de kali, over het gebruik en de werking der kalimeststoffen. Hieruit bleek, dat de plant voldoende kali tot zijne beschikking moet hebben, wil men een goede oogst ver wachten. Na deze inleiding werd door spreker per film vertoont het kalimijnwezen, verder de enorme fabrikage hiervan en alles wat daarmede samenhangt. Hierna werden nog eenige humoristische films vertoont, welke nog al eens de lach lust der aanwezigen opwekten. Een en ander maakte dezen avond tot een genoegelijken en ook wel leerzamen avond. Vandaar ook, dat de heer Balk, bij het einde gekomen van zijn films, een harte lijk bedankje van den voorzitter in ont vangst mocht nemen voor zijn gesproken woord en zijn verdere prestaties van dezen avond, waarna de voorzitter deze bijeen komst sloot op de gebruikelijke wijze. ZEVENHOVEN. Arbeidsbeurs. Bij den agent voor Ar- beidsverzekering en Arbeidsbemiddeling stonden vorige week 17 werkzoekenden in geschreven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6