"Clk/v VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 STADSNIEUWS PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN" Gisteravond hield de R.K. Propaganda- club „Dr. Schaepman" onder leiding van haar voorzitter, mr. H. F. A. Donders, in den Burcht den eersten van haar serie ont wikkelingsavonden. Het is zeer juist ge zien, om thans, nu het meer dan ooit noo- dig is positief stelling te nemen tegenover de nieuwe theorieën omtrent de maatschap pij en den staatsvorm, het katholieke volk te doen voorlichten door mannen van erva ring. Ir. Feber was de eerste spreker op deze ontwikkelingsavonden, die het woord zou voeren over „nieuwe richtlijnen in de katholieke politiek". Eigenlijk is er geen sprake van „nieuwe" richtlijnen, daar deze worden aangegeven door de katholieke ze delijke en maatschappelijke beginselen en deze zijn zoo oud als de Katholieke Kerk zelf. Maar de vraag is: hoe moeten wij deze katholieke richtlijnen toepassen in de om standigheden van het oogenblik. Wat is po litiek? De kunst om een volk te leiden, ze ker, maar dan rijst de vraag, waarheen moet het volk geleid worden? Het volk moet geleid worden naar twee doeleinden. Vooreerst naar de redelijke vervulling van zijn lichamelijke, stoffelijke behoeften, wat de mensch slechts behoorlijk doen kan in samenwerking. Maar hoewel de mensch van nature een „gezellig wezen" is, is er toch een sterk gezag noodig om in de maat schappij de ordet te handhaven, opdat ieder in geordendheid in zijn tijdelijke behoeften kan voorzien. Zoo heeft God den mensch geschapen en in dien zin berust in laatste instantie het staatsgezag op de souvereini- teit Gods. De staat is voor het individu en het individu is er voor zijn bestemming en in zooverre is het staatsgezag er om den mensch zijn bestemming zoo goed mogelijk te doen bereiken. Naast en boven zijn stof felijke bestemming staat 's menschen eeuwige bestemming, waarheen de Kerk de roeping heeft de menschen te leiden. Daar om heeft de Staat geen zeggensmacht op kerkelijk gebied, doch moet hij de Kerk heloen haar doel te verwezenlijken. Wanneer men een volk wil leiden, moet men rekening houden met den aard van het volk en de omstandigheden, waaronder het leeft. Hoe ziet de moderne menschen- massa in ons land eruit en hoe is zij ont staan. Spr. herinnert aan de Reformatie,*" toen velen in Europa zich onttrokken aan de ze delijke tucht van de Katholieke Kerk en in vrijheid xelf wilden vaststellen wat goed en kwaad was. Wie de resultaten wil zien van 4 eeuwen vrijheid moet maar eens 's zomers aan het strand gaan zien. Gelukkig zijn er nog ge meentebesturen die de bezem durven halen door dit moderne heidendom. Dank zij deze vrijheid is er geen eenstem migheid meer over de hoogste beginselen van geloof en zedeleer; dank zij deze vrij heid ontstond de liberale economie vanlde vrije concurrentie en van het meest platte materialisme en egoïsme in het beginsel van the survival of the fittest. Tegen die liberale economie ontstond bij de onterfden een gevoel van verzet en een drang tot beter ordening. Zoo ontstond de sociaal-democratie onder leiding van Karl Marx, een man, die ondanks zijn verkeerde philosophissche instelling, toch een warm voelen hart bezat. Na grondige studie sprak toen ook de Kerk bij monde van Paus Leo XIII in diens Encycliek „Rerum Novarum" en later bij monde van Paus Pius XI In zijn ency cliek „Quadragesimo Anno". Den crisis besprekend, constateert spr., dat deze in laatste instantie het gevolg is van de liberale egoïstische en individualis tische economie. Sprekende over de demoij cratie, welke den laatsten tijd in discre- diet is geraakt, stelt spr., vast, dat dit geen wonder is, wanneer men democratie opvat in den ouden-individualistischen zin,waarbij „volksregeering" slechts is een medezeg genschap van velen, die het op alle punten onderling oneens zijn. Zulk een democratie moest uitloopen op éen reactie, op een roe pen naar een Führer, naar een leider. Spr. wil niemands goede bedoelingen in twijfel brengen, en kan aannemen, dat velen in derdaad behoefte gevoelen aan een leider, maar wij Katholieken hebben geen Führer noodig, omdat wij dien Führer reeds heb ben in Christus, in Zijn Kerk en in den Paus van Rome. Wat er goed is in Fascisme en Nationaal- Socialisme vinden wij zuiverder en beter terug in onze eigen beginselen. Maar aan den anderen kant huldigen Fascisme en Nationaal-Socialisme begrippen omtrent den totalen staat en de waarde van den godsdienst, welke wij niet kunnen aanvaar den. Misschien zal het Nationaal-Socialis me wat meer materieele welvaart kunnen brengen ofschoon het nog bewezen moet worden, dat ir. Mussert in staat zal zijn om ons land te besturen maar al is dit zoo, dan mogen wij Katholieken vot een belofte van meer welvaart onze katho lieke vrijheden niet in de waagschaal stel len, waarvoor onze vaderen zoo'n bloedige strijd hebben gestreden. Het gaat er thans om de ziel van het ko mende geslacht te behoeden voor de uiter sten van communisme en fascisme en in dit 'verband eindigt spr. met een pleidooi voor de gezinspolitiek. Daarna werd gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven, waarvan een ruim ge bruik gemaakt werd. Ook de geestel. advi seur kapelaan Dorbeck nam aan de bespre king deel en beantwoordde verscheidene vragen, welke betrekking hadden op de rechtsmacht van de geestelijke overheid. Deze eerste ontwikkelingsavond was goed bezocht en zal ongetwijfeld verhelde rend gewerkt hebben. Arbeidsbeurs. Op den 22sten Februari waren 3563 (v.j. 3656) werkzoekenden ingeschreven. HET QUATERTEMPERGEBED VAN DE GRAAL. Hoe langer hoe meer wordt het het stre ven van de Katholieken mee te leven met het Liturgisch" Kerkelijk Jaar. De Graal als jeugdbeweging wil natuurlijk niet achterblijven en niet alleen de groote feestelijke dagen der H. Kerk, maar ook haar stille intense bededagen ten volle beleven. Daarom zijn op de Quater temperdagen de Graalleden tezamen ter Heilige Tafel gegaan en zullen zij heden avond om half negen in het olubhuis op de Hooigracht bijeenkomen om zwijgend en biddend op te trekken naar de Leonardus- kerk aan den Haagweg. Daar zullen zij in den geest van de Vas tentijd een gedeelte van het Kruiskoor overwegen en bidden voor de bijzondere intentie van de Quatertemperdagen: voor Z.H. den Paus, de Bisschoppen, de Priesters en degenen die zich op het H. Priesterschap voorbereiden. Het Onze Vader wordt ge beden en tenslotte werd het „Attende Do- mine" gezongen, de hymne van den H. Vas tentijd. PRIKPLANKENVERBOD. De Commisaris van Politie brengt ter kennis, dat de gelegenheid tot het spelen met prikplanken na 1 Maart a.s. op straffe bij de wet is verboden. Tegen overtreders zal proces-verbaal worden opgemaakt, on der inbeslagneming van de prikplank en de daarbij behoorende voorwerpen. Retraite Spaarver. „St. Clemens". Alle deelnemers die per spoor reizen worden dringend verzocht uiterlijk half zes voor het station te verzamelen ten ein de vroegtijdig kaartjes te nemen, anders kan men niet reizen op het gezelschapsbil jet en komen de meerdere kosten voor hun rekening. Tevens zij medegedeeld, dat alle kaar ten uitverkocht zijn, en er dus niemand meer mee kan. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2518. Leidsche Coöpe ratieve Melkinrichting „de Landbouw", Leiden. Oph. fil.: Leiden, Mare 74. 795. G. F. Reyst, Leiden, Steenstraat 35, apotheek. De handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Apotheek G. F. Reyst. (B. P.). Venn. G. F. Reyst, Leiden en H. J. Reyst> Leiden. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak phanmacie, de heer C. W. Ver baarschot, Leiden. Artsexamen eerste gedeelte mej. D. A. E. Norel, Heemstede en de heeren R. de Jong, Den Haag en Patah, Leiden. Bevorderd: tot arts mevr. H. Hieuhuis-Blomberg, Nieuwkoop; de heeren H. Navis, den Haag, L. J. van der Laan, Leiden. (Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage). LEIDEN. DE HOLLANDSCHE ZOETWATERVISCH Het fijnste wat er is. Onze lezers hebben reeds kennis geno men van hetgeen de Ned. Heidemaat schappij ter meerdere propaganda voor het gebruik der Hollandsche Zoetwater- visch op het oogenblik doet in den vorm van het organiseeren van tentoonstellin gen. Een dergelijke tentoonstelling wordt op het oogenblik gehouden in de R.-K. Huis houdschool aan het Galgewater, welke ten toonstelling hedenmiddag te 2 uur in te genwoordigheid van bestuur en genoodig- den is geopend. Onder hen merkteh we o.m. op mevr. v. d. Sande BakhuyzenGericke. Pater H. van der Bosch O.F.M., voorz. van het bestuur der school, sprak een kort woordje ter opening van deze ten toonstelling. B. en W. zouden hier aanwezig geweest zijn, indien zij-niet door ambtsbezigheden waren verhinderd. Eveneens was de heer directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst door ziekte verhinderd. Het bestuur der vakschool had zich gaar ne bereid verklaard deze tentoonstelling hier een plaats in te ruimen. Spr. verheugt er zich over, dat er zoo veel dames aanwezig zijn en hij kan niet anders dan talrijk velen in de stad aanra den hedenavond (7—9.30 uur) een kijkje te komen nemen, want zij kunnen er veel leeren om de harten der mannen te win nen. De weg naar het hart van den man immers gaat door de maag. Bovendien leert de visch, die stom is, dat zij lekker is, goedkoop en van Nederlandsch fabri kaat. Namens de directie der Ned. Heide maatschappij dankte de heer Looyen hier na het bestuur voor de bereidwilligheid om deze tentoonstelling hier te willen hou den en de directie, leeraressen en leerlin gen voor de daarbij betoonde medewer king. Spr. zette hierna in het kort het doel dezer tentoonstelling uiteen. Ruim tiendui zend gezinnen zijn afhankelijk van de vis- scherij. Aanvankelijk was men voorname lijk aangewezen op export, maar door allerlei invoerbepalingen, contingentee- ring, hooge tarieven enz. is men nu steeds meer op binnenlandsch gebruik aangewe zen. Slaagt men hierin niet, dan is het be drijf tot ondergang gedoemd. Het vischverbruik hier te lande is maar zeer gering. Per inwoner wordt per jaar slechts 5 K.G. verbruikt, terwijl dit voor de Japansche bevolking b.v. 75 K.G. be draagt. Wanneer men nu maar steeds naar zoet- watervisch vraagt, zal de handel zich hierop gaan instellen en dan zal het ge bruik ongetwijfeld toenemen. Hierna verklaarde pater v. d. Bosch de tentoonstelling geopend en werden de di verse schotels, die in twee zalen zijn opge steld aan de critiseerende blikken der be zoeksters onderworpen. Met critiek zal het intusschen wel los- loopen want hetgeen de vakschool hier weer vervaardigd heeft, is bewonderens waardig. Tal van schotels met eenvoudige en fijne gerechten gebakken, gekookte, gestoofde, koude en gevulde visch, als zeelt, snoek, bliek en brasem, karpers, baars en pa ling, daarnaast weer verschillende soor ten fijn toebereide schotels met gebakken visch, vischcroquetten en vischkoekjes, soepen, puddingen enz. laten zien, dat er met de Hollandsche zoetwatervisch toch ook wel iets fijns te bereden is. Daarnaast bevindt er zich op deze ten toonstelling talrijk materiaal uit het vis- scherijbedrijf en uit de vischkeuken. 'n Alleszins bezienswaardige tentoon stelling. PER MOTOR VAN JAVA NAAR HOLLAND. Op uitnoodiging van de afd. Leiden van de Nederlandsche Reisvereeniging heeft gisteravond de heer B. J. A. Herweyer uit Heemstede een interessante lezing gehou den van den bewonderenswaardigen mo tortocht, die hij tezamen met den heer A. G. A. Aukes, in het najaar van 1932 van Java naar Holland begon, alwaar hij 4 y2 maand later arriveerde. Het was geen gemakkelijke taak, om uil een reis van 4V2 maand, die nagenoeg iederen dag weer interessante bijzonderhe den opleverde, in enkele uren een goed vlottende causerie saam te stellen. De heer Herweyer is daarin echter volkomen ge slaagd. Aangenaam causeur als hij is, wist de heer Herweyer zijn niet talrijk gehoor van begin tot einde te boeien. Aan de hand van een groote serie lantaarnplaatjes, die elkander snel opvolgden, kregen de toe hoorders bovendien 'n goede indruk van hetgeen zoon tocnt voor de ondernemers beteexende. De heer Aukes was adjunct-secretaris van de Java Motór Club en beschikte over ver schillende gegevens, hoewel er toch ook tal van onbekende geoieden waren, waarover aile gegevens ontoraken. De tocht werd ge maakt in een motor met zijspan. Sommige geaeelten van de route werden per bout aigelegd, doch het grootste deel ging na tuurlijk over land. Zoo werden per boot aigeiegd de trajecten BataviaSingapore; PenangColomoo en KarachiBasra. Na ernstige voorbereidingen werd op 17 October 1932 van Semarang vertrokken naar Batavia, waar de G.-G., jhr. mr. B. C. de Jonge, met handteekemng en portret, het logbok opende. In dit logooek werden voorts stempels en handteekeningen uit alle plaatsen, welke op den tocht werden aau- geciaan, verzameld. Van Singapore ging het door de mooie rubbertuinen van de Straits en MalakKa, naar Penang, vervolgens per boot naar Co lombo, van waaruit geneel Ceylon werd doorgereden, om hierop per ferry over te steken naar Britsch-inaie. Langs de dras sige WestKust van Vóor-indië, met op de door de erosie gespaarde rotsen, de tem pels (de wondermooie ,,'iaj Mahal") en de iorten, ging het naar Bombay en vandaar naar Agra, met haar buitengewoon mooie monumenten. Al hoorde het allerminst tot de directe route JavaHolland, trokken de reizigers als eerste Hollanders, door het in dubbel op- zicnt moeilijK toegankelijKe Afghanistan, waar hun voertuig de eerste motorfiets was, die het lascige gebied van de Kaiber- pas doortrok. Aan de hand van zeer geslaagde lantaarn plaatjes vertelde spr. tal van interessante bijzonderheden over Afghanistan en Be- loetsjistan. De wegen waren slecht; veel sneeuw, veel modder, maar het ging toch nog. En wat bovenal meeviel: men on dervond in plaats van moeilijkheden met de bewoners van hen niecs dan vriendelijk heid en hartelijkheid. Dit dient te meer vermelding, wijl de toeristen voor gek ver klaard waren om zich in een dergelijk land, waar zij als vogelvrijen zouden leven, te begeven. Be trek door Perzië was in het wintersei zoen totaal ondoenlijk, en de reizigers za gen zich dan ook genoodzaakt in Karachi de boot te nemen tot Basra. Hier kwam de trouwe motor weer aan het draaien, en via de oude ruïnen van Ba byion, Ur en Bagdad, ging 't door de Sy rische woestijn, waar de motor-toeristtn tweemaal verdwaalden en terecht kwamen in een Bedouinenkamp, naar Damascus. Op dit traject kon men eindelijk weer eens behoorlijk opschieten, en er werden zelfs dagen van 450 km gemaakt. De Klein-Aziatische Taurus bleek in dit sneeuwseizoen onpasseerbaar voor motor voertuigen, zoodat men per trein naar Stamboel trok. Ook de Balkan leverde tal van moeilijk heden op, en tot twee maal toe moest men terugkeeren om een gedeelte van het tra ject, waar de moeilijkheden onoverkoom- baar bleken, per trein af te leggen. Over Boedapest, Weenen en München ging het ten slotte langs den Rijn huis waarts en op 19 Februari 1933 werd te Am sterdam, op het kantoor van den A.N.W.B., de laatste, handteekening in het logboek van de dappere reizigers gezet. Aan het slot van zijn voordracht werd den heer Herweyer door den heer Harde- weg hartelijk dank gebracht voor zijn in teressante en boeiende lezing. LAATSTE BERICHTEN EERSTE KAMER. Bij de behandeling van de Nederlandsch- Indische Conversie-leeningwet dankt Mi nister C o 1 ij n voor den door de Kamer betrachten spoed. Iedere week geeft hier 100.000 besparing. Voorts deelt spr. mede, dat de Regeering j bereid is' ook de niet ter inwisseling ingc- leverde stukken tegen goudwaarde in cash af te lossen, maar in verband met de extra- kosten moet dan een lagere dollarwaarde worden toegepast. De heer Blomjous (R.K.) dankt voor deze bevredigende mededeeling. Het ontwerp wordt z. h. st. aangenomen. MINISTER VERSCHUUR TE ROME. Bezoek aan de Tentoonstelling der Fascistische Revolutie. De Nederlandsche Minister voor Econo mische Zaken mr. Verschuur, die momen teel te Rome vertoeft, heeft gisteren de tentoonstelling der fascistische revolutie bezocht. Hij interesseerde zich vooral voor de journalistieke en politieke werkzaam heden van Mussolini, waaromtrent de ten toonstelling zeer veel uitvoerige documen tatie bevat. CRISISBOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, j dat behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 25 Februari3 Maart de prijs van het Crisisbotermerk en de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op 1.per K.G. FRAUDE VAN EEN GEMEENTE SECRETARIS. De gemeente-secretaris van Empel (Noord-Br.) J. W., die j.l. Dinsdag als ver dacht van fraude als gemeente-ontvanger en penningmeester van het Armbestuur en enkele polders in voorarrest was gesteld, is door de justitie weer vrijgelaten. De „Rijstvogel" zendt uit. Waarschijnlijk zullen dezer dagen vele radio-amateurs luisteren naar de korte- golf-uitzending op 25 Meter van het Indië- vliegtuig „Rijstvogel" van de K.L.M. Op Schiphol heeft men hedenochtend om 6.50 het bericht opgevangen, dat de Rijst vogel uit Rome was gestart. Daarna werden posities boven Bari en Otranto vastgesteld. Om 10.25 was de Grieksche kust in zicht. Te 10.35 seinde de „Rijstvogel" „Blue sky, blue sea." Nu gaan we wat luisteren naar de korte golf", waarmee de uitzen ding ophield. Tegen twaalven berichtte de „Rijstvo gel", dat hij over een kwartier te Athene zou ktnden. Willem Kes overleden. De „Telegraaf" meldt uit München, dat in de Universiteitskliniek aldaar gisteravond is overleden Willem Kes, in den ouderdom van 79 jaar. Willem Kes was de oprichter van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam. TELEGRAMMEN GROOTE BOSCHBRANDEN BIJ HET LAGO MAGGIORE. MILAAN, 23 Febr. (V.D.) Sedert giste renochtend woedt een groote boschbrand in de bosschen op het gebergte nabij het Lago Maggiore ten Noordwesten van Pal- lanza. Ér waait een krachtige wind, waar door het vuur zich ondanks all'e blus- schingsmaatregelen voortdurend uitbreidt. Groote oppervlakten bosch en verscheide ne veehutten zijn reeds vernield. De vuur gloed is van alle punten van het Lago Mag giore te zien. De brandweren uit de omge ving, bijgestaan door militie en Alpenja gers, nemen aan het blusschingswerk deel. SCHEEPSBOTSING OP DE THEEMS. LONDEN, 23 Febr. (V.D.) Tengevolge van den dichten mist kwam tegen midder nacht in de Theemsmond het 2203 ton me tende Deensche stoomschip „Maja" in bot sing met een onbekend schip, dat nader hand een Britsch motorschip bleek te zijn. Het Britsche motorschip zonk onmiddellijk. De zes opvarenden werden gered. DE FRANSCHE BEGROOTING. Met 469 tegen 123 stemmen aangenomen. PARIJS, 23 Febr. (V.D.) De Fransche Kamer heeft in een nachtzitting de begroo- tingsdebatten beëindigd en de begrooting met 469 tegen 123 stemmen aangenomen. De begrooting voorziet voor het jaar 1934 in een totaal bedrag aan inkomsten van 48.477.000.000 francs en aan uitgaven 48.418.000.000 francs. Zij levert dus een theoretisch overschot van 59 millioen francs op. Door de volmachten, die de regeering van de Kamer heeft gekregen, is zij ge machtigd ingeval er een onverwachte da ling der inkomsten intreedt* nieuwe bezui nigingen in te voeren, teneinde het even wicht te herstellen. De begrooting zal Maandag in den Se naat behandeld worden, zoodat men hoopt, dat zij Woensdag in een nachtzitting in der de lezing gereed kan zijn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Febr. Vee. Aanvoer run deren: 629, kalveren 246, schapen 961, var kens 1026, stieren 9: 75215, 3850 ct. per K.G., handel matig. Kalf- en melk koeien 153: 125230, handel vlug. Vare koeien 269: 85140, handel matig. Vette ossen 207: 125—235, 34—60 ct. per K.G. sch. a. d. h. handel vlug. Pinken 14 Kalve ren 16: ƒ4075, 60 85 ct. per K.G. Nuch- IVüfti Zijde-fil Dameskousen, een prachtsorteering, 19 - 39 - 49 - 59 - 69 85 - 1.10 - 1.25 alle kleuren tere kalveren 230: ƒ36, Vette schapen 800: ƒ1422, Weide schapen 161: f811, Vette lammeren 1014, Mestvarkens 558: 1024, handel traag. Biggen 468: 5 7.50, handel traag Paarden 15: 130225, Bokken en geiten 5. 23 Febr. Kaas, Aanvoer 46 partijen kaas. Goudsche kaas 32, Leidsche kaas 14 partijen. Ie s. Goudsche kaas 2425, 2e s. 2123, le s. Leidsche kaas 1921. Handel matig. NIEUWVEEN, 22 Febr. Eieren. Aan voer 2.200 kippeneieren 2.252.90 per honderd en 60 eendeneieren: 2.352.65, kaas 2425 ct. per pond, bloemen 10 ct. per bos. AARLANDERVEEN, 22 Febr. Vrije vei ling. Kipeieren 2.403, eendeieren ƒ2.302.50, kaas 23 ct. per pond. ZEVENHOVEN, 22 Febr. Eierenveiling. Aanvoer 3448 stuk. Kippeneieren 2.10 3.15; eendeieren 3.00; Appelen 0.100.15 Kool 0.10 per st.; Sinaasappelen 0.10 p. 4 stuks. RIJNSATERWOUDE, 22 Febr. Eieren- veiling. Aanvoer 3600 kippeneieren f 2.50 3.10; 300 eendeneieren 2.70 per 100 stuks. Ganzeneieren 12 a 13 ct. per stuk. NIEUWKOOP, Eierenveiling. Op de eierenveiling werden deze week aangevoerd 5160 eieren. De prijzen bedroegen: kipeie ren 2.102.50; eendeieren 2.25 per 100 stuks. ZOETERMEER-ZEGWAART, 21 Febr. Eierenveiling. Aangevoerd 5000 stuks, kip peneieren 2.503.35; eendeneieren 2.00 2.65 per 100 stuks. LEEUWARDEN, 23 Febr. Vee. Stieren 84, Enter 50—80, Twenter 80—240 per stuk; 421 vette koeien 100185 per stuk, 32 tot 53 ct. per K.G.; 880 melk- en kalfkoeien f 100—230 per stuk; 94 pinken 3080; 10 vette kalveren f 2060; 850 nuchtere kalveren 1.504.00; 472 vette schapen f 822; 48 weideschapen 715, 212 vette varkens 3080, 3036 ct. per K.G.; 22 magere varkens 1540 ct. per K.G.; 72 kleine bigen 4—8; 22 bokken en geiten; 61 paarden; totaal aanvoer 3308 stuks. Kaas. Nagelkaas 2022, Goudakaas 2936, Edammerkaas 2636. Aanvoer 12209 K.G. Boter. Mijnboter 1.41 per K.G. 1.36, 1.32; veilingboter 1.36 per K.G., 1.25. Aanvoer 5/3, 15/6, 2/12 vaten. Comm. 48. DELFT, 22 Febr. Vee. Kalfkoeien 120275, varekoeien 75150, nuchtere kalveren 38, magere varkens 1229, biggen 512, alles per stuk; rundvleesch per K.G. 425260 ct., aanvoer: 2 paarden, 105 runderen, 1 graskalf, 156 nuchtere kal veren, 422 magere varkens, 528 biggen, 8 schapen of lammeren, 2 geiten of bokken. Kaas. Aanvoer 2 stapels komijne kaas 32 ct. per K.G.; boter 1.57per K.G.; aanvoer 4 achtste en 1 zestiende, wegende samen 90 K.G. Handel gewoon. ALKMAAR 23 Febr. Kaas. Aange voerd 36 stapels, zijnde 38000 K.G. Fa- briekskaas kleine 24.50 per 50 K.G.; Fa- briekskaas commissie 21 per 50 K.G.; Boerenkaas kleine 23 per 50 K.G. Han del matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 58.99 Londen 7.58'/$ New York 1.49l/4 Parijs 9 781 /2 Brussel 34 66 Zwitserland 47.99 Milaan 12 983/4 Madrid 20 15 Oslo 38171/2 Kopenhagen 33 90 Stockholm 39171/2 Weenen Praag 6.18 Boedapest BEURSOVERZICHT van gisteren, sche beurs bijna geheel op zichzelf was aan gewezen. Erg veel vertrouwen bleek men niet te hebben en zoo goed als op alle af- deelingen had het aanbod de overhand. De handel was zeer stil. Van de Industrieelen hadden Kunstzijde-aandeelen van winst nemingen te lijden. Aku's verloren ruim 1 y2 pet. en ook de Amerikaansche Kunst zijde-fondsen boetten iets van hun koerspeil in. Unilevers boden weerstand, terwijl Phi lips flauw lagen en ongeveer 4 pet. verlo ren. Ned. Ford konden zich handhaven. Rubbers waren aangeboden. Uit hetgeen- verder omtrent de jongste rubberbespre kingen wordt vernomen, blijkt, dat de moeilijkheden nog geenszins zijn overwon nen. A'dam Rubbers daalden 1pet., ter wijl ook de minder courante soorten lager noteerden. Scheepv. waren nauwelijks prijs houdend, evenals Oliewaarden, van welke Kon. Olies 1 pet. verloren. Tabakken wa ren verdeeld. Van de Suikers openden H.V. A.'s 1 pet. hooger, doch het slot was ge drukt. Amerikanen waren prijshoudend, al werd de koersstijging van Wallstreet niet nagevolgd. De Ned. Obligatiemarkt was prijshoudend. Duitsche obligaties ondergin gen maar weinig wijziging. De diverse dol lar-obligaties met goud-clausules konden zich niet handhaven.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3