VRIJDAG 23 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Febr. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Biidt. Hoogste barometerst.: 773.8 te München. Laagste barometerst.: 735,3 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 24 Febr.: matige tot zwakke zuidwestelijke tot zui delijke wind, nevelig tot half of zwaar be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, des nachts, overdag lichte dooi. ï?e diepe depressie in het Noorden ver volgde haar weg langs den 65sten breed tegraad en verdwijnt thans in Finland. Ten zuidwesten van het minimum stijgt de luchtdruk nog snel. In het westen tot aan de Azoren nam de luchtdruk sterk af. Ook in het maximum in Frankrijk daalde de luchtdruk iets. Terwijl IJsland onder een polaire stroo ming ligt met sneeuwval, houdt de breade warme strooming over Ierland en Schot land naar Zuid-Scandimavië en het weste lijk Oostzeegebied aan. In Frankrijk is de dagelijksche variatie der temperatuur zeer groot, er ligt weer een uitgestrekt vorstge- bied. Een klein mistgebied over de Belgi sche kust breidde zich in den nacht in alle richtingen uit en reikt thans tot in West- Duitschland en tot over de Noordzee. Het is te verwachten, dat de wendingen in de luchtdrukverdeeling de wind meer naar 't zuiden zullen doen opgaan en dat 't weer meer onder invloed van landwinden zal komen. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur des middags te half drie 3.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Vrijdagnamiddag 5.56 uur tot Zater dagmorgen 6.29 uur. HOOG WATER EERSTE KAiltR In de Donderdagavond gehouden verga dering hield de voorzitter mr. W. baron de Vos van Steen wijk de volgende rede: Zaterdag j.l. heeft België een zware slag getroffen. Zijne Majesteit koning Albert, die zich geheel in dienst van zijn land stel de, er voor leefde en wien het in zeer ban ge jaren veel is verschuldigd, werd in vol le levenskracht door een noodlottig ongeval plotseling tot hooger leven geroepen. Ik houd er mij van overtuigr, uitdruk king te geven aan de gevoelens van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wan neer ik zeg, dat zij deelt in de verslagen heid en de smart van onze naburen over het ontstellend, tragisch heengaan van een plichtsgetrouwen vorst, van wien zijne on derdanen ook in de toekomst nog groote verwachtingen koesterden. De minister van Defensie, dr. Deckers, sloot zich hierbij in de volgende bewoordin gen aan: Namens de regeering sluit ik mij gaarne aan bij de woorden, door u aan de nage dachtenis van koning Albert I gewijd. Ook de regeering beleefde heden, nu de Belgen hun grooten en geliefden vorst ten grave voerden, een dag van oprechten rouw. Zij vereenigt zich met het „requiescat in pace" dat onze Zuiderburen, in diepe droefheid, hun koning hebben toegebeden. De Voorzitter heeft vervolgens har telijke woorden gewijd aan de nagedachte nis van den heer J. Steger, den overleden directeur van de Stenografische inrichting van de beide Kamers der Staten-Generaal. De Defensiebegrooting wordt keurd met 30 tegen 11 stemmen. WERKVERSCHAFFING EN STEUN- VERLEENING. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eer ste Kamer nopens het wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting van het depar tement van sociale zaken. Hieraan wordt het volgende ontleend: De minister meent, kort samengevat, zijn taak ten opzichte van het vraagstuk van de werkloosheid aldus op te moeten vat ten: dat hij, naast hetgeen de regeering in zake werkverruiming doet voor ouderen en jeugdigen, binnen het raam van het mo gelijke, al zijn krachten moet aanwenden om het meest ernstige leed te lenigen, me de door te bevorderen, dat gesteunden arbeid verrichten en niet in ledigheid om gaan; terwijl hij daarnaast alle aandacht te geven heeft aan omstandigheden en voorzieningen, welke herstel van het be drijfsleven zouden kunnen belemmeren. Bij werkverschaffing en werkverruiming wordt geen rechtstreeksche loondruk uit geoefend. Overigens wijst de minister op, dat bij het voortduren van den oeconomi- schen nood in gansch ons volk het vraag stuk inzake den loondruk allengs van ka rakter verandert. Werken, waarvan vaststaat, dat zy on geacht de werkloosheid toch zullen en kun nen worden uitgevoerd, omdat financie ring er van mogelijk is, dienen niet bij wijze van werkverschaffing te worden uit gevoerd. Wanneer voor een z.g. productief werk normale financiering niet mogelijk is en allerlei omstandigheden het wenscheiijk maken, de uitvoering bij wijze van werk verruiming resp. van werkverschaffing te regelen, dan dient geval voor geval te wor den nagegaan, of voor het bedoelde werk een afzonderlijke loonregeling meer in overeenstemming met de werkverschaf fingsregelingen tot stand dient te komen. Het valt niet te ontkennen, dat oogen- schijnlijk ee nregeling, waarbij met steun van de Overheid de werkgevers in den landbouw en in de industrie gelegenheid krijgen arbeiders in het bedrijf te plaat sen, veel heeft dat aantrekt. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat als dit stelsel algemeen wordt toegepast, de nij verheid en de landbouw hoe langer hoe meer met zilveren koorden aan de Over heid en de subsidieering dreigen te wor den gebonden, met alle ernstige nadeelen daarvan. De minister wil zich dan ook voorJoo- pig beperken tot het nemen van een proef in eenige gemeenten van ons land, waarvan in twee de landbouw domineert en in één de tuinbouw. Zoodra het overleg met de betrokken gemeentebesturen tot resultaat heeft geleid zal van deze proef in het openbaar mededeeling worden gedaan. Het is den minister bekend, dat de Kwat- ta-fabrieken een proef nemen met het te werk stellen van werklooze jongens op plaatsen, tevoren door meisjes ingenomen. Ook draagt hij kennis van de plannen, die de N.V. Philips in deze richting koestert. Pogingen van werkgeverszijde om het leed der werkloosheid te verzachten door, waar mogelijk, aan jongens boven meisjes de voorkeur te geven, begroet de minister met sympathie. De minister onthoudt zich echter van een bepaalden drang op de ondernemers. De wetenschap, dat door maatregelen, als hier bedoeld, een sociaal goed te bereiken is, zij den ondernemers voldoende aansporing om ernstig te onderzoeken of zij in dezen mede kunnen helpen tot eenige verlichting van den toestand. Voor verschilende gemeenten zal tariefs verlaging voor de steunregeling moeten geschieden o.m. in verband met de plaats hebbende loondalingen in het vrije be drijf, waardoor de bestaande tarieven zich in vele gevallen niet meer aan die loonen laten aanpassen. De minister kan voorts niet besluiten terug te komen op zijn be slissing inzake de intrekking van de bepa ling, waarbij een gedeelte van de verdien sten van de vrouw van een gesteunde met kinderen tot aan een bepaald bedrag bij den aftrek van de gezinsinkomsten buiten beschouwing mocht worden gelaten. Tot het verleenen van steun in natura meent de minister althans voorshands niet te moeten overgaan. ARBEIDSTIJD CHAUFFEURS. Hoewel de regeling van den arbeidstijd van chauffeurs meer moeilijkheden niet zich brengt en dan ook meer tijd vordert dan de minister aanvankelijk gedacht had, hoopt hij toch binnen niet te langen tijd een voor ontwerp aan den Hoogen Raad van Arbeid te kunnen toezenden, aldus de Minister van Sociale Zaken in de Eerste Kamer. RECHTZAKEN DE ONNES VAN NYENRODE-ZAAK Onnes zelf voor de rechtbank; een hoffelijk verdachte De burchtheer Onnes van Nyenrode za gen we vandaag voor het eerst, toen hij in het verdachtenbankje plaats nam. Hij is een rustig en zeer beschaafd man, die zich slechts zelden laat verlokken tot min of meer heftige tooheelm. Hij neemt met de zelfde elegance in de bank plaats alsof hij zijn zetel bij een belangrijke conferentie inneemt. Hij rangschikt op den smallen rand van de beklaagdenbank die eigen lijk niet is ingericht voor zulke welgedo- cumenteerde verdachten zijn dossier. Hij legt een aanteekenboekje en een potlood klaar, om aanstond de markante punten in 's heeren Koning's verklaring nog eens, voor de zooveelste keer, te hooren en vast te leggen. Werkelijk is hij in ieder opzicht de burchtheer, die schril afsteekt tegen de andere acteurs van het tweede en derde plan. Wat we verwacht hebben is uitgeble ven .Het treffen tusschen de vroegere vrienden thans vijanden, die elkaar van de leelijkste dingen beschuldigen blijft uit. Een enkele maal slechts slaan ze een wat hoogeren toon aan en de regels der etiquette worden ook hier niet door de hee ren met voeten getreden. Ze snauwen niet naar elkaar fel verbeten zooals we dat tusschen rivalen voor de rechtbank ken nen. Het „to be or not to be" wordt door de heeren op een beschaafde wijze als zin- spreuk gevoerd. Slechts een enkele maal I toont Koning zijn ontroering, n.l. als hij weer vertelt hoe hij hoorde, dat Onnes hem van chantage beschuldigde, hem, den trouwen vriend door dik en dun. Hij ver telt dit gedeelte van de motiveering van zijn verraad met dezelfde intonatie die wij reeds kennen uit zijn. vroegere verhooren en daarom doet het niet erg dramatisch aan. Onnes hoort het meerendeel van Ko- I ning's verklaringen aan met een glimlach I en een gezicht van: „al is de leugen nog zoo snelenz.". Hij geeft zijn hoofd- I fout toe: hij had toen Koning met zijn chantage begon, onmiddellijk naar de po litie moeten loopen. Zijn verklaring, waar om hij dat niet gedaan heeft, is niet erg duidelijk. Angst, koopmanschap en oude gevoelens voor Koning zouden daarbij om den voorrang hebben gestreden. Ook in het vooronderzoek is hij er niet direct mee voor den dag gekomen en nu is zijn reden aannemelijker. Hij wilde er mee wachten tot zijn raadsman ter plaatse was, iets wat te billijken is. Langdurig zijn de debatten die zich ontspinnen tusschen O.M. en ver dediging via getuige Koning en den ver dachte over de vraag of Koning en Onnes vóór en na den inbraak ook werkelijk za ken hebben gedaan en schilderijenbelee- ningen hebben pogen tot stand te brengen. Koning houdt stijf en strak vol, dat de heel uitvoerige correspondentie nergens anders voor diende dan om het contact tusschen hem en Onnes te bewaren en el kaar tusschen de regels door te ver tellen hoe de minder eerlijke zaken mar cheerden. Onnes; ontkent dit en om het aannemelijk te maken wijst hij op exper tisen, verricht door een hoogleeraar in de kunstgeschiedenis te Utrecht, in Maart 1932. De geschiedenis van de beleening van de kostbare broche is ook weer een strijdpunt tusschen Koning en Onnes. On nes zou het gedaan hebben om Koning te helpen en tegelijk om hem den indruk te laten krijgen, dat hij Onnes niet veel beschikbaar geld heeft. Koning zegt slechts 2 a 300 te hebben gekregen. On nes houdt vol, dat zijn vriend de heele 1000 in den zak heeft gestoken. Zoo zijn er steeds punten, waarover ze het niet eens zijn, beiden pogen de ge beurtenissen, zooals ze bekend zijn het zij door betrouwbare getuigen, hetzij door stukken of andere papieren zoo uit te leggen, dat ze passen in hun systeem. Er staat ons nog heel wat te wachten. Ruim 60 getuigen zullen hun pro of con tra Onnes nog moeten uitbrengen. Zater dag zullen wij Onnes en Koning opnieuw tegen elkaar in het strijdperk zien treden. KON. NED. VOETBALBOND. NED. A-ELFTAL—GILLINGHAM. De keuze-commissie van den Kon. Ned. Voetb. Bond heeft het A-elftal, dat Woens dag 28 Februari des middags te 3 uur op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefen wedstrijd zal spelen tegen Gillingham F.C. als volgt samengesteld: Doel: v. Male (Feijenoord); achter: v. Diepenbeek (Ajax), v. Run (PSV); midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax), v. Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Fente (Neptunus), Bakhuys (ZAC), Mol (KFC), v. Nellen (DHC). Reserve: Cohen (Sparta), Weber (ADO), B. Pauwe (Feijen oord), Smit (Haarlem) en Mulders (Ajax). Na afloop van dezen oefenwedstrijd zal de keuze-commissie het Nederl. elftal samen stellen voor den wedstrijd tegen België. BILJARTEN S.D.O.D.N.V. De uitslag van den wedstrijd S.D.O.— D.N.V. luidt: H. de Roo (D.N.V.) 55 19 9 2.90 C. Schouten (S.D.O.) 66 18 19 3.70 A. Siera 40 23 8 1.70 J. N. 60 23 12 2.60 F. Goddijn 52 22 5 2.36 J Slimmers 60 23 10 2.60 Th. de Roo 50 20 11 2.50 W. Goddijn 32 25 5 1.30 R. Kantebeen 55 19 7 2.29 T. Lagerman 60 25 9 2.40 C. Weerlee 35 29 4 1.20 F. Kluivers 60 29 8 2.10 Chr. v. Stralen 60 27 10 2.20 N. N. 55 26 8 2.10 P. Mooten 42 28 6 1.50 J. Nieuwenburg 60 28 9 2.10 N. Stokkelmans 40 18 8 2.20 P. M. 56 17 11 3.30 S.D.O. 5 gew. D.N.V. 4 gew. Onder groote belangstelling reikte de heer F. Goddijn, voorzitter van D.N.V., de prijzen uit. MOTORSPORT DE MOTORCLUB ZUID-HOLLAND. Gisteravond had in café de Kroon te den Haag de jaarlijksche vergadering plaats van de Motorclub Zuid-Holland, i De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat het oude bestuur gehandhaafd bleef. Dit bestuur is thans als volgt samengesteld: P. J. Nortier, voorzitter; J. de Engelsen, secrecaris; A. Cohen, penningmeester; A. Bronkhorst, A. Bosch, H. Vintges en F. J. I Visscheer, commissarissen. Besloten werd voorloopig nog niet tot i contributieverhooging over te gaan. j Over den a.s. Dumonceau-bexerrit wer- den nog eenige mededeelingen gedaan. Deze zal gehouden worden op 12 en 13 Mei a.s. en is open voor automobielen en motorrij wielen. De eerste dag loopt van Breda naar Dinant, de tweede dag van Dinant naar Antwerepen. Te Spa zal wederom de be kende 5 K.M. heuvel-klim op de Cóte Mal- champs worden gehouden, terwijl het cir cuit bij Dinant weer beschikbaar is voor een senlheidsproef over ongeveer 30 K.M. Geheime tijdcontroles komen niet op de route voor, terwijl eenige non-stop-klims de rijders zullen testen op vaardigheid. Dit jaar zal het aantal gouden medailles niet onbeperkt zijn; hoogstens 10 pet. van het aantal deelnemers zal in aanmerking ko- l men voor een gouden medaille. Ten slotte werd op de vergadering be sloten de K.N.M.V. kampioenen Flinter man, Sybrandy en Zuur, den zesdagenrijder Bakkeer Schut, den groot-toerist G. Ha mer en den Ralley Monte Carlo-rijder Han v. d. Heyden, allen leden van de Motorclub Zuid-Holland, op een nader te bepalen da tum te huldigen. UIT DE OMGEVING LISSE. Drie autodieven gepakt. De politie van het bureau Leidsche plein te Amster- heeft drie mannen, die geen onbekenden voor de politie waren, aangehouden we gens autodiefstal. Heden wordt het drie tal ter beschikking van de justitie gesteld. Zij hebben bekend een dezer avonden uit de Euterpestraat een doktersauto te heb ben gestolen. Te Lisse trachtten zij des nachts den wagen te verkoopen, hetgeen niet gelukte. De auto is daar ter plaatse in beslag genomen. Propagandaclub „St. Paulus". Gister avond hield de R.K. politieke propaganda club „St. Paulus" een buitengewone pro- paganda-vergadering in de kleine zaal van het patronaat. De voorzitter, de heer Chr. v. d. Eist, heette in zijn openingswoord al len van harte welkom, in het bijzonder de bestuursleden van de R.K. Kiesver. Spr. kon over de werkzaamheden in het afge- loopen seizoen niet erg roemen, en hoopte dat men zijn lidmaatschap in de toekomst beter zal besteden. Wij behben als propa gandist verplichtingen, welke wij als Ka tholiek voor Kerk en Staat dienen te ver vullen. Er is daarom besloten iedere maand te vergaderen, opdat wij sterk moge staan den strijd, welke thans ons land aandoet, n.l. het fascisme. Een speciaal woord van welkom richtte de voorz. aan den heer J. Kortekaas, bestuurslid der R.K. kiesver- eeniging, die een propagandistisch woord zou spreken. Hierna werd het woord ver leend aan den spreker, die de verkeerde stel sels, zoowel te linker als te rechter zijde besprak. De vrijheden, die wij momenteel als Ka tholieken hebben, mogen wij niet loslaten, want dan wordt het een toestand, zooals op heden ten dage in Duitschland valt te bespeuren. Onze katholieke vrijheid is in moeilijken strijd heroverd, en alleen in een dracht sterk, zullen wij die groote geeste lijke goederen kunnen behouden en bevei ligen. Een dankbaar applaus verwierf spr. voor zijn duidelijk betoog. De voorz. bracht een woord van welgemeenden dank aan zijn adres. Hierna sluiting LEIDSCHENDAM. DOOR EEN TREIN AANGEREDEN. Een ploegbaas ernstig gewond. De ploegbaas Vredeling van het baanvak NootdorpVeen weg der voormalige S.S. is aangereden door een van Gouda komen de trein. Met een ernstige rugwond is hij door de arbeiders van zijn ploeg naar zijn woning vervoerd, alwaar dr. Perquin de eerste hulp verleende. Uit het onderzoek is voorloopig vastge steld, dat het slachtoffer door den hevigen wind den trein niet heeft hooren aanko men. Biljartwedstrijd. Donderdag speelde het le viertal van A.D.O. der St. Josephs- Gezeilen te Leidschendam een competitie wedstrijd tegen Transvaal 2 van de St. Jo- sephs-Gezellen Den Haag VI. Het was een mooie en interessante wedstrijd, waarin het in alle partijen zeer gespannen heeft. A.D. O. was over het geheel iets sterker en wist dan ook alle 4 partijen te winnen, zoodat in totaal 240 caramboles werden behaald tegen Transvaal 209; in totaal werd dus met 31 caramboles gewonnen; voorzeker een mooi resultaat. Kiezerslijst. Voorloopig is vastgesteld de kiezerslijst 1934/35 van de Gemeente Stonvpwijk, bevattende 2463 namen. WARMOND. B. V. L. Deze week zullen de schiet oefeningen van de B. V. L. wederom Zater dagavond plaats hebben en wel van half zes tot 9 uur. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De toestand van den Heerenweg. Dezer dagen heeft de burgemeester, de heer P. A. Colijn, in verband met den toe stand van den Heerenweg, welke de ver binding vormt tusschen de Rijnstreek en de Haarlemmermeer, Amsterdam en Haar- I dem, een onderhoud gehad met het lid van I Ged. Staten van Zuid-Holland, den heer I von Fisenne. Bij informatie deelde de burgemeester I aan de „N. R. Crt." mede, den indruk te hebben gekregen, dat verbetering van den bestaanden toestand thans spoedig te wach ten is. Voorts vernamen wij, dat waarschijn- dijk nog dit jaar een begin zal worden ge maakt met de doortrekking van den pro- I vindalen weg langs de Gouwe naar Bos- i koop met aansluiting op den nieuwen pro- vincialen weg BoskoopGouda. 1 De onteigening der, voor dezen weg be- r.oodigde perceelen, zal dezen zomer haar beslag krijgen en daarna zal dan ten spoe digste worden overgegaan tot den aanleg van den nieuwen weg, welke het in de toe komst mogelijk zal maken de beide tollen Iop het, thans nog voor het verkeer aange wezen Goudsche Rijpad, te vermijden. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, „St. Christoffel" afd. Leiden, half negen in Hotel „de Burcht". Maandag, R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpers. „St. Raphaël", Bondsge- bouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 19 tot en met Zondag 25 Februari a.s. waar genomen door apotheek P. du Croix, Ra penburg 9j Tel. 807. NIEUWVEEN. Rechtzetting. Het zetfoutenduiveltje heeft in ons raadsverslag van Donderdag een streek uitgehaald, die we niet mogen laten passeeren. Er staat o.a.: „Ten slotte hooren we dat de steun aan de tuinders voor straf voor een week is stop gezet, daar een der tuinders door valsche aan gifte steun trok van het burg. armbestuur terwijl hij nog ƒ117.— in dezelfde week verdiend had Men gelieve te lezen 17. Gratis lezing. Hedenavond (Vrijdag) zal de heer Meyerink, hoofdconsul der pro- pagand van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, een lezing met licht beelden geven over het reddingswezen, in café Schreuder. Aanvang half acht. Deze lezing is voor iedereen vrij toegankelijk. De leden van de plaatselijke zwemvereeni- ging en van de ijsclub zijn bijzonder wel kom. AUTO RIJDT IN EEN SLOOT. Vernield door een ontploffing. Hedennacht om half twee reed een tractor in een bocht van de Utreehtsche Straatweg in een sloot. De chauffeur, de 23-jarige Van E., werd ernstig aan de pols gewond. Gelukkig passeerde dr. Verhagen, die den chauffeur die reeds veel bloed had verloren verbond en naar de poli tiepost overbracht. De eigenaar van de auto was uit Amers foort spoedig ter plaats en trachtte in 't donker de rijdocumenten uit de kabine van de in het water liggende auto te halen. Hij stak daarbij een lucifer aan. Een hevi ge ontploffing volgde, waarbij de kabine in brand vloog en geheel verwoest werd. Ge lukkig hadden hierbij geen persoonlijke ongelukken plaats. De auto werd door de firma Jongerius uit Utrecht gelicht. ZOETERWOUDE. Geboren: Theodorus Willebrordus Jo hannes, z. van Th. A. Tijssen en J. M. Hel- gers Aaltje Rachel, d. van A. Blok en A. v. d. Zwaan Nicolaas Petrus Joannes, z. van G. W. v. d. Poel en C. C. v. d. Voort Adrianus Nicolaas, z. van J. A. v. d. Voort en C. A. Schuur Gerardus Leonar- dus Maria, z. van C. J. Onderwater en G. C. Zandvliet Johanna Agatha Maria, d. van J. Th. v. Cassel en A. M. Vlasveld Bar- tholomeus Jacobus, z. van C. J. v. Leeuwen j en E. E. Goddijn Cornelia Hendrika Ma- ria, d. van P. J. Vlasveld en A. H. v. d. Kwartel Leonardus Johannes, z. van H. J. v. d. Post en E. J. P. Mooijman Jan Adrianus, z. van P. Brandhorst en T. Smink Pieter, z. van J. v. Dam en W. Wassen- burg. G e h u w d: B. v. Vliet en K. J. Parle- vliet. Overleden: G. v. d. Akker 73 j., echt genoot van C. C. Bosman Anna Cornelia Elisabeth Buse 26 j. C. J. Zoetemelk 45 j., echtgenoote van N. Th. Romijn Wil helmus Gerardus Adrianus van Veen 2 j. De Fransche Academie van Wetenschap pen heeft onlangs een uitgebreid onder zoek ingesteld naar de verbreiding en het aantal talen dat over de geheele wereld gesproken wordt. Dit onderzoek dat met de grootste nauw gezetheid werd geleid, heeft merkwaardige resultaten opgeleverd. Men heeft kunnen constateeren, dat op de geheele wereld 6780 verschillende talen gesproken wor den. Wat betreft de verbreiding van de verschillende wereldtalen is het Engelsch de meest gesproken taal; zij is de moeder taal van 160 millioen menschen; daarbij komen nog ongeveer 60 millioen menschen, die het Engelsch als omgangstaal gebrui ken of minstens verstaan. Na het Engelsch komen het Duitsch en het Russisch die ieder als wereldtaal gelden voor ruim 90 millioen menschen. Hierna volgt het Spaansch dat de moedertaal is van 75 mil lioen menschen terwijl het Fransch en het Italiaansch door 50 millioen menschen als hun moedertaal wordt gebezigd. 1 Als levende wereldtaal is het Portu- geesch het minst verbreid, daar het thans nog door slechts 30 millioen menschen wordt gesproken. De Engelsche taal wordt niet alleen het meest gebruikt, doch deze taal bevat de rijkste woordenschat. De woordenrijkdom van de Engelsche taal wordt geschat op ruim 455D00 verschillende woorden; daar na volgt het Fransch met ongeveer 300.000 woorden, het Duitsch met 150.000 woorden, het Russisch en Italiaansch met 140.000 I woorden en tenslotte het Spaansch met i 120.000 woorden. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. wiweaim/t.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2