DONDERDAG 22 FEBRUARI 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Inderdaad een meevallertje voor de Nederlandsche huisvrouwen, de sterk verlaagde prijzen van Sunlight Zeep en Rinso! En voor zoo weinig geld koopt U thans de van ouds bekende voortreffelijke kwaliteiten die sinds jaren het werk in duizenden Nederlandsche gezinnen hebben vergemakkelijkt. En tevens blijven de zoo welkome geschenkenbons gehandhaafd! PRVL 2-0183H KERKNIEUWS PATER H. RITSELAAR, t Oud-Provinciaal der Jezuïeten. Woensdagmiddag is in het „Berchmania- num" te Nijmegen overleden pater H. Rit selaar, oud-provinciaal der Paters Jezuïe ten. Pater Ritselaar is in 1880 geboren, in 1915 priester gewijd en is sinds 1930 rustend in het „Berchmanianum" te Nijmegen, waar hij een zeer langdurig lijden heeft door staan. De plechtige uitvaart en begrafenis zullen op Zaterdag 24 Februari op het „Berchma nianum" te Nijmegen plaats hebben. UIT DF, OMGEVING LIS SE. Stratenaanleg. B. en W. dezer gemeen te hebben aan de Fa. G. van der Meij's Zo nen, alhier, vergunning verleend tot het aanleggen van een tweetal straten op hun terreinen genaamd „Veldhorst". Telefooncel. Vanwege het staatsbe drijf der Telefonie is op het Vierkant on der deze gemeente geplaatst een publieke teleföoncel, welke naar wij vernemen nog deze week in gebruik zal kunnen worden genomen. Een en andere komt zeker ten goede aan en is ten gerieve van het pu bliek. NOORDWIJKERHOUT. Huisbr oei tentoonstelling. Vrijdag a.s. zal om half acht uur des avonds in café „de Zwaan" de opening plaats hebben van de huisbroeitentoonstelling. Tot 11 uur des avonds zal de zaal voor het publiek ge opend blijven. Zaterdag is de tweede dag van de tentoonstelling. Deze is dan even eens geopend tot 11 uur des avonds. R. K. Damclub. Maandag 26 Febr. a.s. wohdt in café de Zwaan des avonds om half acht een groote propagandaavond ge houden, uitgaande van den R. R. Damclub, alhier, onderafdeeling van den R. R. Volks bond. Als spreker zal optreden de heer W. Hopstaken, hoofdbestuurder van den Haar- lemschen Dam-Bond. Er zal op dien avond een simultaan-séance gegeven worden door den heer J. v. v. Laan. Iedere damliefheb ber is welkom en kan hieraan deelnemen. Deze propaganda-avond wordt voorname lijk gehouden om nog meer leden te ver werven voor de R. R. Damclub, voor welke club veel animo bestaaat. RIJNZATERWOUDE. Begrafenisvereeniging. Op Woensdag avond hield de begrafenisvereeniging „St. Barbara" van parochie Leimuiden en Rijn- zaterwoude haar jaarvergadering in café de Boer alhier. Aanwezig waren 38 leden. De voorzitter, de heer W. Compeer, open de deze vergadering met den chr. groet en een hartelijk welkom aan de leden. Dat gij in zoo groote getale zijt opgekomen vindt, volgens spr., mede zijn oorzaak in de hier na volgende vergadering van den Stillen Omgang. Spr. heette in het bijzonder wel kom den Zeereerw. heer Pastoor. De secre taris, de heer J. B. Wolken, las de notulen der vorige vergadering voor, welke onver anderd werden goedgekeurd. Naar aanlei ding van de notulen merkte de voorzitter op, dat het bestuur besloten heeft voor de overleden leden en de levende leden een H. Mis te laten opdragen. Algemeene in stemming. Hierop deed de heer J. van Graas als penningmeester verslag. Het batig saldo over het vorige jaar bedroeg 1040.85. De contributie bedroeg 457. Dit is ongeveer 35 minder dan verleden jaar. De totale inkomsten bedroegen/ 1528.50. De uitgaven 327.72. Zoodat het batig slot is 1200.78. De rekening efi bescheiden van den pen ningmeester werden gecontroleerd en in orde bevonden. Hierna verkiezing van 2 aftr. bestuursleden, de heeren J. B. Wol ken en S. J. Visser. Beide heeren werden met groote meerderheid van stemmen her benoemd. Hierna kwam bij de rondvraag de contributie ter sprake. Op voorstel van den heer A. Th. de Boer werd deze ge bracht van de le klasse van 4 op 3.50, de 2e klasse van 2.50 op 2 en de 3de klasse van 1 op 0.50. Niets meer aan de orde zijnde, krijgt de Zeereerw. heer Pas toor het woord. Deze sprak er zijn groote tevredenheid over uit, dat alles in de be grafenisvereeniging zoo ordelijk en netjes gaat. Wat is het niet een groot geluk en een zegen te weten, dat men bij de laatste smartelijke gang van onze geliefde overle denen naar het graf, alles veilig aan de ver- eeniging kan overlaten. Spr. sprak dan ook de beste wenschen uit voor de vereeniging. De voorzitter dankte allen hartelijk en den Zeereerw. heer Pastoor voor diens aanwe zigheid en de door hem gesproken woorden. Ziekenhuisverpleging. Op Dinsdag avond hield de vereeniging Ziekenhuisver pleging „Eendracht maakt Macht" een spoedeischende ledenvergadering in Café de Boer, alhier. De 2e voorzitter, de heer L. Donker, opende als eenigst overgeble ven bestuurslid de vergadering, daar de overige bestuursleden bedankt hadden. Spr. zette uiteen waarom deze vergadering ge houden werd. Ten eerste omdat de kas leeg was, ten 2e omdat alle bestuursleden be dankt hadden en ten 3e omdat er een be weging gaande is om naast de vereeniging nog een andere vereeniging op te richten n.l. een protestantsche. Hij hoopte, dat de te voeren besprekingen zakelijk en zonder ernstige critiek gevoerd zouden worden en dat alle aanwezige leden zich volkomen zou den uitspreken of zij voor of tegen handha ving van deze bestaande vereeniging waren. Alvorens verder te gaan zou spr. dit laat ste eerst gaarne vernemen. De aanwezige 60 leden waren van oordeel, dat er geen enkel motief bestond om deze vereeniging niet te handhaven. Hierna las de voorzitter de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken kwam van enkele leden een schrijven voor, waarin deze bedankten als lid, doch dit waren er gelukkig maar een paar. Hierna kreeg allereerst de heer de Boer het woord. Spr. kwam terug op de woorden van den voorzitter, waarom deze vergadering gehouden werd. Spr. laakte het op touw zetten van een actie van en kele personen in de gemeente tot het op richten van een andere vereeniging. Er zijn deze week oproepingen uitgereikt tot het houden van een vergadering. Jammer dat ze vergeten hebben er onder te zetten het Comité van actie. Dergelijke menschen zijn lid van de samenleving, doch zij hebben er geen recht op. Heel Nederland heeft spr. door geweest, doch hij heeft zelden een plaatsje gezien, dat zoo orthodox is als hier, doch spr. heeft ook nimmer een plaatsje gezien waar de menschen zoo communis tisch in hun hart waren als hier, althans enkelen. In den breede wijdde spr. uit, waarom hij het bestaan en het handhaven van deze vereeniging voorstond. Hij hoop te, dat de aanwezigen toch verstandig mo gen zijn en goed weten wat zij doen. Met een daverend applaus vanuit de vergade ring werd deze boeiende rede aanvaard. Daarna richtte de oud-voorzitter, de heer Compeer, het woord tot de vergadering en memoreerde he ontstaan van de vereeni ging „Eendracht maakt Macht" en hare werking gedurende bijna 11 jaar. Spr. pleit te voor handhaving van deze Vereeniging. De heer Rinkel laakte in scherpe bewoor dingen het oproepen voor een andere pro testantsche vereeniging. Want dit zou nog niet eens een protestantsche vereeniging worden, daar de opwerpers, het z.g.n. voor- loopige comité tot de liberalen behooren. Nadat door de verschillende sprekers tot behoud van deze vereeniging was aange drongen en de aanwezigen het daar eenpa rig mee eens waren, nam de heer Donker wederom het woord. Spr. had niet anders verwacht van de leden en daarom was hij gebleven en had hij niet bedankt. Spr. stel de daarop voor om de contributie van 1 op 1.50 te brengen. Verschillende leden waren daar niet tegen doch wilden de con tributie liever nog op 1 houden. Bleek het later, dat dit niet voldoende was, dan kon men altijd verhoogen. De leden verklaarden zich, dat, wanneer er een tekort mocht komen, het bestuur gerust bij de leden kon aankloppen. Hierna volgde bestuursverkie zing. Bij eèrste stemming werden drie pro testantsche bestuursleden gekozen en wel: J. Bulk met 37 stemmen, G. Eikelenboom 42 stemmen en J. van Luiing 32 stemmen. Alle drie namen hunne benoeming aan. De heer J. Bulk was voorheen ook in het be stuur. Daarna verkiezing van vier R. R. be stuursleden. Bij eerste stemming kregen voldoende meerderheid de heeren P. J. Janssen, S. J. Visser en P. van der Meer. Deze heeren namen hunne benoeming aan. De heeren W. Compeer en N. Disseldorp, die voor herstemming in aanmerking kwa men, deelden mede, dat zij voor een be stuursfunctie bedankten. Bij herstemming tusschen de heeren J. W. de Boer en H. Heemskerk werd de heer de Boer gekozen met 43 stemmen. Ook deze nam zijn benoe ming aan, zoodat het bestuur thans weer voltallig is. Bij acclamatie werd tot voorzit ter benoemd de heer L. Donker. Voorts werd bij de rondvraag ter sprake gebracht het aantal ligdagen. Er werd besloten om dit zoo te laten zooals het voorheen was (onbeperkt). Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt en het bestuur en de veeeniging alle goeds toege- wensoht. De heer Bulk bedankte de verga dering voor het in hem gestelde vertrou wen. Nog zij vermeld, dat de heeren P. J. 'Jansen en .S J. Visser voorheen ook reeds in het bestuur zitting hadden. Hierna sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering en sprak er zijn voldoening over uit, dat dezen avond zoo buitengewoon aangenaam verloopen was. SASSENHEIM. Hoog bezoek. Gistermiddag heeft Z. Exc. Jhr. mr. dr. v. Rarnebeek, Commissa ris der Roningin in deze provincie, een be zoek gebracht aan „Bloemlust" ter bezichti ging van de tentoonstelling. De hooge be zoeker werd rondgeleid door den Burge meester en weth. Warnaar. Z. Exc. toonde groote belangstelling voor het geëxpo seerde. Volksbond. Gisterenavond hield de R. R. Volksbond een boetplichtige ledenverga dering in het R.S.A.-gebouw. Te half acht opende de voorzitter, de heer J. Rortekaas, deze vergadering met den chr. groet en met een kort welkomstwoord. Hij besprak het succes van onze onderafdeeling, de too- neelvereeniging „St. Pancratius", welke de zen winter de uitvoering op zoo schitteren de wijze heeft gegeven. Ook heeft zij dit stuk op concours voorgedragen, waarbij het is gelukt de eerste prijs te verove ren. Spreker wilde voor dit succes hulde brengen aan het dilettanten-korps uit onze eigen kring en wenschte „St. Pancratius" voor de toekomst nog vele successen toe. De notulen werden zonder aanmerking vastgesteld. Als ingekomen stuk werd be handeld een schrijven van het werklieden verbond, dat behelst de voorbereiding van een werkkamp voor jeugdige werkloozen, waarvoor medewerking wordt gevraagd. Het bestuur zal daarom binnenkort een be stuursraad houden waarbij bespreking met een Hoofdbestuurder om in den zomer te komen tot uitzending van jeugdige perso nen.* Vervolgens een schrijven om voorstellen voor den Centr. Raad. Het bestuur heeft geen, de vergadering wel voorstellen. Aan gedrongen werd om daar het punt „dubbel- uitgetrokken werkloozen" te behandelen. De heer v. d. Zwaan hield daarvoor een geargumenteerd betoog. De voorzitter be loofde medewerking en zal een voorstel in dienen. Medegedeeld werd, dat het verslag over de studiedagen bij het -bestuur te verkrij gen is a 60 cent. Ook werd bekend gemaakt, dat het bestuur het plan heeft iets te doen voor de vrouwen der leden, die in het dage- lijksch leven niets hooren van organisatie, want mannen weten en hooren over het or ganisatieleven genoeg, maar vrouwen niet. Voor deze actie vraagt spr. de medewer king van de mannen. Ten slotte werd voor gesteld om de jeugdige werkloozen de helft van hun contributie te laten betalen. Alsnu werd hef woord verleend aan den Geest. Adviseur, die een rede uitsprak met het onderwerp: „Het Apostolaat", welke rede het tweede vervolg was van den te houden cursus. Rap. Veldhuyse gaf een le zing over het leekenapostolaat. In breede lijnen gaf spr. weer, hoe elk mensch door voorbeeld en daad een apostel kan en moet zij. Het kenmerk van ieder onzer als apos tel is het Vormsel, waardoor wij strijders zijn geworden voor Christus' Rerk. Spre ker liet op duidelijke wijze uitkomen, dat wij als sociale wezens de verplichting heb ben om sociaal te denken en te doen. Voor al in deze moderne samenleving kan men zooveel doen als apostel door een goed voor beeld. Ook door het gebed wordt zooveel macht verkregen en het brengen van of fers valt daarmede samen. Spreker besloot, dat zooveel apostolaat is te verrichten bui ten het priesterwerk om, dat ieder over tuigd moet zijn van zijn plicht tot beoefe ning van het leekenapostolaat. De Pausen hebben ons aangespoord, om te strijden voor Christus' Rerk. Voor deze lezing had de Geest. Adviseur een dankbaar applaus in ontvangst te ne men. De voorzitter dankte den eerw. spre ker voor diens uiteenzetting en uit dezen cursus heeft men kunnen leeren, wat chris ten zijn beteekent. Spreker besloot met aan te sporen tot zelfontwikkeling en de hoop te kennen te geven, dat in deze afdeeling vele leekenapostelen zullen worden gevon den. Vervolgens werd de presentielijst af gelezen, waarna rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt. Hierna sluiting met gebed. HAARLEMMERMEER. Vertrokken: Jantje Hoogeveen naar Haarlem Jan Spaargaren naar Aals meer Hendrica S. Grifioen naar Wees- perkarspel Pieter van Andel naar Hil- legom Rarel Chr. Mantz n. Zandvoort Beitske Beijdorff naar Doorn Albert Schreuder naar Aalsmeer Jan Bron- meijer naar Leiden Johanna C. den Hartog naar Culemborg Wilhelmus B. Rortekaas naar Hillegom Jan Vreekn naar Aalsmeer Willem Timmer naar Aalsmeer Catharina M. de Jong naar Beemster Hildegard Middelman naar Amsterdam Leendert Westmaas naar Amsterdam Jan W. Damsteg naar Am sterdam Gerrit Frölich naar Amsterdam Maria E. E. van der Linden naar Zand voort Rlaas Herrebout naar Ruinerwold Emma Grote echtgenoote van W. Chr. Varwig naar Haarlem. Gevestigd: Bernardus J. P. van Leeu wen van Leiden Louis M. G. G. Burton van 's-Gravenhage Johannes Tulen van Schlimmert Willem H. Struiwig van Amsterdam Annie Verbeek van Amster dam Hendrik van der Weerdt, van Am sterdam Cornelis Rol van Diemen Sij- bert de Haan van Amsterdam Frans van Dijk van Zoeterwoude Mathilda A. M. Boogaard echtgenoote L. van der Horst van Leiden Weduwe A. Diem van Amster dam Cornelis Verton van Haarlem. i STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. PAULAU BRAS vertr 21 Febr. van Ba tavia naar Amsterdam TAWALI (thuisr.) arr. 21 Febr. te Mar seille. KON. NED. STOOMB. MIJ. AURORA, Malaga naar Amsterdam, pass. 20 Febr. Gibraltar. PLUTO arr. 21 Febr. van Ropenhagen te Gothenburg RHEA Valencia naar Rotterdam, pass. 21 Febr. voorm. 9.20 uur Ouessant. ULYSES vertr. 211 Febr. van Varna naar Constanza. KON. HOLL. LLOTD. RENNEMERLAND vertr. 21 Febr. van Amsterdam naar Hamburg. MONTFERLAND vertr. 21 Febr. van Am sterdam naar Bremen. ORANIA vertr. 21 Febr. van Amsterdam naar Zuid-Amerika. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BURGERDIJR Rotta-N. Orleans arr. 20 Febr. te Vera. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (thuisr.) vertr. 21 Febr. van Colombo. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. Holland-Afrika-lijn) MELISRERR (thuisr.) vertr. 20 Febr. van Port Natal. (HollanJ-Australië Lijn) ZUIDERRERR Antw.-Hamburg, pass. 21 Februari Vlissingen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8